Polonaise van versmolten culturen Wervelend walsen in een veehal Cultuur Kunst Vormingstoneeltoon bij Mimicri Patricia Highsmith overleden Overtuigend Storten Maar -4/lAANDAG 6 FEBRUAR11995 chef annemiek ruygrok. 071 -356471, plv -chef jan rijsdam.071 ;6t Dichter C.O. Jellema onderscheiden r.pnNiNGENDe Hendrik de Vries-prijs van de stad Groningen gaat dit jaar naar de Groningse schilder en dichter C.O. Jellema. De 56-jarige kunstenaar uit Leens kreeg de prijs, een oorkonde en tienduizend gulden, vrijdagavond tijdens de literaire mani festatie Winterschrift in de Stadsschouwburg. De jury prees Jel lema voor zijn „oorspronkelijk, eigenzinnig en steeds verdie pend dichterschap". Eerder won hij al de Herman Gorter-prijs. Oprichter Museum Van der Togt dood Amstelveen Jan van der Togt, oprichter van het naar hem ge noemde museum in Amstelveen, is vrijdag op 89-jarige leeftijd overleden, zo heeft het museum meegedeeld. Van der Togt had zijn leven lang een grote liefde voor kunst en cultuur. In 1923 richtte hij de Tornado-fabriek voor huishoudelijke artikelen op, waarbij hij bijzondere aandacht schonk aan de vormgeving van de produkten. Het Tomadohuis in Dordrecht, dat hij door archi tect Maaskant liet bouwen en onder meer door Zadkine van een gevelsteen liet voorzien, was een voorbeeld van moderne archi tectuur. Golden Gateprijs Van der Keuken amsterdam De film van Johan van der Keuken over het Sarajevo filmfestival heeft in San Francisco de Golden Gate Award ge wonnen. De jury sprak van de „beste documentaire wegens de aangrijpende weergave van het leven in een oorlog." De cineast maakte de korte film in 1993 samen met Frank Vellenga. De do cumentaire volgt de organisator en een trouwe bezoekster van het filmfestival in de Bosnische hoofdstad. Fats Domino in april Nederland den haag De Amerikaanse zanger en pianist Fats Domino geeft in april drie concerten in Nederland. Zijn big band staat hem bij. Domino's optredens maken deel uit van een uitgebreide Eu ropese tournee. 'The Fat Man' treedt op 15 april op in Ahoy' in Rotterdam, op 17 april in het Indoor Sportcentrum in Eindho ven en op 22 april in de Martinihal in Groningen. De legendari sche muzikant is inmiddels 65 jaar en haalde in Nederland 34 keer met een single de hitlijsten. Breitner naar Kunsthal Rotterdam rotterdam De Kunsthal in Rotterdam neemt de overzichtsten toonstelling van George Hendrik Breitner over van het Stedelijk Museum in Amsterdam. De expositie, die gisteren voor het laatst in Amsterdam te zien was, verhuist deze week naar de Kunsthal. Daar gaat de tentoonstelling van de 'Rotterdamse schilder van Amsterdamse stadsgezichten' zaterdag open en loopt dan tot 23 april. In het Stedelijk heeft de expositie, die 19 november open ging, meer dan 160.000 bezoekers getrokken. Het museum had geen mogelijkheid de succesvolle tentoonstelling te verlengen, omdat de vierde expositie in de Couplet-serie op 17 februari open gaat met werk van Günther Förg, Sonja Ferlov Mancoba, A.R.Penck, Ika Huber en Jackson Rollock. Folkloristisch Danstheater met 'Nieuwe Wereld' in Leidse Schouwburg Toen het Folkloristisch Danstheater voor het nieuwe pro gramma het thema 'Uit De Nieuwe Wereld' koos, bleek het gezelschap van Ferdinand van Altena uit een bron van borrelende dans- en muziekstijlen te kunnen putten. Europese, Afrikaanse en Aziatische culturen gingen in het nabije verleden in Amerika met de aanwezige In diaanse beschavingen een vurige verbintenis aan. Deze kolkende smeltkroes wordt dit seizoen door het Folkloris tisch Danstheater als het culturele visitekaartje van een relatief laat ontdekt werelddeel gepresenteerd. amsterdam/leiden annemiek van der vegt Indianen die met behulp van maskers Europeanen uitbeel den als stijve Franse heertjes, compleet met moustache en paraplu. Negers