Stap vooruit voor Verstappen Maak je over mij maar geen zorgen' BOLLEN Sport Eenvoudige overwinning Brenda Schultz leider debuteert dinsdag voor Arsenal Sijbrands - Clerc mogelijk in tweede serie WK-matches IQENSDAG 1 5 FEBRUAR11995 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 njN»ROB ONDERWATER Rijsbergen begrijpt de niniotie niet zo. De Leidse [iner vindt het niet zo'n ver- ising dat hij en Volendam aan teind van het seizoen uit el- ar gaan. De 'buitenwereld', ais bijvoorbeeld de media, re- eert daar toch een tikkeltje ders op. Rijsbergen wordt 'im Rijsbergen en Volendam uit elkaar /olendam en Rijsbergen. Het ik een mooi paar. Ruim een ir geleden kwam de oud-trai- r van Roodenburg de naar mbuur gevluchte Frits Kor- ch (waar hij alweer is ontsla- i) aflossen. Er bloeide iets iois aan de boorden van het selmeer. Het aanvankelijk akkelende Volendam bleef houden voor de eredivisie en seizoen doet de ploeg het 't slecht. Toch gaan de partijen aan het id van het seizoen uit elkaar, oorzaak komt niet naar bui- Rijsbergen: „Dat hebben zo afgesproken. Wie er be ten heeft om een eind aan de nenwerking te maken, krijgt >mand te weten." )at klinkt geheimzinnig. Rijs bergen wil wel kwijt dat een aantal zaken hem dit seizoen hebben geërgerd. „Zoals de ver loop van Fabian de Freitas naar Bolton Wanderers. Het miljoen dat Volendam aan die transfer heeft overgehouden, is niet in de spelersgroep gestoken. Ik kwam daardoor in personele problemen. De club vond de fi nanciering van het nieuwe sta dion belangrijker. Dat heeft ko mend seizoen wederom de hoogste prioriteit." Rijsbergen heeft zijn conclu sies getrokken. „Er waren dit seizoen wel meer conflicten. Op een gegeven moment ga je de plussen en minnen tegen elkaar afstrepen en dan neem je een beslissing. Wie die neemt, is niet belangrijk." Hij wordt in de wandelgangen de nieuwe kroonprins onder de oefenmeesters genoemd. „Op dit moment heb ik niks. Het is niet zo dat ik ergens anders ge tekend heb en daarna Volen dam heb bedankt. Ik ben eerlijk en recht door zee. Dat wordt me niet altijd in dank afgenomen, maar zo ben ik." Er komen nogal wat clubs vrij: NAC, misschien FC Utrecht, RKC, Cambuur, Sparta, FC Dordrecht. Rijsbergen: „Ik ben natuurlijk vrij om te spreken met de clubs. Wat niet wil zeg gen dat ik er bij Volendam tot het einde van het seizoen met de pet naar ga gooien. Ik heb niet eens een getekend con tract, ik werk op basis van ver trouwen. Volendam hoeft zich geen enkele zorgen te maken." Hij heeft vertrouwen in zich zelf en de toekomst. „Neem Roodenburg. Ik heb destijds een aantal kritische noten gekraakt over de instelling van de spe lers. Nou, die De Klerk (de hui dige trainer, red) wordt er dage lijks mee geconfronteerd. Ik heb ook dingen geroepen over Ajax. Dan blijkt later pas dat je het al lemaal nog niet zo slecht hebt gezien. Ik ben wie ik ben, zeg wat ik om mijn hart heb en wie denkt dat Rijsbergen een goede trainer is, moet hem contracte- Japanse clubs hoeven nog niet aan te kloppen. „Want m'n kinderen gaan nog voor. Ik vind het trainersvak heel leuk, maar het mag niet ten koste gaan van m'n gezin. Maar ik kom wel er gens terecht. Maak je over mij maar geen zorgen." Met het vertrek van Rijsber gen aan het einde van dit sei zoen, heeft Volendam de vijfde trainer in drie jaar voorbij zien komen. Na een lange - en rusti ge - periode Steegman volgden André Stafleu, Fritz Korbach, weer Leo Steegman en uitein delijk Wim Rijsbergen elkaar op. Van enige continuïteit achter de Dijk is geen sprake. Volgens Vo lendam directeur Jan Brouwer is dat dat een bron van constan te zorg. „Daarom gaan we van avond eens goed bespreken hoe het nu verder moet. Inderdaad, er is weinig lijn geweest op het gebied van technische zaken. Als we tot zaken komen met een nieuwe trainer, dan is con tinuïteit een van de aspecten die aan de orde zal komen." Hoewel Brouwer, evenmin als over de breuk met Rijsbergen iets