Leidsch Dagblad Chinese muur kraakt in zijn voegen. )iscovery ontmoet Mir w inschoten: particulier A i i ii A i A erzekeren WAO reële optie SChlïlltZ hekelt llltOlerantie Banken doen loonbod van 6,85 procent GOED NIEUWS Noordwijkse schoonmaak in Limburg oslimterrorist fti Voor de rechtbank lu I in New York heeft een oslimterrorist gisteren heel onverwacht een Ikentenis afgelegd. Molukse kerken yf r\ De Molukse Evan- I \J gelische Kerk zet vraagtekens bij de viering van 50 jaar bevrijding en I van de dekolonisatie. VD draait bij na uitleg kabinetsplan 'Geschiedenis 1940-1945 ook les voor illegalenvraagstuk' Staatssecretaris Schmitz (justitie) heeft gisteren gewaar schuwd voor onverdraagzaamheid in de Nederlandse sa menleving. Ze vergeleek de aanvallen op haar beleid ten aanzien van illegalen met de vooroorlogse situatie, toen 'ontevredenheid en gemor' de democratie ondermijn den. Zonder zijn naam te noemen, diende Schmitz de nieuwe CDA-voorzitter Helgers daarmee van repliek. «hington hans de bruun respondent issitgelaten astronauten en kos- onauten hebben gisteren de ■rste ontmoeting tussen een nerikaans en een Russisch limteschip in bijna twintig jaar t stand gebracht. „Dit is het ooiste dat ik ooit gezien heb", commandant James etherbee van de Discovery, idat het Amerikaanse ruimte- in «er het Russische Mir-ruimte- ation dicht was genaderd. Het cht op de spaceshuttle bracht Russen in Mir tot de Engelse troep: „O wat mooi, wat looi". Voor het eerst zag de aarde in volledig beeld van een spaceshuttle in de limte, gefilmd door de beman- cjng van het Mir-station. De e;merikanen op hun beurt film- in Mir, compleet met het jyuz-ruimteschip waarmee de a! iekoppige bemanning van de irde is gekomen. Via de raam- 31 jes van hun ruimteveer en het ussische station wuifden de itronauten en kosmonauten aar elkaar, terwijl beide ruim- 01 ivaartuigen met een snelheid in ruim 28.000 kilometer per ur en op een hoogte van 245 lometer boven de aarde tot Linschoten van jciale zaken bestrijdt dat het ibinet bedrijven wil ontmoedi gen zich particulier te verzeke ren voor de WAO. Premier Kok ei vrijdag dat het kabinet er- aar streeft zoveel mogelijk be- rijven binnen het 'publieke be tel' van de sociale zekerheid te ouden. Volgens Linschoten is 1 articulier verzekeren op korte ermijn weliswaar duurder, naar blijft het een 'reële optie'. De staatssecretaris zei dat gis- eren bij de presentatie van een dviesaanvraag aan de Sociaal- ïconomisch Raad (SER) over irivatisering van WAO en Ziek- evvet. Vanaf 1 januari volgend aar komt de WAO voor reke- ling van de werkgevers in ilaats van de werknemers en mogen de werkgevers de ar- jeidsongeschiktheidsverzeke- ring desgewenst onderbrengen bij een particuliere verzekeraar. De particuliere premies zullen een afstand van hooguit elf me ter van elkaar bewogen. Het was voor het eerst sinds juli 1975 dat Amerikanen en Russen een gezamenlijke missie in de ruimte uitvoerden. In juni moet een koppeling tussen het ruimteveer Atlantis en Mir plaatsvinden. Daarna zullen nog zes van dat sobrt missies volgen, voordat Amerikanen, Russen, Japanners, Canadezen en Europeanen in 1997 gaan beginnen met de constructie van een permanent ruimtesta tion in een baan om de aarde. De ontmoeting van gisteren kon doorgaan nadat de Russen hun bezwaren vanwege de pro blemen met een brandstoflek in een van de stuwmotoren van de Discovery hadden laten varen. De Russen waren bang dat rondvliegende brandstofdeeltjes gevoelige onderdelen van het Mir-station hadden kunnen be schadigen, maar de Amerika nen slaagden er na drie dagen onderhandelen in hen ervan te overtuigen dat er geen gevaar was. De Amerikanen beloofden drie van de zeven stuwmotoren tijdens de laatste fase van de nadering te zullen afsluiten. De Discovery gezien vanuit Mir. FOTO NASA de eerste jaren aanzienlijke ho ger zijn dan die van de bedrijfs verenigingen, omdat de parti culiere verzekeraars reserves moeten opbouwen waaruit de uitkeringen kunnen worden be taald. De WD en D66 reageerden na de uitspraken van Kok te leurgesteld, evenals de werkge vers. WD-kamerlid Van Hoof draaide gisteren enigszins bij, al blijff hij van mening dat parti culier verzekeren meer kansen moet krijgen. De werkgevers bleven gisteren onverminderd negatief. Overigens zal ook bij de be drijfsverenigingen de huidige algemene premie voor iedereen verdwijnen. Er komt per 1 janu ari een per bedrijfstak vastge- stelde premie, afhankelijk van het aantal WAO'ers. Bedrijven met weinig ziekte en arbeidson geschiktheid zijn dan