'De tijd AZL-verpleegkundigen 'terug' naar Afrika Nederlandse sterrenkunde is werelds mooi moet voorbijgaan, maar dan wel Ms je vrouw maar achter je staat' Stof Het Gesprek van de Dag Vredeskleed gaat de hele wereld rond lENSDAG 15 FEBRUARI 1995 Een klokkemaker moet vooral veel geduld hebben Koome, gezicht van de FNV-Vervoersbond in Leiden. „Mij krijgen et van de bus af." foto dick hocewoninc s| i het gezicht van de Ver toond FNV in Leiden. De open vier weken Mister ng. Jaap Koome (37), vol- JLeidenaar, zestien jaar ;i hauffeur en acht jaar voor van de FNV-afdeling. Sa- met secretaris Guus van '•Iraagt Jaap Koome in Lei- Ie staking. Hij maakt lange n, oogt vermoeid na 27 da- Itaken, maar blijft op ieder a' lent van de dag bereid tot praakwaterval als hij weer moet uitleggen waarom de hauffeurs het werk neerge- ■n. leeft Koome formeel ge- I ;en niet eens gestaakt. Hij in de ziektewet. Revali- '4ina een ongeluk, vorig jaar er tijdens een tuinfeest hij achterover van een e viel en zo ongelukkig te- tkwam dat hij gedeeltelijk P md raakte en opnieuw II st leren lopen. Toen de sta- e begon, verplaatste hij zich met krukken. Die heeft hij ddels niet meer nodig, f ridse ZWN-garage was bij- er weken lang stakingsbol- 11 .Terwijl in Alphen en Bos- ide bussen bleven rijden, in Leiden gisteren nog tig procent van de chauf- en bijna negentig procent de monteurs het werk neer. Koome schrijft het geringe iop vooral toe aan de vak- dstraditie in de Leidse bus- ige. Ook toen die nog onder lag van de NZH viel, was personeel er al meer tot ac- lereid dan elders. „Dat was in de zestiger jaren. Dat ikook bij de problemen met liscobussen in Noordwijk en de vorige keer bij de WAO- es." tractiebereid of niet, Koome nooit verwacht dat het zo zou duren. „Dit is een re- Ivoor het openbaar vervoer nisschien ook wel voor an- bedrijfstakken. Ik denk dat ;omt door die rot-uitspraak Je rechter dat we niet in de mochten staken. Hij had r de staking volledig kun- toestaan of helemaal ver den. Een 24 uursstaking zou nen een paar dagen zijn be en. Nu raakte het minder feó/rr^ Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden. mensen en waren juist de zwak ste groepen uiteindelijk de du pe." Na 27 dagen raakte de stalöng steeds meer omstreden. Chauf feurs die wel reden, kregen steeds vaker kritiek van passa giers. „Ik rij wel met je mee, maar eigenlijk ben je een zak." Andersom gooiden boze passa giers, zo wordt aangenomen, een ruit in van een demonstra tief bij het station geparkeerde bus. Bij de ZWN-garage kwa men twee (valse) bommeldin gen binnen. De chauffeurs zelf moesten zich steeds vaker in huiselijke kring verdedigen. Jaap Koome zegt daar zelf niet erg gevoelig voor te zijn. „Ik ben wel wat gewend. Mijn vrouw doet ook niet moeilijk, weet het na al die jaren wel. Als ze op een verjaardag door blijven gaan, laat ik blijken dat ik er even geen zin in heb. Maar ik kan me voorstellen dat anderen er meer moeite mee hebben. Als je vrouw niet achter je staat is het moeilijk om vol te houden. Ook al kost de staking je als vak bondslid niet veel loon." Koome kent geen twijfel bij de rechtvaardiging van de actie „Als het gaat om flexibilisering moet op een reële manier naai de CAO worden gekeken. In fei te werken we hier al heel flexi bel als het gaat om beschikbaar heidsdiensten op vrije dagen en gebroken diensten. VSN wilde in eerste instantie een deel van de onregelmatigheidstoeslag schrappen.. Dat kostte netto twee- driehonderd gulden per maand. Ook zou er geen beper king mogen zijn op gebroken diensten. Nu al hebben chauf feurs weken met daarin twee gebroken diensten, een vrije dag, een vroege en een late dienst. Ik derde dat het gerecht vaardigd is als chauffeurs twee, drie keer per week met hun kin deren willen eten", aldus Koome. „Als je voor dit vak kiest is een sociaal leven al nauwelijks mo gelijk, dat weet je. Maar er zijn grenzen. Er is ook nog een Rij- tijdenwet. Het is al voorgeko men dat op grond daarvan in roosters is ingegrepen. Daar zou het VSN ook tegenaan zijn gelo pen als het nu zijn zin had ge kregen." Na