Ziekenfondspatiënt moet specialist voorschieten Uitkeringsambtenaar wordt straks 'politieman' Binnenland alm verwacht gevecht ver afdrachten aan EU Borst dwingt verlaging van medicijnprijzen af Lubbers hangt in Blauwe Zaal Ex-bestuurders Brunssum horen voorwaardelijk eisen Melkert: Geld lastenverlichting voor kleinere 'wig' minimumloon Tweede Kamer houdt nertsfokkerijen open iENSDAG 15 FEBRUAR11995 fOENbUA' ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassi erde Pers Diensten bvakabo: 34 uur arbeidsbureaus sttfrmeer De leden van de FNV-ambtenarenbond Abvakabo jn bereid om drie jaar genoegen te nemen met een nullijn in arbeidsvoorziening, mits daar een verkorting van de arbeids- eek van 38 naar 34 uur tegenover staat. Zo moeten gedwongen ntslagen worden voorkomen. Bij de arbeidsbureaus staat een rote reorganisatie op stapel. Er ligt al een akkoord over de I Dofdlijnen van een sociaal plan, dat nader moet worden inge- jld tijdens CAO-onderhandelingen. Als gevolg van afspraken issen minister Melkert en de sociale partners moet 200 miljoen ilden worden bezuinigd op beheers- en personeelskosten. 'el geëist voor seksueel misbruik melo» „Seksuele en morele uitbuiting onder grote druk", zo mschreef de president van de Almelose rechtbank gisteren de ergrijpen van een 44-jarige man uit Goor tegenover diens 3 ochter. De man hoorde vijfjaar cel tegen zich eisen wegens ■ksueel misbruik. De officier van justitie eiste 2,5 jaar tegen de ren oude zwager, die het meisje misbruikte vanaf haar elfde tot l aar zestiende. Hoewel meerdere familieleden op de hoogte wa in, greep niemand in. Toen de vader van de verkrachtingen oorde, begon hij zijn dochter eveneens te misbruiken. Hij gaf aar op haar veertiende een vibrator cadeau, die ze moest uit- roberen. De moeder was daarbij aanwezig. Daarna verkrachtte ij haar wekelijks. "el en boete voor milieudelicten melo Vijfentwintig ton ziekenhuisafval en oude geneesmid- elen, 5.000 kilo verontreinigde ontvetters, verf en bouwafval, ndeugdelijk opgeslagen op bedrijfsterreinen in Oldenzaal, Ros- - im en Enschede. De hiervoor verantwoordelijke man, een 28- I irige man uit Borne, kreeg daarvoor gisteren twee jaar cel en en boete van ruim dertig mille. De handelaar voerde het che- ïisch afval illegaal in uit Duitsland. De Duitse bedrijven betaal- en voor het verwerken van het afval tussen de 5.000 en 10.000 •Mark per transport. In het eigen land zouden ze daarvoor tien it twintig keer zoveel hebben moeten betalen. Zonnestudio's desinfecteren niet goed iQNiNGENVeel zonnestudio's werken met niet-toegestane des- ifecteringsmiddelen of met produkten 'die de toets der kritiek iet kunnen doorstaan', zo schrijft de Keuringsdienst van Waren i Groningen na een onderzoek afgelopen zomer naar zonne- udio's van Groningse zwembaden. Een vervolgonderzoek naar idere zonnestudio's maakte de onderzoekers er niet vrolijker p. Van de vijftien bruin-instituten bleken er slechts twee met :n goed middel te werken. Het onderzoek wordt daarom dit iar voortgezet. 