Evacués weer naar huis Leidsch Dagblad 7,3% 06-0331 Jeugd ziet ze vliegen Licht gewonden bij kettingbotsing op A4 Gewapende overval op tankstation Hillegom GOED NIEUWS BEL: 071-128030 olkestein houdt vast an Apache-helicopter loei Wiersma overleden blgers komt op voor ;ewone Nederlanders' HET WOORD IS AAN A.M. van Meerloo Discussiëren betekent voor velen: wachten tot de ander zwijgt. VANDAAG Programma's- Regio Religie Sport HET WEER Dorpsomroeper P. zijn. Met de terugkeer van zo'n 14.000 bewoners van Gorin- chem-Oost en Boven-Hardinxveld is vanmorgen een ein de gekomen aan de grootste evacuatie in de na-oorlogse geschiedenis van Nederland. Met uitzondering van een lichte stagnatie op rijksweg Al5 bij de afslag Arkel verliep de terugkeer zonder problemen. van het uit Zuid-Gelderland ge ëvacueerde vee is pas vandaag op transport gegaan naar de vertrouwde stallen. In alle ondergelopen of be dreigde gebieden is de noodtoe stand inmiddels opgeheven. De treinen rijden sinds gistermor gen weer volgens dienstrege ling. De meeste vaarverboden zijn inmiddels opgeheven. Wel is de A2 nog afgesloten tussen Het afgelopen weekeinde gin gen al bijna een kwart miljoen evacués terug naar hun huis in het Land van Maas en Waal. de Ooijpolder en de Tieler-, Culemborger- en Bommeler- waard. Ook zo'n 3.800 geëvacu eerde inwoners uit enkele dor pen in Noord-Limburg keerden gisteren terug. Het grootste deel de afslagen Veghel en Vught. Alle terugkerende bewoners vonden bij thuiskomst een brief van hun gemeente op de deur mat met informatie over onder meer het ophalen van vuil en de procedure voor de vergoedings regeling. De meeste crisiscentra in Gelderland zijn inmiddels opgeheven, behalve het coördi natiecentrum in Tiel. Inmiddels is het gekrakeel losgebarsten over de schadere geling voor het bedrijfsleven. Het kabinet meent dat bedrij ven zelf de omzetschade voor hun rekening moeten nemen. De voorzitters van de kamer fracties van WD en PvdA, Bol- kestein en Wallage, stemmen daarmee in. Het bedrijfsleven, met VNO-voorzitter Rinnooy Kan voorop, is het daar hart grondig mee oneens. Advocaten menen mogelijkheden te zien om het rijk toch te laten op draaien voor de geleden schade door omzetderving. Net als J. Terlouw, commissa ris van de koningin in Gelder land, heeft ook ir. H. Kok van het Polderdistrict Groot Maas en Waal kritiek op de rol van minister Dijkstal (binnenlandse zaken). Volgens Kok had Dijk stal de beslissingsbevoegdheid over evacuatie en terugkeer niet naar zich toe hoeven trekken. De bemoeienis van Dijkstal heeft volgens hem alleen maar vertragend gewerkt. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil dat er een bijzondere kamercommissie komt, die zich bezighoudt met alle gevolgen van de watersnood. CDA en D66 voelen hier echter niets voor. Pagina 3: Evacuatie zwaarste beslissing. Opvang was klasse, maar ik heb Utrecht wel gehad. Pagina 5: Snel actieplan voor Maas en Rijn. Verwachting van het KNMI tot morgenavond Bewolkt en later kouder Veel bewolking en vooral in het noorden van het land af en toe re gen. Zuidwestenwind, toenemend tot matig of vrij krachtig, kracht 4 tot 5, aan de kust tot krachtig, 6, in het Waddengebied tot hard, 7. Temperaturen tussen 6 en 9 gra den, in de avond in het noorden van het land bij een naar noord west draaiende wind snel dalend Extra hoge rente Vaste Termijn Deposito looptijd jaar. Wanneer u nu minimaal f 1.000,- vastzet voor een periode van 5 jaar ontvangt u 7,3% rente per jaar. Kom langs of bel gratis VSB'BANK Daar kom je verder mee. valkenburg» Wat vaak als nutteloos tijdverdrijf wordt gezien, was