EIDEN BV Haarlemmerstraat niet obstakelvrij Dieven plunderen theehuisje LEIDEN Staatsraad: klachten over tennispark zijn nogal kleinzielig 'OENSDAG 8 FEBRUARI 1995 Vergeten /t r 'Ze denken dat ze I J van me af zijn maar dat kunnen ze vergeten'. Activiste Riet Dekkers lag gisteren weer in de clinch met Leiderdorp. Zuiderbad yt Over het Zuiderbad I O in Noordwijk is een conflict gerezen tussen de gemeente en zeven hote liers. De ruzie gaat over de huur. Schaatsweekeinde yj -7 Café de Meester in I Zoeterwoude brengt al les in gereedheid voor het schaatsweekeinde van plaat selijk idool en WK-deelnemer Jeroen Straathof. tethouder Walenkamp wil wachten met verwijderen winkeluitstallingen Koekverkopers mogen blijven LEIDEN LOMAN LEEFMANS Een Leids echtpaar dat op de hoek van Haarlemmerstraat en Lange Mare stroopwafels verkoopt, mag dat van de commissie beroep en bezwaar blijven doen. De gemeente Leiden had het echtpaar vanaf 1 januari de standplaatsvergunning geweigerd omdat ze het aantal kramen in de binnenstad wil verminderen. :ommissie adviseert nu toch de benodigde papieren af te geven. In de gemeentelijke marktennota uit 1992 staat dat er paal en perk moet worden gesteld aan uitstallingen in de binnen stad. Voorts nam de gemeenteraad vorig jaar een motie aan met de strekking dat stoepen vrij van 'obstakels' moeten zijn. De koekverkopers werd ook verteld dat 'het uiterlijk aanzien t de gemeente' in het geding was evenals de verkeersveilig heid. In het kader daarvan kreeg het echtpaar alleen nog een vergunning om op zaterdag op de vaste stek plek te staan, naar op andere dagen niet meer. De onafhankelijke commissie oordeelt nu dat een markt kraam niet het soort obstakel is zoals de opstellers van de mo- oor ogen hadden. Verder staat in de marktennota dat mo biele standplaatsen mogen blijven en de gemeente heeft on voldoende gemotiveerd waarom daar in dit geval van wordt af geweken. )A-wethouder J. Walenkamp overweegt uitstel van het jstakelvrij maken van de Haarlemmerstraat. Op uiter- 1 april aanstaande, zo was afgesproken in de Leidse imeenteraad, dienen winkeluitstallingen en sandwich- >rden te zijn verwijderd uit de autoluwe binnenstad, aar volgens Walenkamp is het praktischer om de maat delen samen te laten vallen met de werkzaamheden in )96 in de Haarlemmerstraat. De PvdA is tegen uitstel. tegenstribbelende winkeliers niet waard. „Als we de Haar lemmerstraat verbeteren en we de winkeliers direct daarna vra gen hun spullen binnen te ha len dan is het ze tenminste dui delijk waartoe al die herinrich tingsplannen voor straten in de autoluwe binnenstad dienen." Het PvdA-raadslid E. van der Veen kondigt aan zich tot het Uitstallingen in de Haarlemmerstraat v i al jaren een punt van discussie. 1996 wordt het riool opge lapt en krijgt 'het kilometer nge lint van koopplezier' ook plaveisel en straatmeubi- n wordt de straatverlich- ng verbeterd. Volgens Walen- imp zijn 'die paar maanden' hij kan winnen als hij zich 1 april van dit jaar houdt, verwachte problemen met te zullen verzetten te gen het uitstel. Van der Veen was de indiener van een motie, eind vorig jaar, waarin hij aan drong op onder meer een ob- stakelloze Haarlemmerstraat voor 1 april. Behalve de Haar lemmerstraat ging het de PvdA'er ook om delen van de Breestraat, Steenstraat, Rapen burg en Noordeinde. Van der Veens motie werd zonder ook maar één tegenstem aangeno men. „Dus ook door wethouder Walenkamp", zegt hij. Volgens Van der Veen laat Walenkamp zijn oren te veel naar de winkeliers hangen en komt de wethouder te weinig tegemoet aan de wensen van burgers in het algemeen en van gehandicapten in het bijzonder. „Gehandicapten wachten al vijf jaar tevergeefs op maatrege len", memoreert Van der Veen. De verwijdering van de obsta kels werd eerder uitgesteld om dat de gemeente precariorech ten dreigde mis te lopen. Daar is later compensatie voor ge vonden in de vorm van recla mebelasting. Volgens Van der Veen zou het slecht zijn voor het imago van de Leidse politiek als er nu weer inbreker slaat voorbijganger itiDENEen 27-jarige Leidenaar is vannacht op de Aalmarkt met J een metalen pijp in elkaar geslagen. De man kwam om tien over I drie met zijn gezicht onder het bloed het politiebureau aan de I Langegracht binnen. Hij werd met een gebroken neus overge- i bracht naar het AZL. De Leidenaar had gezien hoe een man met i metalen buis het raam van een huis aan de Aalmarkt pro- jl beerde open te maken. Op het moment dat hij daar een opmer- I king over maakte suisde de pijp in zijn richting. De man viel op I de grond, maar de 'inbreker' bleef op hem inslaan. Hij hield daar r andere mensen aankwamen. 