INog maar een,,paar dagen.... Rijn Veenstreek Vrachtverkeer aan banden op De Kaag jyi' *0? se» m 3U75 50°lo 3, 30% 30% -k In de Meester hangt een Sluipen taboe op Voorweg Zorgen over Geestweg en Galgekade Kans op ecoteams in Alkemade £WN praat met passagiers Uitbreiding van Schiphol leeft ook positieve kanten' Protestmanifestatie actiecomité Rijnoord Sloopbedrijf ageert tegen beëindiging activiteiten Wachten op digitale snelweg iENSDAG 8 FEBRUAR11995 iaL Zoeterwouds café klaar voor WK-deelname Jeroen Straathof Jlegergroene tent staat al op al'! terras van het Zoeterwoudse "lik de Meester. Een flinke hoe- jlheid stoelen en een groot- ütüMldtelevisie moeten nog vol- Het café maakt zich op k een schaatsweekeinde van aveiterwoudes grootste idool: tenten Straathof. „De kans dat ucfejRintje Ritsma evenaart is mi- a^taal. Maar als hij wat pres- 'j^ejrt, gaat het dak er bij ons af', bbeL Guus van der Geest. cut»e tent is neergezet als een k°{)dgreep. Niemand had nog verwacht dat de Zoeterwoudse schaatser zich zou weten te plaatsen voor het wereldkam pioenschap schaatsen in het Italiaanse Baselga di Pinè. „In de Meester hebben we een re ceptie geboekt en Don Bosco heeft dan een feestavond. Dus hebben we maar een tent neer gezet", verklaart Van der Geest. De familie Van der Geest ver heugt zich op het weekeinde. Guus: „De laatste keer dat we hier zo'n schaatsfeest hadden, was met de Olympische Spelen. Toen zat hier zo'n driehonderd man in winterkleren, terwijl een vriesinstallatie de boel flink koud hield. Bovendien kwam mijn vader op het laatste mo ment met zakken kunstsneeuw. Hij heeft altijd zottigheid. Wie weet wat hij nu nog heeft ver- „Hij verzint altijd op het laatste moment iets geks", weet ook Guus' zus Yvonne. „Met de sportverkiezingen, toen Jeroen weer sportman van het jaar werd, had hij buiten medewe ,v4euwe wetering Sluipen op de Voorweg in Nieuwe Wetering is binnenkort niet meer mogelijk. De gemeente Alkemade verhindert de door- bi ang door vaste palen in de weg te plaatsen. Aanwonenden, ambulance, politie en brandweer kunnen nog wel normaal de huizen bereiken, laar als doorgaande route kan de weg niet langer meer fungeren. Er stonden wel palen, maar die konden zo uit de grond worden gehaald had- en nauwelijks effect. Aanleiding voor de maatregel is een aantal klachten over het vele autoverkeer op de Voorweg. Vooral fietsers en wande- kufars voelen zich er niet veilig. foto ben de bruyn ten van iedereen een telefoon verbinding met Davos, waar Jeroen een trainingskamp had." De tent wordt in ieder geval sfeervol aangekleed. Yvonne: „Watten en kunstsneeuw. En we gebruiken de kunstsneeuw pop die hier vorig weekeinde stond met het feest voor het 100-jarig bestaan van de ijsclub. Er is vorst voorspeld, dus dat betreft zitten we goed. Want we kunnen die tent niet verwar men, dus de mensen moeten wel in winterkleding komen." Hoewel de schaatsfeesten de familie Van der Geest bepaald geen windeieren leggen, gaat het volgens Yvonne toch vooral om de sfeer. „Er hangt hier dan Heerenveen-sfeertje. Alle wedstrijden worden gevolgd, maar als Jeroen rijdt, is de bar onbemand. Het personeel wil hem ook zien. Natuurlijk is het commercieel ook interessant, we zijn tenslotte een bedrijf. Maar ook als de opkomst min der zou zijn, zouden we dit doen." De gemeente Alkemade legt het zware vrachtverkeer op Kaageiland aan banden. Hoe noodzakelijk het transport ook is, voortaan mag een vrachtwagen die zwaarder is dan 15 ton, breder is dan 2,5 meter of een aslast heeft die hoger is dan 7,5 ton niet langer op het eiland komen. Aanleiding is het toenemend aantal klachten van dorps bewoners over het zware vrachtverkeer. de kaag marieta kroftsommige plekken onder de weg doorlopen. Bruyn is blij met de toetsings criteria die nu door de gemeen te zijn opgesteld. Alleen mist hij nog een lengtecriteria. „Vracht wagens met een bepaalde leng te kunnen ter hoogte van de bocht in de Julianalaan geen kant meer uit", legt hij uit. Hij weet evenmin of er ver band bestaat tussen het zware vrachtverkeer en het pontje dat vorig jaar mei in de vaart is ge- Volgens voorzitter van Dorps raad Kaag, J. Bruyn, worden wo ningen in de Julianalaan nogal eens beschadigd door passeren de wagens. Verder staan veel huizen op de toch al drassige bodem flink te trillen als er een vrachtwagen passeert. Dat kan weer leiden tot scheuren in de huizen. Tevens wijst Bruyn op het gevaar van beschadigingen aan rioleringsbuizen die op De