NAVO wil banden met Midden-Oosten Buitenland President wil Colombia in twee jaar drugvrij hebben Allan Boesak profiteerde Douane-unie EU en Turkije lijkt keus tussen twee kwaden persoonlijk van hulpgelden ;el Oostenrijkers betogen tegen racisme Ecuador en Peru vechten door Arafat vraagt Arabieren om pauze bij toenadering Israël Bosnische president voor overleg met Karadzic Franse scholieren en leerkrachten staken Poolse premier zwicht voor druk van Walesa 6 WOENSDAG 8 FEBRUAR11995 wenen Enkele duizenden Oostenrijkers hebben gisteravond in Wenen gedemonstreerd tegen vreemdelingenhaat en extreem rechts geweld naar aanleiding van twee bomaanslagen waarbij I o/ ^er z'8euners om het leven kwamen en een andere man ver- IStwondingen opliep. Onder de demonstranten die hun solidariteit met de zigeuners uitten, waren veel vertegenwoordigers van minderheidsgroepen in Oostenrijk en leidende figuren uit ker- -I ken, kunst en politiek, ij de Algerije zet FIS-leiding weer vast geld» rAiRO-BEiROET» De Algerijnse autoriteiten hebben de twee leiders aar van het verboden Islamitische Heilsfront (FIS) terug in de gevan- ade genis gezet. Door het besluit 'valt het doek voor de mogelijkheid en[ om door een dialoog een oplossing te vinden voor de Algerijnse ?dra| crisis' meldt de krant Al-Hayat. De machthebbers stonden aan- le ki vankelijk alleen onder huisarrest. De regering hoopte dat het aat duo daardoor bereid zou zijn tot samenwerking, maar klaarblij- in j kelijk is Algiers ontevreden over het resultaat. ta"' Barbie-poppen prikkelen gemoederen rblij De overal in de wereld geliefde Barbiepoppen hebben in Maleisië stof doen opwaaien. Een consumentenorga nisatie heeft erover geklaagd dat de poppen met hun blonde haar en hun lange benen de seksuele gevoelens van kinderen prikkelen. Zij meent dat Barbie, die ook in nauwsluitende bad kleding of in minirok te koop is, 'zinnelijke gevoelens kan losma ken'. Dat kan leiden tot 'morele decadentie' en de psychologi sche ontwikkeling van kinderen belemmeren. 'Auschwitz-pyjama's' uit collectie parijs De Japanse ontwerpster Rei Kawakubo heeft gisteren aangekondigd gestreepte herenpyjama's uit de collectie van een Parijs' modehuis te halen nadat woedende joden hadden ge klaagd dat die leken op kampkleding in het concentratiekamp rwéj Auschwitz. Het modehuis Commedes Gargons zei 'nu te erken nen dat, hoe onbedoeld ook, het sommige mensen doet denken aan de afschuwelijke gebeurtenissen tijdens de Tweede Wereld oorlog'. Ierse politie vindt wapenopslag IRA dublin De Ierse politie heeft gisteren in een dorp zo'n tachtig kilometer buiten de hoofdstad Dublin een grote wapenopslag plaats van de IRA gevonden met 12.000 stuks munitie voor zwa re machinegeweren van Russische makelij. Het is de grootste vangst sinds de IRA in september een bestand afkondigde in de strijd tegen het Britse bestuur over Noord-Ierland. Mislukte aanslag op Fidel Castro new York De Cubaanse leider Fidel Castro was op 21 april 1994 het doelwit van een aanslag die op het laatste moment door zijn lijfwachten werd afgewend. Dit meldde gisteren het maandblad Vanity Fair. De aanslag zou zijn gepleegd door vijf mannen met machinepistolen. De mannen hadden de auto van Castro om singeld en openden het vuur toen de president zijn woning in een voorstad van Havana verliet. Hun kogels troffen evenwel geen doel. De mannen werden gedood door lijfwachten van Castro die in een volgauto zaten. Staking Surinaamse rechtbanken Paramaribo» De rechtspraak in Suriname ligt op dit moment