/EIDEN Scholen moeten zelf eferendum regelen' Japanse grootmeester in Leiden 'olitie onderzoekt eiligheid burgers n Hollands Midden DEN< Frustrerende gang langs loketten voorbij dankzij feestencoördinator Pioniers vertellen over werk kjOAC 13 FEBRUAR11995 N EGMOND. 071 -356414. PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 Bagger 9 Het Waterschap De Oude Rijnstromen wil binnen een jaar kunnen beschikken overeen bag- gerdepot. n actie Groen Links voor behoud schoolzwemmen esn ïedezeggenschapsraden van de 51 Leidse basisscho- ^ijn de aangewezen instellingen om handtekeningen zamelen voor een referendum over de bezuinigin- a >p het schoolzwemmen. Dat stelt Hans de la Mar, af- gsvoorzitter van Groen Links. Ch na eemt daarmee enigszins id van zijn plan een volks- ileging namens Groen op poten te zetten. Dat in de Leidse gemeente ent op felle kritiek gestuit van dra] de PvdA. Die vindt het op usaichtst gezegd merkwaardig i idenaars houden huis in café E-idi wim koevoet dat afdelingsvoorzitter De la Mar een referendum wil over een bezuinigingsmaatregel waarmee de Groen Links-wet houder, J. Laurier heeft inge stemd. De la Mar: „Groen Links hoeft niet zelf het initiatief te nemen. Het is beter als een referendum vanuit de bevolking tot stand Twee Leidenaars van 48 en 28 jaar oud zijn zaterdag- id aangehouden nadat ze vernielingen hadden aangericht in :afé aan de Decimastraat in Leiden. Ze hadden de benen omen nadat ze de tap hadden beschadigd en een ruit had- vernield. De politie kon hen later in de Lombokstraat in de grijpen. Het duo heeft de cafébaas toegezegd de schade te goeden. iwonde bij vechtpartij in snackbar Een 23-jarige Leidenaar is vrijdagavond gewond geraakt ;en vechtpartij in een snackbar aan de Morsstraat in Leiden. man werd in zijn nek getroffen met een stukgeslagen bier- je. De vechtpartij ontstond toen een 28-jarige Hagenaar zich 'elend gedroeg tegenover het slachtoffer en een andere Lei aar met wie hij in gesprek was. De Leidenaar is naar het zie- huis overgebracht. De Hagenaar is aangehouden. iylaan gestremd door piepschuim en» De Leidse politie moest zaterdagavond maatregelen ne- omdat de storm voor gevaarlijke situaties zorgde. Aan de heidslaan vloog een stuk van het dak van een studentenflat, laan moest worden afgezet. Bij een bouwplek aan de phoraweg waaiden piepschuimplaten over de weg zodat tij- ijk de Lelylaan afgesloten werd. Van het winkelcentrum De «I lermolen waaide een aantal dakbedekkingsplaten los. Deze ib'frden later verzwaard met behulp van steigerpijpen. Van een dentenwoning aan de Hooglandsekerk Choorsteeg vloog een mpleet raam uit de sponningen. be ronken man richt ravage aan )en» Een 25-jarige Leidenaar heeft in de nacht van vrijdag op erdag met zijn auto een ravage aangericht op de Lage Rijndijk zijn woonplaats. De man reed met zijn wagen tegen drie ge- 1 rkeerde auto's aan. Een van de voertuigen raakte hij zo fors itde auto de stoep op werd geduwd, tegen een lantaarnpaal n. De man had gedronken. ibraak in restaurant ÜN» Bij een inbraak in een restaurant aan de Haven in Leiden in de nacht van vrijdag op zaterdag 8000 gulden buit gemaakt. dieven kwamen binnen door een ruit te vernielen. Zij gingen EL vandoor met een paar kistjes die voornamelijk geldstuldcen vatten. ietser rooft tas 2 den. Een 47-jarige vrouw is zaterdagavond op de Langegracht i! !r hoogte van het Stadsbouwhuis in Leiden beroofd van haar - is. De dief reed op de fiets tegen de lopende vrouw aan. In de 3 insternatie die hierop ontstond, wist de man haar tas weg te :men en te ontkomen. In de tas zaten onder meer een porte- onnee met 140 gulden en een OV-jaarkaart. leisje na aanrijding achtergelaten iden De politie zoekt naar getuigen van een ongeval gister- 0 liddag rond 