Keuze voor Tigre-helikopter is onzin Feiten &Meningen ps wijst Jospin aan in rol van verliezer Lezers voeren Indië-debat (slot) Indisch leven Beerput Zot MAANDAG 6 FEBRUARI 1995 NIEUWSANALYSE Dc voormalige minister van onderwijs Lio nel Jospin is zaterdag door een buitenge woon congres van de Franse Socialistische Partij (PS) tot kandidaat voor de presidents verkiezingen gekozen. Jospin moet het in april en mei opnemen tegen Edouard Bal- ladur, de huidige conservatieve premier, die als de grote favoriet voor de verkiezingen geldt. Nog geen drie maanden voor de presidents verkiezingen trachten de socialisten wan hopig de rijen te sluiten en weer een geloof waardige partij te worden. Met groot en thousiasme onthaalden ze gisteren hun kersverse kandidaat Lionel Jospin, toen de ze tijdens het buitengewone partijcongres beloofde het Franse politieke landschap op zijn grondvesten te zullen doen schudden. De gematigde ex-minister van onderwijs uitte felle kritiek op premier Edouard Bal- ladur, wiens regering hij ervan betichtte „conservatief, op de verkiezingen gericht en statisch" te zijn. Hij hield zijn gehoor voor dat hij Balladur zal „leren wat het is om campagne te voeren in een democratisch en rumoerig land als Frankrijk". Hij zin speelde daarmee op het feit dat de premier nooit een verkiezingscampagne heeft hoe ven leiden. „Hij zou willen dat men de opi niepeilingen bestudeert en hem daarna be noemt in het (presidentiële) Elysée-paleis, maar zelfs God zou dat niet kunnen." Vooralsnog hoeft Balladur zich echter geen zorgen te maken. Hij ligt ver voor in de opi niepeilingen en is voor velen de gedood verfde opvolger van de socialistische presi dent Francois Mitterrand. Zaterdag nam hij niet eens de moeite te reageren op de be noeming van Jospin door de PS. „Natuurlijk kunt u mij hierover een vraag stellen, maar ik kan weigeren die te beantwoorden", zei hij tegen journalisten. Tot nu toe heeft Bal ladur de houding dat hij het te druk heeft met regeren om zich te mengen in de alle daagse politiek. Lionel Jospin. FOTO EPA GERARD FOUET Jospin trok ook fel van leer tegen andere kandidaten. Hij viel uit tegen wat hij betitel de als de „zogenaamde sociale campagne" van de conservatieve burgemeester van Pa rijs, Jacques Chirac, die evenals Balladur kandidaat is voor de neo-gaullistische RPR. De nationalistisch-rechtse kandidaat Phi lippe de Villiers verweet hij zijn „demagogi sche en reactionaire voorstellen" en de ex treemrechtse Jean-Marie Le Pen zijn „on- aanvaardbaren ideeën". Voorts schetste Jospin zijn politieke pro gramma, waarbij hij zich onder meer voor stander toonde van beperking van de presi dentiële ambstermijn van zeven naar vijf jaar en van stimulering van de bouw, met name van de sociale woningbouw. Jospin heeft slechts elf weken tot de eerste verkiezingsronde op 23 april om de achter stand op Balladur en de op afstand volgen de Chirac weg te werken. De opiniepeilin gen geven aan dat als de Fransen vandaag naar de stembus zouden gaan, de socialis ten, die de presidentsverkiezingen zowel in 1981 als in 1988 wonnen, zich niet eens zouden plaatsen voor de tweede verkie zingsronde van 7 mei. Mitterrand zal naar verwachting enkele dagen later, na een dubbele ambtstermijn van veertien jaar, af treden. Toch heeft de grote voorsprong waarmee Jospin is gekozen, en het feit dat zijn partij genoot Emmanuelli heeft beloofd geen slechte verliezer te zijn, de meeste socialis ten hun vertrouwen teruggegeven. „Nu we een kandidaat hebben, is alleen nog be langrijk rechts te verslaan", zei oud-minis ter van sociale zaken Martine Aubry, doch ter van de ex-voorzitter van de Europese Commissie Jacques Delors. Maar eigenlijk gelooft niemand dat Jospin kans van slagen heeft. Het lijkt er meer op dat hij is aange wezen om de stembusstrijd te