die in een po ging de Europese polonaise na te bootsen, uitkomen op de veel uitbundiger ogende cakewalk. Oostenrijkse blaasmuziek, die zeker een eeuw in haar eigen gedaante heeft weten te overle ven, maar dan wel met een lar dering van Spaanse peper. We derzijdse beïnvloeding is vol gens Ferdinand van Altena in bijna alle dansen uit de Nieuwe Wereld onmiskenbaar aanwe zig. Zelfs sporen van Indiaanse culturen duiken op, ondanks het feit dat de Europanen ver woed hun eigen 'superieure' beschaving met een onafgebro ken reeks slachtingen trachtten af te dwingen. De artistieke leiding van het Folkloristisch Danstheater, een post die Van Altena - eveneens de zakelijke leider - vanaf dit seizoen deelt met zijn voormali ge assistent Maurits van Geel, heeft voor het thema Nieuwe Wereld dit jaar geen grote reis hoeven te ondernemen. Van Geel: „Voor bijvoorbeeld het programma 'Dansend langs de Zijderoute' uit 1991 zijn we vanuit Moskou naar Peking ge trokken. Het doel was zoveel mogelijk dansen te bekijken en choreografen te ontmoeten. Daarnaast hebben we veel stof fen en authentieke instrumen ten mee naar huis genomen. Maar dit keer was het de Peru aanse choreograaf, die voor ons de benodigde kleding en kilo meters aan stoffen voor de kos tuums uit heel Zuid-Amerika meebracht. Onze dansers heb ben in mei en juni in ons eigen repetitielokaal les gehad van verschillende choreografen. Stuk voor stuk specialisten in een bepaalde stijl, zoals Brazi liaans, Cubaans en Cajun." Wereldreiziger Dat Van Altena en Van Geel geen grote speurtocht in Ameri ka ondernamen, doet niets af aan hun ervaringen als wereld reiziger. Alle zalen en vertrek ken van het Folkloristisch Dans theater in de Amsterdamse Doelenzaal aan de Kloveniers burgwal hangen vol 'oorlogs buit'. De exotische trofeeën, die het duo heeft meegenomen van de vele verre reizen, laten som mige delen van het gebouw lij ken op een dependance van het Volkenkundig Museum. De ma gazijnen zijn volgestouwd met de meest schitterende, kleurrij ke en vaak authentieke kos tuums, die weliswaar voor een Europa, Afrika en Azië gaan een vurige verbintenis aan in het nieuwe programma van het Folklorustisch Danstheater. miljoen verzekerd zijn, maar nooit vervangen kunnen wor den. De kwaliteit is over het al gemeen dermate degelijk, dat de kostuums honderden voor stellingen lang mee kunnen zonder één slijtplekje op te lo pen. Door die opeenhoping van kostuums lijken zelfs de oersaaie magazijnen op het ro vershol met schatten uit het sprookje van Aladin. Truttig Uit het feit dat volgens Van Al tena 75 procent van het publiek niet uit volksdanskringen af komstig is, blijkt wel dat het ge zelschap het geitewollen-sok ken-imago bijna helemaal is kwijtgeraakt. Hardnekkig is die beeldvorming wel, zo ontdekte Van Altena die als jongen van elf al voor het volksdansen viel en altijd de leading man' van het Folkloristisch Dansthater is geweest. „Maar die valse beeldvorming geldt niet alleen voor ons. Bij klassiek ballet wordt ook snel FOTO PETER KORNISS gedacht aan dat truttige gedoe van kleine meisjes in rose jurk- jes die met bloemetjes dansen. We onderscheiden ons op dat gebied dus niet echt van andere gezelschappen. Evenals zij be reiken we met onze voorstellin gen meer vrouwen dan man nen. De laatsten zien nu een maal veel minder in dansen." theater recensie wunand zeilstra 'Rosé', blijspel van Andrew Davies door de Wassenaarse toneelvereniging Mimicri. Regie: Johan Boer. Gezien: 3/2, Warenar, Wassenaar. Wat jammer dat toneelvereni ging 'Mimicri' de keuze heeft la- ]ten vallen op een vreselijk zou teloos toneelstuk: hun inspan ningen hadden iets beters ver- i" diend. Natuurlijk was het de be- doeling om nu eens met wat anders op de proppen te ko men. En titelrolvertolkster Nel ten Camp heeft duidelijk alles op