stil. Het hof van justitie heeft officieel meegedeeld dat alle rechtszit tingen tot nader order zijn uitgesteld. Het personeel van de grif fies Van de kantongerechten, het hof van justitie en het bureau van de rechter-commissaris is al sinds donderdag in staking om betere salariëring en herwaardering van functies af te dwingen. Gasontploffing verwondt 22 Belgen brussel Door een ontploffing van een aardgasleiding in het Bel gische stadje Baudour, in de buurt van Bergen, zijn gisteren 22 mensen gewond geraakt, van wie zeven ernstig. Onder de zwaargewonden bevinden zich vtjf brandweerlieden die pro beerden de brandende gasleiding te blussen. Ook twee mede werkers van het gasbedrijf moesten met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis. Ruimteveer Discovery zet satelliet uit Houston De bemanning van het Amerikaanse ruimteveer Discovery heeft gisteren een satelliet voor wetenschappelijk on derzoek in een baan om de aarde geplaatst. De satelliet, met de naam Spartan, gaat bijna twee dagen lang gegevens verzamelen. Daarna moet de bemanning het ruimtevaartuig weer terughalen in de Discovery. De geslaagde 'ontmoeting', maandag, tussen de Discovery en het Russische ruimtestation Mir maakte de weg vrij voor een reeks van ontmoetingen tot 1997, waarbij uiteinde lijk echt wordt gekoppeld. De Colombiaanse president, Er nesto Samper, wil in twee jaar tijd Colombia drugvrij hebben gemaakt. Dan moet de laatste plantage zijn vernield waar drugs worden verbouwd. Ook wil Samper de strijd tegen de drugkartels intensiveren. Sam per zei dit gisteren bij de pre sentatie van het 'Nationale plan ter bestrijding van de handel in drugs'. Tot het einde van het jaar wil de regering van Colombia 44.000 hectare coca-, papaver en marihuanaplantages vernie tigen door ze met gif te be sproeien. Voor de ongeveer 300.000 kleine boeren in het he le land die van de verbouw van drugs leven, wil de regering ver- Claes waarschuwt voor dreiging moslimfundamentalisme De NAVO wil, in navolging van de Europese Unie, ban den aangaan met enkele landen rond de Middellandse Zee. Volgens NAVO-secretaris-generaal Willy Claes is de dreiging van het fundamentalisme één van de grootste uitdagingen voor het Westen sinds het einde van de Kou de Oorlog. BRUSSEL-LONDEN GPD-Ind De NAVO-ambassadeurs zullen vandaag op hun wekelijkse bij eenkomst besluiten om een in tensieve dialoog aan te gaan met enkele landen in Noord- Afrika en het Midden-Oosten. Daarbij gaat het voorlopig om Egypte, Israël, Marokko, Tune sië en Mauretanië. Eerder be sloot de Europese Unie al op aandrang van vooral Frankrijk en Spanje om de banden aan te halen met enkele landen aan de zuidkust van de Middellandse Zee. „We mogen de risico's die uit het fundamentalisme voortspruiten niet onderschat ten", aldus Claes. „Het is onze plicht om vooral met die lan den, die met dit probleem wor den geconfronteerd, een dia loog aan te gaan." Het is volgens NAVO-functio- narissen niet uitgesloten dat de Alliantie op een gegeven mo ment ook aan deze landen aan de Middellandse Zee een 'part nerschap voor vrede' aanbiedt, zoals dat momenteel al met een groot aantal landen in het voor malige Oostblok bestaat. Ook wordt gedacht aan een nieuw defensiesysteem tegen ballisti sche raketten als antwoord op de dreiging die van enkele van de islamitische landen uitgaat. Volgens Claes is het echter noodzakelijk om 'een duidelijk onderscheid te maken tussen de islam als religie en de funda mentalisten aan de andere kant'. Claes waarschuwt ook voor