Leidsch Dagblad Scherpere grenzen aan groei Schiphol 'olitiek theater Oegstgeest telt nog maar twee partijen Gif in regenwater Bollenstreek Stop sadisten zelf in kisten Ministerie wil voor agenten uitzendbureau Opluchting en ongeloof onder Leidse chauffeurs GOED NIEUWS pOENSDAG 15 FEBRUARI 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40699 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ëduur 3 Veel mensen vinden de gezinszorg veel te duur nds de eigen bijdrage is igevoerd. 06-Verslaafde' tapt ilefoon af van Vassenaars bedrijf (assenaar hans koenekoop ;en aan sekslijnen verslaafde •jarige Delftenaar heeft een |ein jaar lang de telefoonlijn een bedrijf aan de Rijks- raatweg in Wassenaar af stapt en zich via die lijn aan -nummers gelaafd. De man gisteren ontmaskerd en !;eeft inmiddels bekend. Bin- enkort moet hij zich voor de echter verantwoorden. De Delftenaar is zelf werk- aam bij een naastgelegen be- rijf. Hij ontdekte op een gege- moment dat onder het ge- )uw diverse telefoonkabels jaren aangelegd, ook die van ndere bedrijven. De man tap- een kabel af en belde op re ening van het buurbedrijf tïj- ens werktijden tal van sekslij- en en babbelboxen. Het ge- \upeerde bedrijf kreeg arg toen bleek dat de tele- lonrekening met een dikke rieduizend gulden was opge spen. De politie van Wasse- aar stelde vervolgens samen iet de PTT een onderzoek in. techter vernietigt eventien malussen e Centrale Raad van Beroep, hoogste nationale rechter in sociale zekerheid, heeft van- ag zeventien WAO-boetes nalussen) vernietigd. Werkge- ?rs kregen de boete omdat zij ;n arbeidsongeschikt perso- eelslid geen passend werk f adden aangeboden. De rechter eent dat de bedrijfsverenigin- n de boete-aanslagen onvol- lende hebben gemotiveerd, at moeten ze de volgende keer eter doen, vindt de rechter. De werkgeversorganisaties NO en NCW signaleren dat de edrijfsverenigingen weliswaar het ongelijk zijn gesteld, laar dat de uitspraak de uit- oering van de regeling nog in- ewikkelder maakt dan zij al jas. Nu het kabinet al heeft be oten tot afschaffing van de KAO-boetes per 1 januari 1996, er alle aanleiding de inning an de boetes direct te «taken, o vinden de werkgeversorgani- aties. Ischa Meijer 41 -y Interviewer en the- I aterman zonder weerga: Ischa snoepte de woorden bijna van de lip pen van zijn prooi. Rijsbergen q Wim Rijsbergen I gaat aan het einde van het seizoen weg bij Volendam. Hij zoekt een nieuwe club. duin- en bollenstreek roza van der veer Metingen in Hillegom hebben aangetoond dat er bollengif in de regen in de Bollenstreek wordt aangetroffen. Het gaat om middelen die de ge vreesde bollenschimmelziekte vuur bestrijden en om grondontsmettingsmiddelen. De bestrij dingsmiddelen verdampen of verwaaien. De stoffen in de lucht komen vervolgens met het regenwater weer op het land of in het slootwater terecht. De luchtstof- en regenwatermonsters zijn ge nomen door de provincie Zuid-Holland. De re sultaten staan in het recent verschenen rapport 'Bestrijdingsmiddelen in neerslag in Zuid-Hol land'. Opvallend is dat de bewuste middelen veel minder in de regen elders in Zuid-Holland voorkomen. De bestrijdingsmiddelen in de lucht en regen hebben ernstige gevolgen voor de kwaliteit van het slootwater. Zo staat vast dat sommige wa terorganismen bij de huidige concentraties doodgaan. Bij proefdieren is aangetoond dat op de lange termijn kleine hoeveelheden van de bewuste stoffen leiden tot onder andere meer kans op tumoren en onvruchtbaarheid. Organi saties in de bollensector hebben het probleem met de luchtvervuiling inmiddels onderkend. Op dit moment wordt gezocht naar maatrege len om de luchtverontreiniging op zeer korte termijn terug te dringen. HET WOORD IS AAN Multatuli Bij elke oorlog bidden ze aan bei de kanten. