'Niemand is verpleeghuis ooit te slim af' Nieuwe crème voor psoriasis-patiënten Trends Spiraal rode draad in werk Hundertwasser Gezondfteid Urine-test toont gemakkelijker geslachtsziekte chlamydia aan I WOENSDAG 8 FEBRUARI 1995 Henriëtte van der Hoeven Grip Voor een goede grip op de onder grond zorgt deze van een speciaal patroon voorziene gegolfde zool. Deze zool zit onder de nieuwste hiker van Timberland, de topo-ter- rain. Van deze schoen is ook een sandaal-uitvoering. Prijs van het lage model hiker 259. Meer informatie: tel: 003225393004. 'Binnenhuistoont overzichtsexpositie Oostenrijkse kunstenaar Een vreemde kijk op wonen. Onder die naam laat de organi satie van Binnenhuis '95 in het Rotterdamse ahboy' het beurs- publiek kennismaken met het werk van de Weense architect Friedensreich Hundertwasser. Naast architect is Hundertwas ser ook actief als schilder, teke naar, schrijver, graficus en ont werper. Hij is iemand die rechte lijnen verafschuwt, maar een grillige spiraalvorm daarente gen tot in het absurde probeert door te voeren in zijn exterieurs en interieurs. Op de beurs wordt dat getoond aan de hand van tientallen afbeeldingen en elf bouwkundige projecten in maquettevorm. „Iedere rechte lijn is godde loos", zei de 66-jarige Hundert wasser ooit. Zijn ontwerpen hebben al vele onderscheidin gen gewonnen. Nieuwe naam In 1928 werd hij in Wenen ge boren als Friedrich Stowasser. De naam Hundertwasser nam hij na de Tweede Wereldoorlog aan, toen tientallen familiele den van hem waren gedepor teerd en ter dood gebracht. On der zijn nieuwe naam begon hij een nieuw leven als kunstschil der. Hundertwasser ontwikkel de een eigen stijl die hem eer volle prijzen en bijzondere op drachten opleverde zoals het ontwerp voor de vredesvlag die hij in 1979 maakte voor de Oos tenrijkse regering*-Daarnaast heeft de Oostenrijker postzegels ontworpen voor zijn eigen land, maar ook voor Senegal, de Kaapverdische Eilanden en de Verenigde Naties. Hundertwasser hield het ner gens ter wereld lang uit. Af en toe meldde hij zich weer eens aan bij een academie, maar lan ger dan enkele maanden hield hij het nooit uit. Ook niet als docent. Regelmatig stond de kunstenaar ook op de barrica den. Maar de meeste geschiede nis heeft hij nog altijd gemaakt met zijn 'Nacktrede' in 1968 in München. Voor een volle zaal hield hij in adamskostuum een vurig pleidooi voor het recht om vreemd te mogen gaan. Symbool In zijn werk legt hij een grote voorkeur aan de dag voor de spiraalvorm. ,,De spiraal is het symbool van leven en dood. Ik ben ervan overtuigd dat de schepping zich spiraalsgewijs heeft voltrokken. De echte ware spiraal is niet geometrisch maar plantaardig," is de mening van Hundertwasser. Deze visie is terug te vinden in zijn gehele werk. Een opvallend bouwwerk is onder meer het Hundertwasser Haus, een woongebouw middenin de stad Wenen dat de natuur dicht bij de bewoners brengt. Op het dak is namelijk een bos geplant. Andere maquettes (van kera miek) die op de beurs worden getoond zijn van een kerk, een Oostenrijks wegrestaurant en enkele landschapsprojecten waaronder een wijngaard in Napa Valley, Californië. Binnenhuis '95 loopt nog tot en met zondag 12 februari in Ahoy* Rotterdam. De beurs is geopend dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur, het weekeinde al leen van 11.00 tot 17.00 uur. Ritssieraad Hans Appenzeller heeft voor de rits, waar die ook zit, een hele se rie sieraadjes ontworpen die hij Zippertips noemt. Een greep uit het assortiment: een hartje voor verliefden; een vraagteken voor charmant