15.30 uur in de Surinamestraat in Leiden, waarbij en 13-jarig meisje uit Roelofarendsveen gewond raakte. Ze reed j phaar fiets richting Paramaribostraat toen ze werd aangereden i: oor een auto. Ze liep daarbij een lichte hersenschuddding en en gekneusd linker dijbeen op. Het meisje werd in afwezige lestand aangetroffen door een voorbijganger. Afgaand op de iksporen op haar fiets moet ze aangereden zijn door een rode MONICA WESSEUNG politie Hollands Midden j, >udt de komende weken op- e kuw een veiligheidsonder- 3! >ek. In veel gemeenten wor- in burgers telefonisch ge- aagd naar de gevoelens van nlveiligheid, het daadwerke- k aantal keren dat men met iminaliteit in aanraking komt de (on)tevredenheid over de iff lanier van werken van de poli- Het onderzoek wordt in heel ederland gehouden. In totaal lorden 72.000 burgers onder- taagd. Hoeveel van hen in Hol- tods Midden wonen, is niet fecies bekend. Niet alle gemeenten in deze gio doen mee. Katwijk, Val- enburg, Voorhout, Warmond n Ter Aar weigeren in elk geval un medewerking, een aantal rdere twijfelt nog. Een ge- komt. Wel zijn we te allen tijde bereid om de ouders te helpen, wegwijs te maken in de referen dumverordening en ze te advi seren." Het bestuur van Groen Links heeft de medezeggenschapsra den van de scholen in een brief aangespoord tot actie over te gaan. Behalve handtekeningen voor een referendum over het schoolzwemmen kunnen deze raden ook een referendum uit lokken over de bezuinigingen op het emancipatie-onderwijs, tipt het Groen Links-bestuur. Volgens De la Mar neemt Groen Links het heft niet in handen als de medezeggenschapsraden ne gatief reageren op zijn aanmoe- digingsbrief. De la Mar zinspeelde eerder ook op referenda over bezuini gingen op onder meer vrou wenopvangcentra, bibliotheek en welzijnswerk. „Maar daar doe ik verder niets meer mee. De betrokken instellingen heb ben aangegeven dat ze geen re ferendum nodig hebben om het tij te keren. Ze denken dat ze die slag kunnen winnen met ar gumenten. Vind ik ook prima." PvdA: besluit Schiphol uitstellen utrecht/leiden jan kuys De Leidse PvdA-wethouder Ron Hillebrand wil uitstel van het kabinetsbesluit over de uitbrei ding van Schiphol. Volgens Hil lebrand bestaat nog steeds on duidelijkheid over de toene mende geluidshinder. Zolang er nog veel overlast is, zoals in de Leidse Merenwijk, is een posi tief besluit van het kabinet on aanvaardbaar, meent Hille brand. Hij stelde dit afgelopen zaterdag tijdens een campagne dag van de PvdA in Utrecht. Hillebrand kreeg overigens lik op stuk van zijn partijgenoot minister De Boer van VROM. Uitstel is volgens De Boer on mogelijk, omdat de rechter in een door de gemeente Aalsmeer begonnen rechtszaak heeft be paald dat de geluidszonering Schiphol dit jaar klaar moet zijn. De Boer is bovendien over tuigd van het nut van een nieu we vijfde baan voor de bestrij ding van geluidshinder. In Leiden bestaat er nog grote twijfel over de milieu-effecten van de uitbreiding van Schip hol, zo meldde Hillebrand. De ongerustheid daarover is toege nomen sinds de publikatie afge lopen week van een Duits on derzoeksrapport, waarin is ge meld dat de werkelijke geluids hinder aanzienlijk groter is dan de berekende lawaai-overlast. Hillebrand: „De suggestie wordt gewekt dat de geluidshinder binnen de overigens strenge normen valt. Daar hebben wij nu twijfels over." De Japanse grootmeester Shinizu Sensei laat een volgeling kennismaken met de mat. foto holvast/mark lamers leiden loman leefmans In eigen land is hij een begrip. De Japanse grootmeester Shini zu Sensei deed afgelopen week einde Leiden aan tijdens een wereldreis die bedoeld is om de zelfverdedigingssport Aikido te promoten en de Europese 'vol gelingen' met de Sensei kennis te laten