Leidsch Dagblad mmm m W§SI Weer sanering Fokker Aanpak Maas kan binnen twee jaar Bijlmerstadion wacht op schuifdak Bezuiniging op toeslag AOW van de baan Chauffeur verdacht van ontucht met zes kleuters Even uitblazen Crisis dreigt over nieuw raadhuis Oegstgeest GOED NIEUWS VOENSDAG 8 FEBRUAR11995 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40693 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 0 99 Verloren strijd Spelbos 2 De vakbeweging strijdt I a q Vitesse heeft grote een reeds bij voorbaat jj Z J plannen met trainer verloren strijd tegen de flexibilisering, zegt prof. Arjo Klamer. I Ron Spelbos. Hij moet uit- I groeien tot de Louis van Gaal van Vitesse. WNF versnelt uivoering plan-Boertien den haag/zeist cpd Amsterdam Het nieuwe stadion in Amsterdam Zuidoost, nabij het metrostation Bijlmer, vordert gestaag. De bovenste ring van de tribune is zo goed als klaar, maar het overkoepelende schuifdak is nog niet in beeld. Over ruim een jaar moet het stadion, waar ondermeer voetbalclub Ajax zijn thuiswedstrijden gaat spelen, klaar zijn. Pagina 23: Een trotse Ajax-voorzitter in een 'Feyenoord-stad'. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE Het plan-Boertien, dat onder meer voorziet in de aanleg van kades langs de rivier de Maas, kan binnen twee jaar worden uitgevoerd. Dat staat in een vanmorgen gepresenteerd plan van het Wereld Natuur Fonds (WNF) en dijkenbouwer Maurik BV, dochter van Volker Stevin. De provincie Limburg steunt het WNF-plan. Het plan lijkt hèt voorbeeld van het ei van Columbus. Het gooit simpelweg de volgorde van het eind vorig jaar gepre senteerde scenario van Boertien overhoop. Ging het plan-Boer tien er nog vanuit dat de Maas van zuid naar noord moest wor den aangepakt, het WNF stelt voor eerst bij de dorpen Itteren, Borgharen, Meers en Roosteren met de uitdieping en verbreding van de Maas te beginnen. WNF-voorlichter Van Troost wijk: „In de rivierbedding daar ligt zo'n tien miljoen ton grind. Als we hier de komende twee jaar de grindwinning treren, voldoen we precies De bezuiniging op de AOW-toe- van 65-plussers met een jongere partner gaat niet door. Het kabinet wilde deze toeslag afhankelijk stellen van het even tuele aanvullende pensioen van de bejaarden en zodoende 445 miljoen gulden besparen in 1998. Deze bezuiniging wordt nu voor 330 miljoen gulden an ders ingevuld en voor het reste rende deel geschrapt. Dat schrijft staatssecretaris Linschoten van sociale zaken in antwoord op kamervragen van Rosenmöller (Groen Links). De alternatieve bezuinigingen betreffen in de eerste plaats een lagere AOW-uitkering voor sa menwonende broers en zussen. Deze hebben momenteel bei den recht op een alleenstaan- den-AOW ter hoogte van 70 procent van het minimumloon. Voor bestaande gevallen wordt dat percentage vanaf 1 januari 1997 in vier halfjaarlijkse stap pen omlaag gebracht naar 50 procent. Hierdoor ontvangen zij samen uiteindelijk evenveel (honderd procent minimum loon) als andere samenwonen den. AOW-gerechtigde broers en zussen die na 1 januari 1996 gaan samenwonen krijgen meteen met deze regeling te maken. Deze maatregel moet 170 miljoen gulden opbrengen in 1998. In de tweede plaats wordt de bestrijding van AOW-fraude ge ïntensiveerd. Dat geldt zowel voor leefvorm-fraude als voor het verzwijgen van inkomsten. Dit levert in 1998 115 miljoen gulden op. De derde bezuiniging bestaat uit het verlagen van de overlij densuitkering. Momenteel wordt de AOW nog twee a drie maanden na het-overlijden uit betaald aan de nabestaanden. Het kabinet wil dit beperken tot precies twee maanden. De op brengst hiervan bedraagt 45 miljoen gulden in 