B Vitesse strikt 'kroonprins' tEen trotse Ajax-voorzitter in een 'Feyenoord-stad Van Kempen ligt overhoop met ploegleider Overdevest Sport bENSDAG 8 FEBRUAR11995 23 lichael van Praag vereert 'godenzonen' in Leiden febrj Ajacieden, of het nou voetbal lers zijn of supporters, stralen lef en zelfvertrouwen uit. Voor zitter Michael van Praag kreeg gisteravond in het Anthonius Clubhuis in Leiden dan ook weinig bescheiden vragen op zijn bordje. „Als we over een jaar de bekerfinale Ajax 1 tegen Ajax 2 spelen gaan we toch niet naar De Kuip hoop ik?" Of: „Ik heb gehoord dat Philips ook aandeelhouder wordt van ons nieuwe stadion, kunt u ervoor zorgen dat ze alleen geld en geen spelers sturen?" En: „Mag Ajax 2 ook gewoon Europa Cup spelen samen met ons eerste?" Het was tijdens de avond van de supportersvereniging regio Zuid-Holland-Noord niet hele maal duidelijk waar trots ein digde en arrogantie begon. Ei genlijk ook niet belangrijk, want Van Praag - „Ik kom nooit in Leiden, maar heb er in mijn jonge jaren een keer 3 oktober gevierd" - preekte voor eigen parochie. De 300 gelovigen hin gen aan zijn lippen. Toen hij vroeg hoe veel van de aanwezige fans Leidenaar was, gingen er slechts een stuk of vijftig vingers de lucht in. De grote meerderheid kwam uit de randgèmeenten en van verder weg. Is Leiden dan toch vooral een Feyenoord-stad zoals vaak wordt beweerd? Ajax is in Nederland aan het uitgroeien tot veel meer dan louter een voetbalclub, dat werd gisteravond weer eens beves tigd. Er is een cultus aan het ontstaan rond de 'godenzonen' uit Amsterdam en niemand weet waar de verering stopt. Voorzitter Van Praag houdt zijn hart wel eens vast, zo vertelde hij. „Ook Ajax gaat ooit verlie- Praag ten voeten uit: „Ach, Feyenoord heeft ook een mooi stadion gekregen, maar laatst regen- De supportersvereniging is in half uurtje voor de wedstrijd tegen Go Ahead en was het meteen afgelast. haar derde jaar al gestopt met foto holvast/mark lamers ledenwerving, maar de aanmel dingen stromen binnen en de teller staat nu rond de 42.000. Ajax gaat in de richting van Real Madrid, dat 66.000 leden heeft. De top drie AC Milan, Manches ter United en Barcelona lijkt voorlopig onbereikbaar. In ver gelijking met Milan, 200.000 fanclubleden, is Ajax nog maar een groentje. Het clubje fanaten is ontstaan nadat Stichting De Ajacied, van oudsher de instantie die de be langen van de aanhangers moest behartigen, op dood spoor belandde en niet mee wil de gaan met haar tijd. De stich ting bestaat nu nog steeds, maar mag niet eens het logo van Ajax gebruiken en is op een zijspoor beland. De nieuwe florerende suppor tersclub heeft veel leden die niet of nauwelijks wedstrijden van Ajax bezoeken, geschat wordt dat de helft 'passief lid is. En van de 42.000 leden beschikt slechts een groep van 1500 fans over een seizoenkaart. Het ge voel erbij te horen en het ont vangen van de bladen 'Ajax Life' en 'Ajax magazine' is voor hen voldoende. De fanclubleden die wel naar een wedstrijd van Ajax toe wil len, hebben uiteraard een streepje vóór. Maar zeker van hun plaats zijn ze al al lang niet meer. Voor de thuiswedstrijd te gen Hajduk Split in de kwartfi nale van de Champions League heeft Ajax 10.000 kaartjes bij lo ting verstrekt binnen de sup portersvereniging. Een notaris werd ingehuurd en via Teletekst kunnen de gelukkigen zien of ze een toegangsbewijs hebben be machtigd. Naar het stadion rij den en aan het loket een kaartje kopen, dat was vroeger. In de vrije verkoop gaat te genwoordig nog nauwelijks