maken. Een gymzaaltje van het universitair sportcen trum aan de Einsteinweg was zowel zaterdag als zondag vol gepakt met leerlingen uit heel Nederland, maar ook uit België, Duitsland en Denemarken. „Aikido is wat minder bekend in Nederland. Dat komt omdat er geen wedstrijden worden ge houden en er dus niet, zoals bij voorbeeld bij judo, een Anton Geesink-effect kan optreden", aldus de Haagse Aikido-docente Franciska van Leeuwen. Shinizu Sensei is een van de laatste leerlingen van Ueshia o Sensei, de vooivader van het Ai- kiodo. Via een tolk zei hij tot de toegestroomde leerlingen in het te kleine zaaltje van het sport centrum dat het niet alleen gaat om zelfverdediging maar ook om zelfoverwinning. Daama gaf hij in verschillende sessies en kele trainingen waarbij het af weren en het vervolgens hard omdraaien van de pols en arm van de tegenstander op allerlei manieren de hoofdzaak lijkt te zijn. Ook typische Japanse rituelen zoals het buigen en het opzet ten van een idein altaartje met een portret van Ueshia ontbra ken niet. Vandaag reist de Sensei door. „Volgend jaar or ganiseren we een grote zomer- stage want de belangstelling was zo groot dat er nu wel erg veel mensen samen op de mat stonden", aldus van Leeuwen. leiden hans koenekoop Speciaal voor het regelen van de talrijke ontheffingen, vergun ningen en reserveringen voor de 3 Oktoberfeesten, de Laken- feesten en de Leidse marathon krijgt Leiden een evenementen coördinator. Deze ambtenaar, van wie de naam nog niet be kend is, is het eerste en enige aanspreekpunt voor de drie or ganisaties. De functie wordt voorlopig ingesteld voor een jaar. De kosten moeten worden gedekt uit de inkomsten van de drie genoemde evenementen. Wethouder J. Walenkamp (CDA) van 'communicatie' heeft een volgens hem vriende lijke oplossing gevonden om die inkomsten te verhogen. „Ik be- grijp ook wel dat de organisaties weinig zin zullen hebben om ten behoeve van deze functie hun tarieven of inschrijfgelden te verhogen. Ik heb een voorstel dat de betrokken organisaties geen pijn zal doen. Maar ik moet ze dat nog voorleggen." Niettemin heeft de wethou der nu al besloten om de evene mentencoördinator aan te stel len. „De marathon is bijvoor beeld nu al in volle voorberei ding. Ik wil dan ook dat die or ganisatie meteen kan profiteren van de nieuwe functionaris. In het verleden is gebleken dat de organisaties van evenementen veel last hebben van de vele verschillende contactpersonen. Het werkt heel frustrerend om allerlei loketten langs te moeten en het lijkt me zeer voordelig als straks één persoon alles regelt." Voorzitter T. Scheffer van de marathon-organisatie is ver heugd over de nieuwe ambte naar. „Absoluut een aanwinst. We hebben er ook vanuit onze organisatie op aangedrongen. Want je wordt helemaal ture luurs van al die lagen bij het ambtelijk apparaat. Voor elke vergunning heb je weer iemand anders nodig. Maar ik zou er wel moeite mee hebben als wij die functionaris moeten bekos tigen. De marathon moet al zo veel betalen aan de gemeente. Ik ben dan ook zeer benieuwd naar het voorstel van de wet houder." A. van der Luit, een der orga nisatoren van de Lakenfeesten, vindt „niks prettiger dan te we ten wie je aanspreekpunt is." „Je wordt soms zo moe van dat gehol door het gemeentehuis. Echt, duidelijkheid maakt de dingen zo'n stuk gemakkelij ker." Maar ook hij wordt sceptisch als ter sprake komt dat de La kenfeesten deels zullen opdraai en voor de kosten van de func tionaris. „Natuurlijk ben ik nieuwsgierig naar het voorstel van de wethouder. Ik hoop dat hij uit een potje put voor de promotie van Leiden. Je kunt het niet maken om al die onder nemers die meewerken aan de [eikenfeesten en die daarmee bijdragen aan de promotie van Leiden, daarvoor ook nog