Rooms-katholiek vervult vacature van predikant Kerk Samenleving ZATERDAG 18 FEBRUAR11995 KORTWEG Onderdompeling De Nieuw Leven Evangelie gemeenschap in Alphen aan den Rijn houdt zondag 19 februari een doopdienst door onderdompeling. Een aantal gelovigen geeft hier mee te kennen dat 'men kiest om het oude leven te begraven en met een nieuw leven op te staan'. Deze dienst wordt gehouden in het kerkgebouw aan de Mo- lenwerfstraat 1 in Alphen aan den Rijn en begint om 14.30 uur. Iedereen is wel kom. Rock of Ages Voor de achtste achtereen volgende keer wordt van avond in Hazerswoude- Dorp een gospelfestival ge houden. De optredende groepen zijn dit jaar The rock of ages, Desire en Twi ce. Het festival wordt ge houden in de Gereformeer de Kerk aan de Dorpsstraat en begint om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 12,50 gulden. Aangepaste dienst Het thema voor de eerstko mende interkerkelijke dienst van en voor verstan delijk gehandicapten in Al phen aan den Rijn is 'Jezus houdt van alle mensen'. De dienst wordt op zondag 19 februari om 17.00 uur ge houden in de Adventskerk in het centrum van Alphen. Voorganger is dominee P. Wilschut. Publiekslezing De nieuwe hoogleraar na mens de landelijke Stich ting Socrates aan de Leidse universiteit, Frans Jacobs, houdt op maandagavond 20 februari een publieksle zing voor de afdeling Lei den en Omstreken van het Humanistisch Verbond. Van Jacobs wordt een hu manistische bespiegeling over de 'zin of zinloosheid van het leven' verwacht. De lezing begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de benedenzaal van de kunst kring sociëteit De Burcht aan de Burgsteeg in Leiden. De toegang is gratis. Moker In het radioprogramma van Moker wordt vandaag en morgen aandacht besteed aan het Vrijmetselaarsge nootschap in Leiden. De overdenking is van pastor G. Paardekooper uit Voor schoten. Moker zendt op zaterdag uit van 09.30 tot 10.00 uur en op zondag van 19.00 tot 19.30 uur op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88. 'Ik zie het zelf als een soort dubbele nationaliteit' Een rooms-katholieke theoloog die een predi kantsvacature gaat vervul len. De hervormde ge meente van Winsum- Obergum in de provincie Groningen maakt er geen punt van. De 41-jarige drs. Ignace Frenay uit Mensin- geweer moet nog een aan tal kerkelijke examens af leggen, maar daarna zal hij dit jaar zijn intrede kunnen doen als hervormd predi kant in Winsum. MENSINGEWEER KOOS BULSMA Frenay is niet van plan het ka tholieke geloof af te zweren. ,,Ik zie het zelf als een soort dubbe le nationaliteit die ik krijg. Ik word niet rooms-katholiek-af, maar word er wel hervormd bij." Volwaardig lid zijn van bei de kerkgenootschappen is for meel niet mogelijk. Dat bete kent dat drs. Frenay zich offi cieel zal moeten aansluiten bij de Nederlandse Hervormde Kerk om het voorgangersambt uit te kunnen oefenen. Wat au tomatisch inhoudt dat hij zich laat uitschrijven als lid van de katholieke kerk. „Maar het ka tholicisme heb ik van huis uit meegekregen. Dat gevoel zit tot in m'n botten." De weg van Frenay is niet over rozen gegaan. Ruim tien jaar geleden ambieerde hij de functie van pastoraal werker binnen zijn moederkerk. Nadat hij jarenlang vrijwilligerswerk had verricht voor de rooms-ka- tholieke parochie in Weheden Hoorn (G) had hij graag in wil len gaan op het verzoek van de plaatselijke parochieraad om hier als pastoraal werker aan de slag te gaan. Zijn homoseksuele geaardheid stond hem in de weg. Al sinds jaar en dag woont Frenay samen met een vriend. Dat was destijds voor bisschop Möller van het bisdom Gronin gen reden om zijn aanstelling als pastoraal werker tegen te houden. .„Die afwijzing heeft me lange tijd dwars gezeten. Het feit dat de hervormde ker- keraad van Winsum van mijn homo-zijn geen enkel punt maakt, heeft mij goed gedaan." Hij ziet de overstap naar de hervormde kerk niet als een tweede keus. „Voor mij is het meer een op tijd ingaan op de mogelijkheden die zich aandie- BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Nuenen (SoW): A A. Wijlhuizen te Berkenwoude. