Leiden De Sleutels stevent af op conflict Onderwijstak Groen in handen Meulenhof Geen glas voor vredesmonument 'De bussen zijn moe en rusten even Nachtelijke foutparkeerders in vervolg streng aangepakt Bibliotheek vol met bomen Merenwijker vraagt rood flatlicht voor laagvliegers Hui ui IVRIJDAG 10 FEBRUARI 1995 hef henny van ecmond. 071-356414, piv -chef hans koenekoop. 071 -356429 Directeur yt Q Curator Wachter I J wil dat de ex-direc teur van het failliete Lei- derdorpse computerbedrijf Coaxis wordt vervolgd. Dierenkwelling yt a De KLM moet een 11 boete van 95.000 gulden betalen wegens dierenkwelling. Dat heeft de-rechter bepaald. Boycot A tZ Rijnwoude dreigt I 3 aannemer Egbo met een bouwboycot als er niet over de milieuwijk te praten valt. leiden De openbare bibliotheek aan de *jieuvvstraat in Leiden hangt de hele maand februari nog vol jnet tekeningen van bomen, ünderen van basisscholen uit [uicalpa (Nicaragua) en Leiden de Marienburch en de St. Kristoforus) hebben de onge- /eer 240 tekeningen gemaakt. De scholen deden mee aan een wedstrijd die was uitgeschreven door Milieudefensie. I Leiden heeft evenals de ge meente Den Haag een steden band met Juicalpa. Den Haag steunt een herbebossingspro- ect in de streek rond Juicalpa, ,eiden helpt mee het onderwijs in Juicalpa te verbeteren. De keuze om leerlingen van basis scholen een boom te laten teke nen, was snel gemaakt. Een jury, bestaande uit teken lerares Sonja Wagemans en schilderes Janneke Brinkman, hebben per stad een winnaar aangewezen. De 12-jarige Noé Saguna Sumbi maakte de mooi ste tekening van Juicalpa en de 6-jarige Susan Hu won de Leid- se wedstrijd. Tot eind februari zijn de teke ningen te bezichtigen aan de Nieuwstraat. Daarna gaan de tekeningen naar Juicalpa, waar ze te zien zullen zijn in het cul tureel centrum van de stad. iiden aap rietveld De 65 meter hoge torenflat inaast winkelcentrum De Koper molen moet, net als andere ho ge gebouwen en masten in Lei den, rode daklichten krijgen als waarschuwing voor het vlieg verkeer. Dat schrijft Merenwij ker G.J. Alsema in een brief aan burgemeester en wethouders van Leiden. .Weliswaar is de situatie hier niet vergelijkbaar met die in Aalsmeer of Zwanenburg, maar toch zie ik hier regelmatig vlieg- "i tuigen op weg naar Schiphol overkomen op een hoogte waar jet ze niks te zoeken hebben", zegt k Alsema. ,,A1 moet gezegd dat het een jaar of anderhalf gele ien veel erger was." De vliegroute over de Meren- wijk naar de Kaagbaan wordt 'olgens Alsema nog regelmatig 'misbruikt' door laagvliegers. „Die komen extreem laag over de wijk gevlogen, zeg maar op Bijlmerhoogte." Hij pleit er daarom voor zowel de schoor steen van de oude gasfabriek als de torenflat bij de Kopermolen met rode verlichting te bescher men. „Zodat de kans op onge lukken zo klein mogelijk is." Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn rode waarschuwingslichten op de to renflat wettelijk niet verplicht en 'gewoon niet noodzakelijk'. „Want al is het een hoog ge bouw, in verhouding met de verplichteminirnale vlieghoogte boven de Merenwijk is het toch relatief laag." Overdag is die mi nimale vlieghoogte boven de Merenwijk zeshonderd meter, 's nachts moeten de piloten een hoogte van ten minste negen honderd meter aanhouden. Actie huurders tegen reorganisatie Het sociale gezicht van De Sleutels verdwijnt en met de invloed van de huurders is het straks gedaan. Dat is de strekking van een folder die de bewonersraad van de wo ningbouwvereniging dezer dagen onder alle 4000 huur ders verspreidt. De raad roept de huurders op maandag avond massaal naar de Groenoordhallen te komen en de reorganisatieplannen van de corporatie te torpederen. „Een tendentieuze benadering", vindt woordvoerder Jos Stikvoort van De Sleutels. leiden aad rietveld foto hielco kuipers Niet eerder waren de vernielingen aan het Vredesmonument op de Garenmarkt zo groot. Gebrek aan ruiten wegens watersnood leiden erna straatsma Jongen weer beroofd bij station leiden Een 15-jarige Leidse jongen is gisterochtend voor de tweede keer in drie dagen beroofd op het Stationsplein. De da ders zijn vermoedelijk dezelfden. Dit keer is hij geslagen en be dreigd met