Eigen borstbeeld voor de lobby i Randstad Lijm houdt niet op -uitbreiding is evenwichtig' verkiezingsborden Weinig kans op nieuwe steun Fokker CHTERGROND [TERDAG 18 FEBRUAR11995975 chthavendirecteur Hans Smits hekelt opstelling milieubeweging Vervolg voorpagina term 'milieubaan' voor de vijfde start- en landings- lev an neemt president-directeur Hans Smits van de NV P< chthaven Schiphol niet in de mond. Smits heeft al bij ldl i aantreden afstand genomen van deze door zijn voor- jers gebruikte kwalificatie. De nieuwe baan, parallel 11 de Zwanenburgbaan, is volgens Smits hooguit een •e ilieu- en economiebaan'. breiden. „Uit een recente en quête bleek dat 52 procent van de bevolking 'ja' zegt en slechts een kwart echt tegen is. Dat vind ik niet slecht hoor, voor zo'n groot project." Milieubeweging Smits heeft de milieubeweging lts: „lk Iwb nooit oirter stoe- of banken gestoken dat die d 2 ii er ook moet korrun om de d jnport-doelstelling te halen. >en door de aanleg van de le parallelle baan kan Schip volgens Smits tot de selecte tot zijn spijt steeds lijnrecht te- I ep grote Europese luchtha- ui is blijven behoren. Luchtha- ge is met een overstapfunctie. )e besluitvorming over de •te jreiding van Schiphol heeft vei 1 te lang geduurd, vindt ,We zijn nu zeven jaar w jg. En pas nu komt het par ast ient aan bod." De discussie »ee r de toekomst van Schiphol H laar de zin van Smits teveel belmengd geweest met tijdro- (jlde discussies over baanvari- m andere technische hi agstukken. „Alles is op één Ei ip geveegd. We hadden eerst ibl principieel debat moeten ia ren. Of we wel of niet een inport willen. Daarna had- over de rest kunnen e? ambitieuze dubbele doel- ling groeien tot mainport ;en verbetering van het leef- ieuis achteraf bekeken geweest. Voor- en l enstanders van de groei kwa- Pe n juist daardoor tegenover aar te staan. „De gedachte ter de dubbele doelstelling ik juist vinden: een even- ht tussen milieu en econo- Maar meer dan een even- ht had men er ook niet van eten verwachten. De term bbele doelstelling' zou ik nu Q t opnieuw hanteren. Ik vind dat we dat evenwicht heb- je nooit overtuigen idzaak om Schiphol uit te iden, zo realiseert Smits 3. Ondanks de tegenstand omwonenden meent hij dat Dnd<?r de bulking een be dijk draagvlak bestaat voor aeslissing om Schiphol uit te meyer/richard mooyman genover zich gevonden. „We hebben de dialoog gezocht, maar dat is niet gelukt. Ik heb voorgesteld een convenant te sluiten, waarbij iedereen zou accepteren dat de luchtvaart groeit. Allemaal moeten we wa ter bij de wijn doen. Maar orga nisaties als Natuur en Milieu hebben helaas altijd de con frontatie gezocht." Smits moet echter erkennen dat 'niet iets fundamenteel anders' uit de bus was gekomen als de milieu beweging de samenwerking wèl Boos maakt Smits zich over vertegenwoordigers van het Platform Leefmilieu Regio Schiphol. Die zeggen dat een besluit over de vijfde baan is ge- J»aseerd op onvolledige en on juiste «formatie. „Dat is onzin. Bovendien is vriend en vijand het erover eens dat wanneer wij doorgaan met het huidige baanstelsel, de situatie er alleen maar slechter op wordt." Smits veert op bij de sugges tie dat Schiphol wel met vier banen toe kan, als de Londense concurrent Heathrow met twee start- en landingsbanen het dubbele aantal vliegtuigen kan verwerkenv „Op Heathrow heb ben ze veel minder last van de wind". Dat is een groot verschil met Schiphol. Met