1998. Tussen duizend en vijftienhonderd banen op het spel •Mogelijk sluiting Ypenburg SCHIPHOj.BILL MEYER Fokker staat opnieuw voor een zeer pijnlijke sanering. Tussen de duizend en vijftienhonderd banen staan op het spel. Bovendien dreigt de sluiting van één van de fa brieken. Het is erop of eronder voor de noodlijdende vliegtuigbouwer. Toekomstig DASA-voorzitter Manfred Bischoff zegt vandaag in een interview met de Duitse krant Die Welt dat hij alle maatregelen zal nemen die no dig zijn om de sanering door te voeren. Fokker zal pas na die datum de maatregelen bekend maken. De vierde sanering op rij is noodzakelijk, omdat de markt prijs van vliegtuigen in elkaar is gezakt. De kostprijs moet met ten minste dertig procent om laag, om te kunnen blijven con curreren. Eerder deze week maakte concurrent Boeing be kend zevenduizend arbeids plaatsen te schrappen. Volgens goed ingewijde krin gen binnen Fokker verdwijnen Bischoff gaat in het interview inhoudelijk niet in op die maat regelen. Wel acht hij sluiting van een van de vier vestigingen in Nederland niet ondenkbaar. De commissarissen van Fokker vergaderen op 20 mei over het nieuwe saneringsplan. De raad van bestuur legt daar momen teel de laatste hand aan. „Er zijn nu nog geen besluiten geno men", aldus een woordvoerder. er deze keer tussen de duizend en vijftienhonderd banen. Eer der was sprake van een verlies van 'slechts' vijfhonderd ar beidsplaatseri. Maar de sittidtle is zo nijpend geworden dat die per snijden onontkoombaar is. „De vorig jaar ingezette reor ganisatie bij Fokker heeft nog niet geleid tot een verbetering van de concurrentiepositie", al dus Bischoff. „Dat wij in dat streven ook pijnlijke ingrepen niet schuwen, hebben wij reeds met onze capaciteitsaanpassin gen in Duitsland duidelijk ge maakt." Ook bij het moederbe drijf zijn de afgelopen jaren fa brieken gesloten en verloren duizenden mensen hun baan. Het exacte aantal ontslagen bij Fokker hangt af van de vraag welke fabriek wordt gesloten. Vermoedelijk wordt het Ypen burg in Den Haag, waar zeven- Slachtoffers uit Aerdenhouts kindercentrum AERDENHOUT/HOOFDDORP JOHN SCHOORL Minstens zes kleuters uit Me disch Kindercentrum Kenne- merland in Aerdenhout zijn vo rig jaar seksueel misbruikt. De politie heeft een 64-jarige Nieuwvenneper als verdachte aangehouden, die als chauffeur voor een Haarlems taxibedrijf de kleuters naar het kindercen trum vervoerde. Op 24 januari werd aangifte gedaan door ouders van een vijfjarige kleuter. Na onderzoek bleek dat ook met vijf andere kinderen, eveneens verblijvend in Aerdenhout, ontucht is ge pleegd. Politie en directie van het Medische Kindercentrum Kennemerland sluiten niet uit dat meer kinderen zijn mis bruikt. De verhalen van de slachtof fers wezen in de richting van de verdachte. De ontucht heeft waarschijnlijk steeds had in het taxibusje. Alle slacht offers zijn afkomstig uit de regio Kennemerland. De verdachte Nieuwvenneper, inmiddels vier keer verhoord, ontkent de be schuldigingen. Onderzoekslei der S. van der Kooij vertelt dat de Nieuwvenneper de enige verdachte is. Hij is vorig jaar no vember ontslagen bij het taxibe drijf. De stichting Medisch Kinder centrum Kennemerland (MKK) aan de Boekenroodeweg in Aer denhout is ontstaan na een fu sie tussen medisch kleuterdag verblijf Margriet in Aerdenhout en het dr. G. Plantinghuis in Zandvoort. Margriet biedt een dagverblijf aan tachtig kinderen. Het gaat om kleuters die een ontwikkelingsachterstand heb ben. De opname is vrijwillig. Bij een deel van de kinderen speelt mishandeling en seksueel mis bruik een rol. Hanoi Twee boerinnen rusten uit van hun werk in de Vietnamese