Leidsch Dagblad Aantal dubbel diabetici zo groot Huis kroonprins te koop De verrader van De Kooi Discriminatie in deftige serviceflat 19 Bakker Stichting BEL: 071-128030 Thunderbolt na 51 jaar geborgen nwoners Rivierenland onden evacuatie terecht T> Lissenaar ten onrechte aangehouden voor overval GOED NIEUWS 11 FEBRUAR11995 w OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40696 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ebaar asielzoekers Asielzoekers hebben gisteren in Limburg indzakken helpen oprui- n uit dankbaarheid jr hun opvang. Onafhankelijk 5Abchazië, dat zich in 1992 losmaakte van I Georgië, heeft zijn eis tot onafhankelijkheid laten vallen. leiden paul van der kopij Discriminatie. Intimidatie. Die begrippen overschadu wen de gesprekken in de Leidse serviceflat Cronestein. Ze zijn namelijk tastbaar ge worden in de deftige flat aan hetLammenschansplein. Het staat zelfs zwart op wit een rapport van 'derden', de Centrale Administratie Welzijnszorg (CAVV). 'Binnen de instelling worden geregeld discriminerende en seksueel getinte opmerkingen ge maakt', meldde dat CAW, dat vorig jaar gesprekken voerde met betrokkenen. 'Buitenlanders heten zwar ten'. En zwarten zouden niet werken, hebben alleen maar praatjes en 'moeten terug naar hun land'. Kortom, een bevestiging van de klacht van een ge- kleurde werkneemster. Een medewerkster die bovendien meldde geïntimideerd te zijn door haar cheffin. „Ik ga je verminken", zou die hebben geroepen tijdens een regel rechte aanval op haar onder geschikte. Collega's wisten ternauwernood een lijfelijke confrontatie te voorkomen, aldus de aangifte bij de Leid se politie. Alleen, wat gebeurde na het verschijnen van het CAW-rapport, eind decem ber vorig jaar? Voor de werk neemster werd bij de kan tonrechter ontslag aange vraagd, terwijl het rapport nu juist op haar weinig had aan te merken. De afgelopen ja ren vertrokken meer perso neelsleden met ruzie, via ziektewet of ontslag. Bewo ners kenden de achtergron den toen niet. „Maar nu ga je je steeds meer afvragen hoe dat toen in elkaar stak", klinkt het in de gangen, bo ven de koffie en na de bridge. Pagina Leiden: Bewoners Cronestein roepen bestuur op matje. Muziektalent Nog geen abonnee i De Leidse Marleen helpt jong muziektalent uit Oost-Europa en Nederland V aan podiumervaring. den oever Krakend in al zijn voegen, maar gezien de omstandigheden opmerkelijk gaaf, is gisteren in het Usselmeereen Thunderbolt P-47D geborgen. Het toestel werd op 3 no vember 1943 door een Duitse Messerschmitt boven de kop van Noord-Holland neergehaald, toen het optrad als begeleider van een bom- bardementsvlucht naar Wilhelmshafen. Ruim vijftig jaar later volgde de opmerkelijke ber ging en wacht ook de piloot een begrafenis met militair eerbetoon. Dat de Thunderbolt, hoewel broos, na vijftig jaar nog zo compleet was, is mede te danken aan de zachte landing die het toestel in het Us- selmeer maakte. Woensdag hadden duikers van de marine al een aanzienlijk hoeveelheid munitie en de stoffelijke resten van de vlieger, de Amerikaanse piloot Frank D. Gallion, uit het wrak gehaald. Gisteren bij het boven water ta kelen een operatie van Rijkswaterstaat Us- selmeergebied, luchtmacht, landmacht en ma rine werden nog een groot aantal patronen aangetroffen en stoffelijke resten van de flight- officer, waaronder diens schedel. De brokstuk ken van de Thunderbolt zijn vanaf 12 april te zien tijdens de expositie Noodlot in Lelystad. foto anp ruud hoff Voetbalclubs hoeven politie niet te betalen den haag anp De voetbalwereld en de orga nisatoren van grote popcon certen hoeven in de toekomst niet te betalen voor de aan wezigheid van politie in sta dions en bij andere massale evenementen. Het kabinet heeft een dergelijk plan van de vorige regering gisteren ter zijde geschoven. De ministers Sorgdrager (justitie) en Dijkstal (binnen landse zaken), die beiden over de politie gaan, vinden dat politiewerk uit de belas tingmiddelen moet worden betaald. Hun collega's waren dat met hen eens. Voormalig justitie-be- windsman Hirsch Ballin (CDA) vond dat de KNVB of individuele voetbalclubs best mochten bijdragen aan de extra politie-inzet bij 'riskan te' wedstrijden. Een plan om de entreeprijs voor het sta dion met bij voorbeeld een tientje te verhogen, stond al op stapel. Ernst Hirsch Ballin, )eschadigd ex-minister namens het CDA, jerruilt de Tweede voor de Eerste Kamer De broertjes Baars uit iantpoort-Zuid baten in Parijs een Hollands bruin café uit asperina de Jong staat veer op het toneel, met een programma vol "|iieuwe en oude liedjes Onze Taal over Spoortaal Velen hebben suikerziekte zonder het te weten leiden rudolf kleun /culemborg gpd Kroonprins Willem-Alexander neemt volgende maand na ruim zeven jaar afscheid van Leiden als woonplaats. Vooruitlopend daarop heeft hij zijn huis aan het Rapenburg 116 te koop ge zet. Belangstellenden kunnen tot 13 maart bij openbare in schrijving een bod doen. De verkoop van het pand is in handen gegeven van makelaar dij DTZ Zadelhoff. Voor verkoop bij openbare inschrijving is ge kozen om enerzijds een behoor lijke prijs te krijgen en ander zijds duidelijk te maken dat ie dere belangstellende in principe een gelijke kans heeft om het pand te verwerven, vertelt ma kelaar Frits de Kousemaeker. Vandaag zijn advertenties ge plaatst om het huis aan de man te brengen. Daarin wordt niet verwezen naar de huidige ko ninklijke bewoner. Willem-Alexander betrekt waarschijnlijk eind maart, begin april een woning aan het Haag se Noordeinde. Dat monumen tale huis heeft hij van zijn grootmoeder gekocht. Het is de afgelopen maanden grondig ge renoveerd. Het huis in Leiden is indertijd door de Rijksgebou wendienst in opdracht van de prins gekocht voor ongeveer 4,5 ton. Daarna is er nog een onbe kend bedrag uitgegeven om het op te knappen en te beveiligen. In de huidige markt zou het huis rond een half miljoen gul- HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Kleine toegeeflijkheden leiden tot grote droefheden. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Gesprek van de dag - Info Religie - Sport VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 27 HET WEER Tegen de avond regen Bewolkt en overwegend droog, maar tegen de avond van het zuidwesten uit af en toe regen. Middagtemperatuur rond 8 gra den. Wind uit zuid tot zuidwest, matig, rond kracht 3, geleidelijk toenemend tot vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer tot krachtig of hard, 6 tot 7. Oorlogsmonument Dresden door onverlaten beklad dresden afp/anp amsterdam anp Ruim 200.000 mensen in Nederland hebben suikerziekte zonder dat zij dit zelf weten. Faciliteiten om de patiënten op te sporen en te behandelen zijn er niet. Dit stelt prof.dr.R. Heine, die volgende week vrijdag de bijzondere leerstoel diabetologie aan de Vrije Universiteit Amster dam aanvaardt. Heine schat dat er zo'n 400.000 diabetes patiënten zijn. stemd. Uit een grootschalig be volkingsonderzoek in Hoorn, enkele jaren geleden, bleek dat 8,3 procent van de Nederlandse bevolking van 50 tot 75 jaar aan diabetes lijdt. Volgens gegevens van de huisartsen had slechts 3,6 procent van de mensen in die leeftijdsgroep de ziekte. De meest voorkomende com plicaties van diabetes zijn afwij kingen aan nieren, zenuwen en ogen. Diabetes is de belangrijk- Rapenburg 116, het witte huis waar prins Willem-Alexander de afgelo pen zeven jaar heeft gewoond. Hij stelt dat het van groot be lang is te weten hoeveel men sen de ziekte onder de leden hebben zodat de benodigde zorg daarop kan worden afge- actueie ynr ste oorzaak van blindheid bo ven de twintig jaar. Ook hebben suikerzieken een grotere kans op