kollege is opnieuw sterk verdeeld Ouderwetse service in ere herstellen' G& Leiden Regio 'Ze denken van me af te zijn, dat kunnen ze vergeten lan ouderenwoningen in ijskast Voorschoten ontwijkt belasting IENSDAC 8 FEBRUAR11995 irdorp derde verdieping van het Dlijft^gse Paleis van Justitie trilde *r"4, ,J op zijn grondve andn loper isess) pe Leiderdorpse activiste Dekkers foeterde en tierde loop van de bijeenkomst bedoeld om de kwestie d haar inmiddels legendari- ichtire keuken met de gemeente ooruifler minne te schikken'. Dek- geyalP advocate moest het nog <e'ij®ineest ontgelden. Volgens ^^ieiderdorpse was het haar erPÏ'rï dat de schadevergoeding krouf de gemeente Leiderdorp e mot hoger uitviel. „Voortaan id aal doe ik het wel alleen. Die advo caten weten te weinig van ruim telijke ordeningszaken," aldus Dekkers, die aankondigde ook deze advocaat - haar zevende - aan de kant te zetten. Ook de gemeente Leiderdorp kreeg er van langs. „De burge meester zat gewoon te lachen. Ze denken dat ze nu van me af zijn, maar dat kunnen ze verge ten," voorspelde ze. Dekkers was met zeer grote tegenzin ak koord gegaan met een vergoe ding van 25.000 gulden voor de rompslomp rond de uitbouw van haar keuken, waarmee ze veertien jaar geleden wilde be ginnen. Het gerechtshof bepaal de al eerder dat de gemeente Leiderdorp aansprakelijk was. De gemeente had haar immers ten onrechte 'vastgepind' op een uitbouw van 2.50 meter, in plaats van 2.90 meter. Volgens Dekkers heeft de keuken haar aan materiaal en processen in middels wel 75.000 gulden ge kost. Vreemde lieden Het 'in der minne schikken' wil de aanvankelijk niet erg vlotten. Het begon al met gesputter van de vertegenwoordigers van de gemeente - burgemeester M. Zonnevylle en advocaat E. Sprey - over het al of niet openbaar zijn van de bijeenkomst. „Ik zie vreemde lieden op de publieke tribune," merkte Sprey op. Vol gens raadsheer-commissaris G. Hamaker was er geen enkele re den om toehoorders te weren. ,,Ik heslis dat de tribune bezet blijft," aldus Hamaker. Daarna was er verbazing bij de raads heer-commissaris over het feit dat de gemeente niet zelf kwam met een schikkingsvoorstel. ,,U zegt in feite: hof, zoek het maar uit. U zult zich toch wat coöpe- opstellen," klonk het verwijtend. Na deze kanttekeningen begonnen de burgemeester en de advocaat te 'bieden' alsof het een veiling betrof. Het schikkingsbedrag bleef steken op 25.000 gulden, hetgeen volgens Hamaker zo ongeveer het hoogste bod was dat Dekkers mocht verwachten. De Leiderdorpse probeerde hem vergeefs uit te leggen recht had op meer. Het duizelde Hamaker echter tijdens haar uitleg over keuken kastjes, spoelbakken en tegels. Hij begreep er niets van. En van het omleggen van leidingen en het afbreken van muren had hij duidelijk ook geen kaas gegeten. „Het lijkt me het beste als u bij mij thuis komt kijken", pro beerde Dekkers nog. Hamaker vond echter dat Dekkers er al lerlei nieuwe zaken bij haalde, niks in de 'grieven' had gestaan. En dat kon volgens hem zo maar niet. Dekkers stel de na afloop dat dit aan haar advocate te wijten was. „Ik heb er nog zo op aan gedrongen om bepaalde dingen te vermelden. Maar dat heeft ze niet gedaan." Overigens is de kwestie van de keuken met de schikking voorgoed afgedaan. In de over eenkomst die Dekkers morrend tekende, is vastgelegd dat het gaat om een 'finale kwijting'. Maar de Leiderdorpse kondigde na afloop al weer nieuwe acties tegen de gemeente aan. „Ik heb pas weer zoveel ontdekt dat niet klopt. Ik zal ze