een mes. Daarbij raakte hij gewond aan zijn ogen en moest hij worden overgebracht naar het AZL. Van hem is een klein geldbedrag afgepakt. Gisteravond is een 15-jarige Leider- dorpse jongen opgepakt die volgens de politie betrokken is bij de gebeurtenissen. Het vredesmonument op de Garenmarkt gaat er steeds armoediger uitzien. Waren al geruime tijd enkele ruiten aan de binnen kant kapot, onlangs sneuvelde ook een aan tal ruiten aan de buitenkant. Reparatie laat nog even op zich wachten, omdat de ruiten worden gemaakt in de door de watersnood getroffen gemeente Tiel. De aanhoudende vernielingen hebben de gemeente tot nu toe ongeveer 8.000 gulden aan herstelwerkzaamheden gekost. De af gelopen jaren zijn in totaal zo'n vijftien rui ten vernield. Louis la Rooy, van Tetterode Glasob- jekten, verontschuldigt zich voor de 'half bakken staat' waarin het glazen beeld sinds enkele maanden verkeert. „Meestal hebben we wel een aantal ruiten in voorraad, maar deze keer niet. We hebben vorig jaar nieu we ruiten besteld, maar door die ellende in Tiel hebben we ze nog niet ontvangen." De ruiten zelf zijn niet prijzig, maar door het vele werk aan vervanging lopen de kos ten toch flink op. „De ruitjes kosten 100 a 200 gulden", zegt la Rooy. „De gemiddelde ruit in een bushokje is duurder." De spiege lende ruiten aan de binnenkant zijn enkele tientjes duurder dan de gewone blauwe rui ten aan de buitenkant van het beeld. „Van beide ruiten hebben we er meestal tien in voorraad. Alleen als een rare schuine punt kapot gaat hebben we die niet in voorraad. Maar we hebben nu wel mallen van die punten gemaakt." De reparatiekosten lopen op door het ar beidsloon dat Tetterode, een in Amsterdam zetelend bedrijf, in rekening brengt. „Voor het vervangen van een ruit is een medewer ker al snel een uur of zes kwijt. Als een ruit aan de bovenkant kapot is moeten we twee medewerkers sturen en dat verdubbelt de prijs. We rekenen 65 gulden per uur." De blauwe ruiten van het vredesmonu ment zijn volgens La Rooy gemakkelijk ka pot te krijgen. Het verhaal van de maker van het kunstwerk, P. Stulemeijer, dat 'zat lappen met bierflessen weinig slechts kun nen aanrichten, klopt volgens La Rooy niet. „We hebben regelmatig bierflessen achter zo'n kapotte ruit gevonden. Ook niet zo gek: een volle bierfles is net een soort ha- Cultuurwethouder P. Langenberg (D66) liet onlangs weten niet te willen zwichten voor de vandalen. Na overleg met de maker koos het gemeentebestuur er na de zomer voor om het beeld niet te verplaatsen. Bij de reorganisatie van De Sleutels wordt de algemene le denvergadering - die nu nog de laatste stem heeft in tal van za ken - afgeschaft en vervangen door een huurdersbelangenver eniging. Daardoor is het, aldus de bewonersraad in zijn folder, straks niet meer mogelijk om maatregelen tegen te houden die slecht uitpakken voor de huurder. „Daar hebben we geen enkele controle meer over", zegt Patricia Pardon van de raad. „Wij vinden het prima als er een huurdersvereniging komt néést de algemene vergadering. Maar niet in plaats daarvan." De bewonersraad meent ook dat de reorganisatie, waarbij van de vereniging een stichting wordt gemaakt, de toekomst van De Sleutels in gevaar kan brengen. „Zo'n stichting", zegt Pardon, „gaat op de stoel van de projectontwikkelaar en de makelaar zitten. Die gaat dure koopwoningen bouwen om met de winsten daarvan het hoofd boven water te houden en de oude woningvoorraad verkopen om de lasten omlaag te bren gen. Als daarbij fouten worden gemaakt kan het uitdraaien op een faillissement, en waar ben je dan als huurder?" Alle huurders moeten zich te gen de verandering verzetten, meent de bewonersraad. „Want als het aan onze huisbaas ligt behoort de nog resterende soci ale bewogenheid spoedig tot het verleden. Er is een ontwik keling gaande waarvan alle 4.000 huurders van De Sleutels op den duur het slachtoffer dreigen te worden", zo staat in de folder te lezen. Het pamflet ligt voor vanavond bij alle huur ders in de bus. Directiewoordvoerder Stik voort begrijpt wel dat de bewo nersraad de huurders probeert te bewegen om naar de verga dering te komen. Maar over de manier waarop dat gebeurt is hij