KLM werft honderden stewards Randstad Den Haag wil nieuwe stadhuis toch kopen Grontmij onderzoekt bodem Diemerzeedijk 0IGEN BAAS 'Maatwerk in relatiegeschenken Natuurorganisaties: milieu-akkoorc voor offshore is veel te vrijblijvend Wilde staking in Amsterdamse haven Onderzoek gezondheidszorg verloopt vaak erg chaotisch WOENSDAG 8 FEBRUARI 1995 Overvallers benzinestation opgepakt Rotterdam De Rotterdamse politie heeft gisteravond na een korte achtervolging twee inwoners van Rotterdam gearresteerd, die eerder op de avond onder bedreiging van een vuurwapen een benzinestation aan de Schielandweg te Nieuwerkerk aan de IJssel hadden beroofd. Een woordvoerder van de politie heeft dat meegedeeld. De verdachten drongen het kantoor van het benzinestation binnen en bedreigden de twee aanwezige cassiè- res. Er viel een schot, maar niemand raakte gewond. De ver dachten gingen er vervolgens met de inhoud van de kassa van door. Het is niet bekend hoe groot de waarde van de buit is. Bij de arrestatie van de Rotterdammers heeft de politie noch het vuurwapen, noch de buit aangetroffen. Scholier aangehouden na bedreiging Rotterdam De politie heeft een 16-jarige Rotterdammer aange houden, die ervan wordt verdacht een docent van het Olympus College met de dood te hebben bedreigd. De scholier geldt als één van de hoofdverdachten. Hij bleek in het bezit te zijn van twee vuurwapens. De jongen is inmiddels vrijgelaten. De kinder rechter wees het verzoek van de officier'van justitie af om de verdachte in bewaring te stellen tot de zaak voor de rechter komt. De officier is tegen deze beslissing in beroep gegaan. De scholier is de negende verdachte in deze geruchtmakende affai re. Eerder al werden acht leerlingen aangehouden, van wie een 17-jarige Rotterdammer eveneens als hoofdverdachte werd be schouwd. Man stal ongemerkt jarenlang horloges Amsterdam Een 47-jarige medewerker van een vrachtloods op de luchthaven Schiphol heeft twee jaar lang honderden horloges gestolen uit pakketten zonder dat iemand het in de gaten had. Deze week liep hij tegen de lamp. De Koninklijke Marechaussee arresteerde zowel de man als zijn 55-jarige echtgenote, die de gestolen uurwerken via haar cadeauwinkel in Alkmaar verkocht. Tijdens huiszoeking in de woning en de winkel van het echtpaar trof de marechaussee nog tweehonderd horloges aan. De man verklaarde de tel te zijn kwijtgeraakt, maar volgens een woord voerder van de marechaussee stal de Schipholmedewerker zeker zeshonderd uurwerken, ter waarde van enkele tienduizenden guldens. De man werd al enige tijd in de gaten gehouden en in gerekend op het moment dat hij de verpakking van een doos horloges verbrak. Hagenaar vervalste 60 paspoorten den haag Een 39-jarige Hagenaar heeft bekend dat hij zestig paspoorten heeft vervalst voor vreemdelingen die in Nederland wilden wonen. Hij deed dat tegen betaling van bedragen tussen de 1000 en 1500 gulden. De politie kwam hem op het spoor tij dens een onderzoek naar handel in verblijfsvergunningen in Den Haag. Van 75 mensen was bekend dat ze valse papieren hadden. Na verhoor werden 30 van hen over de grens gezet. Dank zij hun verklaringen kon de politie dertien verdachten aanhouden. De 39-jarige man bleek de hoofdverdachte. Hij zit vast. De anderen verrichtten hand- en spandiensten voor hem. Zij zijn heengezonden. Passagiersvervoer luchtvaartmaatschappij spectaculair gestegen Vervoer KL1 weer gestegei SCHIPHOL «GPD De forse uitbreiding van het cabinepersoneel bij de KLM gaat de komende jaren gewoon door. Er loopt momen teel al een wervingsprogramma voor 500 nieuwe ste wards en stewardessen. Het ziet er naar uit dat dat aantal meer dan verdrievoudigd wordt. „We zitten nu bij het ca binepersoneel op een sterkte van 5600. Naar verwachting ligt dat aantal over een jaar of drie op 7000", zegt L. Noordijk, hoofd opleidingen cabinepersoneel bij de