-Cultuur Kunst 'Grappen maken is 't enige wat ik kan' Weinig 'stardom' in Berlijn 99 Leden van Het Folkloristisch Danstheater zijn duizendpoten Veel belangstelling Leidenaars voor tentoonstelling 'Leids Goed' JNDERDAG 9 FEBRUAR11995 Marc Scheepmaker op Leids Cabaret Festival „Als klein jongetje zag ik mezelf al op het podium staan, maar dan eerder als operazanger. Dat had een enorme impact op mij, zo'n kolossale man met een enorme stem. Maar ik kan geen noten lezen en niet zingen, dus dat was niks voor mij." Mare Scheepmaker is één van de tien kandidaten voor het VARA Leids Cabaret Festival. Op dinsdag 14 februari staat hij in de voorronde op het podi um van de Leidse Schouwburg. Als amateur-cabaretier kan dit voor de 34-jarige Leidenaar de stap betekenen naar een professionele theatercarrie're en dat wil hij. „Ik wil de top bereiken, maar die zit nog in de wolken en kan ik nog niet zien." leiden sandra passchier Zijn programma is in de week voor zijn optreden nog in ont wikkeling. De titel heeft hij al; 'Uitzonderling'. „Het begint steeds meer vorm te krijgen en daardoor begrijp ik steeds meer waarover het gaat. Ik schrijf vaak iets en daarna kom ik er pas achter wat het betekent." Veel meer wil Scheepmaker niet over zijn programma ver tellen. Na aandringen licht hij toch een tipje van de sluier op. „Hét gaat over iemand die vanuit zijn kleine wereldje de grote wereld beschouwt. Of lie ver gezegd iemand die niet he lemaal in de wereld staat, maar die wel over zich heen krijgt en zo interpreteert. Misschien klinkt het allemaal wat vaag, maar als je het precies wilt we ten, moet je maar komen kij ken." Eigenlijk is hij dichter. „Vroe ger schreef ik alleen maar poë zie. Anderhalf jaar geleden ben ik begonnen met cabaret en stukjes schrijven. Sinds zomer vorig jaar ben ik stand-up co median. Dat verschijnsel komt oorspronkelijk uit Amerika. Het is een cabaretier die alleen met een microfoon in zijn hand de i het lachen maakt. Dat verschilt wel met een mop pentapper. De moppen komen toevallig voorbij in de act." Zijn eerste optredens ervaar- de hij bij studentenvereniging SSR in Leiden. „Ik deed daar af en toe stukjes. Ik probeerde maar wat en dat werkte. Ik had veel succes. Toen dacht ik, waarom zou het alleen hier werken?" Scheepmaker wachtte desondanks lang met de stap naar het echte podium. „Ik had grote twijfels. Ik heb altijd ge stotterd en doe dat nu nog. Ik zag mezelf zo niet gauw op het podium staan. Maar niks anders lukte. Ik heb Nederlands en rechten gestudeerd maar niets afgemaakt. Ik heb van alles ge probeerd, maar het enige wat ik kan is grapjes maken." Zijn gestotter hindert hem niet. „Het kan op het podium leuk werken. Ik gebruik mijn ge stotter in mijn act. Met de juiste spanning op de planken gaat dat vanzelf. Ik stotter vloeiend." Scheepmaker heeft aan nog twee andere festivals meege daan. Bij het Amsterdamse Kleinkunst Festival kwam hij tot de halve finale. Bij het Martini Cabaret Podium kreeg hij de eerste prijs. Aan de muur in zijn woonkamer hangt zijn trofee, een grote foto van zijn optreden in een lijst met 'Eerste Prijs' er onder. „De kleinere festivals deed ik om ervaring op te doen. Het Leids Cabaret Festival is een gerenomeerd festival. Daar voor moet je toch al redelijk op niveau zijn." Over de finale wil hij liever niet speculeren. „Maar ik heb er wel een goed gevoel over. De fi nale is mijn doel. Ik kan mezelf natuurlijk niet vergelijken met een groep van drie meiden die dansen en zingen. Dat is een heel ander soort act. Het hangt er vanaf wat de jury waardeert. Misschien voldoe ik wel niet aan de criteria van cabaret. Ca baret in de traditionele vorm is liedje-stukje-liedje. Ik zing niet en gebruik geen muziek." Voor zijn optreden bij het