minder te spreken. „Ik neem afstand van de bewering dat wij met deze reorganisatie onze so ciale doelstelling overboord gooien. De sociale volkshuisves ting komt niet in een verdom hoekje. In tegendeel. De belan gen van de huurder zullen ook in de toekomst voldoende aan de orde komen. En de verhou ding tussen bedrijf en huurders wordt alleen maar duidelijker. Het is jammer dat de bewoners raad zo'n extreme positie in neemt." Stakende chauffeurs gaan confrontatie aan met passagiers Arbeidsplaatsen niet in het geding leiden rudolf kleun Onbekenden hebben gisteren een ruit vernield van een van de ongeveer veertig bussen die door stakende chauffeurs bij het Leidse station waren neergezet. Hoe de schade is ontstaan is onduidelijk, maar FNV-kaderlid Guus van Tol heeft wel vermoe dens. „Het zal een ontevreden passagier zijn geweest, iemand die het binnen te warm vond." i de ontdekking van de ver nieling hebben de stakers meer toezichthouders op de perrons De staking van de chauffeurs en technisch personeel bij streekvervoerder ZWN in Lei den ging gisteren de 22ste dag in. Als gevolg van een rechterlij ke uitspraak mag het werk al leen tussen tien en drie uur worden neergelegd. Gisteren werd er niet, zoals inmiddels gebruikelijk, gestaakt in de ga rage aan de Rijnsburgerweg, maar aan het Stationsplein. On geveer veertig bussen reden daartoe rond half elf in konvooi vanaf de Plesmanlaan naar het station. Dat verliep op zichzelf probleemloos. De enige die even echt ner veus werd, was een opzichter van een van de bedrijven die betrokken zijn bij de bouw van het nieuwe station en de ver- keerstunnel. In de modderige bouwput blijkt een duiker aan het werk te zijn en de bussen rijden over zijn zuurstofslang. Politie en stakingsleiders sturen de bussen daarom versneld door naar de halteperrons. En kele minuten later haalt ieder- een opgelucht adem. Een ludieke actie, en zeker geen blokkade van werkwilli gen, zo omschrijft stakingsleider Jaap Koome de demonstratie. Koome is er zich van bewust dat de actie zich op het randje be weegt, van wat juridisch is toe gestaan bij stakingen. ,,De di rectie kan ons niets maken, zo lang we de zaak niet blokkeren. Werkwilligen moeten er ge woon langs kunnen", legt hij uit. Even later worden bussen verplaatst om de doorgang voor het station, waar het geel ziet van de bussen, nadrukkelijk vrij te maken. Maar niet iedereen is het eens met die opvatting. De rayonbe heerder van ZWN die op de Plesmanlaan verschijnt om de bussen te tellen, weet bij aan komst. op het Stationsplein al heel zeker dat er wel sprake is van een blokkade. „Die bussen moeten weg, dat ga ik nu rege len." Regiodirecteur B. Leeu- wenburgh zegt het gesprek me de te zijn aangegaan omdat de sfeer binen het bedrijf grimmi ger wordt. „Er dreigt blijvende schade. Hoewel volgens ons het bezetten van de perrons een blokkade is, hebben we er daar om vanaf gezien die te laten ontruimen." Chauffeurs die toezicht hou den bij de bussen delen 's mid dags pamfletten uit aan passa giers. Volgens FNV'er Guus van Tol zijn de reacties uiteindelijk minder negatief dan verwacht. „Natuurlijk is er altijd een fiet ser die een middelvinger op steekt en zijn er mensen die dingen zeggen die ik niet mag herhalen. Maar in de meeste ge vallen blijkt er toch nog altijd met mensen te praten en heb ben ze ook nog begrip voor de actie." Maar de eerste reacties zijn minder bemoedigend. Enkele schoolmeisjes overleggen hoe ze hun docenten ervan kunnen overtuigen dat ze morgen echt niet kunnen komen. Een jongen die kennelijk uit die plaats komt, scheldt voor zich uit dat hij dankzij die (wijzend naar de chauffeurs) 'teringlijers' door de kou naar Hillegom moet fietsen. En weer een ander komt vragen wat er toch met al die bussen bij het station is. „De bussen zijn moe, ze rusten even uit. Na drieën kunnen ze weer rijden", legt een chauffeur hem uit. Even na drieën zijn de bussen helemaal bijgekomen en biedt het Stationsplein weer de nu al drie weken vertrouwde ruimte lijke aanblik. leiden rudolf kleun De Leidse uitgeverij en drukkerij Groen Beheer onderhandelt met Perscombinatie Meulenhoff (PCM), onder meer uitgever van De Volkskrant, over een