Geestweg in Roelofarends- veen is er volgens CDA-raadslid N. Bakker slecht aan toe. „Bij regenval ligt een kwart van de weg onder water." Bakker droeg wethouder W. Nugteren gister avond tijdens de commissie ruimtelijke ordening op om er zelf eens een kijkje te nemen. Het probleem is al bekend bij Nugteren. „Bij iedere klacht ne men we maatregelen. Het zijn echter noodverbanden die we aanleggen. Het geld ontbreekt nog om de weg eens goed onder handen te nemen." Ambtenaar H. Smit voegde daaraan toe dat er momenteel kolken in de weg worden aangelegd, zodat het re genwater beter kan wegstro men. Burgerlid J. van der Tang uitte zijn zorgen over de Galge kade. „De bomen daar zijn nogal radicaal gesnoeid", mop- Volgens haar is het schaats feest vooral zo populair omdat het 'een feest van herkenning' voor de Zoeterwoudenaren is. „Ik hoop dat hij heel goed schaatst, al zal hij waarschijnlijk in het eindklassement geen rol van betekenis spelen. Maar wij zien hem als die jongen die we vorige week hier nog zagen fiet sen of die hier op het feest van de ijsclub is geweest." nomen. Dit zwaardere pontje kan in plaats van 10 ton, 15 ton vervoeren. „Ik weet dat de pontbaas er altijd streng op toe ziet dat een vrachtwagenchauf feur met een wagen die zwaar der is dan tien ton een vergun ning op zak heeft om op het ei land te mogen rijden." In principe mogen alleen vrachtwagens met een gewicht beneden de tien ton en een maximale breedte van 2,2 meter zonder vergunning het eiland betreden. Wie er met een zwaarder of breder voertuig wil komen, moet een ontheffing aanvragen bij Alkemade. De ge meente beoordeelde tot nu toe per geval of de wagen het eiland op mocht of niet. De toetsings criteria zijn daar nu bijgeko- perde hij. „Bovendien is er een mooie boom van 80 jaar zo maar weggehaald. Het is een hele andere kade geworden." Nugteren kon niet zo gauw be denken wat de reden van die kaalslag was. „Ik zou zeggen: als je snoeit, doe je het goed, want het groeit weer snel. Maar ik ga het na." Volgens Smit was het nodig dat de boom werd ge kapt, omdat er anders ongeluk ken zouden gebeuren. Alkemade krijgt mogelijk een of meer ecoteam(s). In de vergadering van de commis sie ruimtelijke ordening in maart peilt wethouder W. Nugteren de belangstelling. Dat sprak hij gisteravond af na een wervingspraatje over ecoteams van K. Koens uit Leiden. Een ecoteam bestaat uit een groepje buren, vrienden, kennissen of bijvoorbeeld ge meentebestuurders. Het is de bedoeling dat zo'n team in acht maandelijkse bijeen komsten bij elkaar komt. Ge sproken wordt hoe in het ei gen huishouden milieuspa rende maatregelen kunnen worden getroffen op het ge bied van afval, gas, water, elektriciteit, vervoer en con sumeren. Binnen zo'n team worden ervaringen uitgewis seld en stimuleert men el kaar. Volgens Koens zijn er in het hele land sinds 1991 al zo'n 400 tot 500 ecoteams actief of actief geweest. De Leidse regio kent er zo'n 14 die vooral in Leiden en Lei derdorp opereren. Koens pleitte ervoor dat de Alkema- dese commissieleden het ini tiatief nemen om een of meer ecoteams in hun ge meente van de grond te til len. „Zo wordt een signaal naar de burger toe gegeven." 30 /o f AAn FM A1VT fa MEUBELPLEIN LEIDERDORP a O iYUUlVDiVLAi A| "Qf- TELEFOON 071-894300 lJWOONADVISEURS *0?'OS.' ïrand in politiebureau Ter Aar brandje in het politiebureau aan de Aardamse- reg in Ter Aar heeft de politie vannacht een 15-jarige verdachte jit Korteraar aangehouden. Getuigen waarschuwden gister- ivond de politie, dat zij door het raam van het bureau aan de (ardamseweg een rode gloed zagen. De brandweer wist de jchade beperkt te houden. De brandstichter had een ruitje van net gebouw ingeslagen en een brandende lap naar binnen ge dooid. Politie verijdelt kraakpoging iLPhen aan den run Een 18-jarige dakloze Alphenaar heeft v nacht een poging gedaan het dichtgetimmerde herenhuis op het 'oormalige terrein van de dakpannenfabriek Van Noord te kra len. De man had een raam geopend en was naar binnen ge- dommen. De politie ontdekte de kraakpoging en hield de Al- jhenaar aan. Hij heeft de nacht in de cel doorgebracht. ertegenwoordigers van busmaatschappij ZWN praten morgen in otel De Unie in Waddinxveen om 21.00 uur met de reizigers van sneldiensten 240 en 241/242 over de verslechtering van de ienstregeling. De sneldiensten van Alphen naar Den Haag rijden anaf 6 maart via een andere route. Vanaf die datum rijden de bus- Den Haag niet meer over de Binckhorst naar