een blauwe President-directeur Hans Smits van Schiphol: „Vriend en vijand zijn het erover eens dat wanneer wij door gaan met het huidige baanstelsel, de situatie er alleen maar slechter op wordt." foto united photos de boer bereikt. Wat geluidhinder hemel kunnen v t het hui- reft treedt vergeleken met een verbetering op." 4-banenstelsel met gemak de mainportdoelstelling de bevolking voldoen. Maar het gaat juist om de piekuurcapaciteit op dagen met slechte weersomstandighe den." Wat hij moet met het maxi mum van veertig miljoen passa giers, dat de politiek Schiphol lijkt op te leggen, weet Smits niet goed. Hij beschouwt het aantal als een 'politiek-psycho- logisch signaal'. Smits: „Maar het zal voor ons nooit een handhavingspunt kunnen zijn. Moet ik soms 'nee' verkopen te gen de veertig-miljoen-en-eer ste passagier? Ik zou niet weten hoe ik het moet doen. Wij zijn gebonden aan de afgesproken geluidsgrenzen. Wij zijn daarop aanspreekbaar en die zullen we handhaven. Met veertig miljoen passagiers óf meer." Geluidshinder Voorlopig zijn 10.000 ernstig ge- luidgehinderde woningen rond de luchthaven de bovengrens die het kabinet aan de uitbrei ding van Schiphol stelt. Pas na een uitgebreide 'omzettingspro cedure' zal dat aantal mogen oplopen tot maximaal 12.600 woningen. „Dat getal van 10.000 kan volgens mijn huidige inzichten niet dé grens zijn", zegt Smits. „Wij vinden dat de contour van 12.600 moet wor den gereserveerd. Dat getal van 40 miljoen passagiers past ook bij die 12.600." De topman van Schiphol ligt niet wakker van de aanvullende eisen die het parlement en Pro vinciale Staten na het kabinets besluit mogelijk stellen. „Ach, je moet nooit uitsluiten dat men aan randvoorwaarden gaat sleutelen. Wat woningen meer isoleren, daar heb ik geen pro bleem mee. Maar als wordt be sloten de nachtvluchtbeperking met een uur op te rekken tot ze ven uur 's ochtends, dan is er sprake van een ramp. De con currentiepositie van Schiphol komt dan in gevaar. Tussen zes en zeven uur komt de eerste in tercontinentale piek van de KLM op Schiphol aan. Op dit concept is hun hele dienstrege ling en succes gebaseerd." Smits is blij met zijn vijfde baan. En hij realiseert zich dat een zesde baan er niet inzit. Niet op Schiphol in elk geval. Maar wanneer is Schiphol nu echt vol? „PfffL.dat is koffiedik kijken. Je hebt periodes van snelle groei, dan weer van vlak ke groei. De limiet bereiken wij eerder dan in het jaar 2015, dat is duidelijk. Misschien wordt het wel in 2010." Vóór een zesde baan bij Lely stad wordt aangelegd, vindt Smits dat er eerst een principië le discussie moet worden ge voerd over de rol van Nederland als distributieland. Pas als het antwoord 'ja' luidt op verdere groei, kan de spade in de grond. „In Lelystad is ruimte gereser veerd voor een nieuwe baan. Dat lijkt een hele interessante plek. Maar we moeten ook kij ken of er nog andere mogelijk heden zijn, zoals in de Noord zee. Ik acht de kans klein, maar we moeten dat op een rij zet- Smits acht de kans gering dat het baanstelsel op Schiphol na de aanleg van de vijfde baan opnieuw kan worden aange past. Zo is door Schiphol ooit met de gedachte gespeeld een tweede parallelle Kaagbaan aan te leggen en de veel hinder op leverende Aalsmeerbaan te slo pen. „De besluiten die nu wor den genomen zijn zó definitief, de geluidzone gaan we echt niet weer aanpassen. Een tweede Kaagbaan zit er niet in, nee. En dus ook niet