Glenn Helder 'heel blijmet Arsenal 'Het kan hier een grote ballentent worden' UVS verliest Akerboom in oefenduel met Ajax 2 Sport Eenvoudige winst voor Grasshoppers Kluivert in voorlopige selectie bJDAG 10 FEBRUAR11995 'oaches en schaatsers bang voor WK-drama in Baselga di Piné Jong Oranje bij The Bassets "tAttFNHEiMEen combinatie van The Bassets en DIOK speelt morgen om 14.00 uur een oefenwedstrijd tegen Jong Oranje. jfoor Jong Oranje geldt het duel als voorbereiding op de wed- jtrijd van 5 maart tegen Tjechië. Het oefenduel wordt gespeeld pp het terrein van The Bassets aan de Parklaan in Sassenheim. Ook Arnold Stam weg bij Klerk's )auiANENNa Richard van Kempen keert ook Arnold Stam volgend foanriêt terug in de Klerk's formatie. Beide marathonschaatsers Uitten afgelopen week kritiek op ploegleider Frans Overdevest. Zijn werkwijze met betrekking tot het ploegenspel is niet goed, tolgens het rebellerende duo. Lissenaar Overdevest werd via de pers op de hoogte gebracht van de kritiek. „En dat accepteer ik niet. De jongens hadden met hun probleem bij mij moeten ko- asmen. Dit kon niet door de beugel." Irenda Schultz in derde ronde TrHicAGOBrenda Schultz heeft gisteren de derde ronde bereikt an het met bijna driekwart miljoen gulden gedoteerde tennis- oernooi van Chicago. De als vierde geplaatste Nederlandse ver- loeg de Amerikaanse Debbie Graham in twee sets: 6-4 7-6 (7-5). Ki n Marseille nam Boris Becker wraak op Henri Leconte, die hem orig jaar al in de tweede ronde naar huis stuurde. De Duitse fa- roriet voor de eindzege was in minder dan een uur klaar met de legaafde maar wispelturige Fransman: 6-0 6-4. Ajax heeft weer Afrikaan op proef msterdam Feyenoord pronkt met z'n Brazilianen, Ajax houdt bi iet voorlopig bij Afrikanen. Deze week is Lambo Zakari, een 18- irige spits uit Niger, op proef in De Meer. Hij treft er de Nigeria- en Kanu en George, die eerder na een proefperiode werden legd. Zakari speelde gisteren mee met Ajax 2 in het duel ofcetUVS. ierste zege Mario Cipollini |erre/magaluff Mario Cipollini heeft gisteren zijn eerste sprint- ege geboekt sinds begin augustus verleden jaar. In het Zuid- anse Berre versloeg de bijna 28-jarige Italiaan zijn landgenoot Jiuseppe Citterio, de Belg Jo Planckaert, de Rus Dimitri Konisjev n de Oezbeek Djamolidin Abdoesjaparov, de miljoenenaan- n oop van Jan Raas. Alex Zülle schreef op het eiland Mallorca de erste Spaanse rittenkoers - zonder puntenwaardering - op zijn aam. De Zwitser eindigde in de laatste etappe met start en fi- n ish in Magaluff als tweede achter zijn landgenoot Beat Zberg. taliaanse politie vindt messen apels De Italiaanse politie heeft bij een supporter van Ancona en complete verzameling messen aangetroffen. De 26-jarige ti- jso had een stuk of dertig steekwapens in huis. Justitie verdacht e man overigens van handel in verdovende middelen, maar ar- Óo isteerde hem wegens verboden wapenbezit. Gisteren hield de olitie ook een 17-jarige fan van Napoli aan. Hij had een mes Brborgen in een van zijn schoenen. Agenten pakten hem op ri ten hij het San Paolo-stadion wilde binnengaan om de vriend- :happelijke wedstrijd van zijn club tegen Servette uit Genève okhj te wonen. '6 ^rrestatie wegens moord op supporter Iirus» De Franse politie heeft gisteren een 18-jarige jongen aan- ïhouden op verdenking van het doodschieten van een suppor- n r van een rivaliserende amateurclub in de Parijse voorstad -d rancy. Twee anderen zijn in verzekerde bewaring gesteld we- ui:ns mogelijke medeplichtigheid. houdt op een baan, die veel on zekerheden met zich mee brengt, en in een land, waar men zich niet interesseert of schaatsers links- of rechtsom gaan, blijft een prangende vraag. Ottavio Cinquanta, be halve Italiaan ook president van de ISU: „Het zou dodelijk voor het