vier weken staken consta teert Jaap Koome dat de onder linge verhoudingen in de garage 'geïrriteerd' zijn. De omgang tussen de 'bazen' en de beide stakingsleiders - er zijn regel matig praktische afspraken ge maakt - verloopt in een won derlijke gespannen sfeer. Dat hijzelf als notoir actievoerder inmiddels moeilijk ligt bij de di rectie deert hem niet. Carrière heeft hij nooit willen maken. „Mij krijgen ze niet van de bus af. Ik heb van mijn hobby mijn beroep kunnen maken." Iets anders is dat de staking is uitgelopen op een slijtageslag voor Jaap Koome en zijn maatje Guus van Tol; samen iedere dag vanaf vijf uur in de weer, tot soms 's avonds Iaat. „Als dit al lemaal achter de rug is moeten we maar eens gaan praten over een CAO voor FNV-bestuur- ders", verzucht hij. RUDOLF KLEYN De tijd tikt voort. Maar soms ook niet. En dan komt de klok kemaker met zijn loep om een blik te werpen in dat machine kamertje van de tijd. En meestal krijgt hij die tijd wel weer aan de praat. En als vanouds klinkt dan in onze hal weer die zware gongslag die ons op een dag eindelijk uit zal tellen. Klokken. Je hebt er exemplaren bij die hemels tikken maar er zijn ook van die ondingen die je de indruk geven dat er een voortdurende lekkage in huis is. Een goede klok is een weldaad voor ons, stervelingen. In Zwit serland klagen ze tegenwoordig steen en been. Niet omdat ze el ke dag maar weer dat zwarte geld in hun kluizen moeten op stapelen maar omdat er nog maar zo weinig uurwerktechnici zijn die goede klokken kunnen maken. Inderdaad een groot probleem, zo weet Leidenaar Plessen, die al 33 jaar in het vak zit. „Maar gelukkig komt er hier in Hol land weer wat schot in. De jon ge mensen raken weer geïnte resseerd in dit oude handwerk. Maar het is wel een tijdje bar en boos geweest." Plessen heeft een zaak aan het Bevrijdingsplein in Leiden en een zaak in Oegstgeest. Hij ver koopt er klokken, horloges en sieraden. En hij houdt zich be zig met het repareren en fabri ceren van klokken. In het maga zijn staan honderden staart klokken, stoeltjesklokken, pen dules en hypermoderne kwarts- klokken die zelf de juiste tijd opzoeken te wachten om over gebracht te worden naar de ko pers. Een sprookjesachtige aan blik biedt het magazijn. Soms heb je het gevoel dat er ineens allemaal geitjes uit die klokken zullen kruipen. Hart Plessen heeft het groots aange pakt. Hij exporteert zelfs klok ken naar Japan. In een straat achter het Bevrijdingsplein be vindt zich zijn werkplaats waar De klokkemaker: „Ik moet er niet aan vier krachten full-time de tijd onder handen nemen. De pa troon zelfheeft zijn opleiding genoten in Duitsland en Zwit serland. „Ik ben in het begin begeleid door zo'n echte oude klokken maker. Zo'n man die zijn knap zak aan zijn wandelstok hing en dan stad en land afreisde om klokken te maken, die zijn hart gelijk had gezet op de torenklok in de verte en altijd maar on derweg was om zijn kunsten te vertonen. Maar mijn echte op leiding heb ik gehad in het Schwarzwald. En nu leveren wij klokken over de gehele wereld. Wij draaien zelfs onze hand niet om voor een torenklok." „De laatste tijd zie ik dat men denken dat ik wakker wordt gebruld sen weer klokken met mechani sche uurwerken willen. Dus niet alleen maar van die kwartsdin- gen. Ik noem dat het André Ri- eux-effect. Achter de kast van zo'n horloge of klok leeft het na tuurlijk niet echt. Toen de eer ste landing op de maan plaats had, hebben ze tijdens de vlucht de tijd gemeten met een klokje dat werd voortgedreven door een atoomgeleid energie bronnetje." „Na die eerste landing op de maan zijn de Japanners daar meteen op ingesprongen en hebben ze kwartsklok ontwik keld. Erg precies maar niet ro mantisch natuurlijk. Een klok is voor de meeste mensen een meubelstuk en dat moet dan door een wekkerradio." mooi zijn. Het getik van een klok brengt rust en sfeer. De tijd moet voorbijgaan. Zo is het nu eenmaal. Maar dan wel mooi, vind ik." „De grootste vijand van een klok is toch wel stof. Het uur werk moet goed geolied zijn maar in combinatie met die stof wordt die