de sloop van de Aalsmeerbaan. Er blijft helaas veel geluidoverlast in Aals- Blokkades De vijfde parallelle baan ligt er op zijn vroegst in 2003. Alleen als Schiphol geen grond moet onteigenen, kan het anderhalf jaar eerder. Maar het Bulderbos althans een stukje daarvan gooit volgens Smits roet in het eten. „En er zijn misschien meer mensen die hun grond niet willen verkopen. Zij zijn daarmee mede-verantwoorde lijk voor het langer duren van de overlast." Smits heeft geen goed woord over voor het dreigement van Milieudefensie om de startba nen op Schiphol te blokkeren. „Maar we hebben geen proble men met acties die het dagelijks reilen en zeilen niet in de war sturen. Dan heten we ze wel kom met een bak koffie en een stuk gebak." Smits is ondanks alles trots op het gisteren bereikte resultaat. „Diverse ministeries, de provin cie en de gemeenten steunen de uitbreiding op hoofdlijnen. De collega's in het buitenland zijn er jaloers op dat we dit voor el kaar hebben gekregen." vlaardingen i gpd Door een technische blunder staat in Vlaardingen de propa ganda voor de Statenverkiezin gen op een laag pitje. De bor den waarop de partijen affiches mogen plakken, zijn zodanig verduurzaamd, dat zelfs de taai ste lijm er niet op houdt. Ge volg: de posters die de ene dag zijn opgeplakt, dwarrelen de volgende dag door de straat. Volgens raadslid P. Roovers, lid van het PvdA-'plakteam'. heeft de fabrikant het oppervlak voorzien van een laagje beton- plex. Roovers kent dit materiaal alleen van bekistingen in bouw putten. „Het is een spekglad, knetterhard oppervlak waar niets maar dan ook absoluut niets aan hecht, zelfs geen be- Alle fracties beklagen zich over de borden die de gemeente speciaal met het oog op de Sta tenverkiezingen heeft aange schaft. Welke lijm ook wordt ge bruikt, het resultaat blijft be droevend. „Sommige partijen gebruiken van armoede maar punaises", weet Roovers. De achttien Vlaardingse ver kiezingsborden werden enkele weken geleden geplaatst, maar zijn nog steeds opvallend leeg. Alleen posters van de WD blij ven soms zitten. Gebruiken de liberalen een geheime lijm soort? „Ik heb gehoord dat er waterglas aan de stijfsel wordt toegevoegd," zegt WD-woord voerder A. Zonne. Waterglas? Zonne: „Een glycerine-achtige substantie die vroeger werd ge bruikt om eieren te conserve ren. Schijnt lijm extra plak- kracht te geven." De gemeente vindt de inves tering van 31.000 gulden abso luut geen weggegooid geld. De nieuwe borden zijn kostenbe sparend doordat ze weinig on derhoud vergen en gemakkelijk schoon te maken zijn. Plakken is volgens de gemeentelijk woordvoerder geen probleem: „Er moet gewoon sterke perfax worden gebruikt." De Vlaardingse politiek noemt de borden de miskoop van het jaar. Enkele weken gele den maakten veel fracties al be zwaar tegen het kleine formaat. De jongste onvolkomenheid heeft P. Roovers doen besluiten de redactie van het KRO-tvpro- gramma 'Hoe bestaat het' in te schakelen. den haag gpd Het kabinet voelt er zeer weinig voor om nog geld in Fokker te steken. De vliegtuigfabrikant heeft om extra steun van de over heid gevraagd om een goede afvloeiingsregeling te kunnen tref fen voor de ruim 2000 werknemers die dit jaar ontslagen zullen worden. Fokker-topman Van Schaik heeft de afgelopen dagen gespro ken met minister Wijers van economische zaken. Volgens Fok ker is er ook overleg geweest met minister Zalm van financiën, maar de woordvoerder