Indoor-tennis bevalt Becker wel Kiptanui loopt wereldrecord Geurts kijkt al naar Nagano 3ugno bevestigt -Italiaanse klasse ÜÏJ Sport Jonge Denen pakken titel driebanden Jleen Angelique Seriese scoort op sterke Franse open ^UaNPAG 13 FEBRUAR11995991 viersen anp De Deense driebandenwereld heeft de toekomst. Dion Nelin en Jacob Haack-Sörensen be zorgden hun land gisteren iri Viersen verrassend de wereldti tel driebanden voor landen teams. In de finale versloeg het duo de Zweden Lennart Blom- dahl en Mats Noren. Nelin won zijn beide partijen, Haack-Sö rensen verloor alleen van No ren. De derde plaats was voor Portugal, dat Japan na een ge lijkspel op basis van gemaakte caramboles (116 om 111) naai de vierde plaats verdrong. Het in de voorronde uitge schakelde Nederlandse koppel Van Bracht (wereldkampioen) en Tijssens (Europees kam pioen) eindigde als zesde. De Nederlanders kwamen in de groepswedstrijden niet voorbij Duitsland B en Japan. Beide duels eindigden onbeslist. Denemarken beschikt op driebandengebied over veel po tentieel. Nelin en Haack-Sören sen, 18 en 22 jaar, vormen de top van de nieuwe generatie. Ze waren zaterdag in de halve fina le verrassend te sterk voor Ja pan, dat de titel in het verleden vier keer greep. Portugal, vorig jaar tweede, leek met Theriaga, dit seizoen al winnaar van het alternatieve wereldbekertoernooi in Don gen, favoriet voor de titel. Met zijn teamgenoot Fradinho was hij echter niet opgewassen te gen de Zweedse routiniers Len nart Blomdahl en Mats Noren. De overwinning van de vader van Torbjörn Blomdahl op The riaga was belangrijk, Noren woq beide partijen in de halve fina les. In de eindstrijd bleek de oner varen Deense formatie beter bestand tegen de druk dan de Zweedse routiniers. Nelin maakte zijn faam als groot ta lent waar met twee overwinnin gen. Noren mocht de eerste set tegen hem winnen, maar ging daarna alsnog onderuit. Blom dahl kreeg geen enkel uitzicht op een positief resultaat. De oudste Blomdahl was ook al door Haack-Sörensen geveld, waardoor de nederlaag van de tweede Deen niet meer van be lang was. De internationale atletiektop is, vier weken voor de WK indoor in Barcelona, al aardig warmge- draaid. De recordlijsten behoe ven bijna dagelijks aanpassing. De Amerikaan Michael Johnson liep in Reno de 400 meter op de overdekte baan als eerste bin nen de 45 seconden: 44,97. De Chinese polsstokhoogspringster Sun Caiyun ging vrijdag in Ber lijn over 4,12 meter, gisteren haalde ze 4,13. Een bijzondere wedstrijd was die tussen de 3000-meterlopers Moses Kiptanui en Dieter Bau- mann. Ze duelleerden op af stand. De Kenyaan liep in Gent met 7.35,15 een wereldrecord, de Duitser moest zich in Karls ruhe tevreden stellen met een Europese toptijd: 7.37,51. De 30-jarige Baumann ver drong Emiel Puttemans van de eerste plaats op de ranglijst. De Belg stond sinds mensenheuge nis, 22 jaar om precies te zijn en nog iri het tijdperk van de hand- tijd, met 7,39,2 als snelste Euro peaan te boek. Hem aflossen stemde de Duitser tevreden. Fijn gevoel Michael Johnson, die al twaalf maal achtereen op zijn afstand in de zaal had gewonnen, prees zich uitermate gelukkig met de verbetering van het wereldre cord van zijn landgenoot Danny Everett met vijfhonderdste. „Voor het eerst een wereldre cord lopen op een individuele afstand, geeft een fijn gevoel." Behalve Johnson viel in Reno, tussen de casino's die de gele genheid boden op de atleten te wedden, ook Jackie Joyner-Ker- see op met zeges op de 50 me ter horden (6,67 en een Ameri kaans record) en het versprin gen. Een dag later stond ze al weer in Las Vegas aan de start, moe maar andermaal winnend. Maria Mutola reisde met de ze venkampster mee. De Mozam- bikaanse atlete was zaterdag andermaal niet bij te houden op de 800 meter: 2.01,05. De be langrijkste rivale van Ellen van Langen bleef voor de 31ste keer ongeslagen. Heike Drechsler, die dit in- doorseizoen een keer tegenover Joyner-Kersee stond voor de verspringbak, won