:Ritsma verdient ïoofdprijs loterij Sport ailersman snelste neo-senior Kansen Jeroen Straathof ondergesneeuwd Dissidenten uit ploeg Klerk's slaan terug M Zandstra huilt na rare val op 'Falko-ijs' Noorse schaatsers lijden aan na-olympische depressie UNPAG 13 FEBRUAR11995 dt •IWN pin Hersman is Nederlands hpioen bij de neo-senioren it vijorden- De schaatser uit Sas- ^wojicint plaatste zich niet voor embTWK allround en kon daar- olgejr in Groningen deelnemen, /old^portcentrum K^dinge liet i plaj^r 8een twijfel over bestaan e g^jdaar de beste was. Hersman ,ri Ji alle vier de afstanden en Lzfi met 38,60 seconden (500 ie vofêr)- 4.05,93 (3000 meter), amri,63 (1500 meter) en 7.09,77 ioes#uten (500 meter) aanspre- eenjdf tijden. de Job de Jong veroverde de na- njyJale titel bij de junioren A. ienTveelbelovende schaatser uit zet muiden won drie van de vier zijnHnden. Op de 3000 meter en ij tej5000 meter verpulverde het et Xan de Jong Oranje-selectie ?staff respectievelijk 4.09,26 en vnni.lO minuten de baanre- ls. Alleen op de 500 meter (negende) kwam De Jong niet helemaal uit de verf. Jeroen Kraan (Hoogmade) en Werner Altewischer (Leiden) werden in Groningen respectievelijk zesde en negende bij de B-junioren. Judith Straathof schreef het Nederlands kampioenschap voor B-junioren op haar naam. Ook de Zoeterwoudse won alle vier de afstanden (500, twee maal 1000 en 1500 meter) en bleef haar concurrentes ruim voor. Vooral op de 1000 meter sloeg het nichtje van de beken de Jeroen haar slag. Met een tijd van 1.27,88 minuten was Straat hof, die deel uitmaakt van de nationale selectie opleiding sprint, ruim twee seconden sneller dan de nummer twee op die afstand. Karina Slingerland uit Woubrugge legde voorna melijk dank zij goede prestaties op de 500 meter (derde) en de 1000 meter (zevende) beslag op de negende plaats in het eind klassement. punten 500 m 5000 m 1500 m 10.000m 164.337 39,81 (21) 167.804 41,35(32) 7.17,87(24) 1.54,13( 5) 7.13,89(20) 1.53,86( 3) 6.59,19 2) 1.57,15(15) 6.56,66 1) 1.58,39(21) 7.04,67( 9) 1.55,92(10) 7.03,95 6) 2.00,76 (29) 14.09,89 1) 14.14,16 2) 14.25,69 4) 14.21,80 3) 14.35,91 7) 14.37,82 9) 14.43,14(11) 14.41,01 (10) 14.31,16 6) 14.26,86 5) 14.56,46(12) 14.36,13 8) baselga dl piné Jeroen Straathof heeft genoegen moeten nemen met de rol van toeschouwer op de tien kilometer. De 22-jarige Zoeterwoude- naar had zaterdag de pech, dat hij op de 5000 meter in de sneeuw moest rijden. Dittrich, Taubenrauch en Eminger profiteerden later op goed ijs en klasseerden zich wel voor de tien kilometer. Op de 1500 meter kon Straathof zijn achterstand gisteren niet meer goedmaken. „Daar baal ik erg van. Mijn race op de vijf kilometer was goed, maar op schoon ijs had ik minimaal vijf seconden harder gereden en dan had ik wel bij de bes te twaalf van het klassement gezeten", aldus Straathof. foto anp CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 amsterdam marc van der jagt/anp Vorige week werd na intern ge bekvecht bekend, dat Arnold Stam en Richard van Kempen volgend seizoen niet meer tot het keurkorps van Klerk's- ploegleider Frans Overdevest behoren. Juist deze twee rijders schitterden tijdens de veertien de marathon om de KNSB-Cup. Stam (Sprang-Capelle) werd za terdag in Amsterdam winnaar en Van Kempen (Nieuwveen) eindigde als tweede voor Henk Angenent (Alphen aan den Rijn). Zowel op als buiten de ijs baan is Stam soms nogal impul sief. De 26-jarige Brabander uit te vorige week evenals ploegge noot Van Kempen via de pers kritiek op teambaas Overdevest, die volgens het duo niet goed functioneert. Dat Stam kan schaatsen bewees hij op de Jaap Edenbaan. Hij behaalde zijn vierde overwinning van het sei zoen en werd daardoor - ten koste van ploeggenoot Piet Klei ne - de nieuwe lijstaanvoerder van het klassement. Ook Van Kempen liet na de fatale aanva ring met Overdevest eindelijk