Slechte dijken in 2 jaar veilig Ook kamerlid moet mstig kunnen bevallen Binnenland Verkiezingen komen naderbij STEM TEGEN STEM Dijkenwetje kan Haags record gaan vestigen Seriemoordenaars Limburg hadden meer op kerfstok terbod op nertsenfarms zeer onwaarschijnlijk delkert: Sancties tegen anden met kinderslavernij HlJPAG 10 FEBRUAR11995153 ANP Algemeen Nederl.indsPersbur Amsterdam Het duurt weliswaar nog een dikke drie weken voordat de nieuwe Provinciale Staten worden gekozen, maar her en der beginnen partijen toch al reclame te maken. De Socialistische Partij maakt van de aanplakborden gebruik om het eerste kabinet-Kok aan te pakken. foto cpd roland de bruin Het dijkenwetje, de noodwet die een snelle dijkverzwaring mogelijk maakt, moet over zes weken klaar zijn. Naar Haagse begrippen wordt daarmee een snelheidsrecord gevestigd. Het kabinet denkt de wet op 19 april in werking te kunnen laten treden. De wet moet de nu geldende procedures groten deels opzij zetten, zodat over enkele maanden de schop de grond in kan. Als het aan minis ter Jorritsma ligt, beslist het ka binet vandaag definitief over de wet Tijdelijke voorziening ri vierdijkversterking, zoals het dijkenwetje officieel heet. „Zo dra de wet klaar is, gaat hij voor advies naar de Raad van State. Wat mij betreft nog vanavond." Jorritsma hoopt dat de Raad van State binnen een week ant woord geeft. Een optimistische schatting, omdat 's lands hoog ste adviesorgaan zich door gaans niet laat opjagen. „Mis schien dat een begeleidend te lefoontje van Kok of van mijzelf kan helpen", aldus Jorritsma. Vervolgens gaat de vyqt ter goedkeuring naar de Tweede, Kamer. Het schema van het ka- 1 binet voorziet in een kamerde*. bat op 28 maart. Stemming volgt twee dagen later. Daarna is het de beurt aan de Eerste Ka mer, die op 11 april stemt over de wet. Veel problemen ver wacht Jorritsma daarbij niet. Op 18 april moet de wel worden ge- Aantal moorden van vijftien verdachten is nog niet bekend Het recherchebijstandsteam Limburg-Noord heeft het sterke vermoeden dat vijftien Limbur gers die al eerder zijn aange houden voor acht moorden, nog veel meer levensdelicten op hun kerfstok 'hebben. Sommi gen van de vijftien hebben be kend. Onder de slachtoffers zouden, vermoedelijk illegale, Turken zijn, aldus de politie. De serie moorden kwam aan het licht tijdens het onderzoek naar de dood van een jonge Turk, die in juni vorig jaar dood werd aangetroffen langs de Maas in Venlo. De politie ver dacht de toen aangehouden en deels al veroordeelde Limbur gers later ook van de roofmoord op een bejaard Venloos echt paar (februari vorig jaar), een man in Reuver (januari vorig jaar), een Turkse man (decem ber 1993) en drie vermoedelijk illegale Turken. Enige weken geleden kwam de politie erachter dat de vijf tien verdachten (veertien uit Venlo en een uit Venray) veel meer moorden op hun geweten zouden hebben. Om hoeveel moorden danwel doodslagen het gaat, wil zij niet zeggen. Vanwege de verwevenheid van diverse moorden en de sys tematiek waarmee de verdach ten (tussen de 14 en 56 jaar oud) handelden, zijn 25 tot der tig medewerkers van de politie Limburg-Noord dag in dag uit in de weer met het oplossen van de zaken. publiceerd in het Staatsblad, waarna hij een dag later in wer king kan treden. Het dijkenwetje is alleen be doeld om snel te beginnen met versterking van tachtig kilome ter slechte dijken. Die worden met naam en toenaam ge noemd in de bijlage van de wet. Voor versteviging van de overi ge 600 kilometer oude dijk wordt een andere wet aange past: de wet op de Waterkering. Ook die moet worden aange past. Gedeputeerde Gelderland trekt boetekleed aan ARNHEM GPD Met de excuses van de Gelderse gedeputeerde J. van