zaterdag de inzet van een wed strijd in hoogwaardige techniek. Honderdvijftig brugklassers probeerden op het Marinevliegkamp Valkenburg hun papieren vliegtuigjes zo lang mo gelijk in de lucht te houden. De wedstrijd was een uitvloeisel van de jaarlijkse Wetenschap en Techniek-week, die tot doel heeft de jeugd in aanraking te brengen met de techniek. Vorig jaar oktober kregen leerlingen van het mid delbaar onderwijs de opdracht van een stukje pa pier van A4-formaat en vier paperclips, een zweef vliegtuigje bouwen. Het vouwwerkje dat het langst in de lucht bleef, was de winnaar. De beste honder vijftig bouwers mochten zaterdag hun kunnen nog maals tonen in de finale. Heel toepasselijk had de organisatie van 'Zie je ze vliegen', zoals de uitda ging gedoopt was, voor de eindstrijd een hangar van vliegbasis Valkenburg afgehuurd. Het kam pioensvliegtuigje kwam uit de handen van de 13- jarige Tjalling Thoe Schwatzenberg uit het Drentse Ruiden. Het maakte een vlucht van twaalf secon den. FOTO DICK HOCEWONINC Acht auto's raakten omstreeks zes uur gistermid dag betrokken bij een kettingbotsing op de rijks weg A-4 (Amsterdam-Den Haag), ter hoogte van de afslag Zoeterwoude-Dorp. De materiële scha de was groot, maar er raakten slechts drie men sen licht gewond. Een 20-jarige, een 16-jarige en een 28-jarige inzittende van één van de auto's zijn met snijwonden overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis Leiden, maar konden na be handeling weer naar huis. De kettingbotsing ontstond doordat een onbe kend gebleven automobilist zonder enige aanlei ding stopte op de linkerrijstrook van de A4. De eerste twee achter hem rijdende voertuigen kon den nog op tijd afremmen. Een derde voertuig, bestuurd door een 34-jarige vrouw uit Rotterdam, lukte dit niet. Zij botste tegep haar voorganger, die als gevolg van de klap tegen de auto vóór hem werd gedrukt. Ook vijf achterop komende auto's raakten bij de aanrijding betrokken. Man met pistool in vertrekhal op Schiphol HILLEGOM WIM WEGMAN Een nog onbekende man heeft gisteravond een tankstation aan de Van den Endelaan in Hille gom beroofd. De overvaller, een ongeveer 30-jarige man, liep te gen half negen het pompstation binnen, zwaaide met iets dat op een pistool leek en eiste geld. De beheerder van de pomp gaf hem zeshonderd gulden mee. De overvaller ging er daarop lo pend vandoor. De politie kamde na de bero ving de omgeving van het tank station uit, maar trof de dader niet meer aan. Overigens heeft de politie goede hoop de man later alsnog aan te houden. De beheerder van het tankstation kon een goed signalement van de overvaller geven. Bovendien staat hij haarscherp op de vi deobeelden van de beveiliging. De Koninklijke Marechaus see op Schiphol heeft gis terochtend een 48-jarige Amsterdammer gearres teerd wegens poging tot moord. De man zorgde in de vertrekhal voor grote op schudding toen hij tijdens een worsteling met een Arnhemmer een vuurwa pen trok. De verdachte ont kent de trekker te hebben overgehaald, maar daar is de marechaussee niet zo zeker van. Het vermoeden bestaat dat de man de trek ker wel heeft overgehaald, maar dat diens wapen wei gerde. De 46-jarige Arnhemmer wilde een paar relaties uit geleide doen. In het sta tionsgebouw kwam hij plot seling oog in oog te staan met de Amsterdammer. Vrijwel onmiddellijk ont stond een vechtpartij, waar bij de Amsterdammer een pistool trok. Volgens de ma rechaussee kennen de mannen elkaar en ging de ruzie hoogstwaarschijnlijk over een drugsdeal. Boxer uit asiel valt bazin aan Een 22-jarige vrouw uit Voor schoten is het afgelopen week einde op het Wassenaarse