Leidsch Dagblad in top Rijnland Even uitrusten Duizenden jongeren betogen op de Dam 'Kopers' Noordwijkse huizen met lege handen Christenzakenmensen zien gat in de markt OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40701 LOSSE NUMMERS 1,65 tampverzekering j Het is maar zeer de vraag of in Nederland oit een verzekering komt jgen natuurrampen zoals verstromingen. Defensiewet 7 De VS mogen volgens de nieuwe defensiewet minder geld geven aan de I VN. President Clinton i dreigt met zijn veto. Japanse prenten /I Q Platen van Japanse I O prenten in Rijksmu seum voor Volkenkunde te Leiden èn in het Amster damse Rijksmuseum. Boycot KNVB-baas Staat- Z I sen vermoedt de hand van Louis van Gaal achter boycot Nederlands elftal door Ajax-selectie. loogheemraad stelt functioneren dijkgraaf aan de kaak 3 innen het bestuur van het Hoogheemraadschap van [ijnland is een fikse ruzie ontstaan. Hoogheemraad 51.P.J. van Hoeken is opgestapt na een conflict met dijk- raaf E.H. van Tuyll van Serooskerken. In een uitgelekt ïemo verwijt Van Hoeken de dijkgraaf 'een irritante ma- ier van leiding geven'. iden erna straatsma HET WOORD IS AAN Sacha Guitry Er zijn vrouwen die alleen maar luisteren naar wat hun man zegt als hij praat in zijn slaap. et bestuur van het hoogheem- aadschap is vanochtend bij- 2 ingekomen om over de affaire >7spreken. Dijkgraaf Van Tuyll 38 ijl pas commentaar op deze *jj vestie geven als hij met zijn sstuur heeft gesproken. Aanleiding tot de ruzie is de ing van zaken rond de verhui - ng van het hoogheemraad- :hap. In de vergadering van ecember sprak een meerder- eid van de verenigde vergade- l/i bjjubsidie Europa an zeven ton oor het SDC iritlden wim koevoet Ie Europese Commissie subsi- ieert het stadsdistributiecen- um (SDC) in Leiden met 30.000 gulden. Met dat geld innen onder meer de op elek- ;E iciteit of op zwavelarme diesel vrachtwagens worden 0 etaald. in de Leidse raadscommissie vonomie maakte wethouder J. /alenkamp (CDA) ook bekend de gemeente het SDC zelf ïat bouwen. Het SDC, een par- k( culiere onderneming, wordt jurder. De WD verklaarde ch direct tegenstander, omdat partij bang is dat bij een flop ™e gemeente met het gebouw lijft zitten. D66 en PvdA twijfe- n, Groen Links, CDA en de eine partijen zijn voor. Het SDC wordt hoogstwaar- chijnlijk naast het asielzoekers- entrum in Roomburg ge- r ouwd. De eerste paal, die eind l< orig jaar al de grond in had ge- loeten, wordt medio dit jaar eslagen. Problemen in de di- ectie hebben tot deze vertra- ingen geleid. Beoogd directeur Keijser is door de drie aan- tel eelhouders afgezet en vervan - UI en door M. van den Bogerd, irecteur van Mostert Trans- '1 lort. Keijser dreigde deze be- leming met een kort geding ïgedaan te maken, maar hij iu daar inmiddels van hebben Lange verkoopt eWilly Zuid (i ring zich uit voor algehele ver huizing uit de Breestraat in Lei den. De dijkgraaf wilde echter koste wat kost het historische gebouw van Rijnland behou den, in tegenstelling tot Van Hoeken, die de portefeuille fi nanciën beheert. Van Tuyll zou Van Hoeken na afloop van de vergadering heb ben beschuldigd van het opzet ten van een 'wraakactie', het geen Van Tuyll echter ontkent. In het memo suggereert Van Hoeken dat Van Tuyll geen te genstand duldt en zich als een verwend kind gedraagt. Inmid dels wil Van Hoeken geen com mentaar geven op het memo, omdat dit voor intern gebruik was bedoeld. ,,Ik distantieer