Uittocht van arbiters niet te stuiten ^TRAINER Sport Taument haalt topper niet Blij levens verslaat Baffi Een rumoerig avondje uit met Romario in Rio WOENSDAG 8 FEBRUAR11995 -CHEF ROB ONDERWATER, C 'Over tien jaar hebben we geen scheidrechters meer' DUIVENTIL lie rotterdam marcel v De cijfers zijn schokkend. De voetbalbond doet ook geen moeite om die te verbergen. Het Nederlandse voetbal dreigt in ernstige problemen te komen door een steeds nijpender tekort aan scheidsrechters. De uittocht begint dramatische vormen aan te nemen. Reden waarom de KNVB deze week de noodklok luidt. Duitsland, België en Frankrijk worden met dezelfde proble men geconfronteerd. Om achter de oorzaken te ko men zijn inmiddels verschillen de onderzoeken en studies ver richt. Molestaties en agressivi teit op de vaderlandse velden vormen voor een deel van het korps aanleiding om ermee te stoppen. Maar de grootste groep haakt af omdat de inves teringen (tijd, energie en geld) in geen verhouding staan tot het plezier, dat zij ervoor terug- krijgt. „In het amateurvoetbal wor den scheidsrechters niet be taald. Ze worden wel geacht vrij te nemen voor het volgen van cursussen, hard te trainen, een uitrusting te kopen en avonden vrij te maken voor bijscholing of andere training", zegt De Bruin. „Wij kunnen helaas niet eens een tenue leveren. Weet je wat het kost om 10.000 man in de kleren testeken?" De agressie op de velden blijft niettemin een bron van erger nis. Hoppenbrouwer is van me ning dat zowel in het amateur als profvoetbal een 'cultuurom slag' heeft plaats gehad. „Er is geen waardering meer voor de scheidsrechter. Net als in de maatschappij zijn de normen vervaagd. Als ik hoor dat in Den Haag een scheidsrechter twee uur na de wedstrijd op een toi let helemaal in elkaar wordt ge slagen, dan vraag ik me af of zo'n vereniging nog wel mag blijven bestaan. Zulke mensen verdienen het niet om lid te zijn van de KNVB. Het kost mis schien veel leden, maar derge lijke clubs kun je beter kwijt dan rijk zijn." Het nijpende tekort in de amateurtak heeft uiteindelijk zijn weerslag op het betaalde voetbal. De kweekvijver van gpd-verslaggever De harde feiten: per weekeinde worden in Nederland 30.000 of ficiële wedstrijden afgewerkt. Zes jaar geleden waren daar voor nog 17.000 scheidsrechters beschikbaar. Nu is het aantal gezakt tot 10.000. Een verlies per jaar van meer dan duizend arbiters. In werkelijkheid leve ren nog veel meer scheidsrech ters hun spullen in. De KNVB kan het verlies nog enigszins compenseren door de aanwas van nieuwe mensen, al moet daarvoor hard worden geknokt. Ben Hoppenbrouwer is voor zitter van de landelijke scheids- rechterscommissie. Samen met Cees de Bruin, de grote baas bij de arbiters in het betaalde voet bal, onderneemt hij verwoede pogingen het tij te keren. Zij steken samen vele uren in het lanceren van nieuwe acties, het begeleiden van jonge,' aanko mende scheidsrechters. Alles in een poging om het voetbal te redden. Toch heeft de KNVB tot op heden niet kunnen voorkomen dat de arbiters massaal weglo pen. Hoppenbrouwer zegt: „Ik heb een kleinzoon, Floris, die is vijf jaar. Als die zich over tien jaar 's avonds meldt bij Cees met de mededeling dat hij wil gaan fluiten, krijgt hij de vol gende morgen meteen Ajax- Feyenoord in zijn