Abchazië ziet af van eis tot onafhankelijkheid Buitenland Leuk werk! Leuk salaris? Giro 50500 Gééf om lepra Dertigduizend moorden per jaar in Colombia Mandela nog eenmaal terug naar af Zürich pakt drughandel hard aan Een laatste sigaretje voor je sterft is uitgesloten in de Verenigde Staten Bobby grijpt in bij veeprotest jRDAG 11 FEBRUAR11995 AFP Agence France Prcsse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent RTR Reuter UPI United Press Interr "even stelen voor tonnen aan lingerie ikFURTBij een inbraak in een kledingwinkel in Frankfurt is gulden aan luxe dameslingerie gestolen. De dieven gen gisternacht hun slag en namen vooral duurdere stukken Fzoals 500 BH's van 134 gulden en 1.600 slips waarvan de Jrste 159 gulden waren. Ook verdwenen 600 bodystockings ponder enkele van 560 gulden. jstenri jk bij NAVO-partnerschap Jsel» Oostenrijk is als 25e land toegetreden tot het NAVO- merschap voor de Vrede. De minister van buitenlandse za- [Alois Mock, ondertekende gisteren in het NAVO-hoofd- ttier in Brussel de documenten. De aansluiting kwam na we- lang politiek getouwtrek in Wenen. Tegenstanders uit de op- 7mie vreesden een einde van de strikte neutraliteit van Oos- Maar volgens NAVO-secretaris-generaal Willy Claes is sprake. Jltler geen ereburger van Leibnitz De Zuidoostenrijkse stad Leibnitz heeft Adolf Hitier het ontnomen, vijftig jaar na het einde van de Wereldoorlog. De gemeenteraad nam het besluit una- ]n. „Wij wilden een gebaar van goede wil maken wegens de !Vfiwe vreemdelingenhaat", motiveert een gemeenteraadslid, llopen weekeinde kwamen vier Oostenrijkse zigeuners om Beven bij een racistische aanslag. In het land is gisteren een Juut stilte in acht genomen om de vier te herdenken. Er is [een beloning van 1,5 miljoen gulden uitgeloofd voor de tip leidt tot oplossing van de moord. Tectenschandaal in VS rond AT&T De beurscommissie in de Verenigde Staten (SEC) -jftzes mensen aangeklaagd wegens misbruik van voorweten- ^ap over de plannen van het telecommunicatieconcern AT&T. Ir aandelen te kopen van bedrijven die AT&T wilde overne- Ëri, verdiende de groep over de periode 1989-1993 in totaal 2,6 dollar, 4,4 miljoen gulden. Hulpverleners gegijzeld in Sudan Opstandelingen in het zuiden van Sudan houden sinds vijf buitenlandse hulpverleners in gijzeling. Zes ande- die ook waren ontvoerd, zijn inmiddels weer vrij. Dat heb- functionarissen van de Verenigde Naties gezegd. De gegij- len zijn drie medewerkers van het VN-kinderfonds Unicef, dewerkers van een Zwitserse hulporganisatie en van Artsen der Grenzen. Ze zouden in handen zijn van de opstandelin- -jleider Gordon Koang Banypiny. )de Khmer-functionaris loopt over dm penh Een vooraanstaand lid van de Cambodjaanse oïstische guerrillabeweging Rode Khmer is naar de regering rgelopen. Sar Bum Lamouth, de financieel specialist en lid het machtige centraal comité van de Rode Khmer, zou al vo- jaar november de beweging hebben verlaten. Tot nu toe was geheim gehouden. Lamouth is volledig op de hoogte van alle inciële zaken van de Khmer, ook die met het buurland Thai- venslang voor Britse soldaten ast» Het gerechtshof in Belfast heeft gisteren twee Britse sol en veroordeeld tot levenslang voor de moord op een jonge holiek die op de vlucht sloeg voor een legerpatrouille in ord-Ierland. De soldaten schoten de 18-jarige Peter Paul Mc- de in 1992 dood toen hij op de vlucht sloeg in de katholieke kyan Noord-Belfast. -Tl f:n ?een afluisterapparatuur gevonden fast» De Noordierse politie heeft gisteren in de kamer van de irmont waar de onderhandelingen