een 'serieuze botsing' met de Verenigde Staten in het bond genootschap als Amerika een zijdig besluit het wapenembar go tegen de moslims in Bosnië op te heffen. Dat besluit kan dit voorjaar vallen. Over de situatie in het voor malig Joegoslavië toonde Claes zich enigszins optimistisch. Zo leek hij nog te hopen dat de blauwhelmen toch in Kroatië mogen blijven ondanks het feit dat president Tudjman hen heeft opgedragen te vertrekken. „Ik geloof nog steeds dat het mogelijk is Tudjman te overtui gen van de noodzaak tot herbe zinning." Hij voegt daar echter aan toe: „Het is onze taak op al les voorbereid te zijn," waarmee hij doelde op mogelijke terug trekking. Ecuadoriaanse militairen gaa wordt nog altijd gevochten. i helikopter die hen r Israël en PLO arresteren vermoedelijke extremisten Peru heeft gisteravond een voorstel van Ecuador verworpen dat was bedoeld om een einde te ma ken aan de grensoorlog tussen de twee landen. Het had in de plaats moeten komen van het plan voor een staakt-het-vuren dat de zogenoemde 'garantielanden' het afgelopen weekeinde in Rio de Janeiro hadden opgesteld. Het Ecuadoraanse voorstel werd gisteren over gebracht aan Brazilië, zonder dat de details ervan bekend werden gemaakt. De Ecuadoraanse presi dent Sixto Duran Ballen had echter tevoren laten weten dat het 'enkele kleine wijzigingen' voorstel de op het oorpronkelijke plan van de garantielan den Brazilië, Argentinië, Chili en de VS dat in het weekeinde niet van de grond kwam, omdat alleen Peru het aanvaardde en Ecuador het ver wierp. Peru was vooral tegen een eis van Ecuador dat het, na een voorgestelde aftocht van de troepen van beide landen uit de omstreden grensstrook, een burgerbestuur en een politiemacht zou hand haven op twee plaatsen die nu in Ecuadoraanse handen zouden zijn: Tiwinza en Base Sur. De nieuwe mislukking kwam terwijl de twee landen voor de derde opeenvolgende dag zware gevech ten leverden om het bezit van de plaats Tiwinza. cairo-hebron-gaza De voorzitter van de PLO. Yas ser Arafat, heeft de Arabische landen gevraagd een pauze in acht te nemen in het vredespro ces met Israël. Ook heeft hij de Amerikaanse president Clinton en de Egyptische president Mu barak gevraagd 'snel tussenbei de te komen' om het proces te redden. „Het voortduren van de Israë lische bezetting is een ernstig probleem. Dat is de reden waar om wij met onze Arabische broeders een pauze in acht moeten nemen om de resulta ten (van het vredesproces) te evalueren", zei Arafat vandaag t de Egypti sche krant Al-Ahratn. Op de vraag of dat het bijeenroepen van een Arabische top inhield, zei Arafat: „Er zullen stappen ondernomen worden op alle ni- De PLO had verwacht dat de recente top in Cairo van Israël, Egypte, de PLO en Jordanië, een begin zou worden voor het op lossen van de problemen in de Israëlisch-Palestijnse onderhan delingen en het toepassen van de akkoorden. Maar tijdens de top werd alleen besloten de on derhandelingen te hervatten. Het Israëlische leger heeft gis teren op de bezette Westelijke Jordaanoever 35 Palestijnen ge arresteerd. Het gaat waarschijn lijk om leden van de islami tische verzetsbeweging Harnas. De arrestaties maken deel uit van een actie tegen het Pales tijnse verzet op de westelijke oever. Het leger zette sinds de bloedige aanslag op 22 januari in Netanya, waarbij 21 Israëliërs om het leven kwamen, al zo'n tweehonderd extremisten vast. De Palestijnse politie heeft gisteren zestig aanhangers van het radicale Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina (DFLP) gearresteerd. De aanleiding vormde een aan slag, maandag, op een Israëlisch konvooi tankwagens dat onder weg was naar Gaza. Bende van Nijvel blijft mysterie brussel aly knol correspondent Het ziet er niet naar uit dat de 28 moorden die de zogeheten Bende van Nijvel tussen 1982 en 1985 in België pleegde, ooit nog zullen worden opgelost. De familieleden van de slachtoffers ontvingen deze week een brief van de procureur in Charleroi, waarin werd aankondigd dat het onderzoek vrijwel is stilge legd. De slachtoffers waren pas santen en politie-agenten, die de Bende van Nijvel als het wa re voor de voeten liepen bij hun reeks overvallen op onder meer benzinestations en grootwinkel bedrijven. sarajevo-zagreb» Rapport stelt bloedbaden aan de kaak Bogota dpavangende arbeid zoeken, terwijl ze verder tegemoet zullen wor den gekomen met verbeterin gen van de infrastructuur, het onderwijs en de gezondheids zorg. Tegelijkertijd kwam gisteren een rapport uit van een Colom biaanse regeringscommissie en mensenrechtenrapporteurs over wat inmiddels de 'Trujillo- bloedbaden' heten. Tussen 1988 en 1991 kwamen in die plaats zeker 107 mensen om het leven door toedoen van een majoor en andere soldaten en doodseskaders. Het rapport maakt.korte metten met het Co lombiaanse rechtssysteem. De onderzoekers vragen om op sporing en berechting van de moordenaars. De Bosnische president Izetbe- govic heeft gisteravond voor de Bosnische televisie gezegd met de Bosnische Serviërs vredes overleg te willen voeren. Saraje vo weigert in principe te onder handelen zo lang de Bosnische Serviërs niet de door internatio nale bemiddelaars voorgestelde deling van Bosnië-Hercegovina accepteren. Izetbegovic zei evenwel dat hij de burgers van zijn land ver der lijden wil besparen en daar om de tijd voor vrede gekomen acht. Hij zei dat Bosnië uitein delijk de oorlog van de Serviërs zou winnen, maar de burgers zouden een zware prijs moeten betalen. Hij zei zich af te vragen of een militaire overwinning dat waard was. Gevraagd of hij be reid zou zijn met de Servische leider Karadzic als gelijke partij te onderhandelen, antwoordde Izetbegovic: „Er is geen reden om voor onderhandelingen weg te rennen. Er zijn dingen in het leven die men moet doen." De Bosnische Serviërs hebben tot dusverre vredesvoorstellen verworpen omdat die uitgaan van een Servisch deel van Bos nië-Hercegovina dat circa de helft van de voormalige Joego slavische deelstaat Bosnië be slaat. De Serviërs beheersen bij na driekwart en zijn niet bereid veroverde gebieden aan de re gering in Sarajevo over te dra gen. Ze hebben bovendien moeite met een onafhankelijk Bosnië, een gebied dat de Ser viërs al meer dan honderd jaar claimen. Kroatië steunt een Frans voorstel voor een speciale top conferentie over ex-Joegoslavië, die Bosnische, Kroatische en Servische leiders om één tafel moet brengen. Dit heeft de Kroatische minister Ganic (bui tenlandse zaken) gisteren ge zegd. Servië blijft tegen een der gelijke top. Een Franse scholiere roept leuzen tegen de regering-Balladur tijdens onderwijs. Honderdduizenden leerkrach ten en scholieren zijn gisteren in heel Frankrijk in staking ge gaan. Met hun acties lijken zij moeilijkere tijden aan te kondi gen voor premier Edouard Bal- ladur, wiens campagne voor de presidentsverkiezingen in april en mei tot nu toe bijzonder rus tig verloopt. De protesten zijn de eerste sinds de premier, die favoriet is voor het president schap, vorige maand zijn kandi datuur bekendmaakte. Volgens de lerarenbond