'Mensen die geen fusie willen staan buiten realiteit De bezemwagen van het wielerpeloton nr Sport chterlijn ZATERDAG 18 FEBRUAR11995 LZ staat nog steeds niet te trappelen om met De Zijl samen te gaan Met budget van ruim drie ton een jaar lang tussen de grote ploegen [door: Gert-Jan Onvlee genoemd. Ik bedoel maar, het gaat best samen." Van Berkel vindt de noodzaak voor een fusie groot. „Eén en één is bij een fusie nooit twee. Maar laat het anderhalf zijn, dan ben ik al dik tevreden. Met het zwemmen gaat het bij beide clubs niet goed en wat betreft het polo zouden de clubs elkaar uitstekend aanvullen.." Jeroen Barning, zwemtrainer van De Zijl, heeft zich al eerder positief over een samensmelting uitge sproken. Joop Siera van LZ loopt aan merkelijk minder hard van sta pel. „Omdat we eerlijk gezegd niet staan te trappelen. Maar we zijn natuurlijk ook niet gek. Ooit zal die fusie er wel eens komen, ik sluit niets uit. We laten alles maar op ons afkomen. We zijn geen vrienden, dat zal duidelijk zijn, en voor een fusie heb je toch twee partners nodig. Toen tertijd was een fusie tussen Sleutelstad en LZC vanzelfspre kend. Er waren nauwelijks cul tuurverschillen. Tussen De Zijl en LZ is dat wel degelijk het ge val." Haat en nijd dus. Siera: „Dat zeker niet, noem het ge zonde rivaliteit tussen de clubs. En dat mag." Het is geen geheim dat er bij LZ weinigen zullen juichen als Siera met zijn bestuur mogelijk met fusiebesprekingen gaat be ginnen. Siera zal geen emotio nele toestanden willen hebben in zijn club. Hij zal als voorzitter moeten luisteren naar zijn ka derleden. En deze wat oudere, van Sleutelstad en LZC afkom stige mensen moeten niets van De Zijl hebben. Siera is evenwel niet blind voor de voordelen, die een fusie met zich mee brengt. „Financieel scheel'aaI nogal wat en sportief ga ook op vooruit." ns Ronselpraktijken En Een paar jaar geleden ha eUl de zwemmers van beide een samenwerkingsver! l0[ Toen George Sieverdingzi trede deed als zwemtrainei den de messen weer ges! LZ beschuldigde Sieverdin ronselpraktijken en de menlijke trainingsactivii werden prompt gestaakt 17 seizoen trainen de clubs V samen op vrijdag in Katwi j de nationale zwemcomp !1®' staat LZ op de onderste p degradatie is vrijwel niet *a vermijden, en de Zijl hang 01 een twaafde plaats tegen d de streep aan. an Wim Siera, broer van Jcx momenteel interim-coach de LZ-poloploeg, is duii voor een samengaan me Zijl. „Het zal op de ledenv I, dering komende maandaj K weer ter sprake komen, zwemmen zit bij ons op B' dieptepunt. LZ mist sen die De Zijl heeft en De Zijl meisjes die wij hebben, f '8 het benutten van badwatt n zie soms acht dames van D w in het water liggen voor eei lotraining. Een uurtje bad\ n( kost 150 gulden, tel uit je v Natuurlijk weet ik dat ik t schenen schop, als ik zeg d 'u samen moeten met De Z weet ook dat de ouderen l er problemen mee zouden L ben, maar mensen die gee v sie willen, staan buiten de i teit." J or ANTIBES COVERT VAN VEEN GPD-VERSLAGGEVER 'Hé Michel, hoe is het met u? Alles goed met uw vriendin? Goh man, wat heb je een dikke poten...' Weerzien op een bou levard in het zuiden van Frank rijk. Ze kennen hem nog. En hij is al lang blij met elke vorm van belangstelling. „Zolang ze maar niet over de poten van m'n vriendin beginnen. Het peloton zit vol fijnbesnaar de rouleurtjes. Identieke zuider- Iijke typetjes, verscholen achter reflecterend UV-filter. En dan is er ineens Michel Zanoli: onte genzeglijk behorend tot het Germaanse ras, fors en met de lange blonde manen van een Nederlandse leeuw. Vers zweet, nieuw shirt en weer vrijgegeven voor de wielerjungle. Want: „Ik ben rustiger geworden." Struis boegbeeld van een ploeg kansarmen. „Redden ze het bij mij niet, dan kunnen ze het overal vergeten," zou de Belgische sportbestuurder Willy