een kaartje. De seizoenkaarthouders (16.500 mensen die naast de competitieduels ook de eerste rechten voor EC-wedstrijden hebben) slokken het grootste deel op en voor de rest is het bij belangrijke duels hopen op een lot uit de loterij. Volgens Van Praag wordt de kaartverkoop in de toekomst nog gestructureerder. Een vra gensteller, die wel eens achter het net had gevist bij een top per, zinde het niet. „Ik zie nog elke wedstrijd gasten lopen met bossen kaarten die ze zwart ver kopen. Waar komen die dan vandaan?" Applaus in de zaal. Volgens de praeses kwam dat omdat legaal verkregen kaarten worden doorverkocht aan die handelaren. „We hebben zelfs ooit een kaartje in de zwarte handel ontdekt en via het num mer merkten we dat het eigen dom was geweest van een aan deelhouder." In het nieuwe ultramoderne stadion van Ajax, met uitschuif- baar dak en 50.000 overdekte zitplaatsen, hebben de suppor ters straks wat meer speelruim te en zelfs parkeerruimte (onder het stadion). Van Praag liet een schitterende diaserie zien en daar dook die typische Amster damse flair weer op. „René Fro- ger hoeft straks niet meer uit ar moede naar De Kuip om een concert te geven en onze stoel tjes zijn 51 centimeter breed. Bij Feyenoord hebben ze maar 41 centimeter om te zitten. Ach, Feyenoord heeft ook een mooi stadion gekregen, maar laatst regende het een half uurtje voor de wedstrijd tegen Go Ahead en was het meteen afgelast. Wij doen voor de wedstrijd het dak effe dicht. Hoe je het wendt of keert: je kunt een oud hotel wel mooi verbouwen, als gast blijf je het gevoel houden dat je in een oud hotel slaapt." In het prachtige domein, Ajax is trouwens geen eigenaar maar één van de aandeelhouders, is werkelijk aan alles gedacht. Er is zelfs een crèche voor het kroost van de spelers - de dochters en zonen van de 'godenzonen' - ingericht. Van Praag: „Want Ajacieden scoren ook in bed." Zo kon-ie wel weer. -ware bekernederlaag Barcelona 1arcelonaJohan Cruijff heeft met een 'familiair' Barcelona een :ware bekernederlaag geleden. De Spaanse landskampioen ver loor gisteravond op eigen veld met 4-1 van Atletico Madrid in de Ja.;eerste duel van de achtste finale. Doelman Angoy, de 28-jarige Éjschoonzoon van Cruijff, kreeg als vroege invaller alle treffers van iNAtletico om zijn oren. De wedstrijd verliep voor Barcelona, met en Jordi in het basisteam, dramatisch. Al in de veertien- de minuut moest de debuterende doelman Lopetegui, de ver gif vanger van de labiele eerste keus Busquets, naar de kant. Hij kreeg de rode kaart na een overtreding op de doorgebroken Ca- zö minero. Cruijff haalde Beguiristain van het veld en bracht zijn schoonzoon in. De stand was op dat moment 1-0 dank zij een snelle treffer van Abelardo. Angoy, de derde sluitpost van Barca, moest meteen al een strafschQp van de Argentijn Simeone laten gaan: 1-1. In de tweede helft volgden treffers van de Colombiaan Valencia (twee) en Pirri. Koeman en Jordi haalden het einde van ',9j de wedstrijd niet. Fan overleden na schietpartij J parijs Een voetbalsupporter uit Parijs is gisteren overleden aan gevolgen van een schietpartij na afloop van een amateurwed- strijd. Het slachtoffer lag sinds afgelopen weekeinde in coma. Een aanhanger van de tegenpartij had hem beschoten. De dader is gisteren gearresteerd. Alle 6800 voor zondag in de regio Parijs vastgestelde amateurwedstrijden (junioren en senioren) zijn af- gelast. De 22-jarige man, Doaudi Atou, was supporter van Foot ball Club Berbère, dat een wedstrijd moest spelen