Rijnwoude moet afslanken inilieuwijk niet accepteren' 'Moedergodin' heeft veel bekijks Zeeverkenners snoeien knotwilgen Leiden Regio AI-tarieven gaan omhoog Folderfirma mag vaker uitrijden Discussie mislukte tulpenoogst JANDAG 6 FEBRUAR11995 js iwoners in spe en bouwer blijven het oneens >tr< gemeente Rijnwoude moet niet zomaar accepteren de geplande milieuwijk aan de rand van de wijk Zon- reld wordt 'uitgekleed' tot een normaal woonwijkje. grctt stelt D66'er H. Gerritse in een reactie op de laatste re [wikkelingen rond het project. In de onderhandelingen en. sen bouwer Egbo en de aanstaande bewoners, die de rd« elopen week zijn hervat, worden langzaam maar zeker milieu-aspecten geschrapt om maar binnen het bud- te blijven. Op initiatief van Gerritse debatteert de ge- enteraad volgende week over de milieuwijk. erswoude-runduk ruud sep ivver en aanstaande bewo- kunnen het al bijna een ang niet eens worden over prijs van de te bouwen hui- Terwijl een andere aanne- al heeft aangeboden de ge- iste huizen voor de ge- ïste prijs te bouwen, zegt Eg- daartoe niet in staat te zijn. mensen zijn echter gedwon- om met de Hazerswoudse nemer in zee te gaan. Op nd van een in 1978 gesloten overeenkomst mag Egbo alle huizen in de Hazerswoudse wijk Zonneveld bouwen. Geeft de gemeente toestemming aan een andere aannemer, dan kan Eg bo anderhalf miljoen schade vergoeding eisen. De gemeente heeft daarom in de koopover eenkomst van de grond de eis opgenomen dat Egbo de huizen mag bouwen. Maar in diezelfde overeenkomst staat dat de hui zen in het nieuwe wijkje echte 'milieuwoningen' moeten wor den. Het ziet er naar uit dat in 4'alse arts doet borstonderzoek phen aan den run» Een man die zich 'dokter Peters' noemt heeft }\l verse vrouwen in Alphen aan den Rijn telefonisch benaderd rer een zogenaamd vooronderzoek naar borstkanker. De man ik en stelt allerlei intieme vragen. De Alphense GGD adviseert ■telefoon direct neer te leggen als deze neparts opbelt en de ilitie te waarschuwen. De GGD begint binnenkort wel met een V jiderzoek, maar op dit moment is er niemand die daar vrou- _jen voor zou moeten benaderen, op wat voor manier dan ook. [euken brandt volledig uit phen aan den run Een keuken van een woning aan de Charlot- de Bourbonstraat in Alphen is zaterochtend vroeg volledig uit- brand. De brand ontstond doordat op het fornuis de gaspit ider een pan met olie was blijven branden. De bewoner was in tap gevallen. De brandweer was snel ter plaatse maar kon de uken niet meer redden. De bewoner weigerde het pand te ver- :en tijdens het blussen en moest door de politie uit zijn huis Drden gesleurd. rand in douche phen aan den run De doucheruimte in een woning aan de Al- lense Briljantstraat is afgelopen zaterdagmiddag uitgebrand, ilgens de politie is de brand waarschijnlijk ontstaan door een inddoek die in de buurt van een straalkacheltje te drogen was igd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Atyhenaar krijgt klappen m zaterdag op zondag klappen gekregen in de Julianastraat. eman had ruzie met een 21-jarige plaatsgenoot. Het slachtof- irmoest naar het ziekenhuis om een wond boven zijn oog te la- in hechten. De verdachte is door de politie aangehouden. Sromfietser rijdt onder invloed 1 üdade» Een 22-jarige bromfietser uit Roelofarendsveen is gis- irmorgen vroeg aangehouden wegens rijden onder invloed. De ïan raakte op de Oud Adeselaan de macht over het stuur kwijt, lij kwam ten val samen met een 16-jarige duopassagiere, even- ens