A 1 Eigentijds intreden franciscanerklooster Kerk Samenleving Liberale joden willen eigen hbo-opleiding Lutheranen verwachten doorbraak in relatie met Rooms-Katholieke Kerk Uitspraken nu over toen Kerkbode WOENSDAG 8 FEBRUARI 1995 IENSC REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356481 BUITENLAND KORT Homoseksueel De meeste regionale kerken die samen de Evangelische Kerk in Duitsland (EKDJ vor men, hebben zich uitgespro ken tegen de inzegening van homoseksuele relaties. Vorig jaar oktober verklaarden de ze kerken zich nog voorstan der van inzegening van der gelijke relaties, maar een groot aantal behoudende christenen protesteerde ver volgens tegen die uitspraak. De kerk mag het unieke ka rakter van het huwelijk tus sen man en vrouw 'niet on duidelijk maken door verge lijkbare inzegeningen', aldus een in Berlijn bekendge maakte uitspraak van de theologische commissie yan de Amoldshainer Konferenz. waarin zestien van de 23 re gionale kerken in Duitsland zijn verenigd. Zeelieden Zeelieden die de Duitse ha venstad Hamburg aandoen en hun hart bij een zieleher- der willen uitstorten, krijgen vanaf 1 juli met een vrouw van doen. Wiltrud Hendriks wordt dan de eerste vrouwe lijke predikant in Duitsland die zich met het pastoraat voor zeevarenden bezig houdt. De Noord-Elbische Evangelische Kerk maakte de benoeming van de 44-jarige theologe gisteren bekend. Desgevraagd zei Hendriks de 'ruwe kerels' van de grote vaart niet te vrezen. „Door hun beroep hebben ze een dikke huid nodig. Maar daar onder zit meestal een grote gevoeligheid", aldus Hen driks. die al zes jaar werk zaam is in de Hamburgse wijk Sankt Pauli. Indianen De Katholieke Missieraad voor Indianen (CIMI) in Bra zilië heeft kritiek op de poli tiek van de regering van pre sident Cardoso tegenover de inheemse bewoners van het land. In een gisteren open baar gemaakte verklaring beticht de CIMI het ministe rie van justitie ervan, de in vasie van indianenreservaten door blanke kolonisten goed te keuren. In verscheidene reservaten zijn de afgelopen tijd ernstige conflicten uitge broken tussen de oorspron kelijke bewoners en de kolo nisten, die vooral op zoek zijn naar bodemschatten in de grond die aan de indianen toebehoren. Volgens het mi nisterie van justitie in Brasi lia hebben de kolonisten het recht om 'hun belangen te verdedigen'. Het heeft de in dianen opgeroepen tot een 'harmonisch samenleven' met de kolonisten. AMSTERDAM ANP Het Verbond van Liberaal Jood se Gemeenten werkt aan een vierjarige kaderopleiding op hbo-niveau. Tevens is de bun deling van acht joodse gemeen ten (3000 leden) in gesprek met de Vrije Universiteit in Amster dam over het opzetten van een vakgroep Joodse Studies. De opleiding is nodig omdat in Nederland de kennis van het jodendom gebrekkig is, zegt de Amsterdamse rabbijn D. Liliënt- hal, één van de initiatiefnemers. Daar komt bij dat er een groei ende belangstelling is voor de eigen joodse identiteit. De libe raal joodse gemeente in Am sterdam heeft wel een eigen studiecentrum, waar op dit mo ment ruim honderd mensen een basiscursus jodendom vol gen. Maar er is op dit moment volgens Liliënthal vooral be hoefte aan mensen die 'van bin nenuit' de kennis van het jo dendom kunnen doorgeven in lezingen, boeken en cursussen. Liberale joden moeten daar voor nu naar Londen, New York of Jeruzalem. Dat doen echter alleen de meest gemotiveerden. Bovendien is de kans groot dat die na hun opleiding in het bui tenland blijven hangen. „Zo bloeden we dood", zegt Liliënt hal. „Dat probleem delen we met andere kleine gemeen schappen." Het grootste probleem is vooralsnog het gebrek aan fi nanciële middelen. Het zal de initiatiefnemers niet lukken om op 1 september 1995 te begin nen. Liliënthal waagt zich niet aan het noemen van een andere datum waarop de opleiding van start moet gaan. 