Gluren in huiskamer Japanse familie Cultuur&Kunst Carrousel voert abstract gevecht 'Jonge kunst' Overzichtstentoonstelling in Wassenaarse Pciauw op KunstRai Bolding schilderde voor zijn plezier Oerwoud in LVC blijkt besmettelijk Loge a la Carte agenda voor theaterliefhebbers TKÏÏOTMJ IU rtDKUMKI chef annemiek ruycrok, 071-356471. plv -chef jan rijsdam. 071-356472 Jazz in Cheers met bliksemactie eiden Het kwartet van zangeres Yvonne de Kok komt zondag ^februari in Café 'Cheers'. Deze zangeres heeft al tien jaar er varing met haar mainstream-repertoire bij diverse jazzgroepen. In de formatie speelt onder anderen Ron van den Bergen op te norsaxofoon. Het concert begint om 15.30 uur en wordt gekop peld aan een éénmalige bliksemactie ten behoeve van het Ram- tnfonds. Cheers zit in de Doelensteeg 11. Drie finalisten voor Droompop-festival iaden De band Trancoso is als laatste band door de jury geko- zéïTöm op zondag 12 februari in de finale van het Droompop- festival in de Droomfabriek te spelen. De andere zijn Salon de Soesa en Hans van Lint. De winnaar zal ondermeer als hoofdact op het Droomfestival op 18 juni optreden. Er wordt ook een live registratie door radio Holland Centraal gemaakt. De finale be gint om 21.00 uur en de toegang is gratis. De Droomfabriek is te vinden aan de Oude Singel 56 in Leiden. Boekenzondag in teken bloem en plant _hden De vierde Leidse Boekenzondag op 9 april staat in het teken van bloem en plant. Dit om het publiek extra te attende ren op de verhuizing van het Rijksherbarium naar een nieuw pand buiten het centrum van Leiden. Alle deelnemers zullen door exposities of andere activiteiten aandacht aan dit thema sesteden. Net als vorige jaren wordt de Boekenzondag gecombi neerd met een boekenmarkt in de Pieterskerk. Pianoboek met 'Rock Rag Rhythm' leiden De in Oegstgeest wonende musicus Jan Marten de Vries leeft een serie pianomuziek geschreven, waarvan het eerste leeltje morgenmiddag wordt gepresenteerd bij Barning Muziek Totaal, Stationsweg 11. De deeltjes lopen op in moeilijkheids- lad. Leerlingen zullen morgenmiddag muziek uit het eerste deeltje, 'Rock Rag Rhythm' laten horen. Ook geeft De Vries een toelichting op het gebruik van de muziekstukjes. De presen tatie morgenmiddag is van twee tot half vier. 'f! Kunstobject Morskring op stapel leiden De leerlingen en leraren van de basisschool de Mors- kring maken samen met het kreatief bedrijf Speurend Beest een kunstobject. Dit resultaat van het project 'Voor Kunst' wordt vrijdag 24 februari in de school aan de Damlaan geïnstalleerd. S'aast de individuele inbreng van alle deelnemers wordt in werk groepjes samengewerkt aan de bouw. Lezing over films Siberische volken leiden Stichting Audiovisuele Antropologie Nederland presen ted: woensdag 15 februari een lezing over 'De actualiteit van ïlms over Siberische volken'. De lezing wordt gegeven door so cioloog en filmer Leonard Henny. Hij houdt zich bezig met fil mers in de Derde Wereld en Oost-Europa. Thans maakt hij een film over verschillende Siberische volken. Tijdens de lezing praat je hij over zijn ervaringen hiermee en laat fragrqenten zien. De le- zing is in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1 Leiden en begint om 20.00 uur. Alphen op z'n best in Kasteel ftlphen aan den run Voor de derde keer organiseert Het Kasteel :en expositie van jonge Alphense kunstenaars. Daarvoor zijn in f- principe alle kunstvormen welkom. Onder het motto 'Alphen op z'n best' is van 20 tot 22 april de grote zaal van het Kasteel voor ;e die gelegenheid omgetoverd in een sfeervolle theater/expositie ruimte. Inlichtingen op dinsdag, donderdag en vrijdagmiddag en op de openingsavonden op telefoonnummer 01720-32424 bij Stefan Vanderstappen. d Exposities in Duin- en Bollenstreek katwuk/lisse Aquarellen van Edith Heule' Veen zijn vanaf 11 fe bruari zes weken lang te zien bij Baalbergen Meubelen aan de Ambachtsweg in