fes tival is hij niet bang. „Ik vind het heerlijk. Ik zie me daar wel staan. Ik maak me niet zenuw achtig voor de grote zaal. Hoe meer mensen, hoe meer sfeer. Het is een leuke spanning. Ik breng iets wat ik helemaal zelf gemaakt heb. Als mensen mijn programma leuk en grappig vinden, is het af. Dat schept vol doening." VARA I>eids Cabaret Festival: 13 tot en met 18 februari (hal ve finale: donderdag 16 febru ari, finale: zaterdag 18 februa ri). Aanvang: 20.15 uur. Plaats: Leidse Schouwburg aan de Ou de Vest 45. Kaarten: f. 19,= voor de voorronden, f.23,voor de halve finale en f.26,voor de finale. Reserveren: aan de kas sa van de Leidse Schouwburg geopend op werkdagen van 11.00-15.00 uur of telefonisch (071-131943/131944) van 12.00-15.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur. Mare Scheepmaker wil de top bereiken, „maar die zit nog in de wolken en kan ik nog niet zien." FOTO HENK BOUWMAN dans recensie maarten baanders Voorstelling: 'Uit de nieuwe wereld' door Het Folkloristisch Danstheater. Gezien 8/2 schouwburg. Leiden. Na vorige programma's, waarin een rijke schakering van dansen uit Azië en Europa te zien was, valt opnieuw de veelzijdigheid van Het Folkloristisch Dansthe ater op. 'Uit de nieuwe wereld' is een reis door Noord-, Mid den- en Zuid-Amerika. Belang rijke elementen uit de geschie denis van dit continent zijn in grote trekken te herkennen: de pioniers uit Engeland, Ierland, Frankrijk, Spanje en Portugal, de Indianen, de slaven en mo dernere dansuitingen, zoals tango en carnaval. De reis be gint in het noorden en voert langs de Antillen, Mexico, Cuba, Peru en Argentinië naar Brazi lië. De dansers en musici van Het Folkloristisch Danstheater zijn duizendpoten. De meest uiteenlopende dansfiguren, rit mes en muziekstijlen beheersen ze. De uitbundige pioniersdan- sen met veel voetgestamp en virtuoos getik met de handen op de dijbenen komen even overtuigend over als de ingeto gen, serieuze Indianendans. Elegant op z'n Mexicaans, tem peramentvol als de Cubanen, wild Peruaans met indrukwek kende salto's, spagaten en sprongen, trots en mannelijk in de Argentijnse dansen: de groep stapt moeiteloos van de ene na tionaliteit in de andere. Uitbundig en bevrijdend zijn de dansen van de slavenbevol king op de Antillen. Er wordt flink met de heupen geschom meld, iets wat je in onze tijd veel op dansfeesten ziet, maar destijds vond de Nederlandse gouverneur dit te zwoel en te sexy en hij verbood de slaven zo te dansen. Indrukwekkend en spannend is de Capoeira uit Brazilië, een op de vechtsport gebaseerde dans. De dansers trappen naar elkaar, maken ver dedigende gebaren en gaan in felle salto's rakelings langs el kaar heen. Een komisch contrast met alle razendsnelle ritmes en kunsten vormt de gemoedelijke Peru aanse bejaardendans, waarin stramme, gebogen lichamen, steunend op stokken, dribbe lende pasjes maken en met bel letjes rond de benen sullige rit mes tot klinken brengen. 'Uit de nieuwe wereld' is een program ma me t veel sfee r Brasserie Boymans Dineren in het museum Boy mans-Van Beuningen. Dat kan met ingang van vandaag. Na maanden van slopen en opnieuw inrichten is in het Rotterdamse museum een brasserie geopend. Daarmee zet Boymans een nieuwe trend: het museumrestau rant. Brasserie Boymans is langer geopend dan het mu seum. De eetgelegenheid opent een half uur eerder en sluit een half uur later. Dat betekent dat het restaurant van donderdag tot en met zaterdag pas op om 22.30 uur sluit. Maandag zijn mu seum en restaurant gesloten. 