tegen Drancy. Om nog onduidelijke redenen haalde een aanhanger van Dran cy na de wedstrijd een karabijn uit zijn tas en opende het vuur op spelers en een groepje fans van Berbère. Arsenal klopt 'serieus' bij Helder aan a Arsenal in Vitesse-speler Glenn Helder neemt serieuze vormen aan. Volgens Helders zaakwaar nemer Rob Jansen van de WCS heeft Arsenal zich officieel bij hem gemeld om een transfer te bespreken. De Engelse club wil zo snel mogelijk contact opnemen met de Arnhemse eredivisio- nist. Vitesse-voorzitter Karei Aalbers liet al eerder weten dat de spits niet voor een bedrag onder de twee miljoen gulden wordt verkocht. Toppers in weekeinde voor interland zeist De KNVB heeft de eerder afgelaste wedstrijden FC Twente - Ajax en Feyenoord - Roda JC vastgesteld voor zondag 26 maan. Dat is drie dagen voor de interland Nederland - Malta, in de aanloop naar de Europese titelstrijd van 1996 in Engeland. Op zaterdag 25 maart is NAC - FC Groningen vastgesteld. De duels MW - Heerenveen (25 maart) en FC Utrecht - Go Ahead Eagles (26 maart) stonden al op het programma. De nieuwe datum voor FC Groningen - FC Utrecht is zondag 26 februari. Piet Keur verhuist naar AZ alkmaar Piet Keur maakt zijn voetbalcarrière af bij AZ. De 34- jarige spits van achtereenvolgens Haarlem, Twente, Feyenoord, SW, nog eens Haarlem en ten slotte Heerenveen tekende voor een verblijf van anderhalf jaar in de Hout. Hij is uiteindelijk ge zwicht voor het aantrekkelijke aanbod dat de Alkmaarse club hem heeft gedaan: een contract tot medio 1996 en een baan bij Frisia na zijn actieve voetballoopbaan. Ron Spelbos voor twee jaar naar Arnhemse club De kroonprins van het Nederlandse trainersgilde gaat volgend seizoen aan de slag bij Vitesse. Ron Spelbos (40), de huidige oefenmeester van NAC kwam gisterochtend, na een telefonisch onderhoud met voorzitter Karei Aal bers, tot een akkoord over een verbintenis voor twee jaar, met een optime voor nog een jaar. Als het aan Aalbers ligt, wordt Vitesse het Ajax van het oosten. Frans Thijssen in de rol van as sistent-trainer Gerard van der Lem, Jan Jongbloed als vertrou wensman Bobby Haarms, Nico van Zoghei die net als Frans Hoek de keeperstraining voor zijn rekening moet nemen en Ron Spelbos in de rol zoals Louis van Gaal die vervult in Amsterdam. „Een perfecte or ganisatie, met vier fulltimers op het eerste team", zei Aalbers. Spelbos voelde er, ruim voor de middagtraining van NAC, weinig voor zijn keuze voor Vi tesse nader toe te lichten. „Mijn contract gaat op 1 juli in. Pas dan ga ik me daadwerkelijk be zig houden met de club. Tot die tijd telt alleen NAC." Na enig aandringen was Spel bos bereid iets dieper op zijn overgang in te gaan. „Ik heb lang geaarzeld, dat is waar. Ik heb die tijd nodig gehad om al les op een rijtje te zetten. NAC is een hele leuke club, je hebt toch een bepaalde band met veel mensen opgebouwd. Maar als je alles bij elkaar optelt, is de keuze voor Vitesse terecht. Het is een goede club, die de laatste jaren uitstekend heeft gepres teerd. Ik heb er vertrouwen in dat Vitesse wil doorgroeien. Dat men alert blijft en niet stil blijft staan. De spelersgroep heeft kwaliteiten, dat is een belangrij ke reden om daar trainer te worden. Verder wil ik er niet op ingaan. Ik vind het moeilijk om uitspraken te doen over een club, waar nu nog een ander werkt." Spelbos doelt op Herbert Neumann, de Duitse trainer, die aan het einde van dit sei zoen Arnhem verlaat. Vorige maand lekte uit dat Spelbos reeds oriënterende gesprekken met