Dijkhuizen is een dreigend conflict tussen hem en de waterschappen over de dijkverbetering in de kiem gesmoord. In een brief aan het kabinet maakt Van Dijkhuizen nadrukkelijk zijn verontschuldi gingen vóór de aantijgingen die hij e'ërdejr deze week jegens de yvatepspliapppp had geuit. Hij zei toen clat de schappeii mankracht en kwaliteit missen om de gigantische klus van dijk verzwaring tot een goed einde te brengen. Bovendien verweet hij hen te laks te zijn hij de aan koop van grond die nodig is pm de zwakke waterkeringen aan te pakken. De dijkbeheerders waren woest op de gedeputeerde en eisten dat hij zijn woorden te rug zou nemen. In de brief aan de ministerraad doet Van Dijk huizen dat. I lij zegt dat de tekst op de gewraakte punten onjuist is geformuleerd en een verkeer de indruk heeft gewekt. De ge deputeerde verklaart grote waardering te hebben voor de inzet van de waterschappen tij dens de voorbije hoogwaterpe riode. Ook prijst hij het niveau van hun werk. TBC-explosie onder jongeren in Venlo I Tienlo In Venlo en omgeving is een TBC-explosie vastgesteld. In ^btaafzijn 57 mensen besmet van wie er twee aan een beginnen- Je open tuberculose lijden. Dit heeft de Districts Gezondheids- jjeiist Noord-Limburg vandaag bekendgemaakt. Enige tijd gele- [en is bij enkele bezoekers van jongerencafés in Venlo open ?BC vastgesteld. In hun naaste omgeving bleken nog zo'n twin- jg personen besmet te zijn. !"Geen asielzoekerscentrum in Losser '^össer De vestiging van een asielzoekerscentrum voor driehon- 'a,ferd mensen op camping Dinkelland in Overdinkel (gemeente ^/isser)is van de baan. Het Centraal Orgaan Opvang Asielzoe kers (COA) heeft dat gistermiddag aan het gemeentebestuur la- r" en weten. Het besluit was in overleg met staatssecretaris V'jehmitz van justitie genomen. De inwoners van Losser vonden ifllriehonderd asielzoekers teveel voor hun kleine gemeenschap. \jinister en groot deel Kamer tegen j nister Van Aartsen van land- uw voelt niets vooj" een ver- el op het houden v.ap nertsen or de bontproduktie. Waar- ïijnlijk steunt een meerder- id in de Tweede Kamer de U-bewindsman. Van Aartsen slechts het houden van vos- i voor de bontfokkerij verbie- n. Nertsen kunnen zich beter npassen aan het leven in een oi en mogen derhalve wel re[ irden gefokt, vindt hij. PvdA, Groen Links. RPF en n meerderheid van D66 zijn t daarmee niet eens. Volgens 'F-kamerlid Stellingwerf over- ïrijdt de bontfokkerij een ïische grens. „Het doel weegt :t op tegen het middel. Daar- i moet de bedrijfstak op ter- jn worden beëindigd." Stel- gwerf meent overigens niet "e t de bontfokkers verwijten nnen worden gemaakt. De 0[erheid heeft de sector de mte geboden, zodat er spra in ke is van verworven rechten. Een goede schaderegeling is dan ook op zijn plaats, vindt hij. De fracties van CDA, WD, GPV, SGftXD en de eenmans partij Hendriks zijn tegen een verbod. Zij gaan af op het oor deel van de gedragsdeskundige Wiepkema, die meent dat nert sen zonder al te veel welzijns problemen kunnen worden ge houden. Volgens Van der Vlies (SGP) is het moeilijk een grens te trekken tussen luxe en niet- luxe. „Als je de bedrijfstak alleen om welzijnsredenen zou verbie den, kun je net zo goed ook an dere categorieën veebedrijven verbieden. Een principieel ver bod op nertsenfarms gaat me daarom te ver." De Tweede Kamer stemt dinsdag over een PvdA-motie tegen nertsen fokkerij. De ver wachting is dat onvoldoende D66'ers met de motie mee zul len stemmen om haar een meerderheid te geven. nister Melkert van sociale za- en werkgelegenheid pleit or handelssancties tegen ont- kkelingslandciV" die uiw$s- i' kennen op het gebied van ndérarbeid. Het kabinet wrï cle ternationale discussie hier- W