'Advocaat van de hanen' van Van der Heijden verfilmd den haag anp Advocaat van de hanen, het vierde deel van de romancyclus De tandeloze tijd van A.F.Th, van der Heijden, wordt verfilmd. Produ cent Matthijs van Heijningen van Sigma Film Productions wil deze zomer met de opnamen beginnen, zo zei hij gisteren. De film moet begin volgend jaar in première gaan. De regie is in handen van Gerrit van der Eist, die eerder de film Blonde Dolly regisseerde. Advocaat van de hanen, een roman uit 1990, gaat over de advocaat Mr. Ernst Quispel, die wordt ingehuurd door de familie om de dood van een 18-jarige jongen te onderzoe ken. Die is onder verdachte omstandigheden in een politiecel over leden. Pierre Bokma gaat de hoofdrol van mr. Quispel spelen. Bin nenkort wordt de rest van de bezetting geselecteerd. De speelfilm wordt gemaakt met een budget van drie miljoen gulden, aldus Van Heijningen. Het Nederlands Fonds voor de Film heeft hiervan een miljoen toegezegd. Ook de VARA, die het recht heeft verworven de film twee jaar na de première uit te zenden, neemt deel in de produktiekosten. 'dig wor ?e 20 pr dit Lyoi pitaaf J^iibbeldekkers als kunst uit datrmpHQLSchilderijen, pentekeningen en aquarellen van Harry ook h$sser zijn t/m 2 april in het Luchtvaartmuseum Aviodome op - .stote,fchiphol te zien. Dubbeldekkers uit de beginperiode van de ving Vifhtvaart zijn een terugkerend thema in zijn werken. Tiogelijf tabiliefom Jones komt terug men di bchcPrrERPAM* J'aar te z'ïn weggebleven, komt Tom Jones iste ovi°k weer eens voor een °Plreden naar Nederland. Op 26 mei ok bij e!aat h'ï 'n ^et Rotterdamse Ahoy' met zijn kenmerkende up gmpo-nummers. Natuurlijk staat ook zijn meest recente hit 'If I oily knew' op het programma, maar misschien is hij te vermur- ven om 'What's new pussycat' en 'Delilah' nog eens uit zijn keel e toveren. De voorverkoop begint op zaterdag 18 februari. igjJCunstbeurs met 70 galeries ien haag In het Congresgebouw in Den Haag wordt van 13 t/m ikken f7 april de Holland Art Fair gehouden. Ruim zeventig galeries en erwijl (unsthandelaren presenteren werk van de kunstenaars uit de ingen periode 1900 tot heden. De beurs omvat het brede scala van fi- iljard)luratieve en abstracte kunstuitingen. Het programma is dit jaar litgebreid met design en vormgeving, voor zover deze een rela- lat de ie hebben tot de directe woon- en werkomgeving. Speciale aan- naar jacht is er voor zilver, anleid naandËxpositie werk Jan Poortenaar w}egstgeest Een collectie etsen en lithografieën van één van Ne- eidersjeriands bekendste grafische kunstenaars, jan Poortenaar rstakujjggg. 1958), is van 18 februari tot en met 12 maart te zien bij Martin Seegers Kunstbemiddeling bv, aan het Wilhelminapark mih Oegstgeest. Poortenaar woonde van 1914 tot 1922 in Londen. gedreJijer maakte hij zijn eerste grote etsen, onder meer van de brug- nbep^en 0ver de Theems. Ook maakte hij impressies van scheeps- Tatiesverven in Newcastle en historische plekjes in Edinburgh. Zijn li- ^ing Hho's 'Piccadilly Circus in oorlogstijd' en 'Zeppelin aanval op H m Ll-onéen' geven een beeld van de stad gedurende de eerste we- "'eldoorlog. De expositie 'The London Years' is te zien op zater- lag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Weinig grote commerciële Hollywoodprodukties, maar tal van potentieel interessante films, dat is de eerste indruk bij het bestuderen van het pro gramma van de 45ste editie van de Internationale Filmfestspiele Berlin die vanavond geopend wordt door de Duitse president Roman Herzog. Rond de 2.000 speelfilms en documentaires lieten de keuzeheren van de Berlinale aan hun ogen voorbij glijden, alvorens zij er zo'n 170 selecteerden voor een verto ning. Tussen de geselecteerde films, die in drie verschillende secties (de Competitie, het Pa norama en het Internationale Forum van de Jonge Film) wor den vertoond, zit weinig Neder lands 'produkt', maar daar wa ren we de laatste jaren eigenlijk al aan gewend geraakt. In de