weer eens wat van zich zien. De rietdekker uit Nieuwveen won de sprint van de jachtgroep van zeven man, die twee ronden achterstand had op solist Stam. „De herrie die in en rondom de ploeg ontstaan is, heeft geen rol gespeeld tijdens de wedstrijd. We zijn allemaal professioneel genoeg om dat niet te laten doorwerken", aldus Van Kem pen. eft<zar WK in chaotisch Baselga hotr cd ijl v?euw, ijzel, een cameraman die hem de weg versper- Italiaanse trucs, kleine Japanners. Op de weg die leid- paar zijn eerste wereldtitel, liep Rintje Ritsma de afge- ten twee dagen in de Noorditaliaanse bergen de meest lemdsoortige omstandigheden en mensen tegen het Hij bleef uiteindelijk met mazzel en vakmanschap al- jen iedereen de baas. elga dl pine govert wisse lan|-verslaggever fyf tij 89ste WK schaatsen kreeg 5P®panks de chaos op de eerste or t zijn verdiende kampioen: n jma. De opvolger van Johann 'dflv Koss is sinds gisteren be- ;.(7Xe de nieuwe ijskoning van 'j ^wereld ook de Friese versie vajli de Verschrikkelijke ;gt^euwman. fneeuw en ijzel, afgewisseld aapr droog weer, maakten op e eerste dag van het wereld- ""gjnpioenschap allround een 1 Rmiskoers. Dat het geen com ité farce werd, dankten de or- 'dshisatoren in Baselga di Piné )0Sh het goede weer van giste- tsti, toen het buitenijs er voor lereen goed bijlag en een eer- 12)je competitie wél mogelijk aa|s. Ritsma, winnaar van de PO en 10.000 meter: „Geluk- kwam alles nog op zijn 00 otjes terecht. Daar had ik za- 1' dag nog een hard hoofd in." 'oor de vierde keer in acht 1111 r kregen de gezamenlijke 1 Bkbedrijven gratis TV-reclame I P lens het wereldkampioen- iap. In een tijd, waarin ge- jUik kan worden gemaakt van 311 erkapte ijshallen, is het zot t schaatsers, zoals vorig jaar Göteborg en nu in Italië, )eten ploeteren door sneeuw regen. Of onder een bran- 0 nde zon, zoals in Alma Ata en Innsbruck (1990). De wisselende en ongelijke istandigheden in de buiten- ht maken van de schaats- mpetitie een loterij, een soort ngo-avond. Wie mazzel heeft, als de Duitser Dittrich zater- g op de vijf kilometer, wint. 10 ie pech heeft met het weer bf nder anderen Zandstra, n( aathof en Störelid) wordt S liten zijn schuld naar achte- w n geworpen. Het heeft weinig maken met sport. Er wordt gesjoemeld met belangen van topsporters, die maanden van voorbereiding de soep in zien draaien. En dat in een tijd, dat de alternatieven - de hallen dus - er zijn. In Hamar, Calgary en elders smachten de directies naar cliënten. Gelukkig kreeg in Alma Ata (Flaim), Innsbruck (Koss), Göte borg (Koss) en Baselga (Ritsma) het recht zijn loop en werd de sterkste nummer één. Al denkt Gerard Kemkers er in het geval van Innbruck nog steeds anders over. En had Ritsma zaterdag het geluk, dat de truc van Ro berto Sighel - later starten en gokken op beter ijs - op de vijf kilometer jammerlijk de mist inging. De discussies na weer een chaotisch titeltoernooi laaiden het afgelopen weekeinde in de Dolomieten hoog op. Moet bui tenijs tijdens grote schaatseve- nementen tot verboden gebied worden verklaard? „Ja", roepen coaches en sporters in koor. „Nee", antwoorden de bestuur ders van de Internationale Schaats Unie (ISU) nog luider. Moet je een WK organiseren op een plaats, waar de mensen welwillend, maar ook amateu ristisch te werk gaan? En waar het weer een onvoorspelbare factor is. „Nee", zeggen de coaches en sporters. „Ja", me nen de bobo's. Momenteel kan er indoor ge reden worden in Heerenveen, Hamar, Berlijn, Peking, Calgary en Milwaukee. Nagano en Salt Lake City komen daar bij. Bo vendien zijn er in Nederland nog enkele semi-overdekte ba nen. De ISU vindt dat aantal te weinig om voortaan alle EK's en 'WK's binnen te houden. ISU- bestuurslid Gerhard Zimmer- mann: „Als je dat gaat doen, wordt schaatsen helemaal een beperkte aangelegenheid voor maar een paar landen." De ISU zou ook