'Echte bindingmaar voorlopig voor minstens een jaar Intreden in een klooster zonder je voor het leven te bin den. Boeddhisten kennen die mogelijkheid al langer. Rooms-katholieke mannen kunnen nu bij de francisca nen terecht. Het bestuur van het Nederlandse provinci- alaat heeft besloten mannen tussen de 20 en 45 jaar de mogelijkheid te bieden zich gedurende tenminste een jaar aan een franciscaanse communiteit te binden. UTRECHT ANP Volgens pater G. Heesterbeek, vice-provinciaal van de orde, is het franciscaanse initiatief iets nieuws in de wereld van rooms- katholieke religieuzen. „We hebben ervaren dat er zeer veel interesse in de persoon van Franciscus van Assisi bestaat. Voor veel mannen is een bin ding voor het leven aan een franciscaanse communiteit ech ter een te grote stap. Daarom leek het ons zinvol te zoeken naar een meer eigentijdse ma nier om aan die betrokkenheid uitdrukking te geven." Heester beek benadrukt dat het on danks het tijdelijke karakter om een 'echte binding' gaat. Een statuut legt de afspraken met de tijdelijke leden vast. Van hen wordt verwacht dat ze celibatair leven en zich ook wat betreft so berheid en religieuze beleving naar de betreffende communi teit voegen. In principe staat het tijdelijke lidmaatschap niet voor gehuwde mannen open. De kloosterlingen-nieuwe-stijl kun nen terecht bij de franciscaanse kloosters in Amsterdam, Heer len en Megen. Heesterbeek heeft nog geen idee hoeveel mannen zich zullen melden. „We hopen dat dit initiatief aansluit bij de wensen van mannen die op zoek zijn naar een nieuwe oriëntatie in hun le ven en de mogelijkheid van een dieper religieus bestaan als een goede weg zien." Volgens de vice-provinciaal liggen de leeftijdsgrenzen 'niet muurvast'. De tijdelijk intreden de broeders mogen echter niet te jong en niet te oud zijn. „Twintig vinden we eigenlijk al tamelijk jong. Aan de andere kant willen we vitale mensen die met goede motieven tot de ze keuze komen. We komen wel eens oudere mensen tegen die alleen maar op zoek zijn naar onderdak. Bovendien tellen de communiteiten zelf al veel ou dere mensen." Volgens Heesterbeek heeft het provincialaat de beslissing tot het instellen van een tijdelijk lidmaatschap kunnen nemen zonder toestemming aan het Vaticaan te vragen. „Wij zijn vrij in het toelaten van leden tot de orde. Het provincialaat is in de ze autonoom." GENEVEEPD De Lutherse Wereldfederatie (LWF) verwacht dat de meeste leerstellige meningsverschillen met de Rooms-Katholieke Kerk binnenkort tot het verle den behoren. Dat schrijft LWF-secretaris-gene- raal Ishmael Noko in een gisteren openbaar ge maakte brief aan de 120 lidkerken. Volgens Noko is de in december aangekondig de gemeenschappelijke verklaring van de LWF en de pauselijke raad voor eenheid der christenen over de rechtvaardigingsleer een beslissende stap in de toenadering tussen de twee kerken. Het gro te strijdpunt van de Reformatie is daarmee geen splijtzwam meer, aldus Noko. De lutheranen ver schillen daarover onderling trouwens ook van mening, zo benadrukte hij. De lidkerken van de LWF moeten zich nu over de gemeenschappelijke verklaring uitspreken. Ook de congregatie voor de geloofsleer van het Vaticaan moet deze nog goedkeuren. Als beide partijen het groene licht geven, kunnen ze in 1997 de wederzijdse veroordelingen van eikaars recht vaardigingsleer opheffen. In dat jaar is het 450 jaar geleden dat de RK Kerk op het Concilie van Trente de lutherse leer veroordeelde. Ook viert de LWF dan haar vijftigjarig bestaan. DE KERKBLADEN Dominee N.J.M. Hoogendijk was eigenlijk van plan om in 'Het Kerkblad' voor de ring Al phen der Hervormde Kerk een stukje te schrijven over de Landelijke Raad van Kerken en de rol van de algemeen secre taris van deze raad, Wim van der Zee, daarin. Een wat kri tisch stukje zou het worden, met als aanleiding de uit- Rijnlandse Kerkbode ONTMOETING trkjptad^ 3Q@PETRUS IIn7FCQQS spraak van de Raad dat het Ne derlandse volk een soort schuldbe lijdenis te genover het volk van Indonesië past. Hoog