Vandereecken later zeggen. As- fta als de 'humpy dumpy' van het peloton, als het vangnet van de vogelvrijverklaarden. Michel Zanoli was pas 25, toen hij in het zwarte gat viel. Uitgekotst door het Amerikaan se Motorola na een affaire met ploeggenoot Davis Phinney, een scheiding van vrouw en kind: genoeg om zelfs een krachtpat ser te doen wankelen. „Het was geen kwestie van onstabiliteit, maar van onrecht. Daar heb ik nooit tegen gekund. Zoals ik ook m'n hele leven al allergisch geweest ben voor elke vorm van autoriteit. Ik ben in een afgrond geflikkerd," laat hij zich beel dend uit over de helse afgelo pen anderhalf jaar, „en ik ben blij dat ze me nu helpen weer op te klauteren." Vleeshouwer „Is het zo erg met u, dat u bij mij moet aankloppen, Michel?" had Vandereecken, een vlees houwer in het groot, gereageerd toen deze telefonisch door Za noli werd benaderd. „U kunt toch wel beter krijgen dan dit?" Toen het antwoord ontkennend was, was de deal snel gemaakt. Willy Vandereecken, vorig jaar nog ploegleider van Trident, was al weer nieuwe plannen aan het smeden en kon een sprinter van het niveau Zanoli (14 profzeges waaronder een rit in de Vuelta van *91) wel gebrui ken. „Ik heb ze gehad die tien keer erger waren dan Zanoli," be weert de sportbestuurder. „Ja nus Kuum twee jaar geleden, Andreas Kappes vorig seizoen nog: die staan toch bekend als lastige jongens. Maar ik kan met ze omgaan, zie hoe ze terecht zijn gekomen. Bij grotere ploe gen. Als fk ze niet in het juiste spoor kan helpen, kan niemand dat. Ik ben gek van dit vak. Elke De wielerploeg Asfra, een vangnet van vogelvrijverklaarden. dag zit ik een uur tegen Zanoli aan te lullen. Kom daar bij Post of Priem maar eeris om. Die maken daar geen tijd voor. Maar renners presteren alleen maar goed als het tussen de oren goed zit. En daar werk ik hard aan. Dat gaat me lilleken ook. Zanoli is een echte crack, een klasbak. Over wat er ge beurd is, praat ik niet meer. Er gaat een spons over het verle den." Zelfoverwinning Ook Michel Zanoli zelf richt de blik strak vooruit. Z'n doel is simpel en gelijk aan dat van de andere negen renners uit de As- fra-formatie: zo snel mogelijk weg zien te komen naar een grotere ploeg. „Door te winnen, ik wil eerst weer een keer als eerste over de streep rijden. En geen affaires en conflicten meer, alsjeblieft. In Bessèges hinderde Michel Comelisse me nog in de massasprint. Twee jaar geleden zou ik van me heb ben afgeslagen. Nu ben ik alleen maar even rechtop gaan zitten en trok ik 'm gewoon even, hup, zo aan z'n shirt terug. Een aar dige zelfoverwinning, vind ik. Je zou, door zijn 'verleden' haast vergeten dat Michel Za noli pas 27 is. De wielerwereld ligt nog steeds voor hem open, al begint hij weer van onderaf aan. De As ff a-coureurs weten waaraan ze toe zijn: stuk voor stuk verdienen ze het mini mum-salaris - 27.250 gulden netto - stuk voor stuk mogen ze vertrekken als er een betere aanbieding komt. Want ze we ten: eigenlijk is het overal beter dan bij Asffa. Minimumlijders Vandereecken komt daar eerlijk vooruit. Het lijkt zelfs alsof hij ermee koketteert. Het altijd be zige ploegbaasje: „Het is voor mij een genoegdoening, als ik een jongen zo ver heb gebracht, dat hij bij een grotere ploeg on derdak komt. Dat is eigenlijk ook mijn functie, vind ik. We zijn een ploeg van minimumlij ders, dat mag u gerust zeggen. Daar schaam ik me niet voor. Ons budget? Ongeveer 330.000 gulden meneer. Dat is toch wel het minste waarmee u kunt gaan rijden. Maar we hebben alles: een materiaalbus, een koersauto, een cabriolet. Al dat rijdend materieel heb ik trou wens uit eigen zak betaald, toen meer sponsoring uitbleef. Ik heb er van mezelf twee miljoen vierhonderdduizend frank inzit ten (120.000 gulden, red). Deftig jaar lang heb ik dag en nacht gewerkt in het