'raude bij keuringsstation aastricht Justitie verdenkt enkele ambtenaren van de Rijks- ienst voor het Wegverkeer in Limburg van fraude. Ze zouden ebben geknoeid bij de keuringen van auto's en motoren en bij afgifte van kentekens. Bij de verdachte ambtenaren is giste- ?n huiszoeking verricht. Justitie heeft ook een gedeelte van de dministratie in beslag genomen. Aanhoudingen zijn niet ver- cht. De persofficier wil in het belang van het onderzoek geen :rdere mededelingen doen. VD woedend op Van den Broek i voorstellen van Nederland Ma 1999 minder geld te be en aan de Europese Unie zul- in Brussel 'niet gemakkelijk' ;en. Dat stelt minister Zalm financiën in een notitie aan Kamer over de Nederlandse talingen aan de EU. De be- ndsman wil straks een maxi- umbijdrage per land, minder ïdbouwsubsidies en een ver- d voor rijke EU-landen om te ofiteren van het structuur- nds voor zwakke regio's, luist door het ontbreken van drie afspraken is Nederland vijf jaar tijd, tot aan 2000, 'n 25 miljard gulden meer rijt aan de Europese Unie dan terug krijgt. Omdat de af raken muurvast liggen sinds top van Edinburgh in '92, rwacht Zalm op de korte ter- ijn weinig te kunnen binnen- ilen. Dat moet volgend jaar ibeuren, als Brussel gaat pra- n over de nieuwe verdeling inde financiële pijn. Zalm stelt voor minder pro- iktsteun aan boeren te geven meer inkomenssteun. Dat is ledkoper en minder versto nd voor de markt. Zalm vreest sor torenhoge landbouwkos- als de landen uit Midden- Oost-Europa toetreden tot EU. Verder wil Zalm voorstellen at straks alleen de arme EU- inden geld krijgen uit de struc- ïurfondsen. Nu krijgen rijke inden met zwakke regio's ook inke bedragen. Nederland pro- Keert nauwelijks doordat de rivaart redelijk over het land is erdeeld. Ook pleit de WD-be- Minister pakt 'overwinsten' aan den haag gpd Het kabinet zal fabrikanten van geneesmid delen verplichten hun prijzen te verlagen. Minister Borst van volksgezondheid ver wacht hierdoor honderden miljoenen gul dens te bezuinigen. In Nederland zijn me dicijnen gemiddeld dertig tot veertig pro cent duurder vergeleken met België, Frank rijk en Duitsland. Borst heeft haar voornaamste tegenstan der in het kabinet, minister Wijers van eco nomische zaken, overtuigd. Eind vorig jaar dreigde ze al met een wettelijke prijsverla ging als de farmaceutische industrie niet op vrijwillige basis daartoe zou beslissen. Over leg de afgelopen maanden leverde niets op, terwijl de druk vanuit de Tweede Kamer groeide om de producenten aan te pakken. De politici hebben er genoeg van impopu laire maatregelen te treffen zoals het niet meer vergoeden van de tandartshulp voor volwassenen en fysiotherapie, terwijl de zeer winstgevende farmaceutische industrie buiten schot blijft. Hoe de prijsmaatregel er precies uit gaat zien, is nog niet duidelijk. Borst kan de prij zen bij wet verlagen, danwel medicijnen pas toelaten op de markt als de fabrikant een redelijke prijs vraagt. Een andere me thode is het weghalen van de kortingen die apothekers nu nog van de fabrikanten ont vangen en in eigen zak steken. Daarbij gaat het om ongeveer 200 tot 300 miljoen gulden per jaar, aldus een woordvoerder van mi nister Borst. Ook wil de minister postorder bedrijven meer inschakelen bij de verkoop van medicijnen. Dat doorbreekt het mono polie van de apotheker en leidt tot lagere prijzen. Huisartsen zouden meer goedkope re merkloze geneesmiddelen moeten voor schrijven. Borst wil patstelling ziekenfonds-specialist doorbreken Ziekenfondsverzekerden moeten per 1 april de rekening van hun specialist zelf betalen. Daarna kunnen zij de no ta declareren bij hun verzekering. Minister Borst van volksgezondheid heeft dit gisteren besloten omdat er nauwelijks specialisten zijn die overeenkomsten hebben gesloten met ziekenfondsen. den haag «anp list een overeenkomst is geslo ten. De arts stuurt dan de reke ning direct door naar de verze keraar. Ziekenfondsen en spe cialisten hebben voor dit jaar nog nauwelijks afspraken ge maakt. Struikelpunt zijn de kos ten van de