me van de inhoud." Hij zegt dat zijn 'tussentijds aftreden' te ma ken heeft met voorrang die hij aan andere werkzaamheden wil geven. Van Hoeken is onder meer directeur van Koninklijke Sanders. Het 'waarschuwingssignaal' dat Van Hoeken met zijn memo wilde geven, is bij Van Tuyll in het verkeerde keelgat gescho ten. ,,Dat signaal is door de dijk graaf niet opgepakt", zegt hoofdingeland I. Ruhaak-Bergs- ma, lid van de commissie be stuurszaken: „De dijkgraaf wil de er niet op ingaan en heeft te gen Van Hoeken gezegd: 'dan ben jij onhoudbaar'. Hij is ge dwongen om op te stappen." Er zijn al enige tijd problemen in het bestuur van het hoog heemraadschap, zegt Ruhaak- Bergsma. „Ik betreur het dat het memo is uitgelekt, want dat is een behoorlijke naamsaantas- ting van de dijkgraaf. Het memo heeft een heel erg vervelende inhoud." Ruhaak wil niet in gaan op Van Hoekens kritiek op de dijkgraaf. „Ik onderschrijf wel de kritiek op het bestuurlijk functioneren van het hoog heemraadschap. Over het func tioneren van de dijkgraaf kan ik niets zeggen, want ik zit niet in het college." Ze veroordeelt het afgedwongen vertrek van Van Hoeken. VANDAAG OOK Stockholm Nelson heet deze, nauwelijks een week oude, witte-neushoornbaby. Het kleine diertje is welis waar foeilelijk, maar heeft desondanks de harten van veel inwoners van de Zweedse hoofdstad gestolen. Want veeartsen vechten in Stockholms dierentuin voor het leven van het kleine dier, dat een ziekte onder de leden heeft waarvan men tot nu toe niet heeft kunnen vaststellen welke het is. Dat betekent veel onderzoek van en veel voorzichtig gesol met de kleine dikhuid, die daar knap moe van wordt. foto reuter SMAAK PAGINA 9 t/m 17 HET WEER Algemeen Jongeren Verbond moet acties bundelen |0Cang voor de plannen voor de utoluwe binnenstad. Het cerj- rum is dagelijks uren verstopt net vrachtwagens, die de win dels bevoorraden. Als het SDC ris, wordt de bevoorrading van 4 lieruit afgewikkeld. Geen bouwvergunning De Kwekerij noordwijk paul de vlieger De huizen in het Noordwijkse nieuwbouwwijkje De Kwekerij lijken definitief voorbij te gaan aan de neuzen van de 38 Noordwijkers die meenden er een gekocht te hebben. De ge meente heeft gisteren de bouw vergunning geweigerd en bou wer Korswagen verzocht een nieuw bouwplan in te dienen. Daarmee lijkt de zaak voor de 38 aspirant-kopers verloren. Toen zij bij de makelaar een huis uitzochten, werd namelijk van meet af aan gesteld dat de koop niet zou doorgaan als de bouwvergunning er niet zou ko men. Rond de verkoop van de hui zen is de afgelopen weken een rel ontstaan. Achtendertig Noordwijkers zochten vorig jaar via makelaar Wilbrink in Lisse een huis in het wijkje uit. Koop contracten werden weliswaar niet getekend, maar er werden verregaande verwachtingen ge wekt. Eind januari bleek dat de Noordwijkers zich blij hadden laten maken met een dode mus. De makelaar berichtte de aspi rant-kopers dat de zaak niet doorging, omdat de gemeente zelf de toewijzing van de huizen wilde doen. De 38 'kopers' lie ten het er niet bij zitten en schakelden een advocaat in, die inmiddels een kort geding tegen de gemeente op de rol zette. Verwachting tot morgen Eerst enkele buien Wisselend bewolkt en enkele bui en. Minimumtemperatuur 4, mid- dagtemperatuur 8 graden. Wind uit west tot zuidwest, matig, rond kracht 4, later op de dag aan de kust tot krachtig of hard, wind kracht 6 tot 7. Huidcrème Oil of den