alles gezet om er uit te halen wat er in zit. Maar helaas vélt er nu eenmaal bar weinig uit dit stuk te halen. Het stuk is één lange zelf rechtvaardiging met losse spels- cènes ter illustratie. Zo zien we telkens titelpersoon Rose in ge sprek met anderen: daarvoor en daarna spreekt ze direkt het pu bliek toe om commentaar hier op te geven. Bij haar moeder, haar vriendin en haar echtge noot vindt ze betrekkelijk wei nig begrip. Het contact met hen is oppervlakkig. Haar collega's op het werk (ze zit in het onder wijs) moeten niets hebben van haar ideeën voor een andere di dactische aanpak. Alleen bij de nieuwe inspecteur voor het on derwijs vindt ze enig gehoor. Daarom stort ze zich in zijn ar men op de achterbank van diens auto. Zoals gezegd probeert Nel ten Camp van deze Rose een ge loofwaardig personage te ma ken. Haar spel is zorgvuldig. Door de opzet van het stuk ko men de andere rollen niet ver der dan een schematische in vulling. De echtgenoot is bij voorbeeld vooral chagrijnig, de vriendin lacherig manziek, moeder verstrooid zorgzaam en de collega's super frikkerig. Slechts een enkele keer kan zo'n losse scène tot leven komen. Dat is bijvoorbeeld het vertrou welijke gesprek waarin moeder aan haar dochter vertelt, hoe ja ren geleden tijdens de dansles het elastiek van haar 'directoire' Mimicri heeft handige en effi ciënte oplossingen gekozen voor het aangeven van de ver schillende locaties van het stuk. Over de inzet, de enscenering en het speltempo valt dan ook geen kwaad woord te zeggen. Met het stuk zelf echter is van alles mis. Eén nobele ziel tegen over een bozige buitenwereld vol onbegrip. Het is de betutte lende vormingstoneeltoon die het stuk slecht verteerbaar maakt. Een slechte beurt dus van Mimicri voor wat betreft de repertoirekeuze. Afgeladen Groenoordhal geniet van een vermakelijke Rieu leiden susanne lammers De allereerste noot die André Rieu speelt heeft niets te maken met die van het orkest. Maar dat deert geen mens, en hem wel het minst. Voor hij het con cert opent, vertelt hij dat ze nogal wat moeite hadden om in Leiden te komen. „Maar al had den we moeten zwemmen...", zegt hij. Dit nemen we met een korreltje zout, 'zuidelijke bon homie' denken we, maar als hij het herhaalt tegen het einde van de avond, geloven we het wèl. De hele afgeladen Groen oordhal geniet. Niet alleen de ouderen die meestal met ope rette en walsen geassocieerd worden, maar ook de jonge gar de. Zelfs de heel jonge jeugd, die bij dit soort gelegenheden toch wel eens met stemverhef fingen en gehuil wil laten mer ken dat ze er is, valt alleen op omdat ze danst. Rieu kletst de boel gezellig aan elkaar. Hij legt uit dat de wals een schok veroorzaakte in de danszalen, omdat het zo'n intieme dans is; voorheen werd er immers slechts zo gedanst, dat hoogstens de vingertoppen elkaar aan kunnen raken. De wals werd in Engeland zo schandalig gevonden dat hij verboden werd. Pas toen Strauss zelf voor Koningin Vic toria kwam spelen, werd dat verbod ingetrokken. Maar zijn praatjes hebben gelukkig meer een vermakelijk dan een infor matief karakter. Als na een lange rust de zaal al losbarst in een fanatiek ap plaus schudt zijn strijkstok ver manend van nee. Die rust dient slechts om het publiek uit te testen, legt hij na het.donde rend slotaccoord uit, 'en dat weten we nou'. Het orkest is al even jolig als de 'Stehgeiger' zelf. Het is al gebbetjes en lolle tjes wat de klok slaat. Rieu en de zijnen hadden er alles aan gedaan om deze ongebruikelijke concertzaal wat op te tuigen. de melodietjes en het ritme. En die zijn aansprekend genoeg om, na een kleine aanmoedi ging van zijn kant, walsende paartjes in het gangpad te doen wervelen. Hoewel Rieu aanvankelijk iro nisch vreest dat de sfeer in een veehal, waar iedereen op zijn stoel moet blijven zitten, niet