'Cijferaar' Dijkstal krijgt 't aan de stok met ambtenaren Schokkende foto's Yad Vashem moeten weg Feiten &Meningen U en ik moeten bloeden voor de gezondheidszorg Niet 'help, help' maar 'brand, brand' WOENSDAG 15 FEBRUARI 1995 Binnenkort is de heilloze discussie over in komstenplaatjes weer terug. De PvdA be trekt zijn stellingen. Werkgevers moeten ge noeg banen scheppen anders gaat de las tenverlichting niet door, aldus Kok. Dan gaat hij met dat geld zelf banen scheppen. Dweilen met de kraan open, zal hij bedoe len. Géén substantiële verlaging van de brutoloonkosten door een forse lastenver lichting, dan ook geen substantiële uitbrei ding van de werkgelegenheid. Ftet is zo sim pel als goeden dag. Melkert komt weer met zijn wens van al gemene loonmatiging. En dat in een bestel dat, mede op aandrang van de regering, probeert wat meer de wetten van de markt te laten werken. Dat houdt in dat er meer loonruimte is op een krappe arbeidsmarkt met winstgevende bedrijven dan op een ruime arbeidsmarkt met matig draaiende bedrijven. Kortom: maatwerk en niks alge meen. De echte zevenklapper op inkomenster rein zal echter afgaan in de gezondheids zorg. Sinds het vertrek van Hans Simons als staatssecretaris is het daar opvallend stil. Niet de rust van het kerkhof, maar de stilte voor de storm. Het paarse regeer akkoord is in deze lezenswaardige lec tuur, en je vraagt je af of Bolkestein heeft zitten pitten of dat hij het gewoon niet heeft begrepen. De PvdA in ieder ge val wel. Gaan de PIM FORTUYN plannen door, dan medewerker de gr?ot,fe naoorlogse nivelle ring in één keer haar beslag. Wat houden die plannen in? Ten eerste: een feitelijke gelijkschakeling van zieken fondsen en particuliere verzekeraars. Ten tweede: kabinetsvoorschriften over de bandbreedte van de premie voor de ziekte kostenverzekering en de wijze waarop die tot stand komt. Een belangrijk deel van die premie zal worden bepaald door de hoogte van het inkomen. Ten tijde van Simons hebben we met de invoering van verrich tingen in de AWBZ al eens kennis mogen maken met de uitwerking van zo'n opera tie. Met name de middeninkomens waren de klos; sommigen gingen er wel een paar honderd gulden per maand aan besteed baar inkomen op achteruit. De paarse plannen beloven een nog veel dieper ingrijpen. Het PvdA-kamerlid Rob Ouderkerk heeft al een voorschotje geno men door voor te stellen om het inkomens afhankelijke deel van de premie flink op te rekken. Dat zullen de gezinnen in de mid dencategorie, waarvan samenleving en eco nomie het moeten hebben, straks flink merken. Dit komt nog bovenop de voorgestelde lastenverzwaring voor deze mensen als hun kinderen gaan studeren. En voor subsidies komen ze vrijwel niet in aanmerking. Dat kan dus nog gezellig worden. Maar ja, dit zijn in PvdA-ogen de rijken, en de WD houdt zich opmerkelijk stil. Wordt het kruit droog gehouden of is het 'wie zwijgt stemt toe'? Het is mij wel duidelijk wat een van de thema's bij de volgende kamerverkiezingen zal zijn. In de gezondheidszorg tekent zich inmid dels een bijna onverslaanbare macht van de zorgverzekeraars af. Van het plan-Simons is maar een klein stukje uitgevoerd. Dat stukje betreft de zorgverzekeraars. Simons heeft de concurrentie tussen particuliere verzeke raars en ziekenfondsen uitgeschakeld, een proces dat nu onder leiding van minister Borst wordt voltooid. Daarnaast zijn zieken fondsen niet meer verplicht regionaal geor ganiseerd, maar mogen ze landelijk opere ren. De gevolgen beginnen nu zichtbaar te worden. Er is een gigantisch fusieproces op gang gekomen bij de verzekeraars. Alles kruipt zo'n beetje bij elkaar. Particuliere verzekeraars besteden het beheer van hun zorgverzekering en masse uit aan zieken fondsen en beperken zich tot een loket functie. Ziekenfondsen fuseren als gekken. Bovendien hebben particuliere verzeke raars en ziekenfondsen hun branchevereni