dijkgraaf: 'Ik ben geen lieverdje' /EIDEN IEL NU 12990-37071 EIDEN Stevenshof ziet nieuwe kans op levendige markt Uk zet wel een koelwagen met blik voor de Leids Dictee stopt ermee "TERDAG 18 FEBRUARI 1995 aron Van Vervolg voorpagina it memo van 13 januari jongstleden deed dijkgraaf ba- Van Tuyll van Serooskerken verkrampen. De hoogste ibtenaar van het hoogheemraadschap wordt een irri- nte wijze van leiding geven verweten. Hij zou voortdu- id hoogst emotioneel reageren en dreigen met aftre- i n als hij het ergens niet mee eens is. In de belangrijke ;cussie over de nieuwe huisvesting van Rijnland zou hij :h hebben gedragen als 'een verwend kind' en 'onge- itiveerde veto's' hebben uitgesproken. )en hans koenekoop henny van ecmond, 071 -356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 Vernieuwing Q De Voorschotense I J Vlietwijk is hard aan sociale vernieuwing toe. Portieken en speelplaatsen zijn vies. Tuyll van Serooskerken verdedigt zich tegen kritiek collega-bestuurder „Ik ben bereid kritiek te aan vaarden, maar niet als die zo wordt verwoord. De toon is aanmatigend en er staan on waarheden in", zegt Van Tuyll van Serooskerken. De dijkgraaf Tuyll van Serooskerken en ik |die discussie, die afgelopen imber zijn hoogtepunt be- le, heeft de Verenigde Ver ging (het algemeen be ur) het college van Dijkgraaf beweert dat hij nog nooit een Hoogheemraden 'overruled', waarschuwing heeft gekregen. „En dat zal het hele college be amen. Ik ben heus geen lieverd je en heb ook zo mijn emoties, maar van waarschuwingen is geen sprake geweest. Er zijn wel drie gesprekken met Van Hoe ken geweest over diens functio neren. Hij presteerde het regel matig afspraken, die gemaakt waren binnen het college van hoogheemraden, naast zich neer te leggen en zijn eigen weg te volgen. Over bijvoorbeeld de onderzoeken naar de nieuwe huisvesting zou ik het woord naar buiten toe voeren, maar op een gegeven moment had Van Hoeken uit eigen beweging de publiciteit gezocht. Ik vind dat in dat soort gevallen de dijk graaf moet ingrijpen. Het colle ge moet als een geheel beslui ten nemen." Uit een document van 13 de cember 1993 blijkt echter dat de dijkgraaf wel degelijk door de hoogheemraden is aangespro ken op zijn 'snel geïrriteerd ra ken en emotioneel reageren'. Maar volgens loco-dijkgraaf Den Daas moet die beoordeling niet worden uitgelegd als een waarschuwing. „De dijkgraaf is af en toe emotioneel. Maar is dat slecht? Ik zit al 24 jaar in de waterschapswereld en ben in dertijd nauw betrokken geweest bij de selectie van dijkgraaf Van - zal was voor het eerst in twaalf Wilde Van Tuyll van ooskerken en zijn hoog- emraden (op Van Hoeken na) oude Rijnlandhuis als kan behouden, de vergadering sliste dat alle personeel moet huizen naar de nieuwbouw ide Plesmanlaan (per 1999). l'oor zijn gedrag zou de dijk- 1 laf de afgelopen twee jaar ®ee waarschuwingen hebben egen. In het memo vraagt Hoeken zich af of het niet wordt een flinke derde n iarschuwing te geven. Het imo is gericht aan twee colle- hoogheemraden, Den Daas Van Wassenaer. eerlijk zeggen dat hij een man naar mijn hart is. Ie weet wat je aan hem hebt." In een overleg op 24 januari tussen dijkgraaf en de hoog heemraden eiste Van Tuyll van Serooskerken dat Van Hoeken een excuusbrief schreef. De kri tiek mocht overeind blijven, maar de woordkeuze moest an ders, beleefder, 'anders zie ik voorshands geen mogelijkheid meer voor mij voor een aan vaardbare samenwerking met de door u benoemde hoog heemraad', liet hij officieel aan het college weten. „Geen on waarheden verspreiden over mijn functioneren. Dat was voor mij voldoende", zegt de dijkgraaf nu. In de zogenaamde