gisteren ook haar vijfde wedstrijd, maar op nieuw haalde ze de zeven meter niet. De Duitse bleef in Karls ruhe na 6,96 in het zand steken. Krachtsexplosie Wereldkampioen Colin Jackson zorgde voor een eerste hoogte punt in de Europahalle, waar Robin van Helden met 3.44,57 (tweede) de WK-limiet op de 1500 meter net miste. De Brit snelde op de 60 meter horden naar 7,39 seconden, de beste seizoentijd, maar blesseerde een dijbeenspier tijdens dié krachtsexplosie. Jackson ont brak daardoor in de finale en gaf Allen Johnson, zijn grote ri vaal van het moment, alle kans op succes. De Amerikaan greep, die op indrukwekkende wijze: 7,38, de beste seizoentijd. Sergei Boebka verklaarde in zijn oude woonplaats Donetsk dat zijn indoorrecord van 6,15 nog behoorlijk voor verbetering vatbaar is. „6,20 halen is realis tisch, 6,30 ook", zei de 31-jarige Oekraïner. „Wat daarna ge beurt, hangt van de materiaal^ ontwikkeling af." Over een nieuwe generatie stokken beschikt Boebka nog niet, over de juiste vorm ook niet. Hij weet het aan een pijn lijke knie, die een goede aan loop onmogelijk maakt. Daar door verloor Boebka onlangs in New York van de Rus Tran- denkov. Gisteren in Donetsk, waar hij twee jaar geleden voor het laatst een indoorwereldre- cord sprong, had hij weinig last meer van die blessure. Hij won met 5,90 m. Drie pogingen op 6,16 mislukten. Christoph Langen en Olaf Ham- pel hebben gisteren in Winter berg de wereldtitel tweemans bob geprolongeerd. Over vier manches liet het Duitse koppel een totaaltijd van 3.46,91 regi streren. Nummer twee, de Ca nadezen Pierre Lueders en Jac Pyc, hadden bijna twee secon den achterstand. Ook de win naars van het brons, het Franse duo Eric Alard en Eric Le Cha- nony, moesten twee tellen toe geven. De Nederlander Rob Geurts en zijn remmer Marcel Weiten eindigden op de vijftien de plaats op vijf seconden. Arend Glas en Frank van den Berg in de Holland II als 32ste. Geurts toonde zich na afloop tevreden. Hij noemde de vijf tiende plaats de sportieve re vanche voor de mislukte Olym pische Winterspelen. Toen fi nishte hij als 24ste. In Lilleham- mer was hij zo teleurgesteld dat hij aankondigde te stoppen. Vo rig jaar zomer kreeg de sport schoolhouder echter weer de kriebels en besloot hij een tan dem te vormen met Marcel Weiten. „De beste remmer sinds jaren", complimenteerde de 35-jarige rouünier zijn pre cies tien jaar jongere teamge noot. „Het gaat uitstekend. Het deelnemersveld was hetzelfde als tijdens de Winterspelen. Aan stoppen denk ik nog niet. Het seizoen is nu voorbij, maar in de zomer begin ik aan de voor bereiding op het WK volgend jaar in Canada." Het verschil met wereldkam pioen Langen telde voor Geurts niet. Hij richtte zijn blik op de rest van het veld. „Die marge is hoopgevend voor de toekomst", zei hij in de euforie. „Minder dan drie seconden. Er zit pro gressie in de prestaties. Ik kwam in de derde manche een hon derdste van een seconde te kort om als vijftiende te eindigen. Dan had ik in de laatste run als eerste van de eerste groep kun nen starten. Ik ben er heilig van overtuigd dat ik dan als twaalf de was geëindigd." Geurts verknalde naar eigen zeggen de derde start. Na een serie van 5,17 en 5,18 liet hij 5,22 noteren. „Ik liep niet lang genoeg door. Jammer, maar ik ben over het geheel tevreden. Dit is de beste prestatie van de- laatste vier jaar. En zoals het nu uitziet ga ik proberen me te kwalificeren voor de Olympi sche Winterspelen in Nagano in 1998", zei de immer optimisti sche bobsleeër. „Dat gaat zeker lukken." Stella Jongmans wint in Gent jent» Stella Jongmans heeft gisteren tijdens internationale in- lCl /2/iJ°or atletiekwedstrijden in Gent de 800 meter voor vrouwen ge- jvonnen. De Haagse noteerde een tijd van 2.02,43. Met die pres- ik latje voldeed zij aan de limiet (2.03,00) voor uitzending naar het MC indoor van 10 tot en met 12 maart in Barcelona. Duitser boekt 43ste toernooizege was dê nummer vier van de plaatsingslijst met 6-3 6-3 