competitie om een van de Be ren dingen alleen de korte films 'Dada' van Piet Kroon en 'Soli- na' van Jacco Groen mee. Voor het overige wordt de vaderland se trots gestreeld door de verto ning van de Belgisch-Neder landse coproduktie 'Suite 16' van Dominique Deruddere in het Panorama en de selectie van 'Paradise Framed' van Paul Ruven (ook in het Panorama). Andere Nederlandse inzendin gen, zoals 'Hoogste tijd' van Frans Weisz, werden afgewe- De competitie, de laatste ja ren zeker niet het sterkste on derdeel van de Berlinale, biedt dit jaar geen overdaad aan gro te, met sterren opgetuigde Amerikaanse produkties. Alleen 'Quiz Show' van Robert Redford (een speelfilm over een fraude zaak in de Amerikaanse tv-we- reld van de jaren '50), en 'No- body's Fooi' van Robert Benton (met Paul Newman, Melanie Griffith en Bruce Willis) hebben op het eerste gezicht een grote 'starappeal'. En ook de cast van het buiten competitie vertoon de 'Blue in the Face' (geregis seerd door Wayne Wang en Paul Auster) mag er wezen: Harvey Keitel, Michael J.Fox en Lily Tomlin. Robert Redfords 'Quiz Show' draait overigens buiten competitie, net als Mar- garethe von Trotta's 'Das Ver- sprechen' (de openingsfilm) en 'Die Nacht der Regisseure' van 'Heimat'-regisseur Edgar Reitz. In de race om de Gouden en Zilveren Beren, waarvan de uit slag op maandag 20 februari in het gerenoveerde Zoo-Palast zal worden bekend gemaakt, din gen dit jaar behalve de Ameri kaanse inzendingen maar liefst vijf Aziatische produkties mee, een nieuw bewijs van de bloei van de cinema in met name Oost-Azië. Behalve de Aziaten en de Amerikanen, zijn ook de Euro peanen in de Berlijnse competi tie goed vertegenwoordigd. Na tuurlijk is er veel Duits produkt, een vaste knieval van de Berlijn se organisatoren voor de eigen filmindustrie, die volgens som migen overigens aan een ople ving onderhevig zou zijn. Daar naast vallen er nieuwe produk ties te verwachten van Bertrand Tavernier, Alberto Simone, Ag- nès Varda, Antonia Bird en Alain RobbeGrillet. Hoge ver wachtingen zijn er ook omtrent de nieuwe film van de Canade se Patrica Rozema, bekend van 'I've heard the mermaids sin- ging'. Net als het vijf dagen ge leden beëindigde Rotterdamse filmfestival zal ook de Berlinale dit jaar aandacht besteden aan de viering van het honderdjarig bestaan van de film. Afgezien van het feit dat twee films uit de competitie (die van Edgar Reitz en Agnès Varda) aan het thema opgehangen zijn, worden er re trospectieven gewijd aan Buster Keaton en Alain Delon. De laatste mag in Berlijn ook een 'ereBeer' in ontvangst nemen. Een klein maar bijzonder histo risch evenement is de vertoning van een 7,5 minuut durende filmprogramma van de Berlijn se gebroeders Skladanowsky, waarmee honderd jaar geleden de eerste commerciële film voorstelling in Duitsland geor ganiseerd werd. Leidenaars hebben veel belang stelling voor de historie van hun stad. Dit blijkt uit de bezoekcij fers van de tentoonstelling 'Leids Goed. De textiel in een Hollandse stad', de afgelopen maanden in stedelijk museum De Lakenhal. Gewoonlijk bestaat het aantal bezoekers aan het stedelijk mu seum voor ongeveer een kwart uit inwoners van Leiden. Direct na de opening van de tentoon stelling 'Leids Goed' schoot dat aantal evenwel omhoog. De eerste twee maanden van de tentoonstelling is het aantal be zoekers uit Leiden zelfs verdrie dubbeld, zo blijkt uit een pu blieksonderzoek van De Laken hal. In totaal bezochten bijna 13.000 mensen de tentoonstel ling over de geschiedenis van de Leidse textielindustrie die tot begin deze week duufde. De komende maanden zal het museum druk doende zijn met de herinrichting van de histori sche afdeling. De Grote Pers, de expositiezaal op de verdieping van het Stedelijk