■Leiden reiden en Vendex •raten over garage Opsteljury universiteit moet overuren maken 'Akoestiek beter door verbouwing' Bouwen en Wonen wijst 'Chinese strafsysteem' af Oude ambachtschool straks eigendom gemeente Water wordt weer duurder Pad Merenwijkschool hindernisbaan -INDERDAG 9 FEBRUAR11995 t henny van egmond, 071 -356414. plv -chef hans koenekoop, 071 -356429 Onhoudbaar q Volgens D66 is de I 2/ situatie in het ver deelde college van Oegst- geest onhoudbaar gewor den. Schadeclaim f\ Rijnwoude hangt V een 'verschrikkelijk hoge' schadeclaim van een garagebedrijf boven het hoofd. Kerk en Zanen De nieuwbouwwijk JL I Kerk en Zanen zal de komende jaren minder snel groeien dan de afge lopen jaren het geval was. \&D lijkt positief over parkeergarage Boommarkt pndex en CDA-wethouder J. Walenkamp (economische ken) onderhandelen over een eventuele investering n het concern in de parkeergarage aan de Boommarkt. ie ^oewel de besprekingen nog maar net zijn begonnen, is wethouder optimistisch over de afloop. Vanuit het age ;ndex-hoofdkantoor in Amsterdam laat woordvoerder van Bakkum weten dat Walenkamps verwachtingen jalistisch zijn maar dat er nog enkele hindernissen moe- n worden genomen. den wim koevoet [et is niet zo dat wij dagelijks et een goedgevulde geldbui- jl». I rondlopen op de Boom- arkt. Maar in het recente be- lit van het Leidse college om vierde garage te bouwen op plek waar nu nog het kan- or van het Hoogheemraad- hap van Rijnland staat, ziet index wel degelijk een door aak en een stap in de goede ihting." De volgende stap die Vendex zetten is het inschakelen van n belangenorganisatie voor lotwinkelbedrijven. Volgens in Bakkum kan van daaruit orden nagegaan of 'er in bre- ;r verband kan worden geïn- isteerd in winkelgalerij Sleu- Ihof en parkeergarage'. „V&D de grootste maar zeker niet enige belanghebbende." Van Bakkum geeft toe dat eerdere besprekingen over in vesteringen in het Vroom Dreesmann-warenhuis aan de Aalmarkt al een tijd muurvast zaten door de onduidelijkheid over de plek waar de garage zou komen. Vendex is in principe bereid ook te participeren in het Sleutelhofproject - het concern wil dat in- en uitgangen van de nieuwe winkelgalerij uitkomen op de entree van V&D - maar stelde als voorwaarde dat er een garage in de buurt zou komen. Dat nu de eerste besluiten daarover zijn gevallen, betekent nog niet dat er totale overeen stemming is. Volgens Vein Bak kum is Vendex nog altijd weinig gecharmeerd van de plannen voor de autoluwe binnenstad omdat die de bereikbaarheid van het centrum verminderen. De slechte bereikbaarheid van NS-conducteur met mes bedreigd iidenEen conducteur van de NS is gisteravond op het station Leiden met een mes bedreigd door twee mannen. De politie ïield even later twee Alphenaren van 41 en 22 jaar oud aan in de 'achtruimte van het station. De 22-jarige, die niets met de be- Ireiging te maken bleek te hebben, is inmiddels vrijgelaten; de 1-jarige man wordt vandaag aan de tand gevoeld. Paniek door sisgeluiden [leiden Omwonenden van een bouwterrein aan de Du Rieu- tetraat sloeg gisteren de schrik om het hart toen zij een sissend 'geluid hoorden en gas roken. De gewaarschuwde politie ontdek- te dat van een gaslek geen sprake was maar dat de geluiden en I de stank werden veroorzaakt door een cementwagen op het «bouwterrein. De chauffeur, die zijn vracht had gelost, liet de ■druk van zijn tank afnemen. |Boze man slaat ruit in hdenEen 36-jarige Leidenaar ging gistermiddag door het lint mdat hij van een middenstander in de Hartesteeg de papegaai, die in de winkel staat, niet mocht voeren. De man werd de win kel uitgezet en sloeg daarom uit woede een ruit in van het pand. Hij is aangehouden door de politie. Fietsers onderuit door olievlek leiden Een aantal fietsers en bromfietsers ging gistermorgen onderuit op de Doezastraat door een olievlek op het wegdek. De brandweer heeft de olie opgeruimd. Ruilbeurs in 't Spoortje leiden