1 pas n sop t( (Torenhoge telefoonrekening Telefoongesprekken met landen als Rusland en Pakistan leverden een 31-jarige Leidenaar een maandrekening van 1700 gulden op. Maar de man zegt dat hij die gesprekken nooit ge voerd heeft. Hij heeft aangifte gedaan bij de politie. De man-ver moedt dat iemand met een technisch foefje misbruik heeft ge maakt van zijn telefoonaansluiting. De PTT bleek tot dusverre niet gevoelig voor dat verhaal. Tweede slachtoffer ontucht meldt zich LEIDERDORP/HAARLEM Een tweede slachtoffer van de 47-jarige van ontuchte verdach te Haarlemmer heeft zich ge meld bij de politie. Een 25-jari- ge vrouw heeft verklaard dat de man haar in 1989 meerdere ke ren seksueel heeft misbruikt. De Leidse was lid van dezelfde sportverenging. De Haarlemmer wordt mor gen voorgeleid aan de officier van justitie. Hij werd onlangs aangehouden door de politie Rijn en Braassem omdat hij wordt verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen met een minderjarig meisje uit Leiderdorp. 1 mWATERBORG B.V. 020 - 684.43.30 VERHUUR VAN: Tenten. Dekkleden, Meubilair. tevens Zeilmakerii Dieven hebben gisternacht het theehuisje aan de Houtlaan geplun derd. Het alarm werd onklaar gemaakt, waarna een raam werd ver nield om binnen te komen. Een stereo-installatie en een telefoon automaat werden meegenomen. Ook werd een gokkast openge broken en leeggeroofd. Het alarm was overigens wel eerder in de nacht afgegaan, maar politie en eigenaar, die een onderzoek instel den, constateerden dat er sprake was van vals alarm omdat er geen sporen van een inbraak zichtbaar waren. Het gemeentebestuur van Leiden heeft begin januari een reeks bezuinigingsmaatregelen voorgesteld met een totale omvang van 18,6 miljoen gulden. Het geld is nodig om tekorten te dekken en nieuw beleid te betalen van de 'BV Leiden'. Veel instellingen en activiteiten krijgen - als de gemeenteraad de maatregelen van het college overneemt - minder of zelfs helemaal geen geld meer. In deze serie laat het Leidsch Dagblad zaken de revue passeren. Vandaag het bedrijfsrestaurant in het stadhuis. Het menu is dezer dagen enigszins aangepast. Naast het dagelijkse bakje rauwkost, de soep en de snack prijken ook het broodje 'vooral doorgaan', het 'eind in zicht-broodje' en het 'sjagrijnig bekje met ravigote saus' op de lunchlijst van Ineke en haar meiden. Ludieke namen die verwijzen naar het 'onzalige' plan van burgemeester en wethouders om de kantine in het stadhuis te sluiten. Maar van een treurige stemming is vandaag geen sprake. Ineke de Vries, cheffin van het bedrijfsrestaurant, heeft zojuist de resultaten van een enquête bij de hand. Het blijkt dat van de 250 ambtenaren die in het stadhuis werken, meer dan 200 geregeld de lunch nuttigen in de sfeervolle kantine. En allemaal zijn ze even lovend: de kwaliteit van het eten is goed, de prijs is redelijk, de keuze is ruim en de service krijgt een dikke voldoende. Ineke kan het bijna niet geloven. „Je zou toch zeggen, hier kan het college niet omheen. Wat een hartverwarmende reacties. "Iedereen staat achter ons." De dames van de kantine hadden al niet te klagen over steun. Het bezuinigingsvoorstel om het bedrijfsrestaurant te sluiten was amper bekend, of spontaan richtte een actiegroep van-ambtenaren zich op. In 'no time' hing het stadhuis vol met pamfletten. En in de kantine werd een groot spandoek aan de muur gehesen: 'Zonder Ineke en haar meiden wordt het water en brood in Leiden.' „Ik blijf moed houden", zegt Ineke. „Ik zal er alles aan doen om het restaurant te behouden. Aan lijdzaam toezien heb ik een broertje dood. Straks bieden we de enquête aan en daar doen we ook nog eens een lijst met handtekeningen bij. En dan wachten we maar af. Mijn baas (Ineke en haar drie medewerkers zijn in dienst bij cateringbedrijf Service One, red.) neemt het ook voor ons op. En mocht het college toch voet bij stuk houden, dan kan ik met opgeheven hoofd de tent