Milieugroepen trekken beroep in Particuliere verzekering van WAO zal mislukken Binnenland Bedrijfsdirecteur rijdt in op informatiestand FNV Sorgdrager trekt wet over kopiëren weer in Meubelcomplex in vlammen opgegaan Garagehouder eist 2.270 gulden van de overheid Hulpverleners krijgen drie tientjes per uur Minister wil nog eens zesduizend agenten erbij WOENSDAG 8 FEBRUAR11995 VAM steunt uitbreiding Westerbork wuster Het Herinneringscentrum Kamp Westerbork krijgt 250.000 gulden van de Vuilafvoer-maatschappij VAM. Het geld is bedoeld voor de uitbreiding van het centrum. Om het groeiende aantal bezoekers goed te kunnen informeren, krijgt het centrum een expositieruimte, lesruimten voor scholieren, een filmzaal, een passende ruimte voor gedenkboeken, een ruimte voor stu diedagen en symposia en een bibliotheek. Inzage in PID-dossiers mag arnhem Ongeveer twintig mensen en instellingen mogen kijken in de persoonsdossiers die de vroeger Politie Informatie Dienst (PID) in Nijmegen over hen heeft bijgehouden. Dat besliste de rechtbank in Arnhem gisteren in een procedure die was aange spannen door de Nijmeegse vereniging Steunpunt Inzage PID (SIP). De vereniging vecht al jaren om inzage te krijgen in de dossiers. DNA-test voor vaderschap verkrachter den haag Een 19-jarige Delftse heeft gisteren in een kort geding geëist dat haar stiefvader een DNA-test ondergaat. Ze wil daar mee bewijzen dat de man de vader is van haar bijna vier jaar ou de dochtertje. De vrouw zegt dat de man haar heeft verkracht en wil dat hij meebetaalt aan de opvoeding. Volgens de advocaat van de vrouw heeft de rechter al laten blijken de eis waarschijn lijk niet te zullen inwilligen. Blok dreigt kranten met acties heerlen Het extreemrechtse Nederlands Blok dreigt de redactie van het Limburgs Dagblad, De Limburger of het Dagblad voor Noord-Limburgle bezetten. Dat heeft het Blok de kranten mee gedeeld in een faxbericht. Als reden geeft de groepering 'de niet- objectieve berichtgeving van de regionale pers inzake Neder lands Blok'. De briefis ondertekend door de Heerlenaren John Janszen, lijsttrekker voor de provinciale staten in Limburg, en Nico Esser, campagneleider. Provincie Gelderland hoeft nu geen tijdrovende MER 's te laten maken De milieugroeperingen Red ons Rivierenland en Stichting Waallandschap zijn bereid lopende beroepsprocedures tegen het versterken van drie Waaldijken in te trekken. De milieugroeperingen doen dat nadat de provincie Gelderland duidelijk heeft gemaakt hen als serieuze gesprekspartner te zien. nen, Opijnen en Ophemert (MER) komt hierdoor te verval- komt de provincie Gelderland len. Gevolg is dat daadwerkelijk goed uit. Het uitvoeren van een haast kan worden gemaakt met rechterlijk afgedwongen tijdro- de versnelde verbetering van vende milieu-effect-rapportage enkele uitermate zorgwekkende arnhem-den haag gpd Het intrekken van de beroeps procedures met betrekking tot de dijkvakken Tiel-Zennewij- dijkvakken. Gisteren maakte verantwoordelijk gedeputeerde J. van Dijkhuizen bekend nog dit jaar een begin te maken met de versterking van in totaal ruim tachtig kilometer aan zwakke dijkvakken. Versnelde verbetering van de dijken kost naar schatting 1,7 miljoen gulden. Omdat het een haastklus betreft, kan daar vol gens de provincie nog eens vijf procent bij worden opgeteld. Het ziet er naar uit dat het ka binet morgen overeenstemming zal bereiken over toepassing van een noodprocedure voor dijkverzwaring. Binnen het ka binet is de aanvankelijke weer stand tegen de verkorte proce dure langzaam maar zeker aan het afbrokkelen. Een werkgroep van betrokken ministers boog zich gisteren al ovter het ineenschuiven van di verse procedures. Daarmee zou een tijdswinst van zo'n drie tot vier jaar