het Centraal tation, maar over het Bezuidenhout. Door de verkeersproblemen de busmaatschappij niet meer in staat om via de oude route nog nigszins volgens de dienstregeling te rijden. De nieuwe dienstre- eling loopt vooruit op de vervanging van de sneldiensten door Interliners. de*(WD) en CDA-raadslid N. Bak- ker. )e reacties van de Stichting Na- PvdA-raadslid W. Groen vond uur en Milieu en de Leidse re- dat echter 'geen reden om dan [io op de aanvullende milieu- maar te pleiten voor een onbe- iffectrapportage voor de uit- lemmerde groei.' Volgens bur- ireidingsplannen van Schiphol gerlid J. Spring in 't Veld (GL) tijn te negatief. Ze hebben be- grijpen de inwoners van Alke- I rekking op de geluidsoverlast made wellicht niet zo snel naar n de aantasting van het milieu, de telefoon om te klagen, hin- naar gaan voorbij aan het grote der is er wel. Ondanks de kritiek w iconomische belang van de uit- van Koek en Bakker, die ge leiding. Die mening werd gis- steund werden door C. en J. Uit eravond tijdens de commissie den Boogaard, wordt de reactie uimtelijke ordening verkon- van de Leidse regio niet aange- idigd door burgerlid P. Koek past, zo deelde Nugteren mee. Burgemeester en wethouders van Alphen mogen dan de hoop op een volwaardig ziekenhuis hebben opgegeven, het actieco mité 'Rijnooord baart ons zor gen' vecht onverstoorbaar door. Onder het motto 'EHBO terug, en vlug' houdt het comité vol gende week donderdag een pro testmanifestatie in zwembad De Thermen. Met de manifestatie willen de actievoerders de dis cussie over een volwaardig Al- phense ziekenhuis nieuw leven inblazen. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. 'Rijnoord baart ons zorgen' komt juist nu met een manifes tatie omdat de regionale com missie voor de gezondheidszorg nog bezig is met de herverde ling van de bedden in noorde lijk Zuid-Holland. Bovendien heeft minister Borst zich laten ontvallen dat ze de ziekenhuis zorg weer dichter bij de patiën ten wil brengen. Het actiecomi té ziet dat als een handreiking aan de pleitbezorgers van een volwaardig ziekenhuis in Al phen aan den Rijn. Naast de minister heeft het comité ook gedeputeerde Pool uitgenodigd voor de manifesta tie. Het is de bedoeling dat Alp- henaren tijdens de bijeenkomst in discussie gaan met de politici en aangeven waarom zij per se een volwaardig basisziekenhuis terug willen. In dat ziekenhuis EHBO-post komen die zeven dagen per week 24 uur per dag bereikbaar is. Met de afbouw van het Rijnoord tot een zieken huis voor kort verblijf is ook de EHBO uit Alphen verdwenen. van het sloopbedrijf wel toege staan. De gemeente heeft er vo rig jaar een milieu-vergunning voor afgegeven. Hij geeft toe dat de spuitcabine er later bij is ge komen en vraagt daarom de ge meente om het spuiten tijdelijk te gedogen. Het bedrijf wil na melijk een nieuwe loods met kantoor bouwen, zo wordt in het bezwaarschrift uitgelegd. Zodra de plannen hiervoor rond zijn, dient het bedrijf een aan vraag bij de gemeente in voor wijziging van de bestaande milieuvergunning en een aan vraag voor een bouwvergun ning. De commissie bezwaar en beroep buigt zich vermoedelijk in maart over de kwestie. Het sloopbedrijf J. van der Pouw Kraan uit Oud Ade maakt be zwaar tegen de opgelegde be ëindiging van bedrijfsactivitei ten. Tijdens een eind vorig jaar gehouden controle door de ge meente bleek dat de stal aan het Bospad wordt gebruikt voor het opknappen van auto's met schade. Bovendiep is er een spuitinrichting aanwezig. Deze activiteiten zijn in strijd met het bestemmingsplan, aldus B en W. Het college heeft het bedrijf al gedreigd met een dwangsom. Volgens Van der Pouw Kraan is het herstellen van voertuigen en gereedschap ten behoeve hazerswoude Voor het autoverkeer is het even onhandig. Door de aanleg van de nieuwe kabels langs de Gemeneweg tussen Hazerswoude- Dorp en -Rijndijk is een groot deel van de dag maar één rijbaan beschikbaar. En dat betekent wachten. Over enige tijd, wanneer het leed lang geleden is, zullen de Hazerswoudenaren echter de vruchten plukken van de nieuwe kabels. Naast nieuwe hoogspanningskabels gaan er name lijk mantelbuizen voor de PTT en voor Kabel Rijnland de grond in. Daardoor zullen in elk geval glasvezelkabels worden getrokken, zodat Hazers woude wordt ontsloten voor een groot aantal nieuwe televisiezenders. En komt er door de berm van de Gemeneweg een onzichtbare digitale snelweg te lopen. foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17