Vriesekoop te oud om te veranderen Geen wereldreis voor coach Wopke de Vegt Sport Zweedse mannen domineren Top 12 LSG blijft Philidor voor Bart van Delft bij beste acht Goud voor shorttracker Mark Velzeboer ftANDAG 6 FEBRUAR11995as chef willem spierdijk, 071 -356464, plv -chef rob onderwater. 071-356463 De verrassing heette Erik Lindh, de winnaar Jan-Ove Waldner. De nationaliteit komt wel overeen: Zweeds. De Europese Top 12 in Dijon werd een onderonsje tussen een stilist uit Stock holm en een opportunist uit Falkenberg. Zonder coaches op de stoelen, maar met vuurwerk op de tafel. Vijf games lang. In de halve finale werd het Franse volk in Palais des Spons van zijn lieveling beroofd. Jean-Philippe Gatien werd aan de kant gezet door Lindh, die pas drie weken geleden hoorde dat hij in Dijon mocht spelen. Als eerste reserve nam hij de plaats in van Chen Xinhua. De 30-ja- rige Lindh ontdeed zich in vijf games van 'Philou', wat in het Frans zo veel wil zeggen als kwajongen, het koosnaampje van Gatien. Wald ner had zijn handen vol aan de Belg Jean-Mi- chel Saive, de nummer een van de wereld. Maar zijn geniale spel kreeg in de vijfde game de overhand. Het bewonderenswaardige 'zwoegen' van de Waalse tafeltennisser oogstte slechts open doekjes. onnie Wensveen weer succesvol jifbergen Na een tweede plaats vorige week in Spaamewoude feasGonnie Wensveen ook gisteren in de zware Driebergen ^rvtross succesvol. Achter Bianca van Dijk en Marijke Zeekant pak- Leidse triatlete in een Run Bike Run over 7,5 kilometer, 25 flometer en vier kilometer een derde plaats. Bij de mannen lerden Mart Moraal en Hans van Zijp eerste en derde in het ve- oeilijÉranenklassement. Moraal bleef met 1.39.48 bovendien binnen tischje vijf minuten van de winnaar. DePe Marreiros eerste op Plansee wai ansee Fausto de Marreiros is zaterdag internationaal Neder- iltaait^ds marathonkampioen op natuurijs geworden. De schaatser sse-1 iit Amsterdam ontsnapte op de Plansee bij het Oostenrijkse 70 ilaatsje Reutte in de slotfase uit een kopgroep van acht man. sPe't èp Kramer won de sprint van de achtervolgers vóór Lammert luitema. Alphenaar Henk Angenent werd vierde. De Marreiros ziJ'n I eed de 100 kilometer in 2 uur, 55 minuten en 47 seconden, lome |jj de vrouwen sleepte Alida Pasveer op de Plansee voor de der- nteki |e keer in haar loopbaan een nationale titel op natuurijs in de es zc i-acht. De radioverslaggeefster uit Groningen toonde zich na ;pani estjg kilometer de snelste in de massasprint. Zijlstra werd twee- -79,i ÜTonnie Dirks wint in Uden i 12, iden De voorlaatste wedstrijd van het nationale crosscircuit verd gisteren in Uden gewonnen door Tonnie Dirks. De 33-jari- èdiv !e Brabander verdedigt over vier weken zijn nationale titel op de nsta 'euve's van Duinrell. De kansen dat Bataaf Kamiel Maase in Vassenaar start, lijken aanzienlijk geslonken vanwege een lichte ilessure waarmee de in Amerika verblijvende student momen- eel kampt. In Uden was Jan Kortekaas de enige regioatleet in de te *5| roorste gelederen. De Vener werd 31e, krap vier minuten achter Ie ke Ie winnaar, j er ^"Simunek laat Groenendaal niet voorbij e vaitarnes Beiden stonden vier keer op het erepodium, net zo vaak rari fels Radomir Simunek. Zondag in Hames blokkeerden Richard ms. Groenendaal en Adri van der Poel de weg voor de Tsjech. De k ltjblokkade hield de voormalige wereldkampioen echter niet van breide eindzege in de Super Prestige af. Ondanks dat Groenendaal de laatste