Israël boos op EU, topgesprek mislukt Rusland trekt de teugels in het GOS aan Mexicaanse president wil guerrillaleiders arresteren Buitenland Kobe verlost zich van haar puin Bestuur Boesaks stichting sleept verdachte medewerkers voor rechter VRIJDAG 10 FEBRUARI 1995 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent RTR Reuter UPI United Press Interr Nieuwe stakingen bij Belgisch spoor ibrusselï Uit protest tegen dreigende drastische bezuinigingen izaThet spoorwegpersoneel in België drie achtereenvolgende vrij- gint dagen staken. Het treinverkeer zal naar verwachting op 24 fe- e Njbruari en op 3 en 10 maart stil komen te liggen. Ie 5 ha Meer doden bij aardbeving Colombia 'rhbqgota Bij de krachtige aardbeving van gisteren in het midden sa?ënzuidwesten van Colombia inmiddels 40 mensen omgekomen i ïjen 250 mensen gewond geraakt. De beving had een kracht van R6,4 op de Schaal van Richter. Zeker 3.000 mensen zijn dakloos le 1 geworden. ■pos Gonzalez krijgt voldoende steun Madrid De Spaanse oppositie is er niet in geslaagd premier Gonzalez ten val te brengen in de twee dagen durende debat over de 'toestand van de natie'. De minderheidsregering over leefde alle moties, inclusief een waarin Gonzalez' aftreden werd v; geëist. De positie van de premier was ernstig verzwakt door een reeks van schandalen. Strijd in Bihac laait weer op sarajevo Zware gevechten tussen Servische troepen en eenhe den van het Bosnische regeringsleger hebben vannacht in de moslim-enclave Bihac opnieuw veel mensenlevens geëist. Servi sche troepen begonnen gisteren een groot offensief langs de westelijke frontlinies in de enclave, waarbij ze de steun hadden van pantservoertuigen en artillerie. Koude bekort uitstapje in de ruimte houston De vluchtleiding van Cape Canaveral heeft gisteren besloten een wandeling in de ruimte van twee astronauten van 'kj™ het ruimteveer Discovery met een uur te bekorten omdat hun handen en voeten te koud werden. De astronauten moesten gis teren hun ruimtepakken op koudebestendigheid testen. Het was buiten het ruimteveer minder dan zeventig graden Celcius on der nul. ling Verdachte beschuldigt Irak new york De hoofdverdachte van de aanslag in 1993 op het New Yorkse World Trade Centre, Ramsi Ahmed Yousef, werkt met de Amerikaanse autoriteiten mee. De 27-jarige Irakees be schuldigt zijn vaderland van betrokkenheid bij de bomaanslag, waarbij zes doden vielen en duizend mensen gewond raakten. Het openbaar ministerie in New York weigerde commentaar. Europese subsidie voor AzG in Peru brussel Via de Nederlandse afdeling van Artsen zonder Gren zen krijgen 40.000 indianen en boeren die het geweld in de Peruaanse jungle zijn ontvlucht, Europeseiiulp. De EU heeft bij na 300.000 gulden toegezegd voor een gezondheidszorgproject in het Zuidamerikaanse land. De ongeveer 40.0000 vluchtelin gen zijn van hun vruchtbare grond verdreven door guerrillastrij ders van het Lichtend Pad en de Tupac Amaru-beweging. Dan Quayle geen presidentskandidaat Washington De voormalige Amerikaanse vice-president Dan Quayle ziet af van deelname aan de presidentsverkiezingen van 1996. Gisteren werd bekendgemaakt dat de 48-jarige Republi kein, die van 1989 tot 1993 vice-president was onder George Bush, niet genoeg geld bijeen heeft kunnen brengen om cam pagne te voeren. Veel zelfmoorden bij indianen ottawa Zelfmoord onder de indianen en de Inuit van Canada komt ruim drie keer zo vaak voor als onder de rest van de bevol king, blijkt uit een rapport dat de Royal Commission on Aborigi nal People gisteren presenteerde. De belangrijkste oorzaak is volgens de commissie de lange geschiedenis van onderdrukking waaronder de oorspronkelijke bevolking van Canada nog steeds gebukt gaat. Volgens dë statistieken plegen indianen 3,3 keer zo vaak en de Inuit 3,9 keer zo vaak als het landelijk gemiddelde zelfmoord. Mandela even terug op Robbeneiland kaapstad De Zuidafrikaanse