Religie vorm surrealisme Kerk Samenleving 'Leven zoals Christus deed' DONDERDAG 9 FEBRUAR11995 BUITENLAND KORT Rector Leidse universiteit in rede: Alcoholisme Leiders van kloosterorden onderschatten de mate waar in alcoholisme voorkomt in hun gemeenschappen. Dat blijkt uit een nationaal on derzoek in de Verenigde Sta ten onder religieuzen. Maar er is hoop, want de verslaaf de religieuzen werken vol gens onderzoeker Gerald H. Early van de Georgetown Universiteit in Washington hard aan hun herstel. De on derzoekers van het Centrum voor Toegepast Onderzoek in het Apostolaat benaderden 289 mannelijke en 706 vrou welijke kloosterorden. Iets meer dan de helft werkte mee aan het onderzoek. Vol gens Early hebben 306 leden van religieuze orden behoef te aan behandeling van hun alcoholprobleem. „Slechts 28 religieuzen zeiden hulp te krijgen. Zowel de drinkers als de oversten ontkennen het probleem. Als zoveel mensen hulp behoeven, moeten ze aangemoedigd worden om die hulp te krijgen." Serieus probleem Volgens het onderzoek heeft 11 procent van de mannelij ke en 3 procent van de vrou welijke religieuzen alcohol problemen. „Het aantal drin kende vrouwen stijgt, zowel binnen als buiten de religieu ze orden." Religieuzen raken gemiddeld op hun 35e aan de drank, op hun 39e wordt alcohol een serieus probleem en op hun 41e gaan ze zich er zorgen over maken. De belangrijkste oorzaken van het overmatig drankgebruik onder religieuzen zijn een zaamheid, het hebben van drinkende ouders, schuldge voel, depressie en geestelijk falen. Alcoholisten die hun problemen aanpakken, erva ren grote spirituele groei tij dens en na het proces van herstel. Bijna iedereen zegt zichzelf en anderen tijdens dat proces beter te hebben leren begrijpen en gesterkt te zijn in zijn geloof. In april verschijnt een boek met de definitieve uitkomsten van het onderzoek. Sudan Kardinaal Godfried Dan- neels, voorzitter van de inter nationale vredesbeweging Pax Christi, krijgt van Sudan geen toestemming het land te bezoeken. De aartsbischop van Mechelen-Brussel wilde van 11 tot 14 februari in de hoofdstad Khartum deelne men aan een vergadering van de Sudanese bisschop penconferentie. België heeft inmiddels via de ambassa deur protest tegen het besluit aangetekend. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken is nog geen reden voor de weigering opgegeven. Religie moet worden beschouwd als 'een vorm van bui tensporige verbeeldingskracht, van surrealisme'. Door godsdienst met kunst te vergelijken, kan een beter begrip ontstaan van de meest uiteenlopende religieuze ver schijnselen die tegenwoordig bij veel mensen bevreem ding en ergernis opwekken. LEIDEN. ANP Dit pleidooi hield prof. dr. L. Leertouwer, rector van de Rijks universiteit Leiden, gisteren in zijn rede 'De macht der verbeel ding'. De hoogleraar in de gods dienstgeschiedenis en vergelij kende godsdienstwetenschap gaf hiermee het startsein voor de viering van het 420-jarig be staan van zijn universiteit. Het 84ste lustrum heeft als motto: Vernieuwing als traditie. „Een nieuwe, andere wereld, geschapen door de macht der verbeelding. Is dat niet precies wat de religie tot stand brengt? vroeg Leertouwer. Dit uit gangspunt delen de gelovigen met kunstenaars. Het argument dat de gelovigen aan banden worden gelegd door dogma's en een verplichtende geloofsleer, wimpelde Leertouwer weg. „In tijden van grote culturele veranderingen - en daarin zijn we ook nu weer beland - blijken religieus begaafden en kunste naars telkens weer aan deze leerstellige beperkingen te kun nen ontstijgen", betoogde de rector. Mensen