verlaten." De kantine in het stadhuis is deze dinsdag even dichtbevolkt als anders. Het broodje 'verse bal (nog wel)' gaat er bij veel ambtenaren in als koek. Maar het zijn niet alleen ambtenaren die de weg weten te vinden naar het bedrijfsrestaurant. Onderhoudsmonteur R. Leusen eet er eens in de twee weken. „Liever hier dan in het ketelhuis. Ik zou het zonde vinden als dit verdwijnt. Een kantine hoort net zo goed bij het werk als het toilet." Twee vrouwelijke werknemers van de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) genieten van een balletje en een smakelijk belegd broodje. „Je ziet gewoon dat het lekker is." Ze lunchen graag in het stadhuis. „We hoeven slechts de Breestraat even over te steken. Het eten is hier goed. Smakelijk bereid en lekker vers. Bovendien is het niet duur en ben je snel aan de beurt. Wij schuiven liever hier aan dan dat we een broodje in de binnenstad halen." Jesus de la Torre en Marga Harinck, twee ambtenaren van de afdeling onderwijs, vinden sluiten van de kantine 'niet zo'n slimme zet' van het college. „Ieder zichzelf respecterend bedrijf heeft er een. Een kantine kan bijdragen aan de teambuilding, het is ook een sociale ontmoetingsplek. Bovendien is het ook niet eerlijk dat het college straks wel kan blijven lunchen op het stadhuis en het ondersteunend apparaat niet", zegt De la Torre. „Ik zou me ontheemd voelen als ik hier niet meer terecht kon. Ook al heb je soms maar tien minuutjes om te lunchen", vult Harinck aan. Ineke de Vries voelt zich gesterkt door al die positieve reacties. „We werken vrolijk door. Aan het eind van de maand viert Service One zijn tienjarig bestaan in het stadhuis. We zijn van plan daar een groot feest van te maken." HANS KOENEKOOP GENIEËN foto henk bouwman vertragingen optreden. Boven dien holt Walenkamp zijn eigen positie uit, vindt hij. „Winkeliers uit andere straten komen nu ook met eisen voor een nieuwe stoep. Dan pas willen ze die uit stallingen verwijderen. Die twee zaken hebben echter niets met elkaar te maken." Van der Veen gaat ervan uit dat alle raadsle den achter hem staan, net als toen hij zijn motie indiende. Het duurt nog ruim een jaar, maar dan is het zover. Dan kunnen boeven uit de regio dicht bij huis blijven om te ge nieten van de hun door de rechter toegewezen rust. Want wie met een verrekijker richting Alphen aan den Rijn tuurt, ziet daar reeds de contouren van een echte bajes ontstaan. In het grootste geniep wordt steen op steen gemetseld. Zelfs een fotograaf is er niet welkom. Die mag slechts van verre een plaatje schieten. Dat is om te voorkomen dat er te veel bekend wordt van de inrichting van de gevangenis. Het zou natuurlijk erg vervelend zijn als de eerste bewoners tijdens de plechtige opening door een of andere minister hun eigen 'opening' al hebben gemaakt. Boeven horen in de gevangenis, dat staat buiten kijf. Maar wat je ze niet mag aandoen is ze onderbrengen in een bajes die 'Geniepoort' heet, de naam die wijze dames en heren uit een reeks inzendingen selecteerden voor het Alphense ge vang. Als het goed is zitten er natuurlijk geen genieën in deze ge vangenis, want die weten er wel buiten te blijven. Er zitten hooguit kwade geniën, maar dat is het meervoud van geni us. De naam Geniepoort heeft daarmee allemaal niets te maken. Hij is gekozen omdat de gevangenis wordt gebouwd op het voormalige terrein van de Genie, zeg maar de bouw vakkers van het leger. In deze krant van zaterdag werd de naam bekendgemaakt. De kleurloosheid en smetteloosheid van 'Geniepoort' stond overigens in schril contrast met veel leukere en creatievere namen die de eindstreep dus niet hebben gehaald. Wat dacht u van 'Vast en Zeker'? Of van 'De lik-in', of van 'Grand Penaria'? Dat zijn toch zeer vermakelijke namen. Erg toe passelijk waren Norcheon (in navolging van Archeon) en Alphentraz (vrij naar Al- catraz). Geen gevangene zal zich realiseren dat 'Geniepoort' om historische redenen is gekozen. Die wordt straks slechts geconfronteerd met de humor van het thuisfront dat-ie toch niet zo'n groot genie is omdat- ie vastzit. Voor echte Leid se boefjes is er trouwens niks aan de hand, want die zullen de klemtoon wel weer verkeerd leggen. Die zitten straks gewoon in de 'géén-nie-poort'. Bromfietser al rijdend beroofd Een 16-jarige bromfietser