woonachtig in Roelofarendsveen. Het meisje is met lichte wondingen overgebracht naar het Rijnland Ziekenhuis in Lei1 irdorp. Sandalen slopen autospiegels egstgeest Vandalen hebben zich afgelopen weekeinde weer npopulair gemaakt in Oegstgeest met het spelletje 'spiegeltje ippen'. Bij de politie is de afgelopen dagen door bewoners van Oranjelaan en de Annie M.G. Schmidtlaan aangifte gedaan an vernielde autospiegels. De verwachting is dat er vandaag neer zullen volgen. tuzie over honden op Krimkade irschotenEen bewoner van de Krimkade in Voorschoten is aterdagmiddag slaags geraakt met bezoekers van andere bewo- lers van de straat. Oorzaak was het feit dat de bezoekers hon en bij zich hadden en die mogen niet op de Krimkade komen. )e bewoner verzocht de bezoekers te verdwijnen met hun vier- oeters, waarna een scheldpartij onstond. Dat resulteerde in het itdelen van klappen over en weer, waarbij overigens niemand eivond raakte. Beide partijen hebben aangifte gedaan van mis- ïandeling bij de politie. phen aan den run. Een 19-jarige Alphenaar heeft in de nacht st tarief voor een abonnement centrale antenne in Al ien aan den Rijn gaat om- 'og. Vanaf 1 april moeten ka- labonnees 1,20 gulden per aand meer gaan betalen. Een jt later volgt eenzelfde prijs- iging. Op dit moment be- aagt het abonnementsgeld ■50 gulden per maand. Tot de tariefsverhoging is be aten omdat er de komende ja- laarlemmer verdacht van ntucht met Leiderdorps meisje otr dorp/haarlem ln 47-jarige Haarlemmer is mmorgen door de politie Rijn Braassem aangehouden om- t hij wordt verdacht van het egen van ontuchtige hande len met een minderjarig eisje uit Leiderdorp. Dat ge arde in 1992 tijdens een trai- ngskamp in het buitenland. pt meisje - toen twaalf jaar 'd - was lid van een club en toevertrouwd aan de zorgen van de man. November vorig jaar deed zij aangifte van de on tucht. Overigens werd de ver dachte begin 1993 ontslagen bij de club. Waarom hij op straat kwam te staan, wil de politie niet zeggen. Ook over de aard van de club laat de politie niets los. De jeugd /zedenpolitie van het district Rijn- en Braassem stelde de afgelopen maanden een uitgebreid onderzoek in. ieder geval aan één van die voorwaarden niet kan worden voldaan. Nadat de vegetatieda ken al heel snel waren verdwe nen, worden nu ook zaken als het extra isolerende glas en de wand- en vloerverwarming uit de plannen geschrapt. Als het aan Gerritse ligt, moet de ge meente ingrijpen wanneer deze ontwikkeling doorzet. „We heb ben hoog ingezet toen daar milieuwoningen moesten ko men. Als de milieucomponent nu volledig wordt geschrapt, zijn niet alle middelen benut om uit de impasse te komen waar Egbo en de bewoners in zitten. Ligt de schuld daarvan bij Egbo, dan moet de gemeen te maar eens juridisch advies inwinnen om te kijken of ze on der de claim van anderhalf mil joen uit kan komen", aldus de D66'er. Wanneer de Hazers woudse aannemer aantoonbaar niet mee wil werken, vervalt het recht op schadevergoeding en kan de gemeente een andere bouwer toestemming geven de milieuwijk te bouwen. Uit angst voor de forse schadeclaim heeft het gemeentebestuur zich tot nu toe echter behoorlijk op de vlakte gehouden. Veel meer dan de partijen aanmoedigen met elkaar te blijven praten heeft de gemeente niet gedaan. Bij de af wachtende houding van het ge meentebestuur speelt ongetwij feld ook mee dat er bij de ko pers van de vijftien milieu woningen ook een flink aantal gemeente-ambtenaren zitten. Na de rel rond de