Politie infiltreert in Jehova's Getuigen Binnenland Samenwerking Justitie en accountant kan beter Vergiftiging roofvogels stelt politie voor raadsel Kamer tegen uitwijzen zigeuners en homo's naar Oosteuropese landen Groepsleidsters ontslagen wegens mysterieuze video De laatste der Mohikanen Pa mag niet naast zijn minnares liggen ■J WOENSDAG 8 FEBRUAR11995 Minder gas en meer olie gewonnen n£n haag Fr is vorig jaar 33 procent meer aardolie gewonnen dan in 1993. De winning van aardgas daalde met zeven procent. Dat blijkt uit de produktie-statistiek van het Staatstoezicht op de Mijnen, de rijksinstantie die een en ander bijhoudt. De produk- tie van aardgas kwam uit op 78,4 miljard kubieke meter, die van aardolie was 4,03 miljoen kubieke meter. Syriër ten onrechte naar huis gestuurd den haag Het ministerie van justitie heeft vorige week mogelijk ten onrechte een asielzoeker uit Syrië op het vliegtuig naar Da mascus gezet. Volgens zijn advocaat mr. P. Stieger moet het een vergissing zijn geweest. Vooral omdat de landsadvocaat die na mens de regering optreedt de man schriftelijk had laten weten dat 'uitzetting voorlopig niet aan de orde zou zijn'. Wel had Jus titie eind januari negatief besloten over de asielaanvraag van de Syriër. Volgens Stieger is die afwijzing nooit aan de man bekend gemaakt. Reden waarom de man geen beroep heeft aangete kend. De advocaat denkt dat de Syriër serieus gevaar loopt in zijn land en is alsnog in beroep gegaan. Eis vier jaar voor gijzelen verpleegster almelo De officier van justitie bij de rechtbank in Almelo heeft gisteren een onvoorwaardelijke celstraf van vier jaar geëist tegen een 43-jarige man uit Enschede. Hij wordt ervan verdacht op 3 november vorig jaar anderhalf uur lang een 34-jarige verpleeg ster op de psychiatrische afdeling van het Hengelose streekzie kenhuis Midden-Twente te hebben gegijzeld. Hij hield de vrouw onder schot met een pistool. Zij liep als gevolg van een schot een brandwond op de borst op. Bende stal op bestelling van helers ede De politie van het Gelserse Ede heeft twee vrouwen en zes mannen aangehouden, die ervan worden verdacht sinds no vember vorig jaar minstens vijftig inbraken te hebben geplaagd in Ede, Ederveen en Lunteren. Van de zeer omvangrijke buit zijn alleen twee antieke klokken teruggevonden. De rest is opgegaan aan met name drugs, vermoedt de politie. De politie kon giste ren geen schatting geven van de waarde van de buit. De groep werkte volgens de politie op bestelling van helers. De gestolen spullen werden steeds meteen doorverkocht. In zeker drie geval len is geweld gebruikt. Ouderen grootgebruikers medicijnen den haag Van elke gulden die in Nederland aan geneesmidde len wordt uitgegeven, gaat 40 cent naar medicijnen voor oude ren. Ruim tweederde van alle mensen boven de 65 jaar gebruikt een of meer soorten medicijnen. In totaal consumeren ouderen jaarlijks voor ruim twee miljard gulden aan geneesmiddelen en dat getal zal de komende jaren fors stijgen. Dat zegt prof.dr. D. Knook, directeur van het TNO Centrum voor Verouderings- onderzoek. Hoewel ouderen er volgens Knook naar zullen stre- zo lang mogelijk buiten het zorgcircuit te blijvenr verwacht hij toch een toenemend gebruik van medicijnep voor de behan deling van onder meer de ziekte van Alzheimer, botonkalking, gewrichtsontstekingen en -slijtage. Om bewijs te vergaren tegen hoofdverdachte dodelijke overval arnhem. cpd Om bewijs te vergaren tegen de hoofdverdachte van de geruchtmakende overval op een AH-filiaal in Oosterbeek in mei 1990 heeft de politie een rechercheur laten infil treren bij de Jehova's Getuigen in Bussum. Verder is af luisterapparatuur