verliezen. PARUS AP-Rtr-AFP-DPA VVD-leider Bolkestein zet minister Voorhoeve onder druk Ontwikkelingshulp helpt de Derde Wereld niet vooruit en minis ter Voorhoeve van defensie moet voet bij stuk houden in zijn verzet tegen het kopen van Tigre-helikopters. WD-leider Frits Bolkestein wandelt met reuzenstappen door het mijnenveld dat in Den Haag 'herijking van het buitenlands beleid' heet. Vol gaarne geeft hij de aftrap in de discussie die het kabinet volgens sommigen nog kan opbreken. -tot IOO alla md Het is maar een detail. Aan de achtpersoons antieke tafel in zijn werkkamer kruipt Frits Bol kestein dicht tegen zijn ge sprekspartner aan. Omdat hij ook nog voorover leunt, suizen zijn druk gebarende handen af en toe rakelings langs het hoofd. Het zegt misschien iets over de WD-leider. Het feit dat hij graag essays schrijft, wil nog niet zeggen dat hij altijd afstand bewaart. Over het buitenlands beleid filosofeert hij graag met veel distantie, maar van een kleine provocatie is hij ook niet vies. Een gesprek over het buiten lands beleid van het kabinet- Kok wordt dus onvermijdelijk een mengeling van weids gefilo sofeer en kloeke taal. Bij de for matie-onderhandelingen vatte het trio Kok/Bolkestein/Van Mierlo de onderlinge menings verschillen over ontwikkelings- samenwerking, defensie en de hulp aan Oost-Europa samen onder het kopje 'herijking bui tenlands beleid'. Dat klinkt sjiek, maar Bolkestein erkent ruiterlijk dat de herijking vooral een methode was om een lastig dossier van tafel te werken. „Je hoeft niet dlles op te lossen bij een formatie. Het hart van de zaak is toch hoeveel geld je waaraan wilt besteden. Daar over waren we het hartgrondig oneens." De wensen liggen hoog opge stapeld. Minister Voorhoeve van defensie wil 250 miljoen gulden minder bezuinigen dan het kabinet van hem vraagt. Mi nister Pronk wil zijn ontwikke lingsbudget opschroeven van 0,8 naar 0,9 procent van het na tionale inkomen (kosten: onge veer 400 miljoen). De Europese Unie presenteert Nederland in 1998 een rekening van zes mil jard gulden. Intussen lopen de kosten van de opvang van asiel zoekers op. Er is maar een frac tie van het benodigde geld be schikbaar en daar komt bij dat WD en PvdA op bijna al deze punten tegenover elkaar staan. Al eind vorig jaar verklaarde Bolkestein in Elsevier dat 0,7 procent ontwikkelingshulp van het nationaal inkomen wat hem betreft voldoende is. „Ik zie geen enkele reden waarom wij meer moeten doen." Deze stelling onderbouwt hij nu met een zekere gretigheid. Ont wikkelingshulp is geen voor waarde voor ontwikkeling, be toogt hij. „Soms zelfs integen deel: de kapitaalstromen naar slecht bestuurde ontwikkelings landen kunnen ervoor zorgen dat corrupte regeringen langer in het zadel blijven en particu lier initiatief niet van de grond komt." Waaraan de WD-leider zich ergert, is het feit dat de be groting van Ontwikkelingssa menwerking jaar in jaar uit stijgt, ongeacht de resultaten. Dat bij de herijking is besloten de effectiviteit van ontwikke lingshulp nader onder de loep te nemen, stemt hem dan ook tevreden. WD-buitenlandwoordvoerder Frans Weisglas verklaarde afge lopen week in Vrij Nederland dat het kabinet best zou kunnen struikelen over de 'herijking'. Maar Bolkestein maakt afwe rende gebaren. „Dat het kabinet dit jaar over deze kwestie valt, verwacht ik niet. Je gaat toch niet vechten om des keizers baard? Om geld dat er niet is? Ik ben benieuwd waar men mee komt. Dat wel." Hij neemt alvast een voorschot. Als het aan Bolkestein ligt, gaat Nederland zich in de Europese Unie veel weerbaarder gaan op stellen. „In de Europese raden is Nederland echt het braafste jongetje van de klas. De Italia nen chanteren ons met hun melkquota. Thatcher zei: ik wil m'n geld terug en kreeg het nog terug ook. Maar wij wachten keurig onze