krijgen." '<mtra verdiepingen op bejaardenflats is wel mogelijk Nieuwe stichting verhuurt gebouwen aan gemeente d rschoten jkt hi, is technisch mogelijk om extra verdiepingen Iraglouwen op een aantal bestaande bejaarden- Voorschoten. Dat is gebleken uit onder- n de gemeente Voorschoten. Tevens kun- deze lage flats dan met liften worden uitge- Het voordeel van de methode, die omstreeks g extra ouderenwoningen oplevert, is dat er grondkosten zijn. Bouwgrond is schaars ge- den in Voorschoten. De behoefte aan oude- I I \roningen is groot. 'k flatblokken die in aanmerking komen voor derde verdieping staan aan Van der Hulst- Wan Gelderdreef en de Kortenaerlaan/Zaan- Noord-Hofland en aan de Beetslaan. De .n een extra verdieping kan worden mee- Dmen in een groot onderhoudsplan voor de ^,iingen. Een bijkomend voordeel is dat de be- {T ïers van de eerste verdieping van de flats de V beschikking krijgen over een lift, terwijl ze nu nog van trappen gebruik moeten maken. Het gaat dan om betonnen binnentrappen en houten buiten trappen. De buitentrappen zijn in de winter vaak glad en onveilig. Volgens P. Adriaans van openbare werken van de gemeente Voorschoten zijn de plannen, on danks het feit dat ze goed uitvoerbaar zijn, voor lopig even in de ijskast gezet todat de fusie tussen het gemeentelijk woningbedrijf, de Algemene Woningbouwvereniging Voorschoten en de Hu manistische Stichting Huisvesting Bejaarden een feit is. „Er moet eerst meer duidelijkheid komen over de nieuwe eigenaar van de woningen. Die zal dan moeten besluiten of het plan kan worden uit gevoerd. Het gaat om een behoorlijke investering, maar aangezien er geen grondkosten zijn is deze manier van bouwen toch goedkoper", zegt Adri- Een lange naam duidt soms op een ingewikkelde belas tingtruc. Gisteravond ging de meerderheid van de Voor- schotense commissie financiën akkoord met de oprich ting van een 'Stichting Exploitatie Onroerend Goed ge meente Voorschoten'. Aan deze stichting gaat de ge meente Voorschoten een nog te realiseren opslagdepot voor klein chemisch afval (kca) verkopen, om het vervol gens weer van de stichting te huren. Deze listige maar le gale 'sale lease-back' constructie levert Voorschoten een belastingvoordeel van 37.404 gulden op. voorschoten joost panhuysen commodaties als het Open Jon gerencentrum, de Kimshoeve Het kca-gebouw aan de Ko- en buurthuis Vlietwijk overhe- ninklijke Marinelaan is slechts velen naar de 'eigen' beheer- het begin. De gemeente wil ook stichting. Die verhuurt ze dan andere nog te (ver)bouwen ac- weer netjes aan de gemeente, die zo tonnen aan belastingen kan besparen zonder het toe zicht op de bewuste gebouwen werkelijk uit handen te geven. Bovendien zal ieder gebouw na tien jaar door de stichting aan de gemeente Voorschoten den teruggegeven, een dracht waarover geen cent be lasting hoeft te worden betaald Elke constructie wordt c gens door de gemeente voorge legd aan de belastingdienst, die in het geval van het mo bouw (marine opkomst trum) al afwijzend heeft gerea geerd. Met het kca-gebouw kon de belastingdienst wel akkoord gaan. S. Harlaar (Groen Links) en PvdA-fractievoorzitster M. Breunesse bleven gisteravond bij hun bezwaren tegen de 'be lastingtruc': ze vonden de con structie weliswaar legaal, maar toch niet helemaal passend bij een overheid die het goede voorbeeld moet geven. Harlaar sprak zelfs van 'een duistere zaak', een uitspraak die door CDA-raadslid H. van Eyk als 'verwerpelijk' werd gekwalifi ceerd. ,,U schaadt de reputatie van