excuus brief die Van Hoeken op 28 ja nuari schreef, betuigt hij slechts spijt voor het uitlekken van het memo. „Het was mijn bedoe ling om mijn bezorgdheid te ui ten en naar een beter functio neren van de dijkgraaf te stre ven. Dat ik voor mijn aantijgin gen in de verdachtenbank ben gezet, zinde mij niet", zegt Van Hoeken daarover. In een vol gend overleg op 7 februari viel dan ook de definitieve beslis sing. Van Hoeken voelde zich niet langer thuis tussen de hoogheemraden en liep weg uit de vergadering. In zijn officiële afscheidsbrief geeft hij zakelijke beslommeringen op als reden voor zijn aftreden. Den Daast concludeert het volgende uit de commotie: „De verstandhouding tussen de dijk graaf en de hoogheemraden is al jaren uitstekend. Wij zijn geen politici die op eikaars le ven uit zijn. Als er een probleem is, dan wordt dat snel uitgepraat op de wandelgangen Niemand is er bij gebaat als er dingen onaardig worden ge zegd, dat werkt contra-produk- tief. En daar lag het probleem met Van Hoeken. Hij schreef steeds maar memo's met on aardige dingen. Maar zo gaan wij in het hoogheemraadschap niet met elkaar om." Dijkgraaf Van Tuyll van Serooskerken: „Ik geef niet irritant leiding." FOTO HIELCO KUIPERS oreca wil verbod op straatverkoop bier en fris in ad van kaam kans dat de gemeente Leiden het ver- ik van de Horeca Bond Nederland in- lligt om op 3 oktober de straatverkoop bier en frisdrank aan banden te leg- lijkt niet groot. „Twee jaar geleden reikte ons een zelfde soort verzoek en is toen om praktische redenen afge- izen. Ik kan me niet voorstellen dat er de tussentijd dingen zijn gaan spelen i een andere kijk op de zaak rechtvaar zegt Joop Walenkamp, de wet- luder van economische zaken. De Horeca Bond, die in dit geval de ledige steun van zijn Leidse leden ge it, is van mening dat de vrije straatver koop de spuigaten uitloopt, niet past in het alcoholmatigingsbeleid van de over heid en absoluut niet meer te controle ren is. „En dan laten ze", zegt Hans van der Bijl strijdvaardig, „het belangrijkste argument nog achterwege. De eigenaar van café Het Huis De Bij len bij de Morspoort - traditioneel een druk punt op 3 oktober - vindt namelijk dat hij en zijn collega's oneerlijke con currentie wordt aangedaan door de vrij handel in bier en frisdrank die dagen. „Wij betalen het gelag voor hun feest. Wij huren muziek in en personeel, plaat sen een tap buiten, overkappen de tent, kortom maken veel extra kosten. En dan trekt er tien meter verderop zo'n gozer uit weet-ik-veel-waarvandaan een deur van een bestelwagen open en gaat met zijn blikjes bier twee kwartjes onder jouw prijs zitten. Dat kan toch niet, dat is toch niet eerlijk." Wethouder Joop Walenkamp kent het verhaal, heeft ook begrip voor de onder nemers, maar heeft er tevens moeite mee om de klok nu nog terug te draaien. „We hebben er nog niet over gesproken in het college omdat burgemeester Goe- koop afwezig was en de vergunningen in feite onder zijn portefeuille vallen. Maar het is in de praktijk natuurlijk heel moei lijk om bij zo'n vrijmarkt dit dan weer te verbieden. Wel planten, fruit en eten mogen verkopen, maar geen blikjes bier en frisdrank. En hoe ga je, als je al een verbod uitvaardigt, dat dan weer contro leren? Met meer politie op straat? Nee, ik geloof niet dat het die kant op moet." „Dan gooi ik mijn tent toch gewoon dicht op 3 oktober", gromt Van der Bijl. „Zet ik wel zo'n koelwagen voor de deur met blik. Scheelt een hoop in de kosten. En gezellig dat het dan wordt in de stad. Nee hoor, voor mij is het simpel. Alleen 'winkels' die een horeca-bestemming hebben, dus café, restaurants, koffiehui zen en snackbars, mogen