Lelijk wordt mooi bij Fabre Cultuur&Kunst Fabre-potpourri bij het Nationale Ballet Fuchs bepli stedelijke samenwerk Levensgrote zoutpilaren Nicolas Dings ■HH Hans van Lint wint Droompo 'De Smaakmakers' smaken naar nik Vlakke uitvoering Residentie-Orkej MAANDAG 13 FEBRUARI 1995 CHEF ANNEMIEK RUYGROK, 071 -356471PLV.-CHEF JAN RIJSDAM.Ö dans recensie martin bukerk Het Nationale Ballet met 'Quando la terra si remette in movimento'. Choreografie Jan Fabre. Muziek van Eugeniusz Knapik, uitgevoerd door het Nederlands Balletor kest. Gezien 10/2, Muziektheater, Am sterdam (première). Herhalingen: 13, 15, 16, 17, 24 febr. en 1 maart weer in Mu ziektheater, 7 mrt Den Haag (Dansthea ter), 9 mrt Rotterdam (Schouwburg). Terwijl acteur Marc Vanrunxt in ondergoed op de grond ligt en langzaam als een herboren ba by spartelt dooft het licht over het landschap dat Fabre creëer de. „Boeoeh" klinkt het hart grondig uit een drietal kelen en verlekkerd maak ik me op voor het tumult dat ongetwijfeld zal losbarsten over deze voorstel ling van Het Nationale Ballet. Maar omdat Jan Fabre zelf niet op het toneel komt blijft het tu mult uit en is er applaus voor de dansers, voor wier uitvoering men immers niets dan lof kan hebben. De meningen over het werk van Jan Fabre zijn verdeeld, va riërend van kleren-van-de-kei- zer-humbug en je reinste exer citie tot geniaal, hypnotiserend en diep-indringend. Inhakend op de Fabre-hype wilde Het Na tionale Ballet natuurlijk ook wel een dansstuk van de illustere Vlaamse kunstenaar, en kreeg precies wat het zich had voor gesteld: een potpourri van de beeldende, theatrale en dansan te elementen die Fabre en de zijnen (choreografisch vooral de laatsten) hebben ontwikkeld en waar altijd veel volk op afkomt. 'Quando la terra si remette in movimento' heet dit ballet. 'Quando La terra...' bestaat uit vijf qua vormgeving sterk uiteenlopende delen. In het eer ste grijze deel, dat overigens choreografisch het meest inte ressant is, lijkt de avond te za- men met een aardbeving te val len over een menselijk land schap, gekleed in overhemd en wit ondergoed. Opvallend is de bijna ouderwetse pantomime waarmee men vertwijfeld kron kelt en onheil afweert. Daartus sendoor bevinden zich veel van de immer fascinerende en mee slepende fragmenten van schools klassiek balletmateriaal, met militaire precisie en con centratie uitgevoerd, op lekkere nummers van Ian Dury's beste elpee 'New Boots and Panties'. Fabre maakte furore met dit danswerk - je zou het inderdaad exerceren kunnen noemen - maar het blijft machtig mooi. Een tweede deel heeft een ach terdoek in Fabres handelsmerk bic-blauw en toont soliste Vale rie Valentine als Helena Trou- bleyn in een kwartier lange solo waarin zij volgens het program maboek zowel duivel als fee wil zijn. In deze solo is het meest pijnlijk Fabres onmacht te zien als het gaat om choregrafie als bewegingskunst. Theatraal zijn er in de grillige wendingen van energie en sfeer (dankzij de mu ziek) alle aanzetten tot iets wonderschoons. Maar de bewe ging doet in zijn platte mime- righeid ofwel de tijden van Sta- luse Pera herleven (qua duivel), of zoekt het in flauwe herhalin gen van schoolse balleterigheid (qua fee). Een deel waarin de dansers in harnassen zijn gekleed mar keert de overgang naar een zwart deel. Temidden van git zwarte kraalgordijnen bereikt de hypergeorganiseerde hek senketel van theater en dans zijn hoogtepunt, met fascine rende plotse bevriezingen in een tableau vivant. Hoewel niet met die bedoeling