olie vaak een soort slijtpasta. De radertjes slijten en dan loopt de boel niet meer goed. Bij oude klokken moet je die radertjes vaak zelf maken en dat is een arbeidsintensief kar wei. Dat beseffen de meeste mensen niet." Rijkdom Plessen laat zijn hand liefko zend langs een klok gaan. foto hielco kuipers „Kijk", zegt hij, „dat is een Drentse klok. Je ziet dat het een laag model is, een kleine klok. Dat komt omdat er in die lage plaggenhutten in Drente geen plaats was voor een grotere klok. In Amsterdam, waar je van die grote herenhuizen had, was daar wel plaats voor. En daar had je dan ook veel grotere klokken. Vroeger kon je de sta tus van de mensen aflezen aan de klok die ze in huis hadden. Sommige klokken stralen rijk dom uit. Ze zijn vaak een gewild object, ook voor inbrekers. Frie se staartklokken bijvoorbeeld. Weet u trouwens dat wij hier Friese staartklokken maken die we dan weer naar Friesland ex porteren?" „Afrika verkeert in een econo mische malaise. Het werelddeel probeert daar nu uit te komen. Wij hebben jarenlang van alles van ze gekregen. Het wordt tijd dat het Westen ze er bovenop helpt", dat vindt Philip Pieterse, verpleegkundige op de Heel kunde Intensive Care van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Samen met zijn collega Jan-Wil lem van der Plas gaat hij 1 mei 1995 naar een hospitaal in Ka- gando te Oeganda. Zij nemen er een maand vakantiedagen voor op. Het grootste gedeelte van de kosten komt uit eigen zak. Alles hebben ze zelf op touw gezet om daar een hele maand te kunnen helpen. „Wij beschikken hier over alle mogelijke technische middelen. In Nederland is er haast voor el ke afwijking of aandoening een patiëntenvereniging en in elk geval altijd wel een ziekenhuis bed vrij. Hier worden naar mijn gevoel meer operaties gedaan dan er aandoeningen zijn. Nee, daar in Afrika is de situatie wel wat anders. Matrassen op de grond, geen lakens. Gewassen word je al helemaal niet en eten brengt de familie maar mee. Rokende artsen, slapende ver pleegkundigen en er lopen hon den en katten los op de zalen." De twee verpleegkundigen we ten waarover ze praten. Op free lance-basis vliegen zij geregeld naar andere landen om vakan tiegangers met fracturen of er ger naar Nederland terug te brengen. Daarbij zijn zij gecon- fonteerd met de geneeskunde die daar ter plekke aanwezig is, of liever gezegd afwezig is. „De verpleegkundigen dragen niet eens handschoenen, terwijl daar verschrikkelijk veel AIDS is. Diarree is ook de dagelijkse gang van zaken, maar plastic matrashoezen ontbreken. Alle maal materiaal dat hier zo van zelfsprekend is", verzucht Pie terse. Daarom is hij naarstig op zoek naar sponsors. Met het geld dat binnenkomt, zorgt Pie terse via de ontwikkelingshulp- organsatie Simavi voor het ver sturen van basismateriaal, zoals verband, spuiten, naalden en handschoenen. Als het budget het toelaat, proberen de twee verpleegkundigen ook duurder materiaal naar Kagando te stu ren, zoals apparatuur om mate riaal te kunnen steriliseren of een röntgenmachine. Het idee ontstond na een heftig uurtje squashen rond half okto ber vorig jaar. Aan de bar van de sportschool wisselden Pieterse en Van der Plas hun ervaringen uit van de laatste tripjes voor hun freelance-baan. Beiden kwamen tot de conclusie dat ze daar best een tijdje wilden wer ken. Enthousiast benaderden ze een aantal firma's, bedrijven en kennissen met de waag om fi nanciële steun. Boven verwach ting kregen de verpleegkundi gen veel steun en medewerking. „De hartverwarmende reacties kwamen overal vandaan. Een notaris die belangeloos de za ken voor ons regelt. Bekijven die uit sympathie ons sponso ren. Voor sommige firma's doen wij ook een tegenprestatie. In elk geval wordt iedereen ver meld op ons sponsorbord die geplaatst wordt in de hoofdin gang van gebouw I van het AZL." De verpleegkundigen gaan er wel heen met enig risico. „Ver pleegkundigen kunnen daar zelfs doodgaan aan geïnfecteerd water. Wij nemen daarom een koffertje met noodmedicijnen mee. In eerste instantie voor onszelf, maar als we de inhoud niet nodig