wedstrijd in de cyclus van 4 sci iegen veldritten op zijn naam bracht en Van der Poel keurig als 'loej tweede eindigde. Simunek had echter voldoende aan de derde jlaats om de Super-Prestigetrofee mee naar huis te nemen. c ,ye| den haag Alphenaar Chris Tamminga won tijdens de Indoor Chris Tamminga mist record ,r pjCup in Den Haag het polsstokspringen met 5,30, maar miste we derom het nationaal record op 5,51De atleet van Haag Atletiek was wat onwennig met zijn volledige wedstrijdaanloop en wacht met smart op nieuwe stokken uit Amerika. In zijn enigë 400 me ier van dit indoorseizoen verbeterde sprinter Fabian van den Barselaar zijn persoonlijk record tot 49,21. Hiermee was hij 0,35 seconde sneller dan vorig jaar. Tijdens de nationale kampioen schappen over de twee weken staat de halve afstand op het pro gramma van de Wassenaarse atleet die uitkomt voor Haag Atle tiek. ruud dobbelaar De schaakderby tussen de eer ste teams van LSG en Philidor had zaterdag in de zesde ronde van de landelijke competitie meer op het spel staan, dan bij veel van de voorgaande het ge val was. Dit gold dan met name voor thuisclub Philidor, dat bij verlies in de eerste klasse B in zware degradatienood dreigde te geraken. Voor LSG stond in feite niet veel meer dan de eer en een plaats in de sub-top op het spel. Dat de LSG-ers daarbij met 3,5-6,5 aan het langste eind trokken, deed uiteindelijk uitko men wat de Leidse schaakwe reld al van te voren vreesde. Het feit dat enkele oud-Phili- dor spelers daartoe aan LSG-zij- de hun steentje bijdroegen, vormde voor de Vliet-club een extra bittere pil. De laatste stro halm voor Philidor vormt nu de uitwedstrijd in de volgende ron de bij het slechts twee match- punten hoger geklasseerde SMB 2. In de hoofdklasse gaven de drie koplopers, Cap-Volmac, De Variant en HSG elkaar opnieuw geen duimbreed toe. Wel tim mert Volmac nog altijd het meeste aan de weg. Ditmaal moest Eindhoven er met 1-9 aan geloven, met uit Leidse hoek overwinningen voor de gebroeders Piket en Rini Kuijf. John van der Wiel bleef echter op een halfje steken tegen Van Mil. Philidor hield zaterdag in ei gen huis geruime tijd gelijke tred met LSG, om de mogelijke kansen vervolgens in de tijd noodfase op dramatische wijze te laten schieten. De kloof aan Elo-punten op de lagere borden deed zich daarbij in combinatie met een ogenschijnlijk mindere motivatie aan de top uiteinde lijk zwaar gevoelen. De beslis sing viel bij een aanvankelijk rustig begonnen maar tenslotte zeer complexe partij tussen Ni co Kuijf en Stefan van Blitters- wijk: remise en daarmee 2,5-5,5 voor LSG. Philidor-kopman Henk van Maaren kon daarop, zonder dat zijn teamgenoten hem dat kwalijk zouden nemen, tevreden zijn met een door taai verdedigen bewerkstelligde remsie tegen Erik van den Doel. Good-old Ab Smit liet tegen Remco van der Erf zien wel van het goede vechtershout gesne den te zijn en boekte na afbre ken de dik verdiende remise. leiden peter klein nares Nienke Idema (Friesland). Marieke Mattheussens door stond wel de kwalifikatie, maar niet de eerste ronde tegen Lon- neke van der Laan (Brabant). Voor de zestienjarigen was weinig eer weggelegd. In het in de breedte sterke veld bij de jongens is de vorm van de dag bepalend. Vorm, die bij de als zesde geplaatste Arthur Hertz berger net niet voldoende aan wezig was. Rotterdammer Flip de Vries ging met 7-5 in de der de set met de winst strijken. Jel- le OosterhofT uit Woubrugge kwam nipt tekort