met Sinn Fein zouden rden gehouden, geen afluisterapparatuur gevonden. Delega- eden van Sinn-Fein, de politieke vleugel van de IRA, schort- donderdag besprekingen met de Britse regering op uit vrees Dr afluisterpraktijken. Er wordt nu een nieuwe datum voor de derhandelingen geprikt. eddybeer in vriezer Kinderen met astma of andere ademhalingsmoeilijkhe- in kunnen het beste hun teddybeer in de vriezer stoppen voor hem mee naar bed nemen. Als de beer 24 uur in de vriez,er is ■veest, doodt dit de stofmijten die leven op knuffeldieren, ta- jten, gordijnen of beddegoed en astma-aanvallen kunnen ver- irzaken. Dat zegt dr. Jill Warner van de universiteit van uthampton. De beer moet na de vriezer in de wasmachine om dode mijten kwijt te raken. Tsjetsjenen vechten verbeten door eer mariniers naar Bosnië derland is bereid een met ltserwagens uitgeruste com- jnie mariniers (ongeveer 170 n) naar Bosnië te sturen ter sterking van de VN-troepen- cht. De militairen kunnen intueel tussen de strijdende tijen worden gestationeerd, let kabinet heeft gisteren be ten tot de extra bijdrage aan HORECABOND FNV Op maandag 13 februari is er bij de Horecabond FNV weer de Nationale Looncontrole Dag. Dan kan elke medewerker in HORECA, RECREATIE EN CATERING bij de Horecabond FNV terecht. Voor antwoord op vra gen over salaris, werktijden, vakantierechten, werken op zon- en feestdagen, contracten. Tijdens de Nationale Looncontrole Dag zijn alle kan toren van de Horecabond FNV geopend. Van 9 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. Ook voor mensen die nog geen lid zijn. Er is altijd een.kantoor bij u in de buurt. U kunt ook bellen. Groningen Aweg 19, 050-135068 Deventer Brinkgreverweg 10, 05700-30282 Utrecht Waalstraat 91, 030-888430 Amsterdam Weesperzijde 87, 020-6630966 Den Haag Oude Haagweg 577, 070-3251618 Rotterdam Strevelsweg 700/411, 010-4814777 Eindhoven Dr. Cuyperslaan 47, 040-433334 Tot z s op 13 februari GENEVE DPA Het Kaukasische gebied Abchazië, dat zich in 1992 losmaakte van Georgië, heeft zijn eis voor volledige onaf hankelijkheid laten vallen. Dat heeft een verheugde VN- bemiddelaar Edouard Brunner gisteren in Genève be kend gemaakt. augustus 1992 Abchazië binnen om een eind te maken aan het streven naar zelfstandigheid in het gebied. Een jaar later wer den zij echter met steun van vrijwilligers uit de noordelijke Kaukasus verdreven. Sindsdien onderhandelen de twee partijen onder auspiciën van Rusland en de Verenigde Naties over een politieke oplossing en een over eenkomst over de terugkeer van de kwart miljoen Georgiërs die het gebied zijn ontvlucht. In Tsjetsenië, dat nog wel vecht voor onafhankelijkheid, is de strijd gisteren opnieuw op- MOSKOU/GENEVE Rtr/AFP/DPA/ANP Na drie dagen onderhandelen over vrede spraken de Abcha- ziërs af om bij verdere politieke onderhandelingen over de toe komst van hun land uit te gaan van één Georgische staat. VN- bemiddelaar Brunner noemt dit 'een grote stap vooruit'. Een toekomstig vredesakkoord zal gelden binnen de Georgische grenzen van 1991, vóór de af scheiding van Abchazië. Vol gende week wordt er verder ge praat in Moskou. Georgische troepen vielen in gelaaid. Kleine groepjes Tsjets jenen bestookten de Russische troepen die nu de hele hoofd stad Grozny in handen hebben. Russische vliegtuigen voerden bombardementen uit op zuide lijke buitenwijken van Grozny. Sommige Russische commenta toren vrezen voor Tsjetsjeense terroristische aanslagen in Mos kou en andere grote steden. De bewaking bij kerncentrales en bedrijven in heel Rusland is uit gebreid, zo