hart- en vaatziekten. Voor een goede behandeling zijn volgens Heine duidelijke behandelingsprotocollen en be tere samenwerking tussen hulp verleners nodig. Hij pleit voor duidelijke richtlijnen in de dia- beteszorg. Hierin zouden, naast de protocollen, onder meer re gistratie, (jaarlijkse) controle van diabetespatiënten, meer sa menwerking tussen artsen en deskundigheidsbevordering van de behandelaars moeten staan. Ziekenhuisdirecties, artsen en verzekeraars moeten gezamen lijk deze richtlijnen opstellen. Onbekenden hebben het oor logsmonument in het Duitse Dresden beklad. Het gedenkte ken op een massagraf herinnert aan de tienduizenden slachtof fers van het Britse-Amerikaanse bombardement op de stad, maandagnacht vijftig jaar gele den. „Auschwitz, Majdanek, Treblinka. Niet de Duitsers zijn het slachtoffer", is met rode verf op het monument van de be graafplaats Heide geschilderd. Bij het gedenkteken vindt morgen en maandag de officiële herdenking plaats van het bom bardement. Tot de grote groep internationale gasten behoort ook een delegatie uit Dresdens Nederlandse partnerstad Rot terdam. Zaterdags Bijvoegsel: Dresden, stad van verzoening. foto archief den waard zijn. Willem-Alexan der is zelf nauw bij de verkoop betrokken: Volgens makelaar De Kousemaeker is hij na zeven jaar zeer gehecht geraakt aan i mime meerderheid van de 'olking van het Rivierenland procent) zou opnieuw op de cht slaan voor hoog water, de autoriteiten dat zouden riseren. En meer dan tachtig icent van alle inwoners van Rivierenland vindt de eva- itie van vorige week 'zeer te- ht'. Jat blijkt uit een representa- ve telefonische enquete van t bureau Tangram Onderzoek der inwoners van onder meer 1, Culemborg en Geldermal- Opvallend genoeg blijkt uit onderzoek dat een meerder- j}-; id (54 procent) er nauwelijks i trouwen in heeft dat de over heid erin slaagt op korte termijn de dijken op sterkte te brengen, maar dat ruim 90 procent van de ondervraagden er niet over piekert ondanks de risico's uit de rivierpolders te verhuizen. De enquete werd woensdag en donderdag gehouden onder 265 inwoners van de Tieler- en Culemborgerwaarden. Vorige week werden 140.0Ó0 inwoners van deze streek geëvacueerd. Liefst 81 procent van de onder vraagden onderschreef de noodzaak van vluchten voor het hoge water volledig. Ruim de helft van de 'vluchtelingen' was tijdens de evacuatie 'heel bang' of'een beetje bang' (21 procent) dat het huis echt onder water zou lopen. AO S:K^ Christelijke Hogeschool Rijn-Delfland Den Haag/Oegstgeest donderdag 16 februari 1995 voltijd 13.30 - 15.30 uur deeltijd 19.30 - 21.00 uur studieduur 2, 3 of 4 jaar Hazenboslaan 101, 2340 BA Oegstgeest, tel. 071 171321 leiden cees van hoore en paul de tombe Nabestaanden van de slacht offers herkennen hem nog al tijd van de foto: de man achter de Duitse razzia in De Kooi. In de nacht van 15 op 16 mei 1944 werd op aanwijzing van Frits van Bijnen, een Neder landse agent van de Duitse Sicherheitsdienst, de Leidse wijk uitgekamd op zoek naar leden van de Raad van Verzet- groep (RW). Van Bijnen was geïnfiltreerd in de RW en gaf iedereen aan die ook maar iets te maken had met deze onder grondse organisatie. In totaal werden die nacht in Leiden 29 mensen opgepakt. Slechts ze- yen van hen keerden levend terug uit de kampen. Van Bijnen werd op 9 april 1917 geboren in Den Haag. Zijn levenspad is geplaveid met diefstallen en oplichtin gen. Tijdens de oorlogsjaren ging hij om met kleine onder wereldfiguren uit Den Haag. In 1942 nam hij na een diefstal de wijk naar Spanje, waar hij werd gearresteerd en gevan gen gezet in een kamp waar veel Engelandvaarders vertoef den. Als enige Hollander had hij daar een foto van Hitler in Frits van Bijnen. foto archief zijn cel hangen, zo blijkt uit stukken van de Centrale In lichtingendienst in Londen. Na in Spanje