tegen Niels Stemmerdink. Bij de meisjes overleefde Ruby Pennings de eerste ronde niet. Lotte Jong bloed (Noord Holland Noord) was de Noordwijkerhoutse in drie sets de baas. Henrik Kroon, (^harlotte Zandbergen en Car men Delsasso bleven in de kwa lifikatie steken. tennismedewerker Bart van Delft was de beste ver tegenwoordiger van het tennis- district Leiden bij de Neder landse Overdekte Jeugd Kam pioenschappen tot en met 12 jaar. De Rijnsburger drong op fraaie wijze door tot de kwartfi nale, waarin Nicky Reinders (Amsterdam) nog een maatje te groot bleek, 4-6 2-6. Hillegom- mer Tom Stevens, die zich vori ge week via de kwalifikatie plaatste, sneuvelde in de eerste ronde tegen Arno van Wijk in de verlenging van de derde set. Bij de meisjes drongen Maai ke Spoor en de pas tienjarige Margreet Nagtegeller door tot de tweede ronde ten koste van twee speelsters uit het district Utrecht. Spoor was vervolgens de mindere van Iris Berends (Gelderland), Nagtegeller had geen kans tegen de latere win- Thomas niet naar Milwaukee alkmaar anp Annamarie Thomas gaat niet naar de wereldkampioenschappen sprint, 18 en 19 februari in het Amerikaanse Milwaukee. De Friezin won het afgelopen weekeinde bij de NK in Alkmaar vier afstanden. Zij wil zich concentreren op de nationale titelstrijd voor allroun- ders, die op dezelfde data in Assen wordt gehouden. Sandra Zwolle en Christine Aaftink, de nummers twee en drie in Alkmaar, gaan naar Noord-Amerika. Komend weekeinde naar de wereldbekerwedstrijden in Calgary, een week later naar Milwaukee. Bij de mannen rijden kampioen Gerard van Velde en runner-up Jakko-Jan Leeuwangh. Ontspannen voorbereiding op Top 12 leidt niet tot succes Mark Velzeboer heeft tijdens wedstrijden om de Friesland Cup laten zien dat hij zich thuisvoelt in een sterk interna tionaal shorttrackveld. De rij der, die onlangs van Alkemade naar Wageningen verhuisde, won in Leeuwarden drie van de vier afstanden (1000, 1500 en 3000 meter). Voor een andere schaatser uit de regio was afge- lopen weekeinde eveneens suc ces weggelegd. Woubruggenaar Vincent Wolvers behaalde de vijfde plaats op de afsluitende 3000 meter. Het lid van de In- door Hardrij Club loeiden (IH- CL) plaatste zich voor deze af stand door onder meer tweede plaatsen op de 1000 meter en de 1500 meter. Ook Dave Ver steeg (Delftse Kunstijsbaan Vereniging) scoorde net als zijn nationale selectiegenoten Vel zeboer en Wolvers genoeg pun ten om aan de langste afstand deel te mogen nemen. Van het finaleveld van acht rijders - on der wie de Amerikaanse sprint gigant Eric Flaim - kwamj/er- steeg als derde over de--, eindstreep. Bij de vrouwen werden de wedstrijden gedomineerd door Peterson, Cashman (beiden uit de Verenigde Staten) en Busch (Duitsland). Anke Jannie Land man en Esmeralda Ossendrij ver waren de enige twee vrou wen van de nationale short- tradkploeg die goed voor de dag kwamen. Landman veroverde de bronzen medaille op de 1000 meter, maar greep op de overige afstanden even als haar selectie- en clubgenote Ossen drijver steeds net naast de prij zen. Claudia Wolvers (Woubrugge), die na een hard nekkige enkelblessure weer op de weg terug is, kwam niet ver der dan de dertiende notering in het eindklassment. Naast Nederland vaardigden de Verenigde Staten, Noorwe gen, Duitsland, Engeland, Bel gië, Hongarije, Zwitserland en Zweden selecties naar de Fries land Cup af. Drieëndertig jaar is ze nu, Bettine Vriesekoop. Jong ge noeg om nog iets te leren, maal