schoot gewor pen. Want statistisch gezien hebben we over tien jaar geen scheidsrechter meer over." De grote man bij het vader landse arbiterskorps wil ermee aangeven dat hij de ernst van de situatie inziet. Al haast hij zich te zeggen dat de bond zich niet verslagen voelt. Bovendien is de KNVB in goed gezelschap. De omringende landen, Engeland, Weer een scheidsrechter in het gedrang. Steeds meer arbiters hangen de fluit aan de wilgen. foto loek zuyderduin Meer dan 10.000 arbiters gemolesteerd sinds 1985 In de afgelopen tien jaar zijn meer dan 10.000 scheidsrechters ge molesteerd. Marco Koot, hoofd wedstrijdzaken (amateurvoetbal) bij de KNVB registreert jaarlijks alle aangiftes van scheidsrechters in KNVB-verband. Volgens Koot is er vanaf 1990 jaarlijks een forse stijging in het aantal aangiftes. „Maar de cijfers van de jaren tachtig zijn niet helemaal nauwkeurig. In die tijd geschiedde aangifte van molestatie van een scheidsrechter alleen als de arme man met een gebroken kaak in het ziekenhuis lag of op een andere manier in el kaar was geslagen. Een tik in zijn gezicht of een klap met de vlagge- stok van de grensrechter vond men de moeite niet waard. Wij heb ben toen als bond gezegd dat dergelijke uitingen van geweld wel degelijk onder de noemer molestatie vallen", aldus Koot. In het sei zoen 1992/93 werd 76 scheidsrechters in KNVB-verband letsel toe gebracht. Vorig seizoen gebeurde dat 67 keer, dit jaar zijn tot op heden 20 gevallen van molestatie waargenomen. Koot: „Maar dan praten we dus alleen over KNVB-wedstrijden. Die vormen slechts het topje van de ijsberg. Want per weekend zijn er meer dan 30.000 wedstrijden. Slechts 1500 daarvan zijn KNVB-duels. Dus de aangif tes bij ons vormen slechts vijf procent van het totale aantal. Dat klopt ook wel, want in het seizoen 1991/92 waren er in alle afdelin gen totaal 914 officiële aangiftes van molestaties. De cijfers zijn na die tijd ongeveer hetzelfde gebleven." jonge scheidsrechters is i kleiner geworden. De Bruin: „Het hele amateurkorps is aan het vergrijzen. In de hoogste groep van het amateurvoetbal (groep I) lopen 128 scheidsrech ters rond. Daarvan kunnen wij er slechts 32 volgen voor een eventuele doorstroming naar het profvoetbal. De rest is al te oud." Het gevolg is dat de KNVB de grens voor fluitisten in de KNVB-afdelingen al heeft ver hoogd van 47 naar 50 jaar. Zo wel Hoppenbrouwer als De Bruin betreurt het dat de UEFA 45 jaar als bovengrens aan houdt. „Het is toch krankzinnig dat een man als John Blanken- stein nu moet stoppen. Die kan nog gemakkelijk mee in de in ternationale top. Als ik die zie lopen, denk ik elke keer weer: hij hoort nog bij de allerbesten. Het is zo jammer, omdat types als Mario van der Ende en Blan- kenstein een wervende uitstra linghebben.'' Eén van de plannen van de scheidsrechterscommissie is het starten van speciale cursussen voor oud-profvoetballers. Sinds enige tijd worden arbiters in de eredivise en eerste divisie be taald. Grofweg verdient een scheidsrechter duizend gulden per wedstrijd. De Bruin: „Vroe ger werd elke profvoetballer na zijn carrière trainer, omdat hij dan in zijn vakgebied bleef en toch nog een aardige stuiver kon verdienen. We hopen dat nu een aantal voetballers zal kiezen voor een loopbaan als scheidsrechter in plaats