kunnen worden ge haald. Werknemer en FNV'er licht gewond dordrecht gpd Een boze bedrijfsdirecteur heeft jisteren uit onvrede met een in formatiebijeenkomst van de In dustriebond FNV een werkne- en een FNV-bestuurder ferwondingen toegebracht. De directeur van een cara- vanbedrijf, reed met zijn auto in m FNV-informatiestand en :e in het voorbijgaan de genoemde personen. Hij is tangehouden door de politie en wordt mogelijk vervolgd wegens poging tot doodslag. De werknemer moest per am bulance naar het ziekenhuis worden vervoerd, maar is in- niddels alweer thuis. FNV-dis- rictsbestuurder Frans Sza- ilewski verrekte zijn enkelban den. De FNV-actie maakte deel uit ran de aankondiging van moge lijke acties in de metaalnijver- "d, nu de sociale partners niet overeenstemming zijn geko- n over een nieuwe CAO. De ndustriebond toert dezer dagen Senaat veegt vloer aan met voorstel den haag gpd Minister Sorgdrager (justitie) len wetsvoorstel tegen het gratis kopiëren nog eens goed onder de loep nemen. Dat heeft gisteren in de Eerste Kamer gezegd. De Senaat had de vloer Hartpatiënten besmet met hepatitis B langs verschillende bedrijven in de kleinmetaal om de actiebe reidheid van werknemers te peilen. Het caravanbedrijf had begin deze week al bezoek gekregen van de bondsbestuurders. De directeur van het bedrijf had hen echter direct de deur gewe zen, maar liet volgens Sza- blewski weten dat de informa tie-actie wel buiten de poort was toegestaan. Dat gebeurde gistermorgen. „Alles liep naar wens. Totdat die vent met zijn BMW aan kwam rijden en een wijde bocht in on ze richting nam", aldus Sza- blewski. Pas toen de directeur na zijn actie met zijn auto tot stilstand kwam tegen de gevel yan het, bedrijf, besefte hij wat 'hij'had gedaan. Szablewski: „Hij knielde neer, zoende de op de grond liggende werknemer en riep: 'Dit heb ik niet gewild'. En dat was natuurlijk ook zo. Er moeten haast wel andere din gen hebben meegespeeld." Dijkstal greep één keer in den haag anp Minister Dijkstal (binnen landse zaken) heeft als co ördinerend bewindsman tijdens de wateroverlast één keer gebruik gemaakt van zijn bevoegdheid om dwingende opdrachten te geven. „Dat was in de situ atie bij Gorinchem-Oost. Daar waren tegenstrijdige standpunten tussen de commissaris van de konin gin en de burgemeester", zo zei hij gisteren in de Eerste Kamer. Burgemeester IJssels van Gorinchem kan de opmer king van Dijkstal niet hele maal plaatsen. Hij zegt het besluit tot evacuatie vorige week woensdag geheel zelfstandig te hebben ge nomen. Op dat moment was het artikel uit de Ram penwet dat de minister verregaande bevoegdhe den geeft, nog niet van kracht Dijkstal trok dat artikel pas 's avonds uit de kast. De bewindsman legde de Senaat uit dat hij op grond van de Rampenwet lagere bestuurders aanwijzingen mag geven. Hij verklaarde die wet van toepassing omdat bij de tweede eva cuatie van 180.000 mensen niet duidelijk was of er nog meer massale volksverhui zingen zouden moeten plaatshebben. Dijkstal benadrukte dat de commissarissen van de koningin en de betrokken burgemeesters 'het grote werk' hebben gedaan. „Mijn bemoeienis was al leen sturend, behalve dan in die ene situatie." Eerste claim wegens watersnood numegen gpd Garagehouder Bert Peters uit Nijmegen heeft gisteren als eer ste in Nederland een schade claim ingediend bij de Staat der Nederlanden wegens de kosten die hij heeft gemaakt tijdens de verplichte evacuatie vorige week. De deurwaarder depo neerde bij het kantongerecht in Den Haag een claim van 2.270 gulden. Peters moest vorige week ver plicht zijn woning aan de Bon gerdstraat in Beek-Ubbergen in de Ooijpolder verlaten. Als ge volg daarvan moest hij gedu rende enkele dagen zijn garage bedrijf sluiten. Los