kunnen pro beren om de bouw van ijshallen in onderontwikkelde schaatsna- ties te stimuleren. De vraag is dan: wie gaat dat betalen? Het Vikingschip in Hamar kostte 70 miljoen, Heerenveen 30 mil joen. ISU-bestuurslid Jan Dijke- ma: „Het geld is er niet. Vooral de exploitatiekosten zijn amper op te brengen." Dijkema's woorden worden onderschre ven door de problemen in Den Haag, waar De Uithof bijna fail liet is. Dijkema weer: „Hamar draait niet op het schaatsen, maar op afidere evenementen zoals honden- en kattenten toonstellingen. Je kunt bijvoor beeld een bond in Italië of Po len toch niet verplichten om een hal neer te zetten. Waar ha len die mensen het geld in he melsnaam vandaan?" Volgens Dijkema is een WK in Italië van grote promotionele waarde. „De Italiaanse TV zendt een paar uur uit van dit toer nooi. Anders komt schaatsen er toch nooit op televisie." Dat de belangen van de topschaatsers in zo'n geval letterlijk onder sneeuwen, wordt voor lief geno men. Liever een extra Pool, Ita liaan of Fransman erbij als lid van de schaatsfamilie dan een eerlijk toernooi. De Nederland se bondscoach Wopke de Vegt sprak er schande van. „Zo kan het niet langer", foeterde hij. Maar het blijft altijd bij kretolo gie. De Vegt sprak over een in ternationale actie met andere coaches om feller te protesteren tegen het schaatsen op bui tenijs. Het zal blijven bij drei gende teksten. Zo gaat het al ja ren. Elke keer, wanneer een schaatstoernooi op een janboel uitdraait, wordt moord en brand geschreeuwd. Maar na dat de teleurstelling is wegge spoeld gaat iedereen vrolijk ver der. Ook Ritsma. Zaterdag riep hij nog met bravoure, dat een eventuele wereldtitel onder zul ke omstandigheden van weinig waarde is. Gisteren, met de krans om zijn schouders en luisterend naar het Wilhelmus, dacht hij daar toch heel wat ge nuanceerder over. De buit was binnen, het leed geleden. Voor de totaal ontgoochelde Falko Zandstra zit het WK erop. De Fries gleed op de 1500 meter uit over zijn losgeraakte armband. foto a baselga dl pine gpd Hilbert van der Duim viel tijdens het EK schaatsen in 1981 op de Deventer ijsbaan over vogelpoep. Althans, dat beweerde hij destijds. Niemand, die de uitwerpselen had gezien. Haast nog curieuzer was gisteren de manier, waarop Falko Zandstra zichzelf in Italië uitschakelde voor een hoge WK-klas- sering. In Zandstra's geval lag het bewijs keihard op het ijs: een dom stukje plastic. „Het lijkt wel of het niet meer mag." De Nederlandse journalisten luisterden voor het eerst naar een aangeslagen Falko Zand stra. Meestal weet hij teleurstellingen te verbergen achter een masker van grappen. Dat had hij ditmaal afgezet. „Sorry", zei hij, „Maar ik krijg een dip. Ik moet huilen. Geeft niet, hè." De verslaggevers keken verbaasd toe, hoe de anders goedlachse sporter een traantje wegpinkte. „Ik wou, dat ik nu meteen met mijn ouders naar huis kon. Wat heb ik hier nog te zoeken", zei de rij der, die net na zijn val bij het uitrijden zijn huilende moeder moest troosten. Alle rijders krijgen voor hun rit om de rechterbovenarm een witte of rode arm band om. Wit voor de schaatser in de bin nenbaan, rood voor de buitenbaan. De plastic armband, die wordt bevestigd met klitteband, is bedoeld ter herkenning voor de juryleden. Mocht de elektronische tijd waarneming uitvallen, waarna men verder gaat met handgeklokte tijden, of mochten schaatsers dezelfde pakken dragen, dan zijn de gekleurde banden er om de rijders uit el kaar te halen. In zijn 1500-meterrit tegen de Japanner Shirahata leek Zandstra op weg naar de winnende tijd. Op 1100 meter lag hij 15- honderdste van een seconde onder de tus sentijd van Ritsma, die uiteindelijk eerste werd. Na 1250 meter was het echter ge beurd met Zandstra's kansen. De Fries smakte midden op het rechte eind hard te gen het ijs. Oorzaak: de witte armband. Die was tijdens de race