beurt af, terwijl we straks een van de grootste net to-betalers aan de Brusselse bu reaucratie zijn." Het volgzame gedrag van de Nederlandse regering kan ook nog gaan opbreken bij de aan schaf van gevechtshelikopters voor de Luchtmobiele Brigade, vreest hij. Frankrijk en Duits land zetten het kabinet onder grote druk om te kiezen voor de Frans/Duitse Tigre, terwijl de voorkeur van Defensie uitgaat naar de Amerikaanse Apache. Door de Tigre te kopen, zo is de redenering, investeert Neder land in de Europese defensie- samenwerking en komen we in een goed blaadje te staan bij de twee Europese reuzen Frankrijk en Duitsland. Bolkesteins handen klieven door het luchtruim. „Wat een onzin! Er wordt veel geschreven over de zogenaamde Frans- Duitse as die bepalend zou zijn voor de toekomst van Europa. Maar laten we niet vergeten dat Frankrijk en Duitsland het over veel zaken oneens zijn en dat er nog meer samenwerkingsver banden in de Europese Unie zijn. We moeten ons dus niet op die Frans-Duitse as blind sta ren." „Wat de helikopters betreft is mijn stelling heel simpel. Wij moeten niet een helikopter van de tekentafel kopen, maar een die klaar is en heeft bewezen wat hij kan. Frankrijk en Duits land kopen beide 300 Tigre-he- likopters. Dan moetje als klein land met een ordertje van dertig stuks niet vooraan in de serie gaan zitten. Dan draai je name lijk op voor alle kinderziekten. Daar komt nog bij dat de Apa che beter is bepantserd dan de Tigre en dus veiliger voor de be manning." WD-minister Voorhoeve moet dus niet zwichten voor de druk die op hem wordt uitgeoefend, meent Bolkestein. „Hij moet vasthouden aan het principe datje bij deze order bestaande waar moet kopen. Wat levert een order van 1,4 miljard voor Eurocopter eigenlijk voor Ne derland op? Afgezien van de compensatie-orders alleen Bolkestein: brede gebaren in combinatie met kloeke uitspraken. maar vriendelijke gezichten bo ven een goed glas wijn. Sorry, maar daar koop ik niets voor. Bovendien zal de vriendelijk heid al snel verdampen. Dan gaat men weer over tot de orde van de dag. Kijk, de Fransen hebben het lef het een en het ander aan elkaar te koppelen. Wij noemen dat onheuse druk, maar het kan ook goed koop manschap zijn. Als men ons nou keihard zou toezeggen dat Nederland voortaan het cen trum van alle Europese fregat- tenbouw wordt. Kijk, dan liggen FOTO G PD CEES ZO RN de kaarten misschien anders. Bij die helikopterorder heb ik zo'n deal dus nog niet gezien." DEN HAAG PAUL KOOPMAN Eerdere brieven publiceerden we op 13 en 4 februari. Dit is de laatste aflevering in deze serie. Helaas schrijf ik moeilijk door arthrose in mijn vingers. In ben 83 jaar oud en daar door veel namen vergeten. Mijn man is zo'n tien jaar geleden overleden. Hij heeft indo logie in Leiden gestudeerd en als bestuurs ambtenaar in Indië gewerkt. Door zijn ambt is hij niet als dienstplichtige opgeroepen. Wel is hij door de Jappen geïnterneerd, van het ene kamp naar het andere vervoerd en uiteindelijk in Cimahi in een kamp terecht gekomen. In de Jappentijd werden Indonesiërs ook gedwongen voor de Jap te werken, onder andere in Burma. Soekarno, Hatta en ande ren werden wel gespaard. Soekarno trainde de Indonesische jeugd (14, 15, 16 en 17 jaar) voor zijn leger. Als halfbloedige ben ik zelf niet geïnterneerd. Maar ook de in de kampong achtergebleven groep leed hon ger. Na 15 augustus 1945, de dag waarop Japan capituleerde, waren wij vogelvrij. We zoch ten natuurlijk onze mensen en als we ze vonden moesten we wel bescherming zoe ken in de Japanse kampen, want vanuit de bomen werden we beschoten door de Indo nesische peloppord. De Engelsen zouden ons beschermen, maar kwamen met te wei nig manschappen. Waar bleven onze Ne derlandsejongens? Pas in 1946 kwamen mondjesmaat wat Ne derlanders uit Burma, berooid