Rij n wou de dreigt Egbo met boycot Flinke meevaller voor De Tweesprong Buurtbus meer in trek Ki Wereldwinkel bijna klaar Rechter buigt zich over afsluiten van Ommedijkseweg Rijn Veenstreek NFB: Vierambachtsweg moet veiliger Schilder ziet portret Juliana terug Driehonderd scholieren praten over vluchtelingen Deel jongerensoos Nieuwkoop uitgebrand Hijdag io februari 1995 CHEF HENNY VAN ECMOND. 071 -356414. PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 oor starre opstelling bij bouw milieuwijk Exploitatietekort ruim een ton minder ?eh|t Hazerswoudse aannemersbedrijf Egbo moet niet ^•geten dat er in de toekomst nog wel meer te bouwen fy' zijn in Rijnwoude. En het is belangrijk dat Egbo aan- n j >nt een bouwbedrijf te zijn waarmee valt te praten, wil ee t in de toekomst nog een rol spelen bij bouwplannen raljde gemeente. iwoude. ruud sep 'dl or in dit soort bewoordingen ho iubbelzinnig te dreigen met in gemeentelijke boycot van dei plaatselijke aannemer, pro- en irden de fracties van CDA en ch 5 gisteren de beoogde bou- var van de milieuwijk in Ha- Si swoude-Rijndijk te bewegen ta meer inschikkelijkheid, ir bijna een jaar liggen de z ïstaande bewoners van de ;eh ieuwijk in de clinch met rie inemer Egbo. Egbo is aan- vi nlijk duurder dan andere n. inemers, maar de bewoners 'tj< >gen, op straffe van een enor- vi i dwangsom, niet naar een Deidere bouwer stappen. Op ïgind van een overeenkomst za 1978 mag Egbo alle huizen voi de wijk Zonneveld bouwen j i daaronder vallen ook de vijf- n, n 'mens- en milieuvriendelij- woningen. )p initiatief van de fractie D66 prijkt het veelbespro- 1Q wijkje sinds kort hoog op de ts litieke agenda. Tijdens de idsvergadering van gister- Ajond waren de huizen ander half uur lang onderwerp van discussie. Tot nu toe opereert de ge meente uiterst behoedzaam in deze zaak, omdat ook haar een grote schadeclaim boven het hoofd hangt wanneer de bewo ners met een andere aannemer in zee gaan. Het laatste wapen feit van burgemeester en wet houders was het naar voren schuiven van een bemiddelaar die de gesprekken tussen bewo ners en bouwer weer op gang moest helpen. Egbo liet weten hier geen bezwaar tegen te heb ben, maar de bewoners zeiden geen behoefte te hebben aan bemiddeling. Dat zou binnenkort weieens kunnen veranderen. Om te be ginnen bood de gemeenteraad gisteravond aan de eventuele kosten van de bemiddelingspo ging voor haar rekening te ne men. Maar veel belangrijker nog, de rol van de bemiddelaar werd flink uitgebreid. Naast vre de stichten mag hij ook de op stelling van de twee partijen in het geschil beoordelen. Komt hij (in navolging van de toe komstige bewoners) tot de con clusie dat Egbo misbruik maakt van de riante positie waarin de aannemer door de oude afspra ken verkeert, dan moet hij dat aan de gemeente melden. De gemeente zal op dat moment bekijken of het mogelijk is om de bewoners toestemming te geven naar een andere aanne mer te stappen. In de woorden van burgemeester M. Boelen: „Dan ontstaat er voor ons een nieuw toetsingsmoment." De gemeente zal overigens alleen toestemming geven voor een andere bouwer wanneer vast staat dat zij niet bang hoeft te zijn voor een schadeclaim. Voor D66 en CDA - samen een raadsmeerderheid - ging het bemiddelingsaanbod niet ver genoeg. Zij wilden een 'krachtig signaal' afgeven aan Egbo dat kortweg neer kwam op: als je nu niet meewerkt, kun je het in de toekomst wel verge ten. Samen met PvdA, WD en SGP/RPF zag Boelen echter weinig in dit 'signaal'. De bur gemeester zegde slechts toe de beide partijen in het conflict een verslag van de zojuist ge voerde discussie toe te zullen zenden, zodat alle betrokken nog eens rustig na kunnen le zen hoe de politiek over hen denkt. En daar had niemand bezwaar tegen. )0 vqubrugge/alphen aan den run ra iesbeth BurriNK v< )e Enige Nederlandse Fietsersbond (ENFB) wil TH lat de Vierambachtsweg tussen Woubrugge en >u Dphen aan den Rijn veiliger wordt voor voet- Bi ;angers en fietsers. Dat langzame verkeer is nu ui -olgens de bond 'onbeschermd wild' op de id iluiproute. De ENFB stelt in een brief