goedko per uit. haarlem john oomkes „Ik blijf het een wonderlijke zaak vinden dat naarmate het onszelf beter is gegaan, wat wel vaart betreft, en naarmate het duidelijker werd en wordt dat anderen het slechter of bij uit stek slecht hebben, onze onver draagzaamheid groeit." De staatssecretaris sprak in het Haarlemse stadhuis, bij de opening van de expositie Die Zeit gibt die Bilder. Deze foto tentoonstelling belicht schrij vers die Oostenrijk tijdens de ja ren dertig ontvluchtten. „Onverdraagzaamheid, voor oordelen, het elkaar veelal in borrelpraat-taal napraten, nemen toe en daarmee wordt de ruimte die we letterlijk en fi guurlijk anderen kunnen en wil len bieden, beperkter. En, o wee, als die anderen die een be roep op ons, op onze hulp doen, zich dan ook niet goed gedragen, laat staan zich mis dragen of eisen aan onze hulp gaan stellen. Dan ontstaat het 'zie-je-wel-effect'. En dat is hoogst gevaarlijk. CDA-voorzitter Helgers verge leek afgelopen zaterdag Schmitz' plan illegalen die lan ger dan zes jaar 'wit' in Neder land hebben gewerkt een ver blijfsvergunning te geven met zwartkijkers die geen kijk- en luistergeld hoeven te betalen 'omdat ze al zes jaar lid zijn van de VARA'. Schmitz meent dat de ge schiedenis Van 1940-1945 he laas in zijn diepste fundamen ten niet voorbij is. Terwijl de Oostenrijkse gasten in het Haar lemse stadhuis de Nederlandse tolerantie en vrijheidszin loof den, plaatste Schmitz daar forse vraagtekens bij. „Nederland slaat zichzelf nogal eens op de borst om ons democratisch ge halte, onze tolerantie, onze ruimte voor anderen. Vijftig jaar bevrijding brengt de gevoelig heid in onze relatie met Duits land en Oostenrijk evenwel weer in beeld", aldus Schmitz, die met instemming de kerst toespraak van H.M. de koningin op dit punt aanhaalde. Bij de voorbereiding van haar toespraak was de staatssecreta ris gestuit op een populair-we- tenschappelijke bronnenpubli catie getiteld Joodse vluchtelin gen in Nederland, 1938-1940 (geschreven door Corrie Berg huis). Daaruit bleek haar dat vluchtelingen uit nazi-Duits land in Nederland in principe geen verblijf was gegund. En dat er begin 1939 een kamp was op gericht voor hen die er toch, dus illegaal, waren. Schmitz: „Over de locatiekeuze zijn ook nog be treurenswaardige feiten te ver melden. Het werd uiteindelijk- ...Westerbork." HET WOORD IS AAN Joop van Breemen Ontroerende herinnering: plotse linge dooi in de hersenen, zodat het vocht met een zakdoek opge vangen moet worden. VANDAAG PAGINA'S16 Binnenland3 Buitenland5 Cultuur13 Economie/Beurs6 Familieberichten 4 Feiten en meningen2 Info14 Programma's7 Regio9,11,12 Religie10 Sport15 HET WEER Verwachting tot morgen Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regeh, later van het noorden uit ook natte sneeuw. Minimumtemperatuur5 graden in het zuiden tot rond het vriespunt in het noorden van het land. Middagtemperatuur om streeks 4 graden. Vannacht weinig wind. Overdag noordelijk, matig, kracht 3 tot 4, Zweepslagen voor een borrel tijdens ramadan sana afp Een rechtbank in de zuidelijke Jemenitische provincie Aden heeft een man die tijdens de is- lamtische vastenmaand rama dan in het publiek alcohol had gedronken, bestraft met tachtig zweepslagen. Een Jemenitische krant heeft dat gemeld. Volgens de krant, Al Tajamu van de gelijknamige linkse op positiepartij, was het de eerste keer dat een dergelijke straf in Jemen ten uitvoer werd ge bracht. Geseling voor een der gelijke vergrijp is in overeen stemming met de islamitische wet, de shari'a. Sinds Zuid-Je- men verleden jaar in een burge roorlog door het noorden werd verslagen, is de invloed van de moslim-fundamentalisten in de zuidelijke provincies sterk toe genomen. Kijk voor het laatste nieuws elders in deze krant. Vierdaagse werkweek van de baan De banken bieden een loons verhoging van 6,85 procent voor werknemers die veertig uur per week (gaan) werken. Het salaris van werknemers die 36 uur per week willen werken, wordt vier jaar bevroren. Tegelijkertijd wil len de banken vergaande flexi bilisering van arbeidstijden zoals een zesdaagse -werkweek, werken op zaterdag, gebroken roosters, werkdagen van meer dan tien uur en werkweken die de 45 uur te boven kunnen gaan. De vakbonden zijn uiterst on gelukkig met deze opmerkelijke werkgeversstrategie. De plan nen van de werkgevers bieden geen soelaas voor de dertig- tot vijfendertigduizend arbeids plaatsen die de komende jaren in het bankbedrijf verloren gaan. Toch leggen de vakbon den het eindbod van de werkge vers neutraal aan de