van de vijf honderd gulden die elke geëva cueerde particulier van de over heid krijgt, wil Peters een be drag voor verhuiskosten, inko mensverlies en een kleine ver goeding voor de geleden imma teriële schade. De garagehouder heeft de Nijmeese advocaat mr- P. Roelofs opdracht gegeven de claim in te dienen. „De over heid heeft onrechtmatig gehan deld, door de veiligheid voor ménsen die achter de dijken wonen niet te waarborgen. De overheid is daartoe verplicht. Die verplichting erkent de over heid, wat kan worden afgeleid uit de plannen voor dijkverzwa ring. Omdat die plannen door de overheid zijn gemaakt voor dat het hoge water kwam, is er sprake van voorzienbare scha de. Die moet de Staat vergoe den", zo legt Roelofs uit. Als het kantongerecht de claim afwijst, gaat de advocaat onmiddellijk in beroep bij de Hoge Raad. Dat kan omdat het geëiste bedrag onder de 2.500 gulden blijft. Daardoor is het onmogelijk in beroep te gaan bij de rechtbank, en kan ook het gerechtshof worden gepasseerd. Overigens kan de afhandeling van de claim nog geruime tijd in beslag nemen. In het dorpje Heesselt in de Tielerwaard werden gisteren de zandzakken opgeruimd, die vrijwilligers er nog niet lang geleden hadden gedeponeerd. De zandzakken worden in een magazijn opgeslagen. foto anp koen suyk Rampenbestrijders die vrijwil lig of op bevel van de autoritei ten hebben geholpen tijdens de watersnood, krijgen dertig gulden per uur uitbetaald. Dat blijkt uit de brief die minister Dijkstal (binnenlandse zaken) gisteren de Tweede Kamer heeft gestuurd. In de brief gaat hij verder in op de regeling voor schadever goeding die premier Kok vori ge week vrijdag bekendmaak te. De regeling is dezelfde als vorig jaar na de overstromin gen in Limburg. Huishoudens krijgen voor schade aan de in boedel een eigen risico van tweeduizend gulden, de maxi mum vergoeding bedraagt 60.000 gulden. Voor degenen die voor de tweede keer zijn getroffen geldt een eigen risico van duizend gulden. De geëvacueerde huishou dens moeten met de inmiddels toegezegde belastingvrije vijf honderd gulden genoegen ne men. Zij krijgen kosten voor hotels of vakantiehuisjes niet vergoed, omdat de overheid kosteloos onderdak in opvang centra ter beschikking had ge steld. 'otterdam gpd Dertien van de 265 patiënten i het Academisch Zieken huis Rotterdam tussen 1989 en 194 een harttransplantatie :bben ondergaan, zijn besmet met het hepatitis B-virus, ofte wel geelzucht. Dat is ejnd vorige week aan het licht gekomen bij bloedonderzoek dat regelmatig bij hartontvangers wordt ge daan. Volgens prof. dr. A. Osterhaus van het Academisch Ziekenhuis Rotterdam is de bron van de be smetting nog niet bekend en wordt daar nu onderzoek naar gedaan. „Mogelijk moeten we de besmetting zoeken bij de bjoeddonor, het personeel of bij de bloedtransfusie. Maar dat is tu nog moeilijk te zeggen." Omdat alle patiënten voor de transplantatie op hepatitis B worden gecontroleerd, staat het alfa goed als vast dat zij de be smetting na de operatie hebben opgelopen. Dijkzigt heeft de besmette pa tiënten direct na de ontdekking geïnformeerd en hen, samen tnet hun partners, opgeroepen voor nader onderzoek. De pa tiënten zelf zullen er nauwelijks an merken. Het virus is echter wel seksueel overdraag baar. Er zijn ook beschermende maatregelen, zoals vaccinatie, genomen. Tegen hepatitis B is' een effectief vaccin beschik- baar. aangeveegd met het wetsvoor stel, waarin moet worden be taald voor het kopiëren van al lerlei geschriften. Dat kan grote financiële gevolgen hebben voor het bedrijfsleven. Ruim een jaar geleden is de Tweede Kamer akkoord gegaan met het reprorecht-voorstel, dat het onbeperkt gratis kopiëren van allerlei geschriften, tekenin gen en foto's- aan