kwijt wil over de eventuele nieuwe trainer van Volendam, lijkt Bert Jacobs een serieuze kandidaat. De huidige RKC-trai- ner is 'in de wandelgangen' al nadrukkelijk genoemd als de opvolger van Wjsbergen. Ieale combinatie van testen en racen oewel hij formeel nog een slag om de arm moet hou- in, heeft Jos Verstappen weer reden tot lachen. De 22- Limburger rijdt dit jaar alle formule 1-races. Hij at van start met het nummer 12, zittend achter het ouur van een Simtek-Ford. contract bij Benetton. Officieel blijft de Nederlander verbonden aan de Brits/Italiaanse renstal. Hij is op papier slechts uitge leend aan Simtek om races te rijden. ERLEN/BANBURY IVO OP DEN CAMP D-VERSLAGGEVER niet verwachte wending in loopbaan, waar Verstappen een maar vrolijker van wordt, doet per slot van rekening lts liever dan races rijden, leaal voor mij," zegt Verstap- die bij Benetton-Renault ivoon onder contract blijft als trijder. e )e ingetogen reactie van Ver- ppen heeft alles te maken t het feit dat de deal met ntek door het Britse team nog et middels een officieel pers- mmuniqué is bevestigd. Ge- ijfeld hoeft er echter niet te irden aan de transactie die netton-teambaas Flavio Bria- e is aangegaan met Simtek- ef Nick Wirth. Verstappen at op 26 maart in Sao Paulo eerste rijder van het Simtek- am aan de start van de eerste and Prix van 1995. Het feit dat Briatore niets te el is om het Verstappen naar n zin te maken, duidt eïop de Italiaan rotsvast gelooft de kwaliteiten van de inwo- :r van Montfort. Briatore zou zich een stuk gemakkelijker K aken door Verstappen te laten irpieteren en hem vervolgens >or de achterdeur te lozen. Op moment is eerder het omge- lerde het geval. Briatore is de atste dagen driftig in de weer iweest om voor Verstappen n ideale voedingsbodem te veken waarin het talent van jonge coureur kan rijpen. Vergelijkingen met Jan Lam- lers, die in de formule 1 niet de verf kwam omdat hij eeds met inferieur materiaal gaan mank. Weliswaar is Simtek-Ford allesbehalvè in auto om podiumplaatsen lee te veroveren, maar Ver- appen heeft nog iets achter de and van grote waarde: het test- Briatore hoopt dat het mes nu van twee kanten snijdt. Hij laat Verstappen praktijkervaring op doen bij Simtek. waar zonder al te grote prestatiedruk gewerkt kan worden. Verder kan hij door het vele testwerk vertrouwd ra ken met de bolide van Benet ton. Met de wetenschap dat Mi chael Schumacher volgend jaar vrijwel zeker overstapt naar McLaren en tweede rijder John ny Herbert slechts een eenjarige verbintenis met Benetton heeft, bepaalt Verstappen voor een groot deel zelf waar zijn toe komst ligt. Van dat feit is de Limburger doordrongen. „Dit is een prima aanbod. Ik ben content. Het is toch een bewijs dat Briatore iets in mij ziet. Ik weet ook dat de Simtek geen topauto is, maar ik kan toch veel race-ervaring op doen. We zien wel hoe goed de auto werkelijk is. Anders zou ik als toerist bij de races zijn. Nu kan ik rijden, zonder de druk van het moeten presteren." Bovendien kan Verstappen rekenen op hulp van Benetton, dat van plan is een deel van zijn materiaal en kennis over te dra gen aan Simtek. Briatore is im mers niet voor niets in zee ge gaan met het kleine team. De Italiaan zal, zakenman als hij is, er alles aan doen om van Simtek een financieel sterkere formatie te maken. Huub Rothengatter, manager van Verstappen, is vooral blij dat zijn visie over Briatore staande blijft. „Dit is eens te meer het bewijs dat Flavio het in Jos ziet zitten. Hij regelt het toch maar allemaal. Ik vind het Jos Verstappen (links) krijgt hier nog technische en tactische tips van Benetton-ploeggenoot Michael Schumacher. Komend seizoen zit de Nederlander achter het stuur van een Simtek-Ford. archieffoto anp fantastisch hoe hij bezig is met het talent van Jos. Iedereen weet dat de zwakke schakel van Jos gebrek aan ervaring is. Daar doet Briatore wat aan." Simtek debuteerde vorig jaar in de formule 1 onder