endijk had willen aan duiden dat 'men voor zichtig moet zijn met het doen van uitspraken 'nu' over 'toen'. „Men had kunnen ver moeden, ook bij de Raad van Kerken, dat er veel emoties los zouden kunnen komen." Het profetische had dan ook 'ge paard moeten gaan met het priesterlijke, en dus ook reke ning moeten houden met de mensen die bij de bekritiseer de situatie betrokken waren, met hun motivatie en inzet toen'. Het stukje had ook over Wim van der Zee moeten gaan, want 'hij bepaalde het gezicht van de Raad van Kerken'. „De verontwaardiging, die hier en daar fel geuit werd en wordt over 'dit soort spreken van de Raad van Kerken', kwam dus ook in sterke mate op zijn hoofd neer", schrijft Hoogen dijk. Van het stukje zoals hij dat in zijn hoofd had, heeft de predi kant afgezien. Want: „Wim van der Zee is gestorven, zo maar ineens, kort voor zijn emeritaat. En velen zullen dus verder hun kritiek moeten in slikken." Oecumene Van der Zee was een bekriti seerd maar ook een geliefd mens, benadrukt Hoogendijk. „In de ruim elf jaar als secreta ris van de Raad van Kerken heeft hij zich ontwikkeld tot 'de' centrale figuur in de hele oecumenische beweging in Nederland. Hij leefde daarin en daarvoor. Dat was zijn kracht en tegelijk ook zijn zwakheid. Want als secretaris van zo'n raad word je al gauw een soort spin in een web, waarvan jij vooral weet hoe de draden lopen, en aan welke draad je moet trekken om be paalde ideeën te laten landen of om noodzakelijk te achten handelingen door te zetten." In 'mister oecumene', zoals Van der Zee ook wel werd ge noemd, had de oecumenische beweging zo'n concentratie punt 'dat men zich af kon en kan vragen of er nog wel voldoende uitsraling was naar de plaat selijke kerken en gemeen ten'. Hoogen dijk: „Daa heerst ovei het algemeen weinig oecu menisch elan De nagedach tenis van Wim van der Zee zal het beste geëerd wor den, als de Raad van Ker ken en de daarin participerende kerken zich voor die verbreding zullen inzetten." Federatie De classis Katwijk van de Ne derlandse Hervormde Kerk heeft de Generale Synode la ten weten dat zij geen voor stander is van een fusie tussen de hervormde, de gerefor meerde en de evangelisch-lu- therse kerk. Een federatie - waarbij de drie kerken hun zelfstandigheid behouden - lijkt de classis de enige weg om uit de impasse te komen. De Katwijkse predikant J. Blom is het daar van harte mee eens. „Door het aangaan van een federatie kun je als kerken niet meer om elkaar heen en moet je je rekenschap geven van twee dingen. In de eerste plaats: hoe geven wij gestalte aan de eenheid van het lichaam van Christus? Ten tweede: wat betekent voor ons het erfgoed van de Reforma tie?" Blom zou het overigens op prijs stellen als 'onze Generale Synode eenheid zou zoeken niet alleen met bovengenoem de partners, maar ook met de Christelijke Gereformeerde Kerken, de Gereformeerde Ge meenten, enz.' „We stemmen in met de psalmdichter: Wil ons nog overal verspreid gena dig weer bijeen vergaderen. Zo wordt Uw Naam en roem ver breidt.'[Psalm 106:24)." DICK VAN DER PLAS 23456789 OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. quasi; 2. voorteken, inwendig orgaan; 3. familielid, een weinig, familielid; 4. kortstondige rijzing v.h. zeewater; 5. gemalin van Ae- gir, woonschip; 6. bedorven, sportartikel; 7. slaapplaats, kunstwerk; 8. mankement; 9. se lenium, vochtig, lidwoord; 10. kruisopschrift, ongebleekt; 11. vogel. Verticaal: 1. jaargetijde, grondslag; 2. fa milielid, vlaktemaat, takje; 3. persoonlijk vnw., positieve elek trode, muzieknoot; 4. schattig, verbond; 5. ik, bijbelse vrouw; 6. hoekpilaster, gast; 7. tandeloos zoogdier, pook, circa; 8. klap, rij toer, binnenkort; 9. fabelachtig dier, greppel. OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. kapitein; 2. aarzelen; 3. drijf ijzer; 4. absoluut; 5. selectie; 6. twijfelen; 7. ensemble; 8. rate laar. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: KADAS TER en PRIJSLIJST. Het sleutel woord luidt: PRUIKENTIJD. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck Twee PLUN/OER.AAR.S V/ANI seevAcueeRoe WOWiM£>eW 29KJ DiReCT v700RöeueiO. c>e R-ec-HT^iR bepaalde: dat ZE VOOR STRAF WERPENJ W£EZ-E.T B9 HET DiCHTEW v/ANJ DE DUKesJ. HEINZ BOES HET WEER Beetje winters Ook gisteren verbleef het grootste deel van Nederland in zachte en vochtige lucht. Koude en drogere lucht, die uit het noorden naderde, vertraagde boven het uiterste noor den van het land. Het werd een egaalgrijze dag met op veel plaat sen weer anti-winterse temperatu ren van 9 a 10 graden. Dankzij het aarzelende koufront bleef het in onze regio nog tot ver in de avond droog. Vandaag trekt de voorste begren zing van de polaire lucht in wandel tempo verder van noord naar zuid. De tegenstellingen in temperatuur aan weerszijden van het front zijn erg groot. In het zuiden van het land wordt het eerst nog een graad of 10 met regen, terwijl in het noorden en midden van het land mogelijk (natte) sneeuw valt bij temperatuurdaling tot dicht bij het vriespunt. Uiteindelijk zet de kou de lucht er wat meer vaart in en la ter vannacht klaart het op. Bij op klaringen en weinig wind kan het een paar graden gaan vriezen. Het ziet er de komende dagen een beetje winters uit, maar de lucht drukverdeling laat geen al te grote afkoeling toe. Voor een echte vorst- peride hebben we een hogedrukge- bied nodig, bij voorkeur boven Noord-Europa. Op de weerkaarten HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt met vooral aan de kusten enke le sneeuwbuien. Middag- temperatuur van iets on der nul aan zee tot min 6 in het binnenland. Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur onge veer min 5 grac' noorden kouder. Denemarken: Afwisselend zon en bewol king en enkele winterse buien. Kouder met maxi ma rond het vriespunt. Engeland, Schotland, .Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en en kele sneeuwbuien. Morgen in Schotland en Engeland zonnige perioden en vrij wel overal droog, elders van het westen uit regen, op veel plaat sen voorafgegaan door sneeuw. Maxima van iets boven nul in Schotland tot 8 graden in het uiterste zuidwesten. België en Luxemburg: Vandaag bewolkt en perioden met re gen, in de avond in de Ardennen moge lijk overgaand in sneeuw. Morgen perio den met zon en mogelijk een winterse bui. Middagtemperatuur vandaag onge veer 7 graden. Morgen maxima rond 4 graden, in de Ardennen wat kouder. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag overwegend bewolkt en perio den met regen, in de Vogezen en Jura boven 1200 meter sneeuw. Morgen eerst nog regen, sneeuwgrens verder da lend tot 500 meter, later vanuit het noorden flinke opklaringen. Middagtem peratuur dalend naar 4, in het westen tot 8 graden. Temperatuur op 1000 me ter in de Jura en de Vogezen vandaag dalend tot ongeveer -3 graden. Spanje: Vandaag bewolkt en af en toe regen, morgen alleen in het noordoosten nog bewolkt en regenachtig: Aan de zuidelij ke en oostelijke Costa's op de meeste plaatsen droog en af en toe zon. Mid dagtemperatuur 16 graden, aan de Cos ta's enkele graden hoger. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog weer. Morgen in het noorden enkele wolkenvelden maar waarschijnlijk droog. Middagtempera tuur ongeveer 21 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag in het zuidoosten en aan de Middellandse-Zeekust nog droog en zon nige perioden, elders geleidelijk toene mende bewolking en van het westen uit regen. Sneeuwgrens in de Pyreneeën dalend naar 1300 meter. Morgen over wegend bewolkt en perioden met regen. Sneeuwgrens in de Alpen geleidelijk da lend tot iets onder de 1000 meter. Tem peratuur op 2000 meter in de Alpen da lend tot circa -5 graden, in de Pyrenee- en tot iets onder het vriespunt. Italië: Vandaag geleidelijk wat meer bewolking en later in het noorden mogelijk wat re gen. Vooral in het midden en zuiden ook