IPORT Veer een bijrol oor Feyenoord Poloërs AZC op de pijnbank )e persvrijheid is er in het geding' 4, W tyl k Vuurwerk voor ijs vorst arco van Basten mag harder gaan trainen N 'Onze voorzitter raakt niet zo gauw in paniek' UDAG 13 FEBRUAR11995 .em spierdijk. 071 -356464. plv.-chef rob onderwater. 071 -356463 Sport: Arbiter schuldige vechtpartij )nd rob van der zanden i van voorpagina de dienders arriveerden rust al min of meer te- ;eerd op sportpark Over- oorzitter Sezer van GOL- en de fotograaf werden nomen naar het bureau, is de politie heeft nie- aangifte gedaan van be- ig of mishandeling. De n hebben wel afspraken akt over de negatieven van o's. GOL-sport wilde de leking hebben over de ne- in om te voorkomen dat e publiciteit komen, ar we hebben duidelijk ikt dat hier de persvrij- het geding is en dat we |-^el kunnen uitmaken wat nee doen," aldus Piet van loren, redacteur van Buij- rs. „Sezer begreep later rel dat de fotograaf ge- zijn werk deed. Uiteinde- bben we besloten om de van de rellen niet te pu in. Nu lijkt het alsof we Ijken, maar we vinden dat i' ts toevoegen aan het ver- I at we straks publiceren." er Vooren zegt dat Sezer /erteld 'niet te kunnen in- voor de gevolgen' als er in de huis-aan-huis-bla- imen. |luurder Sezer vindt dat [lende van gistermiddag is Hrzaakt door arbiter Peters, mochten van hem die rijd niet winnen. Hij heeft ooit problemen gehad met Tur ken die speelden voor w Leiden en wilde ons nu even terugpak ken. Hij wilde wraak op de Turkse gemeenschap." Peters: „Dit is een belachelijke aantij ging. Ik ben destijds ooit ge schopt door een speler van Lei den en dat is een rechtszaak ge worden, maar daar heeft deze wedstrijd niets mee te maken. Ik vind dat GOL Sport verkeerd bezig is. Qua mentaliteit zit het verkeerd. Het is wat mij betreft een goede zaak dat andere cul turen via de sport integreren in onze samenleving, maar dan moeten ze zich op het veld wel gewoon aan de regels houden. Deze vereniging hoort niet thuis in de voetbalcompetitie, ik pleit ervoor dat deze club eruit wordt genomen. De KNVB moet nu eindelijk eens iets onderne men." Trainer Johan Abspoel van GOL Sport: „Dat is helaas de opzet van Peters. Hij heeft de boel laten escaleren. Ik hoop dat de KNVB verder kijkt en ons een kans geeft. Er is niks mis met de mentaliteit van deze jongens, ik maak hele lieve din gen mee. We werken hard aan het accepteren van beslissingen in het veld, maar je kunt als scheidsrechter ook te ver gaan. Ik vind het verschrikkelijk dat GOL Sport nu weer op deze ma nier in de pers moet komen. Volgend jaar wil ik gewoon ver der met deze jongens." baselga di piné Het oorverdovende vuurwerk waarmee het toernooi in Baselga di Piné werd afgelsoten, was tekenend voor de kracht waarmee Ritsma regeerde. Zijn optreden op de tien kilometer was van hoog gehalte, de 14.09,89 een bekroning op twee totaal afzon derlijke dagen. Wat op zaterdag nog allemaal misging, lukte 'de Lemster beer' gisteren wonderwelfoto anp Pescara te sterk voor Alpheuse ploeg: 18-9 van Basten heeft de hoop op een ie in het profvoetbal nog niet opgege- )e Utrechter is gisteren in Antwerpen uw door dokter Martens onderzocht e rechter enkel. „Het gaat nog steeds lede kant op", sprak de spits van AC na afloop verheugd. „En zolang er tering zichtbaar is, ben ik optimis- Basten onderging op 11 juni van voor de vierde keer een operatie aan ichter enkel. De Belgische professor ins bracht metalen steundelen aan die jir moesten zorgen dat zich nieuw kraakbeen zou vormen. Het was de