contact te heb ben gelegd met de Gestapo, wist hij bij terugkeer in Neder land te infiltreren in het verzet. Enkele uren voor de razzia in Leiden plaatshad, zat Van Bijnen nog gevangen in het Huis van Bewaring in Den Haag, waar hij voor een dief stal was ingesloten. Maar hij wist het op een akkoordje te gooien met de Sicherheits dienst en kwam na zijn verra derswerk al snel op vrije voe ten. De dag na de razzia liep hij, gestoken in een splinter nieuw kostuum en dure siga retten rokend, rond op de bin nenplaats van de cellenbarak ken in Scheveningen, waar de opgepakte mensen uit Leiden gevangen waren gezet. Toen hij eenmaal SD-agent was, bleef hij rustig doorgaan met zijn oplichterspraktijken. Daarbij ging hij uiterst brutaal te werk. Politiek gezien had hij geen enkele ruggegraat. Hij diende zich als SD-agent bij een van zijn slachtoffers aan met de woorden: „Ik ben niet voor de koningin doch voor de communistische partij." Een gedenkplaat met na men van mensen die door Van Bijnens verraderswerk de Duitse vernietigingskampen niet hebben overleefd, hangt in de Driftstraat en herinnert nog altijd aan de razzia. Hoe ging het er aan toe tij dens die brute overval? Wat is er met van Bijnen gebeurd? Is hij ooit berecht? Het is een nog niet geschreven bladzijde in de oorlogsgeschiedenis van Leiden. Een reconstructie in het Zaterdags Bijvoegsel. Met in de hoofdrol: de zingende verrader. Slachtoffers verkrachtingen Rwanda krijgen nu kinderen Negen maanden na de massa slachtingen in Rwanda wordt duidelijk op welke schaal er ook is verkracht in het land'de duizenden slachtoffers van ver krachting krijgen nu hun onge wenste kinderen. „De omvang van de verkrach tingen is onvoorstelbaar", schrijft de Franse kinderpsychi ater Catherine Bonnet in een deze week verschenen rapport. Bonnet weigert te speculeren over het totale aantal verkrach tingen. Ze zegt dat uit inter views met hulpverleners, artsen en slachtoffers valt op te maken dat vrijwel "elke geslachtsrijpe vrouw die werd gespaard in de massamoorden is verkracht door militieleden. Volgens Bonnet stelt het Rwandees Bevolkingsbureau het aantal slachtoffers) van ver krachting op twee- tót vijfdui zend. Tegen de 90 procent van de door verkrachting zwanger ge worden vrouwen willen hun kind niet houden, zeiden ge zondheidsautoriteiten tegen Bonnet. Vele van de aanstaande moeders beschouwen het kind dat ze dragen als iets duivels en overwegen het te doden. Van april tot juni vorig jaar werden naar schatting een half miljoen mensen, merendeels Tutsi's en Hutu's die lid waren van de oppositie, door het Hutu-leger en een Hutu-militie vermoord. komen. Bij het zwembad zou zich een man ophouden die precies voldeed aan het signale ment van de overvaller. Na zijn aanhouding en onderzoek bleek echter dat de betrokkene niets met de roofoverval te maken had. Met excuses van de politie kon hij weer naar huis terugke ren. Volgens de politie vond het slachtoffer van de onterechte aanhouding zelf ook dat de ge lijkenis met de foto van de ver dachte frappant was. Het on derzoek naar de werkelijke overvaller gaat gewoon door. Een 42-jarige Lissenaar kreeg gisteravond de schrik van zijn leven toen hij, op het parkeer terrein van het zwembad in Lis- se, door een flink aantal agen ten in zijn kraag werd gegrepen. Zich van geen kwaad bewust, vernam hij pas na zijn aftocht per politie-auto dat hij werd verdacht van de gewapende overval die afgelopen zondag werd gepleegd op een benzine station in Hillegom. De aanhouding gebeurde na een serieuze telefonische tip, die bij de politie was binnenge- PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem Ik nu een proefabonnement. Naam: Voorletters:m/v Nr. bank/giro: Handtekening:. envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-128 030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1