Katwijk. Het thema van de expositie is 'Mensen Pjhouden van bloemen'. In 'De Oude Pastorie' in Lisse is tot 16 maart een expositie van de Lissese kunstenares Audrey Sanders te zien. Sanders' werk kenmerkt zich door zeer expressieve vor men. De galerie, op de hoek van de Grachtweg en het Vierkant, is geopend dinsdag t/m zaterdag van 11-18 uur en op donder- j dagavonden van 19-21 uur. recensie wunand zeilstra Stilte' van Nathalie Sarraute door theatergroep Carrousel j^fcel Lieke Rosa Altink, Dik Boutkan, Die van Duin. Ludo Hoog- TOrtens, Trudie Lute en Marlies Heuer (tevens regie). Gezien 9/2, LAKtheater. Leiden Aldaar nog te zien: vanavond Tentoonstelling in Rijksmuseum voor Volkenkunde Het Rijksmuseum voor Volkenkunde heeft met de langlo pende tentoonstelling 'Japan anno 1850' de Von Siebold- collectie weer uit de kast gehaald. Deze wereldberoemde collectie bestaat onder andere uit kunst- en gebruiks voorwerpen die de Nederlandse arts Von Siebold rond 1830 verzamelde. De tentoonstelling laat het dagelijks le ven van een Japanse koopliedenfamilie zien. leiden sandra passchier 'Japan anno 1850' geeft de be zoeker de mogelijkheid even de intieme sfeer van een Japanse koopliedenfamilie te proeven. Door de vitrines kan de bezoe ker in de verschillende vertrek ken van een koopmanshuis glu ren. Foto's geven een indruk van het dagelijks leven dat zich in de vorige eeuw hier afspeel de. Zo is de bezoeker getuige van de ongemakkelijke manier waarop de Japanse vrouw moest slapen om haar kapsel in model te houden. Zij sliep niet op een kussen, maar met een neksteun. „De tentoonstelling is geba seerd op een denkbeeldige koopliedenfamilie", legt conser vator Ken Vos uit. „Alle attribu ten die hier liggen, zijn spullen die zo'n familie zou hebben ge bruikt." De Japanner had wei nig meubilair, maar des te meer klein gerei. Diverse soorten toi letartikelen, waaiers, schrijfge rei, genotmiddelen, speelgoed, klokken en altaartjes zijn te zien. De kooplieden vormden in het standensysteem van Japan de laagste klasse. Bovenaan stonden de krijgslieden. Zij had den het recht twee zwaarden te dragen en besteedden hun vrije tijd aan bloemschikken, dich ten, vechtsporten en theecere monies. De grootste bevolkings groep (80%) waren de boeren, die onder de krijgslieden ston den. Ambachtslieden en kun stenaars werden minder be langrijk geacht voor de Japanse samenleving. Zij gebruikten materiaal dat door anderen was gemaakt en behoorden daarom tot de derde stand. Kooplieden beschouwde men als niet pro- duktieve parasieten. Maar door de welvarende economie wer den zij wel de rijkste bevol kingsgroep. Zij leenden zelfs geld aan de krijgslieden die steeds armer werden. Daarbij namen de kooplieden ook de gewoontes over van de hoogste stand en kregen meer aanzien. Het standensysteem in Japan werd in 1869 afgeschaft. De basis van de tentoonstel ling is afkomstig van Philipp Von Siebold die voor de Neder lands-Indische regering voor werpen verzamelde om inzicht te krijgen in de cultuur van niet- westerse samenlevingen. Zijn collectie omvat 6000 voorwer pen en lag ten grondslag aan een van de eerste volkenkundi ge musea ter wereld, gevestigd in Leiden. „Het oorspronkelijke plan was om behalve 'Japan anno 1850' een soortgelijke tentoon stelling over China te houden om het verschil tussen deze twee culturen duidelijk te ma ken. Maar door geldgebrek was dit niet mogelijk", bekent Vos. Alleen de kenner ziet aan de vorm en decoratie dat de attri buten Japans zijn. „Veel spullen lijken ook modem, omdat al die gebruiksvoorwerpen hetzelfde zijn gebleven. Een waaier bij voorbeeld is maar weinig tot niet veranderd." Topstukken van de expositie zijn vijf bronzen Boeddhabeel den. „Zij staan sinds de jaren dertig in het museum en wor den vaak genoemd door oudere mensen die ze weer willen zien", aldus Vos. „Vroeger ston den ze in een intiem zaaltje waar echter allerlei praktijken gebeurden