geplaatst in de ruimte waar de ge meenschap regelmatig samenkomt. dat ze niets bruikbaars hebben opgeleverd. De hoofdverdachte staat terecht voor betrokken heid bij een overval waarbij twee doden en een zwaarge wonde zijn gevallen. Hem wor den ook nog vijf andere overval len ten laste gelegd, in Baarn, Bussum, Vreeland en twee in Hilversum. Het onderzoek bij de Jehova's is ingesteld omdat de politie had gehoord dat de Dat bleek gisteren tijdens de be handeling van de strafzaak te gen de 28-jarige hoofdverdach te. De apparatuur heeft ruim zes maanden in de zogenoemde Koninkrijkszaal gestaan en er werden 37 samenkomsten afge luisterd. Volgens Justitie zijn de gemaakte geluidsopnamen ech ter van een zodanige kwaliteit Drie groepsleidsters van inrich ting Hendrik van Boeyen-oord in Assen zijn op staande voet ontslagen. Gisteren werd be kend dat de directie tot deze harde maatregel is overgegaan vanwege de wijze waarop be woners van de inrichting ver standelijk gehandicapten op een videofilm zijn vastgelegd. Over de inhoud van de video deed de directie er het zwijgen toe. Ook anderen wilden er niets over zeggen. De drie ontslagen medewer kers pikken het echter niet. Ze hebben het bureau voor rechts hulp en hun vakbond ingescha keld om het ontslag aan te vechten. Een woordvoerder van het bureau voor rechtshulp spreekt van een buitenpropor tionele reactie van de directie. Hij meent dat met een beris- Het 'fraudebewustzijn' moet voordurend een rol spelen in het werk van een accountant. De beroepsgroep moet dan ook minder door de vingers zien dan de werknemers van het be drijf waar wordt gecontroleerd. ei minister Sorgdrager van justitie gisteren met zoveel woorden bij de presentatie van ieuwe cursusboek 'Fraude: voorkomen is beter dan gene- van het Nederlands Insti- voor Registeraccountants (Nivra). De minister pleitte voor een )ed en veelvuldig contact tus- :n accountants en Justitie. Als ït aan haar lag, zou de samen werking nog wel wat intensiever mogen. „Accountants hebben veel bagage in huis als het gaat iom de financiële controle", zei Sorgdrager. „Bij Justitie heeft men die kennis met het oog op de bestrijding van de georgani seerde criminaliteit. Wellicht kan dat over en weer bevruch tend werken." Sorgdrager vindt het belang rijk dat het nieuwe cursusboek van het Nivra probeert het 'fraudebewustzijn' van accoun tants aan te scherpen. Daarmee Js de beroepsgroep er volgens 'haar echter nog niet. De finan ciële controleurs zullen voort durend moeten nadenken over manieren om fraude te ontdek ken en te voorkomen. Ze wees met name op de ge ringe aandacht voor het kasver- keer bij de controle van de jaar rekening. Accountants zouden daar volgens haar best wat meer op mogen letten omdat fraudes met kasgeld juist vaak voorko- st. anthonis De politie in het Noordbrabant se St. Anthonis staat voor een raadsel. Elf buizerds, een havik en een torenvalk zijn vergiftigd. De dode dieren zijn aangetrof fen in een natuurgebied bij St. Anthonis. Het komt zelden voor dat zoveel vogels gelijktijdig het loodje leggen, aldus een woord voerder van de werkgroep Roof vogels Nederland. De politie onderzoekt in sa menwerking met de Algemene Inspectie Dienst van het minis terie van landbouw de achter gronden van de vergiftiging. Bij de vogels lagen twee met hagel doodgeschoten houtduiven. Staatssecretaris Schmitz'wil asielaanvragen steeds individueel bekijken Staatssecretaris Schmitz van justitie bespreekt met eei den, nadat de Kamer haar aan de tand heeft gevoeld c zingsprocedure van homo's en zigeuners. an haar ambtenaren wat ze even later zal antwoor- r haar beleid ten aanzien van met name de