strand aangevallen door haar eigen hond. Zij liep daar te wandelen met haar twee boxers, toen één van de bees ten haar plotseling te lijf ging. Hoewel zij luid schreeuwde, kwam niemand haar te hulp. Daardoor kon de hond tien minuten lang op zijn bazin in bijten. De vrouw liep twee gebro ken polsen en gescheurde spieren en pezen in haar ar men op. Pas na tien minuten ontzetten enige strandwande- laars haar. Zij gingen de boxer met stokken te lijf. De vrouw is opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis Leiden. De hond werd overgebracht naar een dierenarts, waar hij werd afgemaakt. Het slachtoffer had de boxer twee maanden gele den uit het asiel gehaald. De hond was daar beland omdat hij mensen beet. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. la, dat is goed nieuws. Dus neem Ik nu een proefabonnement. Nr. bank/giro: Handtekening:. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. OF BEL 071-128 030 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag I Nog geen abonnee abonnee; •service INDAG 6 FEBRUAR11995 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40691 LOSSE NUMMERS 1,65 )A op kop in strijd om kiezers CDA zou, als er nu kamer- Lezingen werden gehouden, rootste partij uit de bus rol- F De oppositiepartij boekt "!4,4 procent van de stem- n de hoogste score sinds de herverkiezingen van vorig 1 mei (toen 22,2 procent). week boekte het CDA I 22,5 procent van de kie- junst. it blijkt uit het wekelijkse ktonderzoek van bureau In- View, in opdracht van de e politieke partijen. De pei- is gehouden tot en met 30 ari. e PvdA staat nu op 21,7 (vo- week 22,2). De WD zat een week terug het CDA met 22,4 nog op de hielen, nu zakken de liberalen met 21,1 naar de derde plaats. D66 stijgt in de laatste enquête van 15,2 naar 16,1 pro cent. Van de kleinere fracties blijft Groen Links vrij stabiel met 3,8 procent. De opmars van de SGP van de afgelopen weken naar een percentage van 2,0 lijkt ge- stuit. De SGP staat nu evenals het GPV op 1,6. Opmerkelijk is de stijging bij de RPF van 1,8 naar 2,6 procent van de stem men. De CD en de SP leveren respectievelijk 0,5 en een pro cent in. De ouderenpartijen AOV en Unie 55+ verliezen en komen uit op 2,8 en 0,6 pro cent. ^minister Voorhoeve van ènsie moet niet zwichten jti >r de druk die Duitsland en up nkrijk op hem uitoefenen V de Europese Tigre-ge- tc htshelikopter te kopen. De- t( sie dient vast te houden aan oorspronkelijke voorkeur: Amerikaanse Apache. De es dat een keus voor de lerikaanse helikopter leidt tot stoorde Europese verhou- gen, is overdreven. Dat stelt D-leider en fractievoorzitter ts Bolkestein in een interview rr t de Geassocieerde Pers vfsnsten (GPD), waarbij dsch Dagblad is aangesloten, let kabinet stelde een besluit :r de helikopterorder eind ja- ari voor de tweede maal uit adat de betrokken ministers niet eens konden worden, fensie geeft de voorkeur aan Apache, die zijn diensten in Golfoorlog bewezen heeft, n 'ar Economische Zaken (£]aent dat de Tigre van Euro- u p!er beter is voor de Neder ig idse industrie. Het ministerie van buitenlandse zaken neigt ook naar de Tigre, vanwege het streven naar nauwere Europese defensie-samenwerking. Bolke stein vindt dat het Europese be lang niet overdreven moet wor den. „Wat levert een order van 1,4 miljard voor Eurocopter Ne derland eigenlijk op? Afgezien van de compensatieorders al leen maar vriendelijke gezich ten boven een goed glas wijn. Daar ben ik niet van onder de indruk." Volgens de WD-leider begaat het kabinet een grote vergissing als onder Frans/Duitse pressie toch voor de Tigre wordt geko zen. „Als