te sterk voor Gaudenzi. De 21-jari ge Italiaan had in de halve fina le Korda uitgeschakeld. Michael Chang heeft voor de tweede maal in successie de fi nale in San José gehaald. Vorig jaar ging de nummer zes van de wereld in de eindstrijd onderuit tegen Furlan. Zaterdag al had hij weinig fiducie in een over winning. „Want André Agassi staat momenteel wel heel goed te spelen." Agassi, de nummer twee van de wereld en in San José eerste op de plaatsingslijst, sloeg zich eenvoudig naar de finale van het met 510.000 gulden gedo teerde indoortoernooi. Zijn landgenoten MacPhie en Was hington zette hij vrijdag en za terdag in twee sets aan de kant. Chang had beduidend meer problemen op weg naar het slotstuk. In de halve eindstrijd keek de Chinese Amerikaan in de beslissende set tegen een 4-1 achterstand aan. Tegenstander Courier kon het echter niet af maken en raakte onder de in druk van de vechtlust van zijn overwinnaar. „Het is ongeloof lijk hoe Michael zich terug in de wedstrijd knokte. In één keer was de hele baan van hem. En de druk op mij", aldus Courier na de 4-6 7-6 6-4 nederlaag in twee uur en 14 minuten. Gabriela Sabatini haalde de finale van het vrouwentoernooi van Chicago niet. De Argentijn se verloor in een driesetter van Magdalena Maleeva. De Bul gaarse stuit in de eindstrijd op de ongeplaatste Amerikaanse Raymond, die haar landgenote Garrison in drie sets de baas bleef. Joost Winnink, achter Kraji- cek, Eltingh, Haarhuis, Sieme- rink en Schalken de zesde Ne derlander op de wereldranglijst, vergaarde de afgelopen weken veel punten voor de dubbel- ranglijst. Zaterdag reikte hij voor de derde Duitse Challen- ger-week in successie met zijn dubbelspelpartner Sinner tot de halve finale. Gisteren stond hij, in Wolfsburg, voor de tweede keer in de eindstrijd, die hij dit keer wel won. Het duo zette Dier/Koslowski (Dui) met 7-5 6- 3 aan de kant. :ven op zeven, honderd pro- stonfcnt. De Italianen beheersten Ronde van de Middellandse ee van de eerste tot de laatste Met 'dopingzondaar' Gian- Bugno als stralend middel- unt. De Italiaan reed zich za- irdag tijdens de individuele drit over 33 kilometer in de iderstrui en sloot de ronde gis- ren af met de overwinning in e zevende etappe. Giancarlo Ferreti, werkt kenne lijk verfrissend op de wereld kampioen van 1991 en 1992. Zaterdag, drie dagen voor zijn 31ste verjaardag, kreeg hij in de tijdrit naar Mont Farron weer de geest. Bugno legde de 33 ki lometer als snelste af, hoewel zijn landgenoten Rebellin en Roberto Petito en de Rus Ko- nisjev nog geen seconde hoef den toe te geven. Eddie Bouw- mans finishte als tiende op 48 seconden. '"Koers wint weer in Verenigde Staten ampaicn Marko Koers heeft in de Verenigde Staten voor de esde keer op rij een wedstrijd gewonnen. De 22-jarige Neder- idse atleet won in Campaign een race over één mijl in 4.03.11. Amerikaan Len Sitko eindigde op één seconde als tweede. het voi itaat in niet rtieve j ag- ommefj' gj n. In Fi maal bont,, {oardman verslaat Rominger Rits ^anchester Wereldkampioen tijdrijden Chris Boardman heeft spele laterdag in een onderling duel achtervolgen Toni Rominger ver twee plagen. Op de nieuwe wielerbaan van Manchester legde de En- bier ggelsman de vier kilometer af in 4.38,244. Ruim twee seconden ?rd bij $neller dan de Zwitser, de houder van het werelduurrecord met kt. 15,291 kilometer. plaaJj (oudekerker Roy Heiner verliest finale erth» Roy Heiner is gisteren in Perth tweede geworden in de ee natch race zeilwedstrijd om de Australia Cup. In de finale ver- Dud, oor dg Koudekerker met ruim verschil van de Deen Jesper Bank. ,fro6w st"jb was beslist nadat Bank op de Swan River drie races in 'le best-of-five achtereen had gewonnen. In de halve finales best-of-three) won Heiner met 2-0 van de plaatselijke favoriet indrew Bell. Bank wees de Amerikaan Neville Wittey met 2-0 te- 'jj iecords Foster en Völker 'Verlies en winst voor Verboon let blijft behelpen voor de bowling-team Verboon. De vijf ier