gingen op 1 januari samengevoegd tot een groot feitelijk verzekeringskartel, onder lei ding van Hans Wiegel. Ik wacht met span ning op een ingreep van Brussel, want dit tart alles op het gebied van concurrentie, die moet zorgen dat u en ik tegen het laagst mogelijke tarief de beste waar krijgen en wel volgens onze eigen wensen. Er is een financiële gigant in de maak die straks de hele gezondheidszorg dicteert, in clusief de premiehoogte. Toen ik daar twee jaar geleden voor waarschuwde, haalden politici hun schouders op. Zover zou het niet komen, daar waren zij als regisseurs van de gezondheidszorg immers zelfbij. In middels zegt diezelfde politiek nu dat de verzekeraars ook maar de regie in de ge zondheidszorg op zich moeten nemen. De politiek schakelt zichzelf daarmee als corri gerende en initiërende factor uit. Het aanbod aan gezondheidszorg is wel goed georganiseerd, maar zo verdeeld dat het geen goed tegenspel tegen de verzeke raars kan leveren. En de klanten, ja de klan ten dat zijn wij en die zijn al helemaal niet georganiseerd. Kortom: de verzekeraars krijgen het steeds meer voor het zeggen. Uit onderzoek blijkt intussen dat van de 60 miljard gulden die we per jaar uitgeven aan gezondheidszorg 10 miljard gulden gaat naar de bureaucratie in de gezond heidszorg. Die bureaucratie zit voor een deel bij de ziekenhuizen, maar vooral bij de ziekenfondsen en hun organisaties. Denkt u dat ze daar zullen gaan snijden binnenkort? Welnee!Dat is ook niet nodig, want concur rentie is daar afwezig en de politiek heeft het heft uit handen gegeven. Wie wel zullen bloeden, zijn u en ik. En niet te vergeten de mensen die het produkt gezondheidszorg maken: de aanbieders. En zoals overal sne ven de slechtst georganiseerde broeders daar het eerst, de specialisten voorop! Bezuinigingsdoelstelling van 1,5 miljard maakt acties waarschijnlijk De ambtenarencentrales zijn er al op voorbereid; slepende onderhandelingen, actievergaderin gen, achterkamertjesoverleg, kleffe broodjes, dikke sigaren en eventueel weer stakingen. Een be zuinigingsdoelstelling van 1,5 miljard gulden voor de lopende kabinetsperiode maakt het de werknemersorganisaties wel erg gemakkelijk de voorstellen van minister Dijkstal van binnen landse zaken onder vuur te nemen. Vandaag beginnen de inleidende beschietingen in het amb- tenarenoverleg. Dijkstal ligt niet lekker bij de ambtenarencentrales ACOP, CCOOP, CMHF en Ambtena- rencentrum. In tegenstelling tot wijlen minister Dales, die zij veel meer als 'baas' zagen, be schouwen de bonden de huidi ge minister als kille cijferaar die de in het regeerakkoord vastge legde bezuinigingen er wel even door zal jassen. „Dijkstal ge draagt zich niet als werkgever", klagen de centrales. Als bewijs dragen zij de uitnodiging voor het overleg van vandaag aan. Daarin schrijft de bewindsman 'op een a-4-tje' dat het re geerakkoord 'uitgangspunt' is voor de onderhandelingen. De minister van binnenland se zaken heeft nogal wat op zich genomen. Van het totaal van 1,5 miljard dient hij 1 miljard weg te halen uit de VUT-regeling, die hij daarmee feitelijk de nek omdraait. Alleen ambtenaren met veertig dienstjaren zouden in de nabije toekomst nog ver vroegd kunnen uittreden. De resterende 500 miljoen moeten komen uit het sectorale overleg (bij voorbeeld het Rijk, de ge meenten, defensie en onder wijs). Het kabinet oppert daar besparingen op de wachtgelden en een verplichte 32-urige werk week voor nieuwkomers. Het overleg begint vandaag met besprekingen over de drie onderwerpen die nog steeds centraal voor alle ambtenaren zijn geregeld: de VUT, de pen sioenen en de sociale zekerheid. De VUT weegt daarin het zwaarst. De ambtenarencentra les zeggen geen verslechterin gen te accepteren. Wel is voor hen een ombouw van het om slagstelsel, waarin werknemers de uitkeringen van de huidige VUT-ters betalen, naar een ka pitaaldekkingstelsel