meldt het persbu reau Itar-Tass. Tijdens een vergadering van leiders van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) zou president Boris Jeltsin heb ben gezegd dat Rusland het ge weld in Tsjetsjenië betreurt. Dat beweerde de Kazachse presi dent Noersoeltan Nazarbajev na het slot van de topconferentie, die was gewijd aan economi sche en veiligheidskwesties. Leiders van de voormalige Sovjet-republieken zijn bezorgd over de Russische militaire actie in Tsjetsjenië, met name de lei ders van de republieken in Cen- traal-Azië en Kazachstan waar veel moslims wonen. Jeltsin wankelde toen hij gis teren de vergaderruimte bin nenliep. Hij ldampte zich vast aan de arm van een van de functionarissen en werd aan zijn andere zijde door nog een functionaris ondersteund. Er verschijnen aanhoudend be richten over Jeltsins gezondheid en drinkgewoonten, vooral op zijn buitenlandse reizen. In Colombia komen jaarlijks 28.000 30.000 mensen bij een moordaanslag om het leven. Dat stellen de speciale VN-rap- porteur voor martelingen, Nigel Rodley, en de speciale VN-rap- porteur voor willekeurige exe cuties, Bacre Waly Ndiaye, in een gemeenschappelijk verslag dat gisteren in Genève is gepre senteerd. Ook martelingen zijn in het Zuidamerikaanse land aan de orde van de dag. In Co lombia wonen 23 miljoen men- De daders zijn meestal huur moordenaars van de drugba ronnen en grootgrondbezitters, leden van paramilitaire organi saties en doodseskaders, solda ten en politieagenten die drug handelaars en guerrillero's ver moorden en guerrillero's die le den van de veiligheidstroepen en van rivaliserende guerrillabe wegingen vermoorden. Volgens de VN-rapporteurs wordt er zo veel gemoord, omdat Colombia de meeste daders niet straft. Rodley en Ndiaye verzoeken de autoriteiten dat wel te doen. Hulp Peru en Ecuador gestaakt Washington apmaterieel, maar de training van Peruaanse officieren door Ame rikanen zal tijdelijk worden be vroren. Argentinië, Brazilië en Chili, die met de VS bemiddelen in het grensconflict, schorten hun militaire hulp aan Peru en Ecuador eveneens op. De Amerikaanse regering staakt de militaire hulp aan Peru en Ecuador in de hoop dat die lan den hun grensconflict bijleggen. De VS hebben momenteel met beide landen geen contracten over de verkoop van militair zürich DPA De Zwitserse politie hoopt vol gende week in één klap een eind te maken aan het grootste trefpunt voor drughandel in Eu ropa. Onder de titel 'Operatie Paukenslag' ontruimen agenten dan de beruchte uitgiftemarkt van harddrugs om en nabij het station Letten in Zürich. Wan neer de operatie is, houdt de politie geheim. Bijna duizend drugdealers uit binnen- en buitenland verza melen zich dagelijks bij het sta tion. De politie is de afgelopen weken al begonnen met het uit dunnen van het trefpunt. Meer dan 360 dealers zijn opgepakt en naar hun geboorteland te ruggestuurd. Letten is geliefd omdat de drugs daar goedkoper zijn dan in de gewone straat handel. Een gram heroïne kost vijftig franc (66 gulden), de helft van wat er elders voor moet worden neergeteld. De overlast voor de omwo nenden loopt de spuigaten uit, vooral nu de handel zich niet meer beperkt tot het station en dealers hun zaakje verplaatsen naar woonhuizen. Scholen kla gen dat handelaren leerlingen drugs proberen aan te smeren. Vorig jaar zijn er vier dealers vermoord. Het station is niet de eerste plek in Zürich waar junks en dealers elkaar treffen. In 1989 kwamen ze samen bij de rivier de Limmat in het centrum van de stad, waar de verdovende middelen rijkelijk voorhanden waren. Later