?Dit college kan niet verder' 'Wij rukken stapvoets uit' C— 14» Leiden Regio Van schrik het bushokje in Invalidenlift mag blijven Plantsoenen vol water Kastanjeboom verhuist naar station Voorschoten wacht met besluit over woningtoewijzing ^sintratuin NDERDAG 9 FEBRUAR11995 d en 'ij -5A aastria, n. Er^e verdeeldheid in het college van B en W over de huis- Mssting van de gemeente houdt de gemoederen in Oegst- id, wajeest danig bezig. Fractievoorzitter M. Poelmans (D66) viell$ndt de situatie zelfs onhoudbaar. „Dit kan zo niet lan- ?Dcenïr- ^erst moet er WOI"den bekeken of Oegstgeest nog wel Pasjestuurbaar is voordat er verder plannen op tafel ko- efimtLen." Ook het CDA, de andere partij die niet in het colle- entl% is vertegenwoordigd, praat over een 'wonderlijke' situ- radeiW11 deze week is duideli)k Se' 0f irorden dat er binnen het colle- tde ;e gr°te onenigheid bestaat hetkèver de vraag welk gebouw n alsflegstgeest als nieuw raadhuis jkwir chte r moet aanwijzen. De wethouders Ollongren en Lisman van Leef baar Oegstgeest (LO) houden vast aan een plan van hun partij waarbij zowel de voormalige Jelgersmakliniek als het huidige raadhuis aan het Wilhelmina- -.Voorschotenaren van fiets getrokken voorschoten Twee twintigjarige Voorschotenaren zijn gister- "ftniddag in hun woonplaats van hun fiets getrokken door een ngroepje jongeren en mishandeld. Het incident gebeurde op de kruising van de Baron van Oye Schimmel Pennicklaan en de Pa pelaan die de jongens passeerden op weg naar het station. Bij de kruising zaten hun belagers op een bankje. Een aantal jongeren begon te schelden en toen de twee twintigjarigen daarop rea geerden, renden ze achter de fietsers aan. Bij het handgemeen dat ontstond, zag een van de fietsers zijn bril sneuvelen. Portemonnee uit tas gestolen voorschoten Een 36-jarige Voorschotense mist sinds gister middag haar portemonnee met daarin 150 gulden, een pasje en cheques. De vrouw deed boodschappen in een supermarkt aan de Papelaan toen ze werd aangesproken door een man, die zich over haar winkelwagentje heenboog. Bij de kassa merkte de \touw dat haar portemonnee uit de tas, die in het wagentje lag, k was verdwenen Nekletsel na aanrijding leiderdorp Bij een botsing op de kruisig van de Van der Valk Boumanweg en de Laan van Ouderzorg zijn gistermiddag laat vijf auto's beschadigd. Het ongeluk gebeurde doordat een 49-ja- rige automobilist uit Maassluis te laat in de gaten had dat het -verkeer voor hem stilstond. Hij botste met zijn auto tegen de KI "Wagen van een 22-jarige Leidenaar. Deze schoof door tegen drie auto's, die ook voor de kruising stonden te wachten. De passa- ja ILgiere van de 22-jarige Leidenaar is met nekklachten naar het 10 "Rijnlandziekenhuis overgebracht. Blikschade bij botsing -leiderdorp» Op de kruisingEngelendaal/Heinsiuslaan in Leider dorp zijn gistermiddag twee auto's op elkaar gebotst. Het onge- Juk gebeurde toen een 30-jarige Leidenaar vanaf het Engelen- daal linksaf de Heinsiuslaan wilde oprijden. De verkeerslichten stonden weliswaar op groen maar de man had te laat in de gaten dat het tegemoetkomend verkeer eveneens groén licht had. Een eveneens 30-jarige Leidenaar kon jijn plaatsgenqot niet meer ontwijken. De aanrijding had alleen blikschade tot gevolg. Geschrokken in een slip geraakt Op de Rijksweg A44 heeft gisteren ter hoogte van een ongeval plaatsgehad. Een 42-jarige inwoonster Oegstgeest, rijdend in de richting Amsterdam, raakte plotse ling in een slip waarbij ze tegen de vangrail kwam. Uiteindelijk kwam ze in de berm tot stilstand. De auto raakte beschadigd, maar zelf kwam ze er zonder kleerscheuren van af. Tegenover de politie verklaarde zij te zijn geschrokken van een auto die ineens van links kwam. In een reactie had zij hard op de rem getrapt. Opstopping na kettingbotsing Een enorme opstopping ontstond gisterochtend" tus sen 8.00 en 9.00 uur op de Rijksstraatweg in Wassenaar na een aanrijding waarbij vijf auto's waren betrokken. De voorste van de auto's stopte voor het rode licht ter hoogte van de Van Ou- dermeulenlaan. De