haag gpd Daarbij willen de 'kopers' af dwingen dat de gemeente zich niet met de toewijzing bemoeit. Volgens wethouder Salman heeft de weigering van de OlaZ uit Schappen bouwvergunning nauwelijks met de kwestie rond de ver meende verkoop van de huizen te maken. „De reden is dat er enkele bezwaren waren inge diend die hout snijden. En door het plan op een aantal punten aan te passen, kan daaraan te gemoet worden gekomen." De wethouder noemt het wel 'een bijkomend voordeel' dat de zaak met de 38 aspirant-kopers hiermee uit de wereld is gehol pen. Procter Gamble (P&G) haalt de huidverzorgingscrème New Skin Discovery van het merk Oil of Olaz van de markt. De nieu we crème veroorzaakt oogirrita ties. Een waarschuwing op de verpakking bleek onvoldoende effect te hebben. De zalf gaat in heel Europa en Noord-Amerika van de markt. De fabrikant werkt aan een nieuwe versie. Een meisje laat tijdens de demonstratie in Amsterdam haar gezicht spreken, vanuit het PvdA-kantoor dat door enkele betogers korte tijd werd be zet. Onderwijsminister Ritzen (PvdA) moet het ontgelden. foto anp paul vreeker amsterdam anp Het Katwijkse strandpaviljoen _lafVilly Zuid is verkocht. Eigenaar 'heo Lange heeft de strandtent ivergedaan aan het Leiderdorp- e echtpaar Groenewegen. Lan- was al geruime tijd op zoek laar kopers voor zijn zaak. De (atwijker was 23 jaar eigenaar 'an het paviljoen. Hij trok afge- open jaar nogal wat publiciteit loor een conflict met de ge- tieente, die niet meer dan tien Q eesten per jaar wilde toestaan. Opmerkelijk veel scholieren zijn gisteren afgekomen op de lan delijke demonstratie van jonge ren in Amsterdam. In totaal trok de protestactie volgens een ru we schatting van de politie tus sen de drie- en vierduizend deelnemers. Ook in andere ste den gingen honderden middel bare scholieren de straat op om te protesteren tegen het bezui nigingsbeleid van minister Rit zen van onderwijs. Afgelopen november waren bij betogingen in Utrecht en in Amsterdam tien- en vijftienduizend jonge ren op de been. De betoging in de hoofdstad keerde zich vooral tegen het 'af braakbeleid' van de paarse coa litie op het gebied van onder wijs, werk en inkomen voor jon geren. Volgens de organisatoren verzint het kabinet voor de pro blemen geen structurele oplos sing. Om deze kwesties voort aan als één geheel onder de aandacht van politiek Den Haag te brengen, presenteerde een aantal jongerenorganisaties eer der op dag een nieuw samen werkingsverband: het Algemeen Jongeren Verbond. „Het is de tegenhanger van het Algemeen Ouderen Ver bond, dat uit onvrede met het ouderenbeleid politiek actief is geworden. Zo ver is het voor ons nog niet, maar we zien het verbond wel als een soort waar schuwing voor politici", aldus de voorzitter Jaap de Bruin (28) van de FNV-Jongeren. In het verbond zitten onder meer de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb), het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS), het Interuniversitair Studenten Overleg (ISO), de FNV-Jongeren, de Jonge Demo craten (JD) en de Jonge Socialis ten (JS). Voorzitter Tjeerd van Dekken (27) van de Jonge Socialisten riep premier Kok op snel te rea geren op het voorstel voor een Nationaal Jongerendebat, waar toe ook de fractieleiders van de regeringspartijen PvdA, D66 en VVD zijn uitgedaagd. De resul taten van het debat moeten uit monden in een Sociaal-Econo misch Deltaplan. leiden/runsburg -paul van der koou