van de minister ontkent dit heftig. Er is echter nauwelijks kans dat de smeekbede iets oplevert, want Fokker ligt slecht bij het kabinet. De overheid is nog wel aandeelhouder, maar 'paars' beschouwt de vliegtuigfabrikant in middels als een bodemloze put. Fokker maakt steeds weer ver lies, wordt almaar geconfronteerd met massa-ontslagen, kan zijn vliegtuigen amper verkopen en wordt ook nog eens slecht beoordeeld door beleggingsanalisten. Het kabinet stelt dat ook de verkoop van het bedrijf aan het Duitse DASA Fokker niet gezond heeft kunnen maken. Ondanks diverse ingrijpende reorganisaties heeft Fokker ook dit jaar weer een saneringsplan moeten maken. Dat ging DASA nog niet ver genoeg. Het ziet er naar uit dat de bijgestelde plannen het ont slag betekenen voor ruim 2000 mensen. In totaal zou daarmee in amper vier jaar de werkgelegenheid bij Fokker bijna zijn ge halveerd. doof: Jan Kuys Nauwelijks wijzigingen in Schipholbesluit kabinet Kok vofgt bij de besluitvorming id de uitbreiding van Schiphol in grote len de besluitvorming van het vorige ka- Lubbers (juli 1993). De beperkingen de groei van de luchthaven waren ook al ergelegd in het voorlopige kabinetsstand- nt ten tijde van Lubbers, maar ze zijn nu igszins aangescherpt. De met veel bom- gepresenteerde grens van maximaal miljoen passagiers blijkt in de praktijk loll uwelijks te bestaan. Wel doet het kabinet harde toezegging dat het roemruchte it K in«AaJ^eer niet meer overlast zal dervinden dan het nagestreefde aantal p49 decibellen. :ormeel hanteert het kabinet drie gren- aan de groei van Schiphol. Maximaal JOOO huizen met ernstige geluidshinder is meest harde en goed controleerbare aan orwaarde. Ten hoogste 40 miljoen passa- rs per jaar blijkt niet op te gaan, als liphol erin slaagt ernstige geluidsoverlast beperken tot minder dan 10.000 huizen, derde beperking het uitwijken van rertollig' vliegverkeer naar andere lucht- m vens moet nog helemaal worden on derzocht. Hoewel het kabinet inschat dat de groei van Schiphol de komende jaren minder zal zijn dan de afgelopen jaren, sluit het een dichtslibben van de luchthaven niet uit. Daarom zal het kabinet voorbereidingen treffen voor investeringen op de luchthaven Lelystad, voor onder meer chartervluchten, vrachtvervoer en overloop. Halverwege dit jaar zal het kabinet een preciezere duiding geven van de betekenis van Lelystad voor het vliegverkeer. De aanleg van een vijfde parallelle baan (5P) heeft gevolgen voor het gebruik van de andere banen op Schiphol. Na de inge bruikname van 5P zal de Aalsmeerbaan 's nachts worden gesloten. De Buitenveldert- baan zal dan uitsluitend 's nachts worden gebruikt, wanneer de weersomstandighe den dat noodzakelijk maken en de Zwanen burgbaan zal in die situatie alleen vanuit het noorden worden aangevlogen. In het nu genomen kabinetsbesluit is ook het tweezij dig aanvliegen van de Zwanenburgbaan en het verlengen van de Kaagbaan opgeno- Teneinde tegemoet te komen aan een be ter milieu rond de luchthaven heeft het ka binet Kok nog eens 47 miljoen gulden extra uitgetrokken voor de aanleg van een ruime re groenstrook tussen de Haarlemmermeer en het recreatiegebied Spaarnwoude. Het gebied krijgt de functie van rijksbufferzone, waarbinnen verstedelijking niet is toege staan. Ten slotte bevat het kabinetsbesluit een reeks maatregelen op het terrein van ver keer en vervoer. De Hoge Snelheids Lijn moet op den duur zo'n vijf miljoen