drii nansformatie voegde gisteren in Lelystad vier punten toe aan idsrecliaar totaaE Tegen het Amsterdamse Knijn Bowling-team werd 1!en zeBe geboekt van 3-0. Verloren werd er van BV Haarlem (3- coien Borchland Royals (2-1). De ploeg bezet de laatste plaats, appe,en® Zevenbergen was de beste man. Hij had de beste game eler b net 245 Pins bij de Leidenaars. Ook de hoogste serie kwam op rou| ïaam van Zevenbergen. Hij kwam tot 1216 pins. Dud, ar al< ij tafe heffield De Britse zwemmer Mark Foster heeft bij de wereld- din lekerwedstrijd (korte baan) in Sheffield het wereldrecord op de tegei iO meter vlinderslag op 23,55 gebracht. Het oude record, dat al zijn bezit was, stond sedert 22 maart 1994 op 23,68. Sandra jlker heeft haar eigen Europees record op de 50 meter rugslag langescherpt. De Duitse zwom 27,67. Het oude record stond inds 5 februari op 27,77. ffuisarrest voor Maleisische voetballers ;uala lumpur In Maleisië dreigt voor twirftig voetballers en twee rainers een levenslange schorsing wegens corruptie. Het voet- >al in het land staat de laatste tijd bol van de omkoopschanda- :n. De betrokken spelers en trainers weten nog van niets. Hun lamen zijn niet bekendgemaakt. Zij krijgen pas na de Islami- ische vastenmaand Ramadan bericht. Voor de 22 verdachten ijn buitenlandse reisjes dan verboden, ze moeten de nacht in lun eigen woning doorbrengen en ze dienen zich elke dag bij de lolitie te melden. Ook Mario Cipollini is terug. Iet sprintkanon verzekerde ich van drie dagzeges. Via drie ng ei ïassasprints. Baldato won één (f tappe. De ploegentijdrit ging h aar MG, werkgever van Bugno wintin Baldato. Zeven seizoenen legde Luigi ng tanga zijn vertrouwde hand op t na le schouder van Bugno. Vorig >-ko| eizoen bekoelde de liefde. Daar toofi iad het dopingverhaal rond de rt oi enner weinig mee te maken., ettei lugno werd voor het WK in de et Y 'oppa Agostini op het gebruik e g an cafeïne betrapt, kreeg aan- :me tankelijk van zijn bond een rde ichorsing van twee jaar opge- hoo egd, maar hoefde uiteindelijk lechts drie maanden uit te zit- en. Bugno vond onderdak bij dG, waar hij door de aanwezig- ieid van onder anderen de )een Sörensen en zijn landge noten Sciandri en Baldato niet verantwoordelijkheid op ijn schouders heeft gekregen. I Die situatie, onder leiding van „Voor mij is deze overwin ning een mooie revanche", sprak de bijna nooit glimla chende Italiaan tevreden. „Na alle narigheid zijn er slechts weinig mensen in mijn be trouwbaarheid blijven geloven." Bugno ging de slotetappe in met een minieme voorsprong op Roberto Petito, 0,71 seconde. Rebellin stond op één tel. De klassementsleider maakte zich in de korte rit over 80 kilometer niet druk om de inspanningen van Moncassin (ploeg Raas), die later gezelschap kreeg van de Nederlander Van Cadsand en de Fransman Teyssier. Vier kilo meter voor het einde was de vlucht voorbij. Fondriest pro beerde in het slotklimmetje weg te komen, maar zag Bugno voorbij fietsen. Met de dagover winning onderstreepte de win naar van de Ronde van Vlaan deren (1994) zijn ambities voor de eerste wereldbekerklassieker, Milaan-Sanremo. Die won hij in het verleden al eens. Gianni Bugno balt zijn vuist bij het passeren van de finish. De Italiaan is op jacht naar eerherstel, foto epa (Een sterke Nederlandse afvaardiging tus- jsen de complete wereldtop. Drie dagen poogstaand judo in Parijs leverde de Ne derlandse ploeg echter slechts één pedialle op. Angelique Seriese verover de, in de klasse boven 72 kilo, zilver. Maurice Spek reikte in de klasse tot 86 kilo tot de vijfde plaats, Huizinga (-78 ki jk)) eindigde als zevende, jj. Misschien waren de verwachtingen jjjvel te hoog gespannen voor het eerste kwalificatietoernooi voor de Europese ti telstrijd, in mei te Birmingham. De com plete wereldtop, vijftig landen sterk, was aanwezig. Sommige naties stuurden zelfs een dubbele bezetting naar de Franse hoofdstad, waar in drie dagen 16.000 mensen kwamen kijken. Het Ne derlands