Vier ton voor sporthal in Stevenshof Leidse buschauffeurs bereid langer te staken Leiden keurt 'dicht' rolluik af Hoofd kaal voor watersnood Explosie aan boord van boot ,NDAG 6 FEBRUAR11995 ediening brug defect jn De bediening van de brug in de Europaweg is vrijdag bij een uur defect geweest. Gevolg hiervan was, dat het verkeer ide Voorschoterweg vast kwam te zitten. Uiteindelijk moest brug met de hand worden bediend om het verkeer zijn weg te 't P en vervolgen. i Wasdroger vat vlam den Kortsluiting in een wasdroger was oorzaak van een dj andje in een schuur aan het Levendaal. De brandweer was istri el ter plaatse. Zo werd voorkomen dat de schuur geheel af- andde. Een tweede brandje deed zich voor in een auto, die bij ijsbaan stond geparkeerd. De politie vermoedt dat inbrekers (interieur in brand staken. Milieuwijk André Rieu 9Rijnwoude moet niet Een afgeladen accepteren dat de J Groenoordhal ge- milieuwijk in Zonneveld tot noot dit weekeinde van een gewone woonwijk André Rieu. Leiden walste wordt uitgekleed. j in de veehal. Oud-hoogleraar Jansen overleden OEGSTGEEST/LEIDEN In zijn woonplaats Oegstgeest is op 91-jarige leeftijd overle den emeritus hoogleraar god- geleerheid van de Rijksuniver siteit Leiden, prof. dr. E. Jan sen Schoonhoven. Jansen Schoonhoven promoveerde in 1945 in Leiden en werd daar zestien jaar later benoemd tot bijzonder hoogleraar godge leerdheid (theologie) vanwege de stichting De Zending der Nederlands Hervormde kerk. Zijn vakgebied was het zen dingswerk. In 1967 werd hij buitengewoon hoogleraar godgeleerdheid zendingswe tenschap en ontwikkeling van het christendom in de nieuw ste tijd. Zeven jaar later ging Jansen Schoonhoven, inmid dels op 70-jarige leeftijd geko men, met emeritaat. De overledene was tevens werkzaam als predikant van de Nederlands Hervormde Kerk. Leiden heeft 400.000 gulden opzij gelegd voor de bouw van een nieuwe sporthal in Stevenshof. In totaal heeft de gemeente zes ton gereserveerd voor sportactiviteiten. Voor extra onderhoud aan accommodaties is 180.000 uit getrokken. De Stichting Marathon Leiden krijgt een sub sidie van 10.000 gulden. Voor topsport komt een fonds van 10.000 gulden. De nieuwe sportplannen staan in het pre-advies op de sportno- ta 'Het spel en de knikkers'. De ze gemeentelijke nota ver scheen november 1992, maar is nog niet door de gemeenteraad bekrachtigd. Sportverenigingen hebben tot 17 maart de tijd te reageren op de voorstellen in het pre-advies. De investering van 600.000 wordt mogelijk gemaakt door bezuinigingen elders op sport gebied. Zo komt het waterver bruik op sportvelden in het ver volg voor rekening van de ver enigingen en moeten de clubs ook zelf lozingsrechten en ver ontreinigingsheffingen betalen. De bouw van een sporthal in de Stevenshof gaat in totaal zo'n drie miljoen gulden kosten. De gemeente heeft twee bouw locaties in onderzoek: in het parkje bij de Rijndijk en in het zuidelijkste punt van het Ste venspark. De gemeente wil nog onderzoeken of de nieuwe hal een speciale functie kan krijgen als turnhal. Dit gebeurt op ver zoek van de Leidse gymnastiek verenigingen. Het college van B en W wil het komende jaar bekijken of er in de Broek- en Simontjespol- der een wijksporthal of -zaal kan komen. De Broek- en Si- montjespolder - tussen de Leid se Merenwijk en Oegstgeest - is door de gemeente uigekozen als bouwlocatie voor 1.000 wonin gen. In deze nieuwbouwwijk komen mogelijk ook een honk- balveld en een aantal korfbal- velden. Het huidige veld van honkbalvereniging The Key Town Hitters verdwijnt door opheffing van sportpark