hebben, laten we het daar achter. Daarnaast laten we ons vaccineren. Buiten het be smettingsgevaar dat we daar kunnen oplopen zijn er ook ge varen van buitenaf. Ze slaan daar voor niets het leven uit je. We gaan niet zover dat we ons leven er voor willen geven. Breekt er ineens een burgeroor log uit, dan zijn wij weer weg." „Ik vind het interessant om daar te gaan werken," is de motivatie van Van der Plas. „Wij werken nu ongeveer vijftien jaar op de Intensive Care. Op deze afde ling worden we geconfronteerd met onder andere slachtoffers van ernstige ongevallen. Op het gebied van trauma's hebben we veel ervaring. We willen kijken wat we met die ervaring in zo'n land kunnen doen." Pieterse zoekt zijn genoegdoe ning wat ruimer: „Ik vind het vooral ontzettend spannend. Het zal mijn visie op de genees kunde ook relativeren. Dat merk ik ook aan artsen die een tijdje in een ontwikkelingsland gewerkt hebben. Zij zijn met name op het emotionele gebied veranderd. Daar worden men sen niet koste wat het kost in le ven gehouden. De noodzaak om iemand van hoge leeftijd nog een ingrijpende operatie te laten ondergaan, is daar hele maal niet aanwezig. De discus sie of je iemand niet beter een waardige dood kan geven, speelt een grote rol na zo'n ver blijf. Daarnaast spreekt de sim pele manier van leven en wer ken me aan. Als het aan mij lag, zou ik daar zelfs gaan wonen." Wie de actie wil steunen kan een bijdrage storten op de reke ning van de ABN-AMRO in Lei den op het nummer: 43.15.68.510 te name van nota ris H.C.A. Boom te Voorschoten, inzake 'Kagando'. Tevens zoe ken ze nog een sponsor die hun een videocamera-set kan lenen. SANDRA PASSCHIER Ze zijn er trots op, en terecht. De Nederlandse sterren kundigen horen tot de beste ter wereld. Hoewel ze met relatief weinig zijn en de budgetten ook nog eens klein zijn weten ze zich naast de collega's uit de Verenigde Staten, Frankrijk, Duitsland en Italië goed te handha- Het zijn niet de eerste de besten die tot dat oordeel zijn gekomen legt de Leidse professor G.K. Miley uit. „Een visitatiecommissie van acht of negen astronomen uit verschillende landen heeft zich hier bij verschillende instituten op de hoogte gesteld. Nee, Nederlanders za ten er niet bij, want je mag niet je eigen prestaties be oordelen. De commissie is verschenen op verzoek van NWO, de organisatie die nogal wat wetenschappelijk onderzoek financiert. De Nederlanders onderscheiden zich volgens Miley on der andere door het grote aantal publicaties die boven dien regelmatig door andere onderzoekers worden ge citeerd. Ook het algemene niveau van onderzoek is hoog. Maar volgens Miley, zelf trouwens een Ameri kaan, is dat oordeel geen echte verrassing. „De wereld van de astronomie is niet zo groot en de Nederlanders hebben een goede reputatie." Dat de Nederlanders het goed doen blijkt volgens Miley ook uit het gegeven dat onderzoekers voor een aantal waarnemingen afhankelijk is van het gebruik van appa ratuur in het buitenland. Zo is Nederland medegebrui ker van een Europese sterrenwacht in Chili. „Daar moeten we concurreren met andere landen om tijd te krijgen, dat gaat heel goed." Nederland heeft daarnaast samen met de Britten een observatorium op de Canari- sche eilanden, en er is in eigen land een radiotelescoop in Westerbork. Hoe Leiden er volgens het oordeel van de visitatiecom missie uitkomt is niet duidelijk, er is een oordeel gege ven voor het hele onderzoeksveld in Nederland. „Maar", verzekert Miley, „Leiden is wel het grootste in stituut. dat zegt ook iets." De resultaten van het onder- In de werkplaats zitten de me dewerkers in kraakheldere witte jassen te werken. „Een van de dingen die een goede klokke maker moet bezitten is geduld", zegt medewerker Goossens. „En je moet je op het werk aan klok ken ook wel lichamelijk voorbe reiden. Als je eerst bezig bent geweest aan een grote klok kun je niet meteen daarna een hor loge repareren. Dan staan je ringers nog niet naar die kleine onderdeeltjes." Goossens pakt een klein rijtuigklokje op. „Dit klokje gebruikte men vroeger in rijtuigen. Het is