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Zuidlaren: drs. J.J.N. Kampen. NED.GEREF. KERKEN Beroepen: te Rijswijk (ZH): PJ.H. Krol te Kampen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Nieuwerkerk (Zld): J.J. Tanis te Lisse; te Zoetermeer: C. Hog- hem te Borssele; te Nijkerk: M. Mon- dria te Waardenburg; te Brakel: E. Ve- nemate Elspeet. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Arnhem: M.H. Sliggers te Amersfoort-Centrum. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Voorthuizen: W.J. van eCarambei (Brazilië). GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Hoogvliet in combinatie met Spijkenisse: A.J. Gunst te Tho- len; te Aalburg: C.A. van Dieren te Stolwijk. VN-rapporteur ziet weinig schendingen godsdienstvrijheid GENEVE.EPD Ignace Frenay: „Die afwijzing heeft me lange tijd dwars gezeten." nen", zegt hij. Met zijn aanstel ling op termijn als voorganger van de hervormde gemeente in Winsum gaat ook geen jongens droom in vervulling. „Op dit moment zie ik het predikant zijn als een roeping. Maar ik ben destijds theologie gaan stu deren omdat dat onderwerp me interesseerde en niet om in de pastorie terecht te komen. Na tuurlijk heb ik altijd wel beseft dat het priestersambt voor mij niet was weggelegd zolang de katholieke kerk het celibaat in ere houdt." Frenay: „Ik was eerder al in contact geweest met bisschop Möller om te praten over een baantje binnen het bisdom. De bisschop zei dan steeds 'dat de mensen nog niet rijp waren' voor een homoseksueel geaard iemand als hun voorganger. Dat wapen was hem uit handen ge slagen, omdat het immers de parochieraad was die mij voor deze functie benaderde. Na de afwijzing kreeg ik vele adhesie betuigingen. Dat was echt hart verwarmend." Meer dan de paus Achteraf kan drs. Frenay begrip opbrengen voor het besluit van Möller ('geheid was hij in bot sing gekomen met Rome'), al heeft hem dit veel pijn gedaan. „Eerst weigerde ik langer vrij willigerswerk te doen in de pa rochie in Weheden Hoorn. Maar later heb ik m'n mede werking aan lekediensten toch weer voortgezet. Het homo-zijn hoort bij mij. Als de kerk die je lief is, die geaardheid afwijst, word ik als mens afgewezen. Maar gelukkig is de katholieke kerk voor mij meer dan de paus en de bisschoppen. Het katholi cisme is een manier van spiritu ele beleving. Religieuze kunst valt niet te begrijpen als je het katholicisme niet kent. Dat ge voel voor mystiek neemt nie mand mij af." Na het blokkeren van zijn be noeming als pastoraal werker begon Frenay zich te storten op het onderwijs. Hij haalde zijn bevoegdheid Franse taal en let terkunde, gaf les aan de Vrije School in Groningen en kwam in contact met de hervormde gemeente in het naburige Winsum-Obergum. „Ik geef de organist van die gemeente Franse conversatielessen. An dersom krijg ik van hem mu ziekles. En zo gebeurde het dat ik al geruime tijd geregeld voor ga op de kansel in die gemeen- Frenay reageerde op een ad vertentie voor het predikant schap, met als gevolg dat in de kerkeraad het unanieme besluit viel hem op de voordracht te plaatsen. Hij moet de komende tijd nog verschijnen voor een aantal hervormde commissies en zal zich met name moeten verdiepen in de hervormde kerkhistorie en kerkorde, waar mee hij inmiddels is begonnen. Ook moet hij een preek inleve ren om te toetsen of hij vol doende recht is in de (hervorm de) leer, alvorens straks aan de slag te kunnen gaan als predi kant. „Die procedure kan nog wel zes tot twaalf maanden du ren. Dat de hervormde gemeen te zo lang wil wachten, zie ik als een geweldig blijk van vertrou wen." In landen als China en Sudan zou de godsdienstvrijheid bijna niet meer worden geschonden. Tot deze opzienbarende con clusie komt de speciale rappor teur van de Verenigde Naties, de Tunesiër Abdelfattah Amor. Zijn rapport heeft bij de VN- commissie voor de mensen rechten, die deze maand in Ge- nève vergadert, tot grote con sternatie geleid. Niet minder dan een schandaal, aldus de Duitse delegatieleider oud-mi nister Gerhart Baum. Hij noemt de beschrijving