luchtvaartmaatschappij. schiphol «anpwinst over de periode oktober- /december kwam uit op 83 mil- Het gaat goed met KLM. Presi- joen gulden, meer dan een ver- dent-directeur Bouw maakte vijfvoudiging ten opzichte van vorige week mooie winstcijfers dezelfde periode in 1993. over het derde kwartaal van het Het passagiersvervoer is zo lopende boekjaar bekend. De spectaculair gestegen, dat met den haag-anp In tegenstelling tot wat jaren lang het plan was, willen bur gemeester en wethouders van Den Haag het nieuwe stad huis/bibliotheekcomplex aan het Spui toch kopen in plaats van huren. De aanschafprijs is 275 miljoen gulden. Kopen is volgens het stadsbestuur aan trekkelijker, omdat het zo de kosten beter kan beheersen. Eén en ander blijkt uit een voorstel dat het college gister middag aan de gemeenteraad heeft gepresenteerd. Sinds het besluit tot de bouw van een nieuw onderkomen, eind jaren tachtig, was het de be doeling dat Den Haag het pand zou huren van de huidi ge eigenaar, het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). Dat leek de beste op lossing, want Den Haag zat krap bij kas en kon zich geen grote stroppen veroorloven. Maar volgens een woord voerder van de gemeente past kopen in het beleid dat het stadhuisproject hoe dan ook 'budgettair neutraal' moet zijn. Dat wil zeggen: Het mag niet meer kosten dan wat de gemeente nu kwijt is aan huur en exploitatie van de huidige panden waarin ze werkt. Alleen de ruimte met winkeltjes, onder het stad huis, blijft eigendom van het ABP. De gemeenteraad besluit 2 maart over het collegevoor- amsterdam De Grontmij verricht een aan vullend bodemonderzoek op de Diemerzeedijk in Amsterdam, één van de zwaarst vervuilde plaatsen in Nederland. Het on derzoek moet gedetailleerde ge gevens over de verontreiniging opleveren, voordat de sanering begint. Die sanering kost naar schatting 180 miljoen gulden. De voormalige stortplaats moet in ieder geval 'risicovrij' zijn voordat rond 1998 de eerste bewoners hun huizen in IJburg, een nieuw te bouwen wijk van 18.000 huizen in het Ijmeer, be trekken. Dat zegt P. Kahmann van de milieudienst van de ge meente Amsterdam. De Diemerzeedijk was van 1968 tot 1983 in gebruik als stortplaats voor huishoudelijk afval. Tussen 1959 en 1986 werd er ook vervuild slib uit de Am sterdamse havens gedeponeerd en afval van zo ongeveer alle grote Europese chemische in dustrieën. Globaal onderzoek in 1984 bracht aan het licht dat op de dijk alle schadelijke stoffen voorkomen die denkbaar zijn. Het is de bedoeling dat de gif- De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag in deze laatste aflevering van de rubriek 'Eigen Baas': Claas Griffioen van Griffioen Precious Presents. Hij had er eigenlijk nooit aan ge dacht om voor zichzelf te be ginnen. Maar onverwachts stond hij voor het blok. Vanwege de slechte markt werd hij ontslagen als vertegenwoor diger van een zilverfabriek. Op 31 januari kreeg hij zijn laatste loon. Op 1 februari stapte Claas Griffioen (37) in zijn eigen zaak, een groothandel: Griffioen Precious Presents. Een VOF, een vennootschap on der firma, want ook zijn vrouw heeft een aandeel in de zaak. Hij is vooral bekend van de Reveille, of liever gezegd van de 'Vrienden van de Re- veilll-je'. Hij is een echte Leidenaar en die viert 3 oktober, zo zegt hij dat zelf. Op een creatieve manier heeft hij samen met een paar anderen de Reveille op het Stadhuis plein enkele jaren geleden nieuw leven in geblazen. Kwam er in het verleden slechts nog een handjevol mensen kijken en luiste ren naar de Reveille, thans komen daar meer dan duizend mensen. Creativiteit staat ook centraal in zijn vak. Nu hij zelf een eigen bedrijfje heeft, nog meer dan voorheen. Eén van zijn taken is bijvoorbeeld meedenken met bedrijven op welke manier zij aan klanten of aan perso neel een waardevol geschenkje kunnen ge ven. „Een stukje