Pomo na voor woningbouw. Korfbal vereniging Pernix moet weg van het terrein achter de Groen- oordhallen. Lukt het niet om sportaccommodaties aan te leg gen in de Broek- en Simontjes- polder dan komt de Warmond- se polder Strengen en Tengna- gel in beeld. „We moeten dan wel overleggen met Warmond welke sporten in dat groenge bied ingepast kunnen worden," aldus sportwethouder H. de Goede (D66). De Stichting Marathon Lei den krijgt met ingang van 1996 een subsidie van 10.000 gulden. Deze jaarlijkse subsidie is be doeld voor de organisatie van de 3M-marathon, die sinds 1990 in Leiden wordt gelopen. De storting van 10.000 gulden in een fonds voor topsport is eenmalig. Het geld is bestemd voor ondersteuning van van ta lentvolle spelers en hun trai ners. De gemeente hoopt dat het fonds met 'private financie ringsbronneen' kan worden aangevuld. Het fonds zou een regionaal karakter moeten krij gen. Een herverdelingsplan voor voetbalvelden acht het college vooralnog niet aan de orde. In het verleden is hier wel over ge sproken, maar de al enkele ja ren verwachte teruggang van kleinere verenigingen verloopt langzamer dan verwacht was. Op de lange termijn kunnen de sportparken Kikkerpolder I en II, Noord, Morskwartier I en II het 'langst blijven bestaan als voetbalvelden'. De toekomst van de overige voetbalvelden is volgens de gemeente 'moeilijk te voorspellen'. Mocht het ver wachte ledenverlies alsnog doorzetten dan kan een deel van de grond worden gebruikt voor andere doeleinden, zoals woningbouw. De verbouwing van zwembad de Zijl is voorlopig van de baan. De buitenbaden krijgen tot 1999 de tijd hun bestaansrecht te be wijzen. De Vliet moet daarvoor jaarlijks 75.000 bezoekers halen, De Zijl 50.000. Wordt dit ge haald dan is de gemeente be reid te investeren in de noodza kelijke milieuvoorzieningen. Dit kost in totaal ruim twee miljoen gulden. LEIDEN Het Leidse café De Spons heeft vrijdagavond 645 gulden bij elkaar gebracht voor gedupeerden van de watersnood. In een dolle bui liet Leidenaar Floor Smilde zijn hoofd kaalscheren en dat leverde 500 gulden op. Het initiatief voor de spontane actie kwam van de me dewerkers Marjolein Scheeren en Sander Kraayeveld die hun fooi beschikbaar stelden. Door een explosie en een daar op volgende brand is een aan de Morssingel afgemeerde boot beschadigd. Het vuur werd door de brandweer geblust. De oor zaak van de explosie is nog niet bekend, maar de politie sluit brandstichting niet uit. De 77- eigenaar van het vaartuig heeft aangifte gedaan. De ontploffing ontstond in de nacht van zaterdag op zondag rond 01.00 uur. Er bevonden zich op dat moment geen per sonen aan boord van de boot. De stakende buschauffeurs bij de Leidse vestiging van streek- vervoerbedrijf ZWN willen hun actie nog zeker veertien dagen voortzetten. Dat hebben zij za terdag aan de sectorraad van de Vervoersbond FNV laten weten. De komende weken zijn boven dien nog verrassingsacties te verwachten om de werkgevers onder druk te zetten. Hoe die acties er uit gaan zien laat de bond in het midden. Als gevolg van een rechterlijke uit spraak mag er alleen tussen tien uur 's morgens en drie uur 's middags (buitende spits) wor den gestaakt. De bond mag geen acties op andere tijden or ganiseren- Het bestuur van de Leidse afdeling zegt dan ook niet op de hoogte te zijn van wat er gaat gebeuren. „Het is ook voor ons een verrassing." Eerder is onder andere in Haar lem gedemonstreerd door part ners van stakende chauffeurs. Zij hielden toen een poortblok kade. Het afgelopen weekeinde liep de spanning even op tussen de