Vitesse had gevoerd, voor dat de Arnhemse clubleiding met Neumann had gepraat. „Ik heb bij NAC niets geheim ge houden", aldus Spelbos. „Ik heb het bestuur direct op de hoogte gesteld van de interesse van Vi tesse. We hebben hier een pri ma relatie, gebaseerd op eerlijk heid. Al die commotie, ik snapte er niets van. Er was niets aan de hand." Het laatste gesprek tussen Aalbers en Spelbos handelde over de taken die de nieuwe oe fenmeester krijgt toebedeeld. „De trainer moet weten dat hij slechts een passant is", zei Aal bers, nadat hij zaken had ge daan met Spelbos. „Heel be langrijk is de visie van de club en of hij het daar mee eens is. Neem het aan- en verkoopbe leid. Natuurlijk heeft de trainer van Vitesse daar een stem in, maar hij beslist niet. Daarvoor hebben we een werkgroep, waarin onder andere Herman Veenendaal, de technische ad viseur van Vitesse, zit." „Zo gaat dat bij Ajax ook", voegde Aalbers er aan toe. „Daar is ook een werkgroep die het bestuur adviseert. Ik ben ei genlijk de enige die geen ver stand van voetballen heeft. Ik moet alleen bekijken of het fi nancieel allemaal haalbaar is." Met de komst van Spelbos is de technische staf van Vitesse voor volgend seizoen nagenoeg rond. Aalbers wil alleen nog een vierde fulltimer aanstellen. Jongbloed (jeugd- en eerste Ron Spelbos moet de Louis van Gaal van Vitesse worden. foto anp team) en Thijssen (tweede team) staan Spelbos terzijde, maar Aalbers wil nog een vierde man als assistent van de hoofd trainer aantrekken. Van Zoghei, die momenteel Dordrecht '90 traint, is een belangrijke kandi daat, zo bevestigde Aalbers. „Ajax is ons voorbeeld. Ook daar zitten vier trainers op het eerste team. Spelbos is natuur lijk hoofdverantwoordelijke, hij neemt de beslissingen." „Dat Spelbos onze voor naamste kandidaat was, heeft te maken met zijn Verleden. Hij heeft in de top gevoetbald en kent de Ajax-school. We hebben nu allemaal oud-voetballers in de organisatie ingepast. Struc tureel zit het goed. Dat is het succes van Vitesse." Er is tweespalt in de succesvolle Klerk's formatie uit Noordwijkerhout van Frans Overdevest ontstaan. Marathon schaatsers Arnold Stam en Richard van Kempen liggen overhoop met hun ploegleider. Ze vinden dat hij niet meer goed functioneert. „We rijden de laatste tijd in de wedstrijden als vijf eenlingen. Soms trekken de noordelin gen Kramer, De Vries en Kleine partij voor elkaar. Dat is verre van ideaal", meent Van Kempen. Overdevest heeft een luxe-probleem. In het KNSB Cup-klassement staan vier van zijn rijders in de top vijf. Piet Kleine is lijstaanvoerder. Van Kempen: „Ik vind dat Overdevest allang een kopman had moeten aanwijzen. Op kunstijs hebben we nog drie wedstrij den te gaan. Het gevaar bestaat nu dat Huitema of Angenent van onze zwak heid kan profiteren en dat één van hen de Cup wint." Ook Stam heeft kritiek op de ploeg leider. „De afgelopen jaren stond voor mij het ploegenbelang voorop. Ik maakte me ondergeschikt aan de kop man. Tegenwoordig rijd ik puur voor mijn eigen kansen. Overdevest is de laatste maanden veranderd. Dit jaar ging veel mis met het ploegenspel. Kleine, De Vries en ik reden soms te gen elkaar. De ploegleider heeft daar nooit iets van gezegd. Ik neem hem dat kwalijk. En niet alleen ik." Overdevest reageerde gisteren ge schokt op de kritiek. „Ik wist helemaal niet dat wij problemen in de ploeg hadden. Met Stam ben ik vorige week mondeling overeengekomen, dat hij nog één jaar bij ons rijdt. De ploeg wordt misschien wel wat kleiner. Wie er weg