warhoofden, enz. Naast massief zijn er ook zippertips uit gevoerd in fijn filigrain. Het sie raadje is gemakkelijk aan de rits te bevestigen en er weer af te halen. Prijs (in zilver of messing) vanaf 25,-. Ondermeer te koop in het Stedelijk Museum in Amsterdam en bij Hans Appenzeller Sieraden, ook in Amsterdam. Op maat Vooral als je een klein huishouden hebt en GFT-afval nog niet apart hoeft in te leveren gaat er vaak een half lege vuilniszak naar de container. Zeker als je visafval of sinaasappelschillen hebt wil je daar zo snel mogelijk vanaf. Uit Amerika komt het MagiKan-sys- teem. Hierbij kun je zelf bepalen hoe groot je afvalzak is en kun je op elk moment het vuil het huis uit doen. De MagiKan met een in houd van 45 liter kost inclusief een eindeloze zak van 12 meter en een vulling van 24 meter 78,- Meer informatie: Sanfresh 010 - 4225455. Combineren Met zeer veschillende greephen- delvormen maak je van de Obina mengkraan (Dornbracht) een mo dern of neo-barok pronkstukje in de badkamer. De kranen zijn er in chroom, goud, matgoud, platina, messing, matzwart koningsblauw en matgoud. Op de foto vier van de vele combinaties die mogelijk zijn. Meer informatie: Burgmans, Ca- pelle a d. Ussel, tel. 010 - 4508451. Fahrenheit Musje Van glas en zilver is dit piepkleine musje uit de geschenkcollectie van Christofle. De ontwerpers noemden het 'Coeur' (hart) en ho pen dat het geluk brengt. Voor ƒ112 haal je de geluksbrenger in huis. Meer informatie: 03402 - 41440. Tot 's werelds bestverkochte herenparfums be hoort de bloemig-houtachtige geur Fahrenheit van Christian Dior. De geur bevat viool en kam perfoelie, cederhout en balsem die een leerach tig effect geven. Met Fahrenheit kan de geurbe- wusle man nu z'n hele badkamer volzetten, want naast het parfum is er nu een complete lijn met scheer- en verzorgingsprodukten, after sha ves en twee lichaamsverzorgingsprodukten: een tonic en een vochtvasthoudende vloeibare crè me. Voor wie de geur eens wil proberen, een af ter shave (50 ml) kost 47,-. Het refrein is Heinindrukwekkend boek Amsterdamse arts „De ouderdom is een val waartoe we allemaal veroor deeld zijn. Niemand is het verpleeghuis ooit te slim af. Degenen die er zitten zijn namelijk geen sufferds. Dat zijn jij en ik. Nog altijd hoor ik van mensen die hier op bezoek komen: 'Ik zorg wel dat ik hier niet terecht kom'. Sorry hoor, maar we gaan allemaal voor de bijl. Je krijgt hier op aarde gratis op je lazer. Daar hoefje niets spe ciaals voor te doen en daar valt ook niets tegen te doen.' Bert Keizer is arts in het Amster damse verpleeghuis Vreugde hof. Tien jaar geleden keerde hij uit Afrika terug in Nederland. Hij besloot te gaan werken in het verpleeghuis, als een soort parkeerbaantje. Voor een arts viel er immers geen eer te beha len tussen al die oude, versleten mensen. Het werk bleek echter heel draaglijk, zo bemerkte Kei zer. Hij schreef onlangs een in drukwekkend boek over leven maar vooral ook lijden in een verpleeghuis. Want 'het leven mag een lied zijn, het refrein is Hein'. Keizer: „Veel van het boek heb ik uit mijn dagboeken bij elkaar geharkt. Wat er in zit aan pa- tiëntenverhalen, aan perso neelsleden, aan familie-omstan digheden, is door elkaar gehuts eld. Niemand zal zich er in her kennen. Tussen hoofdpersoon Anton en mij is een aanzienlijke overlap. Maar toch wil ik hem Anton noemen. Zo ontstaat er een goede fictieve glans om die man heen. Dan geeft mij ook de ruimte om me te distantiëren van de soms tegenstrijdige din gen die hij doet en zegt. Want cjatdoet-ie." „De vorm waarin het geschre ven is? Doorroetsjen maar. Dat is armoede, hoor. Ik heb wel iets te zeggen en ik wil wat verhalen kwijt over mensen, maar een roman schrijven kan ik niet. 