van het trainen van een amateurclup- pie. Al realiseren we ons dat hij daarmee tot op heden niet meer dan 35.000 gulden bruto per jaar kan verdienen. Veel namen heb ik nog niet. Al heeft Wlodi Smolarek van FC Utrecht net als de oud-prof Aad Andriessen van Sparta kenbaar gemaakt inte resse te hebben." De bedoeling is dat zij via een versnelde procedure doorstro men naar de bekende C-, B- en A-lijsten. De KNVB wil de ex- profs laten starten bij de lande lijke B-jeugd en via de voorma lige Coca Cola-competitie laten doorschuiven naar de tweede elftallen van de betaalde clubs. De Bruin: „Het lijkt een beetje op de mogelijkheid die er nu is voor diezelfde spelers om snel ler aan de benodigde papieren te komen." Vijftig procent valt af voor het eind van cursus Van iedere 50 personen die deelnemen aan een scheidsrech- terscursus, valt vijftig procent al af voor het eind van de cursus. Twee jaar na het beëindigen van de cursus is nog slechts vier procent actief al scheidsrechter. In negen jaar tijd vernieuwt het hele scheidsrechterskorps zich. Gemiddeld is binnen tien jaar iedere scheidsrechter weer vervangen. Voor de KNVB een zware investering qua opleiding en begeleiding. Scheidsrechters in de KNVB rnogen sinds kort fluiten tot hun vijftigste jaar. In de afdelingen mogen arbiters fluiten tot hun zeventigste jaar. 82 procent van de scheidsrechters in Nederland komt uit de voetbalwereld. Vijf procent heeft nooit gevoetbald, maar was wel betrokken bij het voetbal. De overige 14 procent had geen enkele binding met voetbal. Wie op zijn 25ste jaar besluit scheidsrechter te worden, kan op zijn vroegst na vijf jaar fluiten in het betaalde voetbal. Het duurt twee jaar om uit de afdeling te promoveren, vervolgens minimaal drie seizoenen om op de C-lijst te komen. De KNVB vindt dat een scheidsrechter niet ouder mag zijn dan 37 jaar als hij doorstroomt naar het betaalde voetbal. Dan heeft hij immers nog drie of vier jaar om op de internationale lijst te komen. T Wie ouder is dan 41 jaar bij de arbiters in het betaalde voetbal komt niet meer op de internationale lijst. Rijnsburgse Boys zoekt voor de A-junioren een Sollicitaties richten aan de secretaris: G. A. van Zuijlen Postbus 163 2230 AD Rijnsburg westmalle gpd Feyenoord kan de komende we ken, en dus ook zondag tegen Ajax, nog geen beroep doen op Gaston Taument. De internatio nal maakt op zijn vroegst eind deze maand zijn rentree. Tau ment liet gisteren in het zieken huis opnieuw zijn bovenbeen onderzoeken. „Daarbij werd duidelijk dat alles goed geneest. Na deze ingreep moet ik de rest van de competitie op volle scherpte kunnen afmaken", al dus Taument, die er tegen Real Zaragoza op 2 maart (EC II) weer bij hoopt te zijn. De rechtsbuiten ontbrak gis teravond ook in Westmalle, een plaatsje net over de Belgische grens, waar Feyenoord min of meer in het geheim nog een keer oefende voor de confronta tie tegen Ajax in Amsterdam. De FC. Karei Mintjens, het luxe be- drijfselftal van een meubelfabri kant in België, trad op als spar ringpartner. Feyenoord won het duel, dat uit drie partijtjes van een half uur bestond, met 5-2. Wim van Hanegem. en Geert Meijer hebben, afgaande op de opstelling in het eerste uur, geert verrassingen in petto voor de topper met de Amsterdam mers. Feyenoord speelde