schaatsen zijn om elk jaar een WK in Heerenveen of Ha- mar te houden. Voor de ontwik keling van de sport is het goed, dat zo'n evenement juist wordt gehouden in naties, waarin het schaatsen nog in de kinder schoenen staat". Bij die bewering kunnen vraagtekens worden gezet. Wat vQor promotionele waarde heeft een wereldkampioenschap, als het een farce wordt? Bovendien: Italianen hebben bewezen sportminded te zijn, maar ook anti-schaatsen. De Italiaanse bond telt 100 leden, van wie er 50 aan lange-baanschaatsen doen. De andere helft is actief in het shorttrack. Van die 50 zijn er slechts vijf, die op een goed (Sighel) tot redelijk niveau pres teren. De twee kunstijsbanen (behalve Baselga ook Collalbo) liggen er bijna elke dag verlaten bij. Soms trekken enkele recre anten op ijshockeyschaatsen een baantje. Gerard Kemkers, die enkele jaren adviseur in Col labo is geweest: „Italië heeft 'niks gedaan met de wereldtitel van Sighel in 1992. Daarna is er geen schaatser bijgekomen". Langs de bergweg van Trento naar Baselga maken grote pos ters gewag van het aanstaande WK. Daarop staat een gek man netje, een soort schaatsende clown, afgebeeld. Dat geeft mis schien wel het beste aan waar om Italianen het schaatsen niet serieus nemen. Het is in hun ogen geen sport, maar carnave- leske folklore. In die mening zullen ze gesterkt worden, als ze de komende dagen toevallig wat TV-beelden uit Baselga te zien krijgen. Op het ijs: mannen in condoompakken; op de tribu nes: tweeduizend Nederlanders met beschilderde wangen en hossend op houten schoenen, een paar Noren, de familie Sig hel en nog wat verdwaalde landgenoten. Nadat ze van hun verbazing zijn bekomen zappen de TV-kijkers vermoedeljk snel door naar hun calcio, het voet bal. Liever nog een falende Dennis Bergkamp op de buis dan een schaatsende Roberto Sighel. basketbalmedewerker De wedstrijden in de eredivisie wekken bij Grasshoppers in het algemeen meer inspiratie op dan die in de voormalige topdivisie. Er zit meer publiek, de belangen zijn groter en de tegenstanders zijn sterker. De wedstrijd van gisteren tegen Groningen was belangrijk, de competitie gaat immers om de titel. De beide andere pluspunten waren echter ver te zoeken. In een muisstil Cleyn Duin versloegen de Katwijkse basketbalsters, zonder daarvoor veel moeite te hoeven doen, de bezoeksters uit het Noorden met 68-51. En dat terwijl in de eerste fase van de wedstrijd Groningen het voornamelijk voor het zeggen had. Gretig profiterend van de zwakke verdediging van de thuisclub liep de ploeg uit naar een 10-17 voorsprong. Niet dat de Groningse vrou wen nou zo geweldig speelden; Grasshoppers speelde ge woon slap. De achterstand deed de Katwijksen echter besef fen dat ze de tegenstander wat té zwak hadden ingeschat. De pressie werd vervolgens opgevoerd, zodat bij rust een voorsprong (31-27) op het scorebord was af te lezen. De tweede helft liet even een heel goed Grasshoppers zien. Plots vielen schoten wel, werd de fast-break met suc ces als wapen gebruikt en zat de verdediging potdicht. Gro ningen werd weggelopen, de voorsprong was al snel 20 pun ten (51-31) en de wedstrijd was gespeeld. Dat de reserves daarna de bezoeksters nog drie punten lieten terugkomen tot de 68-51 eindstand was van weinig belang meer. De blessure van Menke Visser, ze liep een scheurtje in de enkel band op, was dat wel. In ieder geval zal Grasshoppers de be langrijke duels tegen Tonego en Prisma College zonder haar moeten afwerken. Scores Grasshoppers: Weeda 22, Kuyt 14. zeist. anp Rinus Israël heeft een voorlopi ge selectie van twintig spelers bekendgemaakt voor hte WK jeugd in Negeria. Ajax is met ze ven spelers hofleverancier. On der hen is Patrick Kluivert, top scorer in de eredivisie. Het WK voor spelers tot twin tig jaar is omstreden. Interna