waar wij geen oog op konden houden. Mensen gingen daar mediteren, op de beelden zitten of zelfs vrijen. Daarom hebben we besloten de beelden te verplaatsen en de ruimte open te houden." Om de tentoonstelling te ver levendigen, staan er verschillen de activiteiten op stapel. In een ruimte waar de hedendaagse Ja panse inrichting is nagebouwd, met matten op de vloer en zeer weinig meubilair, worden de monstraties en workshops ge houden. Natuurlijk moeten de schoenen uit. Vooral de theece remonie trekt veel belangstel ling. Andere activiteiten zijn ori gami (papier vouwen), bloem schikken, keramiek en kalligra fie. Ook worden traditionele ki mono's gedemonstreerd. Het aantrekken van zo'n kleding stuk kan wel een uur duren. 'Japan anno 1850' is tot 1997 te zien. „Door de verbouwing van het museum was deze lang durende tentoonstelling moge lijk. Als deze ruimte aan de beurt is voor een verbouwing, stoppen we. De Von Siebold- collectie is heel geliefd bij de buitenlandse bezoekers. Daar om werd het tijd om weer eens met deze voorwerpen naar bui ten te komen." Het favoriete voorwerp van de conservator zelf is een dertig centimeter hoog krekelkooitje. „Het bouw werkje is heel fijn en mooi. De Japanners deden hier een krekel in, omdat ze het geluid van dit diertje zo gezellig vonden." 'Japan anno 1850' in het Rijks museum voor Volkenkunde, Steenstraat 1, Leiden is ge opend op dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en in het weekend van 12.00 tot 17.00 uur. De entree is zes gulden en voor kinderen tot achttien jaar, 65+- en CJP- houders vier gulden. Houders van een museum jaarkaart hebben gratis toegang. Op donderdag 16 februari ver zorgt themeester Mihoko Tsut- sumi een Japanse theeceremo nie. Aanvang: 14.00 uur. amsterdam anp Het Fonds voor beeldende kun sten, vormgeving en bouwkunst (BKVB) gaat op de komende Kunstrai werk exposeren van kunstenaars die in 1993 en 1994 een startstipendium hebben ontvangen. Zo wil het fonds jonge kunstenaars de kans ge ven hun werk te tonen. De Kunstrai wordt van 9 tot en met 14 mei gehouden. Er komen jaarlijks rond 20.000 bezoekers. theater )ver het toneelwerk van Nathalie Sarraute wordt ezegd dat het woord de dramatische handeling ormt. In 'De Stilte' komt dat heel sterk naar vo- :n, juist omdat in een soort van schijngevecht et spreken met het zwijgen wordt geconfron- :erd. Iemand onttrekt zich zwijgzaam aan de conver- atie van de vijf overigen. Dat gegeven is de motor an dit stuk. Het leidt tot een reflectie op het fe- omeen taal die als karakteristiek wordt be- chouwd voor het werk van Nathalie Sarraute. Al- mogelijke verklaringen voor dat zwijgen passe- ?n de revue. Is het bedeesdheid, hoogmoed, ver- genheid, verachting of veeleer gemaskeerde omheid? Allerlei provocaties worden bedacht om het stil- e' wijgen te doorbreken. Dik Boutkan speelt de E wijger met een gelaatsuitdrukking die het mid- en houdt tussen een minzame glimlach en lichte Titatie. Die van Duin is de meest uitgesproken lanvoerder van de sprekers die zich door die zwijgzaamheid kennelijk regelrecht bedreigd voe len. Nathalie Sarraute gaat op zoek naar wat er ach ter de taal schuil gaat. Daar zit volgens haar een drijfveer die wordt aangeduid als 'sousconversa- tion'. Het bombardement van woorden dat hier op de zwijgzame wordt losgelaten, licht een tipje van de sluier op. Het op toneel brengen van een dergelijke analy se van taal is niet gebaat bij hoogdravendheid. Gelukkig doet men dat ook niet. De voorstelling is soms licht en doorgaans nuchter van toon. Thea tergroep Carrousel onder regie van Marlies Heuer durft zelfs een zekere mate van kaalslag aan. Op het toneel bevinden zich alleen extra lichtstan daards en een vloer met vlakkenmotief. Verder draait alles uitsluitend om het woord, waarbij de spelers ter afwisseling van het toneelbeeld regel matig hun posities op het speelvlak veranderen. Geen franje, maar slechts