Snel actieplan voor Maas en Rijn ■raël zet deur Westoever kier voor Palestijnen 2. een slachtoffers bij ardschok Nieuw-Zeeland Buitenland Gesprekken Ecuador en Peru vooralsnog mislukt VS 'redden' Bosnische federatie Algerije boos over 'inmenging' Frankrijk 'II I fi - v X vv Tientallen doden bij geweld in Pakistan Peking klinkt nog steeds het vertrouwde 'Pst! CD, CD' ANDAG 6 FEBRUARI 1995 ƒ2 ƒ4 esje wijn voor halve ton van de hand york Bij het veilinghuis Sotheby's in New York is zaterdag fles Chateau Mouton Rothschild uit 1945 van de hand ge it voor 31.050 dollar (bijna 53.000 gulden)De koper van de -literfles, een Amerikaanse bieder, bleef anoniem. De wijn rd gebotteld tijdens het laatste jaar van de Tweede Wereld- log en op het label staat dan ook: 'Het Jaar van de Overwin- g'. De duurste fles wijn is nog altijd de Chateau Lafite uit 17 die in 1985 werd geveild voor 150.000 dollar (250.000 gul- imaliërs laten VN-medewerkers vrij iadishu Gewapende Somaliërs hebben zestien medewer- van het VN-wereldvoedselprogramma WFP vrijgelaten, hangers van militieleider generaal Mohamed Farah Aideed ilden de VN-medewerkers drie dagen lang vast in hun kan- V en woongebouwen in de Somalische hoofdstad Mogadis- |Ze eisten uitbetaling van achterstallig loon. igeuners dood bij explosie Oostenrijk iwARTVier zigeuners zijn in de nacht van zaterdag op zon- in het Oostenrijkse plaatsje Oberwart omgekomen door een Inexplosie. Volgens de politie hebben de vier mannen moge- izelf de ontploffing veroorzaakt bij een poging een beeld met !^^jracistisch opschrift op te blazen, maar een moordaanslag ^^rordt niet uitgesloten. jwelendiefstal in Londen |den Gewapende boeven hebben gisteren een Londense ju- Tier, hofleverancier van de Britse koningin Elizabeth II, be- fd van juwelen en edelstenen ter waarde van een kwart mil- pond sterling (670.000 gulden). Tientallen politieagenten (singelden de winkel urenlang. Toch wisten de criminelen te inappen, mogelijk door een achterdeur. |rokodil gevangen in straat Keulen en» In een drukke straat in Keulen is zaterdagmiddag een a één meter lange brilkaaiman (Caiman crocodilus) gevan- Het beest kon met een net worden gevangen. Het is overge- (cht naar de dierentuin van Keulen. Tot nu toe heeft niemand dier opgeëist. Mogelijk heeft de kaaiman gebruik gemaakt ide overstromingen van de afgelopen dagen om aan zijn ei- )gevjiaar te ontsnappen. ALEM GPD-AFP-DPA Israëlische regering heeft :ren besloten de afsluiting le Gazastrook en de Weste- Jordaanoever geleidelijk te [chten. Om te beginnen zul- 'alestijnse artsen en leraren inningen krijgen om naar Jeruzalem en Israël te rei- afsluiting werd van kracht n aanslag door leden van lamitische Jihad, twee we geleden bij de Israëlische Netanya, waarbij 21 men- OIT|het leven verloren. Onbe- :STIe schutters hebben van- )OR(6en bij een grensovergang OI5 jftffaël vanuit Gaza een Is- K, li gedood. Twee andere Is- i's raakten bij de schietpartij ar gewond. Het ging om be- Pers die een Israëlische tank- en begeleidden. de kabinetsbijeenkomst iken veel ministers zich gis- n uit voor het handhaven de afsluiting. Ze redeneer- dat minder geweld een be- sfeer schept voor onder delingen. Er is daarom voor- g nog geen sprake van een K'i I' euwe schok Japan Hond gered in Kobe totale opheffing. Donderdag spreekt premier Rabin bij de Erez-grenspost tussen Israël en de Gazastroolc met PLO-voor- zitter Arafat. Het ligt in de ver wachting dat tegen die tijd de afsluiting iets verder zal worden verlicht. Rabin vertelde zijn ministers dat het Palestijnse bestuur de afgelopen weken een aantal ter reuracties heeft weten te voor komen, maar hij vindt nog steeds dat Arafat niet genoeg doet. Ministers van de liberale Meretz-partij herhaalden giste ren hun voorstel de Gazastrook permanent af te sluiten van Is raël. Om de economische gevol gen voor de bevolking te ver zachten zou Israël het Palestijn se bestuur een groot bedrag meer dan een half miljard gul den per jaar aan financiële hulp moeten schenken. Een groep van 28 Israëlische parlementsleden bracht gister avond een bezoek aan de Jordaanse hoofdstad Amman. In Amman werd de delegatie ontvangen door koning Hussein en kroonprins Hassan. 