naar beneden gezakt. Zandstra: „Dat gebeurt wel meer. Meestal houd ik 'em dan in mijn hand vast of gooi ik hem achterwaarts weg. Dat wilde ik nu 'elga dl piné ïl ecies een jaar na de drievou- ge goldrush van Johann Olav >ss beleefde de Noorse >1, haatssport het afgelopen 2 wekeinde in Italië zijn histo- sch dieptepunt. Op de afslui- nde tien kilometer van het ereldkampioenschap allround eed voor het eerst in de ge- j, hiedenis geen enkele rijder uit f3 Dorwegen mee. !I) 1 Steinar Johansen en Adne indral bleken in Baselga di Pi- P niet in vorm. Stayer Kjell Sto plid had zich normaliter via de vijf kilometer gemakkelijk bij de beste twaalf schaatsers op de 10.000 meter kunnen rijden, ware het niet, dat de Noor op zaterdagmiddag één van de slachtoffers werd van de onge lijke weersomstandigheden. Nadat hij in de sneeuwbuien te- nonder was gegaan, zag Storelid met lede ogen toe, hoe de Oos tenrijkse veteraan Christian Eminger hem later op beter ijs met vier tienden van een secon de uit het eindklassement ver wijderde. Zo kon het gebeuren, dat de kleine delegatie uit het Scan dinavische land er een jaar na de Koss-feesten bedremmeld bijstond in Baselga. Volgens de nieuwe Noorse coach Svein-Ha- vard Sletten is er tijd nodig om een nieuwe ploeg op te bou wen. „Wat hier is gebeurd, is niet leuk. Ik zal worden aange pakt. Maar verwacht nou niet van mij, dat ik meteen een nieuwe Koss heb klaarstaan. We hebben een aantal talentvolle junioren. Geef me vier jaar, dan is er een goede nieuwe lich ting." Volgens Sletten hebben de successen van Koss geleid tot een grote populariteit van het schaatsen in zijn land. Of dat verhaal klopt, is moeilijk na te gaan. Duidelijk waarneembaar was in Italië wel, dat de Noorse media de schaatssport links la ten liggen nu Koss is gestopt en er voorlopig geen nieuwe titels zijn te verwachten. De grote Noorse kranten, die tijdens de Winterspelen van 1994 nog ex tra verslaggevers hadden inge-' zet om elke zucht en elke glim lach van Johann Olav Koss pagi nagroot te kunnen melden, schitterden in Baselga di Piné door afwezigheid. In zijn functie van parttime radioreporter was Koss zelf wel aanwezig in Baselga. Hij was verbaasd over het zwakke pres teren van zijn landgenoten. „Ik ben bang, dat ze het afgelopen jaar te hard hebben getraind. De nieuwe coach heeft er nog een schepje bovenop gegooid. Ze trainen nu harder dan ik in het olympisch jaar. Dat lijkt me te veel van het goede." Volgens Koss is in zijn land sprake van algehele na-olympi- Stam was met tegenzin naar Amsterdam gekomen. De Ne derlands kampioen op kunstijs twijfelde of zijn ploeggenoten Kleine, Kramer en De Vries, die de Klerk's-ploeg ook gaat verla ten, hem nog wel wilden steu nen. Met zijn negatieve uitspra ken had hij Overdevest in een kwaad daglicht gesteld en dat deed bij de meesten pijn. Tij dens de wedstrijd was van een onderlinge rivaliteit in de for matie niets te merken. Na af loop bedankte Stam zelfs zijn ploeggenoten voor hun bewe zen diensten. „Zonder hen had ik niet gewonnen en was ik ze ker geen nieuwe klassements leider geworden." Op het Amsterdamse kunstijs beschikte Stam over onuitputte lijke krachten. Onder barre om standigheden, slagregens en windkracht acht ging hij meteen na het startschot op avontuur. De Marreiros, Van Kempen, Kleine, Pieterse, An genent, Kromkamp en Boon stoppel volgden zijn spoor. De acht vestigden een record. Na tien ronden was het peloton al achterhaald. In de marathon historie was dat nog nooit zo vroeg in een wedstrijd gebeurd. Tegenwoordig komt het ook zelden voor dat een rijder solo een rondewinst pakt. Stam de marreerde na veertig ronden en het peloton kon slechts in stille bewondering toekijken. Halver wege was het karwei geklaard. Stam bleef echter onverzadig baar. In de finale reed hij het peloton op maar liefst drie ron den achterstand. Velzeboer vierde