verplaatste de han del zich naar een pleintje bij het station. Per dag bezochten on geveer drieduizend verslaafden de verzamelplaats. In februari 1992 greep de po litiek in en werd de plek geslo ten. De handel dook later weer op in een ander stadsdeel. Sinds november 1992 is het oude sta tion van Letten het mekka van de Zwitserse drugwereld. De politici in Zürich, Bern en in de diverse kantons zoeken al jaren naar een oplossing om een einde te maken aan de le vendige drughandel in de stad. Onlangs besloot de politiek tot een driedelige operatie tegen de 'drugher, waarbij diverse auto riteiten samenwerken. Buitenlandse dealers worden onmiddellijk uitgewezen, er zijn meer cellen gebouwd voor drughandelaren en opgepakte verslaafden worden naar het kanton gestuurd waar ze van daan komen. Een mogelijke an dere weg uit de drugmisère ligt in de gecontroleerde verstrek- king van verdovende middelen. Eind vorig jaar startte het eerste proefproject en de voorlopige resultaten zijn bemoedigend. De toekomst moet uitwijzen of de nieuwe aanpak de overlast van de drughandel kan verdrij ven. het vredesleger, maar neemt pas een definitieve beslissing als de VN om meer mensen vraagt en als duidelijk is wat hun taak wordt. Verder zijn er ook een ra- dargroep voor de opsporing van mortiervuur (20 man perso neel), 20 militaire waarnemers, twee F27-transportvliegtuigen en vier Bölkow-helikopters be schikbaar gesteld. robbeneiland De Zuidafrikaanse president Nelson Mandela nam gisteren nog eenmaal hameren beitel ter hand. Hij hakte in de steengroeve van de gevan genis op Robbeneiland de eerste steen voor een mo nument voor alle Zuidafrikaanse politieke gevange nen. Het was vijf jaar geleden dat Mandela hier nog gevangen zat. Tal van Zuidafrikaanse politieke ge vangenen waren gisteren op Robbeneiland om dat feit te herdenken. Er werden pijnlijke herinneringen opgehaald, aan de kou, het slechte eten, de vernederende behande ling, het zware werk en de honden die bij sommige gelegenheden op de gevangenen werden losgelaten. Maar de bijeenkomst had ook wat weg van een schoolreünie. Mensen die in de gevangenis dag in, dag uit met elkaar hadden samengeleefd, lief en leed hadden gedeeld en innige vriendschappen hadden gesloten, zagen elkaar nu, vaak voor het eerst sinds jaren, weer terug. De vroegere politieke gevangenen hebben tot nu toe geen enkele schadevergoeding gekregen voor hun tijd in de gevangenis. Velen hebben zoveel jaar in de cel gezeten, dat hun kans om in de samenle ving weer aan de slag te komen uiterst gering is. An deren zijn blijvend invalide naar buiten gekomen, ge broken door het zware werk. Ook voor hen is er geen geld. Er zijn verschillende plannen, van een natuurreser vaat tot een casino of een chique hotel. Maar onder de voormalige gevangenen is de mening eenduidig: Robbeneiland moet een monument tegen de apart heid en tegen racisme en onderdrukking in zijn alge meenheid worden. „Iedere andere bestemming zou een belediging voor ons zijn", aldus een voormalige Robbeneiland-bewoner. foto epa guy tillim Mexicaans leger naar opstandige deelstaat Chiapas LAS MARGARITAS AFP/UPI/ANP Een kolonne van het Mexicaan se leger is gisteren in de zuide lijke deelstaat Chiapas het ge bied binnengetrokkken dat be heerst werd door guerrillero's. De kolonne van naar schatting tweeduizend man, uitgerust met onder andere tanks en pantserwagens, vertrok volgens ooggetuigen in de richting van het dorp Guadelupe Tepeyac. In deze plaats heeft het Zapa- tistische Nationale Bevrijdings leger (EZLN) vooralsnog zijn