gecast, kon ik mijn ogen hier niet afhouden van danseres Saskia Krol. Als een dolgedraaide danser zapte zij op de plaats in razend tempo van zwaantje naar house, naar jazz, naar gebarentaal, alles even exact in een flits neergezet. Fantastisch. Na een herhaling van het blauwe deel gloort de morgen over de apocalyps in een finale vol kleur. De trage opkomst van de groep is boeiend en wordt la ter vooral aantrekkelijk door het danswerk en de sprongcombi- naties van de mannen in strak symmetrische formatiepatro- Première soloconcert Paul McCartney londen Een klassiek soloconcert voor piano van Paul McCart ney zal volgende maand op een luxe diner met prins Charles als gastheer, in première gaan. Het diner is bedoeld om geld in te zamelen voor The Royal College of Music, waarvan prins Charles de president is. De kosten voor de gasten bedragen 250 pond, ongeveer 650 gulden, per persoon. McCartney vertolkt het stuk, getiteld 'A Leaf, niet zelf. De Russische Anya Alexeyev, een oud student van The Royal College, speelt het. 'Prince' onverwacht naar Nederland den bosch 'The Artiste Formerly Known As Prince'. Met deze idiote naam wenst de Amerikaanse zanger Prince tegenwoordig aangesproken te worden, nadat hij ook al een tijdje met een on uitspreekbaar symbool als naam door het leven ging. Hij komt onverwacht en ook al heel op korte termijn voor een concert naar Nederland. Onverwacht omdat hij had aangekondigd zijn Europese optredens de komende tijd te beperken tot Engeland en Ierland. Op 25 maart treedt hij op in de Brabanthallen in Den Bosch. Kaarten zijn vanaf 18 februari te koop. 'Elvis' voor één avond in Palladium londen Een Britse fan van Elvis Presley huurde voor 40.000 gul den de Londense concertzaal Palladium af en was gisteren voor één avond een ster. Hij schitterde in zijn eigen show met liedjes ter ere van zijn idool, die op 8 januari 60 jaar zou zijn geworden. Brian Lee, die zich uitdost als de King maar nooit eerder in het openbaar had gezongen, kocht de avond uit van het Palladium, een van de bekendste zalen van Londen, om zijn droom werke lijkheid te zien worden. Enkele uren voor het 'unieke' concert, was Lee erin geslaagd rond 600 plaatsen te verkopen aan vrien den, bekenden en andere belangstellenden. Exposities in Vlissingen en Amsterdam, ballet in Muziektheater rotterdam gpd Jan Fabre is een nacht mens. Zijn expositie die onlangs in De Vleeshal in Middelburg werd geopend, is door de Belgische beel dende kunstenaar en thea termaker 's nachts inge richt. Fabre leeft 's nachts, net als de uilen, vleermui zen en insecten die een be langrijke rol spelen in zijn werk. Fabre is gefascineerd door wat hij noemt de ob sceniteit en de obscuriteit van de nacht. „De nacht waarin alles mogelijk is", zei hij ooit tegen directeur Jan Hoet van het Museum van Hedendaagse Kunst in Gent. „De nacht waarin je in aanraking kan komen met dat deel van je per soonlijkheid waar je steeds naar op zoek bent. En dat je door wilskracht tenslotte kan bereiken." amsterdam ernstjan roozendaal Het citaat is te vinden in 'Ge sprekken met Jan Fabre', een boek dat bestaat uit twee lange interviews die Jan Hoet en Hugo de Greef, directeur van het Kaaitheater in Brussel, de kunstenaar in december 1992 en januari 1993 afnamen. Tege lijk met de opening van de ten toonstelling in De Vleeshal werd een gewijzigde herdruk van de ze bundel gepresenteerd waarin Fabre zijn visie verwoordt op ei gen werk, leven en ontwilcke- ling. Een logische uitgave, want wie de