bier en fris drank verkopen. Ook aan de straat, voor hun deur. Want daar heb ik natuurlijk niks op tegen. Maar weg met die beunhazen die op onze kosten mooi weer spelen." Iet gemeentebestuur van eiden heeft begin januari een reeks >ezuinigingsmaatregelen oorgesteld met een totale »mvang van 18,6 miljoen gulden. Het geld is nodig im tekorten te dekken en nieuw beleid te betalen van de 'BV Leiden'. Veel ïstellingen en activiteiten krijgen - als de gemeenteraad de maatregelen van het college overneemt - minder of zelfs helemaal geen geld meer. In deze serie laat het Leidsch Dagblad zaken de revue passeren. Vandaag: de deurwaarder. •eurwaarder Roy Hoebink acht dat hij z'n zaakjes goed 'ad geregeld. Maar na drie jaar iaat zijn baan op het spel. De ifdeling incasso moet ruim ivee ton bezuinigen. Dat etekent ondermeer dat één an de drie deurwaarders het eld moet ruimen. ..Ik ben weer de pineut. Drie aar geleden ben ik bij de elastingdienst weggegaan )mdat daar banen verdwenen. 'P eigen initiatief ben ik bij de emeente Leiden terecht ekomen. Dus ik dacht: daar 'en ik mooi vanaf, mijn oekomst is weer rooskleurig, 'laar nu krijg ik al weer van die nieuwsbrieven over alle eranderingen. Het gedoe 'egint weer aardig aan me te Schade yt a De miljoenenschade I dietulpenbroeiers uit de regio hebben gele den kan niet op korte ter mijn verhaald worden. Eén loket voor alle 'zorgzaken' leiden wim koevoet Vanaf 31 maart kunnen Leide- naars bij één loket terrecht voor al hun vragen en problemen over zorg. Daarmee gaat vol gens verantwoordelijk wethou der H. Koek (PvdA) een langge koesterde wens van velen in vervulling. Geen gezoek in gid sen meer, niemand hoeft meer van het kastje naar de muur te worden gestuurd. Dat zijn vol gens de wethouder de belang rijkste voordelen. Tal van instellingen op het ge bied van zorg zijn vertegen woordigd in het loket, dat wordt ondergebracht bij de stichting thuiszorg Groot-Rijnland aan het Schuttersveld. Andere parti cipanten zijn de stichting oude renwerk, de gemeente Leiden (die verantwoordelijk is de voor de wet voorzieningen gehandi capten), zorgverzekeraars, ver zorgingshuizen en de GGD. Het loket heeft officieel Cen traal Meldpunt Zorg. Men kan er terecht voor vragen over bij voorbeeld woningaanpassingen en voor indicaties van ouderen die een plek in een verzorgings huis behoeven. MENTALITEIT Slechts omdat het hen door de strot is geperst, werken be stuurders en ambtenaren mee aan een volksraadpleging op 8 maart. Dat is de dag dat Leidenaars mogen stemmen of het achterste gedeelte van het voormalig Koninklijk Militair Invalidenhuis behouden blijft of dat er woningen komen. Bijna het hele stadhuis braakt zo langzamerhand van dit on derwerp. Hoewel ambtenaren en bestuurders dat niet hard op (mogen) roepen, schreeuwt hun houding dat het alle maal onzin is. Het moest dus wel mis gaan met die geveins de neutraliteit. Dat gebeurde in de Stadskrant - gekochte advertentieruimte in het Leids Nieuwsblad - van vorige week. Een artikel laat de lezer eigenlijk geen andere keus dan vóór sloop van een deel van het invalidenhuis te stemmen. Die Stadskrant wordt volgeschreven door ambtenaren zelf. Officieel heet het dat ze onafhankelijk zijn van de gemeente, hun werkgever. M'n neus! Ik neem het de redactie van de Stadskrant eigenlijk niet eens kwalijk. De cultuur in het ge meentehuis is er immers niet naar om afstandelijk en neu traal met dit referendum om te gaan. De gemeente roept bijvoorbeeld dat behoud van het invali denhuis elke burger 25 gulden gaat kosten. Ondermeer dat argument komt te staan in een voorlichtingsfolder die bij het stembiljet wordt gevoegd en waarin