laatste poging het fenomeen weer terug op het veld te krijgen. De angst en onzekerheid over het lot van 'San Marco' was groot. Velen hadden de 58- voudig international al gedegradeerd tot oud-international. Het onderzoek en de fo to's van zondag wezen echter uit dat de kans op een terugkeer nog aanwezig is. „Het is nog te vroeg voor harde uitspra ken. Maar we mogen optimistisch zijn", vertelde Christel de Rijke, woordvoerder van Martens. „Marco moet zich over zes weken weer bij de professor melden. Maar dat hij intensiever mag gaan trainen, zegt misschien al genoeg over de vooruitgang. Marco heeft de opdracht meegekregen in dividueel hard aan de spierkracht in zijn benen te gaan werken." Van Basten bezocht zondagavond Ajax - Feyenoord. De spits, die in 58 interlands 24 keer scoorde, verklaarde nog niet te kunnen rennen. „Het gaat beter, maar niet genoeg om te kunnen hardlopen. We gaan gewoon door met het revalidatie-programma. Voel ik me goed, dan kan ik meer doen. Ik zie nog perspectief. De dokter ook. Ik heb er wel vertrouwen in. Ik wil hoe dan ook fit worden. Kan ik dan weer op het hoogste ni veau voetballen, dan is dat mooi meegeno men. Over zes weken bekijken we de zaak opnieuw." pescara rob onderwater Trainer Fred Kranstauber was door die dekselse scheidsrech ters allang weggestuurd en keek op de tribune van het zwembad Le Naiadi machteloos toe. Teammanager Andre' de Jeu gooide er nog eens een vloek te genaan in de richting van de zelfde spelleiders. Het was een uiting van frustratie en teleur stelling. De waterpoloërs van AZC werden door het ontketen de Pescara op de pijnbank ge legd en de Italianen toonden geen enkel mededogen. De cij fers logen er niet om: 18-9. Het betekende een roemloze uit schakeling in de kwartfinale voor de Europa Cup voor beker winnaars. Dat was even slikken. De wet ten van het internationale polo zijn keihard. Pescara had de messen zaterdagavond mes scherp geslepen en Hans Ver- kerk/AZC had daar niet van te rug. Natuurlijk was de Alphense kritiek naderhand terecht dat de arbitrage had gefaald. De Hon gaarse LEN-gedelegeerde Fe- renc had de Kroaat Luko tijdens de wedstrijd op de vingers ge tikt omdat hij te vaak in het voordeel van de Italianen had gefloten. Geflatteerd Coach Kranstauber was even wel reëel genoeg om te erken nen dat de fout niet alleen bij de leiding lag. AZC speelde al met al zo slecht nog niet (de cijfers waren geflatteerd, dat wel), maar tegen het geweld van Pes cara was simpelweg niets te be ginnen. In alle opzichten troef den de dikbetaEÜde profs hun Nederlandse opponent af. Het verschil was in alle gele dingen te groot. Op zaterdag middag waren de AZC-bestuur- ders Kees Jochemsen en Oeds Gesman te gast geweest bij de president van Pescara, Pilota, voor de gebruikelijke technical meeting met officials en scheidsrechters. Pilota is een van de presidenten van Benet ton, het kledingmerk dat vooral actief is in de autoracerij. Pilota is een persoonlijke vriend van wereldkampioen Michael Schumacher, is vanzelfsprekend steenrijk en woont in een onbe scheiden optrekje met vier tuin mannen even buiten Pescara. Jochemsen en Gesman waren volledig bevangen door de pracht en praal. Gresman, alge meen voorzitter van AZC en ei genaar van een bedrijf in bouw- glas, tot Jochemsen: „Jij hebt bij AZC een verkeerde voorzitter. Ik ben maa,r een arme jongen ver geleken bij die meneer." Pilota heeft dus een aantal li res te besteden voor zijn speel tje Pescara en de club kan daar door een vooraanstaande rol spelen in de