uitspraken van Fabre in verband brengt met zijn nieuw ste werk merkt dat ze onver minderd actueel zijn. Op ver schillende bladzijden lijkt de kunstenaar niet alleen een toe lichting te geven op het werk dat hij vóór 1993 het licht deed zien, maar ook op zijn expositie in De Vleeshal, op zijn tentoon stelling 'De lijmstokman' in het Stedelijk Museum in Amster dam èn op de balletvoorstelling 'Quando la terra si rimette in movimento' die vrijdag in het Engelen van Jan Fabre, gemaakt van Amsterdamse Muziektheater in première ging. Drie op zichzelf staande eve nementen die elkaar op cruciale punten raken. Zo bouwt de Bel gische kunstenaar vanaf 1978 aan een hecht samenhangend oeuvre van beeldende kunst, theater, ballet en opera. Vleesklomp De expositie in De Vleeshal is een van de drie hoofdstukken die Fabre deze maand toevoegt aan zijn magnum opus. Ze toont vier nieuwe sculpturen. Een ervan is speciaal gemaakt met het oog op de vroegere functie van de Middelburgse ex positieruimte: het is een rode vleesklomp aan een haak. De overige drie zijn zo opgesteld dat zij een relatie aangaan met de drie stenen sculpturen die hun vaste plaats hebben ach terin De Vleeshal. Het gaat om Volmaakt samenspel Jordans en Van Doeselaar Mozart, hij maakt dan ook geen series symfonie- en meer. Tegenover de 108 symfonieën van Haydn staan er 9 van Beethoven, die stuk voor stuk sterk individuele trekken hebben. Het dwe pende adagio klinkt bijkans mooier dan het or kestrale origineel. In het allegro vivace accentu eren Jordans en Van Doeselaar vooral de pittige ritmiek en in het laatste 'Allegro ma non troppo' komt het hele 'orkest' in al zijn symfonische vol heid op je af. Het hoogtepunt was voor het laatst bewaard: de bewerkte meeslepende sonate voor viool en piano in A van César Franck, gecomponeerd (1806) in de laatste, meest creatieve fase van zijn leven. Franck was een romanticus en net als Bruckner een groot Wagnervereerder. Toch wordt zijn werk nooit bedwelmend of bombastisch. Deze sonate is één en al klare extase, overpeinzing èn onstui migheid. Jordans en van Doeselaar doen de in tense klank van de viool vergeten, zelfs als je het stuk in zijn oorspronkelijke vorm kunt dromen. Alfred Cortot, de bewerker, heeft helemaal naar de piano toe geschreven en Jordans en van Doe selaar vertolken deze schitterende sonate alsof Franck de quatre mains zelf zo bedacht en opge schreven heeft: zonder reserves, natuurlijk en vol geestdrift. recensie lidy van der spek K&O Koffieconcert pianisten Wyneke Jordans en Leo van Doe selaar. Gehoord: 12/2 februari, Raadhuis 'de Paauw', Wassenaar. Speelden zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal twee pianisten op twee Bösendorfers het dubbel- pianoconcert in Es van Mozart, ieder met hun ei gen bijna haaks op elkaar staande interpretatie en toucher, in Wassenaar speelden Wyneke Jordans en Leo van Doeselaar op één Bösendorfer als een volmaakte tweeëenheid. Overigens was het eerste werk wat Jordans en van Doeselaar ten gehore brachten de Symfonie nr 4 in Bes van Ludwig van Beethoven (1806), ook een orkestwerk dus maar in 1817 voor piano a quatre mains bewerkt door de onverdiend obscu re musicus William Watts. Zelfs van Doeselaar kende Watts alleen uit dit werk en beval hem, bó ven Czerny die deze symfonie ook bewerkt heeft, zeer in onze aandacht aan. Al heel snel raak je in de ban van hun kleurrijke samenspel; tot in de kleinste details is de timing perfect en geraffineerd, en de kleine dosis functio neel theater doet