de voors en tegens van sloop op een rijtje staan. Indien de bouwer namelijk geen appartementen mag optrekken, moet Leiden hem 2,5 miljoen gulden betalen ofwel een geeltje per Leidenaar, zegt de gemeente. Dat is gewoon volksverlakkerij, omdat de schadevergoeding op vele andere manieren kan worden be taald en geregeld. De burger aanspreken op zijn portemonnee is bovendien een aardig staaltje volksmennerij. Als dat de norm der din gen wordt, wil ik graag dat de gemeente uitgaven op tal van andere terreinen ook aan mij voorlegt en mij precies voorre kent wat het mijn portemonnee kost. Op de valreep zijn trouwens nog bepaalde zaken geschrapt in de argumenten die de gemeente aandroeg ten behoeve van die nog te verschijnen voorlichtingsfolder. Aanvankelijk betitelde de gemeente de mensen die het invalidenhuis wil len behouden als „een handjevol bevoorrechte bewoners van de Burgemeesterswijk die proberen nieuwbouw die Lei den hard nodig heeft tegen te houden." Nota bene meer dan 4500 Leidenaars uit alle wijken van de stad vroegen om een referendum over dit bouwplan. Je moet maar durven! Goed, die tekst is dus - te recht - geschrapt. Maar het is wel een illustratie van het denkniveau van ambtenaren en wethou ders en hoe zij tegen dit referendum aan kijken. Zolang politiek en ambte narij niet met volksverlan gens kunnen omgaan, blijft een referendum een middel dat weinig kans maakt. Democratie is een mentaliteit, dat kun je niet leren. IfInishdak Dakpanplaat Finish Pnonus/-\ leiden erna straatsma De Lucas van Leydenschool stopt na drie jaar met het Leids Nieuwbouw Roomburg geopend leiden holpen", meldt een tevreden di recteur J. van den Burgh. Precies een jaar heeft de school van noodlokalen bij de Schol- tenstraat gebruik moeten ma ken. De nieuwbouw was nodig omdat op De Roomburg de groepen 1 en 2, de voormalige kleuterafdeling, nog in een ge scheiden gebouw zat. Voor de leerlingen werd voor de ope ning een hele feestweek gehou den en er was een reünie voor oud-leerlingen. Wethouder H. Koek (PvdA/onderwijs) heeft gister middag de nieuwe behuizing geopend van de protestants- christelijke basisschool De Roomburg aan de Van Vollen- hovekade. Bij het bouwproject werden ook enkele aangrenzen de woningen betrokken en kreeg de nabijgelegen Lorent- zschool een deel van het oude gebouw van Roomburg. „Zo hebben we elkaar allemaal ge- Dictee. Schooldirecteur Wim Hogenbirk maakte dat gister avond bekend na de finale. Vol gens Hogenbirk loopt de be langstelling teveel terug. Dit jaar waren er nog maar 275 deelne mers. Drie jaar geleden deden er nog 500 mensen mee. De finale werd gisteravond ge wonnen door Bert Jansen uit Bussum. Hij maakte acht fouten in het dictee dat werd voorgele zen door staatssecretaris Tineke Netelenbos van Onderwijs. Ge middeld maakten de dertig fi nalisten 19,4 fout. Tweede werd Gijs Nederlof uit Oegstgeest. Hij maakte 11 spellingsfouten. De derde plaats werd gedeeld door Bart in 't Veld en Dik de Heer, beiden uit Leiden. Zij sloegen twaalf keer de plank mis. Deurwaarder Roy Hoebink dreigt zijn baan te verliezen bij de gemeente Leiden: vreten." Acht jaar werkte Hoebink als deurwaarder bij de belastingdienst. De laatste twee jaar werd zijn positie steeds onzekerder. Een flink aantal banen stond op de tocht: het rijk kondigde aan dat invordering van onroerend- goedbelasting (OGB) per 1992 zou overgaan naar de gemeenten. Hoebink wachtte zijn ontslag niet af, maar solliciteerde bij de gemeente Leiden. Hij werd aangenomen. „Ik dacht van het gezeur af te zijn. Ik kan gewoon weer lekker m'n gang gaan, dacht ik. Bij de gemeente was veel werk te doen, door die overheveling van de