zorg. Voor de patiën ten betekent dit formeel: geen overeenkomst, geen zorg. Om verzekerden hier niet de dupe van te laten worden, heeft mi nister Borst het restitutiebesluit vastgesteld waardoor patiënten wel naar hun specialist kunnen De Nederlandse Patiënten- /Consumenten Federatie (NPCF) vindt het een slechte zaak dat de patiënt opnieuw de dupe wordt van een inkomens conflict. De organisatie advi seert de patiënten niet te beta len voordat zij het geld van de verzekeraar hebben ontvangen. Ziekenfondsverzekerden heb ben volgens de wet alleen recht op hulpverlening als er tussen hun ziekenfonds en hun specia- maar dan moeten zij de reke ning voorschieten. In 1987 is dit tijdens het grote specialisten conflict ook gebeurd. Verzeke raars en specialisten hebben tot 1 april de tijd om toch nog tot afspraken te komen. In het ernstigste gevolg zullen volgens een woordvoerder van de Ziekenfondsraad, patiënten contant bij de specialist moeten betalen. Een pinautomaat bij de arts, net zoals bij sommige tandartsen, behoort dan tot de mogelijkheden. Het kan ook zo zijn dat de patiënt een rekening mee krijgt, die eerst declareert bij zijn verzekeraar en dan het bedrag overmaakt aan zijn spe cialist. De Ziekenfondsraad en de ziekenfondsen zullen eind volgende maand een campagne starten om de patiënten op de hoogte te brengen van de nieu we situatie. De patiëntenfederatie voor ziet een grote incasso-ellende als de specialisten krappe beta lingstermijnen hanteren en de verzekeraars niet snel genoeg terugbetalen. Het voorschieten van rekeningen vindt de NP/CF sowieso niet reëel omdat de re keningen vaak hoog zijn en de inkomens van patiënten die vaak naar de dokter moeten dikwijls laag zijn. Gisteren herhaalde Borst ook nog eens dat de pil alleen nog voor vrouwen tot achttien jaar zal worden vergoed. De maatre gel levert ruim 100 miljoen gul den per jaar op. windsman voor de zogenoemde Jnettobegrenzer'. Die moet voorkomen dat Me afdrachten van lidstaten aan Brussel een bepaalde grens bij voorbeeld een percentage van het bruto nationaal produkt overschrij den. Door het ontbreken van iets dergelijks betaalt Nederland (achtste op de lijst van rijkste EU-landen) de komende jaren netto bijna het meest van alle vijftien lidstaten. Verder moet de fraude binnen Europa beter worden bestreden en gaat Zalm proberen meer miljoenen bin nen te halen uit de Brusselse subsidiepotten. De Kamer reageert voorlopig redelijk positief op de notitie. PvdA en D66 hikten al niet zo aan tegen de afdrachten aan Brussel, omdat de EU ook eco nomische voordelen oplevert. Het CDA is wel "zeer kritisch over Brussel, maar vindt dat de notitie goede aanzetten bevat. Zelfs de WD, de felste tegen stander van de hoge afdrachten aan Brussel, meent dat de noti tie op de lange termijn uitzicht biedt op verbetering. Wel vin den de liberalen dat het kabinet zich te makkelijk neerlegt bij de ongunstige situatie tot en met 1999. De WD is woedend op de Nederlandse EU-commissaris en oud-CDA-minister van bui tenlandse zaken Van den Broek. Die zei gisteren dat het kabinet en vooral Zalm zich opstelt als een boekhouder. „Zo'n opstel ling is Nederland onwaardig", aldus de commissaris. WD-ka- merlid Hoogervorst noemt die uitspraken 'buitengewoon be schamend'. den haag In gezelschap van zijn opvolger Kok en portretschilder Asselbergs bekeek oud-premier Lubbers gisteren 'zijn' schilderij. Met de onthul ling van het portret, waarvoor Lubbers een hele dag heeft geposeerd, werd de traditie voortgezet dat alle oud-regeringsleiders