prettig en vanzelfsprekend aan. Beethoven is de componist die niet meer op bestelling of commando schrijft zoals Haydn en deventer martin lacet Zout is een wonderlijk middel. In menige cultuur wordt het aanbeden. De antieke mens be schouwde het mineraal als vriend voor zijn maaltijd en als vijand voor zijn landbouwgron den. De oude Mesopotamiër richtte zich in zijn gebeden tot de persoon Zout, een schepsel met genezende en heilbrengen de krachten. De Aboriginals in Australië gebruiken onder meer zoutkristallen om de Regen boogslang aan te roepen. Voor Gandhi in zijn oproep tot mas saal lijdelijk verzet was onder meer het zout doel en middel om het Engelse gezag in India te doorbreken. En Lots vrouw werd het fataal. Zij zag om en werd een zoutpilaar. Het zout is onmisbaar voor het leven èn heeft daardoor overal en te allen tijde een culti sche betekenis gekregen. Voor de Amsterdamse kunstenaar Nicolas Dings (1953), steevast zoekend naar oude symbolen en metaforen, reden genoeg het zout als materie in zijn kunst te gaan gebruiken. Hij zag de stati ge ronde pijlers in de Deventer Bergkerk, associeerde die met zoutpilaren en kwam zo op de geschiedenis van Lot en de zij- Het publiek kan door een haag van zouten beelden lopen in de Deventer Bergkerk. nen uit het Oude Testament. In het middenschip heeft hij twin tig levensgrote vrouwenbeelden geïnstalleerd, gemaakt van zout. Titel van deze gigantische in stallatie is 'Lot's Wives'. Geplaatst op sokkels van wit- gespoten olievaten vormen de ze zoutfiguren een haag waar de bezoekers doorheen kunnen lo pen. Met zijn project wil Dings niet zozeer het bijbelse verhaal van Lot maar het begrip zuiver heid in beeld brengen. Zo'n 2000 kilo zout is in dit project verwerkt. De beelden zijn in wezen identiek aan el kaar, komen althans uit dezelf de mal maar zijn alle met de hand afgewerkt. Als bewape ning dient een polyester model, foto anp met daarin en als huid het zout. De tentoonstelling 'Lot's Wi ves' duurt tot en met 5 maart. De Bergkerk in Deventer is ge opend dinsdag tot en met vrij dag van II tot 17 uur; zaterdag en zondag van 13 tot 17 uur. opgezette Aziatische juweelkevers. drie groene engelgedaanten, ge plaatst tegen een hoge witte wand. Opmerkelijk is het materiaal waaruit Fabre zijn sculpturen heeft vervaardigd. Ze zijn ge maakt van felgekleurde, opge zette Aziatische juweelkevers. Van een afstandje glanst hun smaragdgroene en bordeauxro de huid geheimzinnig en verlei delijk, van dichtbij geven ze plotseling een angstaanjagend gekrioel van insecten te zien. Zo verandert de oppervlakkige, harmonieuze schoonheid van het ene op het andere moment in chaos en dood. Of: het lelijke wordt mooi en het afgrijzen wordt verleiding. In zijn theatervoorstellingen beweegt een formatie dansers zich als een voortkruipend in sect over het podium, slaan ac teurs denkbeeldige insecten van hun schouders, verzamelen de hoofdrolspelers insecten of zijn figuranten gehuld in hamassen die doen denken aan de schil den van kevers en torren. Fabres nieuwste ballet sluit nauw aan bij eerdere theater voorstellingen. De titel (Wan neer de aarde weer in beweging komt) is de eerste regel uit zijn eerste opera 'Das Glas im Kopf wird vom Glas' uit 1990. Sinds 1985 werkt Fabre aan zijn cy clus 'The minds of Helena Troubleyn'. Tot dusver maakte hij twee opera's over de mythi sche figuur Helena Troubleyn, de derde en laatste wordt later dit jaar opgevoerd. De choreo grafieën voor de opera's werkte Fabre uit in