NZH-directeur Testa op non-actief gesteld Adoptiekind vaak probleemkind KLM: bijna ton boete wegens dierenkwelling NL Groep begint parkeerservice in grote steden Randstad Ook haven Rotterdam dreigt plat te gaan Milieu baart minder zorgen Diagonale bomen VRIJDAG 10 FEBRUAR11995 975 IIJC chef gert visser, 071-356439,plv.-chef paul van der kooij,07;[ Opstelten wil stadsprovincie Utrecht utrecht Burgemeester Opstelten van Utrecht heeft gepleit voor de vorming van een stadsprovincie Utrecht. Volgens hem zou het een zeer ongewenste ontwikkeling zijn als Utrecht niet, net zoals Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, in de toekomst een eigen stadsprovincie wordt. Opstelten uitte zijn bezorgdheid over een notitie van staatssecretaris Van de Vondervoort van binnenlandse zaken tijdens een toespraak op het congres Utrechts Vastgoed. De staatssecretaris wil alleen de drie grote steden een krachtiger zelfbestuur geven. Den Dunnen in havenwerkerspool rotterdam De secretaris-generaal van het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke ordening, de vroegere Rotterdamse havenwethouder drs. R. den Dunnen, wordt president-commis saris van de nieuwe havenarbeidspool SHB. Minister M. de Boer heeft haar goedkeuring aan de benoeming gegeven. Directeur Jan Schermer onderhandelt nog met enkele kandidaat-commis sarissen. In totaal nemen 28 havenbedrijven deel in het aande lenkapitaal van 15 miljoen gulden van de nieuwe SHB Perso neelsplanning BV die met ruim 1200 havenwerkers en zo'n 50 kantoormedewerkers van start gaat. KLM verkoopt onderhoudsfïrma tilburg KLM heeft voor een bedrag van 21,56 miljoen gulden zijn belang van 49 procent in Turbine Overhaul Power Plant Sys tems (Toppsj in Tilburg, dat zich bezighoudt met het onderhoud van vliegtuigmotoren, verkocht aan het Canadese Standard Aero. Tegelijkertijd heeft de houder van de overige aandelen, Turbine Support Europe, zijn belang ook overgedaan aan Stan dard Aero. De overname heeft geen gevolgen voor de 106 ar beidsplaatsen in Tilburg. Topps richt zich specifiek op het on derhoud aan motoren van regionale vliegtuigen. Standard Aero heeft wereldwijd 130.000 medewerkers en is onderdeel van het industriële conglomeraat British Tyre and Rubber (BTR). Hooglopende ruzie met VSN-bestuur Drugsprookjj eindigt voor01 Rotterdamse!" rechtbank f rotterdam anp Gevoel voor romantiek hl. Rotterdamse drugbaron T Een Arabische vriend final de in 1991 zijn vele tonnej tende trouwfeest. Het sm jeshuwelijks duurde - gehw stijl - ook duizend-eLgi nacht. Niet veel langer, achter het rijke liefdesleve z gen een maitresse, een i >0 sant drugimperium en eeit i war van witwas prat schuil. De drugbende wc mei 1994 door de politie rold. w De Rotterdamse rech or voelde gisteren twee hodu plaatste figuren uit dat in um aan de tand. Zij worde p dacht van drugsmokkel er ir< de. De Rotterdamse rech 6 staat aan het begin var zwaarste klus sinds de SI sv burg-affaire in de jaren ta m Voor het onderzoek naar den van de drugbende, z is' totaal zestig getuigen geh lie De politie nam 80.000 tele in taps om de activiteiten v;nl bende in kaart te brengen, in tie moest 2,4 miljoen A4'tj< >gi pieren om alle dossier te vu i Uiteindelijk heeft het opeide ministerie elf verdachten gun vaard. De drugbaron zal 1 donderdag 16 februari voi d rechter verschijnen. Hij d; verdacht van 24 delicten, n De NL Groep uit Hoorn begint volgende maand met een parkeerservice in Am sterdam, Utrecht, Den Haag en Rotter dam. In de buurt van