vlieg- passagiers op de korte afstand in de trein krijgen. De aanleg van de Verlengde Westrandweg, de N22 en de omlegging bij Badhoevedorp van de A9 dienen om de luchthaven over de weg bereikbaar te hou den. Ook zijn er veel voorzieningen gepland ter verbetering van het openbaar vervoer naar Schiphol. In totaal is met alle maatre gelen een bedrag van bijna 33 miljard gul den gemoeid. De voorzieningen op de luchthaven zelf kosten 12 miljard, waarvan de overheid 3,5 miljard gulden betaalt. dr laserna overtreedt Mediawet nu en haag fc, Het Commissariaat voor de Media heeft kabelexploi- llS( ant Casema vorige week gesommeerd te stoppen met 'nieuws- erichten' op zijn service-kanaal. Casema heeft daaraan toege- ich even hangende een gesprek over de kwestie met het commis- i{ ariaat. Naar de mening van het commissariaat bleef de bericht- eving niet beperkt tot informatie over de diensten die Casema uu| iedt en ging het in feite om een programma. Artikel 70 van de io lediawet bepaalt dat kabelexploitanten niet zelf programma's nogen verzorgen. G. Lieverse, hoofd netbeheer van Casema, indt dat het commisariaat de vyet wel erg streng uitlegt. Hij ier "jst erop dat het service-kanaal wel voldoet aan doelstellingen an het kabinet, zoals die zijn vastgelegd in een nota over de lektronische snelweg. Op het service-kanaal kunnen abonnees >er gemeente het programma-aanbod van die dag bekijken. Bo- endien is het kanaal interactief. Zo kan een abonnee elektro- iisch een verhuizing melden. Casema zorgt dan voor de nieuwe an ansluiting. jVliljoenenschade door Lickebaert IAardingen Het provinciaal afvalverwerkingsbedrijf Proav leidt en schade van ruim tien miljoen gulden als definitief wordt af- [ezien van een stortplaats in het Lickebaertgebied ten westen an Vlaardingen. Dat zegt directeur L. de Jong van de Proav. Ook Ul iet recreatieschap Midden Delfland, de beheerder van het ge- »ied, zegt in financiële problemen te komen als de Lickebaert als Fiogelijke stortplaats uit het Milieubeleidsplan 1995-1999 van de •rovincie Zuid-Holland wordt verwijderd. Provinciale Staten luigen zich hier vandaag over. De plannen van de provincie om t het Lickebaertgebied een stortplaats in te richten, dateren al 'an halverwege de jaren zeventig. Amsterdamse politie komt schijnhuwelijken op het spoor amsterdam fcanp De politie van Amsterdam is na een onderzoek van twee maan den op tien schijnhuwelijken gestuit. Alle echtparen worden verdacht van oplichting, terwijl een ambtenaar van een Amster damse stadsdeelraad is aange houden op verdenking van cor ruptie. De politie beschouwt drie vrouwen als hoofdverdachten. Het drietal was overigens ook zelf een schijnhuwelijk aange gaan. Hun bemiddeling bij de echtverbintenissen leverde hen naar^schatting 2,5 ton op. Alles is opgegaan aan levensonder houd en luxe artikelen. Volgens de politie hebben ze bekend. De mannen waren allemaal van Afrikaanse afkomst. Ze kwamen onder meer uit Marok ko, Egypte en Ghana. Zij hoop ten via een huwelijk aan een le gale verblijfsstatus te komen, maar dreigen die nu weer kwijt te raken. De politie kwam de verbinte nissen op het spoor toen een bedrijf in de binnenstad in no vember 1994 aangifte deed van verduistering van enige duizen den guldens door een vrouwe lijk personeelslid. Het bleek dat iemand die achter het ware ka rakter van haar huwelijk was ge komen, de vrouw chanteerde. De politie diepte nog tien schijnhuwelijken op