dansvoorstellingen, waarvan 'Quando la terra si ri mette in movimento' het sluit stuk is. Lijmstokdrager Dat daarin opnieuw insecten een rol spelen, blijkt alleen al uit het feit dat er een lijmstokdra ger in het stuk voorkomt. De man met de lijmstok vangt vo gels, maar tegelijkertijd trekt hij zwermen muggen en insecten aan. De uitdrukking 'met de lijmstok' betekent zoveel als 'zich laten verschalken'. En hoe heet Fabres. tentoonstelling in het Stedelijk Museum Jawel: 'De lijmstokman'. Exposities: Vier nieuwe sculpturen van Jan Fabre, in De Vleeshal in Middelburg t/m 26 februari. De lijmstokman van Jan Fabre in Stedelijk Mu seum in Amsterdam t/m 12 maart. De voorstelling Quando la terra si rimette in movimen to, die Jan Fabre maakte voor het Nationale Ballet, is t/m 1 maart te zien in het Amster damse Muziektheater en daar na in Den Haag, Rotterdam, Antwerpen en Brussel. „De drie grote steden meer samenwerken op bied. De rijksoverheid links en rechts wordei seerd. We hebben prachtige collecties enorme kennis. Met bundeling bewijzen we bliek en de kunst ei dienst en kunnen we z< de grond krijgen die oo nationaal van groot zijn." Dat verklaarde Rudi directeur van het Stedel seum in Amsterdam, na de opzienbarende van de succesvolle Breiüi toonstelling vanuit zijn um naar de Rotterdamse hal. Fuchs opende gister de tentoonstelling, die met 23 april duurt. De komst van Breitn Rotterdam ziet hij als eei stap: „In de Verenigde zijn ze al jaren bezig zo' reizende succestentoon te organiseren met de gi van de abstracte kunst derwerp. Als je uitgaat prachtige Kandinsky-coll Rotterdam, de Mondria lectie in Den Haag en IV wn in het Stedelijk, dan kunde zo'n expositie in veertiei in elkaar zetten. Je hoeft wachten tot er proefs» zijn gemaakt". itin Literaire prijs voor Arthur J, numegen gpd De in Amsterdam woneip i thur Japin heeft de Lere Prijs Gelderland 1995 nen. Japin kreeg de prijs het literatuurfestival De 1 tuin uit handen van Con ie\ ris der Koningin Jan Tt h Aan de prijs is een bedisir 2500 gulden verbonde aanmoedigingsprijs gin; tS| de Arnhemse Jeanne Hoc ve De literaire prijs werd a vijfde maal uitgereikt. Hla' ma van de literaire w<hP was dit jaar 'Faust'. De ji stond uit Jessica Durlache ga Ruebsamen, Henk Hoe Joosten en Hugo Bousseti Veel aan te merken op finalisten Leids festival leiden hans keuzers De jury had gisteren tijdens het tweede Droompopfestival niet echt een gemakkelijke taak. Ei genlijk was er op alle drie de fi nalisten behoorlijk wat aan te merken. De jonge groep Trancoso zet te een lekkere folky-set neer. De eigen nummers waren mooi ge arrangeerd, en werden vol verve gebracht. De zang was echter bijzonder mager, noten werden niet afgemaakt en soms klonk het vooral bij de meerstemmige zang behoorlijk vals. Wat bij Trancoso ontbrak was dik in orde bij Salon de Soesa. De drie vocalisten zongen de sterren van de hemel en vulden elkaar bijzonder goed aan. Ster ke covers van Joni Mitchell, Rickie Lee Jones en het zeer melodieuze 'Moondance' van Van Morrison werden puntgaaf gebracht. Naarmate De Soesa- langer speelde nam de eem tonigheid ook toe. Luc de Vries zorgde met zijn verzorgde saxo- foon-soli nog voor enige afwis seling maar het repertoire was van een te eenzijdig gehalte. Hans van Lint zong als laatste finalist veel eigen werk. Met 'In the air tonight' van Peter Ga briel kon hij door het orginele arrangement aardig boeien, maar daar bleef het ook bij. Zijn" stem heeft te weinig overtui gingskracht en met een begeleiding, gitaar