wel te oud om nog te ver anderen. Geestelijk fris en fysiek helemaal fit arriveerde de tafeltennisster vorige week in Dijon voor haar zestien de Top 12. Gesloopt en met een hoofd vol vraagtekens droop ze amper vierentwintig uur na de bemoedigende eerste dag af. duon edwin alblas gpd-verslaggever Alles voor niets, zo bleek na de door de Roemeense Otilia Badescu gewonnen twaalf kamp. Of het aan haar Bour gondische voorbereiding had gelegen misschien? Ze dacht van niet, maar aarzelde. „Mis schien moet ik voor het WK weer voor een 'stressige' voor bereiding kiezen", vroeg ze zich hardop af. Vriesekoop vermoedde ver voor de afslag naar de Top 12 dat een korte, geplaveide weg met veel 'stoplichten' haar beter zou bevallen dan een 'energie- vretende' route met lastige hob bels en kuilen. Ze kreeg haar ge lijk. „Ik voelde me voor dit toer nooi beter dan ooit." Maar die aanpak had dan ook moeten uitmonden in succes. Dat had ze zaterdag even, tegen de Duit se Jie Schöpp. Het woog echter niet op tegen de teleurstelling die haar een paar uur later te wachten stond. Later gaf ze rui terlijk toe dat de gedachte om 'onmiddellijk te stoppen' op dat moment even door haar hoofd flitste. „Omdat ik voor mijn ge voel alles had gegeven. Maar als ik dit een weekje heb laten be zinken gaat het wel weer." De twee 'vijfsetters' zaterdag tegen de Italiaanse debutante Alessia Arisi en Schöpp hadden de krachten in haar lichaam doen wegvloeien. Ook had ze slecht geslapen. „Drie uurtjes per nacht, meer niet. Maar dat is niet nieuw voor me." Merk waardig genoeg roemde fysio therapeut Bart Ehrenburg Vries ekoop na de tweede langdurige partij in vijf games, waarin zelfs de tijdregel van kracht werd, de veelvoudig nationaal kampioe ne nog om haar fitheid. „Maar tegen Ciosu was ik op. Totaal niet explosief. De kaars ging uit. Ik heb het niet weggegeven. Zo steek ik niet in elkaar." Smoes In de partijen tegen Arisi en de Roemeense Ciosu drentelde Vriesekoop bij vlagen als een kind op de eerste schooldag on wennig en nerveus achter de ta fel. Niemand in Dijon die zo verkrampt stond te spelen als zij. Tegen de Italiaanse gaf Vriesekoop een voorsprong van twee games weg. In de vierde game verspeelde ze zelfs een matchpoint. „Ze begon beter te spelen en ik moest nadenken. Ik wist gewoon hoe ik haar moest aanpakken. Ik kon niet omscha kelen", verweerde ze zich. Engel kon haar blijkbaar evenmin een ingeving influiste ren. De Duitser kreeg tussen de games door nog twee keer de kans, maar het tij keerde niet. Achteraf probeerde hij zich er met een smoes vanaf te maken. „Eigenlijk ging het niet om die partij. Als ze van Arisi en van Schöpp had gewonnen, maar van Ciosu had verloren, dan had ze er ook uitgelegen." Vriesekoop greep die consta tering aan om het systeem voor de zoveelste keer te veroorde len. Vorig jaar in Arezzo noem de ze de opzet van het toernooi al een 'shit-systeem'. Die me ning is ze nog altijd toegedaan. De twee keer dat ze de Top 12 won (1982 en 1985) speelde de Amsterdamse tegen alle (elf) anderen. Vermoeiend maar eer lijk, houdt ze vol. De huidige formule, het opsplitsen van de twaalf speelsters in twee groe Bettine Vriesekoop: „Misschien moet ik voor het WK wel weer voor een 'stressige' voorbereiding kiezen." archieffoto anp pen, is haar nooit gunstig ge zind geweest. „Ik heb het altijd zelf moeten doen. Nooit een meevallertje gehad. Bijvoor beeld dat Wang in de laatste partij van Schöpp wint. Dan was ik wel