bevorderen, zei Melkert pmorgen tijdens de FNV-con- fentie 'Een baan om de aarde, een rechtvaardige wereld- leidsmarkt'. n zijn toespraak blikte de mi lter vooruit op de Sociale Top de VN volgende maand in penhagen. Op deze topcon- rentie staat de sociale ontwik- J bling in ontwikkelingslanden Waal. Melkert vroeg in het jzonder aandacht voor de po- ie van vrouwen en kinderen, e (ij vond het 'bijzonder jammer' itde top de discussie over kin- n barheid uit de weg dreigt te atfran. De PvdA-minister sloot zich ie au bij een binnenkort te lance- FNV-campagne tegen kin- irarbeid. Die wil in laatste in stantie overtredende ontwikke lingslanden met handelssanc ties bestraffen. Melkert: „Ik heb daar begrip voor. Geen econoom kan mij duidelijk ma ken '\vaóróni landèri ongestraft 1 (V-jarige kinderen slavenarbeid moeten laten verrichten'óf in de mijnbouw moeten laten zwoe gen. Men moet daarom nagaan hoe men notoire overtreders van dergelijke minimumnor men, zeker op het terrein van fundamentele sociale rechten, meer onder druk kan zetten om hun leven te beteren." FNV'er De Waal benadrukte dat alleen al in Zuid-Azië 200 miljoen kinderen dagelijks tien tot twaalf uur zwaar werk ver richten. De Waal waarschuwde voor aantasting van het arbeids- verbod in Nederland. Volgens hem moet arbeid verboden blij ven die de geestelijke en licha melijke ontwikkeling van kinde ren schaadt. De krantenwijk van de middelbare scholier valt daar dus niet onder, zo benadrukte hij. Kabinet bereikt akkoord met provincies en waterschappen over deltaplan Het kabinet wil de komende twee jaar circa tachtig kilo meter onveilige dijken langs de grote rivieren in Gelder land en Overijssel versterken. Versterking van alle zwakke dijken in 1995 is niet mogelijk. Een uitloop naar 1996 is onontkoombaar. Dat staat in de conceptnota Deltaplan Grote Rivieren van het kabinet. Gisteren bereikte het kabinet een akkoord met de provincies en de waterschappen over het deltaplan. Vandaag moet de ministerraad de nota definitief vaststellen. De milieubeweging kan zich vinden in het akkoord. Voorzit ter Ria Beckers van de Stichting Natuur en Milieu sprak namens de gezamenlijke natuur- en milieu-organisaties van een 'po sitief akkoord'. Ze toonde zich tevreden met de toezegging van milieuminister De Boer dat in spraak, zij het beperkt, ook open staat voor maatschappelij ke organisaties. Uitgangspunt van het kabinet is het versterken van de onvei ligste dijkvakken in uiterlijk 1996. Volgens de nota moet in 1995 vijftig km dijk zijn ver sterkt. In 1996 is nog eens dertig km aan de beurt. De verstevi ging van de overige 600 km ou de dijken moet in het jaar 2000 gereed zijn. Het zwaartepunt van de werkzaamheden komt in 1997 en 1998 te liggen. Het kabinet wil in Limburg nog dit jaar beginnen met de aanleg van zestig km kades langs de Maas. Die moeten zo veel mogelijk in 1995 gereed ko men, met een uitloop naar 1996. Dat kost 100 miljoen gul den. Het kabinet vervroegt de verdieping en verbreding van de Maas met vijf jaar. Oor spronkelijk had dat project in 2010 klaar moeten zijn. De kosten van de versnelde dijkverzwaringen bedragen in totaal bijna 2,9 miljard gulden. Dat is bijna een verdubbeling van de aanvankelijke ramingen. De kostenstijging komt doordat het hele dijkverzwaringspro gramma in 2000 klaar moet zijn, acht jaar eerder dan gepland. Concreet betekent de versnel ling dat het Rijk 244 miljoen gulden extra op tafel moet leg gen, de provincies 900 miljoen en de waterschappen 223 mil joen gulden. Vooral het Rijk draagt de extra rentelasten die de versnelling met zich meebrengt. Van de 350 miljoen gulden extra rentelas ten van de provincies betaalt het Rijk 70 procent. De water schappen krijgen