'Eline Vere', dat vind ik een ro man: op eerste bladzijde zwiept een deur open en op de laatste bladzijde valt-ie weer in het slot. Ik heb er geen enkel pro bleem mee dat mensen mijn boek toch een roman noemen. De uitgever noemt het een lite- rair-filosofische bespiegeling. Ik vind alles best, als de mensen het maar lezen. En dat gebeurt. Het boek heeft in negen weken drie drukken opgeleverd." Catastrofe „Voor grote genezingen moet je niet in een verpleeghuis zijn. Kijk, een ziekte is voor een pa tiënt een onoverzichtelijke cata strofe. Als arts ben je een stabie le factor: jij bent een kenner van het rampgebied, jij weet een pad door die ellende. Als arts in een verpleeghuis heb je een merkwaardige gidsende functie in dit soort hopeloze toestan den. De arts kan iemand zeggen wat de vooruitzichten zijn, wat hem of haar te wachten staat, waar hij of zij op mag hopen en waar jij als arts in kunt helpen. Je kunt een hoop doen voor mensen. Maar., je kunt ze niet beter maken. Aan de beroerte of aan de verlamming kun je niets doen." „Aan kankerresearch worden biljoenen besteed. Er wordt de illusie gewekt dat we kilometers per jaar opschieten, maar in werkelijkheid vorderen we een decimeter per eeuw. Vijftig jaar kankerresearch heeft niet zo veel opgeleverd, behalve de ont- bladeringsmiddelen, het weg snijden, het stukbranden of het aan flarden stralen. Sorry hoor, maar er is niks meer. En dat is niet Bertje Keizer, die dat roept. Ik praat de epidemiologie na. Research, dat is wetenschap en daar worden we wijzer van." „Ik heb liever dat ze daar mee ophouden of de kosten met een paar biljoen omlaag schroeven, zodat mijn patiënten kunnen plassen en poepen wanneer ze willen en een eigen kamer krij gen. Zinloze diagnostiek en ge neeskunde is ook zo'n punt: er wordt gigantisch veel gefotogra feerd, gescand en in je bloed bepaald, zonder dat iemand er ook maar iets aan heeft. En dat kost miljoenen, onvoorstel baar." Schepper „De dood is het einde. Dat is ze ker. De ervaring van Anton is dat patiënten, als de dood na dert, hun geloof aan scherven zien vallen. Het is afschuwelijk als mensen zich dat op hun doodsbed moeten realiseren. Als iemand zegt: 'Ik ga straks naar mijn Schepper', zal ik daar nooit tegen ten strijde trekken. Maar het is vaak zo dat mensen bij die mededeling zelf al in de lach schieten. Zouden schieten, als ze de tijd van leven nog had den. Maar bitter en leeg worden bij het besef dat ze daar niet naartoe gaan." „Iedere theoloog zal in de lach schieten als je zegt: 'Waar woont God dan?' Wat een dom me vraag, vinden ze. Nee, ik vind dat niet zo'n stomme vraag. Als antwoord krijg je dat symbolische gezwalk: 'God zit dan in het gelaat van een mede mens'. Ja, sorry, maar ik heb daar niks mee. We schilderen een vergezicht op het raam en zeggen: 'Daar wandelen we zo meteen in'. Dat gaat dus niet. Ik ben op mijn negentiende Filoso fie gaan studeren. Ik wist toen al dat het vergezicht er niet is." „In ons huis (280 patiënten, red.) hebben we per jaar te ma ken met rijf verzoeken om le vensbeëindiging. In drie geval len komt er niks van, dat lost zich vanzelf op. In twee gevallen moet je er als arts echt iets mee. En een van die twee overlijdt voordat het ter sprake komt. Misschien dat actieve levensbe ëindiging een keer per jaar voorkomt. In mijn boek gebeurt het veel meer. Het lijkt alsof An ton van de ene levensbeëindi ging naar