B en W, die toch zorgvuldig hebben gehandeld", vond wet houder Ten Have. De gemeente wil een stevige greep houden op de stichting. Iedere beslissing van de stich ting moet worden goedgekeurd door de gemeenteraad. Het driekoppige bestuur moet nog worden benoemd, maar tijdens de commissievergadering viel enkele keren de naam van WD- fractievoorzitter P. Verschoor. „B en W vinden het kennelijk nog te eng om burgers te be noemen", constateerde Breu nesse. B. Jagt (D66) sprak de wens uit dat het stichtingsbe stuur „op afzienbare termijn op wat meer afstand van de ge meente staat". Daarbij telde voor Jagt het argument dat een stichtingsbestuur waarin raads leden zitten de 'belastingtruc' een stuk moeilijker maakt. kan me voorstellen dat dit gevolgen heeft' sstgeest loman n voorpagina 't keuze om de Jelgersma-kli- l>dpUajk te gaan gebruiken als enig jdhuis heeft opnieuw tot on- jheid in het college van B en jeleid. Twee van de vier wet- iders, F. Lisman en A. 01- beiden van Leefbaar jgstgeest (LO) - zijn tegen dit Omdat de stemmen staak- RATIS DINER NJPIJ Z/W KOPIEËN met "31 maart 1995 lubbele spaarzegels voor een diner of vakantie. Gratis bij ste zwart-wit kopieën. Bel MultiCopy-kopieerlijn. Leiden-C: 071-14 62 91 Leiden-Z: 071-32 11 01 Noordwijk: 01719-1 26 45 Sassenheim: 02522-1 50 99 ■tMULTICOPV ten moest burgemeester S. Scheenstra de balans laten doorslaan en hij deed dat in het voordeel van de voorstanders H. Kamphuisen (WD) en G. van Eisen (Progressief Oegstgeest). Ollongren heeft zijn porte feuille ambtelijke huisvesting onmiddellijk overgedragen aan Kamphuisen en Van Eisen, die nu samen de verantwoording van het herhuisvestingsproject van de gemeente gaan dragen. Al enkele jaren staat een nieuw raadhuis hoog op de politieke verlanglijst van Oegstgeest. Het huidige gebouw aan het Wilhel- minapark is te klein om alle be stuurders en ambtenaren een goede werkplek te bezorgen. Het plan van het vorige college om een nieuw gemeentehuis in het geografische midden van Oegstgeest nabij de Lijtweg te bouwen, stuitte op bezwaren van veel inwoners. Het verzet werd destijds geco ördineerd door Leefbaar Oegst geest. Toen die groepering in maart 1994 aan de verkiezingen ging meedoen, won partij in één keer zeven van zeventien raadszetels. Bijna jaar heeft het geduurd voordat er nu een nieuw voorstel is. Een meerderheid in het college heeft het oog laten vallen op de voormalige kliniek, waar tijde lijk de agrarische school is on dergebracht. De huisvesting van de ge meentelijke organisatie in de voormalige Jelgersmakliniek is het goedkoopst, het duurzaamst en het meest efficiënt, zo staat in een verklaring. Oegstgeest wil jaarlijks niet veel meer dan 1,5 miljoen gulden aan een ge meentehuis kwijt zijn. Twee ge bouwen onderhouden is duur. De monumentale, maar ver pauperde 'Jel' blijft nu behou den,. yercjer Jevert de vprkogp van het huidige gebouw aan het Wilhelminapark, waar apparte menten of kantoorruimtes kun nen komen, de gemeente geld op. Anders LO denkt daar heel anders over. Als beide gebouwen worden ge bruikt, hoeft de kliniek geen in grijpende verbouwing te onder gaan, wordt er geen kapitaalver lies geleden op de verkoop van het huidige raadhuis en worden kleinere problemen als die van het parkeren verholpen. „Er hangt nu een sfeertje van snel besluiten en er moet bestuurd worden. Maar de beslissing heeft voor de burgers grote fi nanciële gevolgen. Dus dat zie ik niet zo", zegt LO-voorman J. de Soeten. In de korte periode dat de vier wethouders