eens te laten betalen." meente moet namelijk zelf 3700 gulden meebetalen. Het onderzoek moet de poli tie aanwijzingen geven over de manier waarop zij de burgers tegemoet moet treden. Daar naast kunnen aan de hand van gevoelens van onveiligheid (waar en wanneer voelt welke burger zich onveilig), speerpun tacties worden opgezet. Wonin ginbraken doen mensen zich heel onveilig voelen. De politie probeert hieraan tegemoet te komen door extra surveillances en adviezen. Twee jaar geleden is ook een onderzoek gedaan: de meerder heid van de burgers bleek toen tevreden over het optreden van de politie. Maar met name ou deren voelen zich steeds onvei liger op straat. Het onderzoek neemt enkele weken in beslag. In juni worden de resultaten bekend gemaakt. Geen bef „Maar mijnheer de redacteur toch! Bent u als Leidenaar zo onbekend met de universiteit dat u niet weet dat ons ambts gewaad, de Leidse toga, geen bef heeft?" Professor dr. E.L. Noach wijst de redactie terecht. Op een kleu renfoto op de voorpagina van donderdag, gemaakt vlak voor de 420ste verjaardag van de universiteit, staat een medewer ker te frunniken aan de toga van een professor. Het lijkt er op dat hij de witte bef nog even recht trekt. Maar dat kan dus niet, want de hooggeleerde medewerkers van de universiteit hebben helemaal geen bef. Wat gebeurt er dan op de foto? Waarschijnlijk gaat het om het recht hangen van een op borsthoogte opgespelde ko ninklijke onderscheiding. En met dit bericht is, weliswaar een paar dagen later, recht gedaan Protest gesteund Burgemeester Goekoop schuift vaak als eerste langs het buffet. En de wethouders Walenkamp en Koek zijn vaste gasten in de kantine van het stadhuis. Ze ge nieten er van de door cateringe- drijf Service One smakelijk be reide verse broodjes. Die weten schap geeft de beslissing van het college om de kantine te sluiten een bijna masochistisch trekje. Want wie wil nou de tent waar je zelf zo graag eet dicht hebben. Maar het is nog gekker. Burge meester en wethouders lunchen niet alleen graag op de thuisba sis, ze blijken ook de protesten tegen hun eigen besluit te on dersteunen. Diezelfde Goekoop, Walenkamp en Koek vulden na melijk gewillig de enquête in waaruit zo overduidelijk naar voren is gekomen dat alle werk nemers van het stadhuis dol zijn op de kantine en het 'eetparadijs' absoluut niet kwijt willen. Een andere wethouder, De Goede, wipte zelfs vanuit het Stadsbouwhuis over om de vra gen in te vullen. En eerder al maakten de wethouders geen enkel bezwaar tegen het plak ken van protestpamfletten op hun kantoordeuren. Waar zijn ze nou helemaal»mee bezig!! Gidsje (1) Elk restaurant met een beetje pretentie zal niet blij zijn met de kwalificatie 'eenvoudig' in de restaurantgids van 1995 van de ANWB. Helemaal vervelend wordt het natuurlijk als het res taurant net is geopend, of net in de handen van een andere eige naar is overgegaan, zoals in het geval van Mangerie de Koekop aan de Lange Mare in Leiden. Het echtpaar Brehler, dat de Het echtpaar Brehler van Mangerie de Koekop is niet gelukkig met de kwalificatie 'eenvoudig' in de ANWB- restaurantgids. foto henk bouwman zaak onlangs overnam, heeft de boel compleet verbouwd. Het oude buffet is verdwenen, er ligt nieuwe vloerbedekking, de ver ouderde keuken is vervangen door een spiksplinternieuwe en het hele pand is voorzien van een vers laagje verf. En er zijn acht verschillende menu's. Dat noemt de ANWB eenvoudig. „Daar klopt dus niks van", is het commentaar van het echt paar. „De beoordeling zal wel hebben plaatsgehad bij de vori ge eigenaar. Dat krijgen wij nu op ons bord. We kunnen niet veel meer doen dan kwaliteit bieden, tegen een redelijke prijs." Maar voorlopig zitten de Brehlers dus met de gebakken peren door dat gidsje