bespreek baar. In dat stelsel spaart iedere ambtenaar voor zijn eigen VUT- regeling. Vooral in de beginfase In tegenstelling tot wijlen minister Dales ligt Dijkstal niet lekker bij de ambtenarencentrales. is dat een dure methode: de be sparing volgt pas veel later. De werknemersorganisaties worden in hun afwijzing van de VUT-voorstellen van het kabi net gesterkt door het akkoord dat zij sloten met Dales naar aanleiding van de herstructure ring van het pensioenfonds ABP. Daarin is de vervroegde uittreding op 61-jarige leeftijd gegarandeerd tot het jaar 2001. In die periode gaan ambtenaren en overheid in stappen premie betalen, waar de VUT tot dan toe is betaald uit de overreser- ves van het ABP. Voorts wil Dijkstal af van het palet van ambtelijke ziektekos tenregelingen en naar een on derscheid tussen ziekenfonds en particulier verzekerden. Hier zullen de bonden met name scherp op het 'koopkrachtplaat je' letten. Voor aanpassing van die af spraken is instemming van een meerderheid van de ambtena rencentrales vereist. Zoals het er nu uitziet, krijgt Dijkstal die FOTO BERT VERHOEFF niet. En dan doemt een volgend scenario op: de minister moet de bezuinigingen elders in de arbeidsvoorwaarden vinden of het kabinet moet met aparte wetgeving het 'overeenstem- mingsvereiste' tussen minister en de centrales onderuithalen. Dat laatste lijkt ondenkbaar: Als het dan uiteindelijk is ge lukt om centrale afspraken te maken, zijn de acht sectoren aan de beurt. Hoewel de werk gevers van rijks-, gemeente- en provincie-ambtenaren, het on derwijs, de politie en defensie in principe vrij zijn om op decen traal niveau te onderhandelen over de arbeidsvoorwaarden, zijn zij in feite aan handen en voeten gebonden. Zij ontvangen hun middelen immers van de centrale overheid en die is be paald niet scheutig. Bovendien hebben zij op basis van het re geerakkoord een half miljard minder te besteden dan tot nu toe. Volgens een woordvoerder van de ACOP hebben de secto rale werkgevers dan ook niet veel meer dan 'min nul' te bie den. Desondanks ziet de grootste ambtenarencentrale een loon ruimte van 3,5 procent. Daar van wil hij de ene helft besteden aan loon en de andere helft aan maatregelen die de werkgele genheid bevorderen. Wat dat laatste betreft, zet de ACOP in op verkorting van de gemiddel de werkweek van 38 tot 36 uur in twee jaar tijd. Vergaande flexibiliseringsvoorstellen van bij voorbeeld de gemeenten wijst de centrale van de hand. Avondwerk mag wat hem be treft op beperkte schaal, maar daar dienen dan wel toeslagen tegenover te staan. En dat is nu net niet de bedoeling van de werkgevers. Twee jaar geleden voerden tal van overheidsdienaren voor al bij gemeenten en provincies wekenlang actie om tot een voor hen acceptabele CAO te komen. Dat was nog onder 'baas'Dales. Als de voortekenen niet bedriegen zal 'cijferaar' Dijkstal met minstens zoveel ar beidsonrust te maken krijgen. DEN HAAG ROELF VAN DER KOOY DAVID JAN GODFROID Onenigheid over tentoonstellen foto's naakte slachtoffers holocaust JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Vormen foto's van naakte holocaust-slachtoffers een ontering van hun nagedachtenis of een waar schuwing aan de nieuwe generatie? Moeten der gelijke foto's blijven hangen in het holocaust-mu seum Yad Vashem of weerhoudt dat vrome joden van een bezoek? Vijftig jaar na de bevrijding van Auschwitz woedt in Israël een verhitte discussie over die vragen. De stichting van een nieuw holo caust-museum, een orthodox-religieus alternatief voor Yad Vashem, is volgens Jeruzalems loco-bur gemeester Chaim Miller alleen nog maar een kwestie van tijd. In zijn functie van voorzitter van een belangen groep voor de rechten van ultra-orthodoxe joden heeft Miller het afgelopen weekeinde overleg ge voerd met vertegenwoordigers van de religieuze politieke partij Agudat Yisrael. Hij is verbolgen over de