in de Blauwe Zaal van de Tweede Kamer komen te hangen. foto anp maastricht» anp De Maastrichtse officier van justitie Van Atteveld heeft giste ren bij de voortzetting van de geruchtmakende zaak tegen de vier ex-wethouders en de oud gemeentesecretaris van Bruns sum voorwaardelijke gevange nisstraffen en geldboetes geëist. Van Atteveld vond het aan deel van de gemeentesecretaris groter dan dat van de wethou ders. Voor hem was het over duidelijk dat de vier vroegere wethouders van Brunssum en de oud-gemeentesecretaris de data boven besluiten hadden veranderd om de inmiddels ontslagen en van corruptie ver dachte PvdA-burgemeester Riem ter wille te zijn. Tegen de vier oud-wethou ders luidde de eis voor valsheid in geschrifte zes maanden voor waardelijk en een boete van 5.000 gulden elk. De 56-jarige gemeentesecretaris hoorde een gevangenisstraf van negen maanden voorwaardelijk tegen den haag gpd Op drie kamerleden na stemde D66 vóór sluiting, maar het mocht niet baten. Nertsfokkerij en mogen blijven bestaan. Een motie van PvdA, Groen Links en RPF, waarin landbouwminister Van Aartsen werd gevraagd het houden van pelsdieren voor bont te verbieden, kreeg onvol doende steun van de Tweede Kamer. WD, CDA, CD, SGP, GPV, AOV (minus het kamerlid Ai- king) en de D66'ers Ter Veer, Ybema en Versnel, samen tach tig stemmen, willen de bedrijfs tak in leven houden. D66 bleek vorige maand sterk verdeeld over het fokken van pelsdieren. De helft was voor en de helft was tegen. De tegenstanders vinden met de actiegroep Bont voor Dieren dat nertsen niet ge schikt zijn om in kooien te hou den. Ook is er volgens hen een principieel verschil tussen het houden van dieren voor vlees (voeding dus) en voor hun vel (luxe jassen). De voorstanders wijzen op de werkgelegenheid in de sector: er werken zo'n twaalfhonderd mensen. Door een actie binnen D66 nam het aantal tegenstanders toe. Een doorslaggevende rol kon de partij echter niet spelen: ook zonder de dissidenten was er een meerderheid geweest voor het openhouden van de fokkerijen. Minister Van Aartsen heeft wel het houden van vossen op termijn, over tien jaar, verbo den. Van Aartsen baseert zich daarbij op een door de bont branche bestreden onder zoek van de vaste adviseur van het ministerie. Deze conclu deerde dat het welzijn van vos sen in kooien wordt aangetast, maar van nertsen niet. Wel zijn er volgens het advies aanpassin gen aan de kooien nodig. Er zijn in Nederland ruim 210 pelsdierfokkerijen, samen goed voor een jaaromzet van 100 mil joen gulden. Er worden jaarlijks zo'n twee miljoen nertsen en 46.000 vossen gefokt. Waddengebied is bepaald geen oase van rust meer zich eisen en een boete van 10.000 gulden. Riem moet op 20 maart voor de rechtbank in Maastricht ver schijnen. De officier van justitie hield er bij zijn eis rekening mee dat de vijf verdachten slachtoffer zijn van de gedragin gen van de oud-burgemeester van Brunssum. groningen «anp Militaire schietoefeningen, de kleine luchtvaart, veerboten en industrie maken inbreuk op de bij het Waddengebied horende stilte. Het natuurgebied is dus bepaald geen oase van rust meer. Dat stelt medewerker Van de Rijke van de Natuurkundewin- kel van de Rijksuniversiteit Gro ningen in zijn rapport 'Geluid bronnen in het Waddengebied'. Van de Rijke inventariseerde in opdracht van de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee alle gegevens over de omvang van de geluidproduktie in dit na tuurgebied. De Wadden zijn officieel er kend als wetland, een natuurlijk watergebied van