AL 420 JAAR VERNIEUWING ALS TRADITIE. Als dank voor het manmoedig verzet van de Leidse bevolking tegen de belegering door de Spanjaarden, schonk Willem van Oranje in het jaar 1575 de stad Leiden een universiteit. Vandaag, 8 februari, vieren we het feit dat de Leidse universiteit 420 jaar geleden voor het eerst haar poorten voor studenten opende. In een tijd dat ons wel wat anders om de oren vloog dan bezuinigingen en ombuigingen. Het heeft de Rijksuniversiteit Leiden er niet van weerhouden om uit te groeien tot een wetenschappelijk instituut dat de tijdgeest al die jaren niet alleen heeft weten te volgen maar ook te veranderen. En daarbij nooit concessies heeft gedaan aan het niveau waarop wij vinden dat wetenschap bedreven en gedoceerd moet worden. Het is die instelling die ons in binnen- en buitenland de reputatie heeft bezorgd van een toonaan gevend academisch centrum waar wetenschappers van naam en faam werken en worden gevormd. We vieren ons lustrum. En wederom zijn het moeilijke tijden. Waarin alle zeilen moeten worden bijgezet om bezuinigingen te realiseren zonder het niveau van onder wijs en wetenschappen in gevaar te brengen. Maar in Leiden weet men wat het is om de buikriem aan te halen ter verdediging van vrijheden en principes. Het motto van de universiteit luidt dan ook niet voor niets: Praesidium Libertatis - Bolwerk van Vrijheid. En ook nu weer staan wij op de bres. Voor een universiteit die kwaliteit belangrijker vindt dan kwantiteit. Omdat vanuit die kwaliteit de vernieuwing ontstaat die vooruitgang brengt. Gelukkig staan we er niet alleen voor. Als hechte universitaire gemeenschap heeft Leiden een stevig netwerk van alumni die hun universiteit niet uit het oog zijn verloren na het halen van hun bul. Verenigd in het Leids Universiteits Fonds steunen zij de universiteit zowel mentaal als materieel bij haar wetenschappelijk werk en de verdere verbreiding van haar reputatie. De reputatie van een universiteit waar kwaliteit, kritisch denken en een brede ontwikkeling niet het kind van de rekening worden, maar juist nog centraler komen te staan. Daartoe zullen we initiatieven blijven ont plooien. Waar mogelijk door ook andere geldbronnen aan te boren dan die welke de overheid ons, in overigens steeds min dere mate, ter beschikking stelt. Veel wetenschappelijk wer verrichten wij inmiddels al in opdracht van het bedrijfsleven Wij zien de toekomst dan ook met vertrouwen tegemoet Ondertussen vieren we nu ons 420-jarij bestaan. Met gepaste trots en, als u het ons niet euvel duidt ook met 'n buitenbegrotelijk glaasje champagne. We zijn eei universiteit die bruist en dat zullen we blijven. Vernieuwinj is in Leiden immers een traditie. In verband met ons lustrum organiseren wi diverse lustrumactiviteiten voor scholieren, studenten, mede werkers, alumni en inwoners van Leiden. Wilt u informatie bel dan het lustrumsecretariaat, telefoon 071-273109.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12