in zijn vertrouwde opstelling. Dat wil zeggen met Van Gobbel, Trust- full, Fraser en Heus in de ach terste linie, Scholten, Bosz en Witschge op het middenveld, Kiprich, Larsson en Blinker in de voorhoede. Hoewel Feyenoord het duel dicteerde, vond het moeizaam het net. Nadat Arnold Scholten de score met een afstandschot had geopend, kwamen de Bel gen via een door Orlando Trust- full veroorzaakte strafschop weer op gelijke hoogte. Ook de daarna via Jozsef ICprich ver kregen voorsprong werd ver speeld (2-2). Pas in het laatste deel van de strijd namen de Rotterdammers afstand van het fabrieksploegje. Opnieuw Kiprich. John van Loen en Regi Blinker bepaalden de eindstand op 2-5. In de laatste speelperiode kwamen bij Feyenoord alle aan kopen van dit seizoen aan bod. Bernard Schuiteman verving in het centrum Henk Fraser, de Rus Denis Klioejev nam de po sitie van Rob Witschge over en Glaucio werd centrale midden velder. De Braziliaan had ge hoopt dat hij na terugkeer uit Bolivia, waar hij met Jong Brazi lië het Zuidamerikaans kam pioenschap veroverde, zijn schorsing achter de rug zou hebben. Maar door de afgelas tingen van de duels met Roda JC, NAC en NEC moet hij alsnog een paar weken toekijken. De Braziliaan toonde gister avond evenwel aan dat hij topfit uit Zuid-Amerika is terugge keerd. Dat kon PSV over Roma rio niet altijd zeggen. ca la ratjada Jeroen Blijlevens heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van Mallorca gewonnen. De 24-jarige Nederlander versloeg na een rit over 138 kilometer van Cala Millor naar Cala Ratjada in de mas sasprint de gerenommeerde Italiaanse snelheidsduivel Adriano Baffi en de Spanjaard Angel Edo. Baffi, die de eerste rit won, blijft leider. foto anp rio de janeiro. Romario is in Brazilië het middelpunt van een sappige rel. De begenadigde voetballer raakte tijdens een nachtje stappen in het vakantieoord Cabo Frio, even buiten Rio de Janeiro, verwikkeld in een opstootje. Eén van zijn vijf lijfwachten deelde een klap uit aan een opdringerige restaurantbezoeker. Het slachtoffer deed, met een dikke en ge scheurde lip, aangifte van mishandeling. i getuigever- Romario moet deze week klaring afgeven. Volgens een politieverklaring zat Roma rio, die zijn eerste officiële wedstrijd voor zijn nieuwe club Flamengo nog moet af werken. lekker te eten toen een idnd hewm om een handtekening vroeg. De veelgepre zen sterspeler weigerde en hapte gretig door. Een omstander klaagde over het ver waande gedrag van Romario, i 'kleerkast' de man flink op zijn Wilt U iets melden? Bel 071- 356461 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54, 2300AB Leiden. DeZijl/LGB organi seert van vrijdag 10 tot en met zondag 12 februari de Nederlandse win terkampioenschappen zwem men voor junioren in zwembad De Zijl aan de Paramaribostraat DIOK-speler Thomas Suring is voorlopig uitgeschakeld. Afgelo pen zondag tegen HRC brak Su ring zijn duim. Hij speelt daar om niet mee in de topper tegen Castricum De schaatsers Bob de Jong (Leimuiden) en Hein- Jan Bocxe (Ter Aar) dingen van 10 tot en met 12 februari in Groningen mee naar de natio nale allroundtitel voor junioren Het Sportmedisch Adviescen trum Leiderdorp organiseert op woensdag 15 februari een infor matie-avond voor sporters. Vanaf 20.00 uur houden de sportartsen