uitgaanscentra ko men per stad circa tien punten waar au to's kunnen worden 'ingeleverd'. Voor vijftien gulden wordt de auto door een chauffeur dan elders in de stad gepar keerd in een bewaakte garage. Het be drijf gebruikt hiervoor vooral parkeerga rages van bedrijven die 's avonds leeg zijn. Paul Ostelbos uit Hoorn heeft het par keersysteem afgekeken in Amerika. In december bezocht hij Miami waar dit parkeersysteem al wordt toegepast. „Vervolgens hebben we het systeem ver taald naar Nederlandse maatstaven", al dus Ostelbos. Met het systeem mikt hij vooral op 'uitgaansavonden'. „Nu moet je nog twintig rondjes rijden voor je je auto kwijt bent en straks kun je hem in Amsterdam bij het Leidseplein inleveren. We brengen de auto naar een bewaakte garage en halen hem weer op als de klant dat vraagt. Voor vijftien gulden, in clusief parkeergeld en verzekering voor als hij door ons naar en van de garage wordt gereden." Per stad heeft de NL Groep 500 par keerplekken ter beschikking. Er kan wor den uitgebreid naar 1000 per stad. Het is de bedoeling de parkeerservice ook over dag aan te bieden. „Je kunt dan denken aan een drukke zaterdag, maar ook op gewone dagen als parkeerservice bij res taurants." Als het parkeersysteem aanslaat, ver wacht Ostelbos 120 mensen aan het werk te hebben. André Testa, algemeen directeur van de NZH, is gister middag tijdelijk op non-actief gesteld door de raad van bestuur van de VSN-Groep (Verenigd Streekvervoer Ne derland). Aanleiding vormt een conflict met Testa, die het niet eens is met het toekomstige beleid van de VSN. Volgens VSN-woordvoerder C. Sleddering is het streven van de Haarlemse busonderneming naar een grote mate van zelfstandigheid binnen de VSN-Groep belangrijk on derdeel van het conflict. „Het op non-actief zetten heeft niets te maken met de CAO-ac- ties en ook niet met het inter view met Testa, onlangs in het Leidsch- en Haarlems Dagblad, naar aanleiding van de bussta king. Er bestaat tussen Testa en VSN duidelijk verschil van in zicht over het uitgestippelde be leid. Als de grootste vervoerson derneming binnen de VSN- Groep moet hij wel met de rest op één lijn zitten." De beslissing volgde gister middag na een gesprek tussen Testa, NZH-directeuren G. van Trigt en A. Hodes, de raad van commissarissen NZH en VSM- president Nyqvist. Door Testa tijdelijk 'buiten dienst' te verkla ren, hoopt de raad dit conflict met VSN binnen veertien dagen te kunnen oplossen. Volgens Testa was sprake van 'een con structief gesprek'. „De verwach ting is uitgesproken dat het conflict binnen korte tijd uit de wereld is en dat ik dan weer op mijn stoel zit", aldus de NZH- directeur. Hij wil evenmin zeg gen waar het conflict precies om draait. Ook hij ontkent dat het iets te maken zou hebben met de CAO-perikelen in het streekvervoer en zijn visie daar op. Volgens Sleddering wijkt die niet af van de VSN-Groep. Voorlopig neemt J.W. Willem- sen, president-commissaris van de raad van commissarissen, de functie van Testa waar, aldus Sleddering. Hij verwacht op korte termijn een nieuw gesprek met Testa. De NZH is een van de veertien streekvervoerbedrij- ven die in de VSN zijn verenigd. De VSN holding heeft aandelen in die ondernemingen. Volgens NZH-woordvoerder Luuk Jacobs heeft de directie het personeel vanochtend op de hoogte gesteld van het conflict en de gevolgen daarvan. In de schriftelijke mededeling staat dat Testa zich niet kan vinden in de toekomst-strategie van de VSN-Groep. OR-secretaris Piet Pont heeft de