president Mandela brengt morgen een bezoek aan de gevangenis op Robbeneiland. Daar heeft hij achttien jaar van zijn gevangenschap doorgebracht. Het is mor gen vijfjaar geleden dat Mandela, na 27 jaar cel, werd vrijgela ten. De 76-jarige president bracht vorig jaar ook een bezoek aan het eiland voor de kust bij Kaapstad. Deze keer zal hij er een de legatie van dertienhonderd oud-medegevangenen leiden en een herdenkingstoespraakhouden. Sinn Fein vreest afluisterpraktijken Belfast Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, heeft giste ren een overleg met functionarissen van de Britse regering opge schort uit vrees voor afluisterpraktijken. Delegatieleden troffen in de Stormont, het Noordierse gebouw waarin de onderhande lingen plaatsvinden, een apparaatje aan waarvan zij vermoeden dat het gebruikt wordt om af te luisteren. Athene tegen douane-unie EU en Turkije athene Griekenland heeft gisteren de voorlopige overeenkomst afgewezen die de weg moet openen voor een douane-unie tus sen de Europese Unie en Turkije. Dit heeft een regeringswoord voerder in Athene meegedeeld. Griekenland verlangt concretere toezeggingen over toelating van Cyprus tot de EU, alvorens in te stemmen met de douaneunie. Een douane-unie behelst de af schaffing of wezenlijke vermindering van tarieven aan de grens tussen enerzijds de Europese Unie en anderzijds Turkije. Peru wil oorlog met Ecuador niet stoppen LIMA AFP-DPA-Rtr Peru heeft zich gisteren gekeerd tegen stopzetting van de grensoorlog met Ecuador. De regering in Lima wees een voor stel van de Ecuadoraanse on derminister Marcelo Fernandez de Cordoba (buitenlandse za ken) om een humanitair be stand in acht te nemen van de hand. De Peruaanse luchtmacht voerde een zwaar bombarde ment uit op stellingen van het buurland in het omstreden grensgebied langs de rivier de Cenepa. Het bestand zou volgens Fer nandez de Cordoba de strijden de partijen de kans moeten bie den de lijken van gedode mili tairen te bergen. Maar het mi nisterie van buitenlandse zaken in Lima zag in het voorstel slechts een 'manoeuvre' van het buurland 'om de aanwezigheid van zijn troepen op Peruaanse bodem te verlengen'. De oorlog met Ecuador was indirect aanleiding voor de Peruaanse bond van schrijvers en kunstenaars om de kandida tuur van schrijver en ex-presi dentskandidaat Mario Vargas Llosa voor de Nobelprijs voor Literatuur in te trekken. Llosa had kritiek geuit op het optre den van Fujimori. Rabin en Arafat geven geen duimbreed toe De Israëlische regering is boos dat een hoge delegatie van de Europese Unie een bezoek heeft gebracht aan het hoofdkwartier in Oost-Jeruzalem van de Palestijnse dele gatie bij het vredesproces. ,,Dit draagt niet bij aan de Is raëlisch-Europese betrekkingen", reageerde premier Ra bin gisteravond. Eerder op de dag was zijn ontmoeting met de Palestijnse leider Arafat op een complete misluk king uitgelopen. een Palestijnse staat. De EU-delegatie heeft zowel het bestuur van de autonome Palestijnse gebieden ontmoet als de Israëlische premier Ra bin. De Europeanen lieten we ten dat het volgens hen het bes te is als Israël de afsluiting van de Palestijnse gebieden opheft. Israël sloot die af na een recente terreuraanslag op een bussta tion. „De afsluiting is geen op lossing," zei Juppé. „Er moet nu een klimaat van vertrouwen worden geschapen om die con tra-productieve maatregelen ongedaan te kunnen maken." Vanochtend reisden Juppé en de zijnen weer terug naar Euro- JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT In reactie op de Israëlische irri tatie zei de Franse minister Jup pé (buitenlandse zaken) dat Eu ropese ministers al jaren het New Orient House bezoeken als ze in Jeruzalem zijn. „En het zou een merkwaardige indruk maken als we dat nu ineens zouden laten. Het Israëlische parlement nam onlangs een wet aan die het de regering mogelijk maakt bijeenkomsten van buitenland se vertegenwoordigers