stakers in Leiden en de bedrijfs leiding. Dat gebeurde nadat de directie van ZWN per fax had laten weten de stakers de uren tussen tien en drie heel strikt niet te betalen, ook niet als zij langer doorreden om ritten af te maken. De stakers reageerden daarop door ervoor te zorgen dat ze zaterdag en zondag om tien uur terug waren in de gara ge aan de Rijnsburgerweg. Van morgen liet de regiodirectie we ten op de eerdere mededeling terug te zijn gekomen. Stakings leider Jaap Koome: „Onze actie is steeds publieksvriendelijk ge weest, daar gaan we nu weer mee door.'' De staking van de buschauf feurs duurt inmiddels ruim drie weken. Aanleiding voor de actie is het vastgelopen CAO-overleg, waarbij met name een flexibeler inzet van personeel en een ver mindering van de onregelma tigheidstoeslag twistpunten zijn tussen werkgevers en de Ver voersbond FNV. Eerder heeft de Vervoersbond CNV wel een ak koord gesloten. Er is nog geen enkel zicht op een akkoord met de FNV-bond. rouw op heterdaad betrapt gENi Een bewaker van een kledingzaak aan de Haarlemmer- ,rdei aat heeft vrijdag een 22-jarige vrouw uit Den Haag op heter- tad betrapt toen zij twee gestolen spijkerbroeken de winkel rliet. Toen zij buiten was sprak de bewaker haar aan. Ze liet iar tas vallen. Hierin zat, naast de twee spijkerbroeken, een fles l^ei sdrank. Die brak. Gevolg: de broeken zijn nu onverkoopbaar. a olitie houdt kladderaars aan 1 ,d BÜLï De politie heeft vorige week vijf jongens - in de leeftijd 1Sse n 15 en 16 jaar - uit Leiden aangehouden, die muur van de vai nnel in de Morsweg en de muren van bedrijven aan de Flevo- 3o|( eg met graffiti bekladden. Twee van hen bekenden zich ook op dit idere plaatsen in de stad hieraan schuldig te hebben gemaakt. eidenaar steelt kratten lege flessen van de huurders het beste heeft behartigd. Geld is er overigens niet mee te verdienen. Bronzen Bever (2) De Rijkgebouwendienst is er een beetje pissig over dat Ons Doel zo maar weg loopt met het nijvere dier, dat volgens Ons Doel 'het' symbool is van de kri tische huurder die zijn woonmi- lieu maakt en bewaakt. „Dit kan natuurlijk niet. De Bronzen Be ver is een officiële rijksprijs, vastgelegd in een regeringsbe sluit. Wij zullen spoedig contact opnemen met Ons Doel en de corporatie dringend verzoeken een andere naam te kiezen", zegt een woordvoerder. „Allemaal niet nodig. Ophef om niks", reageert directrice M. Glaser. „Onze prijs heet hele maal geen bronzen bever. Dat is er in de spreektaal van gemaakt. Ik begrijp ook niet goed waar om de Rijksgebouwendienst zo'n paniek maakt. Wij hebben voordat we de prijs instelden al contact gezocht, juist om pla giaat te voorkomen." Krokodilletranen Het rommelt bij de gemeentelij ke dienst woonruimteverdeling. Onder het personeel heerst 'on rust en ongenoegen over het mismanagement' en de nade rende opheffing van de afdeling, blijkt uit een brief van een aan tal ambtenaren. In de toekomst moeten de woningbouwvereni gingen zelf hun huizen verde len. De herrie op de afdeling wordt niet veroorzaakt door de drei gende opheffing, al vinden de medewerkers dat niet leuk. Het ongenoegen is de schuld van Joke de Jong, hoofd van de ge meentelijke sector wonen en ooit een 'blauwe maandag' baas van de woonruimteverdeling. In een interview-waarbij 'een fo to is afgedrukt van het hoofd met een ietwat huilerig gezicht', aldus de ambtenaren - vertelde zij dat zij nog geen oordeel heeft over de plannen. Ze noemt de plannen 'slecht bear gumenteerd'. Lariekoek, zo menen de ambte- Wethouder R. Hillebrand (rechts) hief gisteren bij het COC