maatwerk in relatie- en ju bileumgeschenken", aldus Griffioen, die het zelfheeft over 'geschenkmomenten'. Hij heeft naar eigen idee een presse-pa- pier - bedoeld om op losse blaadjes te leg gen - van 'muntstukken' laten fabriceren. Het oorspronkelijk ontwerp is gemaakt van precies 29,25 gulden aan ldeingeld dat aan elkaar was gesoldeerd: rijksdaalders, gul dens en kwartjes. In een fabriek is de pres- se-papier met goedkoper materiaal nage maakt. Inmiddels heeft hij er 1000 van ver kocht. Hij kwam op het idee toen hij een klein meisje een keer stiekem wat klein geld zag wegnemen dat op een tafel lag. Hij maakte de presse-papier en legde die op tafel. Het meisje, in de veronderstelling dat het om een handje klein geld ging, stak onopval lend en voorzichtig haar hand uit om een kwartje te pakken. Ze was heel verbouwe reerd toen zij het vastgesoldeerde kwartje niet kon pakken. Claas Griffioen houdt om meer redenen heel accuraat zijn agenda bij. „In mijn vak is het van belang heel vroeg te weten wan neer een bedrijf of organisatie een jubileum viert. Want het is dan zaak er tijdig op af te stappen om te adviseren over een bijzonder geschenkje aan personeel of klanten." In man en macht gewerkt wordt aan het recruteren en opleiden van nieuwe stewardessen. Van af juni zijn er al 369 in dienst genomen. De belangstelling voor het blauwe uniform is enorm. Tot nu toe hebben zich al 3500 kandidaten gemeld, van wie inmiddels een groot deel na selectie weer is afgevallen. In het Amsterdamse World Trade Center is het dezer dagen een komen en gaan van gega digden. Al in de hal van de kan toorkolos staan KLM-bordjes met aanwijzingen. Keurig ge kapt en gekleed verzamelen ze zich in zaaltjes: tussen de 21 en 28 jaar, lengte tussen 1,62 m en 1,90 m. Vooral de vrouwelijke kandidaten hebben hun best gedaan, want de wervingsfolder stelt: „Representatief, goed ver zorgd uiterlijk en voor de dames make-up, lipstick en nagellak." Buiten de cockpit blijft het KLM-personeel in de vliegtui gen vooral een aangelegenheid van \TOUwen. De verhouding 80 procent vrouwen ten opzichte van 20 procent mannen is de af gelopen decennia nauwelijks veranderd. Een nieuwe ontwik keling is wel dat deze verhou ding nu ook geldt voor leiding gevende functies als purser en assistent-purser. Veel steward essen hebben de afgelopen ja ren promotie gemaakt, want nog maar tien jaar geleden werd de eerste vrouwelijke purser aangesteld. „Om het aantal mannen aan boord te vergroten, hebben we besloten de mannenmarkt deze keer heel gericht te bewerken", vertelt mevr. W. de Moor, hoofd werving en selectie cabineper soneel. De luchtvaartmaat schappij is in overleg met het ministerie van defensie om ver trekkende kortverbanders bij de krijgsmacht in hun afscheids- mapje een folder mee te geven met informatie over een nieuwe loopbaan bij de KLM. Pas over enige tijd zal blijken of veel voormalige mariniers een ver zorgende toekomst in de lucht ambiëren. De KLM heeft in de maand van 1995 goede gedaan. Het vervoer stee vergelijking met januari met twaalf procent. De vlie gen waren daardoor bete; vuld; de 'beladingsgraad' van 68,4 naar 71,5 procem stijging was voor een groot te danken aan vollere vlie gen op de verenigde State Afrika. De groei van het a vervoerde passagiers was procent, terwijl zelfs 15 pro meer vracht werd vervoerd. Over de periode april 9 en met januari 95 (de eerste maanden van het lopi boekjaar) nam het vervoer elf procent toe. Tja, I toen spief was belt na de schoonmaak het be langrijkste recreatiegebied voor IJburg wordt. Het aanvullend bodemonderzoek door de Grontmij is de laatste fase voor de opstelling van een sanerings plan. Daarin staat in detail be schreven welke ingrepen plaats vinden. Het is nu al bekend dat de verontreiniging niet wordt verwijderd, maar ingepakt. De Grontmij verwacht het on derzoek half mei klaar te heb