daarachter rijdende auto, bestuurd door een 29-jarige Amsterdammer, zag dit te laat en botste op zijn voor ganger. Drie auto's die volgden, konden ook niet meer op tijd remmen en knalden op elkaar. De wagens raakten zwaar be schadigd en moesten weggetakeld worden. Op een pijnlijke nek of schouder na, bleven de bestuurders ongedeerd. park wordt gebruikt. Maar de andere twee wethouders en de burgemeester zijn voor het plan om alleen 'de Jel' te gebruiken en het complex aan het Wilhel- minapark af te stoten. Dit meningsverschil resul teerde uiteindelijk in een voor stel dat slechts op een krappe meerderheid kan rekenen. Wet houder Ollongren reageerde daarop met het weggeven van zijn portefeuille ambtelijke huisvesting. Zijn collega's Kamphuisen (WD) en Van Ei sen (Progressief Oegstgeest) hebben die taak van hem toege schoven gekregen. Voor de vier wethouders is het nog te vroeg om aan politie ke consequenties van dit essen tiële meningsverschil te denken maar er wordt niet uitgesloten dat het gevolgen gaat hebben. Beide partijen tillen namelijk zwaar aan hun verschillende plannen. D66 en CDA gaan nu, voordat de raad een beslissing heeft ge nomen, al een stapje verder. „Het is een dwaze situatie en er is sprake van een bestuurlijke verlamming. Er moet iets veran deren want een breuk is er, en op deze manier zijn beide vari anten onuitvoerbaar. Leefbaar Oegstgeest heeft na zo'n grote verkiezingswinst de plicht om een belangrijk onderwerp als dit tot een goed einde te brengen. De wethouder mag dan niet zijn portefeuille afschuiven. Zo kan Oegstgeest niet nog drie jaar worden bestuurd. Dit college kan niet verder", vindt Poel- Fractievoorzitster G. Kempen van het CDA is het met de de mocraat eens: „Op deze manier gebeurt er niks. Het is inder daad duidelijk dat het zo niet kan." Hoewel het onderwerp niet op de agenda staat van de raadsvergadering van morgen avond zijn de oppositiepartijen wel van plan vragen te stellen. Marechaussee wil 'goede buur' Wcissenaarders zijn Veel zorgen maken de bewo ners aan de Van Alkemadelaan zich niet over de komst van het hoofdkantoor van de Koninklij ke Marechaussee naar Wasse naar. Het is voor sommigen juist wel een veilig idee, zo'n 'groot politiebureau' naast de deur. Op de informatie-bijeen komst die de gemeente Wasse naar hield zei R. Datema van de marechaussee dat ze 'een goede buur' van de omwonenden worden. „Van zo'n groot politie bureau gaat een preventieve werking uit. Wij zijn een buur met vele pluspunten. De Koninklijke Marechaussee is nu nog gehuisvest in diverse kleinere gebouwen in Den Haag en Delft. Voor een hoofdkantoor in Wassenaar is onder meer ge kozen vanwege de ligging vlak bij de twee koninklijke paleizen in Den Haag. Deze gebouwen, en de daarin wonende leden van de Oranje-familie, worden door medewerkers van de ma rechaussee bewaakt. Vergeleken met de vroegere 'buren', het ministerie van VROM, zijn de toekomstige be veel rustiger. De kan toorbarakken van VROM boden onderdak aan 500 medewer kers, in het hoofdkantoor van de marechaussee werken dage lijks 370 personen. Voor par keeroverlast hoeven de omwo nenden niet te vrezen, want de marechaussee beschikt straks over een grote ondergrondse garage. „Het aantal parkeer plaatsen neemt met tachtig pro cent toe, terwijl het aantal me dewerkers met een kwart af neemt." Met een toename van het au toverkeer valt het ook wel mee, aldus Datema. Er wordt welis waar uitgegaan van 624 'ver keersbewegingen' per dag, maar dat zal zich vooral tijdens kantooruren afspelen. Ook een bewoner die vreest voor 'uitruk ken met gillende sirenes en bij behorende slippende bewegin gen' wordt gerustgesteld. „De marechaussee rukt niet uit op de achterwielen, maar zal stap voets het terrein verlaten." De omwonenden zijn tevens blij met de geplande uitbreiding van landgoed Clingendael. De ene helft van het voormalige VROM-terrein wordt bebouwd, de andere helft door de ge meente Den Haag als park inge richt. Dit vier hectare grote park wordt onderdeel van landgoed Clingendael. Daarmee wordt het terrein in