Mare Velzeboer en Dave Ver steeg hebben zich tijdens inter nationale shorttrackwedstrijden in het Italiaanse Bormio in de kijker gereden. De beide leden van de nationale selectie legden samen met Eric Flaim beslag op de vierde plaats in het eindklas- sement. Versteeg werd afgelopen za terdag op de 1500 meter tweede in een nieuw nationaal junio renrecord (2.26,54 minuten) en schaatste gisteren naar de vijfde plaats op de 3000 meter. Velze boer (ijsvereniging Alkemade) werd onder meer vierde op de 1000 meter achter sprintkanon Flaim en derde - direct vóór de Amerikaan - op de 3000 meter. ook doen. Maar dat ding viel naar beneden en kwam precies om de punt van mijn schaats terecht. Onwaarschijnlijk, maar waar. Ik viel dus over mijn eigen armband." Het trieste voor Zandstra was, dat hij be zig was aan zijn beste wedstrijd van dit sei zoen. „Het liep fantastisch." Volgens coach De Vegt was het ijs gisteren uitermate ge schikt voor het type Zandstra. „Echt Falko- ijs." Uiteindelijk werd Zandstra, die voor het laatst als junior in een clubwedstrijdje was gevallen, ook nog het slachtoffer van de slechte omstandigheden op zaterdagmid dag. Normaliter was de Fries bij de eerste zes op de vijf kilometer geëindigd en was hij automatisch geklasseerd voor de tien kilo meter. Doordat hijzelf in de sneeuw moest aanmodderen en 'mindere goden' later in droog weer en op schoon ijs naar snellere tijden reden, werd Zandstra slechts vijftien de. Door zijn val op de 1500 meter werd ook de mogelijkheid, om via het tussenklasse- ment na drie afstanden tot de tien kilome ter te worden toegelaten, afgesneden. sche depressie. „Schaatsen is heel hard achteruit gegaan, maar ook in het skiën en skip- springen lopen de resultaten te rug. Dat zal te maken hebben met het feit, dat bijna iedereen jaren heeft toegeleefd naar de Winterspelen in eigen land. Ik vind de Nederlandse rijders ook minder dan vorig seizoen. Dat is normaal in een winter, die volgt op de Olympische Spelen. Ik had dat zelf in 1993. Na Al- bertville heb ik het een jaar rus tiger aangedaan en me met an dere dingen bezig gehouden. Je kunt niet jaren achter elkaar op de toppen van je tenen lopen." Sprintrecords sneuvelen in Calgary calgary anp Bonnie Blair heeft tijdens de werelbekerwedstrijden sprint in Calgary haar wereldrecord op de 500 meter aange scherpt. De Amerikaanse schaatsenrijdster reed de af stand in 38,69. Het oude re cord stond op 38,99. Susan Auch had in een eerdere rit deze tijd al verbeterd. Ze reed 38,94 en is na Blair de tweede vrouw die de 39-se- condengrens heeft doorbro ken. Gerard van Velde verbeter de het al bijna zeven jaar ou de Nederlands record op de 500 meter. De schaatser reed de afstand in 36,48. Het re cord was sedert de Olympi sche Spelen van 1988 in han den van Jan Ykema. De Fries noteerde op dezelfde baan in Calgary 36,76. „Ik heb einde lijk mijn belangrijkste doel bereikt", zei de Nederlandse sprintkampioen verheugd. Zaterdag bleef Van Velde slechts negen hondersten van een seconde verwijderd van een record. Hij had op de 1000 meter met een tijd van 1.13,10 wel zijn eigen na tionale record geëvenaard. Arnold van der Poel uit Roelofarendsveen verbeterde met een tijd van 37,73 zijn persoonlijk record op de kortste afstand. Sandra Zwolle realiseerde zaterdag de beste Neder landse tijd op de langste sprintafstand. Ze reed de 1000 meter in 1.20,41, goed voor de vijfde plaats. Het ou de record stond sinds de Olympische Spelen vorig jaar in Lillehammer met 1.20,94 op naam van nationaal sprintkampioene Annamarie Thomas. Christine Aaftink baalde gisteren van haar tijd op de 500 meter (40,51). „Ik ging goed van start. Maar in de laatste ronde stortte ik he lemaal in." Over haar 1000 meter (1.21,37 en 1.21,27) was de naar haar vorm zoe kende schaatsster wel te spreken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21