Ruilvereniging Koningskerk houdt zaterdag 11 februari van 10.00 tot 17.00 uur een ruilbeurs voor verzamelaars van postzegels, munten, prentbriefkaarten, lucifermerken, stickers, sigarebandjes, suikerzakjes en telefoonkaarten. Plaats van han deling is buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. De entree voor niet-leden bedraagt 1 gulden. het V&D-gebied is volgens Van Bakkum uiterst problematisch voor de bevoorrading van het warenhuis. Het stadsdistributie centrum in Roomburg biedt V &D geen soelaas. Het warenhuis wil zijn eigen systeem handha ven. De eisen die V&D stelt, heb ben eerder al tot onrust geleid in de Leidse gemeenteraad. Vooral bij D66, PvdA en Groen Links bestaat de vrees dat als wethouder Walenkamp te toe schietelijk is, de Sleutelhof een 'Vendexhof wordt. Walenkamp staat onder druk omdat de ga rage, die zo'n 350 plaatsen zal tellen en 15 miljoen gulden kost, door het bedrijfsleven moet worden betaald. En in on derhandelingen is nu eenmaal de betaler tevens de bepaler. De wethouder ziet dat echter anders: „Dat klinkt allemaal als of Vendex een bedreiging is maar de binnenstad en alle plannen die we daarvoor heb ben bedacht maken geen schijn van kans zonder Vendex. Na tuurlijk is de gemeente heer en meester in het gebied en moet ze dat ook vooral blijven maar de Leidse V&D is een van de grootste werkgevers van de stad. Leiden is blij met V&D." GEWICHT- Wie zijn overge wicht de baas wil worden en blijven, kan vanaf 15 februari terecht op een cursus van de stichting Thuiszorg Groot Rijn land. De cursus bestaat uit acht bijeenkomsten. De deelnemers krijgen dan inzicht in hun eigen eetgedrag en een gezonde voe ding. Contribuanten van Groot Rijnland betalen 158 gulden, anderen 237 gulden. De bijeen komsten zijn iedere woensdag van 20.00 tot 22.00 uur in het wijkgebouw van Groot Rijnland aan de Robijnstraat. foto henk bouwman Architect Kees Spanjers wil de Stadsgehoorzaal in oude luister herstellen. Gisteren presenteerde hij zijn plannen. Specialist Metkemeijer verwacht geen nadelige gevolgen voor Stadsgehoorzaal leiden wim koevoet De bouwkundige ingrepen in de Stadsgehoorzaal hebben geen nadelige gevolgen voor de alom geprezen akoestiek van het ge bouw aan de Breestraat. Die ga rantie gaf gisteravond ir. R. Met kemeijer in de raadscommissie cultuur. Metkemeijer is verbon den aan het adviesbureau Peuts, gespecialeerd in onder meer akoestiek en lawaaibe- heersing. Metkemeijers betoog staat haaks op de talrijke reacties van Stadsgehoorzaalgangers en ge renommeerde musici die sinds de bekendmaking van de bouw plannen, een jaar geleden, in woord en geschrift hun be zorgdheid over de akoestiek hebben geuit. De architect heeft met zijn veelgeciteerde uitspraak 'dat akoestiek tussen je oren zit' al leen maar olie op het vuur ge gooid, maar volgens Metke meijer is de pers in het alge meen en deze krant in het bij zonder schuldig aan al deze no deloze opwinding. „Ik ken de architect zeer goed en ook al was ik er niet bij toen hij zich over de akoestiek uitliet, weet ik zeker dat hij deze uit spraak nooit heeft gedaan. In elk geval heeft hij het niet zo be- leiden aad rietveld In een druk bezochte vergadering heeft de dienst Bouwen en Wonen van de gemeente Leiden gisteren de bezuinigingsplannen van burgemeester en wethouders vierkant van de hand gewezen. De 175 medewerkers die naar de kantine van het Stadsbouwhuis kwamen steunden unaniem het protest van de mede zeggenschapscommissie (MC). De MC vindt het personeelsbeleid dat burge meester en wethouders voorstellen weinig fraai. „Het nieuwe personeelsbeleid dat nodig is om de formatie terug te brengen wordt be taald uit de bezuinigingen", zegt woordvoerder D. Halfwerk. „Dat betalen wij dus zelf. Dat is een beetje het Chinese strafsysteem: de familie betaalt zelf de terechtstelling." De MC noemt het 'wrang' dat voor het bezuinigingsplan - dat de titel draagt: Investeren in werk - tachtig ba nen bij