en pia daarnaast liedjes die te boeien werd het voor c niet echt een gemai avond.. Uiteindelijk wer< van Lint opzienbarend j tot winnaar uitgeroep» roemde de jury vooral de gementen en de sterke pe lijkheid van Van Lint. Da rapport was wel een bei ,tJ veel van het goede en bes 'r( te weinig aandacht aa^ zwakke kanten. Droompop met TraL Hans van Lint en Salon d sa. Gezien: 12/2, De Dro briek, Leiden. recensie wunand zeilstra 'De Smaakmakers' door 'Het Alibi Collectief'. Met Mare Peeters, Pat Van Hemelrijck en Koen De Smet (techniek). Gezien: 11/2, LAKtheater, Leiden. Een ware uitdragerij vormt het decor. Hadden we als publiek op het podium mogen rondscharre len, dan was het misschien een mooie avond ge worden. Er staan namelijk diverse apparaten, waarmee je bewegende beelden kunt maken. Het is als het ware de oervorm van de geluidsfilm en de televisie. Ook zijn er van die ouderwetse spoe- lenrecorders te vinden. Dat alles is speelgoed voor knutselaars en hobbyisten die hun hart kunnen ophalen bij het film- en geluidstudiootje spelen. Twee van dergelijke knutselaars zien we op het toneel, een derde zit midden in de zaal voor tech nische assistentie. Een uur lang leven deze heren zich in hun hobby uit. Zij toveren enige primitie ve beelden op een scherm, er wordt door hen een soort soundtrack opgenomen en vol kin» fantasie worden daarbij passende beeld» poppetjes en beestjes bedacht. En het pi van een film wordt weer eens getoond: he losse plaatsjes tesamen kunnen onder be he technische omstandigheden bewegende b an suggereren. Met een zekere pretentie wordi8-' programmablaadje beweerd dat deze 'Sma!8 kers' van het Vlaamse 'Alibi Collectief een jj' reconstructie van het ontstaan van de be»r. tuur' wilden maken. Mooi gezegd, maa n' goed en wel: met theater heeft deze 'voors n nul-komma-niets te maken. De 'Smaakn smaken werkelijk naar niks. Ze rommelen wat aan, zonder zich er merkbaar rekensch h te geven dat zoiets ook voor een publiek ai tc kelijk dient te zijn. Eigenlijk zijn het grote ren die hun knutselkunstjes vertonen. En toeschouwers zitten er bij als de andere kil5 die niet mogen meespelen. Dat gaat gauw len. muziek recensie susanne lammers K&O Meesterserie: Het Residentie Or kest o.l.v. Gerard Oskamp. Werk van Schumann, Mozart en Dvorék. Solisten: Blanca Uribe Richard Wilson (piano). Gehoord: 11/2, Stadsgehoorzaal, Leiden. Echte ontroering bleef uit. Hoe wel het Residentie Orkest een alleszins verdienstelijke uitvoe ring van Dvoraks Zevende Sym fonie liet horen, werd er geen oceaan van emoties de zaal in gestuwd. Dvorak componeerde deze symfonie voor de Philhar monic Society in Londen en in dit cadeau voor zijn bewonde raars heeft hij een overstelpen de veelheid aan melodieën ver werkt. De overwegend melan cholieke toon komt in grote Sla vische golven. Pas in het scher zo en de finale kwam het Resi dentie Orkest toe aan overgave. Het dook de diepte in, waar door Dvoréks muziek ging spre ken. Daarmee werd het concert toch nog uitgetild boven het ni veau van routine-klus. Want beduidend minder ge ïnspireerd klonk het voor de pauze. Begonnen werd met ou verture, scherzo èn finale op. 52 van Robert Schumann. Deze trits, door Schumann zelf wel 'Symphonette' genoemd, mag ook niet als zijn meest boeiende compositie worden beschouwd. Men speelde vaardig, maar niet overtuigend. De ritmische ele menten kregen een zware na druk teneinde vervolgens de zangerige lijnen beter uit te la-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10