mededeling met verbazing aangehoord. „De naam Testa is toch duidelijk met de NZH ver bonden. Ik vind het een vreem de gang van zaken om iemand buiten functie te zetten om een conflict op te lossen", aldus Pont. De OR wil niet officieel re ageren op de kwestie. Er is wel naar buiten gekomen dat de an dere directieleden en de raad van commissarissen vierkant achter Testa staan. rotterdam/amsterdam gpd De Rotterdamse haven dreigt volgende week te worden mee gesleept in het arbeidsconflict bij containeroverslagbedrijf CTA in Amsterdam. De werkne mers en de Vervoersbond FNV zijn woedend over het uitstel van betaling dat het bedrijf heeft aangevraagd. De werkne mers hebben gisteravond het bedrijf in Amsterdam herme tisch afgesloten; vandaag voe ren ze actie. In Rotterdam kun nen elk moment spontane soli dariteitsacties uitbreken. De directie van CTA wijst als belangrijke oorzaak van de sur seance op de houding van de vakbonden, die uitvoering van de saneringsplannen onmoge lijk maakt. CTA wilde 113 van de 173 arbeidsplaatsen schrap pen. De Vervoersbond FNV eis- te op straffe van een staking dat de sanering zonder gedwongen ontslagen zou plaatsvinden. Bestuurder T. Koningh van de Vervoersbond FNV toonde zich bijzonder verbolgen over de aanvraag van surseance. Hij zei zich 'ontzettend belazerd' te voelen door het Nedlloyd-con- cern, grootaandeelhouder van CTA. Gistermiddag rond het middaguur bood het vrijwel vol tallige CTA-p^rsoneel nog petitie aan op het Nedlli ln hoofdkantoor in - Rotterdet „.Het wordt nu een klinkip oorlog. Je kunt gevoeglijk nemen dat het gedaan is meat' arbeidsrust", aldus de Ams damse FNV-bestuurder. mensen willen staken, we lian ons niet uitroken." De werl mers van de Havenpool zullen vandaag eveneens in tie komen. Ook de Rotterdamse FNV °f stuurder Jan Heilig kwam termiddag woorden tekort zijn woede te omschrijven, gens hem zullen stakingen Amsterdam ook acties in I terdam tot gevolg hebben. er schendt met de ontslagplaniw werkgelegenheidsakkoorden gedwongen ontslagen tot jaar 2004 uitsluiten", aldus 1e lig- De Haarlemse economische politierechter mr. J.N. van der Pijl-van Andel heeft de KLM gisteren veroordeeld tot een geldboete van in totaal 95.000 gulden. De rechter acht bewe zen dat de luchtvaartmaat schappij in de fout is gegaan bij het vervoer van dieren. In twee gevallen ging het daarbij zo erg mis, dat er sprake was van dierenmishandeling, dan wel dierenkwelling. Twee weken geleden moest de KLM zich wegens acht za ken voor de rechter verant woorden. Het ging daarbij over het algemeen om gevallen waarin dieren als schildpadden en kikkers niet in de voorge schreven verpakking waren vervoerd. Eén geval was zo ernstig dat de officier van justitie de KLM ook schuldig achtte aan die renmishandeling, Daarbij be trof het een stinkende partij landschildpadden die op 12 ju ni vorig jaar vanuit Moskou op Schiphol arriveerde. Van de 3.114 dieren bleken er 127 dood. De Algemene Inspectie Dienst (AID) constateerde on der meer verbrijzelde rugschil den, terwijl bij sommige dieren koppen en poten ontbraken. De officier vond de KLM ver der schuldig aan dierenkwel ling, in verband met het trans port van 230 reptielen/insec ten, via Schiphol naar Neuren berg. Door een fout belandde de partij echter in Barcelona, wat daar drie weken later werd ontdekt. De dieren waren er toen slecht aan toe. Een aantal had het gebrek aan verzorging niet overleefd. Rechter Van der Pijl was b in grote lijnen met de officii van justitie eens. Ze