internationale betekenis. De geluidbelasting door menselijke activiteiten moet zo laag zijn dat de natuur lijke geluiden niet worden over stemd. De overheid staat echter veel activiteiten toe die een eco nomisch of maatschappelijk be lang dienen maar tegelijk de stilte verstoren, aldus Van de Rijke. Voor de uiteenlopende la- waaiproducerende bedrijvig heid op het wad is ontheffing verleend of zijn aparte gebieden ingesteld. Er zijn uitzonderings gebieden voor havens, indu strie, gaswinning, scheepvaart en militaire oefeningen. Ook andere activiteiten zoals lucht vaart, visserij en recreatie dra gen bij tot de geluidbelasting. Grootste verstoorders zijn de militaire oefeningen, gevolgd door de kleine luchtvaart en de scheepvaart. Hoeveel lawaai alle activiteiten precies produceren, heeft Van de Rijke niet geme ten. Ook heeft hij niet onder zocht hoe bezoekers van het Waddengebied denken over de rustverstorende geluiden. Van de Rijke signaleert zwak ke plekken in de huidige regel en wetgeving. Bij het verlenen van ontheffingen voor bepaalde activiteiten worden bij voor beeld geen beperkingen aan de geluidproduktie gesteld. Boven dien geldt op de grens van in dustrie- en natuurgebied lawaai van 50 decibel nog als toelaat baar, hetgeen beduidend hoger is dan de 30 of 45 decibel die de wet Geluidhinder hanteert in stiltegebieden. zet die voor volgend jaar is gere serveerd. Die zou ook vooral naar de werkgevers gaan. De minister vindt dat de be lastingmeevallers die het kabi net vermoedelijk tegemoet kan zien, kunnen worden gebruikt voor het financieren van de operatie. „Als je meer ruimte krijgt dan je hebt voorzien, moet je je slag slaan teneinde de structurele kwetsbaarheden in de economie op te lossen." In het regeerakkoord is afge sproken dat het financieringste kort deze kabinetsperiode in elk geval moet dalen tot 2,7 procent van het bruto binnenlands pro dukt (alles wat in Nederland zelf wordt geproduceerd aan goede ren en diensten). Als er dan nog geld over is, moet er een afwe ging komen tussen verdere te kortreductie of lastenverlich- ting. De WD kiest vooralsnog voor het eerste, terwijl de PvdA de laatste mogelijkheid bepleit. D66 houdt beide opties open. Fractievoorzitter Wallage van de PvdA speelde gisteren al enigszins in op de uitlatingen van zijn partijgenoot. Vorige week zei hij dat de lastenver lichting ter discussie moet ko men als de CAO-partners onvol doende afspraken maken over werkgelegenheid. In de Tweede Kamer zei hij gisteren dat de re gering 'creatief moet kijken hoe we het beter kunnen doen' als de economische groei zich on voldoende vertaalt in extra ba nen. In dat geval zal 'over de volle breedte van het instru mentarium' moeten worden be zien 'wat we kunnen doen om werk te genereren'. Daarmee liet hij nadrukkelijk ruimte voor Melkerts plan. den haag hans suring You have the right to remain silent. De ze uit Amerikaanse politieserie's over bekende toverformule zal binnen af zienbare tijd ook aan het uitkeringslo ket zijn te horen. Zodra een medewer ker van een uitkeringsinstantie de uit keringsontvanger verdenkt van fraude en het karakter van het gesprek tussen beiden verandert van informatief in verhoor, moet de beambte zijn ge sprekspartner wijzen op diens zwijg recht. De nieuwe spelregels zijn onderdeel van de nieuwe boetewetgeving. Een WW'er c^ie tegen de lamp loopt omdat hij naast zijn uitkering zwart heeft ge werkt, krijgt krachtens de nieuwe boe- tewet in de sociale zekerheid de Ka mer behandelt die over enkele maan den verplicht meteen