Museum, blijft na de tentoonstelling 'Leids Goed' gewijd aan de voor Lei den zo belangrijke textielnijver heid, met de zes schilderijen van Isaac van Swanenburg als hoogtepunt. Het onlangs gerestaureerde paviljoen zal geheel opnieuw worden ingericht en gewijd zijn aan d^ geschiedenis van Leiden. In deze ruimte zal ook het enor me doek van Van Bree, waarop burgemeester van der Werf zijn degen aanbiedt aan het volk, een plek krijgen. deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die, hetzij direct, zijdelings met kunst en cultuur te maken Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze nn bijzondere waarde ^hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk ;n alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Ali Hellinga, hoofd afdeling stedebouw van de Dienst Bouwen en Wonen van de gemeente Leiden en één van de organisatoren van het Nieuw Leids Architekten Kaffee, haar bewondering uit voor haar huis, ontworpen door de Leidse architect Jan van der Laan. „Toen ik het voor het eerst zag zei ik meteen: dat huis is van ons'." jan van der Laan (1896-1966) komt'uit beroemde architectenfamilie. Vader Leonardus van der Laan vestigde zich in 1891 als zelfstandig architect in Leiden. Drie van zijn elf kinderen traden in het voetspoor van vader en werden ook architect. Dom van der Laan kreeg later grote bekendheid doorzijn theoretische werken over Nederlandse kerkenbouw. Jan van der Laan werd de 87| compagnon, en later opvolger, van zijn vader Leo. Iedere Leidenaar kent het werk van Jan van der Laan wel. Hij is de ontwerper van onder meer het gebouw van Vroom Dreesmann aan de Aalmarkt, waarvan eigenlijk alleen de buitenkant en het grote trappenhuis nog in de oorsponkelijke staat verkeren. Door mijn opleiding architectuur en stedebouw ben ik natuurlijk ook zeer geïnteresseerd in de achtergrond van het huis waarin ik zelf woon. Jan van der Laan heeft het in 1930 voof zijn ouders gebouwd. In 1960, na hun overlijden, is hij er zelf gaan wonen, met zijn echtgenote. Het huis is toen aangepast aan de moderne tijd en vergroot met een uitbouw. Dat is heel zorgvuldig gebeurd, met veel liefde voor het oorspronkelijke karakter van de woning. Een van de aardigste dingen van de nieuwe uitbouw is de patio die de architect heeft bedacht. Daardoor is een fraai doorkijkje ontstaan vanuit de hal, via de patio, naar de tuin met vijver. Ook in de keuken heeft hij via een glazen kap, onder een hoek van 45 graden, een relatie met buiten tot stand gebracht. Dat zijn van die details die het huis transparanter en ook interessanter hebben gemaakt. De gebouwen van Van der Laan zijn heel robuust en solide. Zo'n huis als het onze straalt een stuk betrouwbaarheid uit. Het is heel degelijk. In het werk van Van der Laan zie je kenmerken van de Bossche School. Maar ondanks die traditionele invloed paste hij, voor die tijd, heel moderne materialen toe, zoals een aluminium pui met dubbelglas. We wonen hier nu anderhalf jaar, en met veel plezier. Voordat we hier kwamen waren we al een tijdje op zoek naar een andere woning. Op een avond kwam ik thuis, toen zei mijn man: ik heb nu een huis in de krant zien staan, dat lijkt mij wel wat. Ik ben op de fiets gestapt en direct gaan kijken. Toen ik terug kwam zei ik meteen: Dat huis is van ons. En het is ook van ons geworden. Waarom je door een huis gegrepen wordt is niet altijd gemakkelijk te verklaren. Er sprong gewoon een vonk over. Dat kwam ook door de tuin met de vijver. Die is door Van der Laan zelf ontworpen. Het heeft natuurlijk heel wat gekost. Maar de rust die ik hier vind is mij heel wat waard. Elke dag dat ik thuis kom kan ik er echt ^B^B van genieten. London' van Jan Poortenaar.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9