maken volgens hem hun eigen afspraken over God. „Tegenover dat verschijn sel staan pausen, kardinalen en synodes van nu even machte loos als de autoriteiten van de Parijse Salon destijds tegen de aanstormende impressionis ten." Religie en kunst hebben bo vendien met elkaar gemeen dat zij in zekere zin onverdraag zaam zijn. Dat is onvermijdelijk, aldus Leertouwer, omdat zij beide werelden scheppen die scherpe contrasten vertonen met de alledaagse werkelijk heid. „Het is zeker geen toeval, dat nergens zoveel strijd heerst als tussen gelovigen en tussen kunstenaars", zo citeerde hij een andere godsdienstweten schapper. Kerk verkoopt overdekt winkelcentrum LONDEN DPA De Kerk van Engeland biedt he grootste overdekte winkelcen trum van Europa te koop De opbrengst van Gateshead Metro Centre in Noord-Enge land hebben de anglicanen dig om salarissen en, pensioe IZB-directeur in Katwijk De predikant-directeur van de Amersfoortse Inwendige Zen- dingsbond in de Nederlandse Hervormde Kerk, dominee J. Vroegindeweij, spreekt van avond in het kerkelijk centrum Maranatha aan de Poolster in Katwijk. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de wijkge- meente Rehoboth en begint om 20.00 uur. Vroegindeweij spreekt van avond onder meer over de vraag of er nog werfkracht zit in de kerkelijke gemeente. Ook komt aan de orde wat er kan worden gedaan tegen de secula risatie (ontkerkelijking). nen van hun ambtsdragers mee te financieren. Dat heeft een woordvoerder van de kerk be kendgemaakt. De financiële be heerders van de anglicaanse staatskerk hebben in de jaren '80 grote sommen geld geïnves teerd in onroerende goederen. BEROEPINGSWERK te Sliedrecht; voor Ridderkerk-Bol- nes: J. het Lam te Dirksland. Toegelaten tot de evangeliebedie ning: mevr. M.S. van der Kuijl, De Laan 26-B, 9712 AV Groningen. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: mevr M.L. Hop, Dorpsweg 5, 9497 PM Donderen; mevr J F. Idzenga, Soendastraat 9- A. 9715 NH Groningen; mevr. V.C. Lindenburg, Vijf Meilaan 98, 2321 RN Leiden. Zuid: J. Glas te Rijnsburg (voor de missionaire dienst te Curagao); te Goes: J. Glas te Rijnsburg (voor de missionaire dienst op Curagao). Bedankt: voor Heemse; H. Jagersma te Veenendaal; voor Hardenberg- Oost: J.8. Wilmink te Hilversum. CHR.GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Goes: M.C. Mul- DE ROEPING Bier drinken in de kroeg. Dat was in Duits land een belangrijk deel van het parochie werk van pastor B. Versteegen. Alleen in het café kreeg hij de kans de parochianen wat be ter te leren kennen. Versteegen - geboren in 1946 in Voorschoten - volgt binnenkort pas toor Schlatmann van de Meerburg-parochie in Zoeterwoude-Rijndijk op. Hij begon zijn 'arbeidzame leven' in 1963 op de effecten-ad ministratie van de Amsterdamse Bank (de la tere Amro). Na enige jaren besloot hij priester te worden en in 1967 begon hij de avondstu die aan de Katholieke Theologische School 'Antonianum' in Amsterdam. Toen Ver steegen zich in 1971 volledig aan de studie ging wijden, nam hij een bijbaan om de colle ges te bekostigen. Hij werd portier bij het Je- zuïtenklooster op de Hobbemakade in Am sterdam. Daar kreeg hij het adres van het karmelietenklooster te Bamberg (Duitsland) waar hij via corresponderen een monnik leer de kennen. Een paar keer bezocht hij het klooster tijdens korte vakanties. Tot hij bij een ongeluk een pees in zijn arm scheurde en hij gedwongen werd zo'n zes weken langer te blijven. Het werd uiteindelijk vijftien jaar. Pastor B. Versteegen: „Het is het contemplatieve gebedsleven wat mij aantrekt." foto ben de