uit Voorhout is gistermorgen op brutale wijze beroofd van zijn bromfiets. De jongen reed over de Voorschoterweg. Twee jon gens kwamen op een bromfiets naast hem rijden. De duopassa gier greep de bromfiets van de Voorhouter bij de rem vast en verwijderde het contactsleutel tje. Het slachtoffer werd be dreigd: een van de daders sug gereerde dat hij een wapen in zijn zak had. De Voorhouter stapte af, waarna de duopassa gier er op zijn bromfiets van door ging. DEN HAAG/LEIDEN ERNA STRAATSMA Staatsraad Van der Meer toonde zich niet echt onder de indruk van de klachten die omwonen den hebben over tennisvereni ging Merenwijk. „Zou het u ver bazen als ik zeg dat ik 't alle maal nogal kleinzielig vind?", vroeg ze na het aanhoren van een lange reeks ergernissen. „Ja", reageerde mr. H.E. van Ipenburg namens de Meren wij- kers, „dat zou mij verbazen." Zowel het bestuur van de ten nisvereniging als de omwonen den zaten gisteren bij de Raad van State om een door de ge meente verstrekte milieuver gunning aan te vechten. De ver eniging meent dat er voor het tennispark aan de Merendonk helemaal geen milieuvergun ning nodig is. De buurtbewo ners vinden daarentegen dat de milieuvergunning aangescherpt moet worden. Zij hebben hin der van lichtmasten, herrie, stof en verdwaalde tennisballen. Ipenburg, advocaat van de omwonenden, zei dat de over last zodanig is dat 'enkele kin deren verhoogde prikkelbaar heid en slaapstoornissen verto nen'. Veel hinder wordt direct of indirect veroorzaakt door de lichtmasten die twee jaar gele den zijn geïnstalleerd. De buurtbewoners willen dat het tennissen tot uiterlijk half tien 's avonds doorgaat, in plaats van elf uur. „Balgeluiden en kreten zijn er de oorzaak van dat men sen niet inslapen." Van der Meer leek weinig be grip te hebben voor de klaag- verhalen. ,Tja, ik vind het zelf nogal moeilijk om te tennissen zonder te praten. U zegt eigen lijk: er mag wel een tennispark naast onze huizen liggen, maar er mag niet getennist worden. Vindt u zelf ook niet dat u een risico nam door pal naast een tennispark te gaan wonen?" De staatsraad wilde weten waarom omwonenden pas sinds twee jaar last hebben van het tennispark, dat achttien jaar geleden werd geopend. „Hoe verklaart u dat er zestien jaar geen klachten waren en nu in eens wel?" Volgens de omwo nenden werden klachten vroe ger altijd onderling afgehan deld. Maar nu de lichtmasten er staan en de gemeente een milieuvergunning heeft afgege ven, is de situatie veranderd. De raadsman van de tennis vereniging, mr. R.F. Thunissen, wees er op dat het tennispark er eerder was dan de woonwijk. Thunissen zei het voorts ver ge zocht te vinden om een tennis vereniging een milieuvergun ning te geven. De eisen die de gemeente stelt aan geluid en lichtsterkte zouden bovendien veel te streng zijn. De tennisvereniging heeft de lichtmasten geplaatst omdat er in de avonduren steeds meer wordt gesport. Met kunstlicht zijn er 200 uren extra beschik baar. „Het klinkt een beetje on benullig", zegt voorzitter W. Willems, „maar vroeger hadden we overdag veel huisvrouwen. Maar omdat zij overdag steeds vaker werken is de druk om 's avonds te tennissen groter ge worden." Voorzitter Leyten van de drie vrouwelijke staatsraden moet hartelijk lachen om deze uitleg. „Nooit gedacht dat het buitenshuis werken van vrou wen nog eens tot milieuhinder zou leiden." 'Zonder Ineke en haar meiden wordt het water en brood in Leiden' luidt de tekst op een groot spandoek dat hangt in de kantine van het stadhuis. Ineke de Vries en haar medewerkers poseren er gewillig nèast. foto holvast/mark lamers Schaap op de vlucht voor slager Een losgebroken schaap heeft gistermorgen voor opschudding ge zorgd op de Langegracht. Agenten probeerden het schaap te van gen, maar het wist te ontkomen en rende via de 3e Binnenvest gracht en de Oude Vest terug naar de Langegracht en vervolgens naar de Oude Singel. Daar werd het schaap gevangen door de sla ger, aan wie hij ontsnapt was. HERSENSCHUDDING - Een 89-jarige Leidenaar heeft gistermid dag een lichte hersenschudding opgelopen bij een val in een bus. De man wilde op de Vijf Meilaan uitstappen maar werd omvergelo pen door schoolkinderen die door de achteringang van de bus bin nen kwamen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13