hoofdstad Hanoi. In de periode dat e de rijstvelden weinig te doen valt trekken veel vrouwen naar de stad op zoek een tijdelijk baantje in bijvoor beeld de bouw. foto reuter claro cortes Ajax-Feijenoord live op televisie De NOS-televisie zendt de voetbalwedstrijd Ajax-Feijen oord zondag rechtstreeks uit. De wedstrijd begint om 20.00 uur. Het verslag ervan op Ne derland 1 sluit aan op de uit zending van Studio Sport, die om 18.35 begint. Ook op Ra dio 1 wordt rechtstreeks ver- de wedstrijd. College verdeeld over gemeentehuis in Jelgersmakliniek OEGSTGEEST LOMAN LEEFMANS Een politieke crisis dreigt burgemeester en wethouders een verdeeld standpunt hebben over de nieuwe huisves ting van de gemeente. Het gebouw van de voormalige Jelgersmakliniek wordt in een voorstel het nieuwe raadhuis en het huidige gemeentehuis aan het Wilhelminapark wordt verkocht. De wethouders Lisman en Ollongren van Leefbaar Oegstgeest (LO) zijn tegen dit voorstel, waardoor een wig in het vijfkoppi ge college is gedreven. Daarin zitten naast burgemeester Scheenstra ook de wethou ders Kamphuisen van de WD en Van Eisen van Progressief Oegstgeest (PrO). „Dit kan zo niet doorgaan. Zo valt er niet te besturen en bewijs je de burgers geen dienst", aldus Van Eisen. Zijn LO-collega's houden vast aan een variant waarbij zowel 'de Iel' als het complex aan het Wilhelmina park worden betrokken. „Het is nog wat prematuur om over consequenties te pra ten, laten we eerst de raadsvergadering af wachten. Maar wij hechten buitengewoon aan öns voorstel", aldus fractievoorzitter De Soeten van LO. Dinsdag wordt tijdens een extra vergadering duidelijk welk voorstel op een meerderheid in de raad kan rekenen en of dat gevolgen voor de positie van de wet houders heeft. de vraag op de grindmarkt en verstoren we de markt niet. Het plan verdient zich op die ma nier zelf terug. Als na twee jaar de belangrijkste knelpunten zijn weggenomen, kan de rest van het plan-Boertien worden uitge voerd." Tot nu toe is voor de uitvoering van het plan-Boer tien altijd uitgegaan van een pe riode van vijftien tot twintig jaar. Door de samenwerking met Volker Stevin wordt een belang rijke financiële barrière ge slecht. Het afgraven van de klei is een kostbare ingreep. Volker Stevin haalt de klei die op het grind ligt weg en gebruikt die voor de aanleg van kades langs de Maas. De Limburgse commissaris van de koningin Van Voorst tot Voorst zal het WNF-plan nog deze week aan minister Jorrits- ma (verkeer en waterstaat) aan bieden. Pagina 2: Milieugroepen trek ken beroep in. Garagehouder eist 2.270 gul den van de overheid. honderd mensen werken. Fok ker maakt hier kunststofmateri alen voor zijn vliegtuigen. Zoals een rapport van Berenschot eerder aantoonde, werkt de fa briek niet kostenconcurrerend. Fokker kan op de wereldmarkt de materialen tegen een veel la gere prijs inkopen. Het bezwaar van sluiting is het enorme kapi taalverlies en de daaraan ver bonden kosten van enkele hon derden miljoenen guldens. De raad van bestuur van Fok ker staat daarom voor een lasti ge keuze. Maar alle scenario's die er nu liggen gaan uit van een substantieel verlies aan werkgelegenheid. De hardste klappen gaan overigens bij het management en de afdeling engineering vallen. Zowel het kader als de ingenieurs zijn bij eerdere saneringen buiten schot gebleven. Leidenaar in plas bloed naast zijn auto gevonden Was het een ongeval of een overval? De politie heeft geen idee wat er gisterochtend is ge beurd met een 53-jarige Leide naar. De man werd door voor bijgangers rond elf uur liggend naast rijn auto gevonden op een parkeerplaats langs de Pro- vincialeweg ter hoogte