banden moet leggen. Volgens het wetsvoor stel moet een 'billijke vergoe ding' worden betaald voor het kopiëren van andermans werk zoals het overschrijven, overty pen, stencilen, fotokopiëren en faxen van alle geschriften en de daarin voorkomende tekenin gen en foto's. Als de tekst echter letterlijk wordt genomen, dan moet niet alleen voor het ko piëren uit boeken, kranten en bladen worden betaald, maar ook voor het overnemen van brieven, uitnodigingen, aante keningen, folders, brochures en noem maar op. De afgelopen maanden kwa men er zware lobby's voor en tegen het voorstel op gang. Sorgdrager zei gisteren zelfs nog nooit zoveel belangenorganisa ties 'aan de deur te hebben ge had. Overigens is niet gezegd dat het voorstel rond het repro recht geheel van de baan is. Het voorstel kan ook worden gewij zigd, aldus een woordvoerder van Justitie. Verzekeraars vrezen dat kabinetsplan te duur zal worden Als de plannen van staatssecre taris Linschoten doorgaan, komt de particuliere verzeke ring van arbeidsongeschiktheid 'in de praktijk niet van de grond' omdat het veel te duur zal worden. Dat verwacht een woordvoerster van het Verbond van Verzekeraars (VvV). De ver zekeraars zijn teleurgesteld over de plannen om meer concur rentie toe te staan bij de verze kering van het arbeidsonge schiktheidsrisico. Volgens de woordvoerster geeft het kabinet de markt geen eerlijke kans in de concurrentie met de publieke bedrijfsvereni gingen, die nu verantwoordelijk zijn voor de verzekering van on der meer het arbeidsonge schiktheidsrisico. Dat komt doordat het kabinet de verzeke raars met onnodig hoge risico's opzadelt, namelijk alle kosten van arbeidsongeschiktheid tot het 65-ste levensjaar. Omdat verzekeraars voor dit hoge risico reserves moeten opbouwen (ka pitaal- of rentedekking), zijn de verzekeringspremies gedurende de eerste twaalf jaar hoger dan die van de bedrijfsverenigingen en dus niet concurrerend. Het VvV pleit daarom voor andere spelregels voor de con currentie tussen de particuliere verzekeraars en het publieke stelsel. Het wil de te verzekeren periode van arbeidsongeschikt heid in twee stukken verdelen: de eerste twee a drie jaar na het ziektewetjaar en de resterende periode tot aan het 65-ste le vensjaar. Gedurende de eerste twee drie jaar vindt uitsluitend con currentie plaats tussen de parti culiere verzekeraars onderling. Deze dragen dan het volledige risico van arbeidsongeschikt heid. Via een adequaat preven tie- en reïntegratiebeleid kan de klant dan van de laagst mogelij ke verzekeringspremies profite ren. Het VvV verwacht dat de markt dat zo efficiënt zal doen, dat de bedrijfsverenigingen bui ten spel zullen komen te staan. In de periode daarna komen de bedrijfsverenigingen wèl in beeld. Deze moeten dan een collectieve; via omslag gefinan cierde basisvoorziening uitvoe ren, vergelijkbaar met de huidi ge AAW. Daarboven kan dan een aanvullende verzekering tot het WAO-niveau komen. Voor dat gedeelte zouden de bedrijfs verenigingen en de particuliere verzekeraars met elkaar kunnen concurreren. De verzekeraars verwachten dat de bedrijfsvere nigingen ook in deze concur rentieslag het onderspit zullen delven. De verzekeraars spreken in dit geval van een 'geleidelijke privatisering' van de WAO. Overigens is het VvV wel te vreden over de plannen voor de privatisering van de Ziektewet. Er zijn 'goede mogelijkheden' om het eenjarige ziektewetrisico te verzekeren, aldus het VvV. Pagina 2: Privatisering WAO, een kreupel konijn. wuchen» Een complex van meubeltoonzalen in het Gelderse Wijchen is gisteravond door nog onbekende oorzaak geheel uitgebrand. Een woordvoerder van de politie schat de schade op vele miljoenen. Doordat het meubelcomplex vlak naast de spoorlijn