voorgeno men verkoop van een lap bouwgrond aan gemeentesecre taris H. Blom, wil het gemeente bestuur iedere indruk van be voordeling van ambtenaren ver mijden. Gerritse: „Alle bewo ners moeten natuurlijk gelijk behandeld worden. Ambtena ren mogen niet worden voorge trokken. Maar ik heb de indruk dat de gemeente nu een beetje naar de andere kant door schiet." VRIJE TIJD Archeoloog Eric van der Kuijl geeft uitleg tijdens een speciale expositie in de Oudheidkamer in Koudekerk. LEIDEN Kameleon. In bibliotheekfiliaal Stevenshof aan deTrixTerwindt- straat is tot vrijdag 10 februari tijdens de openingsuren een tentoon stelling te zien van het werk van leden van de Zoeterwoudse Vereni ging van Amateur Beeldende Kunstenaars 'Kameleon'. Sneeuwbollen. In de vitrine in de Centrale Bibliotheek aan de Nieuwstraat is tot en met zaterdag 11 februari tijdens de ope ningsuren een collectie sneeuwbollen te zien. Eetproblemen. Een diëtiste, een maatschappelijk werkster en een psychotherapeut zullen vanavond een lezing houden in Vrouwenge zondheidscentrum HARA aan de Bonairestraat 4. De lezing staat in het teken van eetproblemen. De aanvang is 20.00 uur en de entree is 3,50 gulden. koudekerk aan den run frank buurman Ongeveer 150 mensen hebben zaterdag een speciale expositie bezocht in de Oudheidkamer van Koudekerk. Daarin stond de onlangs opgegraven 'moedergodin' van het Rijndorp centraal. Dat bronzen beeldje met een grootte van vier centi meter stamt uit de derde eeuw na Christus. Het stelt een zitten de vrouw voor, gehuld in schou dermantel, met op haar schoot een fruitmand. De vinder van het beeldje is de Leidse archeo loog Eric van der Kuijl. Hij groef het beeldje in Koudekerk op, bij de oever van de Rijn. „Het wordt steeds duidelijker dat er vlak langs de Rijn nederzettin gen hebben gestaan. Die men sen moesten ook wel eens op de vlucht voor het wassende water, net zoals nu", vertelt Van der Kuijl. Koudekerk lag in de klas sieke oudheid net buiten het Romeinse rijk. De moedergodin heeft een Romeinse oorsprong. „Romein se goden werden regelmatig door overwonnen volkeren overgenomen, aan de andere kant namen de Romeinen zelf ook goden van andere volkeren over. Dit beeldje is een symbool van voorspoed, van goede tij den", weet Van der Kuijl. Van het beeldje bevindt zich een bijna identiek exemplaar in het archeologisch museum Kam in Nijmegen. Dat beeldje verkeert in betere staat dan het Koudekerkse exemplaar. „Het Leids Dictee. De voorrondes van het Leids Dictee beginnen vandaag en worden verder morgen, woensdag 8 en donderdag 9 februari ge- leiden loman leefmans houden. Aanvang: 20.00 uur. De deelnemers moeten fouten uit een tekst halen. Plaats van handeling is de Lucas van Leijdenschool aan de Vliet 20. De kosten bedragen 5 gulden. Vrijwilligers. De SOS-Telefonische Hulpdienst in Leiden (THD) is op zoek naar vrijwilligers. Vanavond wordt er informatie gegeven. Ie dereen die vrijwilliger wil worden moet minimaal twee diensten en een avondbijeenkomst per maand aan de THD besteden. Voor verdere informatie: SOS-Telefonische Hulpdienst, postbus 11104, 2301 EC Leiden. Telefoonnummer 071-143578 (tussen 9.00 en 12.30 uur). Boekhouding. De Stichting Werkgelegenheid belegt vanavond een bijeenkomst voor mensen die een klein eigen bedrijf willen begin nen. Tijdens de bijeenkomst wordt informatie gegeven over de eisen waaraan de boekhouding moet voldoen. De bijeenkomst wordt ge houden van 20.00 tot 22.00 uur en kost 25 gulden. Aanmelden van te voren