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen - Luchthaven naar maximaal veertig miljoen passagiers Programma's- Randstad Regio Religie Sport VANDAAG OOK WETENSCHAP MILIEU HET WEER Het kabinet kiest voor de aanleg van een vijfde baan pa rallel aan de Zwanenburgbaan. Daardoor kan Schiphol van ruim 23,5 miljoen passagiers anno 1994 doorgroeien tot veertig miljoen passagiers in de toekomst. Premier Kok en de drie meest betrokken ministers zijn het daar over gisteren tijdens een vooroverleg eens geworden. Het getal van veertig miljoen passagiers is voorlopig als maxi male bovengrens aan de groei van Schiphol opgehangen. den haag Een kleine honderd mensen hebben gis teren in Den Haag gedemonstreerd tegen in hun ogen 'onnodig' veetransport en het houden van kist kalveren. Ze verzamelden zich voor het ministerie van landbouw, waar ze tekeningen en spandoeken vertoonden, boe-geroep lieten horen en minister Van Aartsen een petitie aanboden, waarin hij wordt op geroepen initiatieven te nemen die leiden tot een Eu ropees verbod op individuele huisvesting van kalve ren. Voldoende ruimte, goede vloeren, genoeg ruw- voer, drinkwater en daglicht zijn enkele adviespun- ten. Verder eisten de demonstranten een beperking van de transportduurvoor slachtdieren. De minister zei dat hij op hetzelfde standpunt staat als de actie voerders. Maandag bespreekt de Europese minister raad in Brussel het onderwerp. Van Aartsen beloofde dat hij zich er dan voor zal inzetten dat er nog dit jaar andere richtlijnen komen. Hij weet zich daarbij in elk geval gesteund door de Engelse en de Zweedse mi nisters van landbouw, zei hij. Pagina 7: Jill stierf als martelares voor kalfjes. foto anp raymond rutting schiphol jan kuys/bill meyer In eerdere kabinetsbesluiten over Schiphol is bepaald dat de nog vast te stellen geluidzone rond de luchthaven (35 Ke) de grens aan de groei zou zijn. Daarbij werd geen maximum aan het aantal passagiers ge steld. De geluidzone van 35 Ke geeft het gebied rond de lucht haven weer waarin de meeste geluidhinder is. Overlast die sterk gerelateerd is aan het aan tal vliegbewegingen en niet zo zeer aan het aantal passagiers. Als Schiphol erin zou slagen binnen die geluidzone te blij ven, dan mocht zij doorgroeien tot mogelijk vijftig miljoen pas sagiers. Het kabinet heeft nu, onder zware druk van de PvdA, het aantal van veertig miljoen pas sagiers als bovengrens gesteld. PvdA-fractievoorzitter Wallage drong hier vorige week nog op aan. Dit betekent dat er een ge heel nieuwe Planologische Kernbeslissing (PKB), inclusief inspraak, noodzakelijk is als Schiphol verder wil groeien. Schiphol moet dan ook kunnen aantonen dat verdere groei bin nen de afgesproken geluidzone mogelijk is zonder extra overlast te veroorzaken. Dat kan alleen maar als er met stillere vliegtui gen wordt gevlogen. Overigens wordt de grens van 35 Ke met de huidige stand van de tech niek inderdaad bij veertig mil joen passagiers en drie miljoen ton vracht bereikt. De ministers Jorritsma (ver keer en waterstaat), De Boer (VROM) en Wijers (economi sche zaken) brengen het voor stel vrijdag in de ministerraad. Vooral De Boer zou zich hard hebben gemaakt voor duidelijke grenzen aan de groei van Schip hol. Voor Schiphol en de andere betrokken partijen komt de grens van veertig miljoen als een complete verrassing. Van morgen kon niemand hierop commentaar leveren. Het ministerie van verkeer en waterstaat en de Projectgroep Mainport en Milieu Schiphol (PMMS) weigeren elk commen taar. Woordvoerders zeggen dat het kabinet pas vrijdag definitief over Schiphol besluit. Dan pas worden eventuele aanvullende milieu-eisen bekendgemaakt. Zij bevestigen wel dat er voor een vijfde parallelle baan is ge kozen. De milieubeweging keert zich fel tegen de aanleg van de ze baan. Deze variant dient vol gens de milieu-organisaties vooral economische belangen. Pagina 16: Milieubeweging woedend over vijfde baan Schiphol. Verwachting tot morgen Buien Half tot zwaar bewolkt en buien, mogelijk met onweer. Minimum temperatuur 7 graden. Middag- temperatuur 10 graden. Zuidwes ten wind, krachtig, 6, langs de kust stormachtig, 8. LEEN GOED LEEN GOEDKOOP LEEN GKB De Gemeentelijke