uit het Am sterdams huwelijksregister. Geen van de betrokkenen woonde samen. De vrouwen zijn van Surinaamse afkomst en kenden elkaar uit het circuit van opvanghuizen. Gebrek aan geld was meestal de reden voor hen om mee te doen. De drie koppelaars arrangeer den de huwelijken tussen 1992 en het najaar van 1994. De ambtenaar werkte mee door via contacten uit zijn vroegere werkkring in Paramaribo te re gelen dat de vrouwen snel de benodigde geboorte-aktes kre gen. Normaal duurt dat onge veer tien weken. Per akte ving de ambtenaar maximaal 300 gulden. Hij is inmiddels op non-actief gesteld. Aad Verhey: „Het koffiedrinken duurt hier over het algemeen het langst." Bedrijf uit Utrecht maakt sculptures met computer utrechtgpd Pure ijdeltuiten zitten er zeker bij. „Maar het zijn toch vooral directeuren - hoewel ook niet geheel gespeend van ijdelheid - die bij ons een borstbeeld van zich laten ma ken. Voor in de lobby van hun bedrijf", zegt Aad Verhey van Global Sculpture uit Utrecht. Zijn bedrijfje kan door gebruik van de modernste 3D-computertechnieken (waar bij hoogte, breedte èn diepte worden gere gistreerd) in een vloek en een zucht een perfect gelijkende buste van iemand ma ken. Klanten zijn hooguit anderhalve mi nuut kwijt aan het poseren; ze-gaan zitten, een scanner draait een rondje of twee om hun hoofd en ze kunnen weer naar huis. „Het koffiedrinken duurt hier over het alge meen het langst", schat Verhey. Ongeveer vier weken later krijgt de klant zijn of haar borstbeeld keurig netjes thuis bezorgd. Een beeldend kunstenaar doet er langer over. Hij is vaak een aantal maanden met beitel en schuurpapier in de weer om een sculptuur klaar te krijgen. De snelle ver vaardiging van de Global Sculpture-beelden maakt ze ook goedkoper. Verhey: „Ze kos ten bij ons tussen de 695 en 6000 gulden, afhankelijk van de grootte en het materiaal. Voor een beeld van een kunstenaar moet duidelijk meer betaald worden. Wij maken trouwens geen kunst. We maken evenbeel den zonder een eigen interpretatie aan het beeld te geven." Een persoonlijke, emotionele interpreta tie toevoegen aan een beeld dat voor tach tig procent computermatig vervaardigd wordt is volgens Verhey sowieso onmoge lijk. „Alleen de finishing touch gebeurt met de hand, maar dan nog moet de kunstenaar die wij daarvoor huren zich strikt aan de computerbeelden en -berekeningen hou den. Het blijft een industrieel produkt." De borstbeelden van Global Sculpture zijn in toenemende mate populair als ca deau voor jubilarissen. Een werknemer die bijvoorbeeld veertig jaar in dienst is, staat meestal volkomen perplex als de collega's ineens met zo'n cadeau komen aandraven. „Ze denken: 'Voor een beeld moet toch langdurig geposeerd worden'", vertelt Ver hey. „Maar zoals gezegd: poseren is bij ons een groot woord, het is niet meer dan eventjes stilzitten. Als de jubilaris naar ons wordt toegestuurd voor de scanning, rui men we ook het kantoor leeg dat normaal gesproken vol staat met voorbeeldbustes, zodat de man of vrouw in kwestie alleen maar denkt dat er een bijzondere foto wordt gemaakt." Het feit dat er geen 'poseerdagen' moeten worden vrijgemaakt, vinden vooral direc teuren een pluspunt. Tijd is immers geld voor bedrijfseigenaren. Na de korte scan gaan alle computergegevens naar Frankrijk waar het beeld uit een blok gips of natuur steen of een stuk hardhout gefreesd wordt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15