De Winter en Plem- per, fysiotherpapeut Hans Krui denberg en voetmedisch advi seur Lam lezingen over gezond en blessurevrij sporten. Belang stellenden zijn vanaf 19.30 uur welkom in de kantine van voet balvereniging Lugdunum De Friese zwemster Angela Postma, Europees kampioene op de 50 meter vlinderslag, heeft in Al phen aan den Rijn een sponsor contract getekend met Es- senuoto, dat loopt tot en met de Olympische Spelen van 1996 in Atlanta Oud-zwemmer Kees Vervoom is aangesteld als chef de mission van de Nebas in de aanloop naar de Paralympics Atlanta 1996 «Viervoudig Tour winnaar Miguel Indurain neemt deel aan de Amstel Gold Race op 22 april De Warmondse wieleramateur Etienne Vergeer legt met de AGU-ploeg de laatste hand aan de voorberei ding op het nieuwe seizoen, dat op zaterdag 4 maart* met de Ster van Zwolle van start gaat Hans van Helden (46) is het schaat sen nog niet verleerd. De Franse Brabander raffelde op de Hal se Uithof de 1500 meter af 2.10,03 Schaakvereniging Dulci uit Roelofarendsv ganiseert op zaterdag 11 febn ri in de Alkeburcht het Rabo-- bankTulpentoernooi De j< gens aspiranten van de Alphl se handbalvereniging Bahl mann Rijnstreek komen za dag 11 februari uit in de finaj ronde om het Nederlands k; pioenschap De start van de marathon van Utree] zijn dit jaar bij wijze ment in de Prins van Oranjel van het Jaarbeurscomplex Ronde van Midden-Zeeland gaat toch door. De CZ-groepl redde als nieuwe hoofdsponi de wielerronde. Wel wil de oi nisatie de amateurs samen de profs laten rijden De v( balvereniging Koudekerk hei een Club van 25 opgericht. financiële injectie komt ten j de aan de gehele vereniging, woensdagmiddag 8 maart kt de KNVB met Goalmaster ns Koudekerk AV Holland best 60 jaar. De Leidse atletiekver eniging begint haar jubileum tiviteiten met een speciale pr tatieloop in de Leidse Hout o zondag 19 maart Bondscoa Willem Tuijn van het Neder lands mannen softbalteam heeft de Alphians-spelers Lui Anasagasti, Aswin Dall, Lloyd Todman, Arhur Mari, Ron Ste wart en Stanley Boutisma ge; lecteerd De Leidse selectie voetballers van onder 13 jaar speelt op 13 februari groepswedstrijd tegen Utrech De wedstrijd op het terrein ARC in Alphen aan den Rijn gint om 19.00 uur Het Leids elftal van meisjes onder 14 jaa oefent op dinsdag 21 februari om 19.00 uur in Stompwijk gen de Cl van Stompwijk '92 Een dag eerder, maandag 20 bruari om 19.00 uur, spelen d< jongens onder 14 jaar et tiewedstrijd op het veld in Zoeterwoude Het Neder landse roeiseizoen begint op en 5 maart met de Multec wii terwedstrijden op de Schie tus sen Rotterdam-Overschie Delft SCOREBORD PRIJSVRAGEN BEKER TOTO 5 Achtste finale, eerst - Atletico Madrid 1-4 r 120,10 ijs. 2205 v. e prijs: 13.030 ieder 2,50 gulden. LUCKY TEN Dinsdag 7 februari: 2-3-7-12-26-27-30- 33-34-36-37-42-50-53-55- 71-79 i 3.16.09, 2 E<S< «oud) BASKETBAL 69 Breukin (Spa). 3. Baffi (Ita). 4. Laurent Jalabea (Fra). 5. Saitov (Rus) 0 05. 6. Coello iSp£ 7 Espinosa (Spat. 8 Schiavina (Ita). Tsjerkatsjine (Rus), 10. Aranguren (Sp< d 28. Rooks, 37. Den Bakker, 41. Voskma-v EREDIVISIE: BS Weert - Den Helder 70 - 9 12.03, 2. Edo, 3. Jalabert 0 01, Saitov 0.05, 5. Coello. 