uitwij- FOTO ANP ED OUDENAARDEN sche Republiek. De lijst is gelijk aan die van Duitsland. Nu de Kamer akkoord is, mag de lijst over enkele dagen in de centra worden gebruikt. Er zijn echter nog nauwelijks terugna me-overeenkomsten met de be trokken landen getekend. Dat betekent dat genoemde landen de door Nederland uitgezette asielzoekers niet terug hoeven nemen. Onduidelijk is ook nog of bij voorbeeld een Roemeen die in België is geweest en in Neder land asiel aanvraagt, direct naar het 'veilige derde land' België zal worden gestuurd of dat hij in samenwerking met België naar Roemenië wordt uitgezet. Volgens staatssecretaris Schmitz wordt dat begin maart besproken bij het eerstvolgende overleg tussen de BeneltLxlan- den en Duitsland in het Lim burgse Wittem. Volgens de huidige wetgeving komt de asielzoeker niet in de Nederlandse asielprocedure te recht als hij in een 'veilig derde land' is geweest. Zodoende komt de vraag of zijn land van herkomst veilig is eenvoudig niet aan de orde. De Belgische minister Vande Lanotte (binnenlandse zaken) heeft er echter op aangedrongen dat Nederland geen asielzoekers naar België zal afschuiven. hoofdverdachte zich had be keerd tot deze groepering. Raadsman Starmans eiste alle processen-verbaal en de video en geluidsbanden op die in het kader van de genoemde gehei me politie-operatie zijn ge maakt. Dat gold nadrukkelijk ook voor de gesprekken, die de apparatuur had opgevangen lussen de politie-infiltrant en de hoofdverdachte. De advocaat wilde zo persoonlijk controleren of alles wel volgens het boekje was gegaan. Officier van justitie mr. Rij kers voelde niets voor inwilli ging van het verzoek. Volgens hem zijn de afgeluisterde ge sprekken niet gebruikt als be wijs. Justitie zou na het vertrek van de hoofdverdachte naar Chili, het land dat hem later weer heeft uitgeleverd, de be schikking hebben gekregen over voldoende ander bewijs. In het dossier was de geheime opera tie overigens expres niet ver meld. De rechtbank besloot uitein delijk dat de processen-verbaal van de geheime operatie aan het dossier moeten worden toe gevoegd. Ten aanzien van de overdracht van het indertijd ge maakte beeld- en geluidsmate riaal kreeg de verdediging nul op het rekest. De hoofdverdachte zweeg gis teren overigens in alle talen. Volgens de politie had hij be loofd een verklaring af te leg gen. Dat liet hij na, ondanks herhaald aandringen van recht bankvoorzitter mr. Huijgen. Slechts eenmaal stelde de Bus- summer een vraag. Dat was toen rechter Huijgen aanstalten maakte een persoonlijke brief van de Bussummer voor te le zen die aan de nabestaanden van de slachtoffers was getuurd. „Kan dat niet achter gesloten deuren?", vroeg de man. De voorzitter van de recht bank wilde echter alleen afzien van voorlezing als de verdachte met zijn beloofde verklaring kwam. De Bussummer zweeg opnieuw, waarna de brief werd assen anpping volstaan had kunnen wor den. De videofilm was bedoeld als afscheidscadeautje voor een scheidende collega. Volgens plaatsvervangend hoofd perso neelszaken G. Rijks kreeg de di rectie het materiaal per toeval onder ogen. Hij zegt dat niet de film op zich maar vooral de ma nier waarop de bewoners zijn vastgelegd, de reden is geweest om de drie te ontslaan. De inrichting wil niet kwijt wat er niet deugt aan de video. „Het ging ons duidelijk te ver", zegt Rijks. „In elk geval kun je zeggen dat de beelden niet ge tuigden van respect jegens onze bewoners. In onze inrichting en speciaal op die afdeling beste den wij juist veel aandacht aan de manier waarop je met elkaar en de bewoners dient om te gaan", aldus Rijks. Het vermoeden bestaat dat de vogels