de oorspronkelijke staat teruggebracht. Het nieuwe park wordt voor wandelaars opengesteld vanaf de Van Alke madelaan. Een woordvoerder van de ge meente Den Haag maakte de kanttekening dat de uitbreiding van het landgoed alleen door kan gaan als het rijk daarvoor toestemming geeft. Den Haag heeft weliswaar geld gereser veerd voor de aanleg van het park, maar staat als armlastige gemeente onder curatele van het rijk. Elke uitgave van Den Haag moet door het rijk worden goedgekeurd. De bouw van het marechaus see-kantoor begint volgend jaar en zal naar verwachting twee jaar in beslag nemen. Daarna begint de aanleg van het park dat aansluit op landgoed Clin gendael. Het VROM-terrein werd tot voor kort gebruikt voor huisves ting van 500 asielzoekers. In middels zijn de oude kantoor barakken gesloopt. voorschoten De bus was waarschijnlijk net geweest, anders had het voor de wachtenden bij dit bushokje aan de Veurseweg in Voorschoten wel eens verkeerd kunnen aflopen. Een 36-jarige Voorschotense reed van schrik haar auto het bushokje in, nadat ze een fractie van een seconde ervoor was geraakt door een andere wagen. Het ongeluk gebeurde toen de Voorschotense wegreed uit het parkeervak vlak bij de bushalte. Nie mand raakte gewond. FOTO LOEK ZUYDERDUIN COMMENTAAR Orde op zaken Een jaar na de verkiezingen, waarbij de lokale partij Leefbaar Oegstgeest ruim 40 procent van de stemmen kreeg, lijkt het fo rensendorp onbestuurbaar geworden. De inzet van de nieuwe partij was de rust terug te brengen in Oegstgeest en belangrijke zaken soepel op te lossen. Niets is minder waar. Inmiddels ruziet Oegstgeest met Leiden over de bouw in de Broek- en Simontjes- polder, komt er een kort geding tegen de provincie Zuid-Holland over hetzelfde onderwerp en verkeert het college in een politieke crisis over de keus voor een nieuw gemeentehuis. Oegstgeest staat al jaren voor een aantal belangrijke beslissin gen: de nieuwbouw van de bibliotheek, het verkeersplan 2000 en de al eerder genoemde uitbreiding van het gemeentehuis en de bebouwing van de Broek- en Simontjespolder. Er zouden op kor te termijn besluiten worden genomen. Nog geen jaar later is duidelijk dat er 1000 woningen komen in de Broek- en Simontjespolder, in strijd met de verkiezingsbelofte van Leefbaar Oegstgeest en de wens van de bevolking, en dat Leiden eigenaar wordt van die polder. En over de verkeersplan nen en de nieuwbouw van de bibliotheek is nauwelijks iets verno men. Zelfs een eenvoudige discussie over de verplaatsing van het kunstwerk 'Doorgaande Beweging' is nog niet afgerond. Deze week ontstond over de huisvesting van de gemeente een politieke crisis. De meerderheid van het college kiest voor ver plaatsing van het gemeentehuis naar de oude Jelgersmakliniek, een plan dat bij Leefbaar Oegstgeest op grote bezwaren stuit. De partij wil de Jelgersmakliniek dependance van het huidige ge meentehuis maken. De discussie liep zo hoog op dat wethouder A. Ollongren, die het onderwerp in zijn portefeuille heeft, niet langer verantwoordelijk wil zijn voor de ambtelijke huisvesting. Het wordt tijd dat het Oegstgeestse bestuur orde op zaken stelt en een eind maakt aan de onbestuurbaarheid. Of de drie partijen in het college werken vanaf nu samen, of er moet een nieuw college komen. Zoals het nu gaat, kan het niet rtog drie jaar voortduren. trekking op bestaande koopwo ningen met een prijs van 159.000 gulden of hoger. Deze woningen kunnen door de eige naar vrij worden verkocht aan iedere koper die zich aanmeldt. Koopwoningen (bestaande of nieuwe) met een prijs die bene den de 159.000 gulden ligt val len onder gemeentelijke toewij- zingsregels. De huisvestingswet verbiedt de gemeente daarbij onderscheid te maken tussen Voorschotenaren en inwoners van de andere gemeenten in de Leidse regio. De gemeente Voorschoten wil het nieuwe systeem opnieuw aan de orde stellen in het alge meen bestuur van de RSV. De besluitvorming over het onder werp is voorlopig uitgesteld. oegstgeest/den haag loman leefmans Een familie die woont aan de Frederik Hendriklaan in