is verplicht: 071-146878. Vierendertig keer per week mogen er bij de Oegstgeestse firma Van Leijden folders worden afgeleverd of opgehaald door vracht- en bestel wagens. Dat heeft de Raad van State beslist. De gemeente vond dat de helft van het aantal zoge heten vervoersbewegingen, zeventien in getal, ge noeg was. Daarmee zou de overlast voor de buurtbewoners in de omgeving van de Zonne bloemlaan beperkt blijven. Het bedrijf Van Leijden bezorgt al jaren folders en huis-aan-huis-bladen in Oegstgeest en directe omgeving. Na klachten van buren over het af- en aanrijden van bestelbusjes en vrachtwagens, moest de firma een milieuvergunning aanvragen. Daarin staat onder meer op welke tijden er mag worden gewerkt, hoeveel verkeersbewegingen er mogen zijn en hoeveel geluid het bedrijf maxi maal mag produceren. De directie van Van Leijden vond de vergun ning te beperkend. Behalve het maximum van ze ventien verkeersbewegingen per zeven dagen mag er na 17.00 uur niet meer worden gewerkt, volgens de vergunning. En dat levert vooral op woensdagen een probleem op als de plaatselijke, Oegstgeester Courant 's avonds moet worden rondgebracht. „Als we ons daaraan moeten hou den, is het afgelopen met het bedrijf', zo ver klaarde de raadsman van de firma. Van Leijden kreeg gelijk van de Raad van State op het punt van het vrachtvervoer. Maar de werk tijden blijven beperkt, al heeft de gemeente Oegstgeest reeds een uitzondering tot 19.00 uur op woensdag toegestaan. Volgens een woord voerster van de gemeente moet er zelfs een ge heel nieuwe milieuvergunning worden aange- ren fors geïnvesteerd moet wor den in het Alphense kabelnet. In Aarlanderveen moet de kabel nog vervangen worden door glasvezel en uitbreiding van het pakket met drie televisie-zen ders en twee radio-zenders ligt in het verschiet. Bovendien vra gen de ontwikkelingen in data communicatie een grote inves tering. Het voorstel wordt deze week voorgelegd aan de raadscom missie voor uitvoeringszaken. Zeeverkenners knotten de wilgen aan de Ruigekade. JAAPVANSANDUK Voordat ze aan de slag kunnen, krijgen de padvinders nog een waarschuwing mee. „Doe het wel samen. Als de een zaagt, kan de ander de tak vasthou den. Dat is de veiligste manier", zegt Theo van Schie, opzichter bij de afdeling groen van de ge meente Leiderdorp. Hoewel hij voor de zekerheid ook een ver banddoos heeft meegenomen in zijn kruiwagen, hoopt hij die gesloten te houden. Samen met ongeveer twintig zeeverkenners van de Scouting groep Leiderdorp en een aantal begeleiders organiseerde de ge meente Leiderdorp zaterdag een knotdag. Op de Ruigekade werden 25 knotwilgen en wat hakhoutbosjes gesnoeid. Voor dat de zagen kunnen worden gehanteerd, wordt er door Ton Gordijn van het IVN (Instituut voor Natuurbeschermihgsedu- catie) een inleidend praatje ge houden in de kantine van de gemeentewerf aan de Simon Smitweg. Aan de hand van dia's legt hij zijn jeugdige publiek uit dat zij belangrijk werk gaan doen. „Door hun gewicht kun nen die bomen eraan gaan. Als je ze wilt houden, moet je ze echt om de drie jaar knotten." Als de eerste geeuw zich aan dient, wordt er snel besloten om naar de Ruigekade te fietsen. Daar blijkt het werk mee te val len. „Je hoeft je eigenlijk niet in te spannen. Gewoon met de zaag heen en weer gaan, en de tak valt eraf merkt de 12-jarige Pieter. Als hij in een wat onge makkelijke positie bovenop een knot zit te zagen, laat hij zich af lossen: „Ik heb dode knieën." De forse takken, zeg maar ge rust stammen, vallen links en rechts kletterend in het water, onder een luid 'van onderen!'