na het afschieten zijn be werkt met gif, waar vervolgens de roofvogels van hebben gege- Over het laatste bestaat geen zekerheid. Reden waarom de politie het Centraal Diergenees kundig Instituut in Lelystad heeft gevraagd de kadavers de onderzoeken. Ook op enkele andere plaat sen in Noord-Brabant zijn de afgelopen weken dode roofvo gels gevonden. De werkgroep Roofvogels Nederland vermoedt dat jagers ook in deze gevallen direct of indirect hiervoor ver antwoordelijkzijn. tynaarlo Het beroep van klompenmaker sterft in de provincie Drenthe langzaam uit. Toen Roelof Wester hof uit het plaatsje Tynaarlo 19 jaar was, verdienden in de wijde omgeving zo'n tien bedrijfjes hun dagelijks brood met het maken van houten klompen. Westerhof is nu 61 en de enige overgebleven klompenmaker... FOTO ANP PETER WASSING voorgelezen. Daarin schrijft de overvaller aan de nabestaanden over de 'verschrikkelijke overval waardoor jullie zo diep getrof fen zijn' en betuigt hij zijn spijt over de 'schade die ik heb aan gericht'. Achteraf noemt hij de overval een 'waanzinnige daad' die het resultaat was van 'haat en frustratie tegen alles en ie dereen'. Hij eindigt met de woorden dat 'het kwade nooit het goede mag overwinnen'. De rechtzaak wordt begin april voortgezet. De rechtbank wil eerst de rapportage van het Pieter Baancentrum in Utrecht waar de hoofdverdachte geeste lijk wordt onderzocht, afwach- Kipvlees wordt steeds wateriger den haag cpd De Keuringsdienst van Waren betrapt regelmatig slagers die kipvlees verzwaren met water zonder dat op het etiket te zet ten. Volgens een woordvoerder van de Keuringsdienst is het 'tumbelen', zoals deze techniek heet, op zich niet strafbaar als de consument maar op de hoogte wordt gesteld dat het vlees meer water bevat dan ge bruikelijk. De gebruikte methode houdt in dat vlees wordt ingesmeerd met fosfaat en vervolgens wordt geweekt in water. Door het fosfaat kan het vlees tot tien procent meer gewicht op nemen aan water hetgeen voor de opbrengst van het produkt uiteraard gevolgen heeft. De consument merkt een en ander pas in de pan, wanneer het vlees door de overmaat aan water begint te spatten. Vol gens het Bedrijfschap Slagers- bedrijf gaat het slechts om in cidenten. Wel is toegezegd dat de beschuldigingen zullen worden onderzocht. Amerikaanse onderscheiding voor Lubbers middelburg anp liet Roosevelt Institute in New York heeft de Four Freedoms Award voor 1995 toegekend aan voormalig minister-president Ruud Lubbers. Hij krijgt de on derscheiding voor zijn inzet voor de relatie tussen West-Eu ropa en de Verenigde Staten. Lubbers ontvangt de prijs in Utrecht tijdens de herdenkings bijeenkomst op 3 april van de vijftigste sterfdag van president F.D. Roosevelt. Commissaris van de koningin in Zeeland, Van Gelder maakte dit gisteren in Middelburg be kend in zijn functie van voorzit ter van de Roosevelt Stichting. Tegelijk werd bekendgemaakt dal ook oud-president Jimmy Carter van de Verenigde Staten op 12 april in de VS een zelfde onderscheiding krijgt. Carter heeft zijn prijs te danken aan recente inspanningen voor 'de internationale vrede en de soci ale gerechtigheid'. Prinses Juliana was de eerste niet-Amerikaanse staatsburger, die de Four Freedoms Award kreeg. Verder kregen Simon Wiesenthal, Javier Perez de Cuellar de Dalai Lama van Tibet en professor Jan Tinbergen de prijs. Laatste rustplaats of crematie soms bron van familieconflicten den haag theo haerkens De lijkbezorging is regelmatig bron van hef tige conflicten en bittere ruzies tussen na bestaanden. Weduwen of kinderen leveren bijvoorbeeld maar al te vaak slag met de nieuwe partner van vader over de vermeen