de gemeente moeten worden ge schrapt. Bij het afschuiven van de woonruimteverde ling naar de woningbouwverenigingen zet de MC grote vraagtekens. De besparing zou zo worden afgewenteld op de woningzoekenden. Ook het bezuinigen op de catering bleek bij Bouwen en Wonen op veel verzet te stuiten. Halfwerk: „De koffie- en theeronden zijn inder tijd ingevoerd omdat het voordeliger was dan de ambtenaren steeds zelf hun bakkie gingen halen. Het hoort er gewoon bij. Bovendien: op deze manier wordt de onderste groep in de sa- larispyramide er zomaar uitgegooid. En dat zijn juist die mensen voor wie B en W werkgelegen heid willen creëren. Leiden moet acht ton betalen voor kunstcentrum aan Haagweg -eiden loman leefmans De gemeente Leiden is van plan Dp korte termijn de oude am bachtschool aan de Haagweg 4 over te nemen van het Rijk. Dat heeft een ambtenaar van de af deling grondzaken bevestigd. Met de aankoop is een bedrag van circa acht ton gemoeid. Voor het zover is, moet wor den bekeken wat de sanering van de vervuilde grond onder school kost en zal de ge meenteraad met de aankoop moeten instemmen. Het is nog onduidelijk wat er na de ver werving met het grote pand gaat gebeuren. Sinds twee jaar is het gebouw in gebruik als kunstcentrum en biedt het plaats aan ongeveer dertig kun stenaars. Kunstwethouder P. Lange- berg (D66) ontkent overigens dat de aankoop binnen afzien bare tijd rond zal zijn. Het schoolgebouw, dat dateert uit 1892 is twee jaar geleden ge kraakt door een kleine groep kunstenaars. De actie was een protest tegen het gemeentelijk atelierbeleid en leverde voor ongeveer dertig kunstenaars be taalbare werkruimte op. Binnen zes maanden werd het bouw vallige pand door zelfwerk zaamheid van deze groep om getoverd tot een kunstcentrum waar regelmatig exposities en andere culturele activiteiten Het kunstcentrum aan de Haagweg. Het pand is 1892 gebouwd, deed lange tijd dienst als ambachtschool en werd twee jaar geleden door kunstenaars gekraakt. foto ben de bruyn worden gehouden. Er kwam een gebruikersrege ling met de Dienst der Domei nen (een onderdeel van het mi nisterie van financiën dat ge bouwen van de overheid be heert) en er kwamen positieve reacties vanuit gemeente wat resulteerde in een semi-officiële status van het kunstcentrum. „De gemeente kreeg vier jaar geleden al de kans het pand aan te kopen. Dat ging toen niet door. Nu is dat sinds een maand weer actueel en wordt de laatste hand aan een con tract gelegd. Er moet nog een saneringsrapport komen maar afgesproken is dat de kosten van de sanering worden afge trokken van de koopprijs. Dus het wordt voor Leiden niet duurder dan acht ton", aldus de woordvoerder van grondzaken, doeld", aldus Metkemeijer. Schaterlachende raadsleden brachten de akoestiek-specia- list, die zelf zo slecht bij stem was dat hij een microfoon nodig had om zich verstaanbaar te maken in de vergaderzaal, geenszins van zijn stuk. Hij vervolgde zijn hilarische betoog met de opmerking dat hij stomverbaasd is over alle deining die is ontstaan over de akoestiek. „De Stadsgehoorzaal is jarenlang volstrekt verwaar loosd. Niemand stak er een vin ger naar uit. Ineens staat de zaal weer volop in de belangstelling en wordt er over de akoestiek gepraat alsof deze het zesde we reldwonder is. Er zijn klaarblij kelijk mensen die de zaal defini tief in het slot willen gooien in een ultieme poging om de akoestiek te beschermen." Volgens Metkemeijer heeft zelfs de belangrijkste bouwkun dige ingreep geen nadelige ef fecten op de akoestiek. Hij doelt op de verdieping met 80 centi meter van dat deel van de zaal dat zich niet onder de balkons bevindt. Hiermee denkt de ar chitect de 'zichtlijnen' voor het publiek te verbeteren. Metke meijer durft zelfs te beweren dat door deze ingreep de akoestiek verbetert. „Het geluid krijgt nog meer ruimte, zal voller klinken en meer nagalm in zich ber gen." Water wordt halverwege dit jaar opnieuw duurder. Hoeveel