aan de gemeente- aad van Alphen voor om langs de weg een smal roittoir aan te leggen voor de voetgangers. Een a< F' ''i in twee richtingen berijdbaar fietspad zou van de rest van de weg moeten worden afgeschermd door een betonnen rand. Het autoverkeer kan in twee richtingen over één rijbaan rijden, als er passeerstroken worden aangelegd. „Hierdoor zal de Vierambachtsweg van beide kanten bereikbaar blijven voor al het bestemmingsverkeer, maar zal onaantrekkelijk worden voor snelle automobilisten." De ENFB is er voorstander van dat het inrijverbod tijdens de spitsuren blijft gehandhaafd. ieterwoude liesbeth b ijna vijf jaar moest er over de istiging van een Wereldwinkel i Zoeterwoude-Dorp worden - idiscussieerd, maar nu is het g an bijna zo ver. Vrijwilligers Ui jn hard aan het werk om van n et voormalige arrestantenlo- ld lal aan de Dorpsstraat een :hte winkel te maken en de ie atum voor de officiële opening n< geprikt. Op 8 april moet Zoe- irwoude een 'rechtvaardige li dnkel' krijgen. :ri Jarenlang verkocht de werk- roep Wereldwinkel produkten ij plaatselijke winkeliers. „Bij üddenstanders konden we offie neerzetten, als ze klein enoeg waren om het verhaal rbij te vertellen", vertelt roordvoerster c. van der Zee. Alle andere artikelen die in een Wereldwinkel kunnen worden erkocht, konden wij alleen m wijt op een braderie of in de erk. Mensen vroegen ons soms 'aarom we bijvoorbeeld niet el- e week op de markt gingen taan, maar het opstellen van on kraam betekende steeds :n enorme volksverhuizing. In de winkel aan de Dorps traat kan de werkgroep wel alle artikelen kwijt. „We hebben niet veel winkelruimte, dus we over wegen van elk artikel één voor beeld neer te zetten en het ver der in de berging te stallen. We gaan hier alle levensmiddelen verkopen die ze in de rechtvaar dige handel hebben: koffie, thee, wijn, noten, chocolade en kruiden." Een belangrijk voordeel van de winkel is dat de werkgroep nu ook meer kunstnijverheid uit Derde Wereldlanden kan gaan verkopen. Van der Zee: „Het hangt wel van de vraag af. Siera den verkopen denk ik het best en het houten speelgoed is ook altijd wel in trek. Van de kleding gaan we alleen T-shirts verko pen. Dit dorp is te klein om een collectie op te bouwen met alle maten. Bovendien, als je vijf de zelfde hesjes verkoopt, zien die mensen elkaar daar steeds in lo pen. We zouden wel één keer per jaar een modeshow kunnen organiseren, zoals we dat ook met de opening doen." De bedoeling is dat de We reldwinkel op vrijdag en zater dag open is. „Als we een hele stoet vrijwilligers zouden heb ben, kunnen we vaker open. Maar nu ben ik al blij als we vol- Fruitautomaat opengebroken alphen aan den run Inbrekers hebben vannacht een onbekende hoeveelheid geld uit een fruitautomaat gestolen. De gokkast stond opgesteld in een partycentrum aan de Cantharel in Al phen. De daders zijn binnengekomen nadat ze met een bak steen een ruit vernielden. Nep-collectanten in Alphen alphen aan den run De Alphense politie waarschuwt de bevol king voor nep-collectanten. De daders, vermoedelijk drie, zeg gen geld in te zamelen voor de Unicefloop. Ze hebben een offi ciële Unicef-envelop bij zich en wagen de mensen vooraf te be talen voor elke af te leggen kilometer. Ze hebben gecollecteerd in onder meer de Poolsterstraat. De Unicefloop in Alphen is pas in oktober en de collecte begint een maand eerder. jjeuwkoop Vele tienduizenden guldens be draagt de schade die een brand n een deel van jongerensocië- teit 'Doe Ietz' aan de Elleboog straat in Nieuwkoop heeft ver oorzaakt. Het rieten dak van de voormalige boerderij is geheel verwoest evenals het interieur. De brandweer heeft de muren van het stalgedeelte moeten omtrekken. De brand brak rond half drie uit en werd ontdekt door de beheerster die een mis lukte poging deed te blussen. De brandweer was er snel bij en kon voorkomen dat het gebouw alkemade marieta kroft Het exploitatietekort van het sportcom plex De Tweesprong is vorig jaar flink meegevallen. Hoewel hij de definitieve cijfers nog niet heeft, schat manager D. de Kuijer dat het tekort