met Pa lestijnse leiders in het New Ori ent House te verbieden. Israël heeft Oost-Jeruzalem na de oor log van 1967 ingelijfd en pro beert te voorkomen dat het ooit de hoofdstad zal worden van Zoals te verwachten viel, is de topontmoeting tussen PLO-lei- der Arafat en de Israëlische pre mier Rabin gisteren op een complete mislukking uitgelo pen. Vooruitgang kan pas wor den verwacht als de Palestijnse Nationale Autoriteit vergaande stappen neemt tegen extremis tische organisaties, als het Is raëlische publiek zich welwil lender opstelt en als Rabin een idee heeft hoe hij de volgende fase van het autonomieproces moet uitvoeren. Die drie elementen hangen nauw samen. Arafat voelt zich pas in staat maatregelen te ne men tegen de gewapende mili ties in de Gazastrook als hij zijn achterban kan wijzen op be langrijke Israëlische concessies, zoals stopzetting van de neder- zettingenbouw en terugtrekking van het leger uit Palestijnse be volkingscentra. Maar voorlopig is de Israëlische regering zelfs niet bereid de afsluiting van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook ongedaan te maken. De onderhandelingen worden formeel voortgezet Rabin en Arafat praten volgende week opnieuw maar Israël lijkt voorlopig niet uit op het berei ken van resultaten. PLO-leider Arafat en Israëls premier Rabin keken gisteren bedrukt nadat hun overleg op niets was uitgelopen. Ze ontmoetten elkaar op de grens van Israël en de autonome Gazastrook, die onder Palestijns bestuur staat. foto epa sven nackstrand 'Ondercommandant Marcosontmaskerd MEXICO-STAD DPA-Rtr De Mexicaanse president Zedil lo heeft gisteren onverwacht een nieuw militair optreden te gen de rebellen van het Natio nale Zapatista Bevrijdingsleger (EZLN) in de zuidelijke deel staat Chiapas aangekondigd. In een TV-rede verklaarde de pre sident dat hij opdracht heeft ge geven arrestatiebevelen uit te vaardigen tegen vijf leiders van EZLN en dat het leger opdracht heeft gekregen de politie bij de arrestaties te assisteren. Onder de rijf Zapatista-leiders is ook de populaire leider 'ondercom mandant Marcos'. Volgens de president was de maatregel nodig, omdat bewij zen waren gevonden dat de Za patista's opnieuw van plan wa ren in actie te komen. In Mexi- co-Stad zowel als in de deelstaat Veracruz waren woensdag ar senalen ontdekt met geweren, handgranaten, explosieven en mortiergranaten. Ook waren ac tieplannen gevonden. Bij een zoekactie naar EZLN-leden in de omgeving van Mexico-Stad hield de politie veertien perso nen aan. Zedillo onthulde voor het eerst de identiteit van onder commandant Marcos die in werkelijkheid Rafael Sebastian Guillen Vicente zou heten. Mar cos was tot dusver alleen voor het voetlicht gelreden met een skimasker op. Nu zou zijn ge bleken dat het gaat om een journalist van tussen de 30 en 35 jaar oud uit een gegoede fa milie in de noordelijke haven stad Tampico. De aankondiging van de pre sident lijkt de hoop de bodem in te slaan dat de opstand in Chiapas vreedzaam zal kunnen worden bedwongen. Volgens inwoners van de deelstaat en journalisten komen meer mili tairen naar gebieden die door de rebellen worden beheerst. De Zapatista's kondigden een 'rode alarmfase' aan na de rede van de president. De Zapatista's begonnen hun opstand op 1 januari 1994 met eisen voor meer democratie en meer autonomie voor de in diaanse bevolking. De grote meerderheid van de rebellenbe weging bestaat uit arme in diaanse Maya-boeren uit de grensstreek met Guatemala. johannesburg anp Het bestuur van Allan Boesaks Stichting voor Vrede en Recht vaardigheid (SVR) heeft beslo ten een proces aan te spannen tegen de van verduistering ver dachte medewerkers. Het wil zo het verdwenen geld terug zien te krijgen. Dit hebben twee be stuursleden, ds. J. de Waal en P. van den Heever, gisteren laten weten. Onduidelijk is of het be stuur ook een gerechtelijk on derzoek naar Boesak wil. Woensdag maakten