gaat? Dat weet ik niet. Ik begrijp niets van die herrie die Stam en Van Kempen maken. In overleg met de vijf jongens hebben we bij de aanvang van dit seizoen besloten geen kopman aan te wijzen. Ik wil zo snel mogelijk een gesprek met al mijn rijders. Want ik vind niet dat we via de pers moeten communiceren. Het marathonteam van Jan de Klerk blijft het volgend seizoen overigens wel bestaan. De geldschieter uit Noordwij kerhout wil verder met Frans Overde vest. De twee rebellen Stam en Van Kempen zijn daar vooralsnog niet ge lukkig mee. Beiden proberen volgend jaar bij een andere ploeg onderdak te krijgen. Veel aanbod is er evenwel niet. „Als het moet, zoek ik wel in mijn een tje een sponsor. Ik heb een nieuwe uit daging nodig", aldus Van Kempen. Over LZ dit niets dan goeds. De Leidse poloërs leiden de dans in de eerste klasse met 26 uit 13. Oftewel: de heen en weer rukt straks weer uit, ditmaal naar de goe de walkant. Of er in dat bootje straks een coach zit, is de vraag. Jan Breedeveld is namelijk geveld door een hernia en moet voor lopig revalideren. Nu was er in eerste instantie geen man overboord. In Wim Siera vond Breedeveld sinds de jaarwisse ling een tijdelijke vervanger. Siera had eerder met de LZ- vrouwen puike prestaties neergezet, dus dat zat wel snor. Tot afgelopen vrijdag. Siera ging boodschappen doen en deed dat, zoals ieder een dat doet, met een winkel wagentje. Guldentje in het 'slot', klem metje eruit en rijden maar. Dacht Siera. „Ik voelde wat knappen in mijn sleutelbeen toen ik aan het wagentje trok. Waartoe een simpele bood schap al niet kan leiden. Tot een sleutelbeenbreuk bijvoor beeld. Tot die diagnose kwam de dokter, nadat hij Siera had onderzocht. Siera: „Twee weken geleden heb ik met mijn fiets in een verschrik kelijke hagelbui een klapper gemaakt tegen een bloembak. Ik denk dat mijn steutelbeen toen al is gebroken. Al met al zat LZ zonder trai ners. De één lag plat op bed, terwijl de ander met zijn arm in een mitella rondliep. De training van afgelopen vrijdag werd waargenomen door spe ler Jan de Graaf, de veertiger die beweert nu echt aan zijn laatste seizoen bezig te zijn. En dat met de cruciale con frontatie met Zian een dag la ter op het programma. Geen ideale voorbereiding. 'Hoofdcoach' Breedeveld kwam met een idee om LZ van dat probleem te verlossen. Hij kwam hoogstpersoonlijk naar het Vijf Meibad. De bedoelin gen van Breedeveld waren goed, maar het gezicht was koddig zaterdagavond in het mudvolle bassin. Breedeveld kan vanwege zijn hernia niet zitten, maar moet op last van de neuroloog lig gen. Dus zette LZ twee tafels neer in de hoeken van het bad. Tussen de partjes door schui felde Breedeveld van de ene tafel naar de andere. Wim Siera schuifelde met een van pijn vertrokken gezicht achter hem aan. Siera: Het was best raar, Jan daar liggend op die bank. De spelers konden zijn aanwijzingen niet eens horen, want hij kon zijn stem niet verheffen. Ik heb de woorden van Breedeveld maar aan de ploeg. Breedeveld: Eigenlijk kon het niet wat ik heb gedaan. En als de neuro loog het hoort, zal hij niet la chen. Maar ik vond toch dat ik het moest doen. Het was de be langrijkste wedstrijd van het seizoen en daar wilde ik bij zijn. Ik zit me thuis toch al zo te verbijten. Dat stilzitten is he lemaal niets voor mij. Het 'optreden' van Breedeveld en Siera, ze worden .bij LZ gek scherend Napoleon en Cleo patra genoemd, is eenmalig. Breedeveld trekt zich terug in zijn bed en gaat twee maan dentandenknarsend revalide- Als het aan