een geldboete. Maar hij heeft het recht zijn mond te houden terwijl hij eerst verplicht was alle gevraagde informatie te verstrek ken. Als de beambte de waarschu wingsplicht verzaakt, hangt hij als de uitkeringsgerechtigde naar de rechter stapt wegens onrechtmatig verkregen bewijs. De nieuwe boetes en uitkeringskortin gen die bij wet Voor alle instanties op eenduidige wijze worden voorgeschre ven, passen in een trend. Bij belasting fraude ligt er een vergelijkbaar voorstel. Zowel de belastinginspecteur als de uitkeringsinstanties moeten slagvaar dig kunnen optreden. Bij uitkerings fraude geen lange weg meer via een strafrechter die maximaal 2.000 gulden boete oplegt, maar direct een beboe ting van maximaal 5.000 gulden door de bedrijfsvereniging of sociale dienst. Hier wordt het lik-op-stuk-beleid zo ver opgerekt dat de werking ervan wei eens averechts kan zijn, menen juris ten. De overtreder zit weliswaar volle dig fout, maar bij het verkrijgen van het bewijs is niet of te laat gewezen op het recht dat hij heeft om niet mee te werken aan zijn eigen veroordeling. Resultaat: vrijspraak. Bij belastingfraude draagt de controle ambtenaar zodra er verdenking ont staat de zaak over aan een speciale in specteur. Dat maakt de waterscheiding in ieder geval voor de verdachte wat helderder. De sociale-zekerheidssector wil daar niet aan. Met name kleine ge meenten hebben daarvoor niet vol doende mensen in huis. Derhalve moet de ambtenaar of mede werker achter het loket heel bewust kiezen op welk moment van het onder houd hij het zwijgrecht van stal haalt. „Aangezien het zwijgrecht voortvloeit uit de strafrechtelijke en internationale waarborgen die voor de boetes gelden, verwacht de uitvoering dat de rechter het zwijgrecht zeer strikt zal toepas- sep." Niet zo maar een willekeurige opvatting. Deze waarschuwing staat in een intern vergaderstuk dat het TICA, het belangrijkste adviesorgaan voor so ciale wetgeving van de regering, van daag behandelt. De voorganger van het TICA, de Socia le Verzekeringsraad, waarschuwde hal verwege vorig jaar al voor funeste ge volgen. Dat het TICA onder leiding van oud-kamerlid Buurmeijer, voormalig voorzitter van de enquêtecommissie sociale zekerheid, overweegt opnieuw aan de bel te trekken, heeft alles te ma ken met de opstelling van het parle ment. De indruk dat de politiek horende doof en ziende blind is heeft inmiddels ook in de rechterlijke macht zelf postgevat. Vier gerechtsauditeuren bij de Centrale Raad van Beroep, de hoogste nationale rechter in de sociale zekerheid, wijzen in een recent artikel in het vakblad So ciaal Recht op een tweede juridisch wankele constructie van het lik-op- stuk-beleid. De boete wordt altijd di rect geïnd, ook al dient de uitke ringstrekker een bezwaarschrift in of stapt hij naar de rechter. Hij is dan nog maar verdachte en niet definitief ver oordeeld. Die invordering in dat voor stadium staat op gespannen voet met het Europese Mensenrechtenverdrag, waarop de verdachte voor de Neder landse rechter direct een beroep kan doen, waarschuwen de auteurs. Dat hetzelfde verdrag bij dezelfde be stuursrechter roet in het eten gooit bij het opleggen van de WAO-boetes voor werkgevers vandaag doet de Centra le Raad van beroep daar in cassatie uit spraak over zou het parlement te denken moeten geven. vV s\v> 'Aanzeggers' gisteren op het Binnenhof in een laatste poging de Kamer te bewegen om het fokken van nertsen te verbieden. Het mocht niet ba ten. foto» anp

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5