FSU heeft meer dan de helf van de één miljoen leerkrachten op de staatsscholen het werk neerge legd. In Parijs zou zelfs bijna driekwart van de leden staken. De betogers hielden in veel ste den vreedzame marsen. In Pa rijs zorgden duizenden voor een enorme chaos in het verkeer, dat al was ontregeld door de sluiting van de snelwegen langs de Seine als gevolg van het hoge water. „De regering moet on middellijk gaan onderhande len", aldus de FSU. De vakbonden riepen de sta king uit om hun eis voor meer arbeidsplaatsen, loonsverhogin gen en betere werkomstandig heden kracht bij te zetten. Stu denten deden mee aan de de monstraties uit protest tegen een officieel rapport waarin on der meer verhoging van studie geld wordt geadviseerd. Oleksy nieuwe premier Polen Als beide partijen bij dit com promis blijven, moet het Poolse parlement formeel het aftreden van Pawlak en de benoeming van Oleksy door middel van een vertrouwensmotie bekrachti gen. Het was niet direct duide lijk of de nieuwe premier wordt geaccepteerd door president Walesa. De president liet eerder weten het beter te vinden als Kwasniewski premier zou wor den. De SLD-leider, de grote ri vaal van Walesa in de presi dentsverkiezingen, houdt nu echter de handen vrij om ver kiezingscampagne te voeren. Bovendien hoeft hij niet als re geringsleider impopulaire maatregelen te nemen. Polen raakte in een politieke crisis door een ultimatum van Walesa, die vergaande wijziging van de linkse regering eiste en die dreigde het parlement te ontbinden. De president be schuldigde premier Pawlak en zijn kabinet van onkunde, ge brek aan visie en het dralen met cruciale hervormingen. De partijen in de Poolse rege ringscoalitie zijn het gisteren eens geworden over een nieuwe premier, als opvolger van Wal- demar Pawlak die eerder die dag onder druk terugtrad. Presi dent Walesa had maandag de linkse coalitie de wacht aange zegd en gedreigd het parlement naar huis te zenden. De ex-communistische SLD stemde ermee in dat een van haar leiders, parlementsvoorzit ter Jozef Oleksy, de nieuwe pre mier wordt. De Boerenpartij, de kleinere regeringspartner, ging met de benoeming van de 49- jarige Oleksy akkoord in ruil voor de post van parlements voorzitter. De huidige vicevoor- zitter van de Boerenpartij-frac tie, Jozef Zych, gaat deze functie bekleden. Geen van de beide partijleiders neemt deel aan de nieuwe regering, want SLD-lei- der Aleksander KwaSniewski was voor de Boerenpartij niet aanvaardbaar als regeringslei der. j j kaapstadruna helungaschillende vergoedingen. Verdei brussel aly knol correspondent De naleving van de mensenrechten in Turkije wordt onderbelicht bij de aanstaande douane unie tussen de Europese Unie en Turjdje. Die klacht werd gisteren in het Europees Parlement in Brussel geuit. Tegelijkertijd liet de Turkse minis ter Karayalcin van buitenlandse zaken Karayalcin vanuit Ankara weten de naleving van de mensen rechten niet als voorwaarde te zullen aanvaarden voor het sluiten van de unie. De douane-unie tussen de EU en Turkije kwam begin deze week plotseling een stuk dichterbij, nadat Griekenland ten lange leste zijn bezwaren liet varen. Dat deed Athene in ruil voor de toezeg ging van de Europese ministers van buitenlandse zaken om binnen redelijk afzienbare tijd onder handelingen te beginnen over toetreding van het eiland Cyprus tot de Europese Unie. In het Europarlement, dat een stem heeft in de goedkeuring van de douane-unie, bestaan echter grote aarzelingen. Die werden gisteren nog eens gevoed