van Noordwijk. Hij had een forse wond aan zijn achterhoofd en lag in een plas bloed. Het enige dat de man wist te vertellen, is dat hij voor een sa nitaire stop zijn wagen op het parkeerterrein had gezet. Vanaf dat moment kon hij zich niets meer herinneren. De Leidenaar is overgebracht naar het AZL. Hij verkeert niet in levensge vaar. De politie zoekt getuigen. Alphenaar randt geestelijk gehandicapte aan alphen aan den run Een 35-jarige Alphenaar die wordt verdacht van aanranding van een geestelijk gehandicapte vrouw is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. De man zou de 35-jarige vrouw op 11 januari in een winkelcen trum in de wijk Ridderveld heb ben ontmoet en meegenomen naar huis, waar hij probeerde haar te verkrachten. De Alphe naar is maandag aangehouden en heeft tegenover de jeugd- en zedenpolitie bekend. Renovatieprijs voor Leidse Slaaghwijk LEIDEN «JAN RUSDAM De Leidse Slaaghwijk is onder scheiden met de Nationale Re novatieprijs. De buurt in de Merenwijk was de afgelopen jaren uitgegroeid tot een van de probleemwijken in de stad. Het Leidse architectenbureau Verheijen/Verkoren/De Haan ontwierp in opdracht van de Woningbouwvereniging Lei den een plan voor het opknap pen van de flats, winkels en de woonomgeving. Een nieuwe woontoren naast het winkel centrum werd een belangrijk oriëntatiepunt in de gereno veerde wijk. De operatie Slaaghwijk wordt beschouwd als een schoolvoorbeeld van hoe het soort wijken dat na de oorlog ais probleemwijk is gemar keerd, nieuw leven kan wor den ingeblazen. De jury is met name tevreden over het rigou reuze plan van aanpak om de saaie en slecht gestructureerde wijk weer toekomst te bieden. HET WOORD IS AAN C.J. Wijnaendts Francken Gewoonlijk schaamt men zich meer voor geldelijke dan voor geestelijke armoede. VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen - Gesprek van de dag - Info Programma's11 Randstad18 Regio13,15,16,17 Religie - Sport VANDAAG OOK TRENDS PAGINA 9 HET WEER Verwachting tot morgen Af en toe zon Vannacht opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Minimum temperatuur iets onder het vries punt Overdag af en toe zon en vooral in het noorden een enkele winterse bui Middagtemperatuur 3 graden. Zwakke tot matige wind, rond kracht 3, uit uiteenlo pende richtingen. Tsjetsjenen geven Grozny op voor guerrilla GROZNY Rtf/DPA/AFP Tsjetsjeense militaire bevelheb bers overwegen hun troepen te rug te trekken uit Grozny. Zij zien meer heil in een guerril laoorlog. Gisteren veroverden Russische troepen opnieuw ter rein in de vrijwel verwoeste Tsjetsjeense hoofdstad. De strijd concentreerde zich rond het strategisch belangrijke Mi- noetka-plein, de afgelopen we ken het bolwerk van het Tsjetsjeense verzet. Tsjetsjeense militaire com mandanten, die erkennen dat hun troepen het niet eeuwig te gen de Russen kunnen volhou den, verzamelen hun soldaten ten zuiden van de hoofdstad orfi een guerrillaoorlog te begin nen. Russische legerrunctiona- rissen verwachten dat de stad Goedermes, veertig kilometer ten oosten van Grozny, het vol gende hoofdkwartier van het verzet zal zijn. De stad is zwaar versterkt en er houden zich vijf duizend Tsjetsjeense strijders op. Bij de oorlog zijn tot dusver 907 Russische soldaten en pa ratroepen omgekomen, volgens gegevens van ministeries in Moskou. Ruim 3.400 liepen ver wondingen op. Joeli Rybakov, lid de de mensenrechten van het Russi sche parlement, verklaarde een lijst te hebben met 25.000 bur gers die in Grozny bij de strijd zijn gedood. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Naam:Voorletters:m/v

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1