uitkomt op rond een ton. De begroting van Sportfondsen Alkemade BV ging uit van bijna 2,5 ton waarbij een door de gemeenteraad op gelegde inspanningplicht gold om 30 mille lager uit te komen. De Kuijer verklaart de meevaller door dat er flink op de energie kon worden bezuinigd. „Dat kon dankzij de warmte krachtkoppeling, die medio 1993 in ge bruik werd genomen." Het alleen open stellen van de buitenbaden bij goed weer betekende eveneens een bezuiniging. De inkomsten waren gelijk aan die in de be groting. Sportcomplex De Tweesprong kwam in 1993 nog drie ton tekort. Een flinke te genvaller (ongeveer 30 mille) werd toen veroorzaakt doordat het binnenbad van wege reparatiewerkzaamheden in juli dicht moest. Het was toen juist slecht weer, waardoor de buitenbaden geen goed alternatief vormden. Of de meevaller leidt tot behoud van de drie buitenbaden is nog maar de vraag. Politiek Alkemade begint dit voor jaar met de discussie over het behoud of de sloop hiervan. Enkele maanden gele den gaf de provincie tot 1999 ontheffing voor de buitenbaden op de eisen zoals gesteld in de Wet Hygiène Veiligheid Zwembaden. Veel investeringen hoeven daardoor nog niet te worden gedaan. Voor Sportfondsen Alkemade is dit een reden om voorstander te zijn van het openhouden van het familiebad. Om het exploitatie-risico zo klein mo gelijk te houden, zou het 50-meter- en het peuterbad in de ogen van de SFA moeten worden gesloopt. „Het maakt mij verder niet uit", zegt De Kuijer. „Misschien besluit de politiek, nu het te kort van vorig jaar is meegevallen, om al le baden toch nog in stand te houden." Als het aan wethouder L. Beelen (WD- /financiën) ligt, gaan alle buitenbaden dicht. Alleen als het openhouden van het familiebad niet leidt tot verhoging van het totale exploitatietekort, mag alleen dat openblijven. Het tekort van vorig jaar. dat dus mee valt, leidt bij hem niet tot een soepelere opstelling. „Dat moet je los van elkaar zien. Openhouden van de buitenbaden leidt tot een investering van enkele ton nen. Daar hebben we geen geld voor. Het is bovendien niet zeker dat het te kort van vorig jaar structureel is." Overigens verwacht de wethouder niet dat de gemeenteraad voor de komende zomer een besluit heeft genomen. De kans is daarom groot dat alle buitenba den dit jaar nog opengaan. doende bezetting vinden voor die twee dagen", aldus Van der Zee. Naast de Wereldwinkelarti kelen zouden ook spullen van Unicef en Amnesty Internatio nal in de winkel uitgestald kun nen worden. „De werkgroepen die er zijn en die passen in een stuk rechtvaardigheid dat we nastreven, kunnen hier te recht." Alle werkzaamheden voor de inrichting van de winkel wor den door vrijwilligers gedaan. „We hebben met de gemeente afgesproken dat we dit gebouw twee jaar in bruikleen krijgen en daarna kijken of we de huur op kunnen brengen. Ik denk dat we precies het gas, licht en water zullen kunnen betalen. De kos ten van de verbouwing moeten we ook zelf ophoesten. Daar voor hebben we een dorpsactie gevoerd, die een dikke 26.000 gulden heeft opgebracht. Ik schat dat we nog zo'n 5000 gul den nodig hebben." Vrijwilligers die na de ope ning op 8 april in de Wereld winkel willen helpen, kunnen zich aanmelden bij Van der Zee via telefoonnummer 01715- 2502. Bondsleden in het zonnetje De bouw- en houtbond FNV af deling Rijnwoude zet vrijdag 24 februari zeven trouwe leden in het zonnetje. Tijdens een feest avond in gebouw Het Anker aan de Chopinlaan in Hazerswou- de-Rijndijk zullen P. de Goede, S. van der Haas, A.F. lansen, C. Zandbergen (veertig jaar lid) en T. van Beek en J. van Ooijen (zestig jaar lid) de insigne uitge reikt krijgen. Dat gebeurt door D. Mollema, bondsbestuurder van het district Gouda. De festi viteiten beginnen om 20.15 uur. roelofarendsveen Eindelijk brak dan toch gistermiddag het moment aan voor de kunstschilder H. Rooderkerk dat hij zijn staatsieportret van ex-koningin Juliana onder ogen kreeg. „Het had wel veel beschadigingen", zei hij. „Zeker twintig tot dertig. Er valt een hoop te restaureren. Maar ik ben al lang blij dat het er weer is." Op