een lichte stilering. Alle mogelijke moeite getroost men zich om de stilte in te vullen. Is deze man een dichter of een 'botte boer'? Pas als de zwijgzame in de laatste minuten van het stuk door middel van een vraag je belangstelling voor de gevoerde conversatie toont, lijkt men plotseling alle irritaties rond zijn zwijgen te willen ontkennen. Carrousel voert een abstract gevecht. Dankzij alert spel komt dat goed over. :e, Marlies Heuer en Lieke Rosa Altink in 'De Stilte' FOTO BEN VAN DUIN wassenaar roos van put Cees Bolding (1897-1979) be hoort tot de belangrijke genera tie schilders van Nederland die met een ambachtelijk vakman schap figuratief naar de realiteit werken. Tijdgenoten van Bol ding zijn onder anderen Jan van Heel, Rein Draijer, Sierk Schro der en Dirk van Gelder. Erken ning voor de kwaliteit van zijn werk heeft hij echter niet opti maal gekregen. De oorzaak hiervan ligt wellicht in de be scheiden aard van zijn karakter. Hij was niet een man die het van de daken schreeuwde dat hij goed kon schilderen. Raad huis 'De Paauw' in Wassenaar wijdt nu een overzichtstentoon stelling aan deze schilder. De werkende mens in zijn maatschappelijk en sociale om geving, stadsgezichten, portret ten en landschappen vormden een belangrijk onderdeel van Boldings veelomvattende oeu vre. Hij liet zich noch door mo dieuze stijlen en stromingen noch door opdrachtgevers beïn vloeden. Bolding ontplooide zijn artistieke talenten op een kalme wijze, maar ging zeer ge degen zijn eigen weg. Verkoop van zijn werk speelde een bijrol, hij schilderde voor zijn plezier. Nooit heeft hij zich gewaagd aan abstractie, al had hij wèl be langstelling voor de moderne kunst. Zo heeft hij zich in zijn studietijd op de Kunstnijver heidsschool een enkele keer ge richt op een naaktstudie in de stijl van het luminisme (zijspoor van het neo-impressionisme). Dit leverde hem de opmerking van de leraar op dat het meer op een kanarie leek dan op een naakt. Daarna heeft hij de stro mingen gelaten voor wat ze wa ren. Cees Bolding is min of meer toevallig met de schilderkunst in aanraking gekomen. De por- trettiste Margaretha Cohen Gosschalk, die van zijn groot moeder een portret heeft ge schilderd, leerde hem het vak. Van haar echtgenoot kreeg Bol ding lessen in wiskunde en per- spectiefleer. Op welke wijze hij al deze kennis heeft verwerkt, is duidelijk te zien in zijn werk, zoals op 'Uitzicht met be sneeuwde daken Schevenin- gen', een olieverfschilderij uit 1942. Het tafereel is vanuit een hoog standpunt weergegeven. Precies en perfect, maar met een subliem gevoel voor atmos feer, schildert Bolding de ver houdingen. In de kleurkeuze komt de sfeer van een typisch dorp aan zee naar voren. Als zoon uit een schippersfamilie schilderde hij graag die onderwerpen die met havens, de zee en het leven aan zee te maken hadden. In Kat- Cees Bolding, zelfportret uit 1925. wijk en Scheveningen heeft Bol ding het thema van 'de netten- boetsters' ontdekt. Op de expo sitie is hiervan een exemplaar uit 1960 te zien. In de jaren zes tig heeft Bolding op uitnodiging van de Koninklijke Marine en de Holland Amerika Lijn enige zeereizen meegemaakt. Het 'reisverslag' uit die tijd bestaat uit een serie aquarellen. Ook een techniek die Bolding tot in het uiterste beheerste. Met oog voor detail schilderde hij zowel ingewikkelde delen van een schip, als het uitzicht op een badplaats vanaf de boot. De aquarel 'Franse Marineschepen bij Toulon' (1961) is hiervan het overtuigende bewijs. Bolding noemde zichzelf ook wel 'een gewone nuchtere Hol landse calvinist'. In de portret ten laat de conventionele fijn schilder en Hollandse calvinist Bolding zich zien. Direct aan sluitend bij de natuurgetrouwe traditie zet hij de geportretteer de tegen een monochrome ach tergrond in donkere, sombere tinten. Met een exact gevoel voor anatomie, vormen en ver- AFBEELDINC PR houdingen, een precieze stof uitdrukking