Scan dinavische hulporganisaties al bekend dat ze een aanklacht wegens fraude tegen Boesak en zijn medewerkers zullen indie nen. De voormalige kerkleider en zijn medewerkers zouden zich volgens een onderzoek in opdracht van de Denen op kosten van de stichting 'op sub stantiële wijze hebben verrijkt'. In totaal zou 1,4 miljoen gulden zijn verduisterd. De Waal en Van den Heever noemen dat onderzoek, eenzijdig. De advo caten hebben zich volgens het bestuur enkel gebaseerd op uit spraken van directeur Freddie Steenkamp, die door Boesak en het bestuur als hoofdschuldige is aangewezen en inmiddels be kend heeft fraude te hebben ge pleegd. Secretaris-generaal Christian Balslev-Olesen van Danchur- chaiden andere functionarissen van de hulporganisaties hadden gisteren een gesprek met de Zuidafrikaanse vice-president Thabo Mbeki. Diens woord voerder liet weten dat president Mandela 'op korte termijn' een beslissing neemt over Boesaks benoeming tot ambassadeur bij de Verenigde Naties in Genève. Die benoeming is ernstig in het geding gekomen door de be schuldigingen aan Boesaks adres. In het rapport van de Deense organisatie is ook een brief op genomen waarin Boesak Bals lev-Olesen er onder meer van beschuldigt dat deze alleen maar blanke advocaten had in gehuurd om de zaak uit te zoe ken. „Bent u soms bang dat zwarte advocaten partij voor mij zullen kiezen", aldus Boe sak. Boesak richt in die brief ook zijn pijlen op zijn 'broeders in Christus' ds. C.F. Beyers Naudé en de theoloog Charles Villa- Vicencio, oud-bestuurslid van de stichting. Zij hebben vorige maand in het geheim Mbeki ge vraagd de benoeming van Boe sak tegen te houden. Beyers Naudé wilde gisteren geen commentaar op de kwestie ge ven. kobe» Massa's met vrachtwagens spoeden zich, zwaar beladen met puin van de aardbeving in de Japanse havenstad Kobe, naar een stortplaats. De herbouw van de verwoeste stad is inmiddels in volle gang. Afgelo- PORTRET: J. WILLIAM FU LB RIGHT pen dinsdag werd, drie weken na de beving, nog een bejaarde kat levend uit de puinhopen van een ingestor - te fabriek gehaaldfoto reuter Tegenstander Vietnamoorlog den haag-alma-ata diederik kramers De Russische president Jeltsin heeft zich vanmorgen in de Kazachse hoofd- styad Alma-Ata bij het begin van de topconferentie van de twaalf landen van het Gemenebest van Onafhankelij ke Staten (GOS) ontevreden getoond over de wederzijdse samenwerking. Dit jaar moet er volgens Jeltsin vooruit gang worden geboekt in het proces van economische integratie tussen de twaalf voormalige Sovjet-republieken. Dat kan volgens hem alleen als daartoe de politieke bereidheid bestaat en er een duidelijk besef is dat de gemeen schap moeten worden versterkt. zei Jeltsin gisteren voor zijn vertrek naar Kazachstan. Jeltsin wil zijn collega staatshoofden op de hoogte brengen van de toestand in Tsjetsjenië „niet als een schuldbelijdenis van de Russische president, maar om informatie te geven" en vervolgens tot de orde van de dag overgaan. Maar de crisis in de Kaukasus kan het Kremlin helpen zijn overwicht binnen het GOS verder te vergroten, meent een Westerse diplomaat in Mos kou. „De laatste maanden zoeken de lid staten weer aansluiting bij het centrum, bij Rusland, en deze tendens zal alleen maar sterker worden. Georgië en Azerbeidzjan, die zowat aan het slagveld grenzen, hebben zwaar te lijden onder de Russische afgrendeling van Tsjetsjenië, waardoor het weg-, trein-, en luchtverkeer in de regio is afge sloten. Volgens waarnemers wil Moskou met deze stap ook de leiders van deze landen in het gareel houden, met name de Azerbeidzjaanse president Gejdar Alijev, die het Kremlin afgelopen zomer schofferde toen hij in zee ging met wes terse oliemaatschappijen. Oekraïne ging woensdag akkoord met een vriendschapsverdrag met Rusland niet dan nadat Moskou zware druk had uitgeoefend, ondermeer door de gasprijs dit jaar eenzijdig met 60 procent