samen Oegstgeest besturen zijn er regelmatig aan varingen geweest. Onder meer over het groen houden van de Broek- en Simontjespolder. „Er zijn vier nieuwe paapse vol bloeds aangetreden maar die ,mO|eten eens aan teambuilding gaan doen", stelde burgemees ter Scheenstra november vorig jaar, toen zijn wethouders on derling aan het bakkeleien wa ren. Het kwartet trok zich inder daad korte tijd 'op de hei' terug, maar nu, drie maanden later, is het opnieuw mis. „Dit is geen krachtige situatie, ik kan me voorstellen dat dit consequen ties heeft. Maar pas als de raad zijn keuze heeft gemaakt", aldus Kamphuisen. Het gemeentehuis van Oegstgeest in de schemering. Een meerderheid van het college wil het gebouu ANDEL EN WANDEL VRIJE TIJD Rubriek voor zakelijk nieuws fax:071-321921 lleen de service is ouderwets'. De leuze van Ton Vis- Henk Jan Boom, samen de vastgoedadviseurs t nieuwe kantoor Visser Boom aan de Oude ngel 14, vraagt om uitleg. „Als je vroeger om half ze- avonds bij de melkboer aanklopte voor een pak lelk, dan kreeg je dat nog. Die ouderwetse service wil- :n wij in ere herstellen. Kantoortijden kennen wij daar- i niet. Mensen die hun huis willen verkopen of een is willen bezichtigen, kunnen op elk moment van de 1 bij ons terecht", zegt Ton Visser, lang voor overbelasting is hij niet. „Wij zijn allebei jaar jong, vitaal en dynamisch. Dan moet je toch lakkelijk twaalf uur per dag kunnen werken." Visser en Boom openden maandag hun kantoor aan Oude Singel. Ze hebben zich gevestigd in het volle- ig gerestaureerde rijksmonument Erato uit 1605. Dat binnen goed te zien. Ondanks de strakke meubels oeren twee marmeren schouwen en ornamenten aan et plafond de boventoon. „Dat komt onze leuze goed an pas. De sfeer in het kantoor ademt ouderwetse de- elijkheid uit", zegt Visser. De twee jonge compagnons mogen zich geen make- emen. Visser: „Maar we doen precies hetzelfde, let werk is niet beschermd, alleen het woord. Om jezelf lakelaar te mogen noemen, moet je beëdigd zijn. laar een makelaar is niets meer of minder dan een be- niddelaar. En ik vind ook dat dat zo moet zijn. Veel tl hebben bij een makelaar het beeld van een jieke man met een sigaar in zijn mond. Maar eigenlijk hij gewoon een tussenpersoon. Wij mogen zeggen it een huis waard is of een mooie prijs bedingen, naar meer ook niet. Wij zijn tenslotte niet degenen die iet huis betalen." Met die 'nederige' houding hopen Visser en Boom de narkt te veroveren. Een markt die wat het aantal make- aarskantoren betreft behoorlijk verzadigd lijkt. Maar dat kan het enthousiasme van de jonge bemiddelaars niet temperen. „We hopen toch vooral met kwaliteit te scoren. Het gaat ons er niet om zoveel mogelijk huizen verkopen. Klanten mogen bij ons ook geen nummer zijn. Sterker, onze kracht moet er juist in liggen dat we de klant zoveel mogelijk willen betrekken bij de trans actie." Overigens bemiddelen Visser en Boom niet alleen in de verkoop van huizen. Ze kunnen ook hypotheken en verzekeringen regelen. „Dat is alleen maar gemakkelijk voor de klant. We zijn aangesloten bij de VBO, de ver eniging bemiddeling onroerend goed, en dat betekent dat wij contacten hebben met bijna elke bank en verze keringsmaatschappij. Wij lijken dus klein, maar zijn ei genlijk al aardig groot." hans koenekoop Prince Cladding H. Prins is de nieuwe algemeen directeur van de Zoeterwoudse bouwonderneming Prince Clad ding bv. Prins volgt C.C.J. de Rooij op. Behalve een nieuwe algemeen directeur is er ook Knight. Prince Cladding