vlees. Nu heb ik de occasie om m'n hobby opti maal te benutten en nu doe ik dat ook. Het kan me niks sche len, wat anderen ervan denken. Maar pas op hè. Overal is res pect voor deze aanpak." ASFRA staat voor ASsez, FRAns, de vader van Ronny, een van de tien renners die de ploeg telt. Frans Assez handelt in fiet sen en kleding, maar merkwaar dig genoeg rijdt de Asfra-ploeg niet op en in zijn materiaal. Vandereecken: „Dat is curieus ja, maar we rijden niet met zijn gerief. Tien dagen voordat Frans Assez afkwam, hadden we een contract met een andere materiaal-sponsor afgesloten. Maar de drie miljoen frank die Assez in de ploeg stopte, was voor mij wel reden om onder zijn naam te gaan rijden." Meedoen aan de Ronde van de Middellandse zee, kostte Vandereecken alleen al 350.000 francs, ongeveer zeventienen- eenhalve mille „En dan zijn de mechaniekers en soigneurs nog onbezoldigd mee op reis. Ik heb hier veel voor over, omdat ik wil dat wij straks goed voorbereid aan de koersen in België kun nen beginnen. Dat verdienen de coureurs. Men gaat nog van ons horen." Van de Nederlanders in de ploeg met name. Ze vormen het halve bestand. „De mentaliteit in uw land spreekt me aan. Er is meer inzet, en er loopt in Ne derland talent zat. Ik zou graag een Nederlandse ploeg hebben. Er zijn er ook bij u genoeg die op straat zijn komen te staan, en toch toch de 'klas' en de goe de mentaliteit hebben. Ze we ten nu: wie bij mij wegvalt, die komt nooit meer aan de bak. En van zogenaamde lastige jon gens, daar lig ik niet wakker van, daar werk ik graag mee. Met een lam kun je geen koer sen doen." FOTO CPD W ereldkampioenen Het kan raar lopen. Nederland bracht ooit vier junioren we reldkampioenen op de weg voort, drie ervan rijden nu voor hun laatste kans en voor het mi nimumloon bij Asfra. Michel Zanoli (Casablanca '86), de door Raas gedumpte Tom Cordes (Beuvron en Auge '84) en de Limburger Raymond Meijs (Stuttgart '85). Theo Akkermans (Vandereecken: 'Goud is die jongen voor de ploeg waard') en neo-prof John van Cadsand ('Een natuurtalent') complete ren de Nederlandse inbreng. Raymond Meijs (26) leerde ooit voor fietsenmaker, totdat bleek dat hij op de geacciden teerde parkoersen in Limburg, Duitsland en België aardig uit de voeten kon. Zo won hij als amateur de Hel van het Mergel land en het bergklassement van de Niedersaksen Rundfahrt. Tu lip (José de Cauwer) plukte hem eind seizoen '91 weg. Maar Meijs loste de belofte nooit in. Een koers in Sint Niklaas, vorig jaar in het Trident-shirt, bete kende zijn enige profzege. In oktober trouwt hij en hij reali seert zich nu dat hij niet altijd in de marge van het proffietsen kan bezig blijven. „Als ik nu niet kort rij in een aantal klassiekers, dan stop ik ermee. Dan ben ik mislukt als professional." Maar voor de totale misluk king daar is, is er nog de Asfra- ploeg: de laatste hoop op een gunstige wending. Voor de Centrale Or ganisatie van Voet balscheidsrechters (COVC) vormen 'Toenemende agressie en gewelddadigheden' de aanleiding om de KNVB voor te stellen het amateurvoetbal in maart een keer een weekeinde stil te leggen. Ik kan me heel goed voorstellen dat de COVS dit een passende wijze vindt om alle betrokkenen (spelers, trai ners, bestuurders, toeschou wers, noem maar op) duidelijk te maken dat het zo echt niet langer kan. Datje op deze ma nier over tien jaar inderdaad geen scheidsrechters en geen normaal spelletje meer over hebt. Nederland telt nu nog 10.000 voetbalscheidsrechters. Won derbaarlijk veel, als u het mij vraagt. Natuurlijk, ook ik weet dat dat er zes jaar geleden nog 17.000 waren. Per jaar vallen er dus een dikke duizend af en dat aantal ligt in de praktijk nog een stuk hoger, omdat er elk seizoen immers ook nog eens nieuw op geleide arbiters bijkomen (een gegeven dat mij overigens ook