een slecht gesternte. Al bij de derde Grand Prix, die van San Marino in Imola, sloeg het noodlot toe. Roland Ratzenberger reed zich bij een snelheid van meer dan driehonderd kilometer per uur te pletter tegen een betonnen muur. Zijn bolide was door een afgebroken voorvleugel onbe stuurbaar geworden. Een paar weken later belandde Andrea Montermini met diverse been breuken in het hospitaal, nadat hij op het circuit van Barcelona de macht over het stuur had verloren. Simtek scoorde in 1994 geen punten in het wereldkampioen schap. Het beste resultaat was de negende plaats van Jean- Marc Gounon in de Franse Grand Prix. David Brabham was vorig jaar eerste rijder. In de tweede Simtek reden maar liefst vijf coureurs: Ratzenberger, Montermini, Gounon, Inoue en Schiattarella. Wie dit jaar de tweede auto naast Jos Verstap pen mag besturen is nog niet duidelijk. De Japanners Hideki Noda en Taki Inoue hebben de beste papieren. Kamsky heeft nog een half puntje nodig SANGHI NAGAR AFP De Amerikaan Gata Kamsky heeft nog slechts een half punt uit de drie resterende partijen nodig om de Rus Valeri Salov te verslaan in de halve fina les van de kandidatent- weekampen om de we reldtitel van de internatio nale schaakfederatie FI DE. Gisteren bracht hij in de Indiase plaats Sanghi Nagar de afgebroken par tij uit de zesde ronde tot een goed eind. De 20-jarige Kamsky had met wit zestien zetten nodig om zijn florissant ogende stelling tot winst te voeren. Hij heeft nu de leiding met 5-1. De zeven de partij in de tweekamp, die over maximaal tien duels gaat, is vandaag. In de andere tweekamp tussen de Russische titel houder Anatoli Karpov en de Witrus Boris Gelfand heeft Karpov de leiding met 3 1/2-2 1/2. Het gaat niet goed met Jeroen Piket in zijn oefen tweekamp op Aruba tegen de Let Alexej Sjirov. De grootmeester uit Leider dorp leed in de vijfde par tij zijn tweede achtereen volgende nederlaag. De eerste drie duels eindig den in remise, waardoor Sjirov nu leidt met 3 1/2- 1 1/2. OKLAHOMA CITY RTR Brenda Schultz heeft vandaag eenvoudig de twee de ronde van het met 275.000 gulden gedoteerde tennistoernooi in Oklahoma City bereikt. De nummer één geplaatste Heemsteedse had slechts 53 minuten nodig de Oostenrijkse Beate Rein- stadler met 6-3 6-4 te verslaan. Schultz produ ceerde acht aces. „Ik heb goede herinneringen aan dit toernooi", vertelde de nummer dertien van de wereld. „In 1988 speelde ik voor het eerst hier en het was mijn beste toernooi. Ik verloor in de finale van Lo- ri McNeil. Ik heb altijd al een zwak voor dit evene ment gehad, maar ik wil het nu eindelijk wel eens winnen." Schultz bereikte vorige week de halve finales van het toernooi in Chicago. Samen met haar partner Gabriela Sabatini won ze de dubbelfinale. )NDEN GPD ilenn Helder meldt zich vrijdag )p Highbury, het thuiscomplex an Arsenal. De linkerspits van fitesse zette gistermiddag zijn andtekening onder een con tact dat hem voor 3,5 jaar aan e Londense Premier League- lub verbindt. APELDOORN GPD Ton Sijbrands en Rob Clerc kunnen elkaar al in de tweede serie van de kandidatenmatches in het WK dammen tegenko men. Dat is het gevolg van het wedstrijdschema voor de eerste tweekampen, dat door de vye- relddambond FMJD is vastge steld. De FMJD is afgeweken van het aanvankelijke plan om de Stand op de wereldranglijst als leidraad te nemen. De positie op de wereldrang lijst zou tot gevolg hebben dat de Nederlanders Rob Clerc en Harm Wiersma elkaar in de eer ste tweekamp zouden treffen, net als twee spelers uit de voor malige Sovjetunie Anatoli Gant- warg en Alexander Schartsman. „Omdat bij de sponsor en de KNDB (Nederland is gastland, red.) de wens leefde om landge noten niet in de eerste ronde te gen elkaar te laten spelen, heb ben we een kleine aanpassing aangebracht", legt FMJD-presi- dent Wouter van Beek uit. „Dat het gevolg is dat Clerc en Sij brands elkaar in de tweede ron de kunnen treffen, is iets wat we