bruyn „Als je niet uitkijkt moet je in een klooster verplicht gezellig zijn. Vooral in Duitsland geldt: het is pas gezellig als we bij el kaar zitten en bier drinken. Een avond alleen bidden in je cel werd door sommigen niet getolereerd. Maar je bent toch monnik geworden om juist in je eentje te overdenken waar om je leeft, waarom je dingen doet? Iedere dag moet je ge confronteerd worden met het waarom. Een klooster is hier zo geschikt voor omdat je je moet aanpassen aan een be paalde regelmaat. Omdat er gebedstijden zijn ingesteld word je als het ware gedwon gen de tijd voor die spirituele Ik ben in het karmelieten klooster tot priester gewijd. De orde spreekt mij aan omdat de karmelieten volgens mij veel dieper graven dan anderen. Ze zoeken naar de wortels van het leven en wat daar achter zit. Armoede vind ik geen be langrijk thema, dus vallen voor mij de andere orden af. Het is het contemplatieve gebedsle ven wat mij aantrekt: gebed en boetvaardigheid, weten waar voor je leeft. Karmelieten val len terug op Jezus, altijd en al leen Jezus. Dat vind ik een ver ademing. Andere orden heb ben een Franciscus of een Do- minicus die bijna als een God behandeld wordt. De Karme lieten hebben alleen de berg Carmel (Israël) waar de orde gesticht is. Dat heeft verder geen consequentie voor onze geloofsbeleving. De karmelieten hebben geen abt maar een prior, die om de drie jaar democratisch wordt gekozen. Dat kan in principe iedereen zijn en om dat ons klooster maar zo'n veertig man telde, waren bijna alle monniken al eens prior geweest. Dat geeft een heel andere kijk op gezag en het normaliseert de verhoudingen onderling. Je kijkt niet meer zo tegen de prior op. Ik heb de preken van Titus Brandsma, ook een karmeliet, altijd heel leerzaam gevonden. Zijn ide aal was op een contemplatieve manier Jezus zichtbaar te ma ken en hij komt dus uit op mystiek. Zelf probeer ik hier een Nederlandse, praktische vorm aan te geven. Ik probeer de grondhouding achter al mijn daden te zoeken. Ik wil leven zoals Christus deed, maar dan in deze tijd. Dat be tekent dus dat ik dieper wil gaan dan veel mensen doen. Er is iets aan de hand met mijn christendom. Ik ben blij dat ik weer in Ne derland ben, hier voel ik me echt thuis. In Duitsland zijn toch veel dingen anders. Zo dronken we na de mis geen koffie zoals hier, maar ging men naar de kroeg om een paar pullen bier achterover te slaan. Ik was toen pastoor van een kleine parochie bij Bam berg. Ik moést wel mee naar de kroeg, want dat was het centrale ontmoetingspunt daar. Een andere vorm van contact met de mensen ken den ze niet. Ik heb er ook nooit tegen gekund dat Duit sers zo hiërarchisch zijn inge steld. Alsof je als priester be langrijker bent dan een ander. Zo moest ik een keer tijdens een dorpsfeest in een koets naast de 'Landraad' zitten, waarna we het hele dorp door reden, zwaaiend naar alle mensen die langs de straat stonden. Na afloop zeiden ze: 'U vond het zeker niet leuk, dat zagen we aan uw ge zicht'." ■■■■■■■Ml Z E L 1 K O R N O T E G 2 H P O L u A N D 3 J L 1 E A V A N 4 P A L A N T V O 5 B L E R A O O D 6 R B D O E O T L 7 T E U N R w ij N 8 M A E D N O C T 9 W B E A A z R S 10 S 'j T N 1 p A T 11 L T L A E N G O 12 N K A Z S S O A 13 L N O O D D S A 14 P 1 A z Z R A S OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts i citaat. Horizontaal: 1. café; 2. voornemen; 3. slin gerplant; 4. Griekse wijsgeer; 5. deel v.e. boom; 6 vaartuig; 7. plaats in Italië; 8. Franse wijn soort; 9. vis; 10. nauwgezet; 11. dans; 12. betaalplaats; 13. op slagplaats; 14. Italiaans gerecht. KRUISWOORDRAADSEL