net gerestau reerd. Daar zie je de onrust zit ten, het aandrijfmechanisme van een klok dat steeds in be weging is. Dat is het hart van de klok." Volgens Plessen zijn vooral da mes de laatste tijd geïnteres seerd in het vak. Aan een van de werktafels zit een van die da mes. „Ja", zegt ze. „als men het heeft over een klokkemaker denken ze meteen aan een oud mannetje dat met een brilletje op zijn neus een beetje zit te priegelen. Maar dat is allang voorbij. De mensen hebben over ons vak toch rare ideeën. Als ze een klok laten schoonma ken, denken ze dat wij zo'n klok gewoon in een badje doen. Maar zo ligt het niet, je moet de klok helemaal uit elkaar nemen en stofvrij maken en de fouten eruit halen, de slijtage dus." Klokken. Heerlijke instrumen ten zijn het. Maar de wekker dan, is de wekker niet een beetje het zwarte schaapje on der de klokken? „Nee, hoor", zegt Goossens. „Ik heb thuis een antiek wekkertje met een prachtige klingel erin. Daarbij word je heerlijk wakker. Ik moet er niet aan denken dat ik wak ker word gebruld door zo'n wekkerradio. Dan ga je met de schrik in je hart de dag in en dat kan toch nooit goed zijn." CEES VAN HOORE Pieterse en Van der Plas gaan met hun medische kennis in Oeganda hulp bieden. Zo hopen zij een steentje bij te kunnen dragen aan de verbetering van de slechte omstandigheden in dat land. foto hielco kuipers zoek zullen zeker worden gebruikt om op handen zijn de bezuinigingen af te weren. „Het zijn slechte tijden voor het zuiver wetenschappelijk onderzoek, die druk voelen wij ook. Aan de andere kant zal duidelijk zijn dat je iets goeds niet moet weggooien. Dus zullen we hier zeker op wijzen." Miley wijst er ook op dat sterrenkunde een heel apart vakgebied is. „Het is zowel alpha als bèta. Waarnemin gen doen met hi-tech appratuur en per satelliet en die vervolgens analyseren. Maar het is ook het schrijven van geschiedenis, van het heelal. Bovendien voelen zich heel veel mensen bij het vak betrokken. Niet alleen de amateurs op de sterrenwachten. Bijna iedere week staat er wel een artikel over sterrenkunde in een van de kranten. En iedereen kijkt als hij naar buiten gaat, toch naar de hemel." RUDOLF KLEYN Het moet een uitstap worden die geen wereldreiziger zal evenaren. Het is de bedoe ling dat 'Het Vredeskleed' elk land ter aarde aandoet. In el ke uithoek van de wereld moet een school worden ge vonden waar het doek een tijdje mag hangen. Tot en met maandag bevindt de quilt zich in Nederland, op de Juliana van Stolberg- school in Hoofddorp. Het kleed is drie jaar geleden gemaakt door kinderen van een school in de Amerikaan se staat Montana. De ambas sade van elk land werd aan geschreven om de landsvlag te tekenen of te schilderen op een bijgestuurd lapje stof. Al de teruggestuurde vlagge tjes zijn op het doek genaaid. De landen die niet reageer den op de oproep worden al leen met naam genoemd op het kleed. Toen de quilt ai was en de handen van de makers en de slogan 'Our hands touch the world with peace' op het kunstwerk was beland, werd besloten het kleed een we reldreis te laten maken. Elke i keer als een school wordt aangedaan, hopen de beden kers dat een themadag of- week wordt gehouden over vrede. Het is inmiddels drie jaar ge leden dat de Amerikaanse school het doek heeft ver stuurd. Sindsdien zijn onder meer Oostenrijk, Frankrijk, Duitsland, Italië, Hongarije, Roemenië, Denemarken, Noorwegen en Engeland aangedaan. De Juliana van Stolbergschool kreeg het Peace Patchwork opgestuurd van een basisschool in Liver pool, waar de school een sa menwerkingsovereenkomst mee heeft. Sinds een paar weken hangt het doek in de aula van de school. Komende maandag wordt het doorgestuurd naar een school in Polen. De link met die school is ontstaan doordat een Pools jongetje leerling is in Hoofddorp. Als uiteindelijk alle landen ter wereld zijn aangedaan, is het de bedoeling dat het doek bij de Verenigde Naties terecht komt. Een missie, kinderen over de hele wereld laten na denken over vrede, is dan voltooid. ARNOLD AARTS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15