1INGTON-TOKYO Rtr-AP aardbeving met een kracht 7,5 op de schaal van Richter ïft vanmorgen tegen twaalf plaatselijke tijd het noorde eiland van Nieuw-Zeeland roffen. Het Instituut voor Dlogisch en Nucleair Onder- k in Wellington zei dat het centrum van de beving in de le Oceaan lag, op 125 kilo ter oost-zuidoost van East ie. Er zijn geen meldingen i slachtoffers of schade, lok in Japan werd vanmor- een krachtige aardschok argenomen. Het zou hier in om een naschok met momentmagnitude van 4,5 van een beving in oktober. epicentrum van de beving ipan lag op een diepte van kilometer onder de bodem DRA Deutsche Pi icerde Pers Diensten Ind The Reuter UPI United Press Ir Bouwverbocl langs rivieren bespreekbaar voor Rijn- en Maasoeverstaten van de Stille Oceaan en 1.500 kilometer ten oosten van Ne- muro, op het eiland Hokkaido. De schok houdt volgens des kundigen geen verband met de aardbeving die Japan achttien dagen geleden teisterde. In Kobe hebben reddingswer kers zaterdag een hond levend uit het puin gehaald. De red dingsactie voor het zes maan den oude dier duurde vier uur, meldde het persbureau Kyodo. De hulpverleners gingen aan de slag nadat een 54-jarige in woonster uit de ruïne van haar huis in het centrum van de stad geblaf had gehoord. Toen zij Dick riep, de naam van haar hond, werd het geblaf sterker. Op het moment van de beving sliepen Kimura, haar twee dochters en de hond in het huis. Een van de dochters kwam om. De Rijn- en Maasoeverstaten zullen zo snel mogelijk maatregelen nemen op het gebied van waterhuishouding en ruimtelijke ordening om watersnoodrampen in de toekomst proberen te voorkomen. Ze willen in ieder ge val verdere verstedelijking van kwetsbare gebieden langs de rivieren tegengaan. Zij overwegen zelfs een bouwver bod. arles anp andere collega's van de Europe se Unie, namen ze zaterdag een verklaring aan die is vernoemd naar het Franse stadje. Daarin kondigen ze actieplannen aan voor de Rijn- en Maasbeddin gen. De bewindslieden willen on derzoek naar de mogelijkheden voor een internationaal water- De ministers van milieu van de vijf landen (Nederland, België, Luxemburg, Duitsland en Frankrijk) noemen de huidige situatie met ernstige gevaren voor mens, dier, eigendommen en milieu onaanvaardbaar. In Arles, waar ze bijeen waren met beheersingssysteem, speciaal met het oog op het voorkomen van overstromingen, en grotere opvangmogelijkheden langs de hele rivier. Zij denken daarbij aan dekanalisering van water stromen. het teruggeven van bouwland aan de natuur, aan leg van bassins en andere over- loopgebieden en herbebossing. Voor het uitwerken van dat plan zullen de internationale Rijncommissie en de Maascom missie, die deze zomer van start gaat, worden ingeschakeld. De ministers wijzen op het succes van het Rijn-Actieprogramma (RAP) dat in 1987 werd gelan ceerd om de kwaliteit van de ri vier te verbeteren en het eco systeem te herstellen. Bij de nieuwe maatregelen zal het RAP als uitgangspunt gelden. Er zul len afspraken over ruimtelijke ordening aan worden toege voegd. Vorig jaar december kwamen de bewindslieden van de Rijnoeverstaten al overeen een nieuwe Rijnconventie op te stel len met afspraken over zowel het waterbeheer als de kwaliteit van de rivier. Ze vinden dat er een soortgelijke conventie moet komen voor de zijrivieren Moe zel en Saar. Voor de Maas moet het voorbeeld van het RAP zo snel mogelijk worden gevolgd, aldus de ministers. De Verklaring van Arles was een initiatief van de Nederland se minister De Boer. Zij toonde zich na afloop van de bijeen