van China 'vol strekt onverantwoord'. Zo beschrijft Amor de situatie in Sudan, waar veel mensen worden gedwongen zich tot de islam te bekeren, in slechts één pagina, terwijl hij voor Duits land drie bladzijden nodig heeft. Daarbij maakt hij gebruik van een Scientology-rapport, een organisatie die het zelf niet zo nauw met de mensenrechten neemt. Hij kritiseert SPD en CDU die het hun leden verbie den zich bij Scientology aan te sluiten. Ook China kan zich gelukkig prijzen met deze VN-rappor teur. Amor, die in november de Volksrepubliek bezocht, be schrijft een bijna idyllische situ atie. Ook in het door China be zette Tibet heeft de rapporteur geen kwaad gezien. De boed dhistische monniken, die vol gens Amnesty zwaar worden vervolgd, zouden volgens Amor zelfs een financiële toelage van de Chinese regering ontvangen. CRYPTOGRAM Horizontaal: 1Een van de groentekistjes die niet opschieten (6); 7. Schijnt nogal flauw te zijn (5); 8. Nie mand weet het, behalve hij! (5); 9. Plaats van onvolledige water planten (5); 10. Kwameisje (4); 11Maak de loods schoon! (6); 12. Slapen in de kern (6). Verticaal: 2. Poetsdoekje (5); 3. Domi neesambt (6); 4. Zijden van zijde (6); 5. Hij heeft pennen genoeg, maar schrijven, ho maar! (4); 6. Slechte doeltrap (8); 10. Aan halm en palm (4); 11. Doopwater HET WEER Opklaringen Na het wegtrekken van een kleine, actieve depressie klaarde het vrij dagmiddag aardig op boven de westelijke kuststrook. Bij een west- zuidwestelijke stroming profiteerde onze regio van de aanvoer via de Britse landmassa, die met deze windrichtingals regenschaduw diende. Het bleef goeddeels droog met slechts een paar vriendelijke stapelwolkjes. Verder naar het noorden werden de buien frequenter, omdat de lucht een langere route over water had afgelegd en dus ook meer vocht kon opnemen. Hetzelfde gold voor het zuiden van het land, waar de buien, soms met onweer, van over het Engelse Kanaal kwa men aangesneld. Op deze manier kunnen de plaatselijke verschillen groot zijn, zeker als de stapelwol ken zich aaneenrijgen tot een bui enstraat, zoals dat vaak op de wol kenfoto's te zien is. De term 'plaat selijk enkele buien', die regelmatig in het dagelijks weerbericht wordt gebruikt, paste dus heel goed in het weerbeeld van gisteren. Voor onze kustbewoners breekt tijdens de komende maanden een gunstige tijd aan in situaties met buiig weer. Afgezien van georgani seerde buienfronten- of troggen zullen geïsoleerde buien steeds va ker landinwaarts hun lading lossen. Die verdeling, waarbij in de kust- rinsjmj m< W atPt provincies de meeste opklaring zijn te verwachten, heeft te ma met het relatief koele zeewatei het voorjaar en de sterke conve boven land in de periode, dató zon sterk aan kracht wint. Inhi,, najaar is de situatie precies an- dersom, wat ook af te lezen isa de gemiddeld zwaardere herfst gens in het kustgebied. Vandaag lijkt het weer aanva' lijk op dat van vrijdag. Stapelwi ken worden afgewisseld door lx opklaringen bij nog iets verder nemende westenwind. Later op dag wordt de invloed van een d IJslanddepressie merkbaar. IJl hoge bewolking wordt geleideli dikker, de wind krimpt naar zu. jg west en wordt in de avond haro stormachtig. Weldra overdekte 1 regengebied het hele land. In frontale zone ontstaan een pa, golven, die zondag nog meer r beloven, al kan het vooral in d noordelijke helft van het land efok opklaren. De onstandvastigheid houdt gin volgende week aan. Maandje' kan het kwik weer eens dik de gradengrens overschrijden de voorjaarsstemming zal door nieuw regengebied niet erg op bloeien. Ook verderop in de nie week bepalen oceaandepressieftw het weerbeeld. lit HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Zaterdag langs de west kust, en zondag ook el ders, veel bewolking en perioden met regen, in de bergen met sneeuw. Zater dag vooral in het zuidoos ten kans op opklaringen. Middagtemperatuur vooral zondag op veel plaatsen Zaterdag half tot zwaar be wolkt en waarschijnlijk op veel plaatsen droog. Zon dag van het westen uit veel bewolking, gevolgd door regen, vooral in het noorden door sneeuw. Maxima zondag van plus 4 graden in het zuiden tot min 2 in het noorden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag van het westen uit veel bewol king, gevolgd door regen; in oost-Enge- land waarschijnlijk nog de hele dag droog. Zondag aanhoudend wisselvallig en plaatselijk veel regen. Soms veel wind. Middagtemperatuur zondag uit eenlopend van 6 graden in noord-Schot land tot rond 12 inzuid-Engeland. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag van het westen uit flinke op klaringen en droog. Zondag vooral in het noorden weer bewolking en plaatselijk regen. In de Jura en Vogezen blijft het vanaf zaterdagmiddag droog. Middag temperatuur zaterdag rond 8 graden, met name in Les Landes iets hoger; zon dag op veel plaatsen iets boven de 10 graden. Temperatuur op 1000 meter iets onder het vriespunt. Spanje: kenvelden peratuur1 Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN de oostelijke helft eerst wol- in plaatselijk wat regen. Ver- n flink.wat zon. Middagtem- zondag op veel plaatsen rond 15 graden, maar langs veel Costa'; enkele graden hoger; in Andalusië maxi ma iets boven de 20 graden. Canarische Eilanden: Droog en overwegend zonnig. Maxima ongeveer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag in de Alpen nog wat neerslag, boven 1000 meter sneeuw. Elders af en toe zon en slechts een enkele bui. Mid dagtemperatuur tussen 8 en 13 graden. Temperatuur in de Franse Alpen op 2000 meter hoogte -7 graden, in de Py- reneeen zaterdag rond min 4, zondag orh het vriespunt. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden maar zaterdag ook en kele wolkenvelden. Droog. Middagtem peratuur zaterdag rond 18 graden, zon- Z0NDAG 19 FEBRUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.48 Zon onder 1 Maan op 23.19 MaanonderO I Waterstanden Katwijk Hoog water 05.49 Laag water 01.171?.33.47 MAANDAG 20 FEBRUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.46 Zon onder Maan op 00.00 MaanonderOi Waterstanden Katwijk Hoog water 06.18 Laag water 01.5218.49.14 Weerrapporten 17 februari 19 u lager. dag it Italië: In de wintersportgebieden zaterdag nog enkele buien, boven ca. 1100 meter als sneeuw. Zondag flinke zonnige perioden en droog. Temperatuur op 2000 meter omstreeks mm 4 graden. In de rest van noord- en midden-ltahe zaterdag regen buien, zondag meer zon en droog. Mid dagtemperatuur van 8 graden in de Po- vlakte tot 15 bij Rome. In zuid-ltalie za terdag droog met flink wat zon, zondag wisselend bewolkt en buien, op Siqilie droog. Middagtemperatuur zaterdag tus sen 15 en 18 graden, zondag van 9 tot 15 graden. Duitsland: In het noorden en zaterdag ook in het midden van het land buien, afgewisseld met enkele opklaringen. Zondag later op de dag in het uiterste noordwesten weer regen. In het zuiden flinke zonnige pe rioden en vrijwel steeds droog. Middag temperatuur tussen 6 en 9 graden. Op 1000 meter in de middelgebergten is het ongeveer -1 graad; op 1500 meter in de Beierse Alpen ligt de temperatuur rond min 4 graden. Zwitserland: Droog, en flinke zonnige perioden, voor al op zondag. Temperatuur in de dalen 7 graden, op 2000 meter hoogte •6 graden. Oostenrijk: Zaterdag in Karinthie en Stiermarken nog wat neerslag, naar het zuidoosten wegtrekkend. Overigens perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond 6 graden in het laagland, op 2000 me ter hoogte omstreeks min 7 graden. Vlissingen onbew. Maastricht half bew. Aberdeen half bew. Barcelona onbew Cyprus COLOFON DIRECTIE: B.M. Essenberg, G.P. Arnold (adj). J. Kiel (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OM8UDSMAN: R D. Paauw, tel. dag. 9 30- 11 30uur071-356215.ofperpost. HOOFDKANTOOR. at8JL2321 BM Leiden 300 AB Leiden >71-323508 n 071-317337 Redactie071-321921 Tel. 071-128030 bij vooruitbet. (incl. BTV4 per kwartaal per jaar VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 134,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvn| 18.00-19.30 uur. zat 10 00-12.00 uur. Tel. 071-1280

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12