Huur stijgt maar met zes procent 'Het is helemaal niet stoer om te zeggen datje Duits studeert' Binnenland Lechter spreekt Holman irij van belediging 'Met zachte hand' verwijderd 'Maak milieuvriendelijk produkt goedkoper' Transportband doorboort cabine Salomons-oordeel nodig voor omgang met hond Politie onderschept twee grote partijen cocaïne Prijs genoemd naar journalist Brugsma VRIJDAG 10 FEBRUARI 1995 erde Pers Diensten Hoge celstraf voor paspoortvervalsing 9 nDRDRECHTWegens het vervalsen van minimaal 274 paspoorten K hééft de rechtbank in Dordrecht gisteren een 57-jarige man uit 3 Mijnsheerenland veroordeeld tot twee jaar cel. Twee medever- S dachten van de paspoortzwendel kregen zestien en twaalf 'l maanden cel. Drie anderen werden veroordeeld tot ieder 240 P uur dienstverlening. De veroordeelden moeten bovendien vor deringen van 4.500 tot 300.000 gulden aan de Staat betalen. De ze bedragen zouden zij als winst hebben gemaakt met de verval sing van verblijfsvergunningen en de handel daarin. Straf voor 'foute' docenten Vrije School 7UTPHEN» Twee in opspraak geraakte leerkrachten van de Vrije School De Berkel in Zutphen hangen strafmaatregelen boven het hoofd. De school, die les geeft volgens de principes van an- troposoof Rudolf Steiner, heeft zich openlijk gedistantieerd van dictees met stereotype aanduidingen van rassen. Tijdens het vak volkenkunde was kinderen gedicteerd dat negers van huis uit 'een ritmisch gevoel' en 'dikke lippen' hebben. De andere leer kracht had in zijn klas een rassen indeling gedicteerd volgens de kleuren zwart, rood en geel. De school heeft gezegd het leerplan te zullen aanpassen. Opnieuw verbod demonstratie CP'86 apeldoorn De Apeldoornse burgemeester Bruins Slot heeft een voor morgen aangekondigde demonstratie van de extreem rechtse CP'86 in zijn stad verboden. Enkele weken gedelen deed de burgemeester van Rijswijk hetzelfde. Bruins Slot kwam tot zijn besluit vanwege het controversiële karakter van de partij, de ervaringen elders en de kans op een tegendemonstratie. De aan gekondigde mars van CP'86 tegen 'corruptie en criminaliteit' heeft de laatste dagen in Apeldoorn veel emoties losgemaakt. Op het stadhuis kwamen tientallen verontruste telefoontjes binnen. CP'86 heeft al laten weten toch te zullen demonstreren. Vier jaar en TBS voor doden ex-vriendin den bosch Voor het wurgen van zijn ex-vriendin heeft de recht bank in Den Bosch gisteren een 29-jarige man uit Eindhoven conform de eis tot vier jaar cel, TBS en dwangverpleging veroor deeld. De moord gebeurde in januari 1994. De verdachte dood de toen zijn 21-jarige ex-vriendin in een caravan in Veldhoven. Hij begroef het lijk op de Oirschotse heide. Daar werd het na drie weken op zijn aanwijzing gevonden. Het motief was volgens de verdachte jaloezie over vermeende ervaringen van de vrouw met andere mannen. Van de ruzie herinnert de verdachte zich nog slechts dat ze hem met een mes te lijf wilde gaan en dat hij haar bij de keel heeft gegrepen. Hij wist zich niet meer te herin neren, dat hij haar had gewurgd. Volgens psychiaters is de ver dachte sterk verminderd toerekeningsvatbaar. Botsingen gevaar op Westerschelde den haag Het botsen van schepen met gevaarlijke stoffen op de Westerschelde zorgt voor direct gevaar voor bewoners op een aantal plaatsen op de oevers; delen van Vlissingen, Hansweert- /Veerhaven Kruiningen, de bocht van B"ath en een gebied ten westen van Breskens. Dat is de belangrijkste conclusie van een ambtelijke werkgroep die de risico's van transport van gevaarlij ke stoffen op de Westerschelde heeft onderzocht. Minister Jorri- tsma (verkeer en waterstaat) heeft het rapport vandaag mede namens haar collega's Dijkstal (rampenbestrijding) en De Boer (VROM) naar de Tweede Kamer gestuurd. De onderzoekers heb ben geconstateerd dat er jaarlijks aanvaringen op de Wester schelde gebeuren. i amsterdam gpd-anp .Columnist Theodor Holman ^an dagblad Het Parool is giste ren door de Amsterdamse rechtbank vrijgesproken van belediging van christenen. De columnist was aangeklaagd om dat hij vorig jaar in een van zijn columns 'iedere christenhond' een misdadiger