doorgegaan", jam merde Vriesekoop. Ook voor haar vertrouwens man Jan Vlieg is het een raadsel dat het geluk haar zo weinig toelacht. Op stoel 2966 zat de Groninger tijdens de laatste partij van Vriesekoop driftig heen en weer te schuiven. Bij wedstrijden van de Zweed Peter Karlsson (hij en Vlieg dienen dezelfde Belgische club, Centre Manage) schreef hij bladzijden vol. Bij Vriesekoop volstond hij met een paar krabbels. Net voor de wedstrijd tegen de Roemeense had hij na schie lijk oogcontact nog een even vluchtige ontmoeting met haar. Niet stiekem, wilde hij doen ge loven. „Ik doe er in ieder geval niet geheimzinning over." Waarom hij dan niet gewoon een verdieping lager op die stoel had plaatsgenomen? „Zo wilde Bettine het." Consulten Engel deed in Dijon alsof zijn neus bloedde. „Als Bettine hier al met Vlieg dingen zou bespre ken, dan weet ik daar niets van." De Duitser voelde zich te groot om van de in zijn ogen best legale consulten een hals zaak te maken. Na de uitscha keling van Vriesekoop zocht hij zelf Vlieg op. Of hij wist waarom Bettine in de training alles kan en in de wedstrijd blokkeert, vroeg de Duitser zijn voorgan ger. „Zo is ze al jaren. Ze had zes keer Europees kampioene kunnen zijn, vier keer de Top 12 kunnen winnen en twee keer in een halve finale van een WK kunnen staan", mompelde de voormalige bondscoach. Op zijn beurt had het Vlieg verbaasd dat Engel niet eerder bij hem een 'gebruiksaanwij zing' van Vriesekoop had opge vraagd. „Ik ken haar toch als mijn broekzak. Dat is geen ga rantie dat het wel goed was ge gaan, maar toch. Bij het WK in het Chinese Tianjin gaat Vlieg Vriesekoop wel in het openbaar coachen. „Dat zijn we al overeengeko men", beweert Vlieg. In Tianjin is hij evenmin te beroerd om, in de schaduw van Engel, voor een ander de han den uit de mouwen te steken. „Ik ben er toch. Maar er zal heel wat water door onze rivieren moeten stromen, voordat het zo ver zal komen. Maar dat de ri vieren in ons land daar mee be zig zijn, is misschien wel een goed teken." Een bondgenootschap tussen Vlieg en Engel ligt evenwel niet voor de hand. De NTTB polste hoofd opleidingen Theo Rieken en Bertus Keen, vader van Ger- die en Trinko, al voor de vacan te functie van mannencoach. Beiden wezen het aanbod af. ~7&lkmaar renze lolkema gpd-verslaggever Uiterlijk laat het hem onbe roerd. Gerard van Velde zit er ogenschijnlijk niet mee dat de leuzeheren van de schaatsbond tebben besloten zijn directe P coach geen toestemming te ver- enen hem bij te staan bij het lelangrijkste toernooi van het eizoen. Van Velde moet het >ver twee weken tijdens het WK i print in Milwaukee zonder l.0( Vopke de Vegt stellen. „Je kan n feite iedereen meesturen", h' iprak Nederlands snelste sprin- re' er na het NK in Alkmaar. Die mededeling van KNSB- woordvoerder Jan Augustinus n 1 was het enige onverwachte gis- t( termiddag gedurende een voor spelbaar dagje sprinten. Van iai Velde was zojuist voor de derde t0 maal nationaal kampioen ge- e£l worden, op grote afstand ge- 10 volgd door Jakko Jan Leeuwangh die de Heerdenaar daarom mag vergezellen naar het mondiale sprinttoemooi in Amerika. „Wij vinden het be- "j langrijker dat De Vegt de zeven overige kemploegleden coacht op het NK-allround dat datzelf- de weekeinde wordt gehouden in Assen." De Vegt stond beteuterd te eI kijken toen hem te verstaan was :aj gegeven over twee weken de ^Drentse hoofdstad aan te doen 3rl in plaats van het land der onbe grensde mogelijkheden. Een