34. Rooks, 55. Zfln Ie. 67. Breukink, 90. Den Bakker. c COMPETITIE LBB EERSTE KLASSE: Pehkaan-Morsweg 2-6, De Waag-Spijkerbak 6-2, Spijkerbak 2-Pe- (Isr) 28,75, 3. Jarzyna (Pq 24,9|< n 2 9-0, DOS-TOP 0-9 Lisse kansloos tegen KDH Stars lisse dries de zwaan medewerker De schade bleef beperkt. Met 67-46 verliezen van de gedood verfde titelfavoriet KDH Stars was beter dan menigeen ver wacht had. Toch waren de Lis- sevrouwen niet tevreden. „We missen scorende inbreng", ver zuchtte spelverdeelster Esther van den Bosch. De Lisse-guard, goed voor achttien punten, vond dat er meer in gezeten had voor haar ploeg. Van den Bosch, die er geen geheim van maakte in breng vanaf de bank te missen, stond tegen KDH Stars voor de bijna onmogelijke opgave de lij nen voor de aanvalspatronen te moeten uitzetten en tegelijker tijd te moeten scoren. Te vaak zocht zij tevergeefs naar bloks van haar medespeelsters, die de noodzakelijke schotruimte had den moeten creëren. Het pleitte voor Lisse, dat het zich niet op voorhand bij het verlies wilde neerleggen. „We wilden ervoor gaan", zei Anne- lies van der Hulst. „Verdedi gend lukte dat aardig, maar het kostte zo veel kracht om de te genstander uit de bucket te houden, dat de aanval daaron der leed." sch (18), Joke van der Heuvel (15). KDH Stars: Carla Maas (17), Maret (16), Sonia Raaymakers De Waag 54-42 Peli Spijkerbak 54-43 Spijkerb ■25 Morsweg 48-50 50,63 li (NZe) 49,86, 3. Chegolev n 2 49-59 DOS TWEEDE KLASSE: Brandewijn-Ston 6-2, De Waag 2-TOG 4-4, TOP 2-D( 3 Renaud (Ca „F, „.„el: 1. Seibt (Dl I 35"62 56,61, 2. Malinski (Pol) 56,79, 3 Myde 'linder: 1. Goodm Krawczyk (Pol) 2.15.11 Kasvio (Fin) 3.50,31, 3. Si (Fin) 3.45.65, 2. Zesner (Du DERDE KLASSE: Spijkerbak 4-De Heul 2 2-6, Vriendschap 2-Landzicht 4-4. 't 'riendschap2 52- T0G 2 VIERDE KLASSE: Koekoek-Pelikaan 3 6-2, W.v. V'schoten-Carambole 3-5, Carambole 2 58-41 Alpha Bar 33-58 1.14,07, "eMDi i) 3.51,19. wissel: 1 Malinski 4.13,72, 2. Sacchi 4 16,10. 3. Myden 4.18,94. VROUWEN 50 m rug: 1 Buschschulte (Dui) 28,63,1 Komorowicz (Pol) 28,80. 3. Howard (Car 29,04 50 m vrij: 1. Van Almsick (Du 25,45. 2. Ryan (Aus) 26,07, 3. Susin (II 26,41..100 m school: 1. Becue (Bi 1.09,32, 2 Naeckel (Dui) 1.09,80, Gravel (Can) 1.10,93. 100 m vlinder: Smith (Ier) 1.00,77, 2 Jeansson (Fi 1.00,81, 3. Thomas (Aus) 1.00,97 20i ti vrij: 1. Van Almsick 1.57,87. 2. Win (Aus) 2 00,42. 3. I 2 13,08, 2. Ti pert (Can) 2 01,68 1Vestergaard (Den pert 2.17,13, 3. Smitl 2.17,33.. 200 m rug: 1 Buschschulti SPORT OP TV «ijn 3-T0P 5 2-6, 16.00-16.30 BBC 2 Snoc 16 30-16 50 BBC 2 Paardekoersei 16 30-17 30 EURO Paardesport V 16.55-17.08 Old 2. Sport Heute. ZEVENDE KLASSE: Katwijk 2-Spijker Koekoek 2 71-38 DOS 4 Katwijk 2 66-33 TOP 6 Brandewijn 5 58-48 Brai Stompwijk 5 58-48 TOG zette. De Braziliaanse media brachten het inci dent gisteren groot op de voorpagina's. Vol gens een politiewoordvoerder is alle com motie zwaar overdreven. Ook Romario tilde niet al te zwaar aan het voorval. Hij ontken de elke betrokkenheid. „Iedereen die mij kent, weet dat ik tegen geweld ben. Als ik uitga, wil ik wel met rust worden gelaten. Maar een handtekening aan een kind zal ik nooit weigeren." (Can) 6-7 6-3 6-3 (0-0) Doelpunt Eagles ENGELAND FA-CUP Vierde ronde: Liverpool - Burnley BEKER Derde ronde: Clyde - Dundee Un FRANKRIJK: Nice - Monaco 3 - SPANJE

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 22