komst tevreden. Ze onder streepte het belang van interna tionale afspraken over de ruim telijke ordening langs de rivie ren. „Mijn collega's zijn alle maal zeer geschrokken van de gebeurtenissen. Het is duidelijk dat we zo niet kunnen door gaan. Er is nu een lans gebroken om in Europees verband afspra ken te maken. Niet alleen wij kampen met deze problemen. Ook bijvoorbeeld het Verenigd Koninkrijk." RIO DE JANEIRO «DPA-AFP De onderhandelingen die Ecua dor en Peru in Brazilië hebben gevoerd om een bestand te be reiken in hun grensconflict, zijn voorlopig mislukt. Dat heeft de Braziliaanse vice-minister De Rego Barros (buitenlandse za ken) gisteren in Rio de Janeiro bekendgemaakt. Ecuador heeft meer tijd nodig om een voorstel van de interna tionale bemiddelaars te bestu deren. Ecuador en Peru verwij ten elkaar dat de ander de tot standkoming van een staat-het- vuren met overtrokken eisen belemmert. Ecuador wil zich hooguit één a acht kilometer te rugtrekken van het huidige front, terwijl Peru volgens onbe vestigde berichten eist dat alle troepen volledig uit het omstre den gebied worden teruggetrok ken en er een gedemilitariseer de zone wordt ingesteld. De Peruaanse president Fuji mori zei na het mislukken van de besprekingen in Rio dat Peru zal blijven streven naar een op lossing door onderhandelingen. Fujimori sprak in de noordelijke stad Jaen na een bezoek aan het front. In het grensgebied wordt nog altijd gevochten. Het ontwerp-vredesakkoord waarover de partijen het giste ren niet eens konden worden, Peruaanse reservisten trainen in Aguas Verdes, vlakbij de grens met Ecuador. De twee landen slaagden er nog niet in hun conflict bij te leggen. FOTO» EP A was het derde dat Argentinië, Deze vier landen staan garant beëindigde tussen Ecuador en stroomgebied van de Amazone, Brazilië, Chili en de Verenigde voor het zogeheten Protocol Peru en dat Ecuador verplichtte aan Peru af te staan. Staten hadden gepresenteerd, van Rio, dat in 1942 een borlog hét oosten van het land, in hét Ze wijst erop dat de situatie voor iedere staat weer anders is, j waardoor ook andere maatrege len nodig zijn. Voor Nederland wil De Boer bekijken of er een nationaal plan nodig is voor het bebouwen van winterbeddin- gen. Het Rijk heeft daar nu geen zeggenschap over. Dat zou de herziening van een aantal streekplannen kunnen beteke nen. „Met respect" beziet ze het onteigeningsprogramma in Bel gië. waar de overheden hebben besloten een aantal dorpjes af te breken om de Maas meer ruim te te geven. MÜNCHEN AFP-DPA-Rtf Leiders van Kroatië en Bosnië hebben gisteren in München overeenstemming bereikt over een negen-puntenplan om de Federatie van Bosnische mos lims en Kroaten te redden. Die dreigde uit elkaar te vallen. Het plan behelst de benoeming van een internationale bemiddelaar die geschillen moet oplossen tussen Kroatië en de Bosnische regering over de Federatie, die in maart 1994 in Washington werd opgericht. Tot de overige punten van het plan behoren de oprichting van een permanente commissie in Sarajevo die toezicht zal houden op de ontwikkeling van de Federatie, het sturen van deskundigen op het gebied van staatsinrichting om de federale instellingen te bevorderen, het ter beschikking stellen van be- middelingsteams die geschillen tussen 'specifieke gemeen schappen' moeten helpen op lossen, en 'periodiek overleg om de zes maanden om de ontwik keling en de problemen van de Federatie te bespreken'. PARIJS HANS GERTSEN CORRESPONDENT^ De banden tussen Frankrijk en Algerije, sinds de vliegtuigka ping in december toch al danig bekoeld, zijn het afgelopen weekeinde verder verslechterd. Het vrijdag door de Franse pre sident Mitterrand geopperde idee om onder Europees toe zicht een vredesconferentie over Algerije te houden, is in Al gerije uiterst vijandig ontvan gen. De Algerijnse regering riep zaterdag haar ambassadeur in Parijs