Siera ligt, keert hij weer snel terug. Siera: „Het moet maar, want zo veel tijd heb ik ook niet. Ik ben niet in de gelegenheid om drie keer te trainen met deze groep. Maar gelukkig zijn deze kna pen niet moeilijk. Dat is een geluk bij veel onge- ij Fides Pacta lopen ze niet graag een blauwtje. Zulks valt tenminste af te leiden uit het clubbladartikel dat de (spelen de) leden van FP én waar schijnlijk van Algemene in Pacta, de wekelijkse uitgave van de Leidse korfbalvereni ging Fides Pacta, hebben laten afdrukken. Zij gaan voor een zwarte broek en een zwarte rok en willen niets weten van blauw, de kleur van de broek- /rok van fusiepartner De Alge- Wij van Suizebollen vinden blauw een mooie kleur, dus maar even naar voorzitter Frans de Haas van Fides Pacta gebeld waarom zijn club zo nodig in het zwart de 21ste eeuw wil ingaan. „Geenc i entaar", zegt De Haas, die kennelijk zijn achternaam eer wil aan doen. Vervolgens licht hij toch een tipje van de zwarte sluier op. Uw vraag gaat over een ano niem stukje uit ons clubblad. Ik ben er hoogst ongelukkig mee. Er mogen nooit meer anonieme verhalen in het clubblad worden geplaatst. Een typisch geval van foutje. Dan maar even clubbladre dacteur Alie de Boer om op heldering vragen. Maar Alie geeft de hele dag niet thuis. Die zit waarschijnlijk de nieu we Pacta te nieten in het club gebouw aan de Zoeter- woudsesingel. Zij blijkt echter ook daar niet aanspreekbaar. Want als wij vragen naar Alie of één van haar collega-redac teuren krijgen wij een bekende aan de lijn. Met Frans de Haas. Van de clubbladredactie? „Nee, maar die krijgt u niet te spreken. Zoals u niemand van Fides Pacta over deze zaak mag benaderen. Dat is zo afge sproken. Wij zitten met dat anonieme clubblad-stukje van een lid in onze maag. Wij zijn bezig om de fusie-onderhande lingen te laten slagen. Daar voor is het van het grootste be lang dat de storm over dat clubbladartikel luwt. Te zijner tijd kunt u er meer over ho- Maar Suizebollen verschijnt aanstaande woensdag al. Als u nu wat schrijft, gaat u op De Nieuwe Re vu lijken. Weet u wat u beter kunt doen: dat clubblad-artikel overschrij- Dat waren wij al van plan, maar toch bedankt voor de tip. Een waarschuwing vooraf: on derstaande tekst is waarschijn lijk niet geschikt voor lezers die zwart niet van blauw kun nen onderscheiden. Anonymus schrijft in Pacta nummer 22 van 31 januari 1995: 'Een golf van afgrijzen ging af gelopen weekend door onze vereniging. Wat blijkt: het is zo goed als zeker dat de fusieclub gaat spelen in blauwe rokjes en broeken.De meest gehoorde reacties en/of argumenten: - zwart is gewoon veel mooier (de meesten vinden blauw zelfs lelijk!) - zwart is praktischer, denk aan het vuil worden - blauw geeft kleurverschil, door veelvuldig wassen... - Voor de zwaarlijvige/! onder ons: zwart kleedt af!... Wij nemen aan dat als de le den van De Algemene om hun voorkeur worclt gevraagd zij kiezen voor zwart. Wij gaan er van uit dat zij ook smaak heb ben!' Dan volgt een oproep om af te stappen op bestuursleden van Fides Pacta met het doel blauw in zwart te veranderen. De slotzin luidt: 'Fusiecommissie: ...laat zien dat u smaak heeft!' Maar smaken verschillen, net als kleuren trouwens. Mochten de korfballers er na lang heen- en-weer-gepraat niet uitko men dan adviseren wij met betrekking tot dit heikele punt de kleur maar blauw-blauw de laten, zij het niet in de Alge mene zin van het woord. rob onderwater tim brouwer de koning

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23