. Het snoeihout wordt vervolgens in bundels langs het pad gelegd om te worden versnipperd. Vlochten de boeren vroeger hekjes van het buigzame wilge hout, tegenwoordig heeft het een andere bestemming. In dit geval de ruiter- en wandelpaden in sportpark De Bloemerd. „Het blijft een schitterend ge zicht om die joekels te zien om vallen zegt scoutingbegelei- der Jeroen van de Krogt. Zestien jaar geleden heeft hij als klein jochie ook gesnoeid aan de Rui gekade. Hij kan 'zijn' bomen nog precies aanwijzen. Het was dan ook zijn idee om de ge meente te vragen naar deze klus. „Daar waren ze meteen enthousiast over", prijst Van de Krogt. „Voor de zeeverkenners is dit een leuke afwisseling, 's Zomers varen we altijd en in de winter doen we veel aan boten- onderhoud. Verven, schuren, krabben. Dit is weer eens wat anders." De begeleider vindt de knotdag voor herhaling vatbaar. Opzichter Van Schie is het daar mee eens: „Het scheelt ons snoeiuren. En er is werk genoeg. Ik schat dat Leiderdorp zo'n vijfhonderd knotwilgen heeft." ALKEMADE/VOORHOUT marieta kroft De problemen rond de mis lukte tulpenoogsten als ge volg van een verkeerde grondsamenstelling staan vrijdagavond 17 februari centraal tijdens een discus sie-/voorlichtingsavond in café De Pepersteeg in Roelo farendsveen. Iedereen is om acht uur welkom op deze avond die wordt georgani seerd door de plaatselijke af delingen van de KAVB (Ko ninklijke Algemene Vereni ging voor Bloembollencul tuur), de WLTO (Westelijke Land- en Tuinbouworganisa tie) en de NTS. De bijeen komst wordt voorgezeten door W. Granneman van de Dienst Landbouw Voorlich ting. Verder zijn jurist D. Achterberg van de WLTO en L. van der Geest van de Ha- gelunie aanwezig. Besproken wordt hoe herhaling van een dergelijk probleem in de toe komst kan worden voorko men en wat de stand van za ken is met betrekking lot het juridisch onderzoek door de WLTO en juristen van de rechtsbijstand. Jurist Achter berg gaat er vanuit dat het Stompwijkse bedrijf Hilger- som aansprakelijk wordt ge steld voor de schade die meer dan twaalf kwekers uit Roelofarendsveen en de Bol lenstreek hebben opgelopen. Het onderzoek is echter nog gaande. Vorige week sprak de jurist nog van minimaal 22 gedupeerden. „Van twaalf kwekers blijkt nu bij ons offi cieel bekend te zijn dat ze te zure grond hebben gekregen voor de tulpenbroeierij. Ik verwacht dat daar nog twee of drie bijkomen." Hoewel de omvang van de schade pas na afloop van het tulpensei zoen in mei is vast te stellen, is nu al zeker dat het om een miljoenenstrop gaat. Achter berg spreekt over een scha- devan rond vijf miljoen. beeldje dat ik gevonden heb heeft meer te lijden gehad van de bodem", zegt van der Kuijl. De moedergodin is, samen met nog meer Romeins brons en aardewerk nog te zien op 18 fe bruari, 4 en 18 maart in de Oud heidkamer aan Dorpsstraat 55a in Koudekerk. Of het beeldje daar permanent mag blijven is nog niet duidelijk. Het Leidse Rijksmuseum van Oudheden heeft er veel belangstelling voor; in dat museum kan het perma nent worden geëxposeerd. BURGERLIJKE STAND LEIOEN Geboren Paula Lolkje Jean- nette, dv. A.M.H.P van den Besselaar en T. de Jong Mathijs Frederik, zv. R.C.J. Mendelewski en P.H M.W. Paulus* Emma Han Mei, dv. D.J.C.Y.S. Go en B. Lammers Lois, dv A. Inan en S.M. Simon Fiona Gwendolyn, dv. W.M.J, de Mooij en L.W. de Soet Maria Louisa, dv. L.A. Pleij en M.B. Bierman Farahilde