pertinente weigering van Yad Vashem fo to's waarop naakte slachtoffers van de holocaust zijn te zien, vlak voor hun executie door Duitse Sonderkomtnando's, in zijn permanente expositie te kuisen of weg te halen. Miller zegt dat hij de Rabbinale Raad van Aguda en andere rabbijnen heeft gevraagd om steun voor zijn museum-plannen. Maar de voorzittêr van de Raad, rabbijn Moshe Ze'ev Feldman, ont kende zondag in een radio-interview dat hij door Miller is benaderd. Hij wilde geen commentaar geven op de foto-affaire, maar wees wel op het bestaan van een orthodox-religieus holocaust-in stituut in Bnei Barak, een door orthodoxen gedo mineerde voorstad van Tel Aviv. Dat instituut beheert al dertig jaar een omvang rijk archief, maar bezit geen expositieruimte. Vol gens rabbijn Feldman is na de recente herden king in Auschwitz het plan geopperd het instituut uit te breiden, zodat het beschikbare materiaal aan het publiek kan worden getoond. Maar hij ontkent enig verband met de foto's in Yad Vas hem. Chaim Miller en zijn organisatie maken om twee redenen bezwaar tegen het exposeren van de fo to's. De 'indecente opnamen' kwetsen het vrome publiek, dat daarom niet naar Yad Vashem gaat. En de nagedachtenis aan de mensen op de foto's wordt onteerd, want wie zou zo willen worden af gebeeld? Miller zegt dat hij een officiële klacht heeft ingediend nadat hij brieven had gekregen van orthodoxe joden die aanstoot hadden geno men. Yad Vashem laat weten nooit kritiek te heb ben gehoord. Miller vindt het niet verstandig van Yad Vashem de foto's te laten hangen. „Als ze niet worden weggehaald, kunnen wij ervoor zorgen dat reli gieuze joden het museum boycotten", waar schuwt hij. „We kunnen ook nagaan of belangrij ke donateurs van het museum orthodox zijn". De uit Nederland afkomstige Liesje Rose is do cente en gids in Yad Vashem. Tot de eerste jaren van de oorlog werkte ze als verpleegster in het joodse ziekenhuis van Amsterdam. Nadat ze was ontsnapt uit het gebouw van de Hollandse Schouwburgverzamelplaats van Amsterdamse joden die op transport werden gesteld speelde ze een belangrijke rol in het verzet. In 1978 ver scheen haar boek De Tulpen zijn Rood, waarin ze verslag doet van die periode. Rose verdedigt met overtuiging het standpunt van Yad Vashem. „Wat we op de foto's zien, is een rij vrouwen, die wanhopig proberen hun naakte lichamen met hun handen te bedekken. In lichaam en ziel vernederd zoeken ze steun bij el kaar en je kunt de pijn en de angst bijna voelen. Ze staan op het punt te worden doodgeschoten door de nazi's die met getrokken bajonet voor hen staan. Een andere foto stelt een rij mannen voor, die proberen hun al bijna gebroken licha men te bedekken. Ze staan daar om de kogel te krijgen. Er is ook een foto van een groep vrouwen die er uit zien als uitgemergelde aapjes, nadat ze zijn gebruikt in experimentele chirurgie. Duitse artsen hebben hen ingeënt met kankercellen en onderworpen aan bevriezingsexperimenten. Menselijke proefkonijnen. Het zijn foto's die in de kampen zijn gevonden na de bevrijding van de vernietigingskampen, genomen door de Duit sers". De gewraakte opnamen hangen al vele jaren in Yad Vashem en Liesje Rose heeft ze als gids aan duizenden bezoekers laten zien. „Niemand heeft er ooit iets van gezegd. Wat heeft het met seks te maken? Niets. De mensen die je ziet, staan erbij als gehypnotiseerd door hun pijn. Ze schudden hun hoofd, ze huilen,'ze kreunen. Je ziet niet de naakte lichamen, maar alleen het vreselijke einde, de schietpartijen, de moorden". Het argument dat de slachtoffers het vreselijk •zouden vinden door duizenden mensen te wor den bekeken, maakt op Rose weinig indruk. „Als overlevende zou ik juist zeggen dat de hele wereld moet weten wat er is gebeurd. Kijk naar de stapels skeletten, allemaal naakt. Willen ze dat achter een gordijn verbergen? Willen ze het ontkennen? Daarmee bewijzen