zogenaamd omen-nier ma-iet-pa e-agger-a ran-o-ark -rot-ski- bed-e-ets a-euvel-1 se-nat-de inri-ecru steenraaf DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck /ANJDSRS KUAJAJeM STRAKS PER. TRB-iNJ SEENJ MiL-iEUV/R iEMDELÜ KE GOEPEREAJ RVOBR.EM BOES HET WEER Mini-wintertje 166 Na een week van betrekkelijke rust in de atmosfeer met zacht en vrij wel droog weer braken er gisteren nieuwe 'conflicten' uit tussen kou de en warme luchtmassa's. Een markant front lag west-oost over het Rivierengebied met aan weers zijden grote temperatuursverschil len. De hemelkraan werd weer roy aal opengedraaid; op veel plaatsen kwam 10-15 millimeter omlaag. Koude poollucht werd boven de zuidelijke provincies enige tijd in zijn zuidwaartse opmars tegenge houden. Aan de noordzijde van het front daalde het kwik naar 1 tot 3 graden en de neerslag ging soms over in natte sneeuw bij een noord oostenwind. terwijl in Zeeland, Brabant en Limburg subtropische lucht van 10 graden zich nog ge ruime tijd staande hield. Later op de dag werd het evenwicht verbroken in het voordeel van de koude lucht. De situatie deed mij denken aan de beruchte periode van 9 tot 13 februari 1966, toen er een wereld van verschil was tussen het noorden en zuiden van Neder land. Deze winter kende in januari een flinke vorstperiode, maar die werd tijdelijk onderbroken door toevoer van zeer zachte lucht. In Noord-Europa bleef het echteri treem koud en toen op 8 februa® de kou zich weer over Noord-N?y I derland uitbreidde, ontstond er' I groot thermisch verschil bovenj. I smalle strook. In Friesland en Grongingen viel sneeuw bij -5gL den, terwijl het kwik in Maastrr.i op+12 graden bleef staan. Er$e vei brandde een verbeten strijd toswnp sen winter en voorjaar. In het mr den en westen van het land, wajeëSt de luchtmassa's botsten, viel IzKncit durig regen bij-2 graden. Dat It p verde een ijskorst op van 2 cent»e'- meter dikte op 9 februari. Pas (festin de 12e drukte de winter definition' door en viel er 10 tot 15centin». ter sneeuw op de ijzellaag. 5e 1S Ook nu wordt de koude lucht m|tie. ter van de stuatie, maar meer <j; intertje zit er vooral$LCSTC ui::M t~„4. niet in. Het blijft tot in het week einde vrij rustig met 's nachts til dens opklaringen 2 tot 5 graderr^y vorst. De kans op een hagel- of vorde sneeuwbui beperkt zich tot de ff kuststrook. Overdag klimt het k«|ver enkele graden boven nul en als$egstj zon erbij komt is het heerlijk win terweer. Een aanval van zachte oceaanlucht is niet voor zondag:* maandag te verwachten. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met westkust enkele maar in het uiterste zui den enkele sneeuwbuien. Middagtemperatuur van min 3 graden in het zui- 4-Vo Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd winterse buien. Middagtempera tuur rond het vriespunt. Engeland. Schotland, Wales en Ierland: In Schotland en Engeland zonnige pe rioden en vrijwel overal droog, elders van het westen uit regen, op veel plaatsen voorafgegaan door sneeuw. Morgen naar het zuiden wegtrekkende regen en flinke opklaringen. Kouder met maxima van iets boven nul in Schotland tot 5 graden België en Luxemburg: Vandaag naar het zuiden wegtrekkende regen, in de Ardennen mogelijk sneeuw, gevolgd door opklaringen. Morgen af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 4 graden, in de Ardennen wat kouder. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking en perioden met regen, in de Vogezen en Jura boven de 800 meter sneeuw. Morgen in het uiterste noorden flinke opklaringen. Middagtem peratuur van 4 bij de Belgische grens tot 10 bij Limoges. Temperatuur op 1000 meter in de Jura en de Vogezen dalend tot iets boven nul. Spanje: Wisselvallig weer met vandaag maar vooral ook morgen bewolking en van tijd tot tijd buiige regen. Tot in het uiterste zuiden kan plaatselijk veel neerslag val len. Middagtemperatuur eerst tussen 15 en 19 graden, morgen aanzienlijk lager met maxima tussen 11 en 17 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidelijke stranden perioden met zon en droog, in het noorden wolkenvel den en vooral morgen een enkele bui. Middagtemperatuur aan de zuidstran- den ongeveer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Erg wisselvallig met beide dagen tame lijk veel bewolking en van tijd tot tijd re gen, in de Pyreneeën en Alpen boven de 1500 meter sneeuw. ■Middagtempera tuur meest tussen 10 en 15 graden. Temperatuur op 2000 meter in de Al pen dalend tot iets onder nul, in de Py reneeën iets hoger. Italië: In het noorden vrij veel bewolking en en kele buien, mogelijk met onweer, in de Italiaanse Alpen en Dolomieten boven 1500 meter sneeuw. Middagtempera tuur tussen 8 en 13 graden, tempera tuur op 2000 meter iets onder het vries punt. In midden- en zuid-ltalië vandaag enkele regen- of onweersbuien, morgen meer zon en meest droog. Middagtem peratuur tussen 13 en 18 graden. Duitsland: In het noorden wisselend bewolkt en en kele winterse buien. In het midden op de meeste plaatsen droog, en af en toe ven 1200 meter overgaand in sneeuw, morgen ook opklaringen en langere dro ge perioden. Middagtemperatuur van daag van 2 graden in het noorden tot 6 in het zuiden, morgen in het zuiden iets kouder. Temperatuur op 1000 meter in de middelgebergten en op 1500 meter in de Beierse Alpen omstreeks -2 gra- Zwitserland: Overwegend veel bewolking en vooral vandaag van tijd tot tijd regen, boven 1500 meter overgaand in sneeuw. Aan de zuidzijde van de Alpen langere droge perioden. Temperatuur op 2000 meter rond min 4 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en aan de noordzijde van de Alpen vooral vandaag af en toe regen, boven 1500 meter overgaand in sneeuw. In Karinthië meestentijds droog. Temperatuur op 2000 meter da lend naar min 6 graden. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en perioden met sneeuw, eerst misschien nog regen. Morgen van het noorden uit opklaringen en geleidelijk droog. Daling van temperatuur tot onge veer 1 graad morgen, op 1000 meter hoogte tot -5 graden. Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind DO VR ZA 30 30 20 var3 var3 var3 WEERRAPPORTEN VRIJDAG 10 FEBRUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.05 Zononde Maan op 13.01 MaanonderCM Waterstanden Katwijk Hoogwater 11.28 Laag water 06.05 18.35 Weerrapporten 08 februari 19 ui Casablanca half bew. Johannesburg regen/ New Orleans onbew New York onbew COLOFON DIRECTIE: B.M Essenberg, G P Arnold (adj), J Kiel (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN R.D. Paauw, tel. dag. 9 30- 30 uur 071-356215, of per post. ADVERTENTIES ma.-vnj van 08 30-17 00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vnj van 8.30-17.00 uur Telefoon 071 -143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bij vooruitbet (ind BTW) Telefoon 071-356356. POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenbes071-323508 Fam benchten 071 -317337 Redactie 071-321921 per maand ƒ31.05 30,05 per kwartaal 87,70 86.70 per jaar 337,55 336,55 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 134,50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj 18 00-19 30uur. L

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18