optimaal zal worden, komt de zaal goed op stoom. Al snel zie je hoofden de maat wiegen, dan gaan de lijven ook bewegen en bij de grote krakers hoor je de mensen zachtjes zingzoemen of zelfs mooie Jordanese trillertjes fluiten. Dit werkt vooral fantas tisch bij het 'Wolgalied' van Franz Léhar. Het treurige wijsje van de eenzame soldaat krijgt er een ontroerende charme van. Rieu is niet van het slag dat telkens in zijn eentje moet schitteren. In het programma is ook een plaatsje vrijgemaakt voor Frederic Jenniges, een Weense citer-clown, en twee vocale solisten. Belinda Hughes, een piepjonge Engelse sopraan, en Ton Hofman, een 'internationale' Maastrichtse te nor, zingen aria's en duetten uit bekende operettes. Helaas gaat de versterking soms ten koste van hun geluid. In een Rossini- duet, waar hij in het Duits zingt en zij het originele Italiaans, vergaan hun stemmen in een oorverdovende donder. Die overigens wordt bijgestaan door de vele blitzlichten die de voor stelling in het algemeen bege leiden. Jenniges (getooid met een erg Oostenrijks snorretje) oogst veel bijval. Hij kan niet alleen een zaal en een citer bespelen maar ook een 'koekoeksfluit'. Als hij zogenaamd chagrijnig zit te wachten tot hij weer een so- lootje mag, flirt hij met een cel liste tot hij door Rieu tot de orde wordt geroepen. In 'The Third FOTO HIELCO KUIPERS Man' blijft hij even 'hangen' en moet Rieu hem uit zijn groef schudden. Joligheid is één ding, maar het zijn de schattige sentimen tele walsen die de avond'ma ken. Daar ben je voor gekomen, daar zwelg jein. Toch wordt de ze Weense avond van Strauss Co afgesloten met de Radetzky- mars van Strauss senior, dus pittig marcherend stap je naar buiten. André Rieu en het Johann Strauss Orkest: Strauss Co. Gehoord: 5/2, Groenoordhallen, Leiden. locarno ap De Amerikaanse schrijfster van psychologische thrillers Patricia Highsmith is zaterdag op 74-ja- rige leeftijd overleden in een ziekenhuis in het Zwitserse Lo carno. Kranten schreven zon dag dat de schrijfster was over leden aan leukemie. De boeken van de vooral in Europa populaire schrijfster werden in 20 talen gepubli ceerd. Highsmith voltooide haar laatste roman, 'A Summer idyll', een paar weken geleden. Haar uitgever liet weten dat het boek binnenkort zal uitkomen. De hoofdfiguren van High smith kwamen na het plegen van een moord vaak ongestraft weg. „Ik mag criminelen eigen lijk wel en vindt ze buitenge woon interessant, tenzij ze slaapverwekkend en stompzin nig meedogenloos zijn", zei ze ooit. Highsmiths eerste roman, 'Stranger on a train', verscheen in 1950, na door zes uitgevers te zijn geweigerd. De film die Alf red Hitchcock het jaar daarop naar het boek maakte werd een klassieker in zijn genre. Highsmith schreef zo'n 20 ro mans en zeven verhalenbun dels. De bekendste door haar gecreeerde romanfiguur was Tom Ripley, een psychopaat die in de vijf boeken waarin hij de hoofdrol speelde zo'n negen moorden pleegde. Highsmith zei dikwijls zich zelf niet als schrijfster van de tectives te beschouwen. „Het Rotterdam lauwert filmer He Jianjun rotterdam anp De drie Tiger Awards van het International Filmfestival Rot terdam zijn zaterdag toegekend aan de Chinese regisseur He Jianjun voor zijn film Postman, aan de Japanse regisseur Kaza- ma Shiori voor Fuyu No Kappa en aan de Duits/Roemeense re gisseur Bogdan Dumitrescu voor Thalassa, Thalassa, Rück- kehr zum Meer. He Juanjin (1960) ontving ook de prijs van de internationale jury van filmcritici. Vorig jaar won hij die prijs eveneens, toen voor zijn speelfilmdebuut Red Beads. Postman uit 1994 is het verhaal van een postbode die brieven die hij moet bezorgen mee naar huis neemt en leest. Once Were Warriors van de Nieuwzeelander Lee Tamahori kreeg de Citroën Publieksprijs. De jury van de Kring van Neder