Nijmegen-Oss ligt. lag het treinverkeer korte tijd stil. Ook het achter de toonzalen gelegen verdeelstation werd korte tijd uitgeschakeld. Daardoor kwamen tientallen huishoudens zonder stroom te zitten. foto anp peter drent Tolerantietest voor jongeren Wat als je allochtone buren klagen over spruitjeslucht utrecht. anp Ook al behaal je de maximale score van 150 punten, dan nog staat niet vast of je een 'tolerantiekampioen' bent. Want de tolerantiediskette van de Stichting Vrede- seducatie stelt je nog een lastige slotvraag: „Ben je echt tolerant of vind je het onpret tig om intolerant te zijn?" Als onderdeel van het lesprogramma 'Allemaal anders maar toch één', in het kader van vijftig jaar bevrijding, heeft de stichting voor jongeren van twaalf tot ze ventien jaar een tolerantietest ontwikkeld. Wie met het commando 'tolerant' de test opstart, moet eerst een getalsmatige inschatting van de eigen verdraagzaam heid maken. Daarna passeren diverse di lemma's rond gelijkheid en discriminatie de revue. Wat doe je als een lid van de Centrumpartij in elkaar wordt geslagen, allochtone vrouwen op je favoriete tijdstip het zwembad bezet houden, een jongens koor de homoseksuele zangleraar ontslaat en je allochtone bovenbuurman over de opstijgende spruitjeslucht klaagt? Ook vragen over de moeizame verhou ding tussen Nederland en Duitsland ont breken in dit herdenkingsjaar niet: Zou je met je Duitse vriendin op 4 mei naar de dodenherdenking gaan; vind je Nederland toleranter dan Duitsland? Na vraag vijftien velt de computer het vonnis. Een score tussen 100 en 150 pun ten levert een schouderklopje op. Wie niet verder komt dan 50 punten, krijgt geen veeg uit de pan maar een begripvolle boodschap: „De lage score kan betekenen dat je het moeilijk vindt begrip op te bren gen voor het gedrag van anderen. Bedenk dat tolerantie niet betekent dat je het met de ander eens bent." den haag anpom de sterkte met 25 procent te vergroten. Of het platteland in 1996 meer politie krijgt, zoals veel fracties willen, kan Dijkstal niet garanderen omdat de korpsbe heerders bepalen waar ze hun mensen inzetten. Het kan zijn dat de korpsbeheerder veel agenten inzet in een grote stad wat ten koste gaat van de bezet ting op het platteland. Wel verklaarde Dijkstal dat zijn ambtenaren aan een ande re verdeelmethode sleutelen voor de politiebudgetten waar door een korps dat in hoofdzaak in kleinere gemeenten opereert, volgend jaar relatief meer geld krijgt voor meer personeel. Met de trein naar Italiaanse strand UTRECHT GPD De politie moet er nog eens zes duizend agenten bij krijgen. „Dat zal ik later in deze kabi netsperiode aan de orde stel len", zei minister Dijkstal van binnenlandse zaken gisteren in de'Eerste Kamer bij de behan deling van zijn begrotingsplan nen voor dit jaar. De bewindsman was als WD- kamerlid voorstander van uit breiding met 10.000 agenten. In de onderhandelingen met PvdA en D66 over het paarse kabinet besloten de drie partijen vorige zomer een kleine vierduizend agenten aan het totaal van 40.000 toe te voegen. De libera len stonden alleen in hun wens De NS gaan met ingang van vol gend jaar zomer reizigers met speciale chartertreinen recht streeks naar vakantiebestem mingen aan de Zuidfranse, Spaanse en Italiaanse kust brengen. De treinen rijden van Neder landse stations naar 'enkele tientallen' plaatsen langs de Middellandse Zee. Zijn er nog veel kilometers te overbruggen naar de eindbestemming, dan zorgen bussen voor het laatste stukje vervoer. De spoorwegen spelen hiermee in op de enor me zomerfiles naar het Zuiden. Een soortgelijke service bestaat al voor de wintersportgebieden; daar maken jaarlijks 30.000 ménsen gebruik van.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3