uurtje voordat Augustinus met de boodschap naar buiten kwam, had De Vegt enthousiast verteld over zijn naderende we reldreis. „Volgende week naar het WK-allround in Italië, daar na een dag naar huis om vervol gens op dinsdag het vliegtuig te pakken naar Amerika." De Ne derlandse kernploeg sluit het seizoen daarna af in Noorwe gen, voor de World Cup-finale. Kortom, De Vegt zou de halve aardkloot in recordtempo be dwingen. Dacht hij. „Ik heb me hier bij neer te leggen, hoewel die mededeling nogal onver wacht komt. Anderhalve week Gerard van Velde (rechts) en Annamarie Thomas tijdens de huldiging van de Nederlandse sprintkampioenschappen op de schaats. foto anp terug, tijdens ons verblijf in Davos, werd gezegd dat het al lemaal geen probleem zou zijn. Maar ja, ik heb me hier bij neer te leggen. Hoewel ik daar ver schrikkelijk veel moeite mee heb. Een WK zonder coach, dat kan eigenlijk niet..." Van Velde kon zich voorstel len dat zijn coach de rest van de kernploeg verkiest boven hem. „Wat ik belangrijker vind, is dat er een coach is die goed je tij den kan klokken. Ik bedoel te zeggen, iemand die je schema's in de gaten houdt. Ik waardeer het heel erg dat Wopke er graag bij had willen zijn, maar hij heeft het nu eenmaal te druk. Daarom heb ik er geen moeite mee. Hij reist immers van hot naar her. Ik heb er begrip voor. Mentale bijstand? Heb ik niet echt nodig. Het gaat nu om klei ne technische aanwijzingen. Je kan daarom iedereen in princi pe meesturen. Nou ja, iedereen klinkt wat overdreven, maar Floor is een uitstekende coach." Met Floor wordt Floor van Leeuwen bedoeld, ex-coach van het gewest Noord-Hollan- d/Utrecht. Van Leeuwen bege leidt vanaf vandaag het gezel schap Nederlanders dat eerst een World Cup op de Olympi sche baan van Calgary schaatst en vervolgens naar Amerika trekt. „Als hij de meiden en jon gens tijdens de World Cup coacht, waarom dan niet tijdens het WK", verklaarde Augustinus de reden waarom De Vegt is te ruggefloten. Van Velde maakte in Alkmaar gedurende twee dagen een be resterke indruk. Vooral de onder moeilijke omstandigheden af gewerkte 500 meter race van gisteren (37,89) bevestigde zijn blakende vorm. „Of ik in Heerenveen een 36'er had gere den? Nou, dat weet je nooit. Ik heb in elk geval goed gereden. Ik zag deze wedstrijd toch als een generale. Ik rijd een 36'er als de eerste honderd meter goed lopen, de bochten lekker gaan en lekker constant rijd. Meer heb ik niet nodig. Ik ga de komende weken proberen het Nederlandse record van Ykema (36,76, red.) te pakken." Eenzaam Volgens Van Velde heeft zijn eenzame jaar - de 23-jarige Heerdenaar is de enige sprinter in de kernploeg van De Vegt - geen weerslag op zijn motivatie. „Op het ijs sta ik alleen, een maal van het ijs sta ik weer in de groep. Dat stoort me niet. Ik hoop dat het een tijdelijke situ atie is, want op deze manier geef je de jongens die achter mij komen geen perspectieven. Een sprintkernploeg is toch het bes te. Maar ik kan tegenwoordig buigen op ervaring. Het ergste heb ik namelijk al gehad. De fa se waarin gevormd wordt. Als je nieuw bent, heb je geen erva ring, weet je eigenlijk niet wat goed voor je is. Door mijn erva ring weet ik wat wel en niet goed voor me is. Dat is mijn grote voordeel onder de huidige omstandigheden. Ik kan mezelf scherp houden. Over het alge meen voer ik de trainingen uit zoals ik dat wil. En daar heb ik echt plezier in."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21