verrast, maar dit terzijde). Goed: de schrikbarende terug gang is derhalve ook mij geheel duidelijk. Desondanks blijft mijn verbazing over dat hoge aantal van 10.000 bestaan. Want ik kan er echt met mijn eigen hoofd niet bij waarom welden kende mensen tegenwoordig nog met een fluit en een al dan niet zwart pak naar het voetbal veld trekken. Vroeger lag dat iets anders. Toen begreep ik dat beter. Het zou ook gek zijn als dat niet zo was. Per slot van rekening heb ik zelf indertijd (dat moet in 1976 zijn geweest) nog zo'n cur sus voetbalscheidsrechter ge volgd. M'n actieve carrière telde vervolgens exact twee wedstrij den. Na de topper tussen Lisser Boys 17 en Quick Boys 18 (de nummers onder voorbehoud) hield ik het voor gezien. Het weekend werd voor een zelf nog voetballende sportschrijver wat al te druk. Daarbij vertoefde ik op dat moment op een niveau waarop de 'lange lel' naar voren het hoogste goed was. En ik kan u verzekeren dat dat een spelty pe is waar als scheidsrechter niet tegen aan te werken is. Het spelletje 'ren-je-rot' moet wel haast door een scheidsrechter uit de lagere regionen zijn uit gevonden. Maar goed, terug naar het he den. En naar de mannen en vrouwen die tegenwoordig nog wel durven te fluiten. Durven, inderdaad, want daar komt het toch zo'n beetje op neer. De agressie op en rond de voetbal velden is de diverse spuigaten al lang uitgelopen. De scheids rechter die vijf keer is uitge maakt voor 'malloot', zeven maal te horen heeft gekregen dat hij de vergelijking met een 'blinde vink' kan doorstaan, drie verschrikkelijke ziektes naar z'n ter Michael van Praag stelde half december al dat een int land van het Nederlands elft op 22 februari 'voor Ajax on spreekbaar' was. Jos Staatse voorzitter van de prof-sectie de KNVB, liet vervolgens we dat Van Praag 'te vroeg booi was geworden. Er was nog n aan de hand volgens Staatse De Portugese en Nederlands voetbalbonden hadden slee een 'voorlopigakkoord' gesl Natuurlijk wist Staatsen toer, dat er op die 22e februari get nationaal bekervoetbal zou worden gespeeld. Die interla moest er door worden gedut de KNVB had nog wat partij in te halen. Het door 'Zeist'; gegane televisie-contract vo ziet immers in een boete vai éénkommazeven miljoen gi den per niet gespeelde wed strijd. En da's een hoop geld Kortom: waarom denken aa belangen van clubs als Feye- noord en Ajax, als het eigen stuurlijke hachje in het gedii is? Natuurlijk zal Staatsen deze riode volop benutten om du lijk te maken hoe boos hij is hoe fout het volgende weekt vallig vijf dagen in een Griek trainingskamp vertoevende Ajax. De nu al schuldig bevo den spelers die weigeren kul nen een nietszeggende (wal geen wedstrijden in die peril schorsing van zeven dagen t gemoet zien. En club en bes! (ze worden door het sectie-b stuur als mede-schuldigen g zien) een zitting van de tuchi commissie. Staatsen zal den dat hij niet anders kan. Gewoon toegeven dat je een verkeerde beslissing hebt ge men door een volstrekt nutt ze oefeninterland te plannei zal wel niet in zijn hoofd opl men. i Stel, je voegt de poloërs van De Zijl en LZ bij elkaar en je hebt een ploeg die in de hoofdklasse potten kan breken. Stel, je brengt de zwemmers van de twee Leidse clubs sa men en je krijgt een team dat zich moeiteloos kan hand haven in de nationale competitie. Bovendién bespaart een fusie geld, veel geld. Simpele conclusie: De Zijl/LGB en LZ'1886 moeten fuseren. Was het maar zo simpel. Jaren lang wordt er gefluisterd over een fusie in en rondom de Leid se zwembaden, maar het komt er maar niet van. Als het aan De Zijl ligt, wordt het huwelijk morgen nog gesloten. In de Kooi zien ze louter voordelen, sportief en financieel. Maar voor een goed huwelijk heb je twee willige partners no dig. LZ staat niet te trappelen om in het bootje te stappen. Bij