Italiaanse competi tie en Europa Cup. In de Span jaard Manuel Estiarte bezit Pes cara een van de beste poloërs van de wereld en de ploeg telt vijf internationals. Salarissen van een ton zijn de gewoonste zaak, terwijl AZC moet sappelen om spelers een onkostenver goeding 'aan te bieden'. Het waren deze feiten die gister avond de doorslag gaven. Catastrofaal AZC wilde wel, maar ontbeerde ervaring en kwaliteit om oppo sitie van importantie te bieden. De formatie van Fred Kranstau ber maakte de doelpunten niet die gemaakt hadden moeten worden en maakte fouten die catastrofaal waren. En de erger nis over de arbitrage speelde een te nadrukkelijke rol. In het vierde part waren de AZC'ers volledig uit het lood geslagen door de warrige, in Alphense ogen partijdige arbitrage. Halverwege de wedstrijd wist Fred Kranstauber het al zeker. Deze wedstrijd kon AZC nooit winnen. Of de Griek Panagoitis en de Kroaat Luko zijn 'inge pakt' door Pescara-president Pi lota werd niet duidelijk, in elk geval konden de leidsmannen de schijn van partijdigheid niet wegnemen. De Italianen, na de 7-7 in Katwijk onder prestatie- druk gezet door de Grote Baas, haalden het hele arsenaal trucs x wint in Olympisch Stadion makkelijk met 4-1 erdam ype minkema is Ajax. Als er prijzen worden verdeeld op de voet- »ala's, als er slipjes tussen de fanmail zitten, als er een ïwe onderbroeken-lijn wordt gelanceerd, als er came- draaien; allemaal Ajax. Alsof er buiten Amsterdam s meer is. Alles is Ajax, maar Ajax is nog niet alles. Er ok nog een beetje Feyenoord. Al was dat in Klassieker timer 127 wel weer een héél klein beetje (4-1). voor het doel was bijna hetzelf de. Twee kansen, één doelpunt. Frank de Boer had al twee keer .veel te laag in de muur geknald. Zijn derde poging was aanzien lijk hoger. Via het lichaam van Van Gobbel draaide de bal do delijk in de kruising (2-1). De knal van Rob Witschge was ei genlijk veel mooier. De bal kwam net zo hard weer terug na de paal. Klassieker werd vorig sei- eindelijk nieuw leven in- azen. Feyenoord won zelfs, 2-1 in De Kuip, en hield in het Olympisch Stadion - heel veel kunst- en vlieg- - op 2-2. Het zou een be- cunnen zijn van een mooie De Supercup, 3-0 aan het n van dit seizoen, was al indicatie. Gisteravond hiel- Rotterdammers het lan- vol. Eén helft zelfs. Maar na pauze liep het verschil wel snel en gemakkelijk op. Tot doelpunten. En tot maar it acht verliespunten in een npetitie die nauwelijks nog nnend is. nderspeech ee vrije trappen en een don- speech waren het keerpunt de wedstrijd. Louis van Gaal ie meer beweging in de voor- lijn bij Ajax, zonder Ronald Boer en Jari Litmanen. De hnisch directeur gaf zelf de riet door Clarence Seedorf, ien door zijn rugnummer de vanger van de groté Rijkaard, het middenveld te sturen, vrije schoppen kwamen vlak elkaar. Eén voor Ajax, één ir Feyenoord. Zelfs de plaats Toen het tempo nog laag was, deed Feyenoord nog best mee. Dat was in de fase dat Ajax wachtte op beweging in de voorste lijn. Feyenoord wachtte ook. Op Ajax, op de foutjes die het samenraapsel ongetwijfeld zou maken. In de 27-ste minuut kwam er een. Larsson was het dichtst bij het doel slagvaardi ger en slimmer dan Blind (0-1). Zou de Klassieker dan toch weer....? Van Hanegem: „Maar zelfs bij 4-0 had ik nog niet rus tig op de bank gezeten. Want je weet het maar nooit met Feye noord." En Van Gaal: „Er was nog een uur te voetballen. En we stonden vorig jaar met 2-0 achter." Het echte antwoord kwam snel en van de voeten van de beste man van het zware veld: Finidi George. De één twee was met Frank de Boer, de uithaal in de uiterste hoek. De periode van rust werd nog een druk kwartiertje voor Van Gaal. Van Hanegem hoefde zijn mond nauwelijks open te doen. Complimentjes Klassieker nummer 127 was ook verbroedering van de twee te genpolen. Er werden over en weer complimentjes uitgedeeld. Van Gaal: „Het is altijd moeilijk spelen tegen een ploeg die de ruimte zo klein houdt. En dat kunnen ze heel goed." Van Hanegem op zijn beurt: „Tja, toen die tweede goal kwam, wist je eigenlijk wel wat er ge beuren zou. Wij moesten ko men en dat speelden ze ver schrikkelijk knap uit." Van Gaal wist daarna niets positiefs meer te verzinnen over Feyenoord. Want alles was Ajax. George zag Van Vossen genie ten van ongekend veel vrijheid. De Goeij stormde zijn doel uit op weg naar een onbekende be stemming. De lob was mooi (3- 1). Drie minuten verder kwam Kluivert aan de bal, was de be slissende actie weer van Finidi George en mocht aanvoerder Blind een van zijn weinige doel punten maken. Van Gaal haalde iets meer dan tien minuten voor het ein de Van Vossen en Kluivert naar de kant. Aan de lijn stonden Nordin Wooter (19) en Kiki Musampa (18), een debutant. Ze deden nog hele leuke din gen. Inderdaad, alles is Ajax. Maar daarvoor zal het altijd Feyenoord en de rest van Ne derland nodig hebben. ^fi?KWSR-Q^, Bobby Brebde. tevoorschijn en ze mochten zich uiüeven. AZC was geïmpo neerd, hoopte op de helpende hand van de arbitrage. Midden in het derde part probeerden Bobby Brebde, Gijsbert van der Leden, John Jansen en Remco Pielstroom, de routiniers, de opgelopen schade (het stond 12-8) te repareren. Ze begonnen ook met het betere hak en sloopwerk, maar het bolwerk Pescara stortte niet in elkaar. Daarbij maakte AZC het zichzelf bijzonder moeilijk door slordig met de kansen om te springen. Uit acht man meer situaties werd twee keer gescoord. Inter nationaal gezien speel je met zo'n belabberd gemiddelde een verloren wedstrijd. Extra zetje Fred Kranstauber was inmid dels door arbiter Luko naar de tribunes verwezen. Hij had zich weer eens kwaad gemaakt over een beslissing. Het was geen to neelspel van de Voorburger om zijn ploeg een extra zetje te ge ven, om de wedstrijd een ande re wending te geven. Maar mis schien was het onbewust een demonstratie van onmacht. Kranstauber hield zich nader hand groot door te zeggen dat zijn ploeg het 'drie periodes goed had gedaan'. „We waren heus niet veel minder als in Kat wijk, maar de wedstrijd was zo veel anders." FOTI ARCHIEF legde de tekortkomingen van de AZC op het bordje van Kranstauber. „Het is een jonge ploeg, vol in ontwikkeling. Van daag heb ik gezien dat sommige gasten verkeerde beslissingen nemen. Als coach kun je alleen maar hopen dat ze volgende keer die fout niet maken, dat ze lering hebben getrokken uit de zewedstrijd." Kranstauber, bezig aan zijn tweede jaar, is nog lang niet klaar met AZC. Internationale wedstrijden vindt de coach noodzakelijk om het talent te kunnen ontplooien. Het vizier is daarom gericht op een lands kampioenschap of de beker. De vooruitzichten zijn goed, er zit rek in de poloformatie, maar zou na dit seizoen een pro bleem kunnen ontstaan. De kans is aanwezig dat de routi niers Remco Pielstroom en John Jansen ermee stoppen. Vooral Pielstroom is nog van grote waarde voor de Alphense ploeg. Kranstauber: „Ik weet ook wel dat die gasten aan het eind van hun carriere zitten. Mochten ze stoppen, dan moeten anderen de verantwoordelijkheid ne men." Pescara - AZC 18-9 (4-3, 