noemde. De op merking was vervat in een co lumn over de humanistische opvoeding van Holman. De rechtbank achtte hem niet strafbaar omdat in het eerste half jaar na het verschijnen van fzijn stukje slechts één persoon had geklaagd bij de hoofdredac tie van de krant. Daaruit blijkt volgens de rechtbank dat er geen grote groep mensen is ge kwetst. Er ontstond pas com- I motie in januari, toen onder an- L deren jurist Jaap Cordia, redac- teur van het Nederlands Dag- ^blad en docent recht aan de Evangelische Hogeschool in Amersfoort, en de Amsterdamse politie-inspecteur Tieleman een aanklacht tegen de columnist indienden. „De rechtbank heeft zich niet aan koud water willen bran den," vindt Cordia. „Dit is ge woon neuzen tellen. Ik begrijp dat een massale reactie wèl een Kamer wil lialf procent minder verhoging dan staatssecretaris De Tweede Kamer is tegen het maximum van 6,5 procent huurverhoging per 1 juli dit jaar. Het parlement vindt zes procent voldoende, zo bleek gisteren tijdens beraadsla gingen. De minimumstijging is 3,5 procent. Het gemid delde over heel Nederland wordt ongeveer 4,5 procent. den haag anp De Kamer, met uitzondering van de WD, vindt voorts dat huurders moeten kunnen mee praten over het huurbeleid en vroeg staatssecretaris Tommei van volkshuisvesting een en an der te regelen. Verder werd Tommei onder de neus gewre ven dat de positie van de huur der ten opzichter van de ver huurder nog steeds niet vol doende bij wet is geregeld. Tommei toonde zich niet erg inschikkelijk. Volgens hem is het onmogelijk vóór 1 januari 1996 de Huurprijzenwet bij te stellen. Ook hield hij vast aan de maximale stijging van 6,5 pro cent. De Tweede Kamer wil bin nenkort plenair doorvergaderen over deze materie en dan met name over de rechten van huurders om mee te praten over een redelijke huurverho ging- Duivesteijn (PvdA) wil de po sitie van huurders verbeteren door huurdersraden in te stel len. In zijn visie overleggen de raden minimaal vier maal per jaar met de verhuurders over onder meer het verhuurbeleid, het huurprijsbeleid, over con tracten en over huurregelemen- ten. De PvdA'er heeft inmiddels een wetsontwerp opgesteld dat deze zaken moet regelen. D66-woordvoerster Versnel sprak tijdens het overleg haar onvrede uit over wat zij noemt 'het ontbreken van een be schermende mantel voor de huurders'. Ze doelde op ver meende rechtsongelijkheid nu het Rijk een deel van haar be voegdheden ten aanzien van de huurprijsopbouw heeft wegge geven aan particuliere maar ook aan sociale verhuurders als wo ningbouwverenigingen en ge meenten. De Nederlandse Woonbond reageerde gisteren verheugd op het feit dat ook de Kamer zich zorgen maakt over de huurver hoging en de slechte onderhan delingspositie van huurders. De bond, die opkomt voor de be langen van met name huurders, wees Tommei al eerder op de negatieve gevolgen van het hui dige huurbeleid. Hij toonde tot nu toe weinig begrip. De bond verwacht nu meer steun te krij gen van de Kamer. alkmaar De Alkmaarse politie heeft gisteravond het centrum amok gemaakt, omdat zij al vijftien een groep van zo'n dertig Zaïrezen uit het asielzoe- maanden in het centrum verblijven. Ze zeggen dat kerscentrum De Vluchthoef verwijderd. Daarmee andere asielzoekers veel sneller dan zij andere huis- werd een dreigende vechtpartij in de kiem gesmoord, vesting krijgen. zei de politie. De vluchtelingen hadden in de hal van foto anp martin mooij Voorstel minister De Boer op conferentie in Noorwegen Minister De Boer van milieube heer wil milieuvriendelijke pro- dukten goedkoper maken. Om dat te bereiken is aanpassing van het belastingstelsel in ons land nodig. Voor de consument kan dit een stimulans zijn om bewuster voor de aanschaf van milieuvriendelijke produkten te kiezen. Dit standpunt van De Boer is gisteren in Oslo door een Ne derlandse delegatie naar voren gebracht op een VN-conferentie in Oslo over het thema 'duurza me produktie en consumptie'. De minister zelf was niet in Oslo vanwege overleg in Den Haag over de afwikkeling van de ge volgen van de watersnood. De bijeenkomst in de Noorse hoofdstad is een uitvloeisel van de