tionaal, maar ook nationaal. De wereldvoetbalbond twijfelt aan de omstandigheden en de ac commodaties in Nigeria. Van daag maakt die bond bekend of de wedstrijden in het Afriakaan- se land wel kunnen doorgaan. In Nederland hebben de clubs niet zozeer problemen met de plaats, maar vooral met het tijd stip. In maart is het program ma, vooral voor Feyenoord en Ajax, overvol. Ajax, dat Seedorf niet hoeft af te staan omdat hij door bonds coach Hiddink als A-internatio nal wordt gezien, heeft al laten weten de jeugdintemationals niet zonder slag of stoot af te staan. Vooral Kluivert kan in de eindfase van de competitie en in de Europa Cup-duels maar moeilijk worden gemist. Ook de PSV'ers Dirkx, Van der Doelen, Van der Leegte en Zenden star ten bij hun club regelmatig in de basis. Hetzelfde geldt voor Platvoet en Bruggink van FC Twente. De voorlopige selectie is: Da ve van den Bergh, Kluivert, I-andzaat, Musampa, Willems, Witzenhausen en Wooter (Ajax), Ooms (AZ), Bruggink, Knapen en Platvoet (FC Twente), Hoe- gee (Feyenoord), Van Bommel en Ricicsen (Fortuna), Dirkx, Van der Doelen, Van der Leegte en Zenden (PSV), Schoenma kers (Heerenveen), Van Fessem (Willem II). De eerste reserves zijn: Löuhenapessy (Ajax), Aerts (Den Bosch), Vlijter (GA Eagles), Pander (Heerenveen) en Doele- man (Feyenoord). elga dl pine govert wisse l-verslaggever Ritsma, Falko Zandstra Jeroen Straathof lagen begin £e week in Baselga di Piné op balkon van hun hotel heer- te luieren. De zon scheen in het was twintig pij iden en de espresso smaakte id. Kortom, het leven van een ischaatser gaat soms toch 1 er rozen. „Ze lagen buiten in n blote bast, zo warm was aldus kernploeg-coach o'v ipke de Vegt. )p hetzelfde moment lag de )aan, waar morgen en zon- het wereldkampioenschap ïaatsen wordt gehouden, weg smelten. Hoe anders was dat "éensdag en ook gistermorgen, zon was verdwenen en had latsgemaakt voor een dik lkendek, waaruit soms regen ïpte. Baselga lag er grauw en js bij. „Het lijkt hier wel het stblok", sprak een Neder- 'dse cameraman sombertjes. dunne ijsvloer, in de eerste ;en te zacht, was gisteren >t weer te hard. De Vegt: „We )ben per dag ander ijs". Rint- Ritsma zakte op dinsdag bij- door het softijs en stuiterde teren bijna alle kanten op. Er tgeen peil op te trekken. Je alles overheersende vraag Ik voor het eerste in Italië te 2uden WK schaatsen is dan k: wat gaat het weer doen en e houdt het ijs zich? Gezien wisselende omstandigheden het zuidelijk puntje van de lomieten houden coaches en •^jelnemers hun hart vast voor Piné Mondiale '95. De prog- ijfses zijn niet best. Er wordt re en temperaturen even bo- 1:n nul verwacht in Baselga, dat 1000 meter hoogte ligt. Maar sschien is dat nog het beste. (Alma Ata) en 1990 nsbruck) zorgde juist een fel- zon voor boterzacht ijs en dus gelijke omstandigheden bij WK. Gerard Kemkers, in isbruck als Oranje-schaatser dupe van het weer, en nu iwezig als coach van de lerikaanse ploeg: „Het beste dat er wolken zijn. Die hou- n de zon tegen. Dan heb je 5 i£t nog de meeste kans op een 'lijk toernooi". •voorspelbaar [Uega's van Kemkers zijn be- om de WK-organisatie zover hijgen de start op beide da n> UVS heeft een hoge prijs betaald voor een vriendschappelijk duel tegen Ajax 2. Verdediger Marco Akerboom liep gister avond in de slotfase van het duel in de Amsterdamse Meer een ernstige voet blessure op. Akerboom, die meteen naar het ziekenhuis werd vervoerd, heeft zijn middenvoetsbeentje gebroken. De Leid- se hoofdklasser dwong de Amsterdamse reserves een eervol gelijkspel af (2-2). Op de gladgeschoren grasmat golfde het spel op en neer. Zowel Ajax als UVS grossierde in kansen, maar voor de rust was alleen Ajacied Mark Mulder succes vol. Hij passeerde UVS-doelman Dave de Heiden met een schot van 25 meter (1- 