terug voor spoedoverleg en ontbood tegelijkertijd de Franse ambassadeur in Algiers om opheldering te vragen over het standpunt van de Franse re gering. Diverse staatsomroepen wezen de suggestie van het Franse staatshoofd in weinig di plomatieke termen af en be schuldigden Mitterrand van 'in menging in Algerije's binnen landse aangelegenheden Mitterrand opperde het idee van een Algerije-conferentie vrijdag tijdens overleg met de nieuwe Europese Commissie. Volgens hem zou een dergelijke conferentie kunnen bijdragen aan het oplossen van het bloe dige conflict in Algerije. Sinds het opschorten van de verkie zingen in januari 1992 zijn daar volgens voorzichtige schattin gen bij moordaanslagen en ge- Aanslag in Indiase deelstaat: vijf doden ISLAMABAD Rtr In Parijs protesteerden afgelopen zaterdag honderden Fransen tegen het geweld in Algerije. vechten tussen ordetroepen en islamitische fundamentalisten al meer dan 30.000 mensen om het leven gekomen. Uitgangspunt voor de door Mitterrand beoogde conferentie zou het vredesplan zijn waar mee de Algerijnse oppositiepar tijen, waaronder het verboden Islamitische Heils- of Reddings front (FIS), vorige maand in Ro me instemden. Het plan voor ziet onder meer in een staakt- het-vuren en democratische verkiezingen Tot nu toe onthield Parijs zich van uitspraken over de situatie in Algerije, terwijl het substan tiële economische hulp en ook militair materieel levert. Mitter- FOTO REUTER CHARLES PLATIAU rands voorstel weerspiegelt mo gelijk de groeiende bezorgdheid over het geweld in Algerije, dat een nieuwe stroom vluchtelin gen op gang kan brengen en onrust kan veroorzaken in de vijf miljoen mensen tellende is lamitische gemeenschap in Frankrijk. Bij twee aanslagen in de Pakis taanse stad Karachi zijn het af gelopen weekeinde zeker 33 do den en 41 gewonden gevallen. Een van de schietpartijen zou verband houden met een alge mene staking ter ondersteuning van de opstandelingen in het door India bestuurde deel van Kasjmir. Bij een bomaanslag in Jammu en Kasjmir vielen giste ren vijf doden. In het centrum van Karachi beschoten gewapende mannen het kantoor van Harkatul Ansar, een organisatie die fondsen werft voor de gewapende strijd tegen het Indiase bewind over Kasjmir. Daarbij vielen elf do den en 15 gewonden. Bij een aanslag door een soortgelijk commando in de nacht van za terdag op zondag kwamen al elf mensen om. Bij gevechten in de Babul Is lam-moskee in het westen van Karachi vielen gisteren negen doden en 36 gewonden. Onder de gelovigen, die bijeen waren voor de ramadan, brak paniek uit. Sinds het begin van de vas tenmaand vorige week zijn. spanningen tussen soennitische en shi'itische moslims hoog op gelopen. Zaterdag werden al twee shi'iten in hun huis ver moord. India en Pakistan hebben sinds hun onafhankelijkheid tweemaal oorlog gevoerd om de zeggenschap over Kasjmir. New Delhi beschouwt het gebied als integraal deel van India, maar Islamabad wil dat de Kasjmiri's,' die voornamelijk moslim zijn, de kans krijgen zich in een volksstemming uit te spreken over aansluiting bij het islami tische Pakistan. Sommige mili tante groepen streven een onaf hankelijke staat Kasjmir na. irenigde Staten leggen China zware sancties op Peking wil praten Kft,P at art de week PRUS-PRIMEyg^ jHINGTON GPD 't Amerikaanse besluit het afgelopen week- ïde om een handelsoorlog tegen China te ginnen, heeft in Peking weinig indruk gemaakt. >an kopen we onze spullen gewoon ergens an ts", zei minister van handel Wu Yi gisteren la- niek. Maar intussen is Peking vanochtend wel koord gegaan met nieuwe besprekingen om 'n handelsoorlog te voorkomen. Op z'n laatst lgende week zouden die besprekingen moeten '1 begonnen. De sancties voor een miljard dol- (1.7 miljard gulden) zullen de Chinezen c ns minder problemen bezorgen dan de Ameri- ien. verkoop van illegaal gekopieerde CD's en vi- ■>'s, waar