overname. Het gaat daarbij met name om een dochteronderneming van Groen: Spruyt, Van Mantgem en de Does (SMD), uitgever van schoolboeken. Bij de educatieve poot van Groen werken 65 mensen, het gehele bedrijf telt hon derd werknemers. Als de overname doorgaat, zal dat geen arbeidsplaatsen kosten. Volgens direc teur A. Nieuwenhuizen Segaar van het aan de Röoseveltstraat gevestigde Leidse bedrijf wordt de schoolboekenmarkt gedomineerd door grotere concerns. „Wij zijn de enige uitgeverij die niet aan een groter concern is verbonden. Om strate gische redenen zijn we daarom al enige tijd gele den om ons heen gaan kijken. Dat heeft vooral met de ontwikkeling van de markt te maken. De educatieve markt verandert. Het onderwijs wordt 'multi-mediaal', nieuwe media als cd-rom en cd- interactive doen hun intrede, het leerpad wordt steeds individueler. Wij hebben wel kennis op dit gebied, maar samenwerking met een grotere partner zorgt dan voor een sterkere positie." Meulenhoff is van oudsher al actief op de schoolboekenmarkt. PCM nam vorig jaar al uitge verij Thieme in Zutphen over die zich deels op' dezelfde markt beweegt als Groen. Maar Nieu wenhuizen Segaar ziet dat niet als een bezwaar. „Van onderlinge concurrentie zal niemand slech ter worden." Nieuwenhuizen Segaar sluit niet uit dat ook de andere delen van Groen Beheer, uitgeverij Groen (die een oeuvre aan christelijke literatuur uit geeft) en de drukkerij ook overgaan naar PCM. „Maar we werken hapje voor hapje, niet alles te gelijk. We zijn overigens nu ook alleen nog maar in onderhandeling. Het kan nog afspringen." Hij stelt nadrukkelijk dat een overname van SMD geen gevolgen heeft voor de bedrijfsvoering in Leiden, waar nog maar enkele jaren geleden een nieuw pand in gebruik is genomen. „Alle activi teiten blijven hier, we hebben onze eigen distri butiekanalen. De filosofie van PCM is dat men de verschillende units zelfstandig laat zijn. We zijn niet voor niets bij hen terecht gekomen. Er is ook weinig reden om dat te veranderen. We zijn een goedlopend bedrijf. De directie van Groen heeft inmiddels de on dernemingsraad van de onderhandelingen op de hoogte gesteld. Die heeft volgens Nieuwenhuizen Segaar positief gereageerd. „Er gaan ook geen ar beidsplaatsen verloren. De mensen krijgen wel een grotere paraplu boven zich. De continuïteit wordt gewaarborgd." SMD had vorig jaar een omzet van ongeveer 30 miljoen gulden. Het be drijf heeft naast de vestiging in Leiden nog twee kantoren in Duitsland en Engeland in oprichting. De bedoeling is dat de overname eind april, begin mei is afgerond. Financiële details over de trans actie zijn niet bekendgemaakt. -Stoats* Hr' llL ----- Een lange sliert van zo'n veertig bussen trekt over het Leidse Stationsplein. Volgens de chauffeurs geen blokkade, volgens de regio-directie van ZWN wel. foto hielco kuipers LEIDEN ANNET VAN AARSEN De Leidse politie gaat automo bilisten, die hun wagen in de nachtelijke uren lukraak op fietsstroken en stoepen parke ren, streng aanpakken. Óp het bureau aan de Langegracht zijn de laatste tijd herhaaldelijk klachten binnengekomen over foutparkeerders. Vooral in de Haarlemmerstraat, Breestraat en Steenstraat en op de Bees tenmarkt, Nieuwe Beesten markt en Noordeinde zouden fietsers en voetgangers moeite „Het is vooral het uitgaans- volk, dat de overlast veroor zaakt", zegt politiewoordvoer der R. Blom. „Mensen die even een pilsje willen pakken en hun auto op de stoep of op een fiets pad parkeren. Het lijkt erop dat het nu een beetje de pan uit rijst. De mensen klagen er steeds vaker over. Niet alleen fietsers en voetgangers maar ook de omwonenden." De strengere controle wordt uitgevoerd door de surveillan cedienst. „We hebben er geen apart project van gemaakt, maar surveillanten doen het er gewoon bij", aldus Blom. Fout- geparkeerde wagens zullen vol gens hem zonder pardon wor den voorzien van een parkeer bon maar bij echt gevaarlijke si tuaties kan de politie volgens hem wagens ook laten wegsle pen. „Er zijn een tijdje waar schuwingen uitgedeeld maar daar houden we nu mee op. Foutparkeerders worden nauw lettend in de gaten gehouden."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11