houdt zich bezig met de bouw van duurzame metalen constructies voor gevels en daken en staal- plaatbetonvloersystemen in de industriële bouw. Snelheidsbegrenzers Er is een ware run ontstaan op snelheidsbegrenzers voor vrachtwagens, zo constateert het elektrotechnisch bureau De Jong en Zoon dat is gevestigd aan de Leidse Flevoweg. Sinds 1" januari is het verplicht een ap paraat op vrachtwagens te in stalleren dat de maximale snel heid begrenst op 80 kilometer per uur. In de eerste vijf weken van het jaar heeft het bedrijf al 100 begrenzers geplaatst. Vrachtwagenchauffeurs die op hun wagen geen begrenzer heb ben lopen de kans een boete te krijgen. De Koekop Ton Visser en Henk Jan Boom voor hun kantoor, het rijksmonument Erato aan de Oude Singel. foto holvast/marklamers Mangerie De Koekop aan de Lange Mare is in andere handen overgegaan. Jacqueline en Klaus Brehler hebben de zaak overge nomen van C.C. van Wetten. Het restaurant is in verband met de overdracht gesloten tot 9 februari. Daarna is het van dinsdag tot en met vrijdag ge opend tussen 12.00 en 15.00 uur voor de lunch, dagelijks vanaf 17.30 uur voor het diner en zon dags vanaf 11.00 uur voor de brunch. Het maandag gesloten. LEIDEN Open dag. In de Vrije basis school Rudolf Steiner aan de César Franckstraat is het zater dag 11 februari open huis. Met onder meer een demonstratie door leerlingen en een ten toonstelling. Het open huis duurt van 10.00 tot 13.00 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN Postzegels. De Nederlandsche Vereniging van Postzegelverza melaars houdt op zaterdag 11 februari een ruilbeurs in ge bouw Nabij aan het Laura- plein. Naast een groot aantal handelaren zijn ook particulie re ruilers aanwezig. De ruil beurs is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Elfstedentocht Omdat de we reldberoemde Friese schaats tocht dit jaar wel niet meer ge reden zal worden, biedt speel tuinvereniging Vreugdeoord op zaterdag 11 februari een alter natief in de vorm van het elf- stedentochtspel. Inclusief koek en zopie en klunen. Evert van Benthems-in-de-dop tussen de vier en twaalf jaar kunnen zich tussen 12.30 en 13.30 inschrij ven in de speeltuin aan de Vor- selenburgstraat. De 'tocht' be gint om 14.00. WOUBRUGGE Ruilbeurs. Heeft er nog ie mand dubbele postzegels, sui kerzakjes, telefoonkaarten of kwartetspellen? Op donderdag 9 februari is er in de Goede Herderkerk aan de Bateweg in Woubrugge een ruilbeurs. De jeugd kan voor twee kwartjes terecht tussen 19.00 en 20.00 uur: volwassenen kunnen te gen betaling van een gulden van 20.00 tot 22.00 uur ruilen. OEGSTGEEST Ruilavond. De postzegelvere niging Oegstgeest houdt vrij dag 10 februari in centrum 't Groot Proffijt aan het Boer- haaveplein een ruilavond. Aan vang: 19.00 uur. GELD LENEN? WAAR ANDERS DAN BIJ DEGKB LEIDEN! Bank in, bank uit om naar een lening te informeren. Zeg nu zelf, wordt u daar niet een beetje moe van? Is 't eigenlijk met beter om maar meteen bij het beste adres langs te gaan? Welkom dus bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar wordt uw persoon lijke lening of doorlopend krediet prettig voor u in orde gemaakt. Lekker vlot. En tegen een leuke lage rente. Bel maar voor informatie. Of kom gewoon even langs. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet limietbedrag Persoonlijke lening Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 u donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - fax 071 -167158

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15