perioden met zon. Morgen tamelijk veel bewolking en op veel plaatsen regen, mogelijk ook onweer. In de Italiaanse Al pen en Dolomieten valt boven 1200 me ter sneeuw. Middagtemperatuur tussen 13 en 17 graden, in het noorden vooral morgen lagere temperaturen. Tempera tuur op 2000 meter in het noorden van daag rond het vriespunt, morgen enkele graden onder nul. Duitsland: Veel bewolking en perioden met regen, sneeuwgrens van het noorden uit dalend tot in het laagland. In het noorden, en later ook het midden, opklaringen en en kele sneeuwbuien. Vandaag maxima van 3 graden in het noorden tot 9 in het zui den, morgenmiddag in het hele land temperaturen meest iets boven het vriespunt. Temperatuur op 1000 meter in de middelgebergten en op 1500 me ter in de Beierse Alpen van het noorden uit geleidelijk dalend naar -8 graden. Zwitserland: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd regen, sneeuwgrens ongeveer 1200 meter, later in het noorden en midden dalend tot 800 meter. Tempera tuur op 2000 meter iets onder nul, in de loop van morgen vanuit het noorden da ling van temperatuur. Oostenrijk: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen, sneeuwgrens eerst rond 1100 meter, morgen in het noorden dalend tot in het dal. Temperatuur op 2000 meter iets onder nul, morgen van het noorden uit kouder. JtDORP [derde van de komende dagen blijfttese P< luchtdruk laag boven Scandir^rmid( Overigens zijn de prognoses a| ge j paar dagen erg onzeker en ooi rjpj^ voor de komende dagen lopeii ff diverse computermodellen nop uiteen. Was d haai Een gedetailleerde verwachtne keul voor langer dan 24 uur vooruiper mi moeilijk te geven. In elk geval adv het er op, dat het betrekkelijk mee; de weer zeker nog tot zaterdagei(\e houdt. De temperaturen liggeGi j g het algemeen tussen +4 en -| c den. Van belang is de trekrout een nieuwe depressie, die mo ten zuidwesten van Ierland aa komt. Er zijn twee scenario's* het lagedrukgebied naar de M delllandse Zee afbuigt, krijgen*/-^ helder weer met een enkele sneeuwbui. Het is ook mogelij de lagedrukkern dicht ten zuiik| van ons land langstrekt. In da I £j val draait de wind naar het no oosten met vooral vrijdag kans regen of sneeuw, allereerst in zuidelijke provincies. Pas in dffSCHC loop van het weekeinde lijkt h(^ wat zachter te gaan worden, n is te gezien het chaotische gedragnouwi de atmosfeer van dit moment, jn die neiging nog gemakkelijk oil van dez< DONDERDAG 9 FEBRUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.07 Zon onder lJT Maan op 12.15 MaanonderOr Waterstanden Katwijk Hoog water 09.57 22.38 Laag water 04.55 17.35 Istanbul onbew. Klagenfurt onbew Kopenhagen licht bew. Las Palmas onbew. Lissabon licht bew. Locarno onbew./ Luxemburg zwaar bew Wenen onbew. Zurich onbew./ Bangkok onbew. Buenos Aires onbew/ Casablanca half bew. Johannesburg licht bew. Los Angeles zwaar bew New Orleans regen New York half bew. Tel Aviv zwaar bew. Tokyo licht bew. Toronto zwaar bew. Tunis onbew Vancouver licht bew. 32 22 14 12 COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE B M. Essenberg, G.P. Arnold (adj), J. Kiel (adj); HOOFDREDACTIE. Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN: R.D. Paauw, tel. dag. 9 30- 11 30 uur 071 -356215. of per post. HOOFDKANTOOR. Rooseveltstraat 82.2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEF.AX Advertenties 071 -323508 Fam benchten 071 -317337 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma -vrij. van 08 30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij. van 8.30-17.00 uur Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bij vooruitbet. (ind. 8TW) peraccgiro automb per maand ƒ31.05 30J per kwartaal 87,70 86, i per jaar 337.55 336) i VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 134,50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj 18 00-19.30 uur, zat. 10.00-12.00 uur. Tel. 071-128030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14