te ver hogen. Twee weken geleden sloot Kazachstan een vergaand samenwerkingsverdrag met Rusland, dat ondermeer voorziet in een tolunie, garantie van eikaars gren zen, convertibiliteit van de wederzijdse munten, en op den duur het opzetten van gemeenschappelijke legereenheden. De Kazachse president Nazarbajev ziet in dit akkoord een blauwdruk voor een 'Euro-Aziatische Unie', een hervormde GOS naar het model van de Europese Unie. Nazarbajev wal er in Alma-Ata ook een „Pact voor vrede en stabiliteit in het GOS" doordrukken, waarbij de lidstaten garant staan voor eikaars territoriale in tegriteit. „Als we willen bewijzen dat we een echt Gemenebest zijn, moeten we zelf een eind maken aan het bloedver gieten binnen het GOS", meent hij. De Russische minister Kozyrev (buitenland se zaken) zei vanmorgen dat de minis ters van de twaalf landen gisteren hun brede steun hadden uitgesproken voor het 'Pact'. Het initiatief van Nazarbajev dreigt ech ter een papieren maatregel te blijven, net als zo veel afspraken die op eerdere top bijeenkomsten zijn gemaakt. „We heb ben dit zo vaak zien gebeuren", zegt een diplomaat. „Je hebt een top, er worden wat documenten ondertekend, en dan gebeurt er niks meer." Rusland vindt een versterkte GOS best zolang het er zelf de toon aangeeft, an ders geeft het de voorkeur aan bilaterale akkoorden. De aanwezigheid van Russi sche troepen in verscheidene buurstaten en de torenhoge energierekeningen die zij nog aan Moskou moeten betalen, zijn daarbij machtige drukmiddelen. Ook Wit-Rusland en Turkmenistan, lan den die trouw de lijn van het Kremlin volgen, stellen banden met Rusland bo ven versterking van het GOS. President Koetsjma van Oekraïne heeft weinig ver trouwen in het GOS, omdat Rusland daar de lakens uitdeelt. „Het is alsof we voetbal spelen met maar één stel doelpa len. Rusland neemt alle penalty's en scoort tegen ons allemaal." De voormalige Amerikaanse senator J. William Fulbright is gisteren op 89-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van een beroerte. Fulbright heeft grote invloed gehad op de bui tenlandse politiek van de Vere nigde Staten. De Democraat was voor de staat Arkansas dertig jaar onafgebroken lid van de Amerikaanse Senaat. Van 1959 tot 1974 was Ful bright voorzitter van de in vloedrijke commissie voor bui tenlandse zaken. In die functie verwierf hij zich wereldwijd faam als een van de felste te genstanders van de Vietnam oorlog. In zijn boek 'De Aggorantie van de Macht' schreef Fulbright in 1966 'dat de Verenigde Staten tekenen vertonen van de arro gantie van de macht, die in het verleden andere grote naties hebben verzwakt en soms zelfs vernietigd'. De Vietnam-oorlog was daarvan een bewijs. De VS verzaakten daardoor volgens hem aan hun taak een voor beeld te zijn voor de rest van de wereld. In zijn ruim dertigjarige carrière als Congreslid lag Fulbright vaak overhoop met presiden ten, van Truman tot Nixon en Johnson. Hij maakte voor het eerst naam in 1942 als indiener van een resolutie van slechts rijf regels, waarin het Huis van Af gevaardigden opriep tot een in ternationalevredesorganisatie. Dat wordt beschouwd als de eerste stap naar de VN. In 1946 richtte Fulbright een in ternationaal uitwisselingspro gramma voor studenten op, de Fulbright Scholarships. Meer dan honderdduizend studenten uit de hele wereld hebben daar door de kans gekregen in de VS te studeren, terwijl 70.000 Ame rikanen via dit programma over de wereld zijn uitgezworven. In de jaren '50 werd Fulbright be kend als opponent van commu nistenjager Joseph McCarty. Hij was leermeester van talrijke politici, onder wie president Clinton. De huidige Democrati sche bewoner van het Witte Huis, die tot aan zijn verkiezing als president gouverneur van Arkansas was, heeft op het eind van de jaren '60 enige tijd voor Fulbright gewerkt. WASHINGTON GPD-AFP-Rtr

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7