klein land moet je met een ordertje van dertig stuks nooit voorin de produktieserie gaan zitten. Dan draai je op voor alle kinderziekten. Daarom moet Voorhoeve vasthouden aan het principe dat je bij deze order-bestaande waar moet ko pen." Pagina 2: Keuze voor Frans- /Duitse Tigre-helikopter is on- Jd-voetbalintemational Roel iersma is zaterdag op 62-jari- leeftijd overleden. Wiersma 'eg 53 keer het shirt van fanje en sleet zijn beste jaren j PSV. Hij werd zaterdag on- e' tijdens een partijtje tennis. Wiersma debuteerde op 24 tober 1954 in Oranje, in een n de traditionele wedstrijden gen België. Hij voetbalde des- jds nog voor Donar uit Hilver- 'm, dat uitkwam in de derde Een maand later was de 'Voering van het betaalde voet- De kalende Wiersma, een harde maar over het algemeen faire verdediger, behaalde zijn grootste zege als international op 4 oktober 1959 tegen België: 9-1. - Na Donar speelde Wiersma voor PSV en Eindhoven. Tussen 1955 en 1965 voetbalde hij 316 competitiewedstrijden voor PSV, waarvan 278 in de hoogste klasse. In die duels maakte hij slechts één doelpunt. Eén keer, in 1963, behaalde hij het lands kampioenschap. Na zijn loop baan was hij nog enige tijd lid van het sectiebestuur betaald voetbal. Werelddans i :"J' Wel Jgerije is woedend ver wat zij noemt de ;e 'inmenging in jrije's interne [elegenheden'. O Het Folkloristisch Danstheater neemt i zijn bezoekers al dansende j mee op een reis door de wereld. -voorzitter haalt uit naar plan Schmitz f 85/ieuwe CDA-voorzitter Hans :rs heeft zaterdag op het •congres in Utrecht uitge- naar plannen van staats ie. Jtaris Schmitz (justitie) om len die zes jaar in Neder- 'wit' hebben gewerkt te le- dtoptren. Hij trok de vergelij- >p "fmet mensen die hun om- ijdrage niet betalen en als irden gepakt vrijuit gaan jat ze kunnen aantonen dat iger dan zes jaar lid zijn le VARA'. :erlijk zei Helgers: „De bel Inderdaad, u heeft pech. jevreesde controleur kijk- istergelden. U hangt. Maar komt de reddende cavale- kunt namelijk aantonen al langer dan zes jaar uw lepbijdrage niet betaalt. U rekeningen laten zien it blijkt dat u al langer zes jaar lid van de Vara U bent gered. Al u immers ïr dan zes jaar niet gepakt heeft u van deze regeling meer te vrezen." ilgers waarschuwde voor de aanzuigende werking 'op e andere vertwijfelde men- Dp weg naar West-Europa', bovenal het verlies aan jfwaardigheid bij al die an- 'gewone Nederlanders' die jaar wegens de AOW-affaire op worden nageleefd. Het CDA-kamerlid Krajen- brink distantieerde zich direct van Helgers' opmerkingen. Kra- jenbrink drong cr eerder in de Tweede Kamer op aan illegalen die langer dan zes jaar in Ne derland hebben gewerkt, pre mies en belasting hebben be taald en van onbesproken ge drag zijn een verblijfsverguin- ning te geven. Inmiddels verzet het CDA zich echter, samen met WD, SGP, RPF en AOV, tegen dit door Schmitz uitgewerkte plan. Helgers veegde zaterdag ook de vloer aan met de parlemen taire enquêtecommissie naar de opsporingsmethodes van politie en Justitie. De enquête betekent volgens hem alleen maar 'tijd verlies'. Het kabinet moet er ge woon voor zorgen dat de politie tijdig de noodzakelijke be voegdheden krijgt. „Om dat te doen heb je geen enquêtecom missie nodig, maar politieke lef en twee A4-tjes", aldus Helgers. De gevangenisdirecteur uit het Brabantse Grave werd zater dag formeel gekozen tot voor zitter van het CDA. Hij neemt de plaats in van waarnemend voorzitter T. Lodders, die de functie vervulde sinds haar voorganger Van Velzen vorig vinden dat regels moeten stapte.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1