uitnodiging van burgemeester A. Meerburg bracht hij een bezoek aan het gemeentehuis, waar zijn werk sinds een week ligt opge slagen. Rooderkerk, die het staatsieportret in 1958 schilderde op verzoek van de toenmalige burgemeester Kolfschoten, kwam er enkele maanden geleden achter dat de gemeente zijn schilderij had zoekgemaakt. Hij eiste teruggave en dreigde het gemeentebestuur voor de rechter te slepen. Vorige week kwam het kunstwerk plotseling boven water. Waar het al die tijd is gebleven, is niet bekend. De per soon die het schilderij in huis had, wenst anoniem te blij ven. De schilder heeft goede hoop dat hij zijn portret terug krijgt. „Het gesprek met burgemeester Meerburg en wet houder Beelen verliep heel plezierig. Er was begrip voor mijn standpunten." Meerburg laat zich niet uit over het besloten gesprek. „Wij beraden ons nog over wat we met het schilderij doen. Het is van de gemeente. Er zijn verschillende moge lijkheden. Welke, daar laat ik me niet over uit. De kwestie is al beladen genoeg." FOTO BEN DE BRUYN alphen aan den run» Hoe moet de overheid omgaan met vluchtelingen, wat kan het on derwijs doen, en hoe dien je jezelf te gedragen als het om vluchte lingen gaat? Het zijn de vragen die op 22 februari centraal staan wanneer driehonderd leerlingen van een groot aantal Zuidholland se middelbare scholen bijeenkomen op de scholierenconferentie over vluchtelingen. De conferentie wordt gehouden in het Alphen se vogelpark Avifauna. Het is de bedoeling dat alleen de scholieren op de conferentie aan het woord komen. In drie keer dertig minu ten moeten de deelnemers een aantal aanbevelingen formuleren, die vervolgens door een deskundig forum worden beoordeeld. In het forum zitten onder anderen Nol Vermolen van Vluchtelingen werk Nederland en staatssecretaris Erica Terpstra. De conferentie wordt omlijst met een voordracht van de Iraanse schrijver Kader Abdolah en muziek. Tot slot houdt de Alphense onderwijswethou der Frank Dales een toespraakje. De conferentie vormt de afsluiting van een onderwijsproject over vluchtelingen. Bijna 1400 leerlingen op dertien Zuidhollandse scholen hebben de afgelopen maanden speciale lessen gehad over dit onderwerp. Daarbij hebben onder anderen voormalige vluchte lingen opgetreden als gastdocent. In Alphen deden het Ashram col lege, het Scala college en het Groene Hart lyceum mee. alkemade aaarieta kroft De kortere dienstregeling van de buurtbus in Alkemade is een groot succes. Sinds de rit tussen Oude Wetering en Lisse (en te rug) met ingang van 1 decem ber werd ingekort van anderhalf uur naar één uur, trekt de bus gemiddeld 120 passagiers per week. Gemiddeld zo'n 25 meer dan vorig jaar. Voorzitter- H. Pulles van de buurtbusvereniging is blij met dit resultaat. „We zitten nu ver boven het minimum aantal rei zigers van 90 dat door de over heid wordt gesteld." Toch vindt hij het nog niet genoeg. „Het moet mogelijk zijn om twee- tot driehonderd passagiers per week te trekken. Maar daar zul len wel enkele jaren overheen gaan. Het is erg moeilijk om mensen uit hun gewoontepa troon te halen. Veel inwoners van Kaageiland bijvoorbeeld, zijn het gewend om van hun huis met de auto naar het pontje te rijden. Als ze dan een maal in de auto zitten, blijven ze erin. Veel Kagers zijn het bo vendien gewend om hun bood schappen in Sassenheim te ha len. De buurtbus rijdt echter niet meer door die gemeente. Mensen gaan niet zo gauw in plaats van Sassenheim in bij voorbeeld Lisse of Roelo farendsveen hun boodschappen doen. Bovendien denken velen nog dat de buurtbus alleen ou deren vervoert. Dat is een mis verstand. Ook voor de school jeugd en anderen kan de bus een heel geschikt vervoermiddel zijn." Volgens Pulles is het goed te doen voor de chauffeur om de rit in één uur te rijden. „We hebben twee knelpunten die de duur van de rit kunnen beïn vloeden: de brug in Lisse en die in Nieuwe Wetering. Over het algemeen loopt het heel goed." De buurtbus begon in mei '93 nog met een twee-uursdienst en trok slechts gemiddeld 90 pas sagiers per week. Om te voorko men dat de bus zou worden op geheven, werd de rit vorig jaar maart al ingekort tot anderhalf uur. Hoewel het aantal passa giers wel iets toenam, wilde het bestuur van de bus toch naar een één-uursdienst. van de muziekschool, naast 'Doe Ietz' eveneens vlam vatte. Wel is daar veel waterschade. Bewoners hebben urenlang hin der gehad van rookoverlast, maar er zijn geen giftige stoffen vrijgekomen. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Alphen kapt iepen en essen alphen aan den run In verband met de recon structie van de Onderne mingsweg in Alphen worden 69 iepen gekapt. De bomen kunnen niet op een andere plek worden gezet, omdat ze na verplanting namelijk extra gevoelig zijn voor iepziekte. Langs het tracé van de On dernemingsweg worden nieuwe bomen aangeplant. Tevens worden binnenkort 16 essen op het Hazeveld ge kapt. Deze zijn niet meer le vensvatbaar als gevolg van de te hoge grondwaterstand. Ze kunnen zelfs gevaar ople veren voor de omgeving. Bo vendien worden twee sier- kersen, twee appelbomen en drie wilgen in het Hazeveld verplant. Ongeveer 16 bo men worden opnieuw aan geplant. Deze komen uit de Steinenbuurt. VRIJE TIJD zoeterwoude liesbeth buitink De Ommedijkseweg in Zoeter- woude-Rijndijk wordt voorlopig nog niet afgesloten. Deze week zouden bij de kruising met de Kopperwetering en de Burge meester Smeetslaan opnieuw betonblokken worden geplaatst, nadat daar eerder een betonnen rioolbuis door onbekenden werd vernield. De advocaat van supermarkt Kromarkt aan de Nassaulaan, die eerder al be zwaar maakte tegen de afslui ting van de weg, heeft een schorsingsverzoek ingediend bij de rechtbank in Den Haag. Tot dat verzoek is behandeld, blijft de weg toegankelijk voor door gaand verkeer. Hoewel de Kromarkt als enige bezwaar had ingediend tegen de verkeersmaatregel en daarin door de commissie beroep- en bezwaarschriften in het gelijk is gesteld, hebben inmiddels ook bewoners van de Ommedijk seweg geprotesteerd tegen de afsluiting. De gemeente ontving deze week een lijst met 264 handte keningen. Burgemeester en wethouders houden echter vast aan de beslissing de weg af te sluiten om sluipverkeer door de wijk te voorkomen en de ver keersveiligheid op de Omme dijkseweg te verbeteren. Tot de rechtbank het schorsingsver zoek heeft behandeld, blijven de betonblokken echter opge slagen. ALPHEN AAN DEN RIJN Kromme Aar. Gidsen van het IVN begeleiden zondag 12 februari een natuurwandeling door het gebied langs de Kromme Aar in Al phen. Dat is een oud veensloot met een verrassende flora en fauna. De wandeling begint om een uur bij de parkeerplaats van kinder boerderij Zegersloot (Burgemeester Bruinsslotsingel). Het meene men van laarzen en een verrekijker wordt aanbevolen. Computerdumpdag. Iedereen die nog een oude computer of printer op zolder heeft staan, of juist zo'n apparaat zoekt, kan op zaterdag 11 maart terecht in buurtcentrum Halfje Wit aan de Van Brakel- straat. De multi-computerclub Halfje Wit houdt van 10-16 uur een dumpdag voor computers. Bezoekers komen gratis binnen, maar wie iets wil verkopen moet voor een tientje (voor bedrijven 25 gul den) een tafel huren. De handel in illegale software is ten strengste verboden. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Bevrijding. De werkgroep foto-, kaart- en prentmateriaal van het historisch genootschap Koudekerk wil in mei een tentoonstelling houden over vijftig jaar bevrijding. De werkgroep is nog op zoek naar Koudekerkers die voor de tentoonstelling foto's, kaarten, pren ten, kranteartikelen of postzegels willen uitlenen die betrekking heb ben op oorlog en bevrijding in Koudekerk. Contactpersoon: K. Mul ler, telefoon 01714-12944. TER AAR Aquarellen. In openbare bibliotheek De Aarlezer aan het Beukenpad zijn nog tot eind deze maand de aquarellen van Marjan Vriezen te bewonderen. Vriezen is de derde Ter Aarse kunstenaar op rij die in de plaatselijke bibliotheek een tentoonstelling heeft. Te zien zijn ne gentien werken met bloemen, dieren en mensen. Ook hangen er en kele abstracte werken van de Ter Aarse.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15