OGB." Maar na drie jaar is het tij gekeerd. „Het gedoe begint weer." Burgemeester en wethouders stellen in hun bezuinigingsplan 'Investeren in werk' voor om incasso van dwangbevelen buiten de Leidse regio uit te besteden. De formatie van het incassobureau kan dan met een deurwaarder en eén invorderingsambtenaar minder. „Ik heb een werkgarantie tot 1 januari 1997. Ze hebben tegen me gezegd: we gaan ander werk voor je zoeken. Eerst zeiden ze: we gaan kijken of we je bij een extern incassobureau kunnen plaatsen. Een deel van het gemeentelijke incassowerk wordt immers uitbesteed. Maar dat plan gaat nu toch weer niet door. Ik weet niet wat ze verder met me gaan doen. Ik kan morgen iets anders aangeboden krijgen, of over twee jaar." Hoebink vreest het ergste. „M'n leven lang heb ik in de buitendienst gewerkt. Als ik twee weken achter een bureau zit kunnen ze me echt wegdragen. Dit is gewoon mijn vak en dat wi,l ik blijven doen. Ik ben wat dat betreft heel rechtlijnig." „Je bent een getal, geen persoon. Ze hebben het wel over een takendiscussie, maar het is gewoon een ordinaire bezuiniging. Er is werk genoeg te doen voor drie deurwaarders. Als ik weg ga moeten de twee overgebleven deurwaarders het werk van drie mensen doen. Met twee deurwaarders denk ik FOTO HIELCO KUIPERS dat het op den duur spaak loopt." „De toelichting die het personeel onlangs kreeg in de Stadsgehoorzaal deed mijn oren klapperen. Er werd ons verteld dat er achttien miljoen gulden wordt bezuinigd om werkgelegenheid te scheppen, 't Was een heel zoetsappig verhaaltje en iedereen bleef heel rustig. Maar naderhand had ik zoiets van: wat heb ik nou toch gehoord? Ik heb geen economie gestudeerd, maar dit is wel heel vreemd. Want er verdwijnen toch tachtig arbeidsplaatsen?" erna straatsma leiden. aad rietveld De wijkraad Stevenshof, de win keliers van de Stevensbloem en de vereniging voor ambulante handel zien een nieuwe kans om de wijk eindelijk een echte markt te geven. Een verhuizing van de nu zieltogende week markt naar het Ina Boudier Bakkerplein lijkt weer mogelijk, nu de tandarts die daar zijn praktijkruimte wilde bouwen is afgehaakt. Een uitgelezen kans, menen J. van der Bom van de winkeliersvereniging en C. Ver- plancke van de vereniging voor ambulante handel, om het cen trum van de Stevenshof meer 'smoel' te geven. Het plan voor verhuizing van de markt is niet nieuw. Zowel de winkeliers van de Stevens- bloem als de marktkooplui wil len de kramen graag weg heb ben van het winderige pleintje voor het buurthuis. „Je kunt wat er nu staat ook geen markt noe men", vindt Verplancke. „Het gaat om niet meer dan een paar standplaatsen. En de kooplui staan op hun eigen parkeer plaatsen. Met de auto kun je er nauwelijks in de buurt komen." Winkeliers, wijkraad en wijk» vereniging vinden dat het win kelcentrum in de Stevenshof wel een oppepper kan gebrui ken. Het Ina Boudier Bakker plein moet in hun visie worden omgetoverd tot evenementen plein. Behalve de markt zouden er ook een aantal kiosken moe ten komen om het winkelaan bod in de wijk te vergroten. „Op dat plein", zegt Ver plancke, „heeft de markt toe komst. Het is goed voor de wijk, goed voor het winkelcentrum en goed voor de markt: het mes snijdt aan alle kanten. Wij heb ben indertijd gewaarschuwd, dat de markt op de huidige plek geen succes zou worden en dat de gemeente beter nog even kon wachten. Maar wethouder Walenkamp zette door. De ge meente heeft toen duidelijk een te grote broek aan gehad, want de markt is geen succes gewor den." De winkeliersvereniging heeft burgemeester en wethou ders om een gesprek gevraagd.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11