de andere loopt. Dat is omdat ik een vals mannetje ben, een schrijver." „Een boek is een onzuiver iets. Kennelijk heb ik er veel over op geschreven in mijn dagboeken. Over een geslaagde verjaardag valt niet zo veel te vertellen. Toch? De nachtmerrie voor An ton is dat hij komt met zijn le vensbeëindigend drankje en dat de patiënt zegt: 'Nou, toch maar niet'. Dat betekent dat je de doodswens verkeerd hebt inge schat en dat is ernstig. Er be staat geen goede diagnostiek voor. Je kunt slechts als mens naar die andere mens toe gaan en luisteren. Je kent elkaar al langer: maanden, meestal jaren. Dus als iemand er mee komt, heb je het allemaal al eens doorgenomen." Nachtmerrie „Een zegen van oud worden is dat het langzaam gebeurt. Stel je voor dat je van gezond op je fiets, nog achter de meiden aan, een hele carrière voor je in zes maanden tijd omlaag valt naar 'geef 'm maar euthanasie'. Dat overkomt sommige jonge kankerpatiënten en aids-patiën- ten en dat is afschuwelijk. Wij zijn vredige doorlevers, omdat ons maar mondjesmaat dingen afgenomen worden. Af en toe een spatader erbij, daar kom je wel mee los." „Snel oud worden is een nacht merrie. Daar moet je echt voor in therapie. Omdat het lang zaam gebeurt is het draaglijk. Het eindresultaat is natuurlijk net zo afschuwelijk. Het traject naar het graf kan soms zo on waarschijnlijk moeizaam zijn. Toch gaat het niet in mijn bot ten zitten. Ik heb in de horeca gewerkt, itiet hoempa-muziek en bruiloften. Daar word je niet vrolijk van, net zomin als je ver drietig wordt van werken in een verpleeghuis." *'Het refrein is Hein' - Bert Keizer, Sun literair (f 34,50). DEN HAAG REUTER/ANP Er is een test ontwikkeld waarbij slechts een beetje urine nodig is om aan te tonen, dat een vrouw de geslachtsziekte chlamydia heeft. Tot nu toe moest daarvoor een uitstrijkje worden gemaakt. De urinetest is minder ingrijpend, sneller en bovendien veel nauwkeuriger, zo blijkt uit onderzoek dat in het medisch tijd schrift The Lancet is gepubliceerd. Amerikaanse en Canadese wetenschappers on derzochten 1900 vrouwen die een chlamydia- infectie hadden. De urinetest toonde dat in 93,8 procent van de gevallen ook aan. De gebruikelij ke methode kwam niet verder dan 65 procent. De Stichting Seksueel Overdraagbare Aandoe ningen (SOA) noemt het onderzoek „een grote sprong voorwaarts", maar wijst erop dat de test in Nederland nog slechts op experimentele ba sis wordt toegepast. Directeur G. Tillemans ver wacht dat eind dit jaar, begin volgend jaar de urinetest op grote schaal beschikbaar zal zijn. Omdat nog nadere vergelijkingen moeten wor den gemaakt, blijven artsen vooralsnog de uri netest en het uitstrijkje naast elkaar gebruiken. Chlamydia is een veel voorkomende geslachts ziekte. Zij is vooral bij vrouwen verradelijk, om dat 60 procent van de geïnfecteerden geen klachten heeft. Ondertussen veroorzaakt de ver antwoordelijke bacterie wel ontstekingen in het kleine bekken, die leiden tot buitenbaarmoeder- lijke zwangerschappen (650 per jaar in Neder land) en onvruchtbaarheid (3500 gevallen). Als chlamydia eenmaal is ontdekt, is behandeling met antibiotica (vooral doxycycline) afdoende. Ruim 300.000 i derland lijden aan een vorm van psoriasis, een schilferige huidziekte. Twee procent van alle Europeanen heeft last van deze aandoening. De ziekte kan zich mild of heel ernstig open baren, maar één ding is zeker: het gaat nooit meer over. Pso riasis kan mensen in een groot isolement brengen. „Psoriasis is niet vies en niet be smettelijk", benadrukt derma- tologe R. Gerritsen van het