landse Filmjournalisten lauwer de de Italiaanse regisseur Aure- lio Grimaldi voor Le Buttane met de KNF-persprijs. De docu mentaire Moeder Dao, de schildpadgelijkende van film maker Vincent Monnikendam kreeg van de KNF-jury een spe ciale vermelding. „Ik wil vermaken en niet mijn lezer moreel herbewapenen", aldus thril lerschrijfster Highsmith. archieffoto ap oplossen van een moordzaak interesseert me volstrekt niet. Is er iets kunstmatigers en verve- lenders te bedenken dan ge rechtigheid?" zei ze ooit. „Ik be denk verhalen, het is niet mijn doel om de lezer moreel te her bewapenen. Ik wil vermaken." Mary Patricia Highsmith werd op 19 januari 1921 geboren in Fort Worth, Texas. Haar ouders gingen reeds voor haar geboorte uit elkaar. Haar vader, Jay Ber nard Plangman, zag ze voor het eerst toen ze 12 was. Ze heeft er nooit een geheim van gemaakt dat ze een hekel had aan haar moeder, die toen Patricia zes jaar was met Stanley Highsmith trouwde en naar New York ver huisde. Highsmith beschreef haar jeugd, die werd overscha duwd door de ruzies tussen haar moeder en stiefvader, als „een kleine hel". Al op jonge leeftijd vond ze troost in boeken. „Ik kon ra zendsnel lezen, omdat mijn oma me dat al had geleerd toen ik twee was", zei ze. Ze las nooit detectives, maar gaf de voor keur aan Tolstoj en Dostojevski. In 1963 vertrok Highsmith naar Europa. Voor ze zich in Zwitserland vestigde woonde ze in Italië, Engeland en Frankrijk. Highsmith was een eenling, die dol was op dieren, met nanre katten. recensie susanne lammers Voorstelling: Viewmaster van Hans Wel ling door Storten Maar. Regie: Astrid Frens. Spel: Stefan van der Hulst, Debbie Onvlee, Ronald Muntenaar en Meike van der Lippe. Gezien: 3/2, Kapelzaal K O, Leiden. Nog te zien: 17/2, aldaar. toneel moet ze toch met David genoe gen nemen: hij haalt haar uit de nesten die ze met Mike ge bouwd heeft. En zo heel zwaar valt dat gewone leven haar nu toch ook weer niet, suggereer! het slot van de voorstelling. Het stuk is een wat preten tieuze moraliteit met veel pu beraal pikwzart en fel wit. De personages zijn sjablonen, krij gen niet echt ruimte om te groeien. De opvattingen die de auteur over vrouwen lijkt ie hebben, zijn eigenlijk een beetje weerzinwekkend. Dat het des ondanks de moeite waard was, is de verdienste van de spelers, die onbevangen en met de no dige humor het spel speelden. Stefan van der Hulst zet de bürgerschreck Mike neer als het neefje van Bart Chabot en Jules Deelder, Het is niet helemaal een wonder dat kipje Saskia voor hem valt. Ook al is zijn vriend David (Ronald Munte naar), een aandoenlijke John Lennon, die de ene na de ande re paradox uit zijn mouw schudt, veel sympathieker. Deb bie Onvlee speelt met overgave de leeghoofdige Saskia als een vervelend tutje hola, dat maar met zich laat doen. Hun en thousiasme en inzet zijn een volwassen stuk waardig. Een 'realistisch maatschap pijkritisch stuk', met als thema de ijzeren greep van het lot, de onafwendbare verburgerlijking. Gespeeld door vier jonge ama teurs, is dat niet tenenkrom mend? Nee, dat valt best mee. De veertien losse scènes waarin de 'terugval' van Saskia wordt getoond, zijn afwisselend ge noeg om te blijven boeien en regisseuse Astrid Frens bereidde de kijkers op de juiste momen ten een aantal verrassingen. De zes personages mogen dan niet allemaal even genuanceerd zijn, ze hebben toch een paar over tuigende trekjes. Saskia is vast van plan het al lemaal Heel Anders te gaan doen dan haar ouders. Van een grote reis teruggekeerd bij haar ouders, probeert ze haar leven weer vorm te geven. Zij wil Mi ke, een heuse dichter die nau welijks wat in haar ziet, en voor al niet lieve naïeve David, die drie lange jaren op haar heeft zitten wachten. Uiteindelijk

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23