van niks. Gidsje (2) Behalve voor de Koekop heeft de restaurantgids van de ANWB ook een plaatsje ingeruimd voor Sociëteit de Burcht. Nooit ge weten dat daar diners werden geserveerd. Snel het vermelde telefoonnummer dus maar eens gedraaid: 121688. „Met het Koetshuis...", klinkt het aan de andere kant van de lijn. Pardon, niet met Sociëteit de Burcht? „Nee, dat is aan de overkant. Dit is het Koetshuis!" Is er dan een verkeerd nummer gedraaid? Nee, ook dat niet. Kortom, in de gids staat de naam van de Burcht vermeld bij de gegevens van restaurant het Koetshuis. „Dit is niet leuk voor ons. Daar gaan we werk van maken", klinkt het dan ook strijdlustig vanuit het restau rant. Terecht, het is natuurlijk een joekel van een fout. Het heeft er alle schijn van dat de inspecteur van de ANWB in het tegenover gelegen café te diep in het glaasje heeft gekeken. Dit keer kan hij zijn borst nat maken. Gidsje (3) Restaurant Allemansgeest in Voorschoten staat in de regio en ver daarbuiten goed aange schreven, maar in de nieuwe restaurant-gids wordt deze zaak niet genoemd. Weer een ver zuim van de ANWB? „Nou nee", zegt een woordvoerder van de uitspanning. „We willen gewoon niet in de gids staan. Daar hechten we geen enkele waarde aan. De selectie die er wordt gepleegd is zo willekeu rig. Rijp en groen, alles staat door elkaar heen. Wij doen het liever via mond-op-mond-re clame." Kortom, bij Allemansgeest heb ben ze geen zin om geld uit te geven voor een vermelding in het gidsje. Want zo werkt het. Om in aanmerking te komen voor een vermelding in het boekwerkje, moet je eerst tegen betaling een aanvraag indienen. Pas dan komt er een inspecteur langs. Althans, dat is de bedoe- ling. Tekst: Henk van der Post, leiden caroline van overbeeke Hans Kocnekoop en Herman loustra Vijf veelbelovende onderzoe kers aan de Rijksuniversiteit Leiden vertellen geïnteres seerden over de vorderingen in hun werk. De jonge onder zoekers hebben een pionier- beurs van de Nederlandse Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek (NWO) gekregen om hun baanbrekende ideeën uit te werken. In vijf publiekslezin gen doen ze uit de doeken wat zij inmiddels weten. Donderdag 2 maart vertelt dr. G. van Driem over zijn onderzoek naar de gespro ken talen in de Himalaya. Al leen al in Nepal worden zo'n 80 velschillende talen ge sproken. Omdat deze talen met uitsterven worden be dreigd, is het zaak snel de grammatica ervan in kaart te brengen. Een week later, donderdag 9 maart, is het de beurt van prof. dr. C. Beenakker die zich bezighoudt met nieuwe natuurkundige wetten die- gelden voor microscopisch kleine deeltjes. Dit onder zoek heeft sinds het ontwer pen van steeds kleinere chips in de elektronische industrie een vlucht genomen. Dr. Jacqueline Meulman vertelt op 16 maart over haar onderzoek naar nieuwe sta tistische methoden waarbij het individu het middelpunt is. Zij tracht nieuwe technie ken te ontwikkelen waarmee uitspraken af te leiden zijn over individuen en groepen. Dr. E. van Dishoeck van de Leidse Sterrewacht spreekt op 23 maart over haar onder zoek naar moleculen en de vorming van nieuwe sterren. Pionier dr. J. Roebroeks sluit de reeks af op 30 maart met zijn lezing: 'Jager-verza melaars in de ijstijd'. De vra gen die Roebroeks stelt zijn: wie woonden er in het Euro pa ten noorden van de Alpen in de Oude Steentijd? Wan neer en onder welke kli maatsomstandigheden was welk gebied bewoond? En welke sociale contacten on derhielden de jagers-verza melaars met elkaar? De be staande opvattingen over de 'primitieve oermens' zijn vol gens hem aan herziening toe. De lezingen worden gegeven in het Centraal Voorzienin gengebouw, Cleveringaplaats 1Leiden. Aanvang: 20.30.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7