de rentelasten (120 miljoen gulden) volledig vergoed. De verbreding en verdieping van de Maas kost minstens 1,3 miljard gulden. De verkoop van grind en zand uit de Maas moet dat bedrag terugverdienen. Het kabinet houdt er echter reke ning mee dat de opbrengsten lager uitvallen, omdat er in kor te tijd veel grind en zand op de markt komt. Waar het Rijk de nodige fi nanciën voor het totale deltaplan vandaan gaat halen, is nog onduidelijk. Volgens minis ter lorritsma moet het kabinet de komende tijd 'uit alle macht middelen bij elkaar garen' om alles te bekostigen. De minister wil daarbij een beroep doen op de structuurfondsen van de Eu ropese Unie. De regie over het deltaplan komt in handen van een specia le werkgroep. Het kabinet stelt een ambtelijke Stuurgroep Deltaplan Grote Rivieren aan, waarin Rijk, provincies en wa terschappen zijn vertegenwoor digd. Minister Jorritsma is voor zitter van de stuurgroep. Boven dien komen er in alle betrokken provincies speciale projectgroe pen die de plannen moeten uit voeren. A2 ten zuiden van Den Bosch zondag open DEN BOSCH ANP Omdat de weg nog in rede lijke staat verkeert, zal de A2 ten zuiden van Den Bosch waarschijnlijk vanaf zondagavond weer open gaan voor het verkeer. Een woordvoerder van Rijks waterstaat heeft dat giste ren meegedeeld. Het be treffende wegvak staat in middels voor een belang rijk deel droog. Volgens de zegsman valt de schade voor zover zichtbaar enorm mee. I Zowel het wegdek als de I vangrail zien er goed uit. De komende dagen ver richt Rijkswaterstaat nog tal van metingen, liet is niet uitgesloten dat de elektronica in de langs de weg staande lantaarnpalen moet worden vervangen. )66 en VVD: Niet tornen aan lastenverlichting de coalitiepartners WD en heeft PvdA-fractieleider ige de handen niet op el- gekregen voor zijn leidooi. Hij wil de negen mil- Ird lastenverlichting gebruiken bor het scheppen van werk als de CAO's onvoldoende af braken over meer banen wor- fcn gemaakt. ?De WD vindt dat niet de 'verheid voor werk moet zor- fn, maar de markt. De libera- hebben er overigens ver trouwen in dat de werkgelgen- heid zal groeien, mede dankzij het kabinetsbeleid. WD-minis- ter Zalm van financiën voor spelde onlangs nog 100.000 ex tra banen voor dit jaar. De WD- woordvoerder vermoedt dat Wallage 'de FNV een duwtje in de rug heeft willen geven' in het CAO-overleg. D66-kamerlid Groenman be grijpt niet dat Wallage al zo snel aan het regeerakkoord begint te morrelen. Ze wijst erop dat de toegezegde lastenverlichting voor een belangrijk deel recht streeks bij de burgers terecht komt en dus loonmatiging be vordert. Wallage moet zich vol gens Groenman niet met het -CAO-overleg bemoeien. „De verantwoordelijkheid van een politicus is het uitvoeren van het regeerakkoord." De werkgeversorganisatie VNO-NCW noemde de uitlatin gen van de PvdA'er 'in strijd met de verantwoordelijkheids verdeling in Nederland' en wees erop dat de lastenverlichting 'belangrijk is voor de werkgele genheid'. Het begon allemaal met de zwangerschap van Andrée van Es in 1988. Ze zat in haar een tje voor de PSP in de Tweede Kamer en wilde zich laten ver vangen door het ervaren ex-ka merlid Wilbert Willems. Maar die stond nummer vier op de PSP-lijst en dus ontstak de niet-ervaren nummer twee, Ti- tia Bos, prompt in grote woede. Er ontstond een rel, waarna het partijbestuur besloot Van Es maar helemaal niet te vervan gen. Haar kamerzetel bleef drie maanden leeg. Eind 1990 trad Andrée van Es af. De combinatie kind en Ka mer werd haar te veel. Maar als allereerste kamerlid-met-dik- ke-buik heeft ze wel de aanzet gegeven tot een discussie, die onlangs uitmondde in de noodzakelijke tweederde meerderheid die nodig is om de