Annabel, dv. W.L. van der Voort en M.W.J. de Vries Jop Sebasti aan, zv. R.P. de Jong en S.P.A. Klap Sebastiaan Koen, zv. E.A. Wubben en A.M. Kleijn Sadé Adan Bulle, zv. Adan Bulle Ahmed en Anab Ali Mahamud Klazina Maria, dv. J. van Klaveren en J. Roem Zahra Safiya Nuur, dv. Safiya Nuur Faarah Edwin, zv. J. de Geus en E. I 'Ecluse Aldert Pieter, zv. W. Hoek en G. Hoek Davita Levina Wilhelmina, dv. P.R.T.F. Tupan en M O Wenno Navjyot Singh, zv. K.S Daphu en Kuljit Kaur Wessel, zv. E.M. Flapper en M.A.H. den Hollander Britt Johanna Cornelia, dv. C.P.E. van der Slot en J.P.H. Gardenier Celine, dv. P L Stritzko en J. van Egmond Merel Elisa beth Eleonora, dv. P. Koningen E.E.M. Hendriksen Sofiet|e Regina, dv. J.J. van Eeden en D.E M. Bogaards* Mike, zv. W C. van der Plas en S. Theunissen Lisa Christine, dv H.C. van der Velde en G S M. Nikken Marleen, dv J. Guijt en M C D. van der Plas* AnnemarieChris tine, dv L.W Nollesen I.H.A Groenen- berg Pirn, zv. P. Nolte en J Hillebrand Adrianus Johannes Hendrikus Pieter, zv P M. Burggraaf! Frank Sebastiaan, zv. J A de Graaf en M Wempe Pieter Raymond, zv. P. Noort en C C Heems kerk Anne Kathrm, dv. J.J. Zender en C.E. Zender Wouter Gerardus Adria nus, zv W H Abrahams en A P J Koe nen Andries Dillan, zv B G. Bodell en G.O. van der Mei) Sander, zv. J Reij- zevoort en J.M. Roest Denise, dv J Guijt en T Kromhout Zeinab, dv A Boubaren H. Lahlafi «Willem Maarten, zv P. van Dui|n en D van Duijn Mark, zv. J.G. van Dui|n en C. Mieremet Lizzy, dv. R E. Pikaar en C.H.T Werkho ven Nino Jay, zv. A. Arukpibal Manu el Andres, zv. M A. Martin Alfonso en Maria del Pilar Mazorra de Quero Bart Rudolfus, zv. R van Zeist en A H. Ver burg Menno Rogier, zv. W.P. Triene kens en S. Grashoff Remco, zv. A A. Kuijvenhoven en H. Koelewi|n Rowdy, zv. J. Kluivers en M.M.A. Samson Overleden: C M Novotny, geb. 31 jan. 1938, echtg. van C.B. van Gent J. Goebel, geb. 11 jan. 1912, man J. van Beelen, geb. 1 sept. 1917, geh. gew. met P. van Duijvenvoorde C.D.Baten burg, geb. 18nov. 1911, geh. gew. met A T. Bergers* M.H. van Gemert, geb. 27 okt. 1933, echtg. van J.A.C. Maar schalk A Vadiyati, geb. 18 jan. 1995, dochter* H. Nieuwenhuizen,geb. 17 feb. 1903, man H.H.G. van Geemert, geb. 29 april 1936, man J. Ie Febre, geb. 7 mei 1916, man S. van Kints, geb. 6 jan. 1923, man W.C.J. Schou ten, geb. 24 juli 1900, man W Mos- seveld, geb. 23 juli 1912, man P.C.G. van der Lans, geb. 28 okt 1928, man J.N. Buys, geb. 9okt 1901, geh. gew. met G. Meijer P. Kleyhorst, geb. 1 dec. 1920, man J. van der Meij, geb. 21 jan. 1916, vrouw* J.J. van Dijk, geb 17 mei 1913, geh gew met C. van Duijn S.A. de la Rie, geb. 12 aug 1906, vrouw J.K. Kromhout, geb. 21 juli 1929, echtg. van W. Gravekamp G.B. van Pelt, geb. 5 jan 1915, man J E. van Dreumel.geb 18 april 1898, geh. gew. J. Trouwee J.M. van der Zee, geb. 26 dec. 1946, echtg. van H Ver- steegen B van Beers, geb. 30okt. 1916, man L A M. Vogels, geb. 27 mei 1944, man M B Nelis. geb. 28 sept. 1934, man C A. Jorert, geb 20 okt 1912. geh gew. met R Klootwijk H Hvan Hooijdonk, geb. 17 maart 1903, man B Edel, geb. 26 april 1966, vrouw* A E. de Vries, geb 23 okt. 1914, geh gew. met J. van der Zwan D. Middeldorp, geb. 4 maart 1917, geh gew. met C A van der Pol M. Nieuwenburg, geb. 28 juli 1903, geh. gew. met K.L. Hermans GetrouwdGR Westerhof en CM Stel G A S. van Poecke en K.H.P Stoop G.J.C. Kamphuis en A.C. van Oei J.W. van Drunick en L.W.M. Staamer

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9