aan de Langegracht het glas met coördinator Frans Engelsman (links) van het nieuwe Mannencafé en secretaris Ed Geuns (midden) van de Leidse Werk groep Homoseksualiteit. foto hielco kuipers naren. Het hoofd huilt 'kroko dilletranen', want het voorstel om de afdeling woonruimtever deling op te heffen kwam van haar. En wie wordt er de dupe? Juist de medewerkers. De Jong ontspringt de dans, zij is inmid dels bevorderd tot een hogere functie. Mannencafé Champagne gisteravond bij het COC aan de Langegracht 65. Onder een behoorlijke belang stelling werd het eerste Man nencafé (35+) ten doop gehou den. Homoseksuele mannen van 35 jaar en ouder kunnen er voortaan elke eerste zondag van de maand van vier tot acht uur terecht. Rustige muziek, waar je een gesprek bij kan voeren. Wethouder Tjeerd van Rij (46), oud-penningmeester van de landelijke COC is helaas door ziekte geveld en dus verhinderd, maar zijn opvolger Ron Hille brand (33) neemt de honneurs waar. „Ik ben pas 33, dus ik be hoor niet tot de doelgroep, maar mij is verzekerd dat dat vanzelf over gaat", aldus Hille brand. Het Mannencafé is een belangrijk initiatief, vindt de wethouder, want voor oudere homoseksuelen is er in de Leid se regio weinig gelegenheid om bij elkaar te komen. „In het discogeweld voelt niet iedereen zich thuis. Het zou mooi zijn als alle homo- en heteroseksuelen zich bij elkaar in alle cafés thuis zouden voelen, maar in de praktijk is dat niet zo. Niette min, ik was laatst in een 'heterocafé' waar twee mannen zaten te knuffelen en niemand nam daar aanstoot aan. Het gaat dus toch al iets beter", vindt Hillebrand. Frans Engelsman (40), coördi nator van het Mannencafé weet uit ervaring dat er voor de wat oudere homoseksueel toch iets ontbrak in het gevarieerde aan bod van amusement, gezellig heid en educatie dat de LWH aan de Langegracht biedt. „Ou dere homoseksuelen missen het contact. Bij de jongeren voelen ze zich niet echt thuis", vertelt hij. „Het is de generatiekloof waar ook de oudere hetero seksuelen nog wel eens door worden opgeslokt." Secretaris Ed Geuns wijst op het belang van de vrijwilligers, die' de sociëteit van de LWH draai ende houden. Hij doet een op roep aan de aanwezigen om zich ook in te zetten. Het Man nencafé wordt een succes, weet hij vrijwel zeker. „Een goed be gin en de mond-op-mond-re- clame doet de rest." Hans Koenekoop, Henny van Egmond en Frank Buurman oen» Een 22-jarige Leidenaar deed er alles aan om uit handen in de politie te blijven. Hij vluchtte over schuurdaken, door tui- en, brandgangen, weilanden, plantsoenen en zelfs dwars door n sloot. Korte tijd later hield een agent de drijfnatte man toch in. Hij nam de benen toen zij hem vroegen waar hij heen oest met een winkelwagen waarin zes kratten met lege flessen inden. De man moest, zo zei hij, naar het buurthuis. Maar dit :k, bij nadere informatie, niet te kloppen. Vervolgens koos hij it hazepad. Met de agent achter hem aan. Die had de langste lem. I ifzuiginstallatie in brand 3 den» Brand in de afzuiginstallatie in de keuken van een res- urant aan de Pieterskerkchoorsteeg heeft dit weekeinde veel 3 hade veroorzaakt. In eerste instantie zag het personeel zelf 1 ins het vuur te blussen, maar later moest de brandweer eraan pas komen toen de vlammen opnieuw oplaaiden. Een des- ïndige had de installatie nog aan een onderzoek onderworpen, ij kwam tot de conclusie, dat de reparatie tot na het weekeinde n wachten. ,icht gewond na vechtpartij Een werknemer van een café aan de Steenstraat is giste- enlicht gewond geraakt toen een lastige klant buiten de deur