Grondwet te wijzigen. Daar in worden nu vier maanden zwangerschapsverlof plus ver vanging met recht op terugkeer wettelijk mogelijk gemaakt. Als de huidige en volgende Eerste Kamer eveneens instemmen, kunnen de bepalingen in de Kieswet worden opgenomen. Tegen die tijd is het 1996. Van de grote fracties is alleen de WD tegen. De liberalen vinden het onzin om via de Grondwet iets voor zwangere kamerleden te regelen als het ook op informele wijze kan. PvdA, D66, CDA en Groen- Links zien die informele aan pak niet zitten, omdat het pro blemen kan opleveren. Als de vervanging van Van Es wèl was gelukt, had zij ontslag moeten nemen als Tweede-Ka merlid en was Willems in haar plaats beëdigd. Onderling had den Van Es, Willems en de PSP moet afspreken dat Willems zijn zetel na een maand of vier weer had afgestaan. Maar als Willems kwaad had gewild, had niemand hem weggekre- gen. Niet dat Ina Brouwer (toen Groen Links), Arthie Schimmel (D66) en Ank Bijleveld (CDA), die na Van Es zwanger raakten, zich uit wantrouwen niet lieten vervangen. Maar zomaar je ka merlidmaatschap opgeven, is een hele stap. Voor Brouwer was het een principiële kwes tie: zij vond en vindt dat een kamerlid recht heeft op zwangerschapsverlof in de rus tige gedachte dat ze haar func tie behoudt. Schimmel en Bij leveld behoren tot grotere frac ties; zij konden met collega's werkafspraken maken. Vervan ging was niet direct noodzake lijk. Een kind krijgen is volgens het reglement van de Tweede Kamer geen reden om er niet te zijn. Leden mogen afwezig zijn wegens 'ziekte, verplich tingen elders of verblijf buiten lands'. Zo nauw luistert het in de praktijk natuurlijk niet. Ank Bijleveld: „Maar het is verve lend, want eigenlijk ben je on geoorloofd afwezig. Ik was blij dat mijn bevalling in het reces viel. Voor die tijd voelde ik me toch verplicht elke dag even te bellen. Het was gemodder, ge doe. Het geeft een extra druk. i i i m Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.h. 4.10.1994 Stb.720. Tot vlak voor haar bevalling in de zomer van 1988 zat Andrée van Es nog in de kamerbankjes. archieffoto die er niet zou zijn als je ge woon met zwangerschapsver lof zou kunnen". Verlof plus vervanging met het gegarandeerde recht op te rugkeer is zonder wijziging van de Grondwet niet mogelijk. Een zwanger kamerlid kan met de eigen partij en de tijdelijke opvolger van alles en nog wat regelen, afdwingbaar zijn die afspraken niet. Ank Bijleveld: „Vrouwen zijn nog steeds een minderheid in de Tweede Kamer en jonge vrouwen helemaal, Dat kan toch niet de bedoeling zijn van een volksvertegenwoordiging. Je moet als Tweede-Kamerlid toch gewoon een kind kunnen krijgen, zonder gedoe en toe standen? De meeste van mijn mannelijke collega's zijn vader en vinden dat volstrekt nor maal. Ik vind het voor vrouwen ook normaal om moeder te worden. Als er belemmeringen zijn, moet je ze opruimen". De WD ziet ook graag meer moeders in de Kamer en wil graag meehelpen om eventuele barrières te slechten. Maar 'ge rommel met vaste en tijdelijke volksvertegenwoordigers' lijkt woordvoerder Te Veldhuis een slechte zaak. „Iemand die voor vier maanden kamerlid is, is een stern-uitbrenger, meer niet". Volgens hem staat het een zwanger kamerlid ook nu vol komen vrij om voor en na de bevalling een periode thuis te blijven. „Als Tweede-Kamerlid heb je geen baas, geen werkge ver. Wij zijn kleine zelfstandi gen met een aparte status. Wij kennen helemaal geen regelin gen. Ook niet bij ziekte. Waar om moet je voor een zwanger kamerlid van alles regelen en voor een ziek kamerlid niet? Dat vind ik pas echt anti- emancipatoir". WAT BL N SV\L ló GR IÉTS IKM\S ONZÊ 6VACUÉS. y

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3