niet per se wilden voorkomen." Romario niet in Braziliaanse selectie RIO DE JANEIRO AFP Glenn Helder showt zijn nieuwe shirt in het stadion van Arsenal. Helder maakt dinsdag zijn debuut op High bury. dan zal hij de invitatie naast zich neerleggen. „Arsenal wil graag dat ik dinsdag speel", al dus de 26-jarige Leidenaar. „Fatsoenshalve ben ik dat met ze eens. Oranje is voor mij net zo belangrijk, maar mijn debuut is met zoveel publiciteit omge ven, dat ik er niet onderuit kan. Ik hoop dat het geen gevolgen heeft voor mijn carrière in Oranje en de volgende keer ge woon weer een uitnodiging krijg." Normaal gesproken is Roy eerste keus voor de positie op foto anp links in Oranje. Bij de vorige in terland, tegen Frankrijk, kreeg Helder bij wijze van test de voorkeur. Het ligt voor de hand dat Hiddink de rollen weer om draait. Hiddink maakt de selec tie, zijn tweede, morgen be kend. Romario heeft gisteren gewei gerd deel uit te maken van de selectie voor het Braziliaanse voetbalelftal dat op 22 februari in Fortaleza een vriendschappe lijke wedstrijd speelt tegen Slo wakije. Volgens de speler die onlangs van Barcelona overging naar Flamengo is hij te laat op geroepen door bondstrainer Mario Zagalo. Romario deelde ook maar ge lijk mee dat hij niet van plan is uit te komen in de Zuidameri- kaanse beker die voor juli op het programma staat. Zagalo was teleurgesteld. „Romario heeft mij nooit laten weten dat hij niet gekozen wilde worden. Het maalct mij niet uit. Ik wil al leen spelers opstellen die er al les voor over hebben in het gele shirt van Brazilië te mogen spe len." sliiz ;e De wedstrijd Heer- jansdam - Noord- wijk (2-1) van an derhalve week geleden ein digde bepaald niet in een prettige sfeer. Met name in de Noordwijk-gelederen was men niet zo te spreken over enkele arbitrale beslissingen van leidsman M. van den Herik. De man in het zwart werd bij het verlaten van het veld belaagd en trainer Ruud Bröring moest zelfs als body guard optreden. Die taferelen rond het duel zinden Bröring absoluut niet. In het wedstrijdverslag van vorige week maandag had hij wel zijn teleurstelling uitge sproken over het optreden van de fluitist, die hij verder 'hoog heeft zitten'. Toch bleef er iets hangen van een schuldgevoel. Bröring schreef een lange brief naar de arbiter uit Rid derkerk. Eigenlijk is het een privé-zaak tussen de twee, maar als we naar de inhoud vragen wil de trainer niet ge heimzinnig doen. „Ik heb mijn excuses ge maakt. Ik sta niet achter die rellen, maar omdat ik zelf nogal ageerde tegen de scheidsrechter werd die in druk misschien gewekt. Ik baal van dit soort dingen. Een briefschrijven wordt trou wensgeen gewoonte van me. Ik heb in de laatste regel gezet dat het de eerste en de laatste keer is. Van den Herik stelde het ge baar zeer op prijs en pleegde een belletje om dat de trainer duidelijk te maken: Die reactie van Ruud getuigt van volwassenheid. Hij is een voetbaldier in hart en nieren en dat ben ik ook, daarom kun je zo met elkaar commu niceren. Bröring, bekend om zijn ver bale activiteiten langs de lijn en het opvliegen uit de dug out, is een beetje tot inkeer gekomen. „Ik vind nog altijd dat een trainer het recht heeft om te reageren als een speler van zijn ploeg op de achillespezen wordt getrapt en de scheids rechter doet niets. Geniepige overtredingen moeten worden uitgebannen. Dat hadden we toch met zijn allen afgespro ken?" Bröring belooft beterschap en zal de arbiters meer met rust laten. Zegt hij. „Let op: dit is historisch wat ik nu ga zeggen. Ruud Bröring gaat zijn bek houden in het vervolg. Dan moet mijn tong er maar af, het zij zo. De waterpoloërs van AZC hebben een traditie. Wie voor het eerst een buiten landse trip meemaakt, moet het net met ballen dragen en speechen Dat gebeurt tijdens een gezamenlijke maaltijd, dus ten overstaan van spe lers, bestuur en meegereisde supporters. Noem het een soort ontgroening. Afgelopen weekeinde