0). De ploeg van Gerard Désar betaalde met gelijke munt terug. In de tiende mi nuut van de tweede helft gaf Carl Roest, de tegenstander van Edgar Davids, een voorzet die Walter de Kievit doorkopte naar Albert Hoogland. De invaller aarzel de geen moment en bracht UVS naast Ajax (1-1). rien minuten later bezorgde Ramon van Nieuwenhuizen de Leide- naars zelfs een voorsprong (1-2). Ook het laatste doelpunt was van Leid- se makelij. De in het nauw gebrachte Edwin Robbers passeerde tien minuten voor tijd zijn eigen doelman Sebastiaan Jansen, de vervanger van De Heiden (2- 2). Van de zestien spelers die Désar inzet te was echter niet Robbers, maar Marco Akerboom het meest te beklagen. Hij liep een kwartier voor tijd bij een onge lukkige actie een breuk op van het mid denvoetsbeentje, dat hij in het verleden ook al eens brak. De verdediger van UVS is minstens zes weken uitgeschakeld. Transfer wordt dit weekeinde afgerond gen (13.00 uur) te verzetten naar een later tijdstip. Wopke de Vegt: „Dat heeft alles te ma ken met het onvoorspelbare weer tussen één en drie uur. Dan kan de wind sterk op gaan zetten of bestaat de mogelijk heid, dat de zon doorbreekt. Als dat laatste het geval is, zijn de rapen gaar op de bult hier in Baselga. Als je om één uur be gint, rijden de besten op de vijf kilometer op het heetst van de dag. En dus op een gesmolten baan. Wanneer het zonnetje zakt, krijgt de tweede groep har der en dus beter ijs onder de ijzers. Om het toernooi zo eer lijk mogelijk te laten verlopen heb ik voorgesteld om in plaats van één uur om vier uur te be ginnen. Maar de kans, dat ze dat nog gaan wijzigen acht ik heel klein. Dan moet ook de TV zijn prografhma aanpassen en dat zal op te veel bezwaren stui ten. Bovendien komen de heren van de ISU in de knoop met hun banket, als we later star ten". Gerard Kemkers: „Tja, de be langen van de sporters zijn nu eenmaal ondergeschikt. Die tel len niet mee". Op de kunstijsbaan van Baselga - sinds '86 in gebruik, thuisbasis van Roberto Sighel en nummer zeven op de lijst van 's werelds snelste pistes - is ook de wind een verraderlijke factor. Leen Pfrommer, coach van Jong Oranje, spreekt uit er varing. „Het waait altijd in Baselga. Meestal stqat de wind dwars op de baan. In 1993 heb ik daar nog een staaltje van ge zien tijdens het WK voor junio ren. Tonny de Jong, toch al een licht ding, moest op de drie ki lometer met beide armen los te gen de wind in boksen om vooruit te komen. En nog werd ze bijna teruggeblazen. Boven dien is het een probleem, dat er buiten het stadionnetje veel zand ligt. Als het waait wordt het zand in een wervelstorm opgetild en op de baan neerge kwakt. Daarom, vanwege de on zekerheid rond het weer. ben ik bang voor een drama djdens het WK. Het kan hier een grote ballentent worden". Onheil De Italianen doen er alles aan om onheil te voorkomen. De prijzen in het bergdorp zijn, met het oog op een publieks vriendelijke behandeling van de circa 2500, merendeel Neder landse supporters zelfs ver laagd. De Vegt: „De mensen zijn hier heel behulpzaam. Daar ligt het niet aan". „Maar", zegt hij wijzend op de baan. „Het blijven Italianen. Kijk wat een modder er op het ijs ligt. Iedereen stapt hier met zijn baggerpoten zo het ijs op". Waarom de ISU het hoogte punt van het schaatsseizoen De transfer van Glenn Helder naar Arsenal is nog niet af gerond. Hoewel Vitesse-voorzitter Karei Aalbers afgelo pen woensdag in Milaan al tot overeenstemming kwam met een afvaardiging van de Britse club, konden Helder en zijn zaakwaarnemer Rob Jansen (WCS) gisteren na urenlange onderhandelingen in Londen de overeen komst nog niet van hun handtekeningen voorzien. Arsenals manager George Graham sprak van enkele 'hin dernissen'. Volgens Helder zijn er nog wat problemen op het juridische