ben. Daarna volgt nog laborato riumonderzoek. utrecht Tijdens de Bouwbeurs in de Utrechtse Jaarbeurs (van 6 tot en met 11 februari) houdt deze ondernemer kantoor in zijn eigen produk een 'geprefabriceerde scharnierkapconstructie'. De kap is kant-en-klaar en kan zo op vier muren worden geplaatst. Het aanleveren van deze elementen neemt in de bouwwereld een grote vlucht. Op de werkplek hoeft op deze manier steeds minder te worden getimmerd, foto Provincie trekt tekst over CD in De provincie Noord-Holland beweert niet dat de Centrumde mocraten (CD) een racistische en ondemocratische partij is. De tekst, die oorspronkelijk zou komen te staan in de program- ma-vergelijking van de deelne mers aan de Statenverkiezin gen, wordt geschrapt. Dat hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gis teren besloten. De tekst over de CD stond in een nog uit te ko men vergelijking van verkie zingsprogramma's. Toen de CD maandag een proefexemplaar van de folder kreeg, tekende de fractie direct bezwaar aan. GS heeft besloten de tekst te schrappen omdat die 'geen deel uitmaakt van een vergelijking van verkiezingsprogramma's den haag/alkmaar gpd Het akkoord tussen de minister van economische zaken en de oliemaatschappijen over milieumaatregelen bij de win ning van olie en gas op zee, is veel te vrijblijvend. Aanvullende regels zijn nodig, omdat de olie industrie zich er in de praktijk gemakkelijk aan kan onttrek ken. Deze kritiek is afkomstig van vijf natuurorganisaties, waaron der de Waddenvereniging en de Werkgroep Noordzee. In een brief aan de Tweede Kamer schrijven zij ernstig teleurge steld te zijn over het resultaat van vijf jaar onderhandelen en dringen er op aan met dwin gender regelgeving te komen. Volgens de organisaties bevat de overeenkomst een groot aantal zwakke schakels. De sec tor zou op essentiële punten een voorbehoud hebben ge maakt. Verder zijn er geen af spraken gemaakt over de sane ring van vervuilde bodems en is er evenmin sprake van een re gionale invulling, bijvoorbeeld als het gaat om gevoelige gebie den als het Friese Front en de Waddenzee. Hun grootste be zwaar is echter dat in het ak koord een stok achter de ontbreekt, waarmee individi maatschappijen desnoods disch kunnen worden as pakt. Secretaris J. Mathey van GEPA, die de olie- en gasv nmgsindustrie vertegenwi digt, nam gisteren in sche bewoordingen afstand aantijgingen van de milieu ganisaties: „Door het C( wordt nieuwe wet- en ving inderdaad vermeden. N het akkoord legt net zo g een verplichting op de strie." verband met 50 jaar bevrijding bijvoorbeeld heeft hij verzilverde (vanaf 12,50 gulden) en zilveren theelepeltjes (vanaf 49 gulden) la ten maken, al dan niet met de nationale driekleur. Griffioen Precious Presents vertegen woordigt verschillende zilverfabrieken en goudsmederijen uit Europa, is daarnaast bovendien officieel agent van Cross schrijf- artikelen en van diverse bekende horloge- merken. Het bedrijf geeft advies over siera den, zilveren'en verzilverde gebruiksartike len, klokken en weerstations. De kersverse eigenaar staat niet te sprin gen om het adres van zijn bedrijf prijs te ge ven: „Ik kan geen grote groepen mensen ontvangen. Bovendien ben ik een groothan del, dus niet iedereen kan er kopen. Daar naast zijn er nog overwegingen van veilig heid waarom ik het adres liever niet in in de krant heb." Griffioen Precious Presents is telefonisch te bereiken via 071-324500 of per fax via 071-322458. Wie interesse heeft kan een afspraak maken om het bedrijf te bezich tigen. foto: holvast/mark lamers CNV boos over 'dodenmars' stakende buschauffeurs drachten/utrecht anp De tegenstellingen tussen de Vervoersbond CNV en de Vervoersbond FNV in het conflict in het streekvervoer zijn gisteren verder ver scherpt. De CNV-bond is ver bijsterd over een dodenmars bij het regiokantoor in Drachten. Stakende buschauffeurs