tijdens de trip naar Pescara viel de beurt ten deel aan de 17-jari- ge Sjoerd van der Lee. Nor maliter doelman van het tweede, maar sinds een maand poortwachter van de hoofdmacht nu vaste man Wim Vermeulen is geope reerd aan zijn lies. Vrijdag middag werd Van der Lee, HAVO-scholier op het Asram- college in Alphen, ontboden op de kamer van John Jan sen, de oudste van de spe lersgroep en traditioneel de 'regelaar' van de ontgroe ningsprocedure. Van der Lee: „Ik wist zo'n beetje wat me te wachten stond. Dat hadden anderen mij verteld. Maar niet wanneer ik moest spre ken en wat het onderwerp Jansen gaf Van der Lee de op dracht om over de Olympi sche Spelen te spreken. Drie AZC'ers, Joeri Stoffels, Wim Vermeulen en Gijsbert van der Leden, spelen in Oranje en gaan, als de nationale po lozeven zich in september tenminste kwalificeert, naar Atlanta. Van der Lee bereidde zijn speech terdege voor. Kocht nog drie petjes-met-olympi- sche-ringen om een wit voet je te halen bij de strenge jury. Want als de rede van Van der Lee niet zou bevallen, werd er wat anders voor hem verzon nen. Vrijdagavond was het mo ment supreme daar. Jansen riep Van der Lee naar voren. De benjamin van AZC schraapte de keel. En sloeg volledig dicht. Van der Lee: „Ik wist het allemaal niet meer. Ik had wat willen zeg gen over de historie van de Spelen, maar door de zenu wen was ik het allemaal ver geten. Het oordeel van Jansen was hard: Afgekeurd Van der Lee droop met de staart tussen de benen terug naar zijn plaats. Het was een meelijwekkend tafereel. Oeds Gesman, algemeen voorzitter van AZC, voelde met het 'slachtoffer' mee en plaatste een tegenaanval. Gesman vroeg aan Remco Pielstroom of hij zijn ontgroenings- speech van tien jaar geleden nog maar eens wilde herha len. Pielstroom was niet voor een gat te vangen. Hij vertelde dat hij zijn rede in veel moeilijker omstandigheden had moeten voeren. Dat hij, ten overstaan van vier waterpoloploegen, verplicht werd om sinter klaasliedjes te zingen. Wat Pielstroom in Pescara op het idee bracht om Van der Lee iets te laten zingen. Twee meegereisde, vrouwelijke, supporters werden naar vo ren geroepen, Van der Lee werd tot zijn grote schrik ach ter een bord spaghetti van daan gehaald en moest een serenade brengen aan de da mes. Daar zat Van der Lee, op zijn knieën, voor een dertig kop pen tellend gezelschap. Het zweet brak hem weer uit, wat moest hij nu zingen? Ineens wist hij het. De serenadevan Marco Borsato: De Meeste dromen zijn bedrog. Dat werd een succes, leder een zong mee, vader en moe der Van der Lee het hardst. Gelukkig, zoonlief was ont groend. Sjoerd van der Lee: „Ik heb toch een paar be nauwde momenten gehad. Maar achteraf kan ik er om lachen. En straks is het mijn beurt om te lachen, wanneer iemand anders aan de beurt Bij Warmunda wa ren ze niet blij met het stukje in dc krant van dinsdag over arbi ter L. Peters. De leidsman, die zondag bij Warmunda - GOL Sport, vier rode kaarten gaf aan de bezoekende ploeg waarna het duel werd ge staakt en ontaardde in een vechtpartij, werd door trainer Koos Schouten van Warmun da op de korrel genomen. Volgens Schouten is elke voetbalploeggewaarschuwd als Peters in aantocht is, want hij strooit kwistig met kaar- Een dag later hangt wed strijdsecretaris Cor van der Vooren van de Warmondse afdelingsclub aan de bel: Schouten heeft het zo wel ge zegd maar niet bedoeld: „Om te beginnen waren wij niet blij met alweer een stukje over die wedstrijd. We vinden bovendien dat Peters in een kwaad daglicht is gesteld en dat is niet onze bedoeling. Schouten zei dat hij ons ooit zeven kaarten in een wed strijd gaf, dat was echter een andere arbiter. En van de 23 gele kaarten die Warmunda vorig seizoen kreeg, kwamen er maar drie van Peters. Ik heb het nagezocht. Waarvan acte. En zo staat er dus op woensdag weer eert stukje over Warmunda - GOL Sport in de krant... ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19