Oegstgeest mag de omstreden invalidenlift in huis blijven gebruiken. De buren hadden een kort geding aangespannen omdat de lift te veel lawaai maakte. Ze eisten een andere lift of een betere geluidswering. Presi dent Von Maltzahn van de Flaagse rechtbank oordeelde gisteren dat de overlast niet opwoog tegen de last om de lift niet langer te mogen gebruiken. Beide partijen stonden al eerder voor de rechter. In het ene huis werd in 1991 een zogeheten tandwielbeugellift langs de trap ge maakt voor de invalide bewoonster. Maar de motor die het systeem aandreef, maakte te veel herrie, vonden de buren, die in kort ge ding gelijk kregen van de rechter. De lift werd buiten werking gesteld en na lang beraad met onder meer de gemeente Oegstgeest werd afgelopen zomer een nieuwe, geheel gesubsidieerde lift van circa 11.000 gulden geplaatst, die- door een kabel in plaats van een tandwiel wordt aangedreven. De buurman bleef ook het geluid van deze installatie hinderlijk vinden en stapte opnieuw naar de rechter. Hij vond dat de gemeente voor een betere, weliswaar duurdere oplossing moest zorgen. )66 over onenigheid gemeentelijke huisvesting: voorschoten De monumentale kastanjeboom op het parkeerterrein van Hoogvliet aan de Papelaan zal op 20 februari worden verplaatst naar het spoorwegstation van Voorschoten. De directie van de super markt heeft de gemeente aangeboden de kosten, 18.000 gulden, te betalen. Dat aanbod wordt beschouwd als een schenking, die officieel door de gemeenteraad eind februari zal worden aanvaard. Dan staat de boom inmiddels al op zijn nieuwe plek; vanwege het plantseizoen moet de verplaatsing op korte termijn worden uitgevoerd. De boom komt dicht bij de ingang van het station te staan, nabij een elektriciteits- mast. De kastanje moet wijken voor de nieuwbouw van Hoogvliet. i In diverse, vorig jaar gereno- veerde plantsoenen in de ge- jj meente Voorschoten liggen gro- o; te waterplassen als gevolg van üi de overvloedige regenval. De jj' bovenlaag van de gazons langs het Frans Halsplantsoen, het c Buizerderf, waar honden los lo- pen, en het groen tussen de flats pj aan de Paganinidreef en Cl Puccinidreef zijn in het kader van de renovatie losgewerkt en aangevuld. Door het vele water zijn de bovenlagen dichtgeslibt, waardoor het water moeilijk kan wegzakken. Dit probleem zal worden opgelost door de bo venlaag met een speciale ma chine te perforeren. Omdat deze werkzaamheden alleen kunnen worden uitge roerd wanneer de terreinen vol doende zijn opgedroogd, zal de ze overlast naar verwachting nog tot het voorjaar duren. bij voorrang aan Voorschotena ren moesten worden verkocht. Het RSV stelt nu voor ook inwo ners van de Leidse regio een voorrangspositie te geven, om zodoende de doorstroming in de goedkope huursector binnen de regio te bevorderen. Het voorgestelde systeem komt er op neer dat eerst de Voorscho tenaren met een goedkope huurwoning (globaal tot 600 gulden huur per maand) in aan merking komen voor een nieuwbouw-koopwoning. Daar na zijn de inwoners van de Leidse regio met een goedkope huurwoning aan de beurt. Ver volgens krijgen Voorschotena ren met een duurdere huurwo ning (tot 900 gulden huur per maand) een kans om de woning te kopen, daarna volgen weer de inwoners van de Leidse regio met een duurdere huurwoning. Het voorstel heeft geen be- voorschoten frank buurman De gemeente Voorschoten wil meer informatie vergaren over de gevolgen van een nieuw sys teem van toewijzing van nieuw- bouw-koopwoningen. Dit om de gevolgen van dat systeem voor de Voorschotense woning zoekenden beter te kunnen be oordelen. Een commissieverga dering over dat onderwerp die vanavond stond gepland is om die reden komen te vervallen. Het nieuwe systeem is ont wikkeld door het Regionaal Sa menwerkingsverband Volks huisvesting Leidse Regio (RSV). Het heeft alleen betrekking op nieuwbouw-koopwoningen met een prijs van 159.000 gulden of hoger. Tot nu toe maakte de ge meente met de bouwers van die woningen de afspraak dat die VOORSCHOTEN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19