die club lopen er nog veel men sen rond die water zien bran den als de naam van De Zijl wordt uitgesproken. Toch is LZ-voorzitter Joop Siera best bereid tot een ge sprek. Tenminste, als hem dat door Zijl-bestuurders wordt ge vraagd. „En dat", zegt de prae- ses, „is momenteel niet aan de orde. We horen de laatste tijd weer veel geruchten. Dat de Zijl best bereid is tot een fusie. Maar dat is tevens onze klacht. We horen nooit eens serieuze geluiden." Eerste stap „Zegt Siera dat werkelijk?", is Bert Zaagman, polovoorzitter bij De Zijl, verbaasd, „dan ga ik gelijk actie ondernemen. Wij zijn altijd bereid om met LZ te praten. Maar ik had het idee dat er van hun kant geen bereid heid bestond om te praten. Want ik kom nogal wat mensen tegen van LZ. De een Is voor, de andere is weer tegen een fusie. Ik voel me daar niet te groot voor om de eerste stap te ne- Zaagman droomt van één sterke Leidse poloploeg: „Het gaat nu goed met LZ in de eer ste klasse. Ze worden weer kampioen. Maar wat dan? Er vertrekken een paar spelers en dan wordt het weer vechten te gen de bierkaai. Wat mij betreft komt die fusie er. En ik weet ze ker dat de meeste poloërs dat willen. En als ze het niet willen, dan moeten ze maar opstap pen. Dat mag een fusie nooit in de weg staan. Ik ga onze voor zitter (Rob van Berkel, red) di rect bellen." Rob van Berkel is tien maan den algemeen voorzitter van De Zijl. Ook de inwoner van Kou dekerk staat positief tegenover een de fusie. „Bij ons is er be reidheid tot onderhandelen. Wij willen wel praten." Van Berkel kent de LZ-cultuur. Hij was trai ner van de polotak van LZ vlak na de periode dat Steutelstad en LZC tot elkaar kwamen. „Joop Siera ken ik. Ik denk dat ik 'm dezer dagen 'ns aanschiet." De poloërs van De Zijl, met in het midden coach Otto Kolling, willen graag een fusie met LZ. Arbeiders bij LZ de tegenstanders. Van Berkel beseft dat er nog Ze vinden De Zijl de club van de heel wat moet gebeuren, wil de arbeiders. Nou, dat was vroeger veelbesproken fusie er komen, zo, maar die achterstand is al- BEN DE BRUYN lang weggewerkt. Qua opleiding verschillen de leden niet meer van elkaar. Ik ben tien jaar kee per geweest bij HZC. Dat was een club van studenten. Die club is uiteindelijk gefuseerd met Zian, die club werd destijds denigrerend 'de groenteboeren' Jos Staatsen. hoofd geslingerd heeft gekregen en tweemaal tot aanhangsel van een hond is gepromoveerd, komt anno 1995 thuis met de mededeling dat hij 'een leuk wedstrijdje' heeft gefloten. 'Niets gebeurd schat, het ging lekker. Weer niet gemolesteerd vandaag'. Die scheidsrechters gaan dus staken. En dat is meer dan hun goed recht. De vraag is alleen of een dergelijke staking in maart er inderdaad toe bijdraagt dat een scheidsrechter mij, zeg over een jaar, er weer van kan over tuigen dat een (voetbalwed strijd fluiten echt leuk is. Ik vrees van niet. Een op veel fronten ontsporende maat schappij als de onze laat zich niet meer door een simpele scheidsrechters-staking bijstu ren Daar is aanzienlijk zwaar der geschut voor nodig. ot woensdag kon je nog je twijfels heb- ben. Maar sinds die dag is de zekerheid daar. Het grote Ajax is definitief terug. Waar eind jaren zestig en begin zeventig het Ajax van Michels, Cruijff en Keizer met grote re gelmaat overhoop lag met de KNVB (dat hield echt niet op met die ene wedstrijd in 1967 tegen de Sovjet Unie) is het nu het Ajax van Van Gaal, Blind en (ja, wie eigenlijk nog meer?) dat de beleidsmakers in Zeist fijn tjes op hun falen heeft gewezen. Altijd leuk om mee te maken en meer nog: wat een prettig voor teken? Was het immers niet in 1971, 1972 en 1973 dat de Amster dammers tot drie maal toe die Cup met de grote oren pakten? Dat belooft wat! Nu nog serieuzer: Ajax-voorzit-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 24