van de FRAM trokken tot tweemaal toe in een doden mars - inclusief dodentrom- mel en grafkist - naar het CNV-kantoor. Voor het CNV is deze 'misselijk makende affaire van het allerlaagste allooi' synoniem voor de kwaliteit van de Vervoers bond FNV in het overleg over de cao-streekvervoer tot nu toe. Volgens voorzitter E. Jongsma van de CNV-bond 'zijn met deze actie alle nor men van fatsoen met voeten getreden'. Hij meent dat het bondsbestuur van de Ver voersbond FNV tegen derge lijke acties stelling moet ne men. Een woordvoerder van de Vervoersbond FNV laat weten dat hij niet 'boos wordt van een dergelijke ac tie'. Wel heeft de bond de ac tieleiders gevraagd de acties niet specifiek op het CNV te richten. amsterdam anp Voor de tweede keer in een week tijd is onder het personeel in de Amsterdamse haven een wilde staking uitgebroken. De havenwerkers protesteerden gistermorgen tegen het feit dat personeel van een koppelbaas in de haven aan het werk was. Dat is volgens hen niet te rij men met het aangekondigde ontslag van een kleine 400 man bij het overslagbedrijf Combi ned Terminals Amsterdam (CTA) en de arbeidspool SHB. kondigde ontslagen onterecht zijn. „De SHB wil 275 man ont slaan en kan niet eens aan de vraag van de havenbedrijven voldoen", zo zei een bestuurder van de Vervoersbond FNV. Met de havenbedrijven is afgespro ken dat zij alleen personeel van erkende uitzendbureaus mogen inzetten als de arbeidspool niet voldoende mensen heeft. Na tussenkomst van de bond zijn de werknemers van de koppel baas naar huis gestuurd. Hierop werd de actie afgeblazen. Na de middagschaft is het werk her- De Vervoersbond FNV heeft de werkgevers in de Amster damse haven maandag een timatum gesteld dat dom dag'ochtend afloopt. De b< dreigt met acties als de werl vers geen garantie geven da reorganisatie zonder gedw gen ontslagen verloopt. Volg de bond zijn gedwongen ont gen in strijd met het sociaal koord in de havens, dat e 1993 is afgesloten. De werl vers beroepen zich op o\ macht. Voor CTA en de S dreigt zonder drastische inj pen een faillissement. De bond is bang dat de rust die het conflict heeft oorzaakt, zal overslaan naai Rotterdamse haven. Rapport: universiteiten en ziekenhuizen werken langs elkaar heei den haag gpd Het onderzoek dat in de gezondheidszorg wordt gedaan, verloopt chaotisch. Op universiteiten met een 'eigen' academisch ziekenhuis wordt langs el kaar heen gewerkt. Onderzoeken worden daar door dubbel uitgevoerd tegen hoge kosten. Dit blijkt uit een rapport van de Raad voor de Ge zondheidszorg aan minister Borst (VWS). Volgens de raad moet het onderzoek in de ge zondheidszorg worden gebundeld. Per universi taire medische faculteit zouden hoogstens tien verschillende onderzoeken mogen worden ge daan. Daarvoor moeten aparte instituten komen met een eigen budget. De 'werkplaats' voor het onderzoek moet het aan de universiteit verbon den academisch ziekenhuis zijn. De raad stelt dat onderzoek doelmatiger moet gebeuren, zeker nu de financiële middelen afne men. Omdat elke universiteit en elk academisch ziekenhuis zich wil profileren, moet Nederl ervoor waken de goede internationale naam kwijt te raken. Er zijn duidelijke keuzen met een taakverdeling tussen universiteiten ziekenhuizen. Uit het advies blijkt dat universitaire pen in feite nog steeds hun eigen onderzoek! leid bepalen. Het onderzoek wordt daardoo veel- versnipperd, terwijl er ook overlappin zijn. Het 'samen' iets doen komt vrijwel niet al erkennen de betrokkenen dat dat wel zou ten. Volgens de raad moet onderzoek dat op de u versiteiten wordt gedaan een duidelijk gené kundige relevantie hebben. Omdat niet elke groep of faculteit alles kan doen, is specialisi nodig. Dat zal moeten gebeuren in samenwei' met het bestuur van de universiteit en het c aan verbonden academisch ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18