de prijsverhoging bedraagt, kan de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) nog niet zeg gen. De verhoging komt boven op de prijsstijging die begin 1995 is doorgevoerd. Toen werd de waterprijs al verhoogd van 2,17 naar 2,56 gulden per kubie ke meter. De jongste verhoging is een gevolg van een nieuwe grond waterbelasting die het Rijk be gin dit jaar heeft ingesteld. De EWR weet nog niet hoe hoog die aanslag is. In elk geval neemt de EWR de heffing tot 1 juli voor eigen rekening. Open dag provincie met mix theater, muziek en politiek De provincie Zuid-Holland houdt op zaterdag 18 februari open dag in het 'nieuwe' pro vinciehuis. Doel van de dag is de burgers te informeren over het doen en laten van het pro vinciaal bestuur. Begin maart is de verkiezing van provinciale staten en daarom presenteren de politieke partijen tijdens de open dag hun verkiezingspro gramma's. Er zijn doorlopend voorstel lingen van Zuidhollandse mu ziek- en theatergroepen. Zo geeft de jeugdtheaterschool de voorstelling 'Ik heb een tante en een oom' van Annie M.G. Schmidt (12.30 uur) en treedt om 14.00 uur de muziekgroep Basily op. Eind van de middag, om 16.00 uur, is er een politiek debat tussen de lijsttrekkers van de politieke partijen. Het open huis duurt van 12.00 tot 17.30 uur en wordt ge houden in het tijdelijk onderko men van de provincie in het voormalig Nationale Nederlan den-pand aan de Prinses Beatrixlaan in Den Haag.. Het 'oude' provinciehuis aan de Ko ningskade wordt verbouwd. leiden caroline van overbeeke die wordt tegengesproken door Langenberg. Het is nog onzeker wat Lei den met het oude schoolge bouw van plan is als de koop doorgaat. Huisvesting staat bij de gemeente normaal gespro ken op de eerste plaats maar het bouwen van woningen of appartementen op die plaats brengt extra problemen met zich mee. Op de eerste plaats is er sprake van dat de gevel van het huidige pand op de monu mentenlijst komt wat sloop be moeilijkt. Ten tweede staat de oude LTS dicht bij het spoor waardoor extra, dure isolatie nodig zou zijn. Hetzelfde pro bleem heeft de gemeente bij de eventuele ontwikkeling van het voormalige Van Gend en Loos terrein achter het kunstcen trum. Een woordvoerder van Haag weg 4 ziet vooralsnog geen na delen kleven aan de wisseling van eigenaar. „Het kén zelfs voordelig uitpakken als Leiden het pand aankoopt. Het blijft natuurlijk zeer de vraag wat ze er mee willen. Maar wij denken dat we een goede kans maken als we bij de gemeente aanklop pen en met de vraag of we een nieuwe gebruikersregeling kun nen treffen en dus kunnen blij ven", aldus een woordvoerder van de stichting Haagweg 4. Bijna negenhonderd inschrijvingen voor de op stelwedstrijd. En de verwachting is dat zo'n dui zend scholieren zullen meedingen naar de hoofd prijs, een gratis studiejaar. Daarop had de Leidse Rijksuniversiteit (RUL) niet gerekend. „We zijn buitengewoon nieuwsgierig naar de produkten, maar het wordt een zware klus voor de jury", zegt prof. L. Leertouwer, rector van de Leidse universi teit. De opstelwedstrijd maakt deel uit van de vie ring van het 420-jarige bestaan van de Rijksuni versiteit. De lustrumcommissie overweegt stu denten in te schakelen voor een eerste schifting van de inzendingen. Een ander idee is om de op stellen alvast naar thema te rangschikken voor de beoordeling. Volgens commissielid Frans Jansen is de kans groot dat er extra juryleden worden aangezocht. „Als er duizend inschrijvingen zijn, wil dat niet zeggen dat er evenveel opstellen worden geschre ven. Maar op een paar honderd kunnen we toch wel rekenen. En zoveel belangstelling hadden we niet verwacht: dat wordt een zware kluif voor de jury. Uiterlijk 10 maart moeten de opstellen bij ons binnen zijn, dus scholieren hebben nog even de tijd. Opvallend is dat ook veel ouders om in formatie hebben verzocht. Zij willen blijkbaar dolgraag dat zoon- of dochterlief meedoet. Zo'n gratis studiejaar is erg aantrekkelijk." De