8-5, 13-8, 18- 9) Topscorers Pescara: AlessandroCalca- terra 5, Fransesco Mammarella 3, Esti arte 3. d'Altrui 3, Pomolio, Roberto Calcaterra, Enrico Mammarella, Bez- malinovic. AZC: Stoffels 3, Van der Leden 3, Pielstroom 2. Brebde, Zuidweg, Scheidsrechters: Panagiotis (Gri), Luko (Croa). Toeschouwers: 1500. Feyenoorders niet bang voor onrust e is blij met zijn gelijkmaker tegen Feyenoord. amsterdam gpd marcel van der kraan De ambities van Feyenoord en Ajax zijn nog altijd even groot. Alleen kwam gisteravond voor de zoveelste keer aan het licht dat de stormachtige ontwikke ling die Ajax doormaakt, niet is bij te benen door de Rotterdam mers. Aanvoerder Danny Blind kraait dat zijn elftal straks flui tend de kwartfinales van de Champions League ingaat en de landstitel al min of meer op zak heeft als overmorgen ook nog even Roda JC aan de kant wordt gezet. Ed de Goeij en de zijnen daarentegen beginnen steeds meer te wennen aan het idee dat zij straks Intertoto moeten spelen om Europees voetbal veilig te stellen. Blind zei het na de ruime ze ge op de eeuwige rivaal een za lige gedachte te vinden dat Ajax straks geen druk meer Op de ke tel heeft staan, als het aan de roerige Europa Cup-maand maart begint. „Als je in de com petitie nog moet knokken om de landstitel, wordt het heel zwaar. Nu is er veel minder druk. Dat is al een stuk lekker der voetballen in de Champions League. We hebben nu behoor lijk afstand genomen van de be langrijkste clubs, Feyenoord en PSV. Als het tegen Roda JC goed afloopt, zitten we voorlopig goed. Die conclusie mag je best trekken," aldus Blind, die met een afstandschot de laatste goal tegen Feyenoord voor zijn reke ning nam. Bij Feyenoord was een nieuw landskampioenschap al tijden geen onderwerp van discussie meer. Het enige waar de Rotter dammers zich nu nog om kun nen bekommeren is of zij über haupt in staat zullen zijn om dit seizoen nog een prijs in de wacht te slepen. Over precies drieënhalve week wacht in het Olympisch stadion opnieuw de confrontatie met Ajax in het KNVB-bekertoernooi. De Feyenoord-spelers willen er eigenlijk nog niet aan den ken. Peter Bosz: „Je moet ge woon reëel blijven. Ook voor deze wedstrijd was bij ons nie mand in de groep bezig met het kampioenschap. In andere ja ren had Ajax in maart nog wel eens forse inzinking. Maar ik vind dat de ploeg de laatste sei zoenen mentaal enorm vooruit is gegaan. Het zou mij daarom verbazen als dat dit jaar op nieuw het geval is. Bovendien is die inzinking ook niet te ver wachten, als je ziet hoe Ajax dit seizoen speelt." Feyenoord kon het de rege rend kampioen in de eerste helft moeilijk maken. Het was volgens Bosz de enige manier waarop Ajax moet worden be streden. „Met veel mensen kort op elkaar spelen en weinig ruimte weggeven. De eerste helft was van onze kant echt heel goed. We gaven nauwelijks kansen weg." In het Amsterdamse kamp wekte de speelwijze van Feye noord enige frustratie op. Peter van Vossen en Mare Overmars leken voor veel dreiging te zor gen, maar hun acties leverden nauwelijks rendement op. Klui vert en Van den Brom lagen in die periode ook aardig aan ban den bij het duo Bosz/Fraser. Danny Blind: „Qua organisatie is Feyenoord nog steeds een van de beste en moeilijkste ploegen om tegen te voetballen. Dat Öinkt raar na zo'n overwin ning, maar in de eerste helft bleek dat toch weer. Bovendien weten wij ook wel dat Ajax- Feyenoord altijd door rare mo menten wordt beslist. Dat was dit keer niet anders."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13