Hij is de zoon van EO-presentator Henk Binnendijk en ziet het zakenleven zoeken. Zelf heeft Binnendijk jr. het antwoord al lang gevonden. En dat mogen collega-za kenlieden weten. Niet op zo'n Halleluja manier, maar met de nuchterheid van een zakenman die succes heeft zonder God te verloochenen. Een 'christenzakenmens', zoals deze Rian Binnendijk zichzelf noemt. Gisteravond hield zijn Comité Christenzakenmensen Leiden/Rijnsburg een buffet in een zaaltje van het Leidse motel/restaurant Het Haag- sche Schouw. Het hoofdgerecht bestond uit een toe spraak van christenzakenman Gert van Put ten. Na een bijna-faillissement en een bijna fatale ziekte, zag deze kippenfokker uit Ter- schuur het Licht. En zie, volgende week wordt hij misschien wel manager van het jaar 1994. Niet alleen omdat zijn bedrijf weer bloeit, maar ook omdat hij wél doet. In Ethiopië helpt hij kansarmen met het opzetten van een kippenfarm en wereldwijd profiteren mensen van zijn uitvindingen. Zo laat hij kippen hun eigen mest drogen, die vervol gens tot handzame en vruchtbare korreltjes wordt verwerkt. Minder uitstoot van amo- niak, minder energieverbruik. De eerste milieuprijs is al op zak. Toch ontstaat er enige discussie in het zaaltje. Sommige christenzakenmensen vinden de Barnevelder een beetje 'te op dringerig'. Zo zijn de bijbelspreuken zelfs doorgedrongen tot zijn visitekaartje. „Amerikaans", vindt een regionale zaken mandat. Waar iedereen beducht voor lijkt te zijn, is het gevaar dat zakenlieden de Heere pas zoeken na een faillissement. „We moeten uitkijken dat we geen club van mislukte za kenlieden worden", waarschuwt ook kip penfokker Van Putten. Al is het volgens hem een feit dat mensen 'beter naar God luiste ren als ze in de put zitten'. Dat zakenmensen nu zo zoekende zijn, zou ook te maken hebben met het econo mische dal dat ze zo snel mogelijk willen verlaten. Christenzakenmensen wisten de oplossing al jaren, maar hielden dat een beetje voor zich in de 51 plaatselijke en re gionale comités met in totaal zo'n 300 le den en 1.200 sympathisanten. De laatste tijd zoeken ze echter steeds va ker de publiciteit en nodigen ze gelovige of niet-gelovige gasten uit voor hun bijeen komsten. Gisteravond liep het gereserveer de zaaltje zo vol dat er tafels bijgesleept moesten worden. „Een gat in de markt", fluisterde een christenzakenman. „Bij ons hoef je niet op dure cursussen. Onze ge spreksronden over de Bijbel en onze per soonlijke gesprekken, kosten niets." Pagina 16: 'God is geen formule voor goed management'. Leidenaar haalt finale Leids Cabaret Festival leiden wunand zeilstra Leidenaar Mare Scheepma ker is met zijn solo-program- ma doorgedrongen tot de fi nale van het Leids Cabaret Festival, die morgen in de schouwburg wordt gehou den. Met zijn gortdroge humor in combinatie met een onge kunstelde houtenklazerig- heid wist hij de jury te over tuigen. Scheepmaker moet het morgenavond opnemen tegen twee trio's: Moeders Mooiste, bestaande uit drie heren, en drie meiden die sa men De Bloeiende Maagden heten. Dat de verschillende optre dens elkaar tijdens dit festi val in kwaliteit nauwelijks ontlopen, maakt het er voor de jury niet gemakkelijker op. Met moeite liet zij gister avond twee andere kandida ten afvallen. Pagina 19: 'Jury stuurt 'met tegenzin' kandidaten weg. WINTERSPORT UITVERKOOP BIJ BEVER ZWERFSPORT zie onze advertentie

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1