topconferentie over milieu en duurzame ontwikkeling uit juni 1992 in Rio de Janeiro. Van de gemiddelde consu ment kan niet worden verwacht dat deze bij elke aankoop steeds uitvoerig stilstaat bij de milieu belasting die een produkt ver oorzaakt, aldus De Boer. Als ar beid minder wordt belast en goedkoper wordt, en de belas ting op milieu-onvriendelijke produkten tegelijkertijd om hoog gaat, kan milieuverant woord consumeren goedkoper worden. Op dit vlak ligt dan ook een belangrijke taak voor de overheid, aldus de minister. De bewindsvrouw ziet ook een taak voor de overheden om producenten er toe te bewegen op vrijwillige basis hun produk ten milieuvriendelijker te ma ken. Verboden of een strengere wet- en regelgeving zijn, mede gezien de verordeningen van de Europese Unie, niet de beste weg. Beter is het afspraken te maken met het bedrijfsleven in zogeheten convenanten, aldus De Boer. vonnis zou hebben opgeleverd. Kortom: zorg de volgende keer dat je met velen komt." Het openbaar ministerie ging meteen in hoger beroep tegen het vonnis. Cordia ziet de vol gende zitting met enig vertrou wen tegemoet. „Met de uit spraak van vandaag in de hand zou je kunnen zeggen dat bij voorbeeld de CP'86 vrij is om in een blaadje af te geven op bui tenlanders, zo lang dat blaadje alleen onder de leden wordt verspreid." Cordia vindt dat christenen steeds vaker in de kou komen te staan. „Het is tegenwoordig bon ton af te geven op het christen dom. Je wordt afgeschilderd als een imbeciel wanneer je je be kent tot het christendom. Wij worden bekeken als holbewo ners, of als mensen die nog steeds geloven in heksen. Wan neer je het woord christenen in die column verandert in boed dhisten of humanisten, staat plotseling iedereen op zijn ach terste benen. Ik ben door die column op mijn ziel getrapt. Ik probeer als christen een vol waardig lid te zijn van de maat schappij. Hier is sprake van dis criminatie, waartegen de over heid moet optreden." groningen. anp Rechter mr. J. van Riessen van de Groningse rechtbank heeft gis teren vergeefs geprobeerd een omgangsregeling tot stand te brengen voor de Duitse herdershond Astrid en haar twee baas jes. Beide mannen, een uit Groningen en een uit de gemeente Bedum, beweren eigenaar te zijn. De rechter zei dat hij nu geen andere keus heeft dan een 'Salomons-oordeel' te vellen. Hij doet dat volgende week. De Duitse herder heet voluit Sardée van Heralmaborg, roep naam Astrid. Het dier is onlangs 'gekidnapt' door de Groninger. De klagende partij, de man uit Bedum, is de voormalige vriend van zijn moeder. Die wil Astrid onmiddellijk terug op straffe van een dwangsom van honderd gulden per dag. De man uit Bedum beschikt over de stamboom waarop staat dat hij eigenaar is. Zijn voormalige stiefzoon zegt echter dat hij de hond zes jaar geleden heeft gekocht en betaald. Onlangs gingen de man uit Bedum en zijn vriendin na een ja renlange verhouding uit elkaar. De hond bleef in Bedum. De zoon van de vrouw weigert genoegen te nemen met de hem aangeboden omgangsregeling. Die komt neer op eens in de vier weken een uur wandelen met Astrid. Volgens de Groninger komt Astrid liefde en aandacht te kort, omdat zijn ex-stiefvader een winkel drijft. De Bedummer vindt dat onzin en zegt dat Astrid alles krijgt wat ze nodig heeft. Beide mannen zeggen dat Astrid als een kind voor ze is. Zij willen bei den niet anders dan het beste voor de hond, zeiden ze tegen de rechter. In totaal vijftien aanhoudingen hardinxveld-giessendam Bij ongevallen op de snelweg A15 bij Hardinxveld-Giessendam (ZH) en op de rijksweg 32 bij het Friese Heerenveen zijn gisteren twee doden gevallen. Op de A15 (foto) reed de chauffeur van een vrachtwagen te dicht achter een verhuiswagen met een transportband. Toen de chauffeur in kwestie plotseling moest remmen, boorde de transportband zich in de cabine. De vrachtwa genchauffeur kwam daarbij om het leven. Bij Heerenveen botste op rijksweg 32 ter hoogte van het Abe Lenstra-voetbalstadion een auto mobilist bij een inhaalmanoeuvre frontaal op een vrachtwagen met asfaltbeton. De automo bilist was op slag dood. De chauffeur van de vrachtwagen