vlak. Hij reist waar schijnlijk in het weekend op nieuw naar Engeland om de puntjes op de i te zetten. Helder zal minimaal 3,5 sei zoenen zijn kunsten op High bury vertonen. De frêle linker spits had bij Vitesse nog een contract voor anderhalf seizoen Met zijn transfer is een bedrag van vijf miljoen gulden ge moeid. Gisteravond bij terugkomst uit Londen zei Helder zich bij zonder te verheugen op het nieuwe avontuur: „Het publiek, de stadions en de hele entoura ge spreken me bijzonder aan. Er is de laatste tijd veel aan me ge trokken, vaak zijn me gouden bergen beloofd. Ik heb wel eens getwijfeld of ik ooit naar een grote club kon, daarom ben ik nu heel blij Arsenal. Dat de ploeg woensdag voor de Super Cup met 2-0 verloor van AC Milan zegt me niets. Dat was één wedstrijd en die gaf geen goed beeld van Arsenals werke lijke kracht." Het debuut van Helder in de Premier League laat nog even op zich wachten. Door de on verwachte strubbelingen haalt hij het duel van zaterdag met hekkesluiter Leicester City niet. Volgend weekeinde staan de achtste finales van de FA-cup op het programma. Arsenal werd onlangs door stadgenoot Milwall uit de beker gegooid. Waarschijnlijk maakt Glenn Helder, die nog een medische keuring moet ondergaan, op dinsdag 21 februari zijn debuut in de thuiswedstrijd tegen Not tingham Forest, de club van Bryan Roy. Met Arsenal is over eengekomen dat Helder, in ver band met het risico van blessu res, niet meer voor Vitesse zal uitkomen. Ontstemd Vitesse-trainer Herbert Neu mann is buitengewoon ont stemd over de uittocht van spe lers. Volgens Neumann, die aan het einde van dit seizoen ver trekt, heeft voorzitter Aalbers, Glenn Helder denkt op 21 februari zijn debuut voor Arsenal te kunnen maken. Voor Vitesse zal hij niet meer in actie komen. archieffoto kees van hoogdalem een belofte gebroken door Glenn Helder tussentijds te ver kopen. „Dat Gillhaus verkocht zou worden was volgens af spraak, Helder niet." Hans Gillhaus werd in de cember overgenomen door het Japanse Gamba Osaka, voor een miljoen gulden. Dat Helder vroeg of laat zou vertrekken was voor Neumann duidelijk. „Maar niet tijdens de competitie. Dat hadden we afgesproken. Overi gens kan ik het standpunt van Vitesse begrijpen, als dergelijke bedragen op tafel worden ge legd. Maar aan de andere kant moet je dan wel je doelen bij stellen. Je kan natuurlijk niet je internationals Van den Brom, Gillhaus en Helder verkopen en toch naar de top van de eredivi sie blijven kijken. Ik ben niet boos, kwaad, of teleurgesteld, begrijp me goed. Maar een trai ner wordt wel beoordeeld op re sultaten. En dat wordt nu heel moeilijk." Latuheru Neumann heeft inmiddels Bart Latuheru te verstaan gegeven dat hij onmiddellijk moet terug keren naar Nederland. De trai ner wil de aanvaller nog opne men in zijn selectie voor de competitiewedstrijd tegen PSV, zaterdagavond in Eindhoven. Latuheru was maandag neerge streken in Sunderland om zich bij de plaatselijke eerstedivisio- nist in de kijker te spelen. La tuheru had een stage van tien dagen gepland. Door de transfer van Helder wordt die nu onder broken. „Hij wist dat dit kon ge beuren", aldus Neumann. Neumann wist gisteren nog niet of hij een gedeelte van de transfersom mag besteden aan nieuwe spelers. „Wat ik wel weet is dat ik tegen PSV maar liefst zeven spelers moet mis sen. Simons, Van de Looi en Laamers zijn geschorst, Helder gaat naar Arsenal en Loeffen, Korsten en Ten Caat zijn ge blesseerd. Dat betekent dat ik een selectie dertien man over houd, onder wie twee keepers en drie buitenlanders. Dat wordt nog wat...." Falko Zandstra, Wopke de Vegt, Jeroen Straathof en Rintje Ritsma keuren de kwaliteit van het ijs. Er wordt een loterij verwacht in Italië, foto anp

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19