en perfecte lichtval schildert Bolding zichzelf (1925), zijn moeder (1932) en 'Man voor spiegel (1933). De expositie Cees Bolding, stillevens, landschappen, por tretten en stadsgezichten is te zien t/m 19/3, di. t/m vr. 10-16 uur, za. en zo. 13-16 uur. Raadhuis De Paauw, Raad huislaan 22, Wassenaar. leiden pablo cabenda Met dezelfde snelheid waarop de huidige muziektrends el kaar opvolgen, buitelen ook de beats over elkaar heen in het nieuwste van het nieuw ste, de hype, het puikje van het neusje van de zalm op modern dansgebied: 'Jungle'. Neem een strakke ouder wetse James Brown ritme track, versnel deze ongeveer 34 keer, laat een Raggamuffin toaster hierover wat kinder- wijsjesachtigs grommen, maak het geheel af met ker mis- en fiipperkastgeluiden en zie, daar staat je oerwoud al. En het werkt. Jungle is erg besmettelijk en zal ongetwij feld in korte tijd hele dans- volksstammen in ademnood brengen. Het moordende tempo laat naast eenvoudig ritmisch met de ogen knippe ren alleen nog een vertrouw de vorm van aerobic, joggen op de plaats, toe. Al waren in het LVC hier en daar ook nog wat alternatieven van twee emmertjes water halen te be speuren. Fel en meedogenloos was de muziek. En degenen die genoeg moed hadden zich op dansvloer te begeven moes ten rekenen op minstens een kwartier non stop ritmische geseling. Ook al wilden ze het niet, het naadloos in elkaar overgaan van de platen en het opzwepende karakter van de muziek zorgden ervoor dat menigeen met een hulpvra gende blik en een veel te lage bloedsuikerspiegel door dans te. Gadegeslagen door het grootste gedeelte van het pu bliek dat zich maar een beetje geinteresseerd aan de kant ophield (uit angst een ver regaande tragische vorm van 'cool' zijn of het ik-ken- mijn-danspasjes-nog-niet-en- ben-daarom-wat-schuchter syndroom kon men de le dematen in de beschikbare ruimte de vrije loop laten en dat gebeurde dan ook. Zo leek het haast alsof het ene deel van de bezoekers als schouw spel diende voor het andere, dat kwam, zag en bleef kijken. Terwijl de speciaal uit Am sterdam overgehaalde dj's een breed scala van Ragga- jungle, Souljungle en Drum 'n' Bass lieten horen werd de dansvloer nooit helemaal ge vuld. Hier en daar werd zelfs gemopperd over de nietsont ziende snelheid, een enkeling noemde het nervo-house en klaagde over het zenuwslo pende karakter. En ik maar denken dat het de bedoeling was dat je er opgewonden van raakte. Jungle party met dj Massi ve dj Jungle J, gehoord: 09/02, LVC, Leiden. amsterdam gpd Een theateragenda op maat. Dat is Loge a la Carte, een in een voor Nederland nieuw jasje gestoken overzicht van theatervoorstellin gen op 350 podia in Nederland. Volgens Annette Nicolés van de kersverse uitgeverij The Individual Publishing Company, die spe ciaal voor deze uitgave is opgezet, is deze agenda een antwoord op het grote aanbod aan theaterinformatie. „Het theateraanbod en de informatie daarover is zo groot, dat mensen die een leuke voorstel ling willen zien, soms de weg kwijt raken. Loge la Carte is dan een uitkomst." Een abonnement op de theateragenda, die negen maal per jaar zal verschijnen, kost honderd gulden. De agenda telt minimaal vier pagina's in kleur. De nieuwe abonnee moet via een formulier te kennen geven in welke regio's hij of zij voorstellingen bezoekt en op welke dagen. Ook moet de abonnee aangeven welke genres (maximaal acht) zijn of haar voorkeur hebben. „We hebben het aanbod uitgesplitst in dertig genres, zoals popmuziek, familie-mu ziektheater, bekende en onbekende cabaretiers, literair drama, om maar wat te noemen. De ene abonnee wil een overzicht van alle cabaretuitvoeringen, jazz en koormuziek in Noord-Nederland, maar niet op dinsdag en woensdag, de ander wil het liefst van alle popconcerten in Groningen gedurende de weekeinden op de hoog te blijven. Dat kan allemaal", vertelt Nicolós.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17