Kredietbank helpt u graag aan geld. Dat betekent: vlotte en vriendelijke afwikkeling keuze uit persoonlijke lening of doorlopend krediet opvallend lage rente Kom maar langs. Openingstijden: werkdagen van 9.00-12.30 uur, donderdagavond van 17.30-19.30 uur. f~NK GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-167777-fax071-167158 •lauwiteiten, cynisme en beledigingen over en weer )egstgeest loman leefmans .eetbaar Oegstgeest (LO) speel- le gisteravond een thuiswed- ■trijd. De pakweg 150 toeschou wers die de publieke tribune in iet raadhuis bevolkten, waren vrijwel zonder uitzondering op de hand van Oegstgeests jong ste partij en lieten dat in woord ;n daad ook merken. Herhaal- ielijk applaus, ach- en )oegeroep onderbraken de dis cussie over het nieuwe raad- ïuis. Ook de raadsleden lieten zich niet onbetuigd. Zij 'verle vendigden' de vergadering met cynische opmerkingen, be scheiden beledigingen en hate lijke uitspraken. Duidelijk werd wel dat het politieke theater in geest nog maar uit twee partijen bestaat: LO en de rest. De uitkomst was vooraf be kend. LO houdt vast aan de va riant met twee raadhuizen (het huidige raadhuis en de Jelgers- makliniek) en de oude partijen, die samen een meerderheid vormen, houden het op één: de voormalige Jelgersmakliniek, die moet worden verbouwd. Beide kampen hebben ingewik kelde berekeningen, die moeten bewijzen dat hun variant de goedkoopste is. Maar de manier waarop de vergadering verliep, dreef de twee kampen definitief uiteen. „Je kan niet de hele bevolking tonnen meer laten betalen om dat een paar bewoners van het Wilhelminapark de huidige si tuatie zo willen houden. Ja, ik mag ook wel eens een demago gische opmerking maken want dat is niet alleen aan de LO-ers voorbehouden", zette WD- voorman R. Haafkens de toon. Hij kreeg een meerstemmig 'boe' uit de zaal. Even daarvoor had fractie voorzitter M. Noort van Pro gressief Oegstgeest met compu ter, overhead-projector en een emotioneel betoog geprobeerd LO met. de eigen cijfers om de oren te slaan. „Als jullie geld over hebben voor behoud van het Wilhelminapark, zeg dat dan, maar ook ik als socialist wil waken over de portemonnee van de burgers." Een hatelijk en lang aangehouden 'ach' viel hem ten deel. Zijn partijgenoot G. van Eisen viel ex-wethouder F. Lisman (LO) aan, omdat die in een vraaggesprek met NRC Han delsblad gezegd zou hebben, dat het beter was geweest als zijn partij de absolute meerder heid had. „Dat is machtspolitiek ten voeten uit, niet meer naar de minderheid hoeven luiste ren. Als dat ooit gebeurt, wil ik buitenlander worden. En als het publiek hier zich op voorhand Extra agenten beschikbaar voor piekuren Pakweg 150 belangstellenden onderbraken de discussie over het nieuwe raadhuis voor Oegstgeest herhaal delijk met applaus, ach- en boegeroep. foto hielco kuipers niet wil laten overtuigen door tieke modderbad. Toen burge- ten met een kort 'amen'. En de argumenten, moet het zich- meester S. Scheenstra uitlegde oud-wethouder A. Ollongren zelf maar eens afvragen wat de- waarom hij de doorslag in het bleef hoofdschuddend herhalen mocratie inhoudt." college ten nadele van Leefbaar dat de andere partijen 'er toch De raadsleden van LO lieten Oegstgeest had gegeven, vol- niets van begrijpen', zich ook meeslepen in het poli- stond fractievoorzitter J. de Soe- amsterdam gpd Een nationaal uitzendbureau met vierhonderd politie-agen- ten moet ervoor zorgen dat voor alle korpsen in het land extra agenten beschikbaar zijn tijdens piekuren. Korpsen die vast per soneel mogen aannemen, kun nen deze reeds opgeleide agen ten uit de 'uitzendpool' direct aanstellen. Er hoeft dan niet twee jaar op de opleiding van nieuwe agenten te worden ge wacht. Vooral de Randstad kan hier van profiteren. Dit zegt mr. H. Borghouts, directeur-generaal openbare orde en veiligheid van het ministerie van binnenland se zaken, in het Algemeen Poli tieblad dat deze week ver schijnt. Volgens de directeur- generaal dreigen na de eerdere leegloop