is met lichte verwondingen over gebracht naar het ziekenhuis. foto anp breda/amsterdam anp De politie heeft gisteren in Bre da en in Apeldoorn een grote hoeveelheid cocaïne in beslag genomen. In Breda ging het om zes kilo, van de vangst in Apel doorn wil de betrokken recher che niet meer kwijt dan dat het om een 'grotere' partij gaat. In totaal zijn vijftien aanhoudin gen verricht. De eerste vangst gebeurde gistermorgen na demontatie van geluidsapparatuur, die woensdagavond laat in beslag was genomen. De bestuurder, een passagier en een inzittende vrouw allen Britten wer den aangehouden na een wilde achtervolging door westelijk Noord-Brabant. De rit eindigde in Breda. De achtervolging begon nadat a Professor luidt noodklok over geringe animo voor taal oosterburen utrecht louis burgers De vooroordelen ten aanzien van Duitsers zitten heel diep en uiten zich op de vreemdste mo menten. Zoals onlangs tijdens de watersnood in Limburg. Een verslaggeefster van de NOS door Duitsers gered bent?". Hulpverleners uit Aken hebben de bejaarde vrouw zojuist uit haar woning gedragen. Het beeld trof prof. dr. G. J. Westhoff in de ziel. „Kijk, dat bedoel ik nou", zegt de Utrechtse hoogleraar. „Onze vooroordelen tegen Duitsers en Duitsland zijn haast racistisch te noemen. Wij denken dat we tolerant zijn, maar uit onder zoeken blijkt dat de Duitsers veel toleranter zijn. Wij geloven dat we veel asielzoekers hebben opgenomen, maar in Duitsland wonen verhoudingsgewijs vier keer zo veel buitenlanders." Professor Westhoff, in het dage lijks leven hoogleraar didactiek van de moderne vreemde talen, treedt vandaag en morgen op als voorzitter van een tweejaar lijks congres van leraren Duits in het Gelderse Lunteren. Ten aanzien van het Duits heeft hij het fanatisme van een zojuist bekeerde gelovige. Puntsgewijs signaleert hij de vooroordelen, de gevolgen van het Calimero- effect ('zij zijn groot en ik is klein'), de nasleep van de oorlog en het gebrek aan kennis van het huidige Duitsland. „Terwijl wij ons indertijd tot in het parlement aan toe druk maakten over de eerste vijftig vluchtelingen uit voormalig Joe goslavië, had Duitsland er al vijfduizend opgenomen. En ter wijl ook bij ons een zwarte jon gen vermoord wordt, er ook hier brandstichtingen plaatsvin den in asielzoekerscentra en ook hier buitenlanders worden aangevallen, sturen we wel één miljoen kaarten naar Bonn om dat we woedend zijn." Volgens Westhoff was er in de zaak van de brand in een Turk se woning nauwelijks aandacht voor de reactie in Duitsland zelf. „Wie weet in Nederland dat er de volgende avond een half miljoen Duitsers demon strerend de straat op is Zulk selectief rapporteren zorgt ervoor dat Duitsland een slechte naam houdt. Dat zit zijn club, de sectie Duits van de Ver eniging van Leraren in Levende Talen, goed dwars. Daarom staat komend weekeinde het congres in Lunteren in het te ken vanNaclibarsprache Deutsch'. Het Duits zit in Nederland in de verdrukking. Terwijl het Engels al op de basisschool verplicht is, de belangstelling voor het Frans min of meer stabiel blijft, daalt de belangstelling voor de taal van onze grootste handelspart ner en buurland nog steeds. Minder dan 48 procent van alle middelbare scholieren kiest Duits in de bovenbouw. En Duits studeren op de universi teit is ook niet erg in trek. „We hebben zo'n 150 docenten Duits per jaar nodig en er stu deren er niet meer dan 75 af. Straks zul je zien dat er zo'n te kort aan leraren Duits ontstaat dat ze van de collegebanken worden weggesleept." De min achting voor het Duits is een ty pisch Nederlands fenomeen, dat niet alleen verklaard kan worden met een verwijzing naar de oorlog. In andere landen die zwaar geleden hebben (Griekenland, Frankrijk, de Oek raïne) groeit de belangstelling voor het Duits enorm snel. „In landen als Polen, Slovenië en Tsjechië is het tekort aan le raren Duits al groter dan het to- utrecht anp Nederlandse journalisten die een bijzondere bijdrage leveren aan de verbetering van de re laties tussen Nederland en Duitsland maken vanaf 1997 kans op de W.L. Brugsma-prijs. Het gaat om een oorkonde, een beeldje en