ze alleen maar een dienst aan mensen die zeggen dat er nooit vernietigings kampen hebben bestaan. Die kunnen dan zeg gen: Yad Vashem heeft die foto's weggehaald en daaruit blijkt dat de Duitsers nooit systematisch joden hebben vermoord. Hoe kunnen wij als jo den dat doen? Dit zijn de originele foto's en die moeten we laten zien". TOM JANSSEN Af en toe krijg ik de vraag of ik nooit bang ben in Amsterdam. Bang niet, maar wel op mijn hoede. Ik vermijd vanzelf plaatsen waar van ik denk dat er iets zou kunnen gebeuren. Uit angst voor een verkrachting fiets ik zodra de sche mering valt, niet meer door het Vondel park en het bezoek aan een Zeedijk kroeg met een groep vrienden was een eenmalige gebeurtenis. Ik houd er nu eenmaal niet van als ik bij vertrek uit een etablissement om een escorte moet vragen van een vriend die net aan zijn volgende biertje is begonnen. Ook voetbalsupporters mijd ik als de pest. Afgelopen zondagavond zat ik rus tig de krant te lezen toen er buiten in eens golven van geschreeuw opklom ken. Toen ik de televisie aandeed bleek op zeker twintig minuten afstand fiet sen van mijn huis in het Olympisch Sta dion de wedstrijd Ajax-Feyenoord aan de gang. Voor mijn geestesoog versche nen wilde hordes die eenmaal losgela ten op straat rovend en plunderend de boel onveilig zouden maken. Dat is wel licht wat overdreven, maar zelfs de massale huldigingen van Ajax op het Leidseplein vind ik angstaanjagende ge beurtenissen. Het vermijden van plekken met een ho ge risico-factor in Amsterdam is na tuurlijk niet zo moeilijk en 's avonds laat een taxi nemen is al lang een auto matisme geworden. Veel ingewikkelder is het echter bedacht te blijven op agressie die zomaar kan opvlammen, ergens op straat of in de tram. Moest ik nou wel of niet reageren toen ik vorige week in de tram een man te genkwam die blijkens het hartverscheu rende gemiauw in een gewone koffer zijn kat transporteerde? Ik was woe dend op deze dierenbeul, maar heb mijn mond gehouden uit angst voor fy siek geweld. De man zag me er net iets te louche uit en ik koos er daarom voor een andere plaats te zoeken. De Stichting Kenau organiseert al jaren zelfverdedigingscursussen om vrouwen in al dit soort situaties weerbaarder te maken. Dat leek me niets voor mij om dat ik vermoedde dat ik fysiek te zwak zou zijn in vergelijking met de andere deelneemsters. Alweer voor mijn geestesoog rezen vrouwen op die de vergelijking met een boomstam gemakkelijk kunnen door staan. Sinds ik de cursus volg (daartoe overgehaald door een vriendin die sid derde bij gewelddadige films), weet ik echter beter. De cursussen trekken Am sterdamse vrouwen van alle leeftijden en alle fysieke formaten en wie een oe fening niet kan hoeft zich nooit te for ceren. Zo ken ik nu de geheimen van de ha- j mervuist, de klauwhand, de elle boogstoot opzij en de welgemikte trap! pen tegen knieschijven. In het kruis ka ook, maar heeft niet de voorkeur omdi mannen daar nu eenmaal op bedacht zijn. Ik weet tegenwoordig wat ik moet doen als een man probeert me te wur gen en heb geleerd ze aan het schrikke te maken door keihard te blijven schreeuwen. 'Help, help' roepen heeft geen zin (dikke kans dat er dan nie mand toesnelt), veel effectiever is het 'brand, brand' te gillen. Aan het slot van de eerste cursus (ik do nu ook de vervolgcursus) lukte het zelf mij een houten plankje van vijf centi meter door te slaan. Een vrouw blijkt met dezelfde kracht ook een man knock-out te kunnen slaan en dat is na tuurlijk een reuze geruststelling. Net zo belangrijk als de fysieke oefenin gen zijn echter de rollenspelen die de deelneemsters een zelfverzekerder uit straling aanleren. Gebruik van geweld moet tenslotte altijd een laatste red middel zijn, zelfs in een stad als Am sterdam waar het gevaar permanent o| de loer ligt. FRANQDISE LEDEBOER

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2