in de jaren tachtig de korpsen in de Randstad op nieuw te slinken door vertrek van agenten naar het noorden en het oosten van het land. Sig nalen daarvan vernam hij al uit de politieregio Haaglanden (Den Haag en omstreken). Volgens Borghouts moet de politie in de toekomst met deel tijdwerkers aan de variërende vraag naar politiezorg voldoen. Borghouts voorspelt dat het na derende arbeidsvoorwaarden overleg voor de politie in het te ken zal staan van een 'herijking' van het personeelsbeleid. Loonsverhoging is volgens hem niet te verwachten. De direc teur-generaal wil met de bon den ook de netelige kwestie rond de salarissen van de politie in de Randstad bespreken. Borghouts: „Dan hebben we het over de vraag of werken in de Randstad zwaarder is en of de levensomstandigheden daar zo veel duurder zijn." Kindersmokkel via Schiphol Schiphol en de Brusselse luchthaven Zaventem zijn draai schijven in de smokkel van baby's uit Zuid-Amerika. De zuige lingen worden door koeriers met valse papieren via de twee luchthavens binnengebracht en van daaruit naar Frankrijk, Duitsland en Israël overgebracht. Dat hebben justitiële autoriteiten in Brussel verklaard naar aanleiding van drie arrestaties, waarmee begin februari een deel van een babysmokkelnetwerk zou zijn blootgelegd. Vol gens de Rijkswcht zijn er echter nog meer koeriers actief. Een op Zaventem gearresteerd koppel uit Paraguay en Uruguay heeft bekend dat het zelf al zeker vijf tien baby's via de twee luchthavens naar West-Europa heeft gesmokkeld. Een woordvoerder van de marechaussee op Schiphol zei gister avond niet van de babysmokkel-praktijken op de hoogte te zijn. Hij wilde niet zeggen of en zo ja hoe de identiteitspapie ren van binnenreizende baby's worden gecontroleerd. leiden rudolf kleun Na 27 dagen staken rijden van daag alle ZWN-bussen in de Leidse regio weer. Formeel moeten de chauffeurs vanavond nog instemmen met het via be middeling bereikte CAO-ak- koord. Maar stakingsleider Jaap Koome verwacht daar geen pro blemen mee. „Iedereen die ik vanmorgen heb gesproken was tevreden met het resultaat." Kernpunt voor de chauffeurs is de afspraak dat er een maxi mum blijft gelden van twee ge broken diensten per week. Voor de monteurs van de technische dienst is het van belang dat een dreigende versnelde overgang van de openbaar vervoer-CAO naar de slechtere garage- CAO van de baan is. Op het bericht van het ak koord wordt in de Leidse garage aanvankelijk met ongeloof gere ageerd. Kort daarna volgt de op luchting dat de langste staking in de geschiedenis van het openbaar vervoer is afgelopen. De chauffeurs waren er nog maar even eerder van overtuigd dat de bemiddelingspoging van Lammers en Van Zuthem 'zou mislukken. Het verlengen van de bedenktijd werd door niet ie dereen als positief gezien. Als het bericht door de bond is bevestigd, willen de chauf feurs het liefst meteen gaan rij den. Maar het is dinsdagmiddag twee uur en de staking duurt deze laatste dag nog een uur. Tweeëntwintig streekbussen staan demonstratief geparkeerd langs de Schipholweg bij het Leidse station. Om praktische redenen wordt besloten om drie uur te gaan rijden en vandaag over het akkoord te stemmen. Hoe dan ook zijn de chauf feurs de staking na 27 dagen zat. De lange duur van de actie, de toenemende kritiek van part ners, familieleden en passagiers speelt daarbij een rol. Veel chauffeurs besloten de laatste week al per dag of ze nog mee zouden doen. „Valentijnsdag kan voor mij niet meer stuk", zegt een van hen over het ak koord. Jaap Koome prent de chauf feurs in om als ze zich weer voor werk melden het rustig te houden. „Maar wees een beetje blij van binnen. Het is toch een overwinning." Even later staat Koome luidkeels af te tellen. „Nog een-driekwart minuut- drie uur, aan het werk." PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Nr. bank/giro: Handtekening:. -X Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-128 030 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1