de laatste wens van de overledene. Moet hij worden gecremeerd of begraven? Moet va der naast moeder worden begraven of juist niet? De rechter in Alkmaar doet komende week uitspraak in een conflict over het al dan niet verstrooien van de as van een overledene uit Heerhugowaard. Een jongen van 16 eist een plek waar hij zijn overigens gescheiden vader kan gedenken. De nieuwe echtgenote houdt vol dat vader dat uitdruk kelijk niet wilde. De as zou daarom moeten worden verstrooid. De zaak heeft de familie in twee kampen verdeeld. Begrafenisondernemers en crematoria worden regelmatig met dit soort conflicten geconfronteerd. Op heel korte termijn moet dan een oplossing worden gevonden, de begrafenis of crematie moet volgens de wet immers binnen vijf dagen plaatsvinden. De begrafenisondernemers weten vaak geen raad met deze conflicten, omdat ze geen partij willen worden in het conflict tussen de nabestaanden. Terwijl de voorbe reiding van de rouwplechtigheid doorgaat, proberen zij de ruzies door geestelijken, no- i of andere vertrouwenspersonen te laten beslechten. De uitvaartbedrijven hebben geen keus. Vooral omdat het conflict vaak pas aan het licht komt als de rouwkaarten de deur uit zijn en de advertenties in de krant staan. Pas dan blijkt bijvoorbeeld dat de nieuwe vriendin niet wil dat vader aan moeders zij de wordt begraven. Crematoria en uitvaartcentra sturen doorgaans aan op een zo praktisch mogelij ke oplossing. Als een testament of laatste wilsbeschikking ontbreekt, gaan zij ervan uit dat de laatste partner het best in staat is de wensen van de overledene te verwoor den. Het gebeurt overigens niet dagelijks dat nabestaanden ruziënd over straat rollen, maar uitvaartverzorger Dela, De Nationale Raad voor het Onderlinge Uitvaartwezen en CVN, exploitant van crematoria, hebben er allemaal ervaring mee. Al beschouwen zij de gang naar de rechter als de allerlaatste en extreme stap die kan worden gezet. Omgekeerd komt het ook voor dat de fa milie geen trek heeft om op te draaien voor de kosten van een begrafenis. De vijf- tot tienduizend gulden is kinderen soms te veel als ze al tientallen jaren geen contact meer hebben met hun ouders. Dat levert vaak nieuwe problemen op, omdat de sociale diensten er steeds minder voor voelen in die gevallen de kosten te dragen. Het komt ook voor dat de nabestaanden juist in de clinch liggen met de beheerder van een begraafplaats. Bijvoorbeeld als de familie wil dat vader alsnog het graf met moeder deelt. Als vader, om ruimte en kos ten te sparen, al met wat anderen in een ge meentelijk huurgraf ligt, kan dat bijna niet. Het openen van hel graf om de stoffelijke resten op te graven zou de grafrust van de andere doden dan verstoren, zo luidt vaak het verhaal. In conflicten over begraven of cremeren valt aan een keuze niet te ontkomen. „Men sen snappen dan wel dat je niet kunt blijven soebatten", aldus directeur D. Moll van De- la. „Wij proberen in zijn algemeenheid niets onherstelbaars te doen", zegt direc teur F. de Wit van crematoria-exploitant CVN. „Als de familie het niet eens wordt over al dan niet verstrooien, zetten we de asbus een jaar in de algemene nis. De nabe staanden hebben dan tijd een oplossing te vinden." Bij onenigheid over de begraafplaats ma ken de jaren de nabestaanden niet altijd milder, blijkt uit een anekdote in de bran che. Een architect, die in 1964 overleed, is onlangs op initiatief van zijn inmiddels hoogbejaarde dochter in Utrecht herbegra ven. De vrouw wilde per se niet dat de man in kwestie tot in de eeuwigheid naast zijn minnares in Bilthoven zou blijven liggen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5