en verzwakt. Mijn man, onze dochter van acht jaar en ik in Bandung (Baros-kamp) bij elkaar. Helaas werd ik vrij vlug zwanger en aan een baby- uitzet kon ik toen niet komen. Beschoten werden we wel iedere avond. We hadden nu behalve de Japanners ook Gurkha's als beschermers gekregen. Enfin, in april 1946 werd mijn man op Soembawa geplaatst. Daar kreeg ik in april 1946 eindelijk contact met mijn broer in Australië. Van hem kreeg ik wat babykleer tjes. Na een recuperatieverlof in Nederland (1947) werd mijn man in 1948, het jaar van de tweede politionele actie, geplaatst in Ku- ningan, ten zuiden van Linggarjati (Java. red.). Mijn dochter bleef in verband met school bij mijn ouders, maar ook ik ging met onze zoon van twee jaar naar Kunin- gan. Daar, praktisch op de demarcatielijn (tussen Nederlands en Republikeins gebied, red.) waren militairen gelegerd van de Ko ninklijke Landmacht en was het bijna iede re avond oorlog. Mijn man moest, als assis tent-resident, na elke nachtaanval van de pelopporsde bevolking van de kampong van waaruit was geschoten, behoeden voor het in brand steken van de kampong door De koloniale relatie tussen Nederland en Indonesië nadert zijn einde. De Republikeinse premier Hatta spreekt op de Ronde Tafel Conferentie in Den Haag. Naast hem zit de Republikeinse top onderhandelaar Roem. FOTO ARCHIEF onze woedende jongens. Onze officieren zijn bij mij op bezoek ge weest om te kijken of we genoeg waren be schermd met zandzakken. Van deze officie ren hoorde ik over Princen. Ik zou graag willen weten hoeveel jongens zijn gesneu veld of gewond door toedoen van Princen, al weet ik niet veel van hem. Van een andere deserteur heb ik later wel wat ondervonden. In 1950 gingen we naar Bandung, de dumpplaats voor overtollige Nederlandse ambtenaren. We zouden in fe bruari 1951 per Willem Ruijs naar Neder land gaan. Iets daarvoor, op 2 januari 1951, kreeg ik bezoek van een schoolvriendin en haar man, een Nederlandse militair. Vraag niet waarom, maar ik was onrustig en toen het bezoek zat, deed ik de voordeur op slot. Na een poosje werd op de deur geklopt door een militair, een blanke in Nederlands uniform. Ik zei: 'Niet open doen'. Maar mijn bezoek zei: 'Voor je eigen volk hoef je niet bang te zijn'. Ik ging mijn kamer in, waar mijn zoontje in bed lag. Ik sloot de ka merdeur en verstopte zoveel mogelijk spu ien. Waarom? Na een poosje klopte mijn man om open te doen en dat deed ik. Die Nederlander stoof de kamer in en zocht geld. Ik gaf hem geld, maar hij zocht naar juwelen (die ik niet meer had). Ik bleef klet sen over waarom hij als zogenaamde be schermer ons ging overvallen rampokken Ik was niet bang, wel verontwaardigd. Hij werd boos en zei: ga naar binnen en houd je mond. Ik ging dus weer de huiskamer in en schrok. Daar stond een Indonesiër met een stengun gericht op ons! Toevallig waren er wat militairen tegenover ons huis op bezoek en die maakten aanstal ten om weg te gaan, waarop plots waar schuwingstekens werden gegeven en die Nederlandse rampokkeren die Indonesiër er vandoor gingen. We mochten een uur het huis niet uit, want buiten hielden ze nog de wacht. Maar ik vloog de weg over naar onze buren en mijn man sprong over een muurtje naar de buurman, een (Indonesische, red.) TNI-officier. Ik belde onze vertegenwoordigers en de hele zaak kwam in beweging. Tot laat werden we door de Nederlanders en Indonesiërs on dervraagd. Zo mogelijk zouden ze de vol gende dag met de dader komen. De Indo nesiërs wisten precies wie die Nederlander was en ze kwamen dus met die deserteur. Zijn naam weet ik helaas niet meer. Hij is door de Indonesiërs uitgeleverd en in Den Haag berecht. Na al die tijd was ik tot rust gekomen, maar na het 'grote' bezoek van Princen komt al les weer boven. Princen krijgt over het alge meen veel