hoofdkwartier. Volgens de offi ciële lezing moeten de rege ringstroepen assisteren bij het verrichten van aanhoudingen. Het gebouw van de openbaar aanklager in het nabijgelegen Tuxtla Gutierrez is door solda ten omringd. De bisschop van San Cristóbal de las Casas, be middelaar in het conlict, vreest voor een 'heksenjacht'. Hij ge looft echter niet dat de presi dent op geweld uit is. Guerrille- ros die hun wapens neerleggen krijgen amnestie. De Mexicaanse president Ze dillo gaat de guerrillaleiders ver volgen omdat hij niets meer ziet in het slepende vredesoverleg. &i*td eUt *Uet <pe&eane*t! mm m Voor 50 gulden redt u een leprapatiënt Leprastichting Amsterdam WASHINGTON JOHN CARLIN THE INDEPENDENT Vroeger, wanneer ze op het punt stonden je op de elektrische stoel of voor het vuurpeloton te zet ten, bestond nog een kans dat een laatste verzoek om een sigaret werd ingewilligd. Tegenwoordig kun je beter om een glaasje Spa of Cola-light vra gen. Want roken is slecht voor de gezondheid en de tendens in de Verenigde Staten om het roken te verbied'en in restaurants, musea, kantoren en winkelcentra breidt zich nu uit tot de gevangenis. Van Connecticut tot California, van Texas tot New York verklaren de autoriteiten steeds meer gevangenissen tot rookvrije zone. Neem bij voorbeeld Texas, waar het rookverbod volgende maand in de tachtig staatsgevangenis sen van kracht wordt. Dit jaar zijn al vijf veroor deelden geëxecuteerd, maar de bewakers van 's lands gezondheid piekerden er niet over om voor hen een uitzonderingen op het rookverbod te maken. „Als uw laatste wens een sigaret is, ver geet het dan maar", zegt I^arry Todd, woordvoer der van het departement van justitie in Texas, te gen The New York Times. „We zouden ze geen whisky of cocaïne geven, dus ik betwijfel of ze een sigaret zouden krijgen." In delen van de staat New York, waar de opvoe dende autoriteiten iets opener staan voor de spanningen van het gevangenisleven, geven de bewakers twee maal daags worteltjes en stengels bleekselderij aan de gevangenen om hun door dit plotselinge en gedwongen afkicken uitgeputte ze nuwen te kalmeren. Als dat de gevangenen niet van hun nicotineverslaving afhelpt, en ze worden met echte sigaretten gesnapt, krijgen ze straf. Meestal raken ze dan hun privileges kwijt; krijgen ze bijvoorbeeld nog maar een stengel bleekselde rij in plaats van twee. „'Dit is helemaal van de gekke", aldus Richard Stratton, hoofdredacteur van Prison Life, een tijd schrift dat wordt gemaakt door gedetineerden en ex-gedetineerden. „Het zorgt alleen maar voor meer spanning, meer onrust, meer ruzies binnen de gevangenissen. Zowel bewakers als gevange nen zijn er mordicus tegen." Volgens Stratton, wegens hasjsmokkel acht jaar in Los Angeles in de gevangenis heeft gezeten, wor den sigaretten in de gevangenis als ruilmiddel ge bruikt voor 'alles van seksuele diensten tot het la ten schoonmaken van je cel.' Het rookverbod be tekent dat de waarde van sigaretten flink om hooggaat, net als het aantal gevallen van sigaret tensmokkel en alle problemen die daardoor wor den veroorzaakt. BRiGHTUNGSEA» In de Britse haven Brightlingsea hebben zich gisteren opnieuw incidenten voorgedaan tussen de politie en mensen die demonstreren tegen de export van levende dieren naar België. De politie heeft vijf vrachtwagens met levend vee waaronder schapen en kalveren beschermd. Er wordt al maanden gedemon streerd tegen de 'wrede' uitvoer van levend vee door activisten. Er is al een dode gevallen. foto ap findlay kember

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5