trd gezet. De man zag kans de zaak binnen te dringen on- mks het feit dat hem dit wegens wangedrag verboden was. jen het poersoneel hem ontdekte en hem naar buiten werkte, rig^akte een van hen bij de schermutseling die daarop volgde ge rond. De lastige klant kwam even later terug en vernielde met steen twee deuren.' foto ben de bruyn Een medewerkster van de antiekzaak aan de Hooigracht voor het gewraakte rolluik dat de gemeente weg wil hebben. Antiekhandelaar Hooigracht gedupeerd De gemeente Leiden heeft antiekhandelaar L. Offenberg opdracht gegeven het rolluik voor zijn zaak aan de Hooigracht weg te ha len. Het luik zou niet aan de 'eisen van wel stand' voldoen en 'te dicht' zijn. Maar de antiekhandelaar, die twee maan den geleden zijn winkel opende, houdt vol dat een doorzichtiger rolluik zijn inboedel onverzekerbaar maakt en hij voor andere, dure oplossingen simpelweg geen geld heeft. De Haagse ondernemer huurde aan de Hooigracht 68 een winkelpand waar hij vanaf 1 december antiek verkoopt. Om de spullen te beveiligen en zo de verzekerings maatschappij ter wille te zijn, liet hij een ge deeltelijk open rolluik plaatsen dat na slui tingstijd wordt neergelaten. „Ik had vaag iets vernomen dat het in Leiden zo open mogelijk moet, dus heb ik er zo een be steld", aldus Offenberg. De gemeente keurde het hekwerk echter af. De laatste jaren wordt de binnenstad ontsierd met 'lelijke' luiken en daar wil de gemeente paal en perk aan stellen. Zelfs de welstandscommissie bemoeit zich met dit onderwerp. Zij houdt als marge aan dat nieuwe rolluiken de inkijk in winkels voor maar 25 procent mag belemmeren. „Maar daar neemt de verzekering geen genoegen mee. In het pand is vroeger al tweemaal ingebroken en dus moest ik maatregelen treffen. Op deze manier kan ik geen kant op en bestaat de kans dat ik weer moet sluiten", aldus Offenberg. Een sugges tie van de gemeente om een luik inpandig aan te brengen, is volgens de winkelier te duur voor een middenstander, die net be gint. Offenberg is een van de eerste slachtof fers van het nieuwe beleid van de gemeen te. In het centrum wordt niet opgetreden legen ondoorzichtige rolluiken die al een aantal jaren geleden zijn aangebracht. „Da gelijks loop in van het station via de Steen straat naar de Haarlemmerstraat. Daar stikt het van de gesloten luiken", zegt de anti quair. Hij hoopt dat de gemeente zijn in braakbeveiliging ook wil gedogen. De com missie beroep en bezwaar zal zich over dit voorstel buigen en over enkele weken een advies aan burgemeester en wethouders uitbrengen. bonzen Bever (1) et beeldje is een bever van ons. Vanzelfsprekend werd de roonconsumentenprijs'van oningbou wvereniging Ons oei bij de bekendmaking door •orzitter W. de Bock tot Bron- 'n Bever gedoopt. De naam is Middellijk een eigen leven tan leiden en onbedoeld heeft ns Doel nu plagiaat gepleegd, 'juridische termen heet het 't de corporatie het auteurs- cht heeft overtreden. Want er fstaat al een prijs die Bronzen ever heet. 'dat is bepaald niet de min- e. De Bronzen Bever is de offi ce Rijksbouwprijs, elk jaar tgereikt aan het beste bouw- roject in Nederland. Aan dat tonzen beeld kleeft een geld- edrag van 50.000 gulden. Het >eval wil dat Leiden vorig Jaar ovember de Bronzen Bever net tn zijn neus voorbij zag gaan. «bouwproject 'Vlek26' in de tevenshof eindigde tweede chter een project uit Amster- am. te Leidse Bronzen Bever.is heel 3t minder prestigieus. Ons teel wil de prijs elk jaar uitrei en aan een persoon of organi se die in Leiden de belangen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7