door een nieuw rapport van de mensen rechtenorganisatie Amnesty International. Daarin worden de Turkse veiligheidstroepen beschuldigd van systematische en grove schendingen van de mensenrechten in het zuidoosten van het land, waar al tien jaar strijd wordt geleverd tegen de Koerdische afscheidingsbeweging PKK. Maar ook elders in Turkije verslechtert de situatie van de mensenrechten. Amnesty stelt de Turkse veiligheidstroepen ver antwoordelijk voor zowel 'een wijdverbreide praktijk' van martelingen als voor het doden en laten verdwijnen van mensen. „In 1994 verdwe nen meer dan vijftig mensen, tweemaal zoveel als in '93", aldus het rapport. Ook blijft het aantal i dat onder duistere omstandigheden in gevangenschap sterft,'nog steeds stijgen. Amnes ty betreurt het dat de Turkse regering ervoor kiest deze gewelddaden te negeren in plaats van ze te bestrijden. Met de douane-unie, waardoor Turkije een betere toegang tot de Europese markt krijgt, hoopt de EU het land steviger dan tot nu toe aan het Wes ten te binden. De gedachte daarachter is dat Tur kije, ook lid van de NAVO, een belangrijke geopo litieke rol speelt als buffer tegen enerzijds het fiin- damentalisme van het Midden-Oosten en ander zijds de roerige Kaukasus-regio. Bovendien gaat men er vanuit dat Turkije als dank voor gunstiger handelsbetrekkingen bijna als vanzelf een betere mensenrechtenpolitiek zal gaan voeren. Ook heb ben de Europese ministers van buitenlandse za ken gezegd de mensenrechten nauw in het oog te zullen houden. Minister Karayalcin (buitenlandse zaken) zei gis teren gedecideerd dat 'mensenrechten niets met de douane-unie te maken hebben'. D66-Europar- lementariër Bertens keerde het om. „Is de doua ne-unie dan een cadeautje voor het berechten van Koerdische parlementariërs, het uitroeien van Koerden en voor het schenden van mensen rechten op Cyprus en in eigen land?" Arie Oostlander, CDA-Europarlementariër, was iets terughoudender. Naar zijn mening is het 'be ter de douane-unie met al zijn feilen te aanvaar den dan op een dag te moeten merken dat een moderne staat als de Turkse voor het fundamen talisme door de knieën is gegaan'. Piet Dankert, voor de PvdA in het Europarlement, sprak van een lastige afweging voor het EP, dat de banden met het Turkse parlement juist heeft bevroren in verband met de schending van de mensenrech- correspondent Anti-apartheidsactivist en voor malig dominee Allan Boesak heeft 'persoonlijk' en 'onwette lijk' geprofiteerd van de hulp gelden die zijn Stichting voor Vrede en Gerechtigheid van Zweedse en Deense hulporgani saties heeft gekregen. Tot die conclusie komt de Deense hulporganisatie Danchurch Aid na een onderzoek door het ad vocatenbureau Bell, Deivar en Hall naar de financiële handel en wandel van de stichting, waarvan Boesak voorzitter is. Boesak kreeg een veel meer dan redelijk maandinkomen en daarnaast ontving hij nog ver schillende vergoedingen. Verder werd geld van de stichting ge bruikt voor de aflossing van le ningen die zijn vrouw Elna was aangegaan en voor de aankoop en inrichting van een nieuw huis. Het rapport bevestigt eerdere berichten dat hulpgelden waaronder een gift van de zan ger Paul Simon zijn gebniikt voor 'leningen' aan perso neelsleden van de stichting, ter wijl eigenlijk bij voorbaat vast stond dat ze dat geld niet terug zouden kunnen betalen. Al met al is er zo'n 2,5 miljoen rand nooit aan hulpprojecten be steed. Boesak houdt vol dat hij niets illegaals heeft gedaan.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7