leden voor. De partijen praten morgen ver der. De werkgevers zien moge lijkheden tot een akkoord te ko men; de vakbonden beslist niet. De CAO-onderhandelingen voor het bankpersoneel (106.000 werknemers) slepen zich al ruim anderhalf jaar voort. De vakbonden eisen een 32-urige werkweek (de vier daagse) in ruil voor een flexibe ler inzet van het personeel en de nullijn voor vier jaar. Maar de werkgevers willen niet verder gaan dan 36 uur. Korter werken mag bovendien alleen als het bedrijfsbelang het toelaat, als het in overeenstemming is met de wens van de klant en als het de bank geen extra geld kost. Bijna drie jaar na dato heeft de politie Rijn- en Braassem de overval op een postkantoor in Leimuiden opgelost. Bij de overval op 2 juli 1992 na slui tingstijd werd onder bedrei ging van vuurwapens de kluis van het postkantoor leegge haald. Daarbij werd de beheer der gegijzeld en vastgebonden. Na onderzoek van de recher che konden twee 28-jarige in woners van Voorschoten wor den aangehouden. Het zijn be- Walt Disney's "DE I.F.Ël ËkOM V, Rplifr voor slechts 2,19 bij Calvé Borrelnootjes Deze week alleen bij A&P bij aankoop van Calvé Borrelnootjes, exclusieve "DE LEEUWEKONING"-beker voor slechts 2,49 OP=OP Calvé Borrelnootjes cocktail gemengd, poesta of special mix, zak 200 gram Overval na drie jaar opgelost leimuiden.judynihofkende van de politie. Ze hebben de overval bekend en zijn in middels voorgeleid aan de offi cier van justitie. Ze zitten vast. De politie heropende het on derzoek begin dit jaar omdat ze de beschikking kreeg over 'be paalde aanwijzingen', aldus een woordvoerder. De politie wil niet zeggen hoeveel geld is buit gemaakt; het zou gaan om 'een aanzienlijk bedrag'. De overval die vorig jaar op het postkan toor werd gepleegd, is nog niet opgelost. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Naam:Voorletters:m/v OF BEL 071-128 030 «JSDAG 7 FEBRUAR11995 «n if OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40692 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 'Waar moeten we beginnen, dit is toch niet te overzien, het zal je huis maar wezen Ten slotte kwam het toch alle maal nog goed. Nadat ze bij ze ven gemeenten bot hadden ge vangen, konden de huisvrou wen uit Noordwijkerhout, Rijns burg en Leiden gisteren toch nog in Limburg terecht. In het Limburgse dorp Well aan de Maas werd de groep, die spon taan had aangeboden te helpen bij de grote schoonmaak na de wateroverlast, met open armen ontvangen. Tijdens een lange dag werd een groot aantal bejaardenwo ningen en een basisschool on der handen genomen. De hulp uit het westen werd door de be woners dankbaar aanvaard. nDat jullie zo'n lange reis ma- pen, daar heb ik geen woorden voor. Ik ben jullie zo dankbaar", aldus mevrouw Van de Swaag, één van de bejaarde slachtoffers van de watersnood. Gisterochtend om half vijf werden de bezems, emmers, dweilen en trekkers in Noord wijkerhout ingeladen en gingen de 48 vrouwen en vijf mannen op weg. Het idee voor de actie was vorige week donderdag aan de koffietafel van de schoonzus jes Lenie Bakker en Gertha Bak ker geboren. In korte tijd had den zij een groot aantal vrien- dinnen, familieleden en kennis- sen verzameld. De schoon maakspullen werden gespon- serd door bedrijven uit Noord wijkerhout, terwijl de bus gratis ter beschikking werd gesteld. Na een lange dag boenen, keerde de schoonmaakploeg gisteravond terug in Noordwijkerhout. FOTO DICK HOGE WONING De reis naar het zuiden werd, als was het een schoolreisje, zingend doorgebracht. Bij aan komst in het rampgebied over heerste verbazing en verbijste ring: „Wat erg al die troep, moet je die huizen zien, de fundering lijkt wel weggeslagen." Dè huizen in Well hadden tot wel veertig centimeter onder water gestaan. Dikke lagen slik en modder waren achtergeble ven. De schoonmaakploeg uit Noordwijkerhout kreeg de op dracht om een groot aantal aan leunwoningen, een basisschool en een alleenstaande woning schoon te maken. „Waar moe ten we beginnen, dit is toch niet te overzien, het zal je huis maar wezen", was de reactie van veel schoonmaaksters. Met hulp van het Rode Kruis en van een aan tal militairen werden de schou ders er onder gezet. Voldaan keerden de vrouwen aan het eind van de dag terug naar Noordwijkerhout, waar hun mannen een hartelijke ont vangst hadden bereid. Van het schoonmaken hadden ze nog geen genoeg. „Welnee, morgen zou ik zo weer gaan en als het nodig is ook nog voor een paar dagen", aldus een van de 'werk sters'.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1