sympathie. Dat vind ik niet pas send, want elke NSB'er die gepakt wordt is een verrader. Wordt deze brief van een oude vrouw nog gelezen? Ik slaap slecht door alles wat weer opkomt. Bedankt voor het geduld om deze brief, geschreven met pijnlijke vingers, te lezen. HAARLEM A. WEIFFENBACH Al tientallen jaren schrijf ik hooggeplaatsten in politiek en kerk. Geen reactie, of je wordt met een kluitje in het riet gestuurd. Het is vechten tegen een overmacht, ze zijn nog harder dan de Duitse AtlantikwalL Ook door de hoofdredactie van deze krant is mij de mond gesnoerd, met de mededeling dat mijn visie nu wel bekend was. Zo doet ieder mee om het deksel op de beerput te hou den. Ga te biecht bij episcopaat en protes- tantsen kerken, u krijgt nul op het rekest. Men wast zijn handen in onschuld of men acht de tijd nog niet rijp om naar buiten te treden. Wel wijst men er graag op dat de meerderheid van het Nederlandse volk des tijds achter het Indië-beleid stond. Of de meeste mensen aangesloten bij een kerk hun eigen mening konden of durfden ven tileren zonder dat hen toen hel en verdoe menis te wachten stond, wordt wijselijk verzwegen. In die jaren waren mensen ge hoorzaamheid verschuldigd aan hen die door God boven hen waren gesteld. Zelfs in het stemhokje dacht men dat God over de schouder meekeek. Zo werd het bloedbad dat werd aangericht van de verantwoordelijken verplaatst naar hen die toen een heilig geloof was bijge bracht voor het goede van de zaak te stem men, onze ouders. We zijn nu 50 jaar ver der en wederom wordt met deze zaken ge schermd. Nu worden ook nog de nabe staanden te hulp geroepen om de beerput dicht te houden. Op reünies en herdenkingen wordt steeds gepredikt dat wij daar kwamen als heilsol daten. Over de honderdduizenden die daar door ons oorlogsgeweld zijn omgekomen, wordt met geen woord gerept. Zolang Romme, Drees, Beel en consorten nog dienst doen als boegbeelden vanl partijen zie ik het debat er niet van ko Het wordt een beetje gerommel in de ge, hoewel een minister en enkele vol) tegenwoordigers vraagtekens plaatste s Maar als het vuur hen te na aan de scl wordt gelegd, als hun baan in gevaar komt.... Ook zij moeten brood op de p en de bank vraagt op tijd naar rente e lossing. Schermerhorn en Mansholt w de helden die tientallen jaren later bel den dat het een foute oorlog was. Ook kozen destijds voor zekerheid. Een har 'nee' kwam op het kritieke moment ni over hun lippen. Ik protesteer met hart en ziel tegen wa daar heeft plaatsgevonden, vooral voo die daar het gelag voor hebben moetei talen: de gewone man in de kampong onze jongens die daar de dood zijn inj NOORDWUK P.A.Th, v.d. ZALM Mijn gedachten op papier zetten, is eenvoudig. Ik denk aan zoveel dingen, voorbeeld aan die keren dat mensen n vragen: Was het nu echt zo erg in Indii Er wordt veel te veel opgeklopt, alsof ie Indië-ganger daar verkeerd gehandeld hebben. Ik weet van geen excessen, ter ik er toch was in 1949 en 1950. Wat ik wel denk, is dat je er geweest mo zijn om erover te kunnen praten of sch ven. Het valt me telkens weer op dat m sen een uitgesproken mening hebben dingen die ze hebben gehoord. Alles w hoort en doorvertelt, verandert. Als ikb voorbeeld zeg: ik voel me niet lekker, d wordt doorverteld: hij is ziek. Verder heb ik geen behoefte aan een df Er wordt al veel te veel gedebatteerd. B politiek debat is helemaal van de zottei huidige politici zijn er toch ook niet weest, en de mening die ze hebben, lal die maar voor zichzelf houden. Wij wet gestuurd, en diegenen die nu zeggen: dat wij niet zijn gegaan, daar heb ik wel over te zeggen: 'Achteraf kijk je een koe zijn kont'. Tot slot: het is gemakkelijker de kroon v iemands hoofd te stoten dan hem een kroon te geven. ZOETERWOUDE G.P. VAN BEMMELEN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2