een geldprijs. De hoogte van de prijs is nog niet bekend. De prijs is ingesteld door de sectie Duits van de Vereniging van Leraren in Levende Talen, de Stichting ter bevordering van de Duitse Taal in Nederland en de Duitse ambassade. In 1997 wordt de prijs voor het eerst toegekend; daarna wordt de prijs elke twee jaar uitgereikt. De prijs is genoemd naar Brugsma omdat hij als journalist een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de verbetering van de betrekkin gen tussen beide landen. Hij was journalist bij Haarlems Dagblad, de Gemeenschappelijke Persdienst (GPD) en Elsevier. Verder was hij hoofdredacteur van de Haagse Post en presen tator van de TV-actualiteitenrubriek Achter het Nieuws. taal aantal leraren hier. In de Oekraïne leert op dit moment een miljoen mensen Duits. In Nederland dreigt juist een groot tekort aan kennis van het Duits." De Utrechtse hoogleraar ziet verschillende oorzaken voor het gebrek aan belangstelling. „Men vindt Engels wel genoeg, Duits zeggen we althans dat kunnen we wel, er bestaat het idee dat het een onaantrek kelijke, moeilijke taal is en ten slotte het vooroordeel dat het niet stoer is om te zeggen dat je Duits studeert." Westhoff is echter niet louter pessimistisch. Als Amsterdam mer is hij opgegroeid met de permanente animositeit van Ajax versus Feyenoord, van Am sterdam tegen Rotterdam. „In veel opzichten reageren wij Ne derlanders op een vergelijkbare manier op Duitsland. Dat neemt niet weg dat we wel maatregelen moeten nemen. Uitwisselingen van scholieren zijn daarbij belangrijk, maar ook van journalisten. Dat komt nu langzaam op gang." Nederland moet zich realiseren dat onze taal straks wel eens het 'Fries van Europa' zou kunnen worden. „We leven in een uit hoek van Europa. Om goed te kunnen functioneren moeten we behalvè het Engels in elk ge val nóg een buurtaal (Duits of Frans) kennen. Er moeten meer tweetalige scholen komen en niet alleen Engelse maar ook Duitse en Franse instituten. Ge lukkig komt dat nu langzaam op gang. Er is al een Franse tweeta lige basisschool in Limburg en volgend jaar wordt begonnen met Duitstalige basisscholen in het grensgebied." Hij stelt vast dat bij voorbeeld een derde van de Britse bedrij ven zegt orders mis te lopen omdat de verkopers uitsluitend Engels spreken. „En dan zeggen wij, je redt het met het Engels wel? Wij denken wel eens dat wij de enige gekken zijn die Duits leren. Niets is minder waar, in tachtig landen wordt door 20 miljoen mensen Duits gestudeerd." de politie bij een routine-con trole op de A16 in de kofferbak van de auto op de geluidsappa ratuur stuitte en deze wilde on derzoeken. Meteen gaf de be stuurder vol gas waarna de poli tie er achteraan ging met ge meld resultaat. In het andere geval werden gisteren in Amsterdam twaalf mensen aangehouden naar aanleiding van de vondst van een partij cocaïne in Apeldoorn. .De drugs waren verstopt in een container. Waar de drugs van daan komen en voor wie het witte goedje bestemd was, wil de politie 'in het belang van het onderzoek' niet zeggen. Datzelf de geldt voor nadere informatie over de verdachten. Straks verplichte klachtencommissie in gezondheidszorg den haag anp Patiënten en cliënten in de ge zondheidszorg krijgen meer mogelijkheden om te klagen over een behandeling. De Tweede Kamer stemde gisteren in met het zogenoemde wets voorstel klachtenrecht gezond heidszorg. Instellingen in de ge zondheidszorg worden in de toekomst verplicht gesteld een commissie in te stellen, die over de klacht moet oordelen. De gang naar het Medisch Tuchtcollege of naar de rechter blijft overigens bestaan. Wordt de klacht niet gegrond verklaard dan kan de klager naar een pro vinciale klachtencommissie stappen. De uitspraak van deze instan tie is overigens niet bindend. De PvdA had hier grote moeite mee en vond dat de Inspectie voor de Volksgezondheid zich hier dan maar mee moest bemoei en. De minister zei op haar beurt dat de inspectie het al druk genoeg heeft. Volgens haar zullen de zorginstellingen de uitspraak van de provinciale commissie wel degelijk volgen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5