team met Angelique Seriese, Monique van der Lee, Jessica Gall en Jenny Gal, Ben Sonnemans, Maarten Arens, Maurice Spek en ook Mare Hui zinga leek kandidaat voor enkele medail les. Het werd er één. Het had er zeker een meer kunnen zijn. Jessica Gall had pech. Ze verspeelde een zekere medaille in de klasse onder de 56 kilo door een schouderblessure. De judoka moet een korte periode rust ne men. Bondscoach Cor van der Geest treurde niet over het magere resultaat. „We gaan er binnenkort in München weer fors tegenaan. Dan komt het hele judopeloton weer over. Judo is een mondiale sport met 148 landen. Als je ziet hoe wij als vrij klein judoland goed meekomen, dan mag je niet mopperen. Dan mag op zo'n toernooi het resultaat voor mij ook wel eens tegenvallen." Willem Visser, bondscoach bij de mannen, was tevreden over de prestaties van Maurice Spek uit Hoogvliet (tot 86 kilo) en Mare Huizinga uit Vlaardingen (tot 78 kilo), maar niet over zwaarge wicht Ben Sonnemans uit Haarlem. Die presteerde volgens Visser onder de maat. Spek voldeed volgens de coach prima door in zijn zware klasse liefst vier partij en te winnen. In de strijd om brons ver loor hij echter van de Japanner Yoshi Hakamura. Mare Huizinga, die bij de laatste acht louter toppers tegenkwam, presteerde ook naar de wens van Visser. „In sommi ge partijen ging het voortreffelijk en scoorde ik volop punten, maar tegen de Duitser FrentzkwanT ik er niet aan te pas. Sommige straffen vond ik onterecht, maar het is over. Bij de beste acht te ko men lijkt me toch zo slecht nog niet", al dus Huizinga. Het is nog onzeker of Boris Becker in het Davis Cup toernooi met Duitsland te gen Nederland aantreedt. De 27-jarige speler heeft problemen met zijn bond. Maar die verbleken bij de problemen die de ploeg van Stanley Franker krijgt als Becker naar Utrecht komt. Dat de drievoudige winnaar op Wimbledon in vorm is, bewees hij in Mar seille, waar hij gisteren in de finale de Tsjech Vacek in drie sets de baas bleef: 6-7 6-4 7-5. marseille anp/rtr Becker wil terug naar de eerste plaats op de wereldranglijst. Daar stond hij in januari 1991. Vorig jaar viel hij ver terug. Voor het eerst sinds 1985 ontbrak zijn naam in de top-tien, als gevolg een paar maanden vader schapsverlof. Zoon Noah Ga briel leidde de aandacht af. En bijna voorgoed, want Becker twijfelde, hij dacht aan een af scheid. De Amerikaanse kampioe nenmaker Nick Bollettieri kreeg Becker weer op de baan. In de tweede helft van 1994 haalde de Duitser nog zeven finales, waar van hij er vier won. Daardoor sloot Becker het jaar nog af op de derde plaats op de wereld ranglijst. Gisteren stond Becker voor de 64ste keer in de finale. Daniel Vacek, de Tsjechische pupil van Michiel Schapers, kon een 43ste toernooizege niet voorkomen. Becker behaalde in Marseille zijn veertiende overwinning in een indoortoernooi. Daarmee loopt hij er vijf voor op de num mer twee van die lijst, Pete Sampras. Becker is in de hal op zijn gemak, getuigen ook de percentages. Hij won ruim 85 procent van zijn indoor-partij- en. Voor Oranje is het te hopen dat hij dat percentage in Utrecht niet komt verbeteren. Beckers Davis Cup-teamge noot Michael Stich ging gisteren in de finale in Mannheim in drie sets (4-6 6-2 7-5) onderuit tegen Edberg. Het verlies deer de niet, het ging tijdens de 'Ger- Boris Becker heft zijn trofee boven zijn hoofd na het winnen van het indoor-toernooi van Marseille. De Duis ter versloeg Daniël Vacek in drie sets. foto afp man Invitation' slechts om het kassucces. De zes deelnemers (naast de finalisten en Krajicek de Duitsers Braasch, Karbacher en Kühnen) trokken veel pu bliek. Zij brachten ruim 275.000 gulden binnen. Dat geld gaat naar de 'Stich-stichting' die met HIV besmette kinderen pro beert te helpen. De Zuidafrikaan Wayne Fer- reira verdiende deze week het meeste geld. Hij won het met 2,4 miljoen gulden gedoteerde toernooi in Dubai. In de finale

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23