alles om begonnen is, gaat in China •rlopig ongehinderd door. „Hé, pst, CD, CD", °nk het gisteren als vanouds op straathoeken in "centrum van Peking. Uit een sporttas kwa- en niet alleen slechts drie gulden kostende op enen tevoorschijn van Madonna en Michael ckson, maar ook van Candy Dulfer, het Maast- [hts Salon Orkest en klassieke muziek door ver aarde orkesten, waarvan een van het Israëlisch Philharmonisch Orkest met het opschrift 'Made in Holland De VS kondigden het afgelopen weekeinde aan Peking te zullen straffen voor het verlies van meer dan 1,7 miljard gulden per jaar door het ongeoor loofd copiëren van Amerikaanse CD's, video's en computerprogramma's. „We kunnen niet toela ten dat de belangen van onze snelst groeiende, meest concurrerende industrieën in China wor den opgeofferd", zei de speciale handelsgezant Mickey Kantor. Vanaf 26 februari wordt honderd procent invoer rechten geheven op 35 soorten Chinese produk- ten, van zijden blouses tot zaktelefoons en fiet sen. De Chinezen reageerden onmiddellijk 'met sterk misnoegen' en maakten een pakket van ze ven vergeldingsmaatregelen bekend. Zo zullen op Amerikaanse sigaretten, alcohol, cassettebandjes, videospelletjes en cosmetica heffingen tot hon derd procent worden gelegd en wordt de invoer van films, TV-programma's, video's en laser discs tijdelijk stilgelegd. De zwaarste straf voor de VS is dat de onderhandelingen over op te zetten groot schalige samenwerkingsprojekten in de auto-in dustrie worden opgeschort. De sancties gaan pas eind februari in, om ver schepingen die al gedaan zijn niet te treffen en de partijen een laatste kans te geven om het nog eens te worden. China en de VS hebben al gezegd bereid te zijn voor de fatale datum opnieuw om de tafel te gaan zitten. Waarnemers in Peking en Washington leiden daaruit af dat een totale han delsoorlog tussen (ie twee grootmachten nog af gewend kan worden, getuige ook de aankondi ging vanochtend dat opnieuw zal worden onder handeld. Het conflict duurt al maanden, met lange onder handelingsrondes in Pekingen Washington. Chi na doet volgens de Amerikanen niet genoeg om de auteursrechten te beschermen, maar Peking bestrijdt dat. Feit is dat 29 CD-fabrieken in het zuiden van China per jaar 75 miljoen illegale CD's produceren. Daarvan komt volgens westerse schattingen slechts vijf procent op de Chinese markt terecht. De rest wordt het land uitgesmok keld naar Hong Kong en vandaaruit verscheept naar andere landen, vermoedelijk ook in Europa. Maar de centrale overheid in China heeft nauwe lijks greep op de autoriteiten in de regio's. Zelfs als Peking de sluiting van de fabrieken zou veror donneren, is de kans klein dat dat ook gebeurt. China besloot eerder dit jaar een speciale code op CD's aan te brengen, zodat hun herkomst kan worden nagegaan, maar de eis voor hardere maatregelen stuitte op verzet. De Amerikanen hebben hun sancties zorgvuldig uitgekozen, om de schade voor de eigen industrie beperkt te houden. Zo zullen geen heffingen wor den gelegd op Chinees speelgoed en goedkope elektronica, omdat China daarin de markt be heerst. „Dan zouden wij ervan worden beschul digd de Amerikaanse kinderen hun speelgoed te onthouden", zei een Witte-Huismedewerker za terdag. Dat zou voor de regering-Clinton onver koopbaar zijn. Er is gekozen voor produkten die de VS ook elders kunnen kopen. Andere landen zullen dan ook profiteren van een handelsoorlog. „Die zullen hier blij mee zijn", zei de Chinese minister Wu. De VS importeren jaarlijks voor 36 miljard dollar (ruim 61 miljard gulden) aan Chinese goederen, terwijl de Amerikanen slechts voor 8 miljard (on geveer 13,5 miljard gulden) naar China exporte ren. De VS eisen dan ook dat China zijn markt verder opengooit. BETUWE EXTRA JAM AARDBEIEN pot 450 gram 269 Nu 2 potten va Dus 2' pot halve prijs ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5