Aca demisch Ziekenhuis Nijmegen St. Radboud (AZN). Zij is gepro moveerd op een onderzoek naar de behandeling van pso riasis. Zij onderzocht onder meer de werking van de nieuwe crème tacalcitol op basis van vi tamine D. Uit het onderzoek blijkt dat deze crème beter werkt en patiëntvriendelijker is dan alle tot nu toe bekende smeersels. Psoriasis, een fout in de celde ling van de huid, kan zich op el ke leeftijd openbaren. Patiënten hebben de ziekte in aanleg bij zich, maar er zijn bijzondere omstandigheden voor nodig om de huidziekte te laten uitbar sten. „Dat kan bijvoorbeeld stress zijn, gebruik van bepaal de medicijnen of het oplopen van een andere ziekte. We we ten nog niet precies waarom één kind in een gezin wel pso riasis krijgt en andere kinderen niet," legt Gerritsen uit. „Psoriasis kun je als dermato loog bij wijze van spreken met je handen op de rug herkennen. De rode plekken zijn heel ty pisch scherp omlijnd en voor zien van een soort zilverwitte glinstering. Ze komen vooral voor in de huidplooien, ellebo gen, knieën, in het gezicht en op de hoofdhuid. Wie nog twij felt tussen psoriasis en eczeem kijkt naar de nagels. Bij psoria sis laat het bovenste stukje na- Het boek 'Psoriasis - natuur lijk behandelen' geeft een duidelijk beeld van deze aan doening. De bekende tradi tionele behandelmethoden worden besproken. Er zijn echter ook alternatieve mo gelijkheden in de geneeskun de om klachten onder con trole te krijgen. Die komen uitebreid aan bod, evenals ontspanningstechnieken, voedingsadviezen en prakti sche adviezen over de ver zorging van de huid, haar, nagels; over zonnebaden en kuren. Verder een lijst met allerlei belangrijke adressen. Uitgeverij De Driehoek, Am sterdam ƒ24.50,- gel los. Met smeersels kan de ziekte tijdelijk genezen worden, maar het kan elk moment op nieuw uitbreken." Het AZN is het meest gespecia liseerde instituut in Nederland op het gebied van de behande ling van psoriasis. Uit het hele land komen patiënten naar Nijmegen. „Er zijn heel veel verschillende smeersels maar die hebben vrijwel allemaal ver velende bijwerkingen. Ze laten een witte laag achter, wat vooral in het gelaat natuurlijk verve lend is. Anderen werken wel goed maar irriteren de dunne huid van de plooien en het ge zicht. Er zijn crèmes die na een uur weer afgespoeld moeten worden, zodat de patiënt aan huis gekluisterd is. Tacalcitol heeft al die vervelende bijwer kingen niet. Het lijkt een prima middel." Gerritsen liet veertig mensen de crème testen, zonder dat zijzelf of de patiënt wist dat tacalcitol werd gebruikt. Het bleek uitste kend te werken, goed in te trek ken, niet te stinken en hoefde maar éénmaal daags te worden gesmeerd. Gerritsen: „Een proefpersoon kon door de tacal citol voor het eerst gaan zwem men met zijn zoontje. Hij was dolgelukkig." Gerritsen verwacht dat tacalci tol binnen een aantal jaren we reldwijd zal worden gebruikt bij de behandeling van psoriasis. „Nu de resultaten van mijn on derzoek zo gunstig zijn wordt er verder onderzoek gedaan. Un der meer naar de veiligheid hij langdurig gebruik. Ik verwacht dat dat geen probleem zal zijn, maar er mogen geen risico's ge nomen worden. Ook de invloed van vitamine D op het calcium- gehalte van het bloed moet na der bekeken worden. Die on derzoeken zullen zowel in Ne derland als in het buitenland plaatsvinden. Als we genoeg proefpersonen kunnen vinden voor die onderzoeken hoop ik van harte dat tacalcitol over een paar jaar geregistreerd is, zodat we het kunnen voorschrijven."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9