winnende scholier kan rekenen op een jaar gratis studeren in Leiden. Het inschrijfgeld, de ka merhuur, levensonderhoud, boeken: het wordt allemaal door de Leidse universiteit betaald. Deze speciale, eenmalige studiebeurs bedraagt maxi ma,il 10.000 gulden. Het thema van het opstel, 'Vernieuwing als tra ditie', mogen scholieren van 4, 5 of 6 VWO zelf in vullen. Originaliteit en creativiteit zijn volgens rector Leertouwer de belangrijkste criteria bij de beoordeling. „Het thema is met opzet nogal breed. Je kunt er alle kanten mee op. Maar als een scholier schrijft dat de Leidse universiteit zo snel mogelijk moet wordt opgedoekt, mag duidelijk zijn dat hij de wedstrijd daar niet mee wint. Ten zij hij erg overtuigende argumenten heeft." Negen scholen doen mee aan het speciale lus trum-leerproject van de Leidse universiteit. Groepsgewijs bedenken leerlingen de komende maanden vernieuwingen in de wetenschap en uitvindingen die volgens hen over 420 jaar nodig of nuttig zijn. Leertouwer: „De ideeën kunnen worden uitgewerkt in een fototentoonstelling, een videopresentatie, een toneelstuk of een maquette. De scholen kunnen ook een bezoek brengen aan de universiteit en met wetenschappers praten." Opvallend is dat geen enkele Leidse school meedoet aan het project. Leertouwer: „De Leidse scholen hebben geen tijd, zo hebben zij ons schriftelijk laten weten. Dat is ontzettend jam mer, juist in een tijd dat wij elkaar zo hard nodig hebben." Het Leeuwenhorst College in Noordwij- kerhout en het Rijnlands Lyceum in Wassenaar zijn de enige scholen uit de regio die meedoen. In de lustrumweek van 6 tot en met 10 juni worden de 'vernieuwingen' in de wetenschap in de Leidse Pieterskerk tentoongesteld. Het voetpad dwars over het schoolplein van de Merenwijk school, dat de Havikshorst via een nieuwe brug verbindt met winkelcentrum de Kopermolen, wordt voorzien van een flink aantal sluisjes. De gemeente hoopt daarmee hard rijdende brommers te weren. Ambtenaar N. Kroon van de afdeling bou wen en wonen heeft dat giste ren meegedeeld aan een afvaar diging van de school en de be wonerscomités. De leerlingen en leraren van de basisschool en de omwonen den voerden vorige week nog actie tegen het voetpad, dat momenteel wordt aangelegd. Tijdens een grote demonstratie bij de brug in aanbouw waar schuwden zij voor een gevaarlij ke situatie die op het school plein zou ontstaan. Volgens de tegenstanders van het omstre den pad zou de gemeente geld over de balk gooien omdat er op nog geen dertig meter al een goede verbinding met de Ko permolen is. „Er ligt een brug op dertig meter afstand. Waar om moet er dan nu ineens een pad dwars over mijn school plein worden aangelegd", vroeg schooldirecteur G.J. de Zwart zich toen af. Met de oplossingen die de ge meente nu aandraagt, is hij re delijk tevreden. „Het wordt voor brommers in ieder geval bijzon der lastig om hard over het schoolplein te rijden", zegt hij. „Hoe het er precies uit komt te zien, weet ik nog niet maar de gemeente laat binnenkort een tekening zien. gezien de om standigheden kan ik tevreden zijn. Die brug kunnen we niet tegenhouden, daarover heeft de raad vijf jaar geleden al een be sluit genomen." B. Plazier van bewonerscomi té de Sperwerhorst schikt zich eveneens in het voorstel van de gemeente. „We zullen wel moe ten. Dat pad en die brug zijn al besteld en betaald en worden nu gemaakt. Er zouden nu min stens vier sluisjes komen, een echte hindernisbaan. Je kunt straks niet hard rijden, dat is een ding dat zeker is. Maar mensen met kinderwagens of boodschappenwagentjes zullen ook via de bestaande route moeten omlopen, dat pad is dus zinloos. Tevreden zijn we niet. We zijn gedwongen om ge noegen te nemen met de hele gang van zaken. Al jaren gele den maakten we bezwaar tegen dat voetpad maar de plannen zijn gewoon doorgedrukt. En daar zijn we eigenlijk nog steeds boos over."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17