verwiei de stelling van de KLM dat d i maatschappij afhankelijk van buitenlandse afhandelaai en dus niets aan de overtr ding van de regels kan doe Volgens de rechter is niet aai nemelijk geworden dat KLM alles wat in haar veraii gen ligt heeft gedaan om fouten te voorkomen. De luchtvaartmaatschapp is ernstig in haar plicht teko T geschoten, aldus mevrouw Va der Pijl. Ze betrekt daarbij oo dat de KLM op 2 februari vorij - jaar schriftelijk is gewaai schuwd, maar ook daarna no herhaaldelijk in de fout is gt gaan. „Dat rechtvaardigt font den haag monica wesseling Meer dan de helft van de bevol king ondervindt geregeld stank- of lawaai-hinder. En toch ma ken steeds minder mensen zich grote zorgen om het milieu. Dat blijkt uit een onderzoek dat de provincie Zuid-Holland onder bewoners van Rijnmond, de Drechtsteden en Delft heeft ge houden. De uitkomst van dit zogeheten milieubelevingson derzoek toont een lichte verbe tering van de mate en ernst van overlast in vergelijking met twee jaar geleden. De laatste meting was in 1992. Toen vond veruit het me rendeel van de ondervraagden het milieu, na gezondheidszorg, het belangrijkste 'probleem'. Nu zijn naast de gezondheidszorg, de werkgelegenheid en openba re veiligheid voor de meeste mensen belangrijker dan het milieu. Het aantal klachten in de Rijnmond is de afgelopen twee jaar constant gebleven, maar mensen zeggen minder vaak last te hebben van industrie stank of -stof. Het gevoel gevaar te lopen in het sterk geïndus trialiseerde gebied is iets afge nomen. ln 1994 voelde 30 pro cent zich bedreigd, twee jaar daarvoor was dit vijf procent meer. De daling ten spijt, zijn de milieudoelstellingen in Rijn mond nog ver weg. De indus trievervuiling is verminderd, maar nog lang niet genoeg. amsterdam De Amsterdamse Lomanstraat is één van de fraaie straten in de buurt van het Vondelpark. De platanen staan hier niet recht omhoog, maar diagonaal over de rijbaan. Volgens een woordvoerder van de Stadsdeelraad groeien de bomen van de gevels weg naar het licht toe. Het lichtste punt in deze straat is het midden. Om de platanen te beschermen overweegt de stadsdeelraad om het vrachtverkeer door deze straat te beperkenfotofotopersburo dijkstra/fred steenman erend van drugsmokkel tot v\ handeling en ontvoering. De twee verdachten lkn gisteren nauwelijks ietsTlit maar uit de vragen en feitend rechtbankpresidente mr. Acr Breukelen van Aarnhem tweetal voorhield, kon worden opgemaakt dat er sen 1991 en de mei 1994 7 miljoenen in de drugorgani 1 zijn omgegaan. Nederlands kenlieden, een Belgische b tingsadviseur en een Doim advocaat pikten een gra mee. In hoeverre de bende va die jaren samenwerkte mi ia voormalige legertop in Su U me en met leider Ronnie Bi ;a wijk van het Surinaamse jui 'o commando werd niet duid De top van het imperium i ker in Suriname geweest a het verschepen van een j r< hardhout met cocaïne. Maa nog toe heeft alleen getuig Stuart gezegd dat zijn baas I tacten had met BrunswijB met voormalig legerleider terse. De getuige werd na verklaring in december door twee mannen doo schoten bij zijn huis in Sc dam. Een 'criminele a& - ning', zo meende de politie daders zijn nooit gepakt. Instructievideo moet ouders beter op gedragsmoeilijkheden voorbereiden De adoptie van een kind loopt in veel gevallen uit op een klei ner of groter drama. Een kwart van de adoptiekinderen komt vroeg of laat met emotionele- of gedragsproblemen bij de psy choloog, pedagoog of psychia ter. Geadopteerde kinderen ko men vier keer zo vaak mét justi tie of politie in aanraking als 'gewone' kinderen en ook het aantal uit-huis-plaatsingen ligt in deze groep veel hoger. Het lijkt zo mooi en simpel: een kindje dat het - meestal in een ver en arm land - moeilijk heeft, in je eigen gezinnetje op nemen. De kersverse adoptie ouders overladen de kinderen met zorg en warmte, ze voeden het goed en toch gaat het mis. Het kind wordt depressief en trekt zich terug, of wordt juist agressief en overdreven actief, het wil niet aangeraakt worden en durft zich niet te binden. Grote problemen die, althans in de ogen van orthopedagoge T. Bakker, nauwelijks verwonder lijk zijn. Bakker onderzoekt en begeleidt al enkele jaren vanuit de Riagg Zuid-Holland-Noord ouders en kinderen met adop tieproblemen. Zij heeft een cur sus ontwikkeld en onlangs is van haar hand de video 'Zie je mij?' verschenen waarin de ge dragsproblemen zichtbaar wor den gemaakt. De orthopedagoge legt uit dat een kind op jeugdige leeftijd het gevoeligst is voor een traumati sche ervaring. „Juist in het eer ste levensjaar is het van essen tieel belang dat het kind blinde lings kan vertrouwen op zijn moeder of verzorger. Ondervoe ding of emotionele verwaarlo zing veroorzaakt vrijwel altijd gevoelens van verlatenheid, apathie en later twijfels over het eigen bestaansrecht en angst om zich te binden." De geadop teerde kinderen zijn veelal af komstig uit oorlogs- of honger- Orthopedagoge T. Bakker: „Juist in het eerste levensjaar is het van essentieel belang dat het kind blindelings kan vertrouwen op zijn moeder of verzorger." foto ben de bruyn gebieden. Velen van hen heb ben zo'n traumatische ervaring achter zich. Aversie Komt een adoptiekindje na een 'onrustig' eerste levensjaar in Nederland, dan is de kans heel groot dat het hier afwijkend ge drag gaat vertonen. De ouders, al zijn ze goedwillend, weten niet wat ze met het kind aan moeten. Bakker: „Bij het afwij zende kind zal de moeder tel kens weer het kind tot contact trachten te forceren, de moeder met het rokkekind zal het steeds tot flinkheid manen. Goedbe doelde inspanningen, die echter niet werken. Het gaat erom dat de ouders beter begrijpen wat er met het kind aan de hand is. Als je weet waarom je kind iets doet, is de oplossing ook duide lijker." De film 'Zie je mij' geeft ei genlijk spelenderwijs informatie over de problematiek van adop tiekinderen. Over het gevoel van verlatendheid en eenzaamheid en de gedragsuitingen die daar uit kunnen voortkomen. „Als je weet dat je kind zich eenzaam voelt en zich daarom afzondert, weet je dat je niet met grof ge weld zo'n kind in een groep moet plaatsen. Zo'n meisje of jongen moet je juist door allerlei extra aandacht het gevoel geven dat hij of zij de moeite waard is." Bakker en haar collega R. So- hier zijn er van overtuigd dat veel problemen met adoptief kinderen kunnen worden voor komen door de ouders in een vroeg stadium te laten beseffen wat een adoptiekind kan heb ben doorgemaakt. Een paar dat nu een kind wil adopteren, is verplicht eerst een cursus